sedaj

Sova po novem

08. 06. 2001 00.00

Tajni agenti Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sove) bodo imeli v skladu z novo uredbo vlade pri neposrednem izvajanju nalog pravico do posesti in nošenja službenega orožja.

Italijani kupujejo slovenske banke?

07. 06. 2001 00.00

Za nakup večinskega deleža v Banki Koper naj bi se že dalj časa zanimala Nova Ljubljanska banka (NLB), v javnosti pa se je prejšnji mesec razširila novica, da naj bi bila ponudba padovske Bance Antonveneta bolj ugodna. Italijanski tisk pa je poročal, da predstavniki bančne skupine Banca Antonveneta to zanikajo. Italijanska bančna skupina Banca Antonveneta je lani zabeležila približno 390 milijonov nemških mark čistega dobička, sedaj pa se ozira proti srednji in vzhodni Evropi. Zanimala naj bi se predvsem za vstop na romunski trg, z vstopom v Slovenijo pa bi si odprla pot na na vzhodnoevropske trge.

Manjši padec od pričakovanega

07. 06. 2001 00.00

Tečaji na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev so v četrtek rahlo padli, vendar pa padec ni bil tako močan kot so morda nekateri pričakovali. Borzni analitiki so pričakovali padec na nivo pod 1800 točk, ki pa ga v četrtek še niso dočakali, saj je bil Slovenski borzni indeks na koncu trgovanja vreden 1813 točk. Zmanjšalo se je tudi število poslov, saj jih je bilo sklenjenih le 1083. Zmanjšanje števila poslov je bilo pričakovano, saj investitorji čakajo kam se bo obrnil trg.

Tožilec za soočenje izvedencev

06. 06. 2001 00.00

Kristijan Kamenik je v zaporu že več kot štiri leta, sam sodni proces, ki je zdaj spet na začetku, pa je trajal skoraj dve leti. Celjski kriminalisti še vedno niso dokončali preiskave v primeru Kamenik, saj so prepričani da je imel pri štirikratnem umoru v Tekačevem pomagača. Ta naj bi prebival v Nemčiji, kriminalistom pa ga do sedaj še ni uspelo zaslišati.

Rusi pripravljajo protiraketni sistem

06. 06. 2001 00.00

Rusija pripravlja sistem protiraketne obrambe posebej z Indijo, je po današnjih pogovorih z indijskim obrambnim ministrom Jaswantom Singhom, pristojnim tudi za zunanje zadeve, ki se mudi na obisku v Moskvi, dejal podpredsednik ruske vlade Ilija Klebanov. "Gre za pomemben in zapleten sistem," je po prvem srečanju rusko-indijske medvladne komisije za vojaško-tehnično sodelovanje dejal Klebanov. Kot je še dodal, naj bi sistem, ki bo pokrival celotno indijsko ozemlje, kmalu predstavili tudi vladi v New Delhiju. Sicer sta državi na omenjenem zasedanju tudi podpisali sporazum o dvostranskem vojaškem sodelovanju do leta 2010. Poleg Kitajske je Indija največji kupec ruskega orožja. Rusija se med največjimi izvoznicami orožja na svetu uvršča na četrto mesto za ZDA, Veliko Britanijo in Francijo.

Osvojen prvi vrh!

05. 06. 2001 00.00

V torek se je Slovenski borzni indeks po nekaj mesecih ponovno povzpel čez 1.800 točk. Zabeležili smo rast v višini 1,17% tako, da je Slovenski borzni indeks sedaj vreden 1.818 točk. Slovenski indeks pidov je pridobil 0,21% in je vreden 1.371 točk. Sklenjenih je bilo tudi nekaj več poslov, saj smo jih zabeležili 1.280 v skupni vrednosti 685 mio SIT.

