sir.

Watts za začasno zamrznitev nasledstvenih pogajanj
21. 05. 1999 16.29
Mednarodni posrednik na pogajanjih o nasledstvu nekdanje Jugoslavije sir Arthur Watts je te dni slovenskemu pogajalcu Miranu Mejaku poslal pismo, v katerem je zaradi dogodkov v ZR Jugoslaviji predlagal začasno zamrznitev vseh dejavnosti v zvezi z nasledstvom, se je izvedelo od diplomatskih virov v Bruslju.

Predsednik Fidžija prvič imenoval premiera indijskega rodu
19. 05. 1999 08.55
Predsednik Fidžija, Rati Sir Kamisese Mara je prvič imenoval premiera indijskega rodu. Potem ko je Delavska stranka Mahendre Chaudhryja na nedeljskih parlamentarnih volitvah dobila absolutno večino 37 poslancev od 71, je namreč vodjo stranke Chaudhryja imenoval za premiera. Chaudhryjeva sranka je tako premagala dosedanjega premiera Sitivenija Rabuke, ki je leta 1987 z državnim udarom strmoglavil demokratično izvoljeno vlado Delavske stranke, Indijcem na otoku pa dodelil status drugorazrednih državljanov. Arhipelag Fidži ima 770.000 prebivalcev, 51 odstotkov je melanezijskega, 44 odstotkov pa indijskega izvora.

Umrl britanski igralec Sir Dirk Bogarde
09. 05. 1999 12.04
V 78. letu starosti je v soboto umrl britanski igralec Sir Dirk Bogarde. Njegova družina je sporočila, da je umrl v svojem londonskem stanovanju za posledicami kapi. Bogarde je igral v več filmskih klasikah, med drugim v filmih Žrtev, Služabnik, Smrt v Benetkah in Arnheimski most. Dogodek, ki je najbolj zaznamoval njegovo življenje, je bila osvoboditev koncentracijskega taborišča Bergen-Belsen, ki jo je doživel kot mlad britanski vojak.

Volilna skupščina SAZU - kandidat za predsednika dr. France Bernik
06. 05. 1999 17.58
V Ljubljani se je dopoldne začela volilna skupščina Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Na skupščini bodo izbrali novega predsednika, oba podpredsednika ter tri člane predsedstva. Kandidat za predsednika SAZU je njen dosedanji predsednik dr. France Bernik.

Umrl je Alf Ramsey
30. 04. 1999 20.09
V 79. letu starosti je v Londonu umrl Sir Alf Ramsey, nekdanji selektor angleške nogometne reprezentance.

Pred 175 leti praizvedba Beethovnove Devete simfonije
30. 04. 1999 10.30
Eno izmed slavnih del klasične glasbe, Beethovnovo Deveto simfonijo, bodo po 175 letih ponovno izvedli v praizvedbi: 7. maja bosta tako sir John Eliot Gardiner ter Orchestre Revolutionnaire et Romantique na Dunaju izvedla to slavno delo, sicer pa naj bi od 4. do 9. maja izvedli vseh devet simfonij. Med vsemi Beethovnovimi deli ima Beethovnova Deveta simfonija najdaljši čas nastanka. Prvotno naj bi bilo delo posvečeno Ferdinandu Reisu, nekdanjemu Beethovnovemu učencu ter takrat članu Londonske filharmonije. Deveta simfonija je bila pravzaprav določena za London, vendar do načrtovanega koncertnega potovanja ni prišlo. Nato je Beethoven nameraval simfonijo posvetiti ruskemu carju Aleksandru I., ker pa je ta umrl 1825, je bil na koncu izbran pruski Friderik Viljem II. Takrat že popolnoma oglušeli Beethoven ob praizvedbi ni več slišal navdušenja občinstva. O tem ga je s pomočjo pisane besede seznanil njegov dober prijatelj Anton Schindler.

Zaporniki nezadovoljni s prijaznimi čuvaji
20. 04. 1999 08.09
Nekaj britanskih zapornikov je zaprosilo za premestitev v drug zapor, ker so bili njihovi čuvaji preveč prijazni. Zaporniki so se v prvem britanskem zasebnem zaporu čutili izpostavljene kulturnemu šoku, je v svojem poročilu zapisal direktor zapora Sir David Ramsbotham. Za nekatere zapornike je bil velik šok, da jih je osebje obravnavalo kot ljudi, zato naj bi večkrat prosili za premestitev v ''normalen'' zapor, kjer odnose med zaporniki in osebjem zaznamuje ''obojestranska antipatija''. Za zapornike je bilo še zlasti nevzdržno, ker so jih nagovarjali s spoštljivim ''gospod'' namesto njihovimi priimki. Čuvaji so se z nekaterimi celo tako dobro razumeli, da so se klicali kar po imenu. Tako je po besedah direktorja zapora nastala ''humana in skrbna skupnost''. No, večina zapornikov je s takim zaporom, v katerem je zelo malo mamil in groženj, vseeno zadovoljna.

