sls. predsednik

LDS danes z ZLSD in SLS+SKD

05. 11. 2000 00.00

Po

Delovna sobota za politike

04. 11. 2000 00.00

Neformalna koalicijska dogovarjanja predstavnikov LDS z najverjetnejšimi koalicijskimi partnericami se intenzivno nadaljujejo tudi danes . Predstavniki LDS so že na jutranjem sestanku predstavnikom DeSUS-a predali predlog koalicijskega sporazuma, o katerem bosta v ponedeljek razpravljala izvršni odbor, zatem pa še svet DeSUS-a, ki se bo izrekel o tem, ali je sporazum sprejemljiv ali ne.

LDS išče koalicijske partnerje

30. 10. 2000 00.00

Predstavniki Liberalne demokracije so se danes ves dan sestajali z morebitnimi koalicijskimi partnerji, vodstvo SLS+SKD pa se odloča, ali naj vstopi v vlado Janeza Drnovška ali ne.

Pogovori o koaliciji ponovno v ponedeljek

28. 10. 2000 00.00

Neformalni pogovori o oblikovanju prihodnje vladne koalicije danes ne potekajo, prav tako jih stranke ne pripravljajo za jutri. Ponovno se bodo, kot so povedali v Liberalni demokraciji Slovenije (LDS) in Združeni listi socialnih demokratov (ZLSD), usklajevanja začela v ponedeljek, 30. oktobra.

FAZ o manjšinski vladi

26. 10. 2000 00.00

Izjave predsednika LDS Janeza Drnovška so včeraj povzročile govorice, da bi v Sloveniji lahko sestavili manjšinsko vlado, ki bo večino v parlamentu iskala glede na posamezne primere, piše v današnji izdaji o razmerah v Sloveniji po parlamentarnih volitvah nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Pogovori LDS in ZLSD o koaliciji

25. 10. 2000 00.00

Neformalni pogovori o morebitnem oblikovanju vladne koalicije so se med Liberalno demokracijo Slovenije (LDS) in Združeno listo socialnih demokratov (ZLSD) nadaljevali tudi danes, o morebitnem sodelovanju stranke v koaliciji pa bo jutri popoldne razpravljalo predsedstvo ZLSD.

Razgoršek pozval vodstvo k odstopu

24. 10. 2000 00.00

Minister za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek je na popoldanskem neformalnem srečanju kandidatk in kandidatov SLS+SKD in vodij strankinih okrajnih volilnih štabov v Ljubljani vodstvo stranke obvestil, da je v ponedeljek odstopil z mesta predsednika mariborskega odbora SLS+SKD. Obenem je vodstvo stranke pozval, da sledi njegovemu zgledu in ponudi odstop. Predsednik stranke Franc Zagožen je do Razgorškovega predloga zadržan. Po njegovem mnenju bi odstop celotnega vodstva v tem trenutku pomenil, da bi vodstvo stranke moralo v vsakem primeru naprej opravljati svojo funkcijo do rednega kongresa, ki naj bi ga pripravili decembra, ker drugače stranka ne bi imela legitimnega vodstva.

Danes uradni izidi volitev

24. 10. 2000 00.00

Na sedežih vseh osmih volilnih enot so dodelili neposredne mandate poslancem novega državnega zbora. Takšne mandate je dobilo 60 poslancev, največ iz vrst Liberalne demokracije - kar 30, najmanj pa iz Nove Slovenije - 4. Desus, Slovenska nacionalna stranka in Stranka mladih nimajo nobenega neposredno izvoljenega poslanca. Neposredno so bili izvoljeni tisti kandidati za poslance, ki so v svojih volilnih okrajih dobili nadpovprečno veliko glasov. Predvsem pa več, kot jih je v volilni enoti dobila njihova stranka. Liberalno demokracijo bo tako zastopalo 30 neposredno izvoljenih poslancev. Med najbolj znanimi so tako: nekdanji premier in po vsej verjetnosti tudi novi mandatar Janez Drnovšek, nekdanji ministri Rupel, Rop, Gaspari, Bavčar, Gaber in dosedanji poslanci Avšič, Moge, Partljič, Pucko in Gerenčer. Nova Slovenija ima štiri neposredne mandate. Prislužili so si jih premier Andrej Bajuk, Majda Zupan, Janez Drobnič in Alojz Sok. SLS+SKD - Slovenska ljudska stranka bo imela šest neposrednih mandatov. Dobili so jih predsednik državnega zbora Janez Podobnik in poslanci Božič, Malovrh, Fabjan, Kangler in Kramberger. Socialdemokrati so si po podatkih Republiške volilne komisije nabrali 11 neposrednih mandatov. Njihov predstavnik

