sadja

V Pekingu število okužb narašča, oblasti zaprle še 10 stanovanjskih sosesk

15. 06. 2020 08.38

Zaradi izbruha koronavirusa na dveh tržnicah se v Pekingu soočajo s hitrim naraščanjem števila okužb. Tamkajšnje oblasti so že konec tedna odredile karanteno za 11 četrti, zdaj pa so zaprle še dodatnih 10 stanovanjskih sosesk. Po uspešni zajezitvi virusa na Kitajskem vlada strah pred drugim valom. Trenutno se zaradi covida-19 v državi zdravi 177 pacientov, kar je največ od začetka maja.

Slovenski podjetniki pred novo prelomnico

05. 06. 2020 08.32

Štiri leta minevajo, odkar so Slovenci prvič množično podprli projekt Štartaj Slovenija, ki daje zagon in krila mladim podjetnikom, ta pa se je sčasoma razširil v pravo podjetniško gibanje. S pomočjo tega mlade podjetniške ekipe še danes rastejo in se razvijajo – sebe in obenem tudi nove, inovativne produkte.

V prvem četrtletju 2,3-odstotni padec BDP

29. 05. 2020 11.20

Slovenija je to četrtletje, na koncu katerega je izbruhnila epidemija koronavirusa, zabeležila manjše domače in tuje povpraševanje, kar je pomenilo 2,3-odstotni upad BDP. Cene življenjskih potrebščin so se maja znova znižale, k temu pa so največ prispevali cenejši naftni derivati. Medtem so se cene na mesečni ravni zvišale, inflacija je bila 0,9-odstotna, k njej pa so največ prispevale višje cene svežega sadja.

V BiH zaradi afere z ventilatorji zaslišali premierja Federacije BiH

29. 05. 2020 08.46

V okviru preiskave domnevnih nepravilnostih pri nakupu ventilatorjev so preiskovalci zaslišali predsednika vlade Federacije BiH Fadila Novalića. Poleg njega sta bila na zaslišanje privedena še lastnik podjetja Srebrena malina, ki je ventilatorje dobavilo, Fikret Hodžić, in direktor federalne uprave civilne zaščite, Fahrudin Solak.

Višje cene za zdaj niso posledica pandemije

25. 05. 2020 19.08

So se živila med epidemijo res podražila? Marsikateremu potrošniku se zdi, da so računi višji, izdelkov v vozičku pa vse manj. Statistični urad je zaznal višje cene hrane in brezalkoholnih pijač, a te za zdaj še niso posledica epidemije. V primerjavi z lanskim aprilom so bile v letošnjem cene višje za pet odstotkov, vendar so se zviševale skozi vse leto. Aprila pa smo prvič v zadnjih nekaj letih imeli celo deflacijo.

Oprah pokazala svoj nenavadno ogromen pridelek

23. 05. 2020 13.00

Nekdanja televizijska voditeljica Oprah Winfrey se odlično znajde na domačem vrtu. V teh časih, ko je še kako pomembna samooskrba zelenjave in sadja, se je na Instagramu pohvalila z lastnim pridelkom.

Hudo pomanjkanje sezonskih delavcev

21. 05. 2020 21.46

Samo Nemčija bi potrebovala okoli 90 tisoč sezonskih delavcev. Spomnimo, Slovenija je konec aprila za pomoč hmeljarjem iz Romunije pripeljala okoli 200 delavcev. Hudo je v Italiji in Španiji, največjih izvoznicah svežega sadja in zelenjave v Evropi, ki ju je virus najhuje prizadel. Med delavci iz vzhodne Evrope je namreč zanimanje za delo v teh državah močno upadlo. Britanskim kmetom je na pomoč priskočil sam prestolonaslednik, princ Charles, in Britance pozval k prostovoljnemu delu na poljih, v rastlinjakih in v nasadih.

Kako porabiti ostanke hrane?

