sedaj

Roparski portal

18. 10. 2000 00.00

Internet podjetništvo resnično ne pozna meja. Na strežnikih v Copenhagnu je delovala spletna stran TheBurglar.com, kjer so žrtve ropov opisovale stvari, ki so jim bile ukradene, roparji pa so se tem žrtvam nato lahko anonimno oglasili, obe strani pa sta se potem lahko dogovorili za ponoven odkup ukradenih stvari. Britanske oblasti so sedaj odločile, da je dejavnost spletne strani nelegalna. Argument ustvarjalcev strani, da zgolj pomagajo pri povračilu ukradenih predmetov, so pravniki zavrnili s sledečim argumentom: &raquo

Zadnje televizijsko soočenje kandidatov

17. 10. 2000 00.00

Ameriška predsedniška kandidata, demokrat Al Gore in republikanec George Bush, se bosta drevi v St. Louisu

Seks ostaja skrivnost

17. 10. 2000 00.00

Britanski znanstveniki so ponovno odprli razpravo, zakaj se pravzaprav nekateri organizmi, med njimi seveda tudi človek, razmnožujejo spolno. Evolucijski biologi se že dlje časa ukvarjajo s problemom, zakaj sta se sploh razvila različna spola - brezspolni organizmi se enostavno delijo na dva dela, zakaj se potem sploh "mučiti" s spolnostjo? Doslej je bila glavna hipoteza, da se s spolnim razmnoževanjem med dvema organizmoma iz genoma potomcev izločajo škodljive mutacije genov. Sedaj so po poročanju britanskega BBC, znanstveniki po preučevanju stopenj mutacij pri sorodnih vrstah to teorijo zavrnili. Brezspolni organizem se namreč bolj enostavno in hitreje razmnožuje. Možen vzrok smiselnosti spolnega razmnoževanja je lahko po tej teoriji torej v tem, da preprečuje smrtonosne mutacije v vrsti - del potomcev bo dobil "dobre gene" in jih širil, potomci s "slabimi" geni pa naj ne bi preživeli niti se razmnoževali. Če je ta hipoteza pravilna, potem bi moralo biti spolno razmnoževanje bolj smiselno od brezspolnega le pri večji možnosti mutacij genov. Tako so znanstveniki preučevali kolikšna bi morala biti stopnja mutacij za organizme, da bi se jim "izplačalo" spolno razmnoževati. Rezultati so pokazali, da so stopnje mutacij precej nižje od potrebnih, da pa se organizmi vseeno razmnožujejo spolno - torej teorija o škodljivih mutacijah ne more pojasniti razvoja spolov, je pisalo v reviji Science.

Bližnjevzhodni vrh končan

17. 10. 2000 00.00

Udeleženci izrednega bližnjevzhodnega vrha, ki se je po dveh dneh danes končal v egiptovskem letovišču Šarm el Šejk ob Rdečem morju, na njem pa so Izraelci in Palestinci dosegli dogovor o ustavitvi nasilja na palestinskih avtonomnih ozemljih, ob koncu srečanja niso kazali pretiranega optimizma.

VW začel s proizvodnjo novega modela

17. 10. 2000 00.00

Nemški avtomobilski koncern Volkswagen (VW) bo na Kitajskem začel proizvajati novega malčka. Nov model naj bi po pričakovanju predstavnikov VW nadomestil približno polovico modela lupo, ki je bil do sedaj najmanjši VW model. Odločitev o proizvodnji novega modela na Kitajskem pa še ni dokončna.

Kongres o skrbi za osebe s posebnimi potrebami

16. 10. 2000 00.00

Društvo defektologov Slovenije v sodelovanju z ljubljansko pedagoško fakulteto, Skupnostjo organizacij za usposabljanje Slovenije in z ministrstvom za šolstvo bo od 18. do 20. oktobra v Portorožu pripravilo drugi mednarodni kongres dežel delovne skupnosti Alpe Jadran, ki je nadgradnja kongresa pred 10 leti. Udeleženci bodo razmišljali o sedanjem stanju družbene skrbi za vzgojo, izobraževanje in socialno varnost oseb s posebnimi potrebami na območju držav Alpe Jadran. 119 strokovnih prispevkov, ki jih bodo predstavili strokovnjaki in praktiki iz Slovenije in petih drugih srednjeevropskih držav, bodo izdali v zborniku, po besedah predsednika organizacijskega odbora Karla Destovnika pa bo tokratni posvet do sedaj največje strokovno srečanje na področju dela z ljudmi s posebnimi potrebami.

