sodišče v haagu

Ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali 30 žrtev

11. 07. 2023 09.24

V spominskem centru v Potočarih so na spominski slovesnosti ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali posmrtne ostanke 30 žrtev genocida, v katerem so sile bosanskih Srbov v samo nekaj dneh po zavzetju te bošnjaške enklave 11. julija 1995 ubile več kot 8300 Bošnjakov, večinoma moških in dečkov. Slovenija ob obletnici svari pred relativizacijo genocida, EU pa je obsodila zanikanja genocida.

Zgodba o najtežjem kriku iz Srebrenice: 'Nermin, pridi dol'

09. 07. 2023 16.00

Za gospo Saliho morda niste slišali, pa bi morali. Morda niste slišali za njenega moža Rama, ki je bil prisiljen, da je svojega sina Nermina klical v smrt, pa bi morali. Zgodba te srebreniške družine simbolizira vso krutost in nehumanost vojne. A hkrati je Salihina zgodba, ki je med vojno v BiH izgubila dva sinova in moža, tudi zgodba izjemne moči in poguma. V Haagu je pričala proti generalu Ratku Mladiću in pri tem ni pristala na status zaščitene priče. Odločno je rekla ne in dejala, da zločincem lahko pogleda v oči.

Z delom začel mednarodni center za preiskavo ruske agresije

03. 07. 2023 16.16

V Haagu je začel delovati Mednarodni center za pregon zločina agresije proti Ukrajini (ICPA), ki bo zbiral dokaze o vojnih zločinih v Ukrajini po ruskem napadu. Po besedah ukrajinskega generalnega tožilca Andrija Kostina je namen odprtja centra, da vodstvo v Moskvi odgovarja za vojni zločin agresije. Ukrajina je odprtje označila za "resnično zgodovinski" prvi korak proti agresivnemu moskovskemu vodstvu.

Tožbo na ESČP zaradi kazni vložili tudi hrvaški ribiči

14. 06. 2023 12.36

Na ESČP so se zaradi kršitve meje na morju obrnili tudi hrvaški ribiči. Ti so namreč v Sloveniji izrabili vsa pravna sredstva za kazni, ki jim jih je izdala slovenska Policija zaradi kršitve meje, kot jo je določilo arbitražno sodišče.

ICJ Sloveniji in več drugim državam odobril podporo Kijevu v postopku proti Moskvi

09. 06. 2023 19.35

Meddržavno sodišče v Haagu (ICJ) je 32 zaveznicam Ukrajine, tudi Sloveniji, odobrilo, da jo lahko podprejo v njenem pravnem boju proti Rusiji. Odobrilo jim je podporo ukrajinske tožbe proti Rusiji zaradi kršitev konvencije o preprečevanju in kaznovanju genocida, ki jo je Kijev vložil po lanski ruski invaziji.

Končan najdaljši haaški proces: nekdanjima srbskima obveščevalcema 15 let zapora

31. 05. 2023 12.47

Kar dve desetletji se je vlekel sodni postopek zoper nekdanja srbska obveščevalca, ki ju je sodišče v Haagu zaradi vojnih zločinov v BiH med letoma 1991 in 1995 obsodilo na 15 let zapora.

Po dveh desetletjih bodo v Haagu objavili sodbo Simatoviću in Stanišiću

30. 05. 2023 09.20

Sodni senat Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča (MICT) v Haagu bo v sredo po dveh desetletjih od začetka sodnih postopkov objavil dokončno sodbo nekdanjemu vodji srbske varnostne službe Jovici Stanišiću in njegovemu namestniku Franku Simatoviću, ki sta obtožena vojnih zločinov na Hrvaškem in v BiH med letoma 1991 in 1995.

