sls. predsednik

Premiki na desnici?

24. 01. 2000 18.11

Minuli konec tedna so potekali intenzivni pogovori predsednikov treh pomladnih strank, SLS, SDS in SKD o združevanju in povezovanju na desnici. Sinoči so se za zaprtimi vrati sešli Marjan Podobnik, Janez Janša in Lojze Peterle: o vsebini pogovorov za zdaj, ''dokler zadeve niso dorečene'', ne želijo govoriti, vsi pa so ocenili, da je bil sestanek uspešen in da bodo pogovore nadaljevali. Predsednika SLS in SKD Marjan Podobnik in Lojze Peterle pa sta že v soboto pregledala opravljeno delo pri združevanju; tudi glede tega procesa sta bila optimistična.

Slovenski menedžerji o politikih

23. 12. 1999 21.59

Slovenski menedžerji so Marjana Podobnika uvrstili med tiste politike, ki naj bi naredili največ škode gospodarstvu. Več kot dvesto najboljših menedžerjev je namreč ocenilo delo politikov in njihov vpliv na razvoj Slovenije.

Sprejeta deklaracija o zunanji politiki

17. 12. 1999 20.08

Deklaracijo o zunanji politiki Slovenije je DZ sprejel s 36 glasovi proti 21. Med parlamentarnimi strankami so vladni dokument podprli poslanci koalicijskih LDS in DeSUS, poleg njih pa še del poslancev iz vladne SLS in opozicijske ZLSD. Proti deklaraciji pa so poleg petih poslancev SLS glasovali predstavniki opozicije iz vrst SDS in SNS ter vsi navzoči poslanci SKD z izjemo Marijana Schiffrerja, ki je vladne zunanjepolitične usmeritve podprl.

Uradni rezultati lokalnih volitev

13. 12. 1999 18.12

Občinska volilna komisija je posredovala v mestni občini Koper, ki so bile 5. decembra. Volitev se je udeležilo 18.996 volivcev, kar je 49,39 odstotka vseh volilnih upravičencev. Veljavnih je bilo 16.544 glasovnic. Med 28 strankarskimi ali neodvisnimi listami kandidatov za 29 svetniških mest je bilo v občinski svet po D'Hontovem sistemu izvoljenih 12 list, med njimi 7 strankarskih.

Novi zapleti koordinacije parlamentarnih strank

23. 11. 1999 20.40

Koordinacija parlamentarnih strank je ponovno obravnavala sporazum, ki tako ali drugače ureja življenje okoli 200 tisoč ljudem, ki prebivajo ob slovensko-hrvaški meji. Hrvaška je sporazum ratificirala že pred skoraj tremi leti, v slovenskem parlamentu pa je zaradi razkola med vladnima strankama do ratifikacije, kot kaže še daleč.

Stranke o obmejnem sporazumu brez dogovora

23. 11. 1999 15.30

Koordinacija parlamentarnih strank tudi na današnji drugi seji ni uskladila stališč glede ratifikacije slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju. Ratifikaciji sporazuma nasprotujejo SLS, SDS in SKD, saj po njihovem mnenju prejudicira potek državne meje med Slovenijo in Hrvaško.

Spet Kulturni dom španski borci

26. 10. 1999 09.19

Mestni svet ljubljanske mestne občine je na včerajšnji 8. seji po burni razpravi sprejel predlog o preimenovanju javnega zavoda Kulturni hram Moste v Kulturni dom španski borci. To je tudi prvotno ime te institucije, ki so jo prvič preimenovali lani. Predlog je bil sprejet kljub temu, da so pred glasovanjem dvorano zapustili predstavniki SKD, SDS in SLS ter predstavnik RIL (Rad imam Ljubljano), za predlog pa je od navzočih 23 glasovalo 21 ljubljanskih mestnih svetnikov.

V vodstvu SLS niso seznanjeni z domnevnimi ogorčenimi odzivi

24. 10. 1999 08.33

V Slovenski ljudski stranki (SLS) s presenečenjem spremljajo prispevke v nekaterih medijih, ki govorijo o domnevnem ogorčenju poslancev in funkcionarjev SLS zaradi delovanja vodstva in še posebej predsednika stranke Marjana Podobnika v postopkih združevanja s slovenskimi krščanskimi demokrati.

