sir.

McCarthy slabo prenaša starost
20. 11. 2001 00.00
Že rahlo osiveli nekdanji član legendarne skupine The Beatles 59-letni Paul McCartney je zavrnil pogovor z britansko televizijsko novinarko Kate Garraway, ker je po njegovem mnenju novinarka s svojimi 33-leti prestara, da bi imela intervju z njim.

Ložani še vedno brezdomci
16. 11. 2001 00.00
Leto dni po plazu v Logu pod Mangartom, so ljudje, ki so ostali brez strehe nad glavo, še vedno brezdomci. Razen tega, da so nekaterim med njimi zagotovili parcele za nadomestne gradnje in nekaj gradbenih dovoljenj, se še vedno ni nič premaknilo.

Župan Giuliani postal vitez
16. 10. 2001 00.00
Newyorški župan Rudy Giuliani je od britanske kraljeve družine prejel posebno čast, saj ga je kraljica za učinkovito vodenje mesta po terorističnih napadih 11. septembra imenovala za častnega viteza.

Boj za zaščito pravega italijanskega parmezana
10. 10. 2001 00.00
Borci za zaščito "pravega italijanskega parmezana" so dobili pomembno bitko, saj je pravobranilec sodišča evropskih skupnosti podal strokovno mnenje, da smejo tovrstni sir pod imenom parmezan tržiti le proizvajalci sira parmigiano reggiano.

Dražja hrana v ZRJ
22. 09. 2001 00.00
Vrednost potrošniške košarice za štiričlansko jugoslovansko družino se je avgusta v primerjavi z julijem zvišala za 3,3 odstotke in tako presegla raven 11.623 dinarjev (približno 42.500 tolarjev).

Izboljšanje človeških bitij
05. 09. 2001 00.00
Genetski inženiring bi lahko preprečil, da bi človeška inteligenca "podlegla" računalnikom, je v intervjuju za "Focus" izjavil znani britanski fizik Stephen Hawking.

Clinton in Hopkins kupovala bikinke
30. 08. 2001 00.00
Nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton in britanski igralec sir Anthony Hopkins sta se med bivanjem Riu de Janeiru skupaj odpravila kupit bikinke.

Dosegli dogovor o nasledstvu
27. 05. 2001 00.00
Tako mednarodno pogajalski posrednik sir Arthur Watts kot predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Wolfgang Petritch, ki je bil tokrat navzoč pri pogajanjih, sta 25. maj, nekdanji dan mladosti, označila za zgodovinski. Arthur Watts je dejal: "To je prvi sporazum vseh petih držav po razpadu nekdanje skupne države. Gre za pomemben korak, ki vodi k izboljšanju medsebojnih odnosov."

George Burley najboljši trener na Otoku
22. 05. 2001 00.00
Angleški nogometni trener George Burley, ki je v svoji prvi sezoni v angleški prvoligaški druščini svoje mošto Ipswich popeljal do petega mesta v domačem prvenstvu, je bil v Angliji izbran za najboljšega nogometnega trenerja v sezoni 2000/01. Burley, ki je pred dnevi prejel to prestižno priznanje, je nasledil trenerja najboljšega in največjega angleškega moštva Manchester Uniteda.

Prudential prevzema American General
13. 03. 2001 00.00
Britanska zavarovalna skupina Prudential namerava prevzeti družbo American General, ki se ukvarja s finančnimi storitvami. Vrednost prevzema znaša 28,6 milijarde eurov, kot so sporočili s sedeža britanske skupine v ponedeljek, pa namerava Prudential s prevzemom ameriške družbe razširiti svojo paleto finančnih storitev tudi na območje ZDA in Azije.

Sodelovanje Britanske in Slovenske vojske
08. 03. 2001 00.00
Namestnika načelnika Združenega štaba Britanske vojske admirala Petra Abbotta, ki je na povabilo namestnika načelnika Generalštaba Slovenske vojske Alojza Jeharta prišel na tridnevni obisk v Slovenijo, sta danes ločeno sprejela načelnik Generalštaba SV brigadir Ladislav Lipič in državni sekretar Milan Jazbec. Visoki častniki Slovenske vojske so admiralu Abbottu in delegaciji predstavili prednostne naloge Slovenske vojske in sodelovanje v operacijah za podporo miru. Admiral je v pogovorih poudaril, da je eden najpomembnejših elementov pri reorganizaciji vojaških sil izgrajena poklicna pot podčastnikov in častnikov, za učinkovito vojaško organizacijo pa so, ne glede na vstop v severnoatlantsko zvezo, potrebna finančna sredstva.

Sporne luknje v ementalcu
22. 02. 2001 00.00
Američani so s svojo novo uredbo dodobra razhudili Švicarje. V svoji zakonodaji namreč od torka naprej dopuščajo, da so v siru ementalcu lahko tudi manjše luknje, kot jih "zahtevajo" tradicionalni švicarski standardi.

