sistem dolgotrajne oskrbe

ZSSS za čim hitrejši začetek izvajanja dolgotrajne oskrbe na domu

30. 06. 2025 14.55

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pričakuje, da bodo storitve v okviru dolgotrajne oskrbe na domu, ki se bo kot zakonska pravica začela izvajati v torek, na voljo najkasneje v dveh mesecih. Hkrati želijo, da bo informacijska podpora pripravljena do konca julija, tako da bodo prve odločbe lahko izdane septembra, so povedali v zvezi.

Od vsake ure študentskega dela nekaj centov tudi v posebno blagajno

21. 06. 2025 19.41

S 1. julijem bo država začela pobirati nov prispevek za dolgotrajno oskrbo, pred tem pa nova informacija: potrebno ga bo plačevati tudi od dela polnoletnih dijakov in študentov. Odstotek od študentskih prejemkov bodo sicer plačevali le delodajalci, vprašanje pa je, ali ne bodo ti breme nove dajatve v obliki nižje urne postavke prenesli na študente.

Urno postavko za dolgotrajno oskrbo na domu bodo zvišali na 32,93 evra

18. 06. 2025 12.10

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je na posvetu o dolgotrajni oskrbi napovedal zvišanje cene osnovne urne postavke za dolgotrajno oskrbo za nekaj evrov, in sicer na domu na 32,93 evra, v institucijah pa na 26,56 evra. "S tem želimo poslati jasno sporočilo, da ministrstvo ne deluje samovoljno, temveč sodelovalno," je dejal.

Razprava o dolgotrajni oskrbi: bi morali plačilo prispevka prestaviti?

12. 06. 2025 20.18

Leto in pol po sprejemu zakona o dolgotrajni oskrbi je koalicija v državnem zboru potrdila že drugi paket dopolnil. Po novem bodo s 1. julijem tudi upokojenci lahko oskrbovali svoje družinske člane, kar doslej ni bilo mogoče. Prav tako bo breme izplačevanja dodatkov, s katerimi vodstva domov za starejše zvišujejo plače sicer slabo plačanemu kadru negovalcev, prevzel državni proračun. Kaj pa pomisleki glede obveznega prispevka, ki ga bomo začeli plačevati že prihodnji mesec?

Možna oddaja vlog za dolgotrajno oskrbo na domu

01. 06. 2025 09.19

Vsi, ki želijo pridobiti pravico do dolgotrajne oskrbe na domu v skladu z zakonom o dolgotrajni oskrbi, lahko oddajo vlogo na vstopni točki, torej pri pristojnem centru za socialno delo. Dolgotrajna oskrba na domu je pravica v okviru sistema dolgotrajne oskrbe, ki jo uporabnik prejema na svojem domu. Izvajati se bo začela 1. julija.

O dolgotrajni oskrbi po nujnem postopku

27. 05. 2025 10.07

Kolegij predsednice DZ je ob odsotnosti opozicije soglasno sklenil, da bodo poslanci predlog novele Zakona o dolgotrajni oskrbi obravnavali po nujnem postopku. Glavna novost je vzpostavitev pravice do oskrbovalca družinskega člana tudi za upokojence, je pojasnila namestnica generalne sekretarke vlade Barbara Peternelj.

Tik pred začetkom plačevanja novega prispevka vlada še pripravlja analize

19. 05. 2025 17.28

Podpredsednik vlade Matej Arčon je glede možnosti za znižanje prispevka za dolgotrajno oskrbo ali njegovo postopno uvajanje dejal, da bo več mogoče povedati, ko bodo pripravljene ustrezne analize. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac pa je zagotovil, da se je pripravljen pogovarjati o tem.

'Dobro delujoče gospodarstvo je predpogoj za vse reforme'

14. 05. 2025 15.42

Vlada se zaveda konkurenčne prednosti Slovenije zaradi njenega močnega gospodarstva, je predstavnikom obrti in podjetništva na forumu v Ljubljani zagotovil predsednik vlade Robert Golob. Napovedal je ustanovitev delovne skupine, ki se bo ukvarjala izključno z malim gospodarstvom. "Dobro delujoče gospodarstvo je predpogoj za vse reforme," pa je opozoril predsednik OZS Blaž Cvar.

Maljevac ob novici o prodaji mreže DSO: Starejši niso tržno blago

16. 04. 2025 11.58

Ministrstvo za solidarno prihodnost je ostro reagiralo na poročila, da avstrijski koncesionar SeneCura prodaja svojo mrežo domov za starejše v Sloveniji. Novega lastnika naj bi dobilo sedem domov, v katerih je prostora za 850 oskrbovancev. Minister Maljevac je zahteval pojasnila in poudaril, da dolgotrajna oskrba temelji na javnem sistemu in ne na trgu. "Starejši niso tržno blago," je poudaril.