Leonardo DiCaprio se je zaročil

14. 10. 2000 00.00

Ameriški filmski zvezdnik Leonardo DiCaprio je po pisanju britanskega časnika Daily Star svojo prijateljico Gisele Buendchen na kolenih zaprosil za roko. Leo, ki je zaslovel z glavno vlogo v

Predsednik GZS na zasedanju Eurochambers

13. 10. 2000 00.00

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije, Jožko Čuk se bo od 18. do 20. oktobra 2000 v Berlinu udeležil osmega kongresa Združenja evropskih gospodarskih zbornic (Eurochambres). Predsednik Čuk bo na odboru zbornic držav kandidatk spregovoril o vlogi GZS v procesu približevanja Slovenije Evropski uniji, uresničevanju ekonomskega dela Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo in o vlogi zbornice v pogojih digitalne ekonomije. Poročal bo tudi o uresničevanju vloge GZS v ekonomsko-socialnem dialogu, k čemur se je posebej zavezalo 34 evropskih nacionalnih zbornic s podpisom evropske zbornične listine. Na treh kongresnih forumih bodo med drugim razpravljali o vprašanjih, kot so rast podjetja v pogojih globalizacije, vpliv širitve Evropske unije, konkurenčnost v Evropi, nova ekonomija, so sporočili iz GZS. Za Slovenijo in njeno gospodarstvo je posebno priznanje, da bo na otvoritvi kongresa poleg predsednika Zvezne republike Nemčije, Johannesa Raua, govoril tudi predsednik Republike Slovenije, Milan Kučan. Eurochambres prek nacionalnih zborničnih organizacij povezuje več kot 1300 evropskih zbornic za trgovino in industrijo. Gospodarska zbornica Slovenije je njegova članica od leta 1995. To vplivno zbornično združenje s sedežem v Bruslju predstavlja mrežo več kot 14 milijonov podjetij, od katerih je več kot 95 odstotkov malih in srednjih podjetij. Eurochambres je priznan partner Sveta EU, Evropske komisije, Evropskega parlamenta in Ekonomsko-socialnega komiteja EU pri zastopanju interesov gospodarstva. V njegovih odborih in komisijah sodelujejo strokovnjaki in vodilni poslovneži iz vse Evrope. Združenje koordinira tudi številne projekte, ki so namenjeni dvigu kvalitete zborničnih storitev v njegovem celotnem omrežju. Predsednik GZS Čuk se bo ob tej priložnosti sestal tudi s predstavniki nemških zbornic, pogovarjali pa naj bi se o možnostih razširitve ekonomskega sodelovanja tudi z drugimi nemškimi regijami, saj Slovenija sedaj pretežno sodeljuje le z Bavarsko in Baden-Württenbergom. Čuk se bo srečal tudi s predstavniki Konfederacije nemških delodajalcev (BDA), še dodajajo iz GZS.

Christensen na obisku pri Novi stranki

13. 10. 2000 00.00

Ni si mogoče zamisliti, da bi lahko zaustavili nastanek evropske "superdržave". To bi bilo v nasprotju z vsemi zgodovinskimi dejstvi, še bolj pa je v nasprotju s pričakovanji dejstvo, da EU nikoli ne bomo spravili nazaj na raven multilateralnega sodelovanja med suverenimi državami, je na novinarski konferenci Nove stranke poudaril Ib Christensen, sicer član danske Socialno-liberalne stranke. Po besedah sopredsednika Nove Gorazda Drevenška, Christensen sodeluje tudi v Ljudskem gibanju proti EU in je predstavnik "radikalnejše" struje, ki se zavzema za izstop Danske iz EU.