Nadaljevanje pogajanj o sukcesiji
21. 02. 2001 00.00
V Ljubljani se je danes začel nov krog pogajanj o nasledstvu nekdanje SFRJ, ki se ga udeležujejo delegacije vseh petih držav naslednic - vodja slovenskih pogajalcev je Miran Mejak -, v Ljubljano pa je že sinoči prispel tudi mednarodni posrednik na pogajanjih sir Arthur Watts. Pogajanja potekajo za strogo zaprtimi vrati, z doseženim pa bodo udeleženci javnost seznanili na petkovi novinarski konferenci po koncu pogovorov.

Predstavitev novega dirkalnika
27. 01. 2001 00.00
Angleško-nemško moštvo formule ena Williams BMW, lani tretji v razvrstitvi proizvajalcev, je v Silverstone prestavilo nov bolid FW 23 in voznika za prihajajočo sezono, Nemca Ralfa Schumacherja in Kolumbijca Juana Pabla Montoyo. Kot je povedal ustanovitelj moštva Sir Frank Williams, si lahko od novega dirkalnika obeta približno podobno dosežke kot v pretekli se zoni.

Podelili nagrade Whitebread
24. 01. 2001 00.00
V Londonu so podelili prestižne književne nagrade Whitebread. Nagrado za najboljše delo je dobil Matthew Kneale za roman English Passengers (Angleški potniki), nagrado za književni prvenec je dobila 25-letna Zadie Smith za roman White Teeth (Beli zobje), nagrado za poezijo je prejel škotski pesnik in nekdanji računalniški programer John Burnside za zbirko Asylum Dance, v kategoriji otroških knjig pa je žirijo najbolj prepričala Jamila Gavin s knjigo Coram Boy.

Fowler zapušča Manchester United
25. 12. 2000 00.00
Napadalec Liverpoola, Robbie Fowler, je nezadovoljen s položajem v klubu in zato vse večkrat premišljuje o odhodu iz tega angleškega nogometnega prvoligaša. Trener Gerard Houllier namreč bolj zaupa Michaelu Ownu in Emilu Heskeyju.

Spopadi na Zahodnem bregu
19. 12. 2000 00.00
Na Zahodnem bregu in območju Gaze so izbruhnili novi spopadi med Palestinci in izraelsko vojsko, v katerih so bili ranjeni najmanj štirje Palestinci. V bližini Hebrona so bili v streljanju z izraelsko vojsko ranjeni trije Palestinci. Palestinci so namreč protestirali, ker so judovski naseljenci zaprli cesto, ki povezuje Hebron in palestinsko vas As-Sir.

O nasledstvu nekdanje SFRJ
19. 12. 2000 00.00
Mednarodni posrednik na pogajanjih o nasledstvu nekdanje SFRJ sir Arthur Watts se je v Bruslju po nizu dvostranskih srečanj z vsemi delegacijami držav naslednic sestal še na skupinskem sestanku. Slovenska delegacija, ki je imela bilateralo z Wattsom dopoldne, se je skupinskega sestanka udeležila z zmernimi pričakovanji. Vendar pa so vse delegacije na sestanku pokazale pripravljenost in voljo, da konstruktivno pristopijo k reševanju že skoraj deset let odprtega vprašanja sukcesije nekdanje skupne države. Tako je na splošno prvi sestanek pogajalskih delegacij po nekaj manj kot dveh letih premora ocenil mednarodni posrednik sir Arthur Watts

V Bruslju o nasledstvu SFRJ
15. 12. 2000 00.00
Po 20 mesecih blokade se bodo v ponedeljek, 18. decembra, v Bruslju vnovič sestale pogajalske ekipe vseh držav naslednic nekdanje SFRJ. Na dvodnevno srečanje jih je povabil mednarodni posrednik na pogajanjih o nasledstvu, britanski pravni izvedenec sir Arthur Watts. Z njimi se želi dogovoriti, kako po odmrznitvi nadaljevati pogajanja. Slovensko delegacijo bo vodil novoimenovani vodja skupine za nasledstvo Miran Mejak, ki je skupino sicer vodil že prej.