Maljevac: Brez prispevka ni dolgotrajne oskrbe

08. 04. 2025 12.37

Dolgotrajna oskrba po besedah ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca potrebuje urejeno financiranje. Tako se je v izjavi za medije odzval na pozive združenja delodajalcev, ki se zavzema za zamik pri pobiranju prispevka za dolgotrajno oskrbo. Pri delovanju vstopnih točk za dolgotrajno oskrbo Maljevac ne pričakuje težav. Oskrbovalci v domovih za starejše bodo z uveljavitvijo prispevka za dolgotrajno oskrbo plačevali nastanitev in hrano, cene pa bodo po ministrovih obljubah v vseh domovih pod zajamčeno pokojnino, torej pod zneskom 740 evrov.

Dolgotrajna oskrba: za pomoč občinam bo vzpostavljen tudi klicni center

10. 02. 2025 17.11

Da bi izvajanje dolgotrajne oskrbe steklo čim bolj tekoče, je ministrstvo za solidarno prihodnost na Brdu pri Kranju pripravilo srečanje z župani. Kot je napovedal minister Simon Maljevac, bodo za pomoč občinam vzpostavili tudi klicni center. V javno obravnavo pa gre predlog novele zakona z dodatnimi rešitvami.

Kako bo dolgotrajna oskrba zaživela v praksi, če pa kadra ni?

14. 01. 2025 18.48

S 1. julijem prihaja novi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki sicer prinaša več pravic kot doslej, kljub optimističnim napovedim ministrstva pa jih utegne veliko pustiti le na papirju. Informacijski sistemi so nepripravljeni, občine in izvajalci ne vedo, kako dolgotrajno oskrbo ustrezno vzpostaviti, prenizko povišanje plač pa ob tem napoveduje velike luknje v kadrovskih bazenih negovalcev in oskrbovalcev. Kako bo zakon torej zaživel v praksi?

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano

09. 01. 2025 06.00

Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Interventni zakon v zdravstvu ter noveli o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti stopajo v veljavo

28. 12. 2024 08.04

Z današnjim dnem začenjajo veljati zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu ter noveli zakonov o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti. Vse tri zakone je DZ sprejel 19. decembra.

Golob o nizki podpori njegovi stranki in vladi: Razumel sem sporočilo

23. 11. 2024 07.41

Potem ko je vladi uspelo pod streho spraviti reformo plač v javnem sektorju, je premier Robert Golob optimističen tudi glede drugih reform. Kot je dejal v intervjuju za STA, je plačna reforma namreč "motivacijska zmaga" in "trasira pot za sprejemanje ostalih reform". Tudi na morebitno gospodarsko krizo se Slovenija že pripravlja, zagotavlja. Spregovoril je tudi o precej nizki javnomnenjski podpori stranki Gibanje Svoboda in vladi, ki jo izkazujejo ankete, a je prepričan, da se trend že obrača. "Sem pa razumel sporočilo, zato sem odpovedal večino službenih poti v tujino in se bom prvenstveno posvečal temu, kako izboljšati položaj ljudi v Sloveniji." Urad predsednice sicer dogovor zanika.

Pirnat dvomi v ustavnost zdravstvene novele, večina zdravnikov kritična

23. 10. 2024 14.17

Pri zdravniški zbornici so izvedli obsežno anketo, v kateri je sodelovalo 3522 slovenskih zdravnikov in zobozdravnikov. 83 odstotkov vprašanih meni, da uvedba omejitve dodatnega dela zdravnikov z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo pripomogla k izboljšanju kakovosti in obsega storitev v javnem zdravstvu, so sporočili iz zbornice.

Maljevac: Oskrbovalci družinskega člana bodo lahko tudi upokojenci

30. 09. 2024 18.39

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je v okviru 23. festivala za tretje življenjsko obdobje, povedal, da bo ministrstvo kmalu dalo v javno razpravo predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi. S spremembami naj bi omogočili, da bodo oskrbovalci družinskega člana po zakonu lahko tudi upokojenci.

Poslanci niso nasprotovali ukrepom za več kadra v domovih za starejše

09. 07. 2024 15.06

DZ je po obravnavi predlagane novele stanovanjskega zakona prešel na obravnavo predloga zakona o začasnih ukrepih za boljše kadrovske in delovne pogoje ter zmogljivosti pri izvajalcih socialno varstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe. Izrecnega nasprotovanja predlogu ni bilo slišati. Glasovanje o njem bo v sredo.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Brezplačna dolgotrajna oskrba po novem tudi na domu

24. 06. 2024 10.25

Kakovostne in dostopne storitve dolgotrajne oskrbe za vse, ki jih potrebujejo, so tu.