SDS proti jedrskim elektrarnam

21. 10. 1999 16.05

Poslanska skupina SDS je danes vložila v zakonodajni postopek predlog zakona o prepovedi graditve novih jedrskih elektrarn v RS in o prepovedi skladiščenja nizko, srednje in visoko radioaktivnih odpadkov iz drugih držav na ozemlju RS ter o trajnem varnem skladiščenju nizko, srednje in visoko radioaktivnih odpadkov; poslanska skupina je predlagala obravnavo po hitrem postopku. Namen in cilje predloga je na novinarski konferenci predstavil poslanec SDS Branko Kelemina, sicer eden izmed treh podpisnikov predloga, predsednik SDS Janez Janša pa je v komentarju aktualnih političnih dogodkov menil, da početje SLS v zadnjih tednih dokazuje, da si njeno vodstvo ne želi združitve s SKD, temveč jih želi zgolj ''priključiti''.

Združevanje SLS in SKD

20. 10. 1999 21.21

Svet Slovenskih krščanskih demokratov se je nocoj zbral na seji, na kateri med drugim razpravlja o poteku združevanja s Slovensko ljudsko stranko. V SKD priznavajo, da je prišlo med njihovo in ljudsko stranko do velikega razhajanja. Najbolj jih je razburil zadnji predlog SLS, po katerem bi bilo razmerje v vodstvenih organih nove stranke ena proti 2,2. Predsednik SKD Lojze Peterle je to ob današnjem zasedanju sveta imenoval poskus sovražnega prevzema. Krščanskim demokratom ne ustreza model, ki ga ponuja ljudska stranka, je povedal Peterle, saj pomeni priključitev, ne pa združitev, obenem pa pomeni tudi vstop v vlado.

Ponovna pobuda za združitev SLS in SKD

19. 10. 1999 18.37

Predsednik SLS Marjan Podobnik je danes v pismu predsedniku SKD Lojzetu Peterletu izrazil presenečenje, ker stranka ni dobila odgovora na nobeno od pobud, ki jih je v zadnjem času naslovila na SKD v zvezi z združevanjem obeh strank. Obenem je Podobnik izrazil pripravljenost, da predstavnik vodstva SLS omenjene in druge pobude stranke predstavi in pojasni na jutrišnji seji sveta SKD, da bi tako še okrepili medsebojno zaupanje in pospešili postopke združe, so sporočili iz SLS.

Predčasne parlamentarne volitve?

17. 09. 1999 20.50

Po finačnem škandalu v Slovenski ljudski stranki (SLS), napovedani združitvi Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) in SLS ter zdravstvenih težavah predsednika vlade se v političnih kuloarjih vse več govori o predčasnih volitvah. Redne parlamentarne volitve so sicer predvidene novembra ali decembra leta 2000, predčasne pa bi bile v prvi polovici leta.

11. tabor SLS

12. 09. 1999 11.59

S slavnostnim programom oz. z osrednjo popoldansko prireditvijo in s predajo taborske zastave se bo pod geslom Zedinimo začel 11. tabor Slovenske ljudske stranke, v okviru katerega bodo zaznamovali tudi 130-letnico vižmarskega tabora. Navzoče bodo nagovorili predsednik stranke Marjan Podobnik ter drugi predstavniki SLS in tudi SKD.

Marjan Podobnik pisal Wolfgangu Schuesslu

11. 09. 1999 21.21

Predsednik SLS in podpredsednik vlade Marjan Podobnik je danes poslal pismo predsedniku avstrijske ljudske stranke in zunanjemu ministru Wolfgangu Schuesslu ter v njem izrazil neprijetno presenečenje in razočaranje zaradi spremenjenih in za SLS nesprejemljivih stališč avstrijske ljudske stranke, predvsem v zvezi z Nuklearno elektrarno Krško (NEK) in v Sloveniji živečimi Nemci, kar je mogoče razumeti kot pogojevanje vstopanja Slovenije v Evropsko unijo.

Drnovšek o dogajanju na političnem prizorišču

09. 09. 1999 20.59

Po več kot enomesečni odsotnosti zaradi odstranitve tumorja in ledvice se je predsednik vlade Janez Drnovšek vrnil v vladno palačo. Dopoldne se je že udeležil seje vlade, prvič po bolezni pa je pred kamerami spregovoril o aktualnem političnem dogajanju. Premier se, kot pravi, dobro počuti, na čelo vlade pa se bo vračal postopoma, saj njegova forma še vedno ni popolna. Zanikal pa je vsakršna namigovanja, da se umika iz aktivne politike.

Je častno razsodišče SLS kršilo človekove pravice?

09. 09. 1999 18.22

Častno razsodišče SLS, ki je včeraj sprejelo sklep o mojem začasnem suspenzu iz stranke, je, ne glede na pritožbeni rok, ki poteče 12. septembra, sklepalo štiri dni pred njegovim iztekom in s tem zopet kršilo ne le moje, statutarne pravice v SLS, temveč tudi osnovne, z ustavo zagotovljene človekove pravice, je v današnji izjavi za javnost zapisala Boža Grešovnik.