Haaška bratovščina 'zločincev in herojev'

29. 05. 2023 06.20

Ob 30. obletnici ustanovitve sodišča v Haagu se je njegovo delovanje večinoma povzelo v številkah – v letnicah, številu obtoženih, obsojenih. Toda zgodbe izza zidov tamkajšnjega pripora so veliko bolj slikovite, v njih pa ni ločnice med posameznimi verami ali nacijami. Srbski predsednik Slobodan Milošević je dal svoj pulover hrvaškemu generalu Anteju Gotovini, ko so ga v Haag privedli po aretaciji na Kanarskih otokih. Ta se mu je pozneje podpisal pod osmrtnico. Z Miloševićem je rojstni dan praznoval poveljnik obrambe Srebrenice Naser Orić. Srbski radikalec Vojislav Šešelj je postal najboljši prijatelj s poveljnikom hrvaških sil v BiH Mladenom Naletilićem - Tutom, nato pa na njegov pogreb poslal tudi sožalni venec z napisom v cirilici.

'Oder je bil krvav, aplavz je zamenjal rafal. Nastopil je zločin'

27. 05. 2023 18.31

Vojna na območju nekdanje Jugoslavije je ena najbolj dokumentiranih vojn. Haaško sodišče je zbralo in obravnavalo na milijone dokumentov, vsaka razsodba je bila podkrepljena s številnimi materialnimi dokazi in pričevanji. Vse to gradivo še vedno hranijo v Haagu, čeprav si različne politične strani na območju nekdanje Jugoslavije prizadevajo, da bi se dokopale do originalnih dokumentov. Prek informativnega centra o haaškem sodišču, ki so ga pred nekaj leti odprli v sarajevski Vijećnici, pa lahko vsi zainteresirani dostopajo do arhiva v digitalni obliki. V centru pa si lahko ogledajo tudi originalno sodno dvorano iz Haaga.

30 let od začetka delovanja haaškega sodišča za nekdanjo Jugoslavijo

25. 05. 2023 06.09

Mineva 30 let od ustanovitve Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. V več kot 24 letih je haaško sodišče na zatožno klop pripeljalo nekatere najodgovornejše za zločine med vojnami na območju nekdanje Jugoslavije med letoma 1991 in 2001, med njimi srbskega voditelja Slobodana Miloševića.

Zelenski na sedežu ICC: Za te zločine morajo prevzeti odgovornost

04. 05. 2023 08.38

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je obiskal sedež Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) v Haagu, kjer so ga sprejeli predsednik sodišča Piotr Hofmanski in drugi visoki uradniki. Tam je ponovno poudaril potrebo po ustanovitvi posebnega sodišča, ki bi od Rusije zahtevalo odgovornost za zločine, storjene v Ukrajini. Minula noč je bila nemirna v več ukrajinskih mestih, saj so se vrstili številni napadi z brezpilotnimi letali.

Na lovu za vojnimi zločinci: 77.000 primerov

23. 04. 2023 07.37

Kazenski primer: genocid. Ukrajina, ki ji pritrjuje mednarodna skupnost, opozarja, da Putinove čete v Ukrajini izvajajo grozodejstva. Tega pa ne počnejo le ruski državljani, ampak tudi "podporniki", prostovoljci iz drugih držav. Sosednja Avstrija npr. obravnava borca čečenskih korenin, ki mu grozi dosmrtna ječa. Obsežno preiskavo izvaja Nemčija.

Rusija mora ukrajinskemu Naftogazu plačati 4,5 milijarde evrov

13. 04. 2023 13.43

Stalno arbitražno sodišče s sedežem v Haagu je odločilo, da mora Rusija ukrajinski energetski družbi Naftogaz zaradi nezakonitega odvzema njenega premoženja na Krimu plačati pet milijard dolarjev (4,5 milijarde evrov) odškodnine.

V 104. letu umrl zadnji tožilec z nürnberških procesov

09. 04. 2023 11.12

V 104. letu je v petek umrl zadnji tožilec z nürnberških procesov Benjamin Ferencz, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Ferencz je bil eden glavnih tožilcev med procesi, na katerih so sodili nacističnim zločincem po drugi svetovni vojni, preganjal pa je nemške uradnike, obtožene zločinov proti človeštvu in vojnih zločinov.