Nekateri glasbeniki podpirajo Napster

13. 10. 2000 00.00

Pop zvezda Dave Stewart, član nekdaj slavnega dueta Eurythmics, je pozdravil dejavnost Napster-ja in njemu podobnih servisov za izmenjavo glasbenih datotek. Stewart meni, da imajo s pomočjo nove tehnologije glasbeniki veliko več nadzora nad tem, kaj se dogaja z njihovo glasbo, kot so ga imeli do sedaj. Položaj v glasbeni industriji je namreč tak, da imajo velike glasbene založbe preveč nadzora nad aktivnostjo glasbenikov. Zaradi tega naj bi bila tudi raznolikost glasbe različnih ustvarjalcev precej manjša kot bi bila, če založbe ne bi same proizvajale hitov. S pomočjo interneta, v katerem vlada nekakšna anarhija na tem področju, se bo bolj jasno videlo, kateri glasbeniki so bolj nadarjeni od drugih. Stewart pa kljub svoji podpori raznim servisom za izmenjavo glasbenih datotek ni podal nobenega predloga, kako naj bi se v takšnih okoliščinah varovale avtorske pravice. To delo prepušča tehnikom in informatikom. Na tem področju se mu bo pri iskanju rešitev pridružil so-ustanovitelj Microsofta Paul Allen, velik privrženec glasbe in velik ljubitelj skupine Eurythmic.

Peterle in Korač za čimprejšnjo ureditev odnosov med Slovenijo in ZRJ

12. 10. 2000 00.00

Zunanji minister Lojze Peterle se je danes na Mokricah srečal s predstavnikom Demokratične opozicije Srbije (DOS) in predsednikom Socialdemokratske unije Žarkom Koračem, ki skupaj s podpredsednikom Nove demokracije Svetozarjem Krstićem včeraj prispel na obisk v Zagreb. Minister Peterle je Koraču čestital za zmago demokratične opozicije na nedavnih volitvah v ZRJ. Korač pa je izčrpno orisal sedanje politične razmere v ZRJ in izrazil pričakovanje, da bo nova jugoslovanska vlada oblikovana v sedmih do desetih dneh. Sogovornika sta tudi ugotovila velik interes tako Slovenije kot ZRJ za čimprejšnjo normalizacijo odnosov med državama in vzpostavitev diplomatskih odnosov, je v pogovoru za STA dejal minister Peterle. Po besedah ministra Peterleta sta s sogovornikom tudi ugotovila, da med Slovenijo in ZRJ ni resnih odprtih vprašanj ter da sta državi v preteklosti sodelovali in gojili prijateljske odnose. Glede vprašanja nasledstva nekdanje SFRJ kot "posebnem vprašanju" pa je Korač po besedah ministra Peterleta izrazil stališča, ki so v skladu s tem, kar je že večkrat povedal novi predsednik ZRJ Vojislav Koštunica, in sicer, da ZRJ ne bo vztrajala na konceptu kontinuitete, temveč se bo zavzemala za enakopraven dogovor glede tega vprašanja med vsemi naslednicami nekdanje SFRJ. Tudi za rešitev tega vprašanja je treba počakati na oblikovanje nove jugoslovanske vlade, je poudaril Peterle. Peterle in Korač sta se zavzela tudi za pripravo temeljev za močnejše gospodarsko sodelovanje med državama. Po besedah Peterleta blagovna menjava že sedaj obsega približno 120 milijonov dolarjev. Sogovornika sta izrazila željo obeh držav za razvoj sodelovanja tudi na drugih področij, še zlasti v kulturi ter znanosti in tehniki. Minister Peterle je predstavniku DOS izročil tudi kopije predlogov družbe Adria Airways o čimprejšnji vzpostavitvi letalskih linij med Ljubljano ter Beogradom in Podgorico. Glede jutrišnjega obiska posebnega odposlanca slovenskega premiera Andreja Bajuka, državnega sekretarja na zunanjem ministrstvu Mitje Drobniča v Beogradu, je minister Peterle dejal, da gre za zelo pomemben obisk. Po ministrovih besedah bo jutri obenem potekal usklajevalni sestanek treh kabinetov v Ljubljani, in sicer predsednika države, predsednika vlade in zunanjega ministra. Državni sekretar Drobnič se bo jutri v Beogradu srečal z novim jugoslovanskim predsednikom Koštunico, pa tudi predstavniki tamkajšnjih strank in gospodarstveniki. Med glavnimi temami pogovorov bo vzpostavitev diplomatskih odnosov med Slovenijo in ZRJ ter vprašanje nasledstva nekdanje SFRJ. Z demokratičnimi spremembami v ZRJ se namreč odpirajo tudi možnosti za vzpostavitev diplomatskih odnosov med državama, ki zaradi nesoglasij o nasledstvu v desetih letih po osamosvojitvi Slovenije niso zaživeli.

