sedaj

Stavka Delovih novinarjev
29. 05. 2001 00.00
Sindikat novinarjev časopisa Delo se je po tajnem glasovanju odločil, da bo prihodnji torek začeli z opozorilno stavko. Po mnenju novinarjev so njihove plače premajhne, zato od vodstva zahtevajo 20-odstotno zvišanje.

Znižanje davkov v ZDA
26. 05. 2001 00.00
Pogajalski skupini predstavniškega doma in senata ameriškega kongresa sta v petek zvečer po maratonskih pogajanjih dosegli dogovor o skupnem predlogu zakona za znižanje davkov, o katerem morata oba domova sedaj še glasovati, nakar bo poslan v podpis predsedniku Georgu Bushu. Slednji si je želel podpisati zakon, ki bi predvideval 1,6 

Združitev Alcatela in Lucenta
26. 05. 2001 00.00
Francoski proizvajalec telekomunikacijske opreme Alcatel in njegov ameriški konkurent Lucent Technologies sta se znova sestala, da bi zaključila svoje pogovore o 66 milijard dolarjev vredni združitvi. V tem primeru gre za združevanje enakih, vendar pa še vedno obstaja veliko dvomov, ali bo do združitve res prišlo. Predvsem so zaskrbljeni ameriški investitorji, ki se bojijo, da se bo družba prodala prepoceni. Vodilno vlogo naj bi v združenem podjetju prevzel francoski Alcatel, katerega vrednost je trenutno ocenjena na 33,3 milijarde dolarjev. Vrednost ameriškega Lucenta pa naj bi po zadnjih izračunih znašala 32,4 milijarde dolarjev. Vrednost delnic obeh družb je ob novici bližnje združitve padla.

Prvo srečanje Afriške unije
26. 05. 2001 00.00
Na prvem srečanju Afriške unije, ki je nastala na pobudo libijskega predsednika Moamerja Gadafija, se je danes v Tripoliju sestalo 37 držav članic. Gadafi je ob tem poudaril, da je poskus ZDA, da Afriko razdelijo na dva dela, severni in podsaharski del, spodletel. Dve tretjini članic Organizacije afriške enotnosti je medtem priznalo temeljna načela unije, se je izvedelo iz diplomatskih virov v Tripoliju. S pristopom Gane k uniji pred nekaj dnevi, lahko sedaj pogodba stopi v veljavo. Afriška unija naj bi bila podobna Evropski uniji. Gadafi si že nekaj let prizadeva za sodelovanje z ostalimi afriškimi državami, da bi tako svojo državo rešil osamitve, v katero so jo potegnile dolgoletne sankcije mednarodne skupnosti.

Šišenska civilna iniciativa pri Hanžku
24. 05. 2001 00.00
Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek s sodelavci je sprejel predstavnika nevladnega gibanja Šišenske civilne iniciative Bojana Oblaka in Sandija Čolnika, ki sta varuha seznanila s problematiko azilnega doma in centra za tujce na Celovški 166 v Ljubljani ter mu predstavila pritožbe krajanov v tamkajšnji šišenski soseski. Ti se zavzemajo za prestavitev centra za tujce in azilnega doma na drugo, ustreznejšo lokacijo. Po besedah predstavnika omenjene državljanske pobude Bojana Oblaka so z ombudsmanom našli skupno točko, saj so soglašali, da je stavba na Celovški 166 funkcionalno neprimerna za nastanjevanje ilegalnih prebežnikov in prosilcev za azil.

Demokrati imajo večino v senatu
24. 05. 2001 00.00
Republikanski predstavnik v ameriškem senatu James Jeffords je sporočil, da zapušča republikansko stranko, s čimer se bo razmerje moči v senatu prevesilo v prid demokratov. Kot razlog za svojo odhod iz republikanskih vrst je Jeffords navedel vse pogostejša nestrinjanja s strankino politiko in z zakonskimi spremembami, ki jih načrtuje predsednik države George Bush. Senator zvezne države Vermont namerava odslej delovati kot neodvisni član senata.

