sodišče v haagu

Tožilstvo na sodišču v Haagu zahtevalo potrditev dosmrtne obsodbe za Mladića

26. 08. 2020 14.57

Tožilstvo Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča je v prizivnem postopku pozvalo sodnike k potrditvi prvostopenjske obsodbe bivšega poveljnika sil Republike srbske Ratka Mladića na dosmrtni zapor zaradi genocida v Srebrenici in drugih zločinov med vojno v BiH. Sodbo naj bi sodniki izrekli čez devet mesecev.

Na sodišču v Haagu se je začel prizivni postopek v primeru Ratka Mladića

25. 08. 2020 07.51

Na Mehanizmu za mednarodna kazenska sodišča v Haagu se je po več preložitvah začel prizivni postopek na sojenju bivšemu poveljniku sil Republike srbske generalu Ratku Mladiću, ki je bil leta 2017 na prvi stopnji obsojen na dosmrtni zapor zaradi genocida v Srebrenici in vojnih zločinov med vojno v BiH. Končno pravnomočno sodbo lahko pričakujemo v prvi polovici prihodnjega leta.

Volivci v precepu: dolga vladavina, sporno poročilo in nezadovoljna cerkev

19. 08. 2020 13.51

V Črni gori so tik pred volitvami, ki bodo očitno letos minile v znamenju covid-19, hudega spora oblasti s Srbsko pravoslavno cerkvijo, pa tudi objave ljubljanskega Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije (Ifimes). Ta je spisal poročilo, v katerem piše o "koncu ere Mila Đukanovića". V kabinetu črnogorskega predsednika pravijo, da je zapis poln laži.

15 let po napadu na Haririja sodišče izreklo sodbo

18. 08. 2020 14.08

Sodišče je izreklo sodbo v primeru umora nekdanjega libanonskega premierja Rafika Haririja leta 2005. Glavnega obtoženca Salima Ayyasha je v odsotnosti spoznalo za krivega, še tri obtožene domnevne člane šiitskega gibanja Hezbolah pa oprostilo. Sodišče bi moralo težko pričakovano razsodbo objaviti že 7. avgusta, a so razglasitev preložili iz spoštovanja do smrtnih žrtev silovite eksplozije, ki je 4. avgusta uničila skoraj polovico Bejruta.

Dan po eksploziji: reševalci se prebijajo skozi ruševine, bolnišnice preplavljene z ranjenci

05. 08. 2020 06.06

Dan po eksploziji iz libanonske prestolnice prihajajo pretresljivi posnetki opustošenja. Reševalci se prebijajo skozi ruševine in iščejo morebitne preživele tragedije, ki je po zadnjih podatkih zahtevala vsaj 135 življenj, ranjenih je 5000 ljudi. Bolnišnice so preplavljene z ranjenci, medtem ko svojci iščejo pogrešane sorodnike. Po prvih ocenah je eksplozija, ki je odjeknila v pristanišču, povzročila škodo v polovici prestolnice, brez strehe nad glavo je ostalo okoli 250.000 ljudi.

Thaci na zaslišanju v Haagu: Nihče ne more na novo spisati zgodovine

13. 07. 2020 15.20

Kosovski predsednik Hasim Thaci je prispel v Haag, na zaslišanje tožilstva posebnega sodišča za vojne zločine na Kosovu. Ob prihodu je dejal, da "nihče ne more na novo spisati zgodovine" glede njegove vloge v vojni Kosovu konec 90. letih prejšnjega stoletja.

Kosovski predsednik Hashim Thaci obtožen vojnih zločinov

24. 06. 2020 19.02

Tožilstvo posebnega sodišča za vojne zločine na Kosovu v Haagu je vložilo obtožnico proti kosovskemu predsedniku Hashimu Thaciju, poročajo tuje tiskovne agencije. Thacija in še devet drugih, med njim je Kadri Veseli, tožilstvo bremeni vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti v konfliktu na Kosovu konec 90. let prejšnjega stoletja. Thaci je zato odpovedal udeležbo na sestanku s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem v Washingtonu.

Trump s sankcijami proti ICC, ki preiskuje vojne zločine ameriške vojske v Afganistanu

11. 06. 2020 18.37

Ameriški predsednik Donald Trump je podpisal izvršni ukaz in z njim odobril ameriške sankcije proti zaposlenim pri Mednarodnem kazenskem sodišču, ki preiskujejo morebitne vojne zločine ameriških vojakov v Afganistanu. Marca je bila namreč odobrena preiskava, ki ugotavlja, ali so ameriški vojaki in obveščevalci v Afganistanu mučili in posiljevali ujetnike. Zaposlenim, ki domnevne zločine preiskujejo, bodo zamrznili finančna sredstva v ZDA in jim prepovedali vstop v državo.

