sls. predsednik

Konferenca o širitvi EU

09. 03. 2001 00.00

V švedskem parlamentu se danes začenja dvodnevna mednarodna konferenca z naslovom Švedsko predsedstvo in širitev EU - krščansko demokratska perspektiva, ki se je bo udeležilo okrog 60 predstavnikov evropskih konzervativnih strank, v imenu SLS+SKD Slovenske ljudske stranke tudi predsednik glavnega odbora stranke in vodja poslanske skupine Janez Podobnik ter predstavnik strankinega odbora za mednarodne odnose Peter Svetina, so sporočili iz SLS+SKD.

Osvežitev v Butovi stranki

08. 03. 2001 00.00

Na današnji ustanovni seji je izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke za glavnega tajnika izvolil Janeza Vertačnika, sicer šefa Butovega kabineta na kmetijskem ministrstvu.

But o ciljih SLS+SKD

04. 03. 2001 00.00

Novoizvoljeni predsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franci But je v pogovoru za oddajo 24 ur napovedal kot eno izmed prvih nalog oblikovanje strankinega programskega in strateškega sveta, ki bo opredelil temeljne programske smernice ter nov, zelo konkreten in svež gospodarski program stranke. But je še povedal, da bo ob koncu tega tedna ustanovna seja strankinega izvršilnega odbora, ki naj bi na njegov predlog imenoval glavnega tajnika stranke. Sam osebno stavi na ambicioznega, mlajšega generalnega tajnika stranke, njegovega imena pa še ni želel izdati.

Redni kongres SLS + SKD

03. 03. 2001 00.00

Po izvolitvi delovnih organov prvega rednega kongresa SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, ki zaseda v Murski Soboti, so delegati sprejeli kongresni poslovnik, nato pa so poslušali poročila o delu stranke v obdobju po združitvenem kongresu nekdanje ljudske stranke in krščanskih demokratov, ki sta jih poleg sedanjega predsednika SLS+SKD Franca Zagožna predstavila še predsednik glavnega odbora stranke in vodja njene poslanske skupine Janez Podobnik ter predsednik strankinega sveta Jože Zupančič. Vsi trije so pozvali delegate, naj prispevajo k enotnosti SLS+SKD, ki je nujna za ponovno krepitev stranke.

Prvi redni kongres SLS+SKD

03. 03. 2001 00.00

Po zapletih z delegatskimi akreditacijami se je z izvolitvijo delovnega predsedstva, ki ga vodi nekdanji kmetijski minister Ciril Smrkolj, danes v murskosoboškem kinu Park vendarle začelo zasedanje prvega rednega kongresa SLS+SKD Slovenske ljudske stranke (SLS+SKD), na katerem se je zbralo več kot 300 delegatov. Kot določa predlog dnevnega reda, naj bi kongres odločal o spremembah statuta stranke in programskih dokumentih, po predstavitvi kandidatnih list in kandidatov pa naj bi delegati prešli na volitve novih organov SLS+SKD, vključno s predsednikom in podpredsedniki stranke. Pred tem naj bi kongres obravnaval in nato sprejemal poročila, ki jih bosta poleg sedanjega predsednika SLS+SKD Franca Zagožna predstavila še predsednik glavnega odbora stranke in vodja njene poslanske skupine Janez Podobnik ter predsednik strankinega sveta Jože Zupančič.

V SLS+SKD za enotnost

01. 03. 2001 00.00

Po prepričanju predsednika SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franca Zagožna so predvsem "zunanji razlogi" krivi, da je stranka na lanskih državnozborskih volitvah izgubila velik del volivcev. Kot je poudaril, je šlo za dogodke, ki so bili povezani s "povsem neustreznim" združevanjem ljudske stranke in krščanskih demokratov, koalicijo Slovenija, dvokrožnim večinskim volilnim sistemom ter razcepom v stranki in ustanavljanjem Nove Slovenije. Delegati prvega rednega volilnega kongresa, ki bo v soboto zasedal v Murski Soboti, imajo zato priložnost, da izvolijo vodstvo, ki bo zagotovilo akcijsko enotnost stranke, seveda ob doslednem spoštovanju njene notranje demokracije", je dejal Zagožen.