Zeman v Sloveniji
24. 05. 2001 00.00
Na dvodnevni uradni obisk je prispel češki premier Miloš Zeman s številno gospodarsko delegacijo. Z gostiteljem premierom Drnovškom sta se posvetila skupnem cilju - članstvu obeh držav v Evropski uniji. Oba sta poudarila, da pri vključevanju ne gre za konkurenco, temveč za skupen interes kandidatk.

Pakistan za mirovna pogajanja
24. 05. 2001 00.00
Pakistan je danes sporočil, da "v pozitivnem duhu" sprejema vabilo Indije na mirovna pogajanja, obenem pa je ostro obsodil včerajšnjo odločitev svoje sosede, da prekliče enostransko prekinitev ognja v Kašmirju. Kot je opozoril pakistanski zunanji minister Abdul Satar, imajo indijske sile sedaj proste roke za nadaljevanje terorizma nad prebivalstvom tega spornega območja na meji med državama.

Solana poziva k miru
22. 05. 2001 00.00
Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je pozno sinoči Izrael in Palestince pozval h končanju nasilja. Po pogovorih s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom je Solana dejal, da Mitchellovo poročilo predstavlja pomemben korak za zaustavitev nasilja. Po njegovem mnenju obstaja sedaj nova priložnost za mir. Arafat pa je poudaril, da so Palestinci sprejeli Mitchellovo poročilo in da so sedaj palestinske avtonomne oblasti na poti k miru.

Intel z novimi čipi za brezžične naprave
21. 05. 2001 00.00
Korporacija Intel je razvila popolnoma novo polprevodniško tehnologijo. Do sedaj so v različnih brezžičnih napravah za komunikacije, pomnilnik in procesiranje skrbeli različni čipi. Z novo tehnologijo je mogoče vse te funkcije opravljati z enim samim polprevodnikom in na ta način drastično zmanjšati velikost brezžičnih napravic ter istočasno povečati njihove zmogljivosti. Eksperimentalen čip je več kot petkrat močnejši od čipov, ki se danes uporabljajo v brezžičnih napravah, vključno z mobilnimi telefoni, in je sposoben delovati s hitrostjo do 1 GHz. Življenjska doba napajalne baterije je en mesec.

Izraelski napadi se nadaljujejo
21. 05. 2001 00.00
Izraelska vojska je tudi danes zjutraj napadla palestinska naselja v Gazi. V napadu helikopterjev in topništva je na mesto padlo pet raket, pri čemer je ena zadela tudi poslopje varnostih služb palestinskega voditelja Jaserja Arafata. Izstrelki izraelskih sil so zadeli tudi neko tovarno, deset hiš in knjižnico. Gre za prvi napad na civilne cilje od obnovitve izraelsko-palestinskih spopadov na območju pred osmimi meseci. V napadu so bile po navedbah palestinskih varnostnih služb ranjene štiri osebe. Do napadov je prišlo le nekaj ur pred obiskom visokega komisarja EU za zunanjo in varnostno politiko Solane, ki pričenja štiridnevni obisk na Bližnjem vzhodu.

Ogroženo tudi mesto Jakutsk
20. 05. 2001 00.00
Gladina reke Lene, ki je v zadnjih dneh poplavila sibirsko mesto Lensk, se je v petek zvečer znižala in voda se je vrnila v strugo. Razmere so se verjetno umirile po uspešni razstrelitve ledene pregrade, ki je zajezila reko. Pred tem so bile razmere v Lensku kritične, saj je nivo reke dosegel 20 metrov, kar je šest metrov nad kritično točko.

Reševanje sodnih zaostankov
20. 05. 2001 00.00
Uvajanje alternativnega reševanja sporov s posredovanjem in odpravljanje sodnih zaostankov sta vzporedna procesa, saj brez učinkovitega sodnega varstva strank, ki imajo interes za zavlačevanje postopka, ni mogoče motivirati za hitrejše in cenejše posredovanje pri razreševanju sporov. Kljub temu, da je pravna podlaga za posredovanje pri reševanju sporov obstajala že doslej, stranke za to možnost niso pokazale velikega interesa. Nova ureditev bo stranke za alternativne oblike reševanja sporov poskušala motivirati predvsem z načinom plačevanja stroškov ter sistemom tarif, sistem poravnavanja in arbitraže pa bo imel pravo težo šele takrat, ko bo sodno varstvo tekoče in učinkovito, je povedal državni sekretar na ministrstvu za pravosodje Hinko Jenull.