14. 05. 2020 05.00

Zadnji tedni so bili tako ali drugače kulinarično obarvani. Pa ne le zato, ker smo se več zadrževali doma in bili bodisi primorani več kuhati bodisi smo za pripravo najrazličnejših jedi preprosto imeli več časa. Pač pa tudi zato, ker so nas s kreiranjem svojih kulinaričnih mojstrovin med drugim razveseljevali, presenečali in hkrati navdihovali tekmovalci šova Mali šef Slovenije. S sicer hudo konkurenco sta na koncu pometla simpatična Nik in Nika, ki sta tako osvojila laskavi naziv Mali šef Slovenije in svoji šoli zagotovila najvišjo denarno podporo. Tudi zaradi priljubljenega šova si je marsikdo (prvič) nadel predpasnik in se preizkusil za štedilnikom. A čeprav je kuhanje lahko prava umetnost in odličen način sproščanja, se ga moramo lotiti odgovorno in premišljeno, saj lahko v nasprotnem primeru po nepotrebnem veliko hrane zavržemo, kar je današnjem času zelo pereč problem. Zato smo za vse kuharske navdušence pripravili nekaj nasvetov, kako lahko s pametnim pristopom in recikliranjem hrane ravno tako pripravite okusne in inovativne obroke, ki bodo navdušili celo družino.

Opazil težave z roko, a k zdravniku odšel šele, ko mu je ohromela cela desna stran

10. 05. 2020 15.00

Čeprav je v zadnjih mesecih pozornost usmerjena predvsem na pandemijo covid-19, pa še vedno obstajajo tudi druge akutne in kronične bolezni, ki marsikomu lahko povsem spremenijo življenje. Ena takšnih je možganska kap, ki je najpogostejša nevrološka bolezen na svetu. Samo v Sloveniji vsako leto prizadene več kot 4000 ljudi. Veliko jih za posledicami kapi umre, mnogi pa postanejo invalidi. A če možgansko kap prepoznamo pravi čas, lahko ublažimo ali celo preprečimo posledice te bolezni.

Prve slovenske češnje že obrane, kakšna bo letošnja letina?

09. 05. 2020 09.27

Sadjarji v Goriških Brdih in Vipavski dolini so že obrali prve letošnje češnje. Kljub nekoliko slabim napovedim letošnje letine zaradi pozebe, ki je v začetku aprila prizadela nekatere sadovnjake na Primorskem, bo češenj po besedah pridelovalca Radovana Jeline iz Goriških Brd dovolj.

Melania Trump praznuje 50. rojstni dan: od Sevnice do Bele hiše

26. 04. 2020 07.00

Prva dama Združenih držav Amerike bo v karanteni praznovala 50. rojstni dan. A verjetno ji ne bo hudega, glede na to, da bo svojega 'abrahama' dočakala v Beli hiši, v hiši s 132 sobami in 35 kopalnicami.

Mourinho in Moyes v novi vlogi dostavljavcev hrane

23. 04. 2020 16.46

Trenerja londonskih premierligašev West Ham Uniteda in Tottenhama, David Moyes in Jose Mourinho, bosta v naslednjih dneh v britanski metropoli pomagala razvažati hrano. Pri Spursih so v četrtek potrdili, da bo Mourinho vozil med klubskim centrom in stadionom, ki je v času pandemije novega koronavirusa postal velik distribucijski center.

Pivčeva oškodovanim kmetom zaradi pozebe obljubila pomoč

22. 04. 2020 17.47

Kmetijska ministrica Aleksandra Pivec je obiskala Vipavsko in Goriško, kjer se je seznanila s stanjem v sadjarstvu po pozebi in dlje časa trajajočem sušnem obdobju. Ogledala si je tudi, kako poteka delo vinogradnikov, ki na svojih zemljiščih na obeh stranem državne meje opravljajo kmetijska dela. Oškodovanim kmetom je obljubila pomoč države.

Kmetje morajo sezonskim delavcem plačati najmanj 5,16 evra bruto na uro

18. 04. 2020 15.18

Potem ko je ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec pred kratkim pozvala na pomoč pridelovalcem hmelja, sadja in zelenjave, ki so ostali brez tujih sezonskih delavcev, je danes začela veljati odredba, po kateri bruto urna postavka za začasno ali občasno delov v kmetijstvu ne sme biti nižja od 5,16 evra. Prav ta znesek pa je sprožil burne odzive.