Bush spretnejši debater

12. 10. 2000 00.00

Kandidat ameriških republikancev za predsedniški položaj George Bush je, sodeč po prvih javnomnenjskih raziskavah, zmagovalec drugega televizijskega soočenja s kandidatom demokratov Alom Gorom. 49 odstotkov vprašanih je po koncu soočenja podprlo Busha, sedanjega demokratskega podpredsednika pa le 36 odstotkov, je sinoči (po krajevnem času) poročala televizijska postaja CNN. 56 odstotkov je za Busha tudi menilo, da se je izkazal bolj verodostojen, enak odstotek vprašanih pa je ocenil, da je bil republikanski kandidat med tokratnim soočenjem prijaznejši.

Patriarh Pavle in Prodi na Dunaju o obnovi Srbije

11. 10. 2000 00.00

Patriarh srbske pravoslavne cerkve Pavle in predsednik Evropske komisije Romano Prodi sta se danes na Dunaju pogovarjala o obnovi Srbije. Kot je poročala tiskovna agencija Kathpress, je Prodi sogovorniku zagotovil pomoč Evropske unije. Na triurnem srečanju je sodeloval tudi evropski komisar za zunanje odnose Chris Patten.

Osmerčki v Italiji

11. 10. 2000 00.00

Mesec dni po rojstvu osmerčkov je sinoči v Italiji umrl že četrti dojenček. Gre za prvorojenko, ki se je 13. septembra rodila po naravni poti. Umrla je zaradi možganskih krvavitev, so sporočili zdravniki milanske bolnišnice. Ob rojstvu je tehtala okrog 500 gramov in je kasneje na teži še izgubljala, je danes poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Fischer o razmerah v Srbiji

11. 10. 2000 00.00

Po menjavi oblasti v ZRJ bosta Nemčija in Evropa Srbijo "z odprtimi rokami" sprejeli v mednarodno skupnost, je med današnjo razpravo o razmerah v ZRJ v nemškem bundestagu povedal nemški zunanji minister Joschka Fischer (Zeleni). Kot je dodal, je prvi korak storila Evropska unija z odpravo sankcij, zdaj pa je treba predvsem utrditi demokracijo. Podobna stališča so izrazili predstavniki drugih strank. Vsi so posvarili pred preveliko evforijo, izrecno pa zahtevali izročitev nekdanjega predsednika Slobodana Miloševića v Haag.

Večja vrednost dinarja tudi v Črni gori

11. 10. 2000 00.00

Denarni svet Črne gore je včeraj določil novo vrednost nemške marke kot vzporedne valute v tej jugoslovanski republiki. Menjalno razmerje je sedaj 1:33.

Poziv k miru

10. 10. 2000 00.00

Palestinski voditelj Jaser Arafat je palestinskim varnostnim silam ukazal, naj poskrbijo za mir na palestinskih avtonomnih območjih, je danes za nemško tiskovno agencijo dpa izjavil eden od vodilnih predstavnikov Arafatovega gibanja Fatah Marvan Barguti. Arafat je palestinski policiji ukazal še, naj se izogiba spopadov z izraelskimi vojaki. Za konec nasilja so se danes zavzeli tudi izraelski predsednik Moše Kacav, premier Ehud Barak in vodja opozicije Ariel Šaron.

Z Napsterja posneli kar 1,39 milijard pesmi

08. 10. 2000 00.00

Uporabniki Napsterja, internetnega programa za brezplačno izmenjavo glasbenih posnetkov, so si septembra z Napsterjevih spletnih strani posneli 1,39 milijard pesmi, program pa uporablja okoli 30 milijonov ljudi, dokazuje raziskava ameriške svetovalne družbe Webnoise.

195144ukanović Koštunice ne priznava

07. 10. 2000 00.00

Predsednik Črne gore Milo 195144ukanović Vojislava Koštunice ne priznava za jugoslovanskega predsednika. "Koštunica ne more biti naš sogovornik kot jugoslovanski predsednik, ampak kot predstavnik nove demokratične miselnosti," je v Nikšiču izjavil 195144ukanović.