Kongres SLS+SKD pred božičem

20. 10. 2000 00.00

IO SLS+SKD v Kamniku pod Krimom v gostilni Pri Koširju za zaprtimi vrati analizira izid stranke na nedeljskih parlamentarnih volitvah. Med sejo je predsednik stranke Franc Zagožen izjavil, da bo IO svetu stranke predlagal, naj v najkrajšem možnem času, skliče prvi redni volilni kongres stranke. Predvidoma naj bi sicer na seji razpravljali tudi o tem, ali bodo dali zeleno luč za pogajanja o vstopu stranke v koalicijo z LDS, toda Zagožen pričakuje, da danes odločitve o tem še ne bo. Sklic izrednega kongresa so zahtevali nekateri člani zaradi nezadovoljstva z volilnim izidom. Zagožen je še napovedal, da sam ne bo več kandidiral za predsednika stranke.

Pogovori o sestavi vladne koalicije

19. 10. 2000 00.00

Pogovori o sestavi bodoče koalicije so se danes nadaljevali na najvišji ravni. Točno opoldne sta se na neznani lokaciji sestala predsednik liberalnih demokratov Janez Drnovšek in predsednik SLS+SKD Franc Zagožen. Po tem sestanku pa so se na neformalnem srečanju dobili še nekdanji in novi poslanci te stranke. Večina je proti vstopu stranke v vladno koalicijo.

Neposredne mandate dobilo 60 kandidatov

17. 10. 2000 00.00

Seznam tistih, ki bodo prihodnja štiri leta sedeli v poslanskih klopeh nove velike dvorane državnega zbora, je sicer že znan, po oblikovanju nove vlade pa se bo najverjetneje še spremenil. Neposredne mandate je dobilo več kot šestdeset kandidatov.

Hrvaška o volitvah v Sloveniji

13. 10. 2000 00.00

Hrvaška tiskovna agencija Hina je danes obširneje poročala o nedeljskih parlamentarnih volitvah v Sloveniji. LDS nekdanjega premiera Janeza Drnovška je, kot piše Hina, največji favorit na nedeljskih parlamentarnih volitvah, na katerih bo 1,5 milijona volilcev izbralo 90 poslancev v državni zbor.

Predvolilna kampanja se počasi izteka

12. 10. 2000 00.00

Tudi zadnja dva dneva predvolilne kampanje se bodo kandidati za volitve predstavljali volivcem v svojih volilnih okrajih, le nekatere stranke pa bodo pripravile tudi zaključne prireditve. Kampanjo bo tako večina sklenila na še zadnjih predvolilnih soočenjih v elektronskih medijih, jutri popoldne oziroma zvečer na nacionalnem radiu in televiziji.

Bajuk odgovarja Zagožnu

09. 10. 2000 00.00

Predsednik vlade Andrej Bajuk je v zvezi z izjavo predsednika SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franca Zagožna, da naj bi vlada odslej opravljala le tekoče posle, ponovno poudaril pomen spoštovanja pravne države in pravnega reda. Po njegovem mnenju je delovanje vlade v ustavi in zakonih namreč jasno določeno. Dodal je, da bo vlada, "tudi če je predvolilni čas in z njim povezana vročica blizu vrhunca, delovala, kot mora do izvolitve naslednice."