Janez Janša ostaja predsednik
20. 05. 2001 00.00
Janez Janša ostaja predsednik SDS tudi v prihodnje, saj je kot edini kandidat za predsedniško mesto od 380 delegatov 7. kongresa stranke prejel potrebno večino glasov podpore. Kongres je včeraj izvolil tudi 18 članov izvršilnega odbora in pet članov nadzornega odbora. Novi člani izvršilnega odbora so tako postali: Miroslav Luci, Miha Brejc, Milan Zver, Jože Zagožen, Anton Jeglič, Branko Grims, Branko Kelemina, Andrej Bručan, Drago Šiftar, Bojana Kos, Davorin Kranjc, Ladka Furlan, Anže Logar, Miloš Dular, Robert Rožič, Stanislav Hren, Alenka Paulin in Branko Krznarič. Največ glasov podpore za članstvo v nadzornem odboru pa so prejeli: Dimitrij Kovačič, Tomaž Toplak, Ivanka Režonja Šimonka, Jožica Dolenšek in Božidar Brudar. Sicer pa se je za mesta v izvršilnem odboru potegovalo 34 kandidatov, na mesto v nadzornem odboru pa jih je upalo 12.

Drnovšek o nujnosti širitve EU
20. 05. 2001 00.00
V italijanskem Cernobbiu se je zaključila mednarodna konferenca Aspen European Dialogue, ki je bila posvečena nekaterim aktualnim temam, povezanim z Evropsko unijo, med njenimi udeleženci pa je bil tudi slovenski premier Janez Drnovšek. Na zadnji, šesti razpravi z imenom Agenda za Evropo, sta poleg premiera Drnovška med drugim sodelovala tudi podpredsednica irske vlade Mary Harney ter Samuel Huntington, znani profesor harvardske univerze in predsednik harvardske akademije za mednarodne študije. Premier je v svojem nastopu spregovoril o odnosih med ZDA in Evropo, poudaril pa je tudi nujnost nadaljevanja širitvenega procesa transatlantskih povezav.

UEFA svari pred ponaredki
19. 05. 2001 00.00
Evropska nogometna zveza (UEFA) svari pred ponarejenimi vstopnicami za finalni obračun nogometne lige prvakov med nemškim Bayernom in špansko Valencio, ki so se že pojavile v Milanu. "Srečanje na stadionu Giuseppe Meazza je že popolnoma razprodano," je na izredni novinarski konferenci sporočil predstavnik evropske nogometne zveze in dodal: "Če navijačev s ponarejenimi vstopnicami ne bodo spustili na stadion, lahko pride do izgredov, zato jih že sedaj svarimo, naj ne nasedajo uličnim preprodajalcem."

Kongres SDS v Celju
19. 05. 2001 00.00
Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).

Bush in Putin junija v Ljubljani
19. 05. 2001 00.00
Za pripravo prvega in doslej najbolj elitnega vrha v mandatu obeh predsednikov, ki bo 16. junija v Ljubljani, je celo manj kot mesec dni časa, medtem ko je organizacija Clintonovega obiska junija leta 1999 trajala skoraj pol leta. Vendar zunanji minister Dimitrij Rupel pravi, da zaradi tega ni preveč zaskrbljen. Čeprav sinoči sprva iz Mladike uradno obiska niso hoteli potrditi, tako da smo prvo novico o obisku povzeli po agenciji Reuters, je minister Rupel kasneje povedal, da so že med tednom iz Washingtona dobili vprašanje, ali bi bili v Ljubljani pripravljeni gostiti ameriškega predsednika. Obisk naj bi bil v vseh pogledih izjemna priložnost za Slovenijo. Veliko zadovoljstvo nad izbiro Slovenije kot gostiteljice prvega vrha Bush-Putin sta izrazila tudi oba uradna gostitelja, premier Janez Drnovšek in predsednik Milan Kučan.