Ponovitev sojenja še letos

05. 06. 2001 00.00

Vrhovno sodišče je razveljavilo sodbo, ki jo je Kristijanu Kameniku iz Slovenskih Konjic izreklo najprej okrožno sodišče v Celju, nato pa še višje sodišče, kjer so ga za štirikratni umor v Tekačevem obsodili na 20 let zapora. Presenetljivo je, da se bo eno najbolj spektakularnih in dolgotrajnih sojenj začelo znova. 27-letni Kamenik je bil obsojen zaradi umora zakoncev Frančiške in Štefana Poharca ter njunih podnajemnic v Tekačevem pri Rogaški Slatini marca 1997.

Delo odpovedal stavko

05. 06. 2001 00.00

Sindikat novinarjev Dela in uprava podjetja sta sprejela kompromisen dogovor glede zahtev sindikata po povišanju osnovnih plač novinarjev in pripravi preglednega plačnega sistema, zato za sredo napovedana opozorilna stavka Delovih novinarjev odpade.

Nepalska policija nad protestnike

04. 06. 2001 00.00

V Nepalu se je zbralo več tisoč ljudi, ki so protestirali proti novemu kralju Gjandendru in zahtevali smrtno kazen za morilce njegovega brata, kralja Birendre. Policija je v prestolnici Katmandu proti demonstrantom, ki so metali kamenje, uporabila solzivec. Med prebivalci se je povečal strah pred morebitnimi nemiri. Nepalske oblasti so danes v Katmanduju uvedle policijsko uro, da bi ustavile nasilne proteste po pokolu v kraljevi družini. V spopadih med policisti in protestniki je umrl nek protestnik.

Nepalski kralj umrl

04. 06. 2001 00.00

Novoimenovani nepalski kralj Dipendra Bir Bikram, ki naj bi v petek zvečer z avtomatskim orožjem postrelil člane kraljevske družine, potem pa hudo ranil še sebe, je danes podlegel ranam. Princa Dipendro so takoj po smrti njegovega očeta kralja Birendre presenetljivo imenovali za novega kralja, njegovega strica princa Gyanendro pa za regenta. Slednji bo najverjetneje v kratkem proglašen za novega kralja. Dipendra je do smrti ležal v komi v vojaški bolnici v Katmanduju. Kljub včerajšnji izjavi princa Gyanendre, da naj bi bilo streljanje nesreča, je prišla novica, da so iz teles kralja Birendre in mlajšega brata princa Nirajana potegnili kar štirideset krogel. Po indijskih virih naj bi nesojena izbranka princa Dipendre Devyani Rana v strahu za njeno življenje že v soboto zapustila Katmandu in se vrnila v New Delhi. Njen oče Pashupati Rana je nekdanji zunanji in finančni minister Nepala in član nekoč močnega družinskega klana Rana, ki je dal več ministrskih predsednikov v Nepalu. Po tradiciji so se člani nepalske kraljevske družine, vključno s kraljem Birendro in njegovima dvema bratoma ženili s člani družine Rana, da bi zagotovili mir v Nepalu. Vendar naj bi bile sedaj prav indijske korenine družine Rana nezaželjene. Po virih iz iz kraljevske palače naj bi kraljica Aishwarya želela, da se njen sin Dipendra poroči z dekletom iz družine Gorakh Rana. Po drugih informacijah pa naj bi Dipendra pobil člane družine zaradi spora o bodoči ureditvi v državi. Leta 1990 je kralj Birendra prostovoljno predal vladanje parlamentu in uvedel parlamentarno demokracijo. Princa so sumili, da skuša v Nepalu ponovno uvesti absolutistično monarhijo.

Protest tudi mariborskih študentov

04. 06. 2001 00.00

Ljubljanski študentski organizaciji se je pri nasprotovanju uvedbi šolnin ter ohranitvi socialnih ugodnosti študentov pridružila tudi študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM). Poleg napovedanega protesta študentov pred parlamentom v Ljubljani, bodo tako 14. junija potekale tudi demonstracije na Trgu svobode v Mariboru. Država že vrsto let zanemarja študentsko problematiko in se, kljub interesu po več izobraženih, mačehovsko obnaša do visokošolskega študija, so sporočili iz ŠOUM, kjer se bojijo, da jim hoče z uvedbo šolnin zadati še usodni udarec.