Pred kongresom SLS+SKD

22. 02. 2001 00.00

Pred marčevskim volilnim kongresom v Murski Soboti potekajo v združeni SLS+SKD še zadnje priprave. Že nekaj časa pa so znani najresnejši kandidati za predsednika stranke. Za glavnega favorita velja kmetijski minister Franci But.

Kučan za ombudsmana predlaga Hanžka

20. 02. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan se je po včerajšnjih posvetovanjih z vodji poslanskih skupin in drugimi predstavniki slovenskega parlamentarnega življenja o izbiri kandidata za varuha človekovih pravic odločil, da državnemu zboru za to funkcijo predlaga Matjaža Hanžka. Podporo Hanžku kot strankarsko nevezanemu kandidatu so zagotovile vse poslanske skupine razen SLS+SKD, ki vztraja zgolj pri svojih kandidatih.

Kučan o kandidatih za ombudsmana

19. 02. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan se bo z vodji poslanskih skupin in poslancema italijanske in madžarske narodnosti danes posvetoval o kandidatih za varuha oziroma varuhinjo človekovih pravic. Na poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za ombudsmana je urad predsednika republike tokrat prejel 23 predlogov. To je bil že tretji poziv za zbiranje predlogov za novega varuha, saj sta bila prva dva neuspešna.

Kučan o kandidatih za ombudsmana

18. 02. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan se bo z vodji poslanskih skupin in poslancema italijanske in madžarske narodnosti jutri posvetoval o kandidatih za varuha oziroma varuhinjo človekovih pravic. Na poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za ombudsmana je urad predsednika republike tokrat prejel 23 predlogov. To je bil že tretji poziv za zbiranje predlogov za novega varuha, saj sta bila prva dva neuspešna. Julija lani je namreč DZ najprej zavrnil ponovno kandidaturo nekdanjega varuha Ivana Bizjaka za novi šestletni mandat (prejel je 53 glasov, za izvolitev pa bi potreboval podporo dveh tretjin vseh poslancev), decembra pa je za to mesto neuspešno kandidirala še nekdanja poslanka LDS Darja Lavtižar Bebler, ki je na javnem glasovanju v DZ prejela 57 glasov. Če bo predsednik Kučan novega kandidata za ombudsmana predlagal do začetka februarskega zasedanja DZ, bo ta novega ombudsmana skušal izvoliti na 3. redni seji, ki se bo začela v torek, 20. februarja.

Prijave za novega ombudsmana

06. 02. 2001 00.00

Rok za zbiranje predlogov možnih kandidatov za varuha človekovih pravic, ki jih zbirajo v uradu predsednika države Milana Kučana, se izteče v sredo opolnoči. Tako se bo iztekel že tretji poziv predsednika države za zbiranje predlogov za novega ombudsmana, saj sta bila prva dva neuspešna. Julija lani je namreč državni zbor najprej zavrnil ponovno kandidaturo zadnjega varuha Ivana Bizjaka za novi šestletni mandat (prejel je 53 glasov, za izvolitev pa bi potreboval podporo dveh tretjin vseh poslank in poslancev), decembra pa je za to mesto neuspešno kandidirala še nekdanja poslanka LDS Darja Lavtižar-Bebler, ki je na javnem glasovanju v DZ prejela 57 glasov. V predsednikovem uradu bodo imena kandidatov, kot so povedali, objavili v petek.

Novi nadzorni svet v SRD

23. 01. 2001 00.00

Novi člani nadzornega sveta (NS) Slovenske razvojne družbe (SRD) se bodo danes srečali na ustanovni seji, na kateri naj bi izvolili novega predsednika NS. Po besedah predsednika uprave SRD Marjana Rekarja je seja namenjena predvsem seznanitvi članov, ki predvidoma še ne bodo obravnavali nobenih privatizacijskih načrtov SRD. Kot je znano, je vlada stare člane NS SRD razrešila in imenovala nove 14. decembra lani.

Kučan predlagal kandidate

17. 01. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je v državni zbor poslal predlog, naj ta določi tri kandidate za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice, in sicer predstojnika pravnega informacijskega centra ustavnega sodišča Arneja Mavčiča, profesorja na ljubljanski pravni fakulteti Antona Pereniča in sedanjega sodnika evropskega sodišča v Strasbourgu Boštjana M. Zupančiča.