Čigav je slogan

04. 10. 2000 00.00

Vodja volilnega štaba LDS in generalni sekretar

Zagožen se je srečal s papežem

04. 10. 2000 00.00

Predsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franc Zagožen se je danes v Vatikanu udeležil splošne avdience pri papežu Janezu Pavlu II. in se nato z njim tudi osebno srečal. Zagožen se je svetemu očetu zahvalil za vso dosedanjo naklonjenost samostojni državi Sloveniji in ga zaprosil tudi za nadaljnjo podporo pri prizadevanjih Slovenije za enakopravno vključevanje v družino evropskih držav. Sinoči se je prvak SLS+SKD sestal na delovni večerji s predstavniki Slovencev, ki živijo v Rimu, so sporočili s sedeža omenjene stranke.

Nsi bo nastopila v vseh okrajih

16. 09. 2000 00.00

Nova Slovenija - krščanska ljudska stranka (NSi) bo nastopila v vseh volilnih okrajih, je po seji sveta stranke, na kateri so potrdili

Presenečenja na taboru SLS+SKD

10. 09. 2000 00.00

Na mariborskem snežnem stadionu je potekal 1. tabor združene SLS+SKD Slovenske ljudske stranke. Dober mesec pred volitvami so

Vložena interpelacija o Peterletovem delu

05. 09. 2000 00.00

Slovenski nacionalni stranki je uspelo zbrati deset poslanskih podpisov in tako vložiti interpelacijo o delu

Priprave SLS+SKD na volitve

05. 09. 2000 00.00

SLS+SKD Slovenska ljudska stranka "pospešeno" pripravlja prihodnje programske usmeritve, v pripravo pa se vključujejo številni strokovnjaki z različnih področij, tako iz nekdanje SLS kot tudi iz nekdanje SKD, je na novinarski konferenci poudaril predsednik glavnega odbora stranke in vodja njenega volilnega štaba Janez Podobnik. Po njegovih besedah SLS+SKD večino svoje pozornosti namenja vprašanju razvoja in z njim povezanim vprašanjem regionalizma oz. odnosa med centrom in periferijo. Svet SLS + SKD Slovenske ljudske stranke pa je sprejel poslovnik o delu sveta stranke ter pravilo o kandidiranju na jesenskih volitvah za poslance in poslanke stranke, seznanil pa se je tudi z volilno strategijo. Liste kandidatov za volitve niso obravnavali, saj se bodo o tem pogovarjali v naslednjih dneh, je med sejo sveta dejal predsednik sveta Jože Zupančič.

SDS ne bo podpisala tripartitnega sporazuma

23. 08. 2000 00.00

Izvršilni odbor SDS je na popoldanski seji med drugim sklenil, da stranka ne bo podpisala tripartitnega sporazuma o urejanju razmerij pri delu vlade. Kot je na novinarski konferenci pojasnil predsednik SDS Janez Janša, je SLS+SKD Slovenska ljudska stranka zavrnila praktično vse njihove dopolnitve sporazuma, kar je po njihovem mnenju dokaz, da so se tudi oni ogradili od podpisa omenjenega sporazuma.

Janša o političnih razmerah

18. 08. 2000 00.00

Predsednik SDS Janez Janša je na novinarski konferenci ocenil, da je s ponovno razdružitvijo SLS+SKD oz. ustanovitvijo stranke Nova Slovenija (NSi) "politični položaj v državi podoben tistemu pred kakšnim letom". Po pretresu, ko je SLS podprla Potrčev predlog ustavnih sprememb in s tem zamajala koalicijo ter izničila možnost, da bi bližajoče volitve izpeljali po večinskem volilnem sistemu, se po Janševih besedah politične razmere umirjajo. Večina ministrov iz vrst ljudske stranke deluje dobro in konstruktivno, izjema je finančni minister Zvonko Ivanušič, je ocenil predsednik SDS.