Sir McCartney in "beatlomanija"
15. 12. 2000 00.00
Osrednjo knjigarno v Londonu je te dni ponovno zajela "beatlomanija", saj se je več sto oboževalcev nekdanje britanske skupine The Beatles udeležilo podpisovanja knjige nekdanjega člana skupine Sira Paula McCartneyja. 58-letni McCartney se je prvič podpisoval na izvode svoje knjige z naslovom Paintings, v kateri predstavlja svoje slikarsko delo. Vneti obo ževalci so v britansko prestolnico prispeli celo s Poljske. "Umrla sem in šla naravnost v nebesa," je dejala Kate Brylska iz poljskega mesta Bydgoszcz. V vrsti pred knjigarno je kljub mrazu čakala že dan prej, vendar se je po njenih besedah izplačalo. Mario Canosa iz Sardinije je začel jokati, ko se je srečal v McCartneyjem, tako da so ga morali zaposleni v knjigarni potolažiti. 30 let po razhodu Beatli še danes uživajo veliko priljubljenost. Njihov najnovejši album z uspešnicami, ki so ga izdali minuli mesec, podira vse rekorde. Samo v prvem tednu so prodali 3,6 milijona plošč.

Ferguson ostaja na Old Traffordu
09. 12. 2000 00.00
Že dalj časa je znano, da bo trener angleškega nogometnega kluba Manchester United, Alex Ferguson po koncu naslednje sezone, ko bo dopolnil 60 let, sklenil trenersko kariero. Škot vseeno namerava še naprej ostati na Old Traffordu, o novi vlogi pa se bo še pogovoril z vodstvom kluba. "Vsekakor ne bom več trener, upam pa, da se bomo dogovorili za drugačno obliko sodelovanja," pravi Sir Ferguson.

Naslednice povabljene v Bruselj
01. 12. 2000 00.00
Britanski pravni izvedenec sir Arthur Watts, posrednik na pogajanjih o sukcesiji nekdanje Jugoslavije, je pogajalske ekipe vseh naslednic povabil, naj 18. in 19. decembra pridejo v Bruselj. Kot so povedali diplomatski viri, se želi mednarodni posrednik z naslednicami dogovoriti, kako po 20 mesecih zastoja nadaljevati pogajanja.

Umrl britanski romanopisec Malcolm Bradbury
29. 11. 2000 00.00
V 68. letu starosti je umrl britanski romanopisec sir Malcolm Bradbury, ki je med drugim napisal romana Eating People is Wrong in The History Man. Bradbury je utemeljil šolo kreativnega pisanja na univerzi East Anglia, iz katere so prišli številni znani romanopisci, med njimi tudi Kazu Išigura in Ian McEwan, dobitnika ugledne britanske literarne nagrade Booker. Britanski dnevnik Times je tečaj kreativnega pisanja, ki na univerzi v Norwichu na jugovzhodu države deluje od leta 1970, opisal kot ustanovo, ki je vzgojila številna velika imena sodobnega britanskega pisanja. Bradbury je bil profesor ameriških študij na univerzi, delal pa je tudi kot televizijski scenarist in literarni kritik. Njegov šesti, zadnji roman To The Hermitage je bil objavljen pred sedmimi meseci.

Guvernerji bank o nasledstvu SFRJ
17. 11. 2000 00.00
Iz Banke Slovenije so sporočili, da se guverner Banke Slovenije France Arhar danes v Sarajevu udeležuje srečanja guvernerjev centralnih bank držav naslednic bivše SFRJ.

Caine postal Sir Michael
16. 11. 2000 00.00
Britanska kraljica Elizabeta II. je v plemiški stan povzdignila britanskega filmskega igralca in dvakratnega dobitnika oskarja Michaela Caina. Igralec je na kolenih pred kraljico pod svojim pravim imenom Maurice Joseph Mickelwhite postal vitez.

Podelili zlato školjko
01. 10. 2000 00.00
Mednarodna žirija je sinoči z najvišjo nagrado 48. mednarodnega filmskega festivala v španskem San Sebastianu - zlato školjko - nagradila črno komedijo Uničenje človeka (La perdicion de los hombres) enega najbolj znanih mehiških režiserjev Artura Ripsteina. Scenarist filma Paz Alicia Garciadiego je prejel nagrado za najboljši scenarij. Za Ripsteina je to že druga zlata školjka, saj je prvo prejel leta 1993 za film Principio a fin, ki ga je posnel po romanu Nihče več ne piše polkovniku Gabriela Garcie Marqueza. Žirija pod vodstvom britanskega režiserja Stephena Frearsa je nagrado za najboljšo igralko podelila Španki Carmen Mauri za vlogo v komediji Skupnost (La communidad) Španca Alexa de la Iglesia. Perujski igralec Gianfranco Brero pa je prejel nagrado za najboljšega igralca za vlogo v filmu Rdeče črnilo (Tinta Roja).

Ruska violinistka Mullova drevi v CD
27. 09. 2000 00.00
Na prvem koncertu za zlati abonma v sezoni 2000/2001 bo drevi ob 20. uri v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma gostoval simfonični orkester Južnozahodnega radia Stuttgart. Dirigiral mu bo sir Roger Norrington, kot solistka pa se bo prvič v Ljubljani predstavila ruska violinistka Viktorija Mullova. Gosti bodo zaigrali Koncert za violino in orkester v c-molu, op. 47 Jana Sibeliusa, Simfonijo v c-duru, št. 2, op.61 Roberta Schumanna in Fantazijo na temo Thomasa Tallisa skladatelja R. Vaughana Williamsa.