Kučan začel posvetovanja

16. 01. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je začel posvetovanja z vodji poslanskih skupin ter poslancema italijanske in madžarske narodnosti o možnih kandidatih za slovenskega člana Evropskega sodišča za človekove pravice. Poleg vodje poslanskega kluba LDS Toneta Anderliča sta bila dopoldne na pogovoru pri predsedniku Kučanu tudi vodji poslanskih skupin ZLSD in SLS+SKD, Miran Potrč in Janez Podobnik, vodjo poslanske skupine SDS Janeza Janšo, ki naj bi bil službeno zadržan, pa je nadomestil poslanec socialdemokratske stranke Miha Brejc, sicer tudi podpredsednik DZ.

Srečanje vladajoče koalicije na Brdu

27. 12. 2000 00.00

Na Brdu pri Kranju so se na delovnem kosilu sestali vodilni predstavniki koalicijskih strank. Sestanka so se poleg predsednika vlade in največje koalicijske stranke LDS Janeza Drnovška udeležili še generalni sekretar LDS Gregor Golobič in vodja poslanske skupine Tone Anderlič, iz ZLSD predsednik stranke Borut Pahor in poslanec Samo Bevk, SLS+SKD sta predstavljala vodja poslanske skupine Janez POdobnik in prvak stranke Franc Zagožen, DeSUS pa predsednik Janko Kušar in vodja poslanske skupine Ivan Kebrič. V ospredju pogovorov so bile poglavitne naloge koalicije v začetku prihodnjega leta, so sporočili iz urada predsednika vlade.

Primer Mladinine zgodbe ponovno na sodišču

22. 12. 2000 00.00

Vrhovno sodišče je pogrelo medijsko-politično vojno med Marjanom Podobnikom in tednikom Mladino. Povod za spor in tožbo je bila Mladinina zgodba o nezakonitem financiranju volilne kampanje slovenske ljudske stranke. Po vloženi tožbi Marjana Podobnika se sodni proces vleče še danes. Vrhovno sodišče je razveljavilo sodbo višjega sodišča in mu naložilo, da naj ponovno odloča.

Beblerjeva ni dobila podpore

19. 12. 2000 00.00

Državni zbor ni podprl predloga predsednika države Milana Kučana, ki je za varuhinjo človekovih pravic predlagal Darjo Lavtižar - Bebler. Beblerjeva je dobila 57 glasov, proti je bilo 23 poslancev, za izvolitev pa bi potrebovala 60 glasov.

SDS in NSi pozdravili ponudbo vladnih strank

06. 12. 2000 00.00

Vodje poslanskih skupin so dopoldne na delovnem pogovoru pri predsedniku DZ razpravljali o predlogu za dogovor glede vodenja delovnih teles, ki so ga opozicijskima SDS in NSi ponudili vodje poslanskih skupin koalicijskih LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS. Opozicijski stranki, ki jima koalicija "ponuja" vodenje šestih delovnih teles, naj bi o predlogu razmislili do prihodnjega petka, 15. decembra, je na seji kolegija pojasnil predsednik DZ Borut Pahor (ZLSD). Miha Brejc (SDS) je ponudbo vladnih strank - ta predvideva ustanovitev dveh dodatnih komisij (za evropske zadeve ter Slovence v zamejstvu in po svetu) -, pozdravil, vendar bi bilo po njegovem treba razmisliti še o ustanovitvi samostojne komisije za invalide.

Kongres SLS+SKD marca prihodnje leto

04. 12. 2000 00.00

Svet SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, ki se je popoldne sešel za zaprtimi vrati, je med drugim odločal tudi o sklicu prvega kongresa stranke po združitvi. Kot je povedal predsednik SLS+SKD Franc Zagožen Kongres, na katerem naj bi izvolili novo vodstvo, bo 3. marca prihodnje leto.

Sklenili izredno sejo DZ

22. 11. 2000 00.00

Ker v petek sprejeta novela zakona o vladi še ni stopila v veljavo, bo predsednik vlade kandidatno listo vložil po starem in še vedno veljavnem zakonu, ki omogoča, da premier predlaga najmanj dve tretjini ministrov. Po sicer neuradnih informacijah naj bi predlagal 14 ministrov, po uveljavitvi zakonske novele pa listo kandidatov dopolnil. Koalicijska pogodba, ki so jo sredi prejšnjega tedna podpisale LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS namreč natančno opredeljuje razdelitev resorjev v novi vladi, ta razdelitev pa sledi spremembam omenjenega zakona.