Policija: Nadzor je bil načrtovan. Breznik se kljub vsemu vrača v parlament

17. 04. 2020 20.09

Kontrola prometa na ljubljanski obvoznici, v kateri so policisti ustavili zdaj že nekdanjega državnega sekretarja Franca Breznika, je bila del vnaprej načrtovanega nadzora. Ustavili so deset voznikov, vožnjo pa so prepovedali Brezniku. Ne glede na vse, Breznik sporoča, da se bo vrnil v poslanske klopi.

'Pomesti pod preprogo je v takih primerih nemogoče'

16. 04. 2020 20.12

Notranji minister Aleš Hojs je sprejel odstop državnega sekretarja Franca Breznika. Kot je dejal v oddaji 24UR ZVEČER, se je tudi sam vprašal, zakaj Breznik tega ni povedal prej in da je pometati pod preprogo v takih primerih nemogoče. Dodal je, da verjame, da se je Breznik znašel v stiski. Na očitke o tem, kaj je Breznik počel v podjetju Derby, pa je odgovoril: ''Če kdo misli, da lahko državni sekretar v zameno za kilogram banan uredi, da se podjetje izogne preiskavi ali da bo ta izvedena nestrokovno, se o tem moti. ''

Poziv ministrstva odprl vrata izkoriščanju sezonskih delavcev: nekateri delajo zastonj

16. 04. 2020 18.04

Kmetijska ministrica Aleksandra Pivec je pred dnevi pozvala državljane, naj v času epidemije koronavirusa pomagajo slovenskim kmetom, ki so zaradi zapiranja meja ostali brez sezonskih delavcev iz tujine. Toda stališče kmetijskega ministrstva, da samo ne določa višine plačila, ampak je to stvar dogovora med delodajalcem in iskalcem zaposlitve, je razburilo sindikate, ki opozarjajo, da tak dogovor odpira pot za izkoriščanje delavcev.

Bo sploh še kaj ostalo od slovenskega sadja?

15. 04. 2020 21.20

Sadjarje je znova prizadela pozeba. Bo sploh še kaj ostalo od slovenskega sadja? Bomo letos lahko pojedli kakšno slovensko jabolko, hruško, marelico? Sadjarji obupujejo. Pravijo, da takšne pozebe, kot jih je prizadela letos, ne pomnijo.

Tradicionalne praznične jedi težko spremenimo v 'zdrave izbire', lahko pa smo zmerni pri pripravi

11. 04. 2020 09.20

Slovenski prazniki so že pregovorno vezani na praznično obloženo mizo, pogostejše prenajedanje in opuščanje telesne dejavnosti. Pestra ponudba praznične hrane, ki ima lep videz, vonj in okus, poveča naš tek. Pomembno je, da pri hrani ostanemo zmerni, popijemo dovolj vode, vključimo pa tudi dovolj dnevne telesne dejavnosti, svetujejo na NIJZ.

Pivčeva ob pozebi opozorila na nujnost vlaganja v sodobne zaščitne sisteme

08. 04. 2020 08.40

Ministrstvo se bo o načinu sodelovanja pri sanaciji škode, ki jo je povzročila zadnja pozeba sadnih in zelenjavnih nasadov, odločilo, ko bo znana škoda, ki je za zdaj še ne morejo oceniti, je ob obisku Posavja dejala ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec. Hkrati je poudarila nujnost sodobne zaščitne tehnologije za slovensko samooskrbo.

Izin recept za močan imunski sistem: Zdrava prehrana in telesna aktivnost

05. 04. 2020 08.05

Iza Logar, tekmovalka MasterChefa Slovenija, je osebna trenerka in prehranska svetovalka. Z nami je delila koristne informacije o tem, kako lahko v času samoizolacije kar najbolje okrepimo svoj imunski sistem.

Cvetličarne in vrtnarije spet odprte, dovoljena tudi gradbena dela

03. 04. 2020 06.58

Od danes so lahko poleg prodajaln z živili, bencinskih servisov, lekarn in nekaterih drugih prodajaln odprte tudi vrtnarije, drevesnice in cvetličarne. Dovoljena so tudi gradbena dela, pri katerih je zagotovljeno, da ni stika s potrošniki.