'Ko smo mi brezskrbno uživali na morju, so oni kovali peklenski načrt'

05. 04. 2023 07.00

"Načrt za obleganje Sarajeva, ki s 44 meseci velja za najdaljše obleganje mesta v sodobni zgodovini, je bil skovan veliko prej, preden je sovražnik zares udaril. Trojni obroč okoli mesta je bil zasnovan po najmodernejših vojnih doktrinah takrat ene najmočnejših vojsk v Evropi, njihov cilj pa je bil popolno uničenje in čim več žrtev," pojasnjuje Emir Turkušić, ki je v Haagu pričal štirikrat, med drugim na sojenju Radovanu Karadžiću in Ratku Mladiću. Tri desetletja po vojni v BiH v sebi čuti zadovoljstvo, ker je prispeval delček v mozaik kaznovanja vojnih zločincev.

Nekdanji kosovski predsednik pred haaškim sodiščem

02. 04. 2023 09.24

Na haaškem posebnem sodišču za vojne zločine na Kosovu se bo začelo sojenje nekdanjemu kosovskemu predsedniku in poveljniku Osvobodilne vojske Kosova Hashimu Thaciju in trem soobtoženim. Obtoženi so vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti med in po oboroženem konfliktu na Kosovu. Tožilstvo je napovedalo več kot 300 prič.

Združeni narodi sprejeli prelomno resolucijo o podnebni pravičnosti

29. 03. 2023 18.54

Generalna skupščina Združenih narodov (ZN) je sprejela resolucijo, v kateri poziva Meddržavno sodišče v Haagu (ICJ), naj opredeli pravne obveznosti držav v zvezi s podnebnimi spremembami. Čeprav mnenje sodišča ni zavezujoče, bo pomagalo državam pri sprejemanju drznejših podnebnih ukrepov, je prepričan prvi mož ZN Antonio Guterres.

'Putina bi lahko aretirali samo tako, da bi ga ruska elita ujela v past'

27. 03. 2023 11.25

Od izdaje naloga Mednarodnega kazenskega sodišča za aretacijo ruskega predsednika Vladimirja Putina je minilo deset dni. V tem tednu in pol se je več izmed 123 držav podpisnic Rimskega statuta opredelilo do zadeve. Vse bolj jasno postaja, da ga nalog močno omejuje, in sicer tudi v domačem okolju. Pojavljajo se namreč ugibanja, ali bi se Putina zaradi 'ponižanja države' želela znebiti tudi ruska elita.

Madžarska vložila veto na skupno izjavo EU o prijetju ruskega predsednika

21. 03. 2023 07.08

Madžarska je državam članicam Evropske unije preprečila, da bi izdale skupno izjavo o nalogu za prijetje ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki ga je izdalo Mednarodno kazensko sodišče v Haagu (ICC).

Putinov obisk Mariupola. 'Tudi Hitler je tam ugotovil, da je vojna izgubljena'

19. 03. 2023 07.25

Ruski predsednik Vladimir Putin je po včerajšnjem obisku leta 2014 zavzetega Krima zdaj obiskal še okupirani Mariupol. To je prvo potovanje voditelja Kremlja na ozemlje ukrajinske regije Doneck po začetku vojne v Ukrajini. S tem pa se je po invaziji tudi najbolj približal frontnim črtam. "Če bo Putin stopil na naša tla, ga bomo aretirali in predali Haagu," pa je ob tem dejal nemški zunanji minister Marco Buschmann. Svetovalec ukrajinskega ministra za notranje zadeve Anton Geraščenko pa je opozoril, da je Mariupol nekoč obiskal še en diktator: "Vsi vemo, kako se je končala ta zgodba."

Ukrajina o nalogu za aretacijo Putina: Odločitev je zgodovinska

18. 03. 2023 07.00

Mednarodno kazensko sodišče v Haagu je v četrtek izdalo nalog za aretacijo ruskega predsednika. Putina namreč obtožuje, da je odgovoren za vojne zločine v Ukrajini. "Ploskam," je ob informaciji dejal ukrajinski zunanji minister, kakšno pa je slovensko stališče? Gostili smo Tanjo Fajon. Ameriški predsednik je medtem izdajo naloga za aretacijo Putina označil kot upravičeno. Nalog ICC je pozdravil tudi nemški kancler Olaf Scholz.

Mednarodno sodišče izdalo nalog za aretacijo Putina

17. 03. 2023 16.40

Mednarodno kazensko sodišče v Haagu je izdalo naloga za aretacijo ruskega predsednika Vladimirja Putina in njegove komisarke za otroke Marije Aleksejevne Lvove-Belove. Kot ocenjujejo, sta namreč oba vpletena v nezakonito deportacijo ukrajinskih otrok. Rusija "napad na predsednika" razume kot "agresijo nad vso državo".