Marjan Podobnik zavrnil očitke Bože Grešovnik

06. 09. 1999 07.41

Predsednik Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjan Podobnik je zavrnil očitke, ki jih je na njegov račun v petek, 3. septembra, izrekla nekdanja finančnica stranke Boža Grešovnik. ''Očitke ocenjujem kot poskus maščevanja Grešovnikove, ki je zaradi utemeljenega suma zlorabe položaja na pobudo glavnega odbora SLS v postopku pred častnim razsodiščem SLS za izključitev iz stranke,'' je povedal prvak SLS Marjan Podobnik.

Sklenjena glavna obravnava tožbe Podobnika zoper Mladino

30. 08. 1999 17.23

Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je danes - z uvrstitvijo pisne izjave nekdanje glavne finančnice Slovenske ljudske stranke (SLS) Bože Grešovnik in leta 1995 nastale informacije o finančno materialnem poslovanju SLS v letih 1992, 1993 in 1994 med dokazno gradivo - zaključila dobro leto trajajoča glavna obravnava zasebne tožbe predsednika SLS in podpredsednika vlade Marjana Podobnika zoper tednik Mladina v t.i. virmanski aferi. Sodnica bo v zvezi z omenjeno zadevo izdala pisno sodbo.

Virmanska afera se nadaljuje

25. 08. 1999 10.17

Na ljubljanskem okrožnem sodišču se bo v ponedeljek, 30. avgusta, po dobrih devetih mesecih nadaljevala glavna obravnava zasebne tožbe predsednika Slovenske ljudske stranke (SLS) in podpredsednika vlade Marjana Podobnika zoper tednik Mladina v t.i. virmanski aferi. Na omenjenem naroku naj bi se sodni senat pod vodstvom sodnice Tadeje Primožič, po predhodni preučitvi pridobljenega tožilskega spisa, izrekel o dokaznih predlogih v omenjeni zadevi in morebitnih novih pričah.

SLS in SKD pripravljata slavnostno akademijo

13. 08. 1999 17.04

Predsednik Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjan Podobnik in predsednik Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Lojze Peterle sta se danes dogovorila, da bo v organizaciji obeh strank 7. septembra letos v Ljudskem domu v Šentvidu pri Ljubljani slavnostna akademija, posvečena 130-letnici vižmarskega tabora.

Letošnji pridelek pšenice prepolovljen

30. 07. 1999 16.08

Letošnja žetev pšenice je katastrofalna za slovenske kmete: uresničile so se črnoglede napovedi, da bo zaradi slabega vremena letošnji pridelek prepolovljen, je poudaril predsednik Sindikata kmetov Slovenije (SKS) Evgen Sapač, ki je s predsednikom Slovenske kmečke zveze (SKZ) pri SLS Francem Zagožnom spregovoril o letošnji škodi pri letini pšenice, pa tudi o socialni problematiki kmetov. Do 23. julija letos je bilo tako odkupljeno 36.000 ton pšenice oz. do danes 50.000 ton, zavrnjeno pa je bilo 4500 ton, največ na lendavskem področju. V SKS pričakujejo, da bo letos odkupljeno od 65.000 do 70.000 ton pšenice, kar je pol manj kot leta 1998, ko je bilo odkupljeno 130.000 ton.

Interpelacija zoper Smrkolja

23. 07. 1999 20.47

Poslanci bodo prihodnji teden razpravljali o interpelaciji zoper kmetijskega ministra Cirila Smkrolja. V javnosti je bilo v zadnjih dneh slišati govorice, da ministra ne podpira niti lastna stranka. Slovenska ljudska stranka (SLS) je danes javno naznanila, da so govorice neutemeljene in da ima minister njeno popolno podporo. Franc Zagožen pravi, da bi v primeru nezakonitega delovanja kmetijskemu ministru sami predlagali, naj odstopi. Tudi očitki iz interpelacije, ki jo je zaradi domnevno nezakonitih sprememb namembnosti zemljišč vložila Združena lista socialni demokratov, po besedah Zagožna ne držijo.

SLS predlaga SKD skupno praznovanje obletnice Vižmarskega tabora

19. 06. 1999 20.14

Predsednik Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjan Podobnik je danes skladno z začetimi, a še nedokončanimi pogovori o združevanju strank predsedniku Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Lojzetu Peterletu predlagal, da bi obe stranki s hkratno organizacijo svojih tradicionalnih taborov skupno obeležili 130-letnico Vižmarskega tabora.