Ujeli enega najbolj iskanih zločincev: financiral genocid, ki je terjal 800.000 življenj

16. 05. 2020 17.46

V rokah oblasti je končal Félicien Kabuga, ki ga je roka pravice iskala dolga leta. Danes 84-letni Kabuga naj bi igral ključno vlogo v genocidu, ki je leta 1994 pretresel Ruando in vzel 800.000 življenj, s pomočjo otrok pa se je skrival v predmestju Pariza. Francija je bila sicer zadnja leta večkrat obtožena, da ščiti tiste, ki so organizirali pokol in sodelovali v ubijanju.

Milanović: Arbitražna razsodba bi lahko bila podlaga za nadaljnje pogovore

02. 02. 2020 19.58

Novoizvoljeni hrvaški predsednik Zoran Milanović je dejal, da bi lahko bila arbitražna razsodba podlaga za nadaljnje pogovore s Slovenijo. Tako je podprl predlog nekdanjega hrvaškega predsednika Stjepana Mesića in stranke SDP. Komentiral je tudi odločitev sodišča Evropske unije- to se po njegovih besedah ni razglasilo za pristojno v sporu, ker bi sicer dobilo še več podobnih primerov.

'Hrvaška tekmuje z močjo argumentov in ne z jezikom groženj in pritiskov'

01. 02. 2020 09.53

Z za lase privlečeno interpretacijo bo slovenska politika poskusila opravičiti nadaljevanje političnega pritiska na Hrvaško in pogojevanje hrvaškega vstopa v schengen z implementacijo arbitraže, čeprav na ta način ne bo prikrila vrste kardinalnih napak, povezanih s tožbo, ki je na koncu pripeljala do neugodne pravne blamaže Ljubljane na sodišču v Luksemburgu, piše hrvaški Večernji list. Ljubljana se mora končno začeti pogajati, pa izpostavlja Jutarnji list.

Meddržavno sodišče zahteva ukrepe za preprečitev genocida nad Rohingi

23. 01. 2020 12.30

Meddržavno sodišče v Haagu od Mjanmara zahteva, da sprejme "vse ukrepe, ki so v njegovi moči," za preprečitev genocida nad muslimansko manjšino Rohingya. Že pred tem je sodišče odločilo, da je pristojno za primer nasilja nad Rohingi v Mjanmaru. Dokončna sodba bi lahko bila znana šele čez več let.

Sodišče oprostilo zdravnika, ki je evtanaziral pacientko z demenco

11. 09. 2019 15.52

Nizozemsko sodišče je oprostilo zdravnika, ki je evtanaziral žensko s hujšo obliko demence. Sodba predstavlja mejnik na Nizozemskem, ki je kot prva država legalizirala evtanazijo.

Haradinaj odstopil, ker so ga poklicali na posebno sodišče za vojne zločine na Kosovu

19. 07. 2019 18.18

Kosovski premier Ramush Haradinaj je odstopil s položaja. Kot je ta nekdanji poveljnik Osvobodilne vojske Kosova (OVK) pojasnil na seji vlade, se je za to odločil, ker so ga kot osumljenca poklicali na posebno sodišče za vojne zločine na Kosovu.

Vrhovno sodišče potrdilo: Nizozemska delno odgovorna za srebreniški genocid

19. 07. 2019 10.46

Nizozemsko vrhovno sodišče je odločilo, da je Nizozemska kot država delno odgovorna za poboj 350 žrtev v Srebrenici pred 24 leti. Po mnenju sodišča nosijo Nizozemci zgolj 10-odstotno odgovornost – tolikšna je po njihovem tudi verjetnost, da bi lahko nizozemski vojaki poboje preprečili.

Hartmannova razkrila, kdo je Praljaku v sodno dvorano prinesel strup

20. 04. 2019 16.51

Haaški obsojenec Praljak v zaporu ni mogel skrivati strupa, je jasna nekdanja tiskovna predstavnica haaškega sodišča. Kdo mu je pri samomoru pomagal? Nizozemske oblasti so preiskavo zaključile in ugotovile, da za to ni odgovoren nihče. A Hartmannova je prepričana, da je to lahko storil le nekdo iz njegove ožje ekipe.

ICC ne bo preiskoval morebitnih vojnih zločinov ameriških vojakov v Afganistanu

13. 04. 2019 16.04

Mednarodno kazensko sodišče naposled ne bo preiskovalo morebitnih vojnih zločinov v Afganistanu, v katerih naj bi sodelovali tudi ameriški vojaki. Sodniki so namreč zavrnili zahtevo po preiskavi glavne tožilke Fatou Bensoude, saj so sklenili, da preiskava na tej stopnji ne bi služila interesom pravice. Ameriški predsednik Donald