V Berlinu slovesno odprli novi reichstag
19. 04. 1999 14.09
V Berlinu so s slovesno predajo ključev uradno odprli nove prostore nemškega parlamenta. Ključe je predsedniku spodnjega doma parlamenta Wolfgangu Thierseju izročil britanski arhitekt sir Norman Foster.

EU se bo glede uvoza banan prilagodila zahtevam WTO
16. 04. 1999 21.04
Evropska unija bo preoblikovala sistem uvoza banan, da bi tako izpolnila zahteve Svetovne trgovinske organizacije (WTO), je danes povedal podpredsednik Evropske komisije Sir Leon Brittan.

London napoveduje dnevne napade na ZRJ
26. 03. 1999 18.31
Poveljnik generalštaba britanske vojske sir Charles Guthrie je danes na novinarski konferenci povedal, da bo zveza NATO v prihodnje zračne napade na ZRJ izvajala tudi podnevi in ne samo ponoči.

Sejem Kulinarike odprl vrata
23. 03. 1999 19.07
Na Gospodarskem razstavišču so se danes odprla vrata sejma Kulinarika, ki bo potekal od 23. do 27. marca. Na sejmu se bo na 8000 kvadratnih metrih površin predstavljalo 316 razstavljalcev iz sedemnajstih držav, na ogled pa sta domača in tuja prehrambena industrija, so sporočili iz Ljubljanskega sejma.

Ustanovili Rusko stranko Margaret Thatcher
27. 02. 1999 08.56
V Sankt Peterburgu so ustanovili tako imenovano Rusko stranko Margareth Thatcher, ki se sklicuje na ideje nekdanje britanske premierke. Namen ustanoviteljev stranke, ki temelji na gospodarski doktrini politike Margareth Thatcher, je izvleči Rusijo iz več desetletij trajajočega ateizma in totalitarizma. Ustanovno srečanje, ki se ga je udeležilo več deset pristašev stranke, je potekalo v Hiši prijateljstva v središču mesta, kjer so razobesili velikanski portret železne lady. Po besedah ustanoviteljev je glavni cilj stranke, ki naj bi jo uradno podprli britanski konzervativci in dobrodelna ustanova Margareth Thatcher, premagati gospodarski in politični zaton Rusije ter razviti in popularizirati doktrino železne lady. Ustanovne slovesnosti se je udeležil tudi Sir Alfred Sherman, nekdanji pomočnik Margareth Thatcher.

Začetek novega kroga dvostranskih pogovorov o nasledstvu
14. 01. 1999 12.16
Mednarodni posrednik na pogajanjih o nasledstvu nekdanje Jugoslavije sir Arthur Watts je danes v Bruslju s srečanjem z jugoslovansko delegacijo začel nov krog dvostranskih pogovorov z državami, naslednicami nekdanje SFR Jugoslavije. Jugoslovansko delegacijo na pogajanjih vodi Kosta Mihajlović.

Ta mesec nov krog dvostranskih pogovorov s pogajalci držav naslednic
05. 01. 1999 13.33
Mednarodni posrednik na pogajanjih o nasledstvu nekdanje Jugoslavije sir Arthur Watts bo ta mesec sklical nov krog dvostranskih pogovorov s pogajalci držav naslednic. Tokrat bodo dvostranski sestanki z nasledstvenimi delegacijami v Bruslju, s slovensko 15. januarja, so povedali na bruseljskem uradu visokega predstavnika za civilni vidik Daytonskega mirovnega sporazuma Carlosa Westendorpa. Dan pred srečanjem s slovensko delegacijo, torej 14. januarja, ima britanski pravni izvedenec Watts na programu sestanek z delegacijo ZR Jugoslavije. S hrvaškimi pogajalci se bo sestal 26. januarja, z bosanskimi 28. januarja, z makedonskimi pa 29. januarja. Po januarskem krogu dvostranskih pogovorov bo sklican večstranski krog pogajanj, vendar na uradu visokega predstavnika Westendorpa datuma za zdaj še ne napovedujejo. Zadnjič so se vsi pogajalci za isto mizo zbrali marca lani.