Hči Erice Jong predstavila svojo prvo knjigo

05. 10. 2000 00.00

Dvajsetletna Molly Jong-Fast, hči svetovno znane pisateljice Erice Jong (Strah pred letenjem), stopa po stopinjah svoje slavne matere. Mlada Američanka je v ponedeljek v Hamburgu predstavila svoje prvo delo z naslovom Povsem normalno dekle, kjer provokativno odkrito opisuje življenje Mirande Woke z moškimi, njeno nočno življenje in droge na newyorški sceni. Avtorica svoj debut opisuje kot satiro na nihilizem njene generacije. Molly je otrok iz tretjega materinega zakona, po materini vnovični ločitvi zboli za prebavnimi motnjami, začne uživati droge ter se potem nazadnje le odloči za zdravljenje. Strah pred letenjem - delo Erice Jong, ki je na svetovnih policah izšlo leta 1973 - opisuje življenje Izadore Wing, ki se bori za ženske pravice do svobodne spolnosti. To delo sedaj označujejo kot mejnik v zgodovini emancipacije spolov.

Napster na zveznem sodišču v San Franciscu

03. 10. 2000 00.00

Glasbena borza za izmenjavo datotek z glasbo Napster se pred zveznim sodiščem v San Franciscu v Kaliforniji bori za svoj obstoj. Ob današnjem začetku sodnega procesa je vplivno Združenje ameriške glasbene industrije zaradi kršitve avtorskih pravic zahtevalo takojšen umik spletne strani Napsterja.

Stephen Hawking napoveduje konec sveta

02. 10. 2000 00.00

Stephen Hawking, znani fizik, pisatelj, znanstvenik in še kaj, se boji, da človeštvo ne bo preživelo še enega tisočletja. Hawking, ki na univerzi v Cambridgeu zaseda profesorsko mesto, ki je nekoč pripadalo Isascu Newtonu, se boji učinka tople grede. Po njegovem mnenju bo učinek tople grede Zemljo segrel do te mere, da bo tu vroče kot na Veneri. "Če želi človeštvo preživeti, bo moralo kolonizirati druge planete", pravi Hawking. Hawking, avtor ene najuspešnejših knjig vseh časov z naslovom Kratka zgodovina časa, je sedaj star 58 let, že od svojega 20 leta pa je zaradi bolezni priklenjen na invalidski voziček.

Še en slovenski "ne"

02. 10. 2000 00.00

Slovenija nikoli ne bo sprejela federalizacije Evropske unije. Prav tako pa je Slovenija odločno zavrnila predlog, na podlagi katerega bi lahko manjše države članice EU le v skupinah enakopravno odločale z velikimi in močnimi državami, kot so Francija, Nemčija in Velika Britanija, piše v Vjesniku Boris Buden v zvezi s slovenskimi izjavami na okrogli mizi, ki je v okviru srečanja slovenskih in avstrijskih politologov in zgodovinarjev in v organizaciji koroških Zelenih potekala letos poleti v Pliberku.

Višje cene življenjskih potrebščin

29. 09. 2000 00.00

Cene življenjskih potrebščin so bile v septembru v primerjavi z avgustom višje za 1,4 odstotka, kar je najvišja zabeležena stopnja rasti cen v letošnjem letu.

Hank Azaria na Beverly Hillsu

26. 09. 2000 00.00

Igralec Hank Azaria, nedavni dobitnik ameriške nagrade emmy, je na Beverly Hillsu kupil za nekaj manj kot dva milijona dolarjev vilo na pol hektarja velikem posestvu z manjšim potočkom. Vila ima seveda tudi bazen. Azaria je emmy dobil že za sodelovanje v ameriški risanki Simpsonovi, kjer je glas posodil mrkemu gostilničarju Moeju, indijskemu lastniku "Kwik-E-Marta" Apuju in nerodnemu šefu policije Springfielda Wiggumu. V začetku tega meseca je emmyja znova prejel za najboljšo moško stransko vlogo v filmu Torek z Morrie (Tuesday with Morrie) z Jackom Lemonom v glavni vlogi. Azaria je poleg drugih vlog znan tudi po krajših pojavljanjih v nadaljevanki Noro zaljubljena, kjer ima glavno vlogo njegova, sedaj sicer že bivša žena Helen Hunt, s katero sta se ločila maja po enem letu zakona in šestih letih skupnega življenja.