Husseini pokopan ob mošeji Al-Aksa

01. 06. 2001 00.00

Nekaj tisoč Palestincev se je udeležilo pogrebnega sprevoda palestinskega državnika Faisala Husseinija v vzhodnem Jeruzalemu. Husseini je umrl v četrtek zvečer zaradi srčnega napada, v Ramalo pa so ga iz Kuvajta pripeljali prek Jordanije.

Vlada bo privatizirala NLB in NKBM

01. 06. 2001 00.00

Vlada je na včerajšnji seji sprejela dopolnjen program privatizacije državnih bank - Nove ljubljanske banke in Nove kreditne banke Maribor. V obeh primerih bo obdržala kontrolni delež, zato deleži, ki jih država namerava ponuditi v odkup, ostajajo nespremenjeni. Poleg vladne četrtine naj bi ob koncu privatizacije imeli 15 odstotkov sedanji drugi delničarji, delničarji pripojenih hčerinskih bank 12 odstotkov, skladi in zavarovalnice 14 odstotkov, ključni investitorji pa bodo po predlogu konec marca leta 2002 tretjinski lastniki Nove ljubljanske banke.

Uspeh slovenskega badmintona

01. 06. 2001 00.00

Slovenska izbrana vrsta v badmintonu je na sedmem svetovnem prvenstvu mešanih ekip v Sevilli po zmagi nad Portugalsko s 3:2 osvojila 35. mesto, kar je najboljša slovenska uvrstitev v zgodovini tekmovanj za Sudirmanov pokal. Slovenija si je obstanek v peti kakovostni skupini zagotovila že z zmago nad Perujem, tokrat pa je v boju za čim višjo uvrstitev premagala še novega člana elitne skupine evropskega prvenstva, Portugalsko.

Jugoslovanske enote v sektorju B

31. 05. 2001 00.00

Jugoslovanske enote so končale z nameščanjem v zadnji del sektorja B varnostnega območja na jugu Srbije ob administrativni meji s Kosovom, je načelnik generalštaba jugoslovanske vojske Nebojša Pavković sporočil jugoslovanskemu predsedniku Vojislavu Koštunici. Enote so se namestile v podsektorju center, ki je širok približno 25 kilometrov. Nameščanje je potekalo brez zapletov.

Množičen protest študentov

30. 05. 2001 00.00

14. junija naj bi dijaki in študentje organizirali množičen protest. Na njembodo opozorili na slab socialni položaj in zahtevali ohranitev socialnih ugodnosti, ki jih imajo. Na finančnega ministra so naslovili tudi protestno pismo.

Slovenija prvič v poročilu AI

30. 05. 2001 00.00

V rednem letnem poročilu Amnesty International o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu, ki sicer zajema 149 držav, je prvič omenjena tudi Slovenija. Lani so namreč v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, kar je tudi eden od razlogov, da se je Slovenija znašla v omenjenem poročilu. Ob tem posebej izstopa primer 16-letnika, ki so ga aprila lani pretepli slovenjgraški policisti, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik AI Slovenija Dean Zagorac, letno poročilo poleg tega beleži zunajsodne poboje v 61 državah, sodne poboje v 28 državah, zapornike vesti v vsaj 63 državah, primere mučenja in neprimernega ravnanja v 125 državah in izginotja v 30 državah, čeprav je po oceni AI kršitev človekovih pravic še precej več.

Težja poškodba Buraasa

30. 05. 2001 00.00

Olimpijski zmagovalec v slalomu Norvežan Hans Petter Buraas se je težje poškodoval na treningu v smučarskem središču Juvass v osrednji Norveški, so sporočili iz vodstva njegove reprezentance. Šestindvajsetletni presenetljivi zmagovalec slaloma na OI v Naganu leta 1998, ki je bil lani v tej disciplini v svetovnem pokalu skupno sedmi, si je poškodoval vrat in so ga v bolnišnico v Oslo prepeljali na operacijo.