Olivia de Havilland prejela častni doktorat
09. 12. 1998 09.28
Univerza v Hertfordshireu je pred dnevi podelila častni doktorat eni od legend velikega platna, 82-letni Olivii de Havilland. ''Ne morem vam povedati, kako veliko mi to pomeni. Za mojo družino je ta univerza izjemnega pomena, moja družina pa je zelo pomembna zame,'' je igralka povedala ob podelitvi diplom 300 diplomirancem univerze. Igralkin bratranec sir Geoffrey de Havilland je ustanovil letalsko podjetje de Havilland, predhodnika današnjega podjetja British Aerospace, poslopje univerzitetnega mesta pa je bilo zgrajeno v Hatfieldu, na zemlji, ki je bila nekoč last podjetja. ''Vsem mladim, ki so prejeli diplome, želim tri stvari: pogum, delo, ki ga bodo radi opravljali in stremljenje za odličnostjo,'' je še povedala de Havillandova. Igralka, ki se je v letih 1946 in 1949 vpisala celo med dobitnice oskarjev, sedaj živi v Parizu.

Težave za London bodo vedno večje
06. 12. 1998 12.33
''Glede na to, da je Velika Britanija ena od štirih držav EU, v katerih euro prihodnji mesec ne bo stopil v veljavo, bodo njene možnosti, da bi v prihodnosti postala center EU za finančno službo, vedno manjše'', je dejal evropski komisar za trgovino Sir Leon Brittan.

Ali bo o razdelitvi premoženja nekdanje Jugoslavije odločilo arbitražno sodišče?
13. 11. 1998 13.45
Utegne se zgoditi, da bo mednarodna skupnost ustanovila arbitražno sodišče, ki bo odločilo o razdelitvi premoženja nekdanje Jugoslavije, ki naj bi znašalo približno 200 milijard ameriških dolarjev. Do tega bo prišlo, če se države naslednice o tem ne bodo sporazumele na sestanku, ki bo v Madridu v sredini naslednjega meseca. Sir Arthur Watts je novinarjem povedal, da bodo torej rezultati pogovorov na tem sestanku najpomembneje prispevali k odločitvi o ustanovitvi arbitražnega sodišča, ki bi odločilo o razdelitvi premoženja bivše Jugoslavije med njene naslednice.

ZRJ zavrnila vse Wattsove predloge
13. 11. 1998 12.45
Pogovori sira Arthurja Wattsa z vodjo jugoslovanske delegacije za nasledstvo SFRJ so minili brez konkretnih rezultatov, piše petkov Glas javnosti, ki se sklicuje na hrvaške vire.

Sir Watts z jugoslovansko delegacijo o nasledstvu
11. 11. 1998 08.53
Vodja Skupine za nasledstvo nekdanje Jugoslavije sir Arthur Watts se je danes po večmesečnem premoru v Beogradu sestal z jugoslovansko delegacijo, s katero je začel novi krog dvostranskih pogajanj.

Wattsa ne bo v Beograd
06. 10. 1998 10.28
Mednarodni posrednik sir Arthur Watts je prekinil zadnji krog pogovorov z državami naslednicami nekdanje SFRJ. Watts naj bi danes prispel v Beograd na pogovore z jugoslovansko delegacijo, poroča Beta.

Svarila in pozivi VS Miloševiću
02. 10. 1998 09.04
Varnostni svet Združenih narodov je davi ostro obsodil najnovejši pokol na Kosovu.

Sir Arthur Watts prispel v Slovenijo
28. 09. 1998 15.07
Mednarodni posrednik na pogajanjih o nasledstvu nekdanje Jugoslavije sir Arthur Watts je danes popoldne prispel v Ljubljano, drevi pa se bo udeležil večerje, ki jo pripravlja državni sekretar v zunanjem ministrstvu Ernest Petrič. Sir Arthur Watts se bo jutri dopoldne predvidoma sešel s slovensko pogajalsko delegacijo pod vodstvom Mirana Mejaka, v sredo pa z zunanjim ministrom Borisom Frlecem. Po jutrišnjem srečanju s slovensko pogajalsko delegacijo bosta Watts in Mejak pripravila tudi novinarsko konferenco.

Arthur Watts te dni v Sloveniji
28. 09. 1998 09.27
Danes bo na tridnevni obisk v Slovenijo prišel posrednik v pogajanjih o nasledstvu sir Arthur Watts.

Arthur Watts pred oktobrsko nasledstveno ''konklavo'' na turnejo po naslednicah
27. 09. 1998 12.49
Sprva za konec septembra predviden nov krog nasledstvenih pogajanj v Bruslju je prestavljen na konec oktobra, se je nedavno izvedelo v Bruslju. Mednarodni posrednik na pogajanjih sir Arthur Watts se je namreč odločil, da bo pred tem na turneji od 28. septembra do 9. oktobra vnovič preveril stališča držav naslednic. S slovensko delegacijo se bo v Ljubljani pogovarjal 29. septembra, nato pa bo obiskal še Skopje, Beograd, Zagreb in Sarajevo.