Zagožen o tripartitnem sporazumu

09. 08. 2000 00.00

Predsednik stranke SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franc Zagožen je za povedal, da je optimist glede podpisa tripartitnega sporazuma med SLS+SKD, SDS in premierom Andrejem Bajukom. V zvezi z določbo, da odločanje vladnih partnerjev temelji na načelu soglasja, ki si jo socialdemokrati razlagajo kot možnost veta, je Zagožen povedal, da so se pripravljeni o vsem pogovarjati. Dodal je, da ista določba pred dvema mesecema v nekem drugem sporazumu socialdemokratov ni motila in da za delo vlade ni dobro, da se odločitve sprejemajo s preglasovanjem. Glede na to, da je za podpis sporazuma zainteresiran predsednik vlade, Zagožen meni, da bo do podpisa prišlo. Trditve predsednika socialdemokratov Janeza Janše, da so kadrovske rešitve dva tedna "stale" zato, ker SDS ni pristala, da se za direktorico urada za žensko politiko imenuje ženo ministra iz stranke SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, je Zagožen označil, kot "privlečene za lase". Dodal je, da je temu nasprotoval predvsem Lojze Peterle, ker mu ni bila "všeč" izbira ženske zveze pri stranki SLS+SKD. Imel naj bi drugo kandidatko, ki jo je po Zagožnovih besedah Janša podpiral, omenjena zadeva pa naj bi se zavlekla zaradi tega. Sicer pa je bila skupna odločitev, da se v uradu za žensko politiko tudi s kadrovsko spremembo spremeni politika tega urada, tako da bo bolj odprt za vse pobude, je dejal Zagožen. Za novoustanovljeno stranko premiera Bajuka pa je Zagožen dejal, da bo na jesenskih volitvah deloma posegla v bolj konzervativni del bivših krščanskih demokratov, medtem ko v večino volilnega telesa ne bo.

Zagožen o tripartitnem sporazumu

09. 08. 2000 00.00

Predsednik stranke SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franc Zagožen je za povedal, da je optimist glede podpisa tripartitnega sporazuma med SLS+SKD, SDS in premierom Andrejem Bajukom. V zvezi z določbo, da odločanje vladnih partnerjev temelji na načelu soglasja, ki si jo socialdemokrati razlagajo kot možnost veta, je Zagožen povedal, da so se pripravljeni o vsem pogovarjati. Dodal je, da ista določba pred dvema mesecema v nekem drugem sporazumu socialdemokratov ni motila in da za delo vlade ni dobro, da se odločitve sprejemajo s preglasovanjem. Glede na to, da je za podpis sporazuma zainteresiran predsednik vlade, Zagožen meni, da bo do podpisa prišlo.

Zagožen o ustanovitvi stranke NSi

08. 08. 2000 00.00

Čeprav je bila ustanovitev nove stranke (NSi) napovedana, je z njo nastal drugačen položaj, je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franc Zagožen in dodal, da je treba to dejstvo tudi upoštevati. Ustanovitev omenjene stranke je tudi zanj bila presenetljiva, saj so se njeni ustanovitelji vedno zavzemali za pregledne politične razmere v državi oz. za manjše število strank, ki so jasno profilirane in na ta način omogočajo volilcem tudi ustrezno izbiro. S tem ne dobivamo bolj pregleden politični prostor, ampak nekaj več zmedenosti pri volilcih tik pred volitvami.

Zagožen predsednik Enotne slovenske kmečke zveze

07. 08. 2000 11.01

Po ženskih zvezah in mladih sta se na včerajšnjem združitvenem občnem zboru združila v Enotno slovensko kmečko zvezo pri SLS+SKD Slovenski ljudski stranki še kmečka dela nekdanjih SLS in SKD. Za predsednika enotne kmečke zveze je bil izvoljen, dosedanji predsednik SKZ ter predsednik SLS+SKD Franc Zagožen, za častnega predsednika pa Ivan Oman. Z združitvijo Slovenskega kmečkega gibanja pri nekdanji SKD in Slovenske kmečke zveze pri bivši SLS v Enotno slovensko kmečko zvezo, ki združuje prek 30.000 članov, se je po mnenju njenih predstavnikov oblikovala najmočnejša organizacija kmetov v Sloveniji. Delegati so izvolili tudi upravni odbor zveze, v katerem je poleg predsednika, častnega predsednika podpredsednika ter predsednika in podpredsednika programskega sveta še po 15 članov iz nekdanjega kmečkega gibanja in nekdanje kmečke zveze, sprejeli statut zveze ter sporazum o združitvi.