Prva transplatacija očesne roženice
18. 05. 2001 00.00
V prostorih nove očesne klinike kliničnega centra so se začele prve operacije presaditve očesne roženice - keratoplastike z novimi vrhunskimi aparaturami, so sporočili z omenjene klinike.

Kmalu nova letna poročila
18. 05. 2001 00.00
Udeleženci finančno-borzne konference, ki se je včeraj začela v Portorožu, so se dopoldne seznanili z nekaterimi aktualnimi zakonodajnimi novostmi, med njimi z novelo zakona o gospodarskih družbah in načrtovanimi spremembami zakona o dohodnini. Člene novele zakona o gospodarskih družbah, ki zadevajo trg vrednostnih papirjev, je predstavil profesor z mariborske pravne fakultete Marijan Kocbek, državni sekretar na ministrstvu za finance Darko Končan pa je udeležencem konference povedal, da vlada pripravlja kar šest novih oz. dopolnjenih sistemskih zakonov s področja davkov. Zadržal se je predvsem pri zakonu o dohodnini, ki ga bo potrebno sestaviti na novo, predvideval pa bo obdavčitev tudi nekaterih prihodkov, ki doslej niso bili obdavčeni, denimo obresti na bančne vloge in štipendije.

Republikanski ukrepi v ZDA
17. 05. 2001 00.00
Ameriški kongres je potrdil del predloga zakona o financiranju dejavnosti State Departmenta, ki prepoveduje ameriško finančno pomoč organizacijam, ki se v tujini ukvarjajo s pomočjo pri umetni prekinitvi nosečnosti. Amandma so izglasovali z 218 glasovi proti 210. Predsednik George Bush je kmalu po prevzemu položaja prepovedal financiranje omenjenih organizacij, vendar je odbor za mednarodne odnose predstavniškega doma pred tednom dni potrdil predlog za odpravo Busheve prepovedi. Celotni predstavniški dom pa je sedaj z amandmajem odpravil odločitev odbora in po besedah zagovornikov splava na tisoče žensk v nerazvitih državah obsodil na smrt.

75-krat presežena ponudba
16. 05. 2001 00.00
Na Japonskem je prodaja vstopnic za svetovno prvenstvo leta 2002 dosegla vrhunec. Japonska nogometna zveza je namreč prejela že več kot 15 milijonov zahtev po vstopnicah, kar je kar za 73-krat preseglo ponudbo vstopnic. Največ zahtev je seveda po vstopnicah za finalno tekmo, ki bo 30. junija v Jokohami in za četrtfinalne obračune v Osaki. Pred tedni se je zaradi prevelikega navala na vstopnice celo sesula internetna stran japonskih prirediteljev.

Usmrtitev McVeigha preložena
16. 05. 2001 00.00
Danes bi morali usmrtiti Timothyhja McVeigha, obsojenega na smrt zaradi uboja 168 ljudi v bombni eksploziji v Oklahomi pred šestimi leti. Zaradi kupa dokazov, ki so jih preiskovalci bombnega napada predali sodišču šele pred nekaj dnevi, so izvršitev kazni najprej preložili na 11. junij, zdaj pa precej kaže celo na znižanje kazni.

Žičničarji pričakujejo pomoč
16. 05. 2001 00.00
Slovenski žičničarji so minulo smučarsko sezono končali - z izjemo Kanina, kjer žičnice ob vikendih še obratujejo - z izgubo v višini 762 milijonov tolarjev. Poleg tega, da so slovenska smučišča obratovala skupaj 786 dni, kar predstavlja 49 odstotkov povprečja zadnjih treh sezon, hkrati pa jih je skupaj obiskalo 595.332 smučarjev, kar predstavlja 55 odstotkov povprečja zadnjih treh let (lani jih je obiskalo 1,36 milijona smučarjev), so imeli žičničarji tudi več stroškov poslovanja kot v normalnih sezonah. Predvsem zaradi porabljene električne energije, saj so zaradi pomanjkanja snega in obdobij toplega vremena slovenska smučišča morala več umetno zasneževati.