Vsaka šesta starejša oseba je tarča ene od oblik nasilja

15. 06. 2024 08.03

Organizacije, ki se zavzemajo za pravice starejših, ob mednarodnem dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi opozarjajo na nedopustnost tovrstnega nasilja ne glede na to, ali gre za fizično, psihično, ekonomsko ali socialno nasilje. Varuh človekovih pravic Peter Svetina ugotavlja, da je to nasilje večinoma skrito.

Svetina lani naštel 262 kršitev človekovih pravic

05. 06. 2024 13.38

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je predal letno poročilo in poročilo državnega preventivnega mehanizma za leto 2023 predsednici republike Nataši Pirc Musar ter ga posredoval DZ. Predsedniku vlade Robertu Golobu ju bo predal v petek. Varuh je lani ugotovil 262 kršitev človekovih pravic, odločevalcem pa je podal 85 novih priporočil.

ZZZS odposlal 200 tisoč novih odločb glede dolgotrajne oskrbe

08. 12. 2023 19.24

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije je odposlal novih 200 tisoč odločb in tako že 1.250.000 zavarovancev obvestil, da so vključeni v sistem dolgotrajne oskrbe. Se pa nekateri sprašujejo o smiselnosti tovrstnega obveščanja. Ne samo zato, ker se jim zdi vsebina odločbe nerazumljiva, zaradi česar vsak dan na zavod kliče več sto ljudi, ampak tudi zato, ker je cena pošiljanja po pošti skoraj 1,3 milijona evrov.

Dolgotrajna oskrba: prihajati bodo začele odločbe

10. 11. 2023 09.11

Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo avgusta končno dobili zakon, ki naj bi področje sistematske oskrbe uredil tudi sistemsko. V ponedeljek bodo upravičencem začeli pošiljati odločbe o vključitvi v zavarovanje, z novim letom se bodo začele uporabljati prve rešitve, poleti 2025 nas čaka nov obvezni prispevek.

Zamrznitev socialnih transferjev: varčevanje na plečih revnih

12. 10. 2023 18.00

Predloga proračunov za prihodnji dve leti so obravnavali tudi člani odbora DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide. Največ kritik tako opozicijskih kot koalicijskih članov je letelo na predvideno neuskladitev socialnih transferjev v 2024. Kot so ocenili, bo ta ukrep še poslabšal pogoje ljudem na socialnem dnu. Da jih odločitev "boli", je dejal tudi minister Mesec, ki je spomnil, da je Slovenija glede davkov na premoženje na repu Evrope, o čemer se bo treba temeljito pogovoriti.

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?

09. 10. 2023 14.27

10 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: prava rešitev za dostojno starost?

07. 10. 2023 12.00

V Sloveniji po nekaterih ocenah vsaj 60 tisoč ljudi že danes potrebuje dolgotrajno oskrbo. In v prihodnje jih bo še več. Smo namreč – in to je znano že leta – starajoča se družba. Kot kažejo projekcije, se bo število starejših od 80 let do leta 2050 podvojilo. Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo končno dobili zakon o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi to področje uredil tudi sistemsko. Številni starostniki, ki ne zmorejo sami poskrbeti zase, so namreč zdaj velikokrat prepuščeni sami sebi. Ali pa odvisni od svojcev in pomoči na domu, ki je v pristojnosti občin. Kako in kdaj bo torej zakon o dolgotrajni oskrbi zaživel tudi v praksi? Kako se bodo uveljavljale pravice? Pa tudi: kdo bo ob hudi kadrovski stiski, ki pesti to področje, dolgotrajno oskrbo sploh izvajal? Kdaj bomo začeli plačevati nov socialni prispevek? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Valentina Prevolnik Rupel kandidatka za ministrico za zdravje

03. 10. 2023 13.17

Po skoraj treh mesecih čakanja je končno znano, kdo bo na čelu zdravstvenega resorja nasledil Danijela Bešiča Loredana. Ime, ki ga je premier Robert Golob poslal v državni zbor, je Valentina Prevolnik Rupel. Ta je napovedala, da bodo njene ključne prioritete dostopnost do kakovostnega zdravstvenega varstva, vzdržnost financiranja in opredelitev košarice pravic.

Državni svet sprejel veto na Zakon o dolgotrajni oskrbi

20. 07. 2023 07.05

Državni svet je na izredni seji s 17 glasovi za in 9 proti sprejel veto na Zakon o dolgotrajni oskrbi. Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev se namreč med drugim ne strinjajo s predvidenim financiranjem področja, ki s 1. julijem 2025 uvaja obvezen prispevek.

DS bo obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi

19. 07. 2023 12.55

DS bo v četrtek na izredni seji obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi. Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev so se namreč na skupni korespondenčni seji, ki je potekala v torek in danes, odločile za vložitev pobude za predlog odložilnega veta.