Večina v SLS podpira združitev s SKD

15. 06. 1999 21.10

Predsednik Slovenske ljudske stranke Marjan Podobnik je med sejo glavnega odbora stranke - seja je bila popoldne v Dobrovi pri Ljubljani - dejal, da glavni odbor še ni odločal o skupni izjavi SLS in Slovenskih krščanskih demokratov. To naj bi pred sejo glavnega odbora že sprejel izvršni odbor SLS.

SLS o združevanju s krščanskimi demokrati

06. 05. 1999 22.51

V izjavi za javnost je predsednik stranke Marjan Podobnik dejal, da razprava o povezanju s krščanskimi demokrati še ni zaključena in bo očitno precej dolga.

Odbor DZ za gospodarstvo podprl predstavitev kandidatke za gospodarsko ministrico

15. 04. 1999 16.54

Odbor državnega zbora za gospodarstvo je na današnji izredni seji sklenil, da je bila predstavitev dr. Tee Petrin, kandidatke za ministrico za gospodarske dejavnosti, ustrezna, zato državnemu zboru predlaga, naj jo imenuje na ta položaj. Kot je pokazalo glasovanje, je osem članov odbora, poslancev koalicijskih strank LDS in SLS in Desus, glasovalo ''za'', štirje opozicijski poslanci SDS in SKD so bili ''proti'', poslanca ZLSD ter predsednik odbora Jože Zagožen (SDS) pa so so se glasovanja vzdržali.

OMO o sporazumu z Avstrijo in Kfor

25. 03. 1999 18.15

Parlamentarni odbor za mednarodne odnose (OMO) je danes podprl pobudo za sklenitev dogovora med Slovenijo in zvezo NATO o tranzitu čez ozemlje Slovenije za potrebe enot Kfor, v nadaljevanju pa za zaprtimi vrati razpravljal o poteku in vsebini diplomatskih pogajanj med Slovenijo in Avstrijo za sklenitev sporazuma o kulturnem sodelovanju med državama ter podprl amandma poslanskih skupin LDS, SLS in DeSUS k predlogu zakona o ratifikaciji evropske konvencije o varstvu arheološke dediščine.

Marjan Podobnik - ''Vlada bo končala mandat v tej sestavi''

09. 03. 1999 09.17

Odnosi v koaliciji so relativno stabilni. Vse koalicijske stranke se zavedajo soodgovornosti za učinkovito delovanje koalicije in vlade kot izvršilne oblasti. Na to kaže tudi konstruktivno sodelovanje vseh štirih delovnih skupin pri analizi dosedanjega delovanja vlade in pri pripravi prednostnega programa do konca mandata. Zato tudi ne pričakujem kakšnih večjih zaostritev, je v pogovoru za Delo dejal podpredsednik vlade in predsednik Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjan Podobnik.

Drnovšek in Podobnik za zaprtimi vrati o obstoju koalicije

17. 02. 1999 21.12

Ves dan naj bi se intenzivno sestajala predsednik vlade Janez Drnovšek in podpredsednik vlade Marjan Podobnik ter se za zaprtimi vrati pogovarjala predvsem o koaliciji, potem ko je bil po razpravi o interpelaciji v torek v parlamentu razrešen notranji minister Mirko Bandelj.

O usodi Bandlja se bodo poslanci izrekli prihodnji teden

13. 02. 1999 10.14

Poslanci so z ustanovitvijo parlamentarne preiskovalne komisije, ki bi raziskala vpletenost nosilcev javnih funkcij, sklenili dvodnevno razpravo o t.i. aferi Holmec-Vič. Minister je tudi v razpravi ob interpelaciji slišal številne očitke v zvezi z omenjeno afero, zadnji delovni dan pa so govorniki pozornost bolj kot na v interpelaciji očitane napake usmerili na druge nepravilnosti v ministrstvu, med drugim tudi na kadrovanje ter na domnevne finačne nepravilnosti. Poslanci SLS na čelu z vodjo poslanske skupine omenjene stranke Francem Zagožnom so ministra Bandlja pozvali k odstopu in tudi od premiera Drnovška zahtevali, naj pozove Bandlja k umiku z ministrskega položaja. V razpravi so med predstavniki parlamentarnih strank interpelacijo poleg predlagateljev podprli še v poslanskih skupinah SKD in SLS, zavrnili pa v LDS in DeSUS. ZLSD se o podpori ali zavrnitvi interpelacije še ni odločila. Sicer pa je predsednik vlade Drnovšek po srečanju s prvakom ljudske stranke Marjanom Podobnikom in vodjo poslanske skupine te stranke Francem Zagožen med drugim povedal, da so v obeh strankah še vedno različna mnenja o interpelaciji, obstoj koalicije pa naj ne bi bil negotov.