Žbogar po sedmih regatah na 23. mestu

26. 09. 2000 00.00

Slovenski jadralec v razredu laser Vasilij Žbogar se je v sedmi regati na OI v Sydneyju uvstil na 13. mesto in je sedaj na skupnem 23. mestu. Osmo regato, ki bi morala biti na sporedu prav tako danes, so morali prireditelji zaradi slabega vremena odpovedati. Štiri regate pred koncem boja za olimpijska odličja v razredu laser še vedno vodi Britanec Ben Ainslie.

Michael Johnson in Freemanova zlata

25. 09. 2000 00.00

Američan Michael Johnson je upravičil vlogo favorita v teku na 400 metrov. Z rezultatom 43,84 je brez težav ugnal rojaka Harrisona, ki je progo pretekel v času 44,40, in Jamajčana Grega Haughtona (44,70). 33-letni Johnson je tako v tej disciplini ponovil svoj uspeh iz Atlante, kjer pa je slavil tudi na 200 metrov. Za Johnsona je to verjetno najsvetlejši trenutek njegove bogate kariere. Pred štirimi leti ni še nihče zmagal hkrati v moškem teku na 200m in 400m. Tokrat je bil izziv ubraniti olimpijski naslov na 400m. V Sydneyu se mu obeta še eno zlato odličje, in sicer v štafeti 4X400 metrov. V teku na 400 metrov je po pričakovanju prepričljivo zmagala domačinka Cathy Freeman, ki je z rezultatom 49,11 postavila tudi nov olimpijski rekord. Drugo mesto je osvojila Jamajčanka Lorraine Graham, ki je tekla 49,58, tretja pa je bila Britanka Katherine Merry z rezultatom 49,72. Freemanova tako že tretje leto ni izgubila teka na 400 metrov. Svojim naslovom svetovne prvakinje je sedaj dodala še olimpijsko medaljo. Za Avstralce je nacionalna junakinja , še bolj pa za Aboridžine. Manjšina 386.000 avstralskih domorodcev predstavlja obubožani del populacije. Freemanova je vir upanja in ponosa, ko nosi rdeče-rumeno-črno zastavo Aboridžinov.

Odprta volišča v ZRJ

24. 09. 2000 00.00

V ZR Jugoslaviji se je davi v 27 volilnih enotah odprlo približno 11.000 volišč, na katerih bo nekaj več kot 7,8 milijonov volilnih

Avstrijski državni sekretar v Sloveniji

22. 09. 2000 00.00

Minister za zdravstvo Andrej Bručan je danes sprejel avstrijskega državnega sekretarja za zdravstvo Reinharta Wanecka, ki se s svojimi sodelavci mudi na enodnevnem obisku v Sloveniji. Po besedah ministra Bručana so na pogovorih predstavili strateške usmeritve zdravstvene politike in izmenjali izkušnje glede sistema zdravstvenega zavarovanja. Avstrijski sekretar za zdravstvo je obiskal tudi Klinični center v Ljubljani, kjer se je pogovarjal z generalnim direktorjem Primožem Rodetom.

Vinjeni vaterpolisti prisilili letalo k pristanku

22. 09. 2000 00.00

Letalo vrste Boeing 737 malteške letalske družbe Air Malta je moralo zaradi nekaj popolnoma pijanih potnikov narediti nepredviden pristanek v Rimu. Kot je poročal italijanski radio, je bilo letalo na poti iz Malte v Budimpešto. Med 173. potniki letala je bilo tudi 40 ukrajinskih in moldavskih vaterpolistov, ki so svoj nenadejan uspeh na nedavnem vaterpolskem turnirju na Malti bučno proslavljali tudi na letalu. Vsem prošnjam posadke navkljub, da bi vendarle nehali s popivanjem, se je zabava končala tako, da je letalo pristalo v Rimu, kjer so deset nezaželenih potnikov izkrcali. Ti športniki se morajo sedaj vrniti nazaj na Malto in si priskrbeti drugega prevoznika, ki jih bo voljan prepeljati v njihovo domovino.