Jutri lista ministrov v DZ?

20. 11. 2000 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek liste ministrskih kandidatov v DZ danes najverjetneje še ne bo poslal, temveč naj bi to storil jutri. Mandatar je sicer po izvolitvi v četrtek napovedal, da bo listo ministrskih kandidatov v DZ poslal v začetku tega tedna, kot najverjetnejšega pa je omenil prav današnji dan.

DeSUS in ZLSD za vstop v vlado

15. 11. 2000 00.00

Predsedstvo ZLSD je z 22 glasovi za in dvema proti podprlo vstop stranke v vlado z LDS, SLS+SKD in DeSUS.

Pogajanja prekinjena

15. 11. 2000 00.00

Predstavniki poslanskih skupin so v dopoldanskih urah nadaljevali z dogovarjanji o razdelitvi preostalih vodstvenih položajev v državnem zboru in jih po dobrih dveh urah prekinili. Z usklajevanji bodo nadaljevali danes ob 13. uri, je po prekinitvi napovedal Janez Podobnik (SLS+SKD), ki koordinira dogovarjanja o porazdelitvi vodstvenih položajev v parlamentarnih komisijah in odborih ter mednarodnih delegacijah.

Posvetovanja o mandatarju

13. 11. 2000 00.00

Predsednik države Milan Kučan je po nedavni izvolitvi parlamentarnega vodstva v skladu s svojimi ustavnimi pristojnostmi začel posvetovanja s predstavniki poslanskih skupin in bo na tej podlagi po napovedih že jutri državnemu zboru predlagal kandidata za predsednika vlade, ki pa bo glede na povolilno razdelitev moči v parlamentu in domala že sklenjena koalicijska povezovanja brez velikih ugibanj prvak LDS Janez Drnovšek. Pogovora s predsednikom države so se dopoldne že udeležili predstavniki LDS, ZLSD, SLS+SKD in NSi, zaradi mednarodnih obveznosti pa se vabilu ni odzval Janez Janša, predsednik SDS.

Nadaljevanje pogovorov v ponedeljek

11. 11. 2000 00.00

Pogovorov o oblikovanju nove vladne koalicije na martinovo soboto naj ne bi bilo, temveč naj bi se ti nadaljevali šele v ponedeljek.

Tuji tisk o izvolitvi Pahorja

10. 11. 2000 00.00

Tuje tiskovne agencije so pozno popoldne poročale o izvolitvi novega vodstva drž avnega zbora. V ospredje postavljajo novega predsednika DZ Boruta Pahorja, vodjo ZLSD. Francoska tiskovna agencija AFP je poročala, da je za "reformiranega komunista" glasovalo 63 poslancev, 25 pa jih je bilo proti. Hkrati se nadaljujejo pogovori o oblikovanju vladne koalicije, ki naj bi jo vodil Janez Drnovšek, čeprav ta še ni bil uradno imenovan za mandatarja, piše AFP.

Bomo danes dobili novo koalicijo?

09. 11. 2000 00.00

LDS in njene morebitne koalicijske partnerice imajo časa za sestavo nove

Nov osnutek koalicijske pogodbe

09. 11. 2000 00.00

Predsednik LDS Janez Drnovšek je včeraj zvečer ZLSD in SLS+SKD poslal osnutek koalicijske pogodbe, so potrdili viri blizu Drnovšku. LDS odgovor od ZLSD in SLS+SKD o tem, ali koalicijsko pogodbo sprejemata ali ne, pričakuje najpozneje do petka, ko se bo nadaljevala ustanovna seja DZ. V nasprotnem primeru bo LDS oblikovala manjšinsko vlado. LDS naj bi osnutek koalicijske pogodbe poslala tudi DeSUS-u.

Pahor za predsednika DZ

07. 11. 2000 00.00

Koalicijska pogajanja med Liberalno demokracijo Slovenije in Združeno listo socialnih demokratov so zastala. Predstavniki obeh strank

Koalicijski partnerji še niso znani

06. 11. 2000 00.00

Predsednika Liberalne demokracije Slovenije (LDS) in Demokratične stranke upokojencev Slovenije (DeSUS),