Toyota rekordno dobro
16. 05. 2001 00.00
Največji japonski proizvajalec avtomobilov Toyota je v minulem poslovnem letu, ki se je končalo 31. marca, zabeležil do sedaj najboljši poslovni rezultat. Čisti dobiček je v primerjavi s poslovnim letom leta 1999 narasel za 15,9 odstotka na rekordnih 3,8 milijarde dolarjev, in sicer predvsem zaradi izjemno dobre prodaje novih modelov tako doma kot v tujini.

Francija prehitela Brazilijo
16. 05. 2001 00.00
Na svetovni lestvici Mednarodne nogometne zveze (FIFA) je prišlo do spremembe povsem na vrhu, saj si je Francija z odlično igro v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2002 zagotovila vodilno mesto. Brazilija je tako prvič po letu 1994 izgubila prvo mesto na svetovni nogometni lestvici, Argentina, Italija in Portugalska pa so obdržale tretje, četrto in peto mesto. Češka in Španija sta na šestem oziroma sedmem mestu zamenjali poziciji, na osmo mesto pa se je prebila Nizozemska. Slovenija je nazadovala za dve mesti in je sedaj 38. V prvi kvalifikacijski skupini za SP je najvišje uvrščena reprezentanca ZRJ na 11. mestu, Rusi pa so 18.

Koncert iz cikla Študentje-profesorji
15. 05. 2001 00.00
V Modrem salonu Grand hotela Union je bilo v torek zvečer mogoče prisluhniti koncertu iz cikla Študetje-profesorji, ki ga že drugo sezono prireja Glasbena mladina ljubljanska. Na tokratnem koncertu so nastopili flavtistka Eva Slana in flavtist Matej Zupan ter pianistka Andreja Kosmač. Interpretirali so komorna dela redkeje izvajanih skladateljev - Georga Philippa Telemanna, Charlesa Marie Widorja, Franza Dopplerja in Garyja Schockerja.

Izobraževanje varnostnikov
15. 05. 2001 00.00
Zbornica RS za zasebno varovanje (ZRSZV) je zaradi večje profesionalnosti dejavnosti, v okviru katere večkrat pride do posegov v ustavno zajamčene človekove pravice, v sodelovanju z Judo zvezo Slovenije začela izvajati program izobraževanja oziroma telesnega usposabljanja varnostnikov, ki je bil predhodno potrjen tudi na notranjem ministrstvu.

Makedonska vojska zožuje obroč
14. 05. 2001 00.00
Makedonski premier Ljubčo Georgijevski je zatrdil, da makedonske sile stiskajo obroč okoli skupin albanskih gverilcev, ki se nahajajo v vaseh okoli Kumanova na severu države. V pogovoru za makedonsko televizijo je dodal, da se sedaj postavlja vprašanje o tem, ali naj izvedejo neposreden napad na njihove položaje ali naj napredujejo "korak za korakom". Če bi makedonske sile vstopile v omenjene vasi in se neposredno spopadle z albanskimi skrajneži, se namreč po besedah makedonskega premiera bojijo izgub med makedonskimi silami in med civilisti.

V Baskiji zmagali zmerni nacionalisti
14. 05. 2001 00.00
Na predčasnih lokalnih volitvah v španski avtonomni pokrajini Baskiji je zmagala zmerna Baskovska nacionalistična stranka (PNV), ki je na oblasti že 21 let, vendar jih tokrat ni uspelo zbrati absolutne večine. Za sestavo vlade zato potrebujejo podporo katere od manjših strank, vodstvo stranke pa je že sporočilo, da v vlado ne bo povabilo političnega krila ETE Euskal Herritarrok vse dokler ta ne obsodi nasilja Baskovskih separatistov.