Praznovanje v Carnegie Hallu
24. 09. 2000 00.00
Znana newyorška koncertna dvorana Carnegie Hall ta konec tedna praznuje 80-letnico svojega predsednika in svetovno znanega violinista Isaaca Sterna. Virtuoz, ki je 80. rojstni dan praznoval 21. julija, bo drevi skupaj s prijatelji in učenci nastopil na posebnem koncertu. Njegova sinova, dirigenta David in Michael, bosta vodila simfonični orkester inštituta Curtis za glasbo, pridružili pa se jim bodo znani violinisti Sarah Chang, Glenn Dicterow in Ida Kavafian ter pianisti Emanuel Ax, Yefim Bronfam in Leon Fleisher. Besedila bosta brala Sternova hčerka Shira Stern in igralec Sir Peter Ustinov. V poslopju Carnegie Halla so ob tej priložnosti odprli razstavo, posvečeno Sternu, na kateri bodo do 31. decembra na ogled dokumenti iz njegovega zasebnega arhiva. Predvajajo tudi filme o znanem violinistu, kot tudi filme, v katerih je nastopil. Isaac Stern je predsednik Carnegie Halla že od leta 1960, ko je vodil prizadevanja za ohranitev te svetovno znane koncertne dvorane, ki ji je grozilo uničenje. Stern se je rodil leta 1920 v Rusiji, z desetimi leti pa je s starši prišel v ZDA. Violino je začel igrati z osmimi leti, doslej pa je posnel že več kot sto plošč.

Avtor zgodb o Sherlocku Holmsu naj bi bil morilec
14. 09. 2000 00.00
Britanski pisatelj Sir Arthur Conan Doyle, ki je ustvaril znanega detektiva Sherlocka Holmsa, naj bi tudi sam moril. Angleški amaterski detektiv in nekdanji pogrebnik, 58-letni Rodger Garrick-Steele je namreč prepričan, da je Doyle zastrupil svojega kolega Bertrama Flecherja Robinsona in mu ukradel zamisel za najslavnejšo Holmesovo dogodivščino, ki jo je zapisal v zgodbi Baskervillski pes. Predstavnik britanskega Scotland Yarda je povedal, da so že navezali stike z Gerrick-Steelom, ki jim je predal tudi dokazni material, vendar pa bo zločinca težko preganjati, saj je že 70 let mrtev. Garrick-Steele je enajst let raziskoval odnose med Doylom in Fletcherjem Robinsonom . Z raziskovanjem je začel, potem ko se je v 80. letih vselil v hišo na posestvu Park Hill v bližini nacionalnega parka Dartmoor na jugozahodu Anglije. Sprva ni vedel, da se Doylova zgodba o baskervillskem psu odvija ravno v tej hiši. Nekega dne pa je Garrick-Steele odkril, da je hiša nekoč pripadala Flecherju Robinsonu, Doyle pa ga je obiskal leta 1900. Ta mu je povedal legendo o velikem psu, ki straši v bližnjem močvirju, in Doylu tudi pokazal zgodbo, ki jo je napisal po omenjeni legendi z naslovom Pustolovščina v Dartmooru. Doyle je brez Fletcher Robinsonovega dovoljenja zgodbo uporabil kot osnovo za svoj roman o baskervillskem psu, ki je postal velika uspešnica. Doyle je obogatel in leta 1902 dobil plemiški naslov Sir. Zaradi strahu, da bi prevara prišla na dan, je Doyle leta 1907 posegel po skrajnem sredstvu. Doyle, ki je bil po poklicu zdravnik, je svojega kolega zastrupil s mešanico pomirjeval in zdravil proti bolečinam. Z umorom pa naj bi oče Sherlocka Holmesa hotel prikriti tudi svoje razmerje z Fletcher Robinsonovo soprogo. Poznavalec Arthurja Conana Doyla je dejal, da razlaga sploh ni tako napačna, saj zgodba o psu brez pomoči Fletcher Robinsona ne bi nikoli nastala, Doyle pa se mu zanjo ni nikoli zahvalil.

Umrl Alec Guinness - mož s sto obrazi
07. 08. 2000 00.00
V bolnišnici v britanskem kraju Midhurst je v soboto zvečer v starosti 86 let umrl filmski in gledališki igralec sir Alec Guinness, poleg Lawrenca Oliviera in Johna Gielunda eden od t.i. treh velikih britanskih igralcev. Leta 1957 je za vlogo v filmu Most na reki Kwai prejel oskarja, leta 1980 pa tudi oskarja za življenjsko delo.