Sova v Ljubljani odkrila dva ruska vohuna in ju priprla

30. 01. 2023 06.14

Slovenska obveščevalno-varnostna služba je v Ljubljani odkrila dva tuja državljana, ki sta vohunila za Rusijo. Skupaj z Nacionalnim preiskovalnim uradom ju je v začetku lanskega decembra priprla. Osumljencema za kaznivi dejanji vohunstva in overitve lažne vsebine grozi skupaj do osem let zapora.

EU pripravlja vzpostavitev mednarodnega tožilstva za zločine v Ukrajini

27. 01. 2023 17.44

Evropska unija pripravlja vzpostavitev urada mednarodnega tožilstva za vojne zločine v Ukrajini, je po neformalnem zasedanju pravosodnih ministrov v Stockholmu povedal evropski komisar za pravosodje Didier Reynders. To bo po njegovih besedah prvi korak za zagotavljanje odgovornosti za mednarodne zločine v Ukrajini.

Kurentovanje je tradicionalno, želje poslušalcev niso – želeli so Ceco

25. 01. 2023 07.34

Znamenito Kurentovanje letos še pred začetkom razburja zaradi uvodnega koncerta v pustni čas. Čeprav je srbska pevka Ceca že nekajkrat nastopila v Sloveniji, se je tokrat v delu javnosti pojavilo ostro nasprotovanje. Na Zavod za turizem Ptuj oziroma na tamkajšnjo občino se je usul plaz očitkov o neprimernosti te izbire za prireditev, češ da je del slovenske kulturne dediščine, zato smo jih poklicali tudi mi. Pojasnili so, da je prireditev ločena na javni in zasebni del ter da oni za spremljevalni program ne skrbijo, prav tako ga ne financirajo. Organizator koncertov pa pravi, da so sledili rezultatom ankete o glasbenih željah.

Posebno sodišče za Kosovo izreklo prvo obsodbo za vojni zločin

16. 12. 2022 11.58

Posebno sodišče za vojne zločine na Kosovu v Haagu je nekdanjega poveljnika Osvobodilne vojske Kosova (OVK) Saliha Mustafo obsodilo na 26 let zapora zaradi umora in mučenja. V tej prvi obsodbi za vojne zločine med kosovskim konfliktom v letih 1998 in 1999 so ga obsodili zaradi zločinov v začasnem zaporu OVK.

Slovenija bo podprla Ukrajino pred Meddržavnim sodiščem v Haagu

24. 11. 2022 17.36

Vlada je sprejela sklep o vložitvi intervencije Slovenije v postopku Ukrajine proti Rusiji pred Meddržavnim sodiščem v Haagu zaradi kršitev konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida. Določila je, da bo zastopanje Slovenije vodilo zunanje ministrstvo, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.

Pahor za sodnico na ICC predlagal Beti Hohler

07. 11. 2022 13.51

Predsednik Borut Pahor je v Državni zbor posredoval predlog za izvolitev mag. Beti Hohler za kandidatko za sodnico na Mednarodnem kazenskem sodišču v Haagu.

Zapor za aktivista, ki sta se lotila slike Vermeerja Dekle z bisernim uhanom

03. 11. 2022 12.12

Nizozemsko sodišče je podnebna aktivista v sredo obsodilo na dva meseca zapora, od tega enega pogojno, ker sta se znesla nad sliko nizozemskega baročnega slikarja Johannesa Vermeerja Dekle z bisernim uhanom.

V BiH sedem bosanskih Srbov obsodili zaradi vojnih zločinov v Štrpcih

21. 10. 2022 17.36

Sodišče Bosne in Hercegovine je zaradi vojnih zločinov proti civilistom obsodilo sedem bivših pripadnikov paravojaških enot bosanskih Srbov na 13 let zapora. Obsojeni so zaradi sodelovanja pri ugrabitvi, zlorabah in umoru 20 potnikov z vlaka v kraju Štrpci blizu Višegrada v BiH.