Slovenija in BiH sklenili sporazum

30. 05. 2001 00.00

V okviru dvodnevnega obiska v Bosni in Hercegovini je gospodarska ministrica Tea Petrin v Sarajevu z ministrico za zunanjo trgovino in ekonomske odnose BiH Azro Hadžiahmetović podpisala sporazum med Slovenijo in BiH o vzajemnem spodbujanju in zaščiti naložb, ki je bil dokončno usklajen in parafiran 21. marca letos v Ljubljani. Državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo Renata Vitez, pristojna za področje ekonomskih odnosov s tujino, pa je prav tako danes podpisala sporazum med slovensko vlado in Svetovno banko o projektu podpore razvoju podjetij na Balkanu. V okviru obiska, ki ga slovenska delegacija končuje danes popoldne, je ministrica Petrinova tudi predavala na ekonomski fakulteti v Sarajevu na temo razvoja Slovenije v smeri nove ekonomije.

V Bruslju molčijo

29. 05. 2001 00.00

Na odločitev ustavnega sodišča so se odzvali tudi pogajalci za vstop v EU, med njimi tudi Igor Bavčar, ki je izjavil da "vsaka odločitev, ki odlaga obveznosti, ki jih Slovenija sprejema v pogajanjih z EU, ogroža celoten pogajalski proces in kredibilnost države. Ne glede na to, da se odločitev nanaša na proceduro odločanja o referendumu o tem zakonu in ne na njegovo vsebino pa bo očitno vplivala na začetek veljavnosti zakona. Tega odlaga in na ta način tudi premika izvajanje obveznosti, ki jih je sprejel slovenski parlament in o njih seznanil tudi pristojne organe EU. Zato se mi zdi, da je ta razvoj dogodkov zaskrbljujoč." Po njegovi oceni bi lahko odločitev vplivala na potek in sklenitev pogajanj za vsaj tri poglavja pravnega reda EU, in sicer davke, carinsko unijo in zunanje ekonomske odnose.

Evropejci za varovanje okolja

29. 05. 2001 00.00

Zdravo okolje je pomembno za dolgoročen napredek in kvalitetno življenje, zato prebivalci Evrope zahtevajo višjo stopnjo varovanja okolja. Vendar pa bosta gospodarski razvoj in želja po večjem blagostanju zahtevala še večjo izrabo naravnih virov in še višjo stopnjo onesnaženosti, zato bo morala družba storiti čimveč na področju uporabe novih znanj in ukrepov, s čimer bi zmanjšali negativne vplive gospodarskega razvoja na okolje, je na pogovoru o osnutku 6. okoljskega akcijskega načrta EU v organizaciji Umanotere povedal veleposlanik pri Delegaciji Evropske komisije v Sloveniji Vincent Piket.

Eksplozija granate v Tirani

29. 05. 2001 00.00

V eksploziji granate, ki je bila podtaknjena v košu za smeti na osrednjem mestnem trgu v albanski prestolnici Tirani, je bilo ranjenih devet ljudi, od tega dva huje, je sporočil vodja albanske policije Bilbil Mema. Šlo naj bi za granato kitajske izdelave, ki je eksplodirala na osrednjem mestnem trgu, kamor prihajajo kmetje iz okoliških mest in vasi prodajat sadje in zelenjavo. Ranjene so prepeljali v bolnišnico, policija pa je že začela preiskavo o dogodku.

Stavka Delovih novinarjev

29. 05. 2001 00.00

Sindikat novinarjev časopisa Delo se je po tajnem glasovanju odločil, da bo prihodnji torek začeli z opozorilno stavko. Po mnenju novinarjev so njihove plače premajhne, zato od vodstva zahtevajo 20-odstotno zvišanje.