V Italiji razburjenje zaradi ''pražene mačke''
05. 09. 1998 14.31
V Italiji buri duhove kuharska knjiga z recepti za dokaj neobičajne jedi, kot sta na primer pražena mačka ali sir s črvi. Avtorji knjige z naslovom Tradicionalne jedi iz Vicenze (L'alimentazione nella tradizione vicentina) govorijo o ''zgodovinski knjigi'', so poročali italijanski časniki. Z njimi pa se ne strinjajo razburjeni aktivisti za varstvo živali, ki trdijo, da gre za napeljevanje k mučenju živali. Prebivalci Vicenze pa zadeve ne jemljejo preveč resno; sami sebe so radi celo ironično označevali kot ''jedce mačk''. Pisatelj Virgilio Scapin je po branju knjige celo izrazil navdušenje nad kuharsko umetnostjo v svojem domačem mestu Vicenza. Po njegovem mnenju je recept za pripravo mačke zgodovinsko izročilo.

Peter Ustinov praznuje 30-letnico delovanja kot ambasador Unicefa
03. 08. 1998 14.33
Sir Peter Ustinov, režiser, igralec, producent in pisatelj, bo jutri praznoval 30-letnico delovanja kot posebni ambasador Unicefa. Na sedežu Združenih narodov v New Yorku bosta Ustinova, ki je tudi dobitnik dveh oskarjev, sprejela generalni sekretar ZN Kofi Annan in generalna direktorica Unicefa Carol Bellamy.

Canterburyjske zgodbe ostajajo v Veliki Britaniji
11. 07. 1998 09.19
- Na dražbi londonske hiše Christie´`s so za rekordno ceno 13,8 milijona mark prodali prvo izdajo poezije Canterburyjske zgodbe (Canterbury Tales), katere srečni lastnik je postal milijarder Sir Paul Getty. V Veliki Britaniji živeči ameriški ljubitelj umetnosti je pojasnil, da je ''že od nekdaj občudoval'' angleškega pesnika Geoffreya Chaucerja. Seveda pa ''si ni upal niti pomisliti'', da bo knjiga ostala v Veliki Britaniji. Po besedah knjigarnarjev Maggs Brother, ki so se za Gettyja na dražbi potegovali za dragoceno knjigo, bodo to več kot 500 let staro izdajo pesmi zdaj shranili na Gettyjevem posestvu v južnoangleški grofiji Buckinghamshire. Kdaj jo bodo predstavili tudi širši javnosti, se še niso odločili.

Shakespeareovo nagrado prejel britanski igralec Derec Jacobi
11. 06. 1998 14.51
Britanski igralec sir Derek Jacobi je letošnji dobitnik Shakespearove nagrade, ki jo podeljuje Fundacija Alfreda Toepferja. 59-letnemu igralcu bodo nagrado, vredno 40.000 mark, izročili 18. junija v hamburški mestni hiši. Fundacija ga je označila za najboljšega britanskega igralca, še posebej v interpretaciji likov Hamleta, Richarda II. in Richarda III. V minulih letih so Shakespeareovo nagrado podelili pisateljema Grahamu Greeneu in Doris Lessing ter dramatiku Harlodu Pinterju.

Elton John pel za severno Irsko
31. 05. 1998 09.26
Več kot 15.000 protestantov in katolikov se je minulo sredo zbralo na koncertu v Stormontu, kjer je Elton John zastonj prepeval ob uspehu referenduma za Severno Irsko. "Tega dogodka sem se že dolgo veselil. Čudovito je spet biti v mestu", je povedal John, ki se je sicer izogibal politike, zato pa je toliko bolj prepeval in razbijal po klaviaturah. Koncert je trajal kar poltretjo uro. Britanska sekretarka za Severno Irsko Mo Mowlam se je pri pevčevi predstavitvi nekoliko zmotila. Dejala je: "Gospod - oh, oprostite - Sir Elton John." Letos februarja mu je namreč kraljica Elizabeta II. podelila viteški naslov. Zaslužek od prodaje vstopnic, ki so bile po 41 dolarjev, bodo poklonili obnovi stavb v Stormontu, kjer bo imel sedež tudi novi severnoirski parlament.

Pogajalec Watts prihaja v Ljubljano
15. 04. 1998 16.45
V tako imenovanem mini memorandumu, ki ga pred kratkim poslal mednarodni pogajalec za nasledstvo sir Arthur Watts, so zajeta državljanstva, pokojnine, pridobljene pravice, razdelitev arhivov in začetek delitve osmih ambasad. Ni pa v njem delitve zlata v baselski Banki za mednarodne poravnave, je pred obiskom sira Arthurja Wattsa v Ljubljani povedal vodja slovenske pogajalske skupine Miran Mejak.