Vrtnarije, drevesnice in cvetličarne bodo lahko znova odprte

02. 04. 2020 20.19

Med izjemami, za katere ne velja prepoved ponujanja in prodajanja blaga in storitev, bodo od petka vrtnarije, drevesnice in cvetličarne ter gradbena dela na nenaseljenih gradbiščih, hišah oz. stanovanjih, pri izvajanju katerih ni stika s potrošniki. Čas za nakupe v živilskih prodajalnah za ranljive skupine ostaja med 8. in 10. uro.

BLOG: Seznam živil, ki jih potrebujete v karanteni

29. 03. 2020 10.23

Ob strahu pred covid-19 je povsem logično, da se pripravimo na izredne razmere. Vendar to ne pomeni, da bi morali vsi odhiteti v najbližjo trgovino in jo izropati vseh konzerviranih izdelkov ter kupovati na tone moke. Bodite racionalni pri izbiri hrane in se na nakup temeljito pripravite. Prednost dobro založene shrambe je v tem, da vam bo to pomagalo omejiti število odhodov iz hiše.

Kdo bi moral med epidemijo koronavirusa pomagati osebam z demenco, ki tavajo naokoli?

27. 03. 2020 06.00

Starejši gospod, ima nekaj čez 80 let, živi sam, v bloku na Rakeku. Dementen. Bolezen napreduje. Odklanja pomoč, strgan, umazan, premalo oblečen tava naokoli, v trgovino gre nekajkrat na dan. Tako ogroža svoje zdravje in zdravje drugih. Center za socialno delo Cerknica kljub pozivom sosedov ne ukrepa. Kdo bi moral poskrbeti za dementne med epidemijo?

Dele Slovenije je zajelo močnejše sneženje, zaradi vetra nastajajo zameti

25. 03. 2020 07.07

V večjem delu Slovenije smo se zbudili v belo jutro. Snega je sicer marsikje le za vzorec, precej bolj zimske pa so razmere v višje ležečih krajih Dolenjske, Kočevske, Bele krajine in Koroške, kjer tla že prekriva od 10- do 25-centimetrska snežna odeja. Zaradi nizkih temperatur je sneg suh, kar pomeni, da ga okrepljen severni veter zlahka prenaša v zamete. Vozne razmere so zato na teh območjih zelo otežene.

Kako razkuževati živila, ki jih prinesete iz trgovine?

23. 03. 2020 16.56

To se v času pandemije sprašuje marsikdo. Je virus lahko tudi na izdelkih, kako ga odstraniti - denimo s kruha, jabolk ali kartonske embalaže? Je treba prav vsako konzervo oprati, razkužiti?  In -  ali živilo uničita visoka oziroma nizka temperatura? Embalažo iz trgovin je treba obravnavati kot potencialno onesnaženo

V Italiji 627 novih smrti zaradi koronavirusa, vrhunca epidemije še ni na vidiku

20. 03. 2020 07.16

Iz Italije zopet prihajajo tragične novice. Našteli so 4670 novih okužb s koronavirusom, v zadnjih 24 urah pa je umrlo 627 ljudi., kar je največ doslej. Na Kitajskem medtem že drugi dan zapored niso zabeležili novega primera okužbe na domačih tleh.

Pivčeva: Nobene bojazni ni, da bi hrane v Sloveniji zmanjkalo

20. 03. 2020 12.30

Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec zagotavlja, da je v Sloveniji osnovnih živil dovolj za nekaj mesecev. Razmere dnevno spremljajo. Če bi se pojavile težave pri kakšni od dobaviteljskih poti, pa so že pripravili rezervne scenarije in tečejo vsi postopki, da bi lahko začeli z dobavo teh izdelkov iz drugih držav.

Pregled ukrepov: kako se občine spopadajo s koronavirusom?

18. 03. 2020 06.00

Koronavirus je zaustavil življenje v Sloveniji. Šole in vrtci so zaprti, prav tako večina prodajaln in tudi marsikatero podjetje. Večina napotke, naj ostanejo doma in se ne družijo, upošteva. Kako so se občine prilagodile na novo realnost? Kakšne ukrepe so sprejele, kakšne omejitve in kako pomagajo svojim občanom?