Znižanje davkov v ZDA

26. 05. 2001 00.00

Pogajalski skupini predstavniškega doma in senata ameriškega kongresa sta v petek zvečer po maratonskih pogajanjih dosegli dogovor o skupnem predlogu zakona za znižanje davkov, o katerem morata oba domova sedaj še glasovati, nakar bo poslan v podpis predsedniku Georgu Bushu. Slednji si je želel podpisati zakon, ki bi predvideval 1,6&nbsp

Združitev Alcatela in Lucenta

26. 05. 2001 00.00

Francoski proizvajalec telekomunikacijske opreme Alcatel in njegov ameriški konkurent Lucent Technologies sta se znova sestala, da bi zaključila svoje pogovore o 66 milijard dolarjev vredni združitvi. V tem primeru gre za združevanje enakih, vendar pa še vedno obstaja veliko dvomov, ali bo do združitve res prišlo. Predvsem so zaskrbljeni ameriški investitorji, ki se bojijo, da se bo družba prodala prepoceni. Vodilno vlogo naj bi v združenem podjetju prevzel francoski Alcatel, katerega vrednost je trenutno ocenjena na 33,3 milijarde dolarjev. Vrednost ameriškega Lucenta pa naj bi po zadnjih izračunih znašala 32,4 milijarde dolarjev. Vrednost delnic obeh družb je ob novici bližnje združitve padla.

Prvo srečanje Afriške unije

26. 05. 2001 00.00

Na prvem srečanju Afriške unije, ki je nastala na pobudo libijskega predsednika Moamerja Gadafija, se je danes v Tripoliju sestalo 37 držav članic. Gadafi je ob tem poudaril, da je poskus ZDA, da Afriko razdelijo na dva dela, severni in podsaharski del, spodletel. Dve tretjini članic Organizacije afriške enotnosti je medtem priznalo temeljna načela unije, se je izvedelo iz diplomatskih virov v Tripoliju. S pristopom Gane k uniji pred nekaj dnevi, lahko sedaj pogodba stopi v veljavo. Afriška unija naj bi bila podobna Evropski uniji. Gadafi si že nekaj let prizadeva za sodelovanje z ostalimi afriškimi državami, da bi tako svojo državo rešil osamitve, v katero so jo potegnile dolgoletne sankcije mednarodne skupnosti.

Šišenska civilna iniciativa pri Hanžku

24. 05. 2001 00.00

Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek s sodelavci je sprejel predstavnika nevladnega gibanja Šišenske civilne iniciative Bojana Oblaka in Sandija Čolnika, ki sta varuha seznanila s problematiko azilnega doma in centra za tujce na Celovški 166 v Ljubljani ter mu predstavila pritožbe krajanov v tamkajšnji šišenski soseski. Ti se zavzemajo za prestavitev centra za tujce in azilnega doma na drugo, ustreznejšo lokacijo. Po besedah predstavnika omenjene državljanske pobude Bojana Oblaka so z ombudsmanom našli skupno točko, saj so soglašali, da je stavba na Celovški 166 funkcionalno neprimerna za nastanjevanje ilegalnih prebežnikov in prosilcev za azil.

Demokrati imajo večino v senatu

24. 05. 2001 00.00

Republikanski predstavnik v ameriškem senatu James Jeffords je sporočil, da zapušča republikansko stranko, s čimer se bo razmerje moči v senatu prevesilo v prid demokratov. Kot razlog za svojo odhod iz republikanskih vrst je Jeffords navedel vse pogostejša nestrinjanja s strankino politiko in z zakonskimi spremembami, ki jih načrtuje predsednik države George Bush. Senator zvezne države Vermont namerava odslej delovati kot neodvisni član senata.

Zeman v Sloveniji

24. 05. 2001 00.00

Na dvodnevni uradni obisk je prispel češki premier Miloš Zeman s številno gospodarsko delegacijo. Z gostiteljem premierom Drnovškom sta se posvetila skupnem cilju - članstvu obeh držav v Evropski uniji. Oba sta poudarila, da pri vključevanju ne gre za konkurenco, temveč za skupen interes kandidatk.

Pakistan za mirovna pogajanja

24. 05. 2001 00.00

Pakistan je danes sporočil, da "v pozitivnem duhu" sprejema vabilo Indije na mirovna pogajanja, obenem pa je ostro obsodil včerajšnjo odločitev svoje sosede, da prekliče enostransko prekinitev ognja v Kašmirju. Kot je opozoril pakistanski zunanji minister Abdul Satar, imajo indijske sile sedaj proste roke za nadaljevanje terorizma nad prebivalstvom tega spornega območja na meji med državama.