Zagožen predsednik Enotne slovenske kmečke zveze

07. 08. 2000 00.00

Po ženskih zvezah in mladih sta se na včerajšnjem združitvenem občnem zboru združila v Enotno slovensko kmečko zvezo pri SLS+SKD Slovenski ljudski stranki še kmečka dela nekdanjih SLS in SKD. Za predsednika enotne kmečke zveze je bil izvoljen, dosedanji predsednik SKZ ter predsednik SLS+SKD Franc Zagožen, za častnega predsednika pa Ivan Oman. Z združitvijo Slovenskega kmečkega gibanja pri nekdanji SKD in Slovenske kmečke zveze pri bivši SLS v Enotno slovensko kmečko zvezo, ki združuje prek 30.000 članov, se je po mnenju njenih predstavnikov oblikovala najmočnejša organizacija kmetov v Sloveniji. Delegati so izvolili tudi upravni odbor zveze, v katerem je poleg predsednika, častnega predsednika podpredsednika ter predsednika in podpredsednika programskega sveta še po 15 članov iz nekdanjega kmečkega gibanja in nekdanje kmečke zveze, sprejeli statut zveze ter sporazum o združitvi.

Enotna slovenska kmečka zveza

06. 08. 2000 00.00

Po ženskih zvezah in mladih sta se danes na združitvenem občnem zboru na Gomilskem združila v Enotno slovensko kmečko zvezo pri SLS+SKD Slovenski ljudski stranki še kmečka dela nekdanjih SLS in SKD. Za predsednika enotne kmečke zveze je bil izvoljen, dosedanji predsednik SKZ ter predsednik SLS+SKD Franc Zagožen, za častnega predsednika pa Ivan Oman. Z združitvijo Slovenskega kmečkega gibanja pri nekdanji SKD in Slovenske kmečke zveze pri bivši SLS v Enotno slovensko kmečko zvezo, ki združuje prek 30.000 članov, se je po mnenju njenih predstavnikov oblikovala najmočnejša organizacija kmetov v Sloveniji.

Bajuk obiskal Majšperk in Ptuj

06. 08. 2000 00.00

Tako je bilo sinoči, danes pa se je predsednik vlade skupaj z gospodarskim ministrom Zagožnom mudil na delovnem obisku v občinah Majšperk in Ptuj. Sestal se je z vodilnimi gospodarstveniki in župani tega območja. Govorili so predvsem o težavah v gospodarstvu. Za govorniškim odrom se je med prvimi pojavil tudi nekdanji veleposlanik v Parizu in nekdanji minister Andrej Capuder. Z Bajukom in somišljeniki naj bi v pariških nočeh svojega službovanja prijateljevali ter snovali uresničitev političnih upov. Po njegovih besedah ima nova stranka pred seboj naporen mesec. Volilnih enot v Sloveniji je 88, torej morajo ustanoviti vsaj toliko občinskih odborov in njihovih predsednikov. Vsekakor pa so prve ocene volilnega rezultata precej optimistične.

Zagožen predsednik Enotne slovenske kmečke zveze

06. 08. 2000 00.00

Po ženskih zvezah in mladih sta se na združitvenem občnem zboru združila v Enotno slovensko kmečko zvezo pri SLS+SKD Slovenski ljudski stranki še kmečka dela nekdanjih SLS in SKD. Za predsednika enotne kmečke zveze je bil izvoljen, dosedanji predsednik SKZ ter predsednik SLS+SKD Franc Zagožen, za častnega predsednika pa Ivan Oman. Z združitvijo Slovenskega kmečkega gibanja pri nekdanji SKD in Slovenske kmečke zveze pri bivši SLS v Enotno slovensko kmečko zvezo, ki združuje prek 30.000 članov, se je po mnenju njenih predstavnikov oblikovala najmočnejša organizacija kmetov v Sloveniji. Delegati so izvolili tudi upravni odbor zveze, v katerem je poleg predsednika, častnega predsednika podpredsednika ter predsednika in podpredsednika programskega sveta še po 15 članov iz nekdanjega kmečkega gibanja in nekdanje kmečke zveze, sprejeli statut zveze ter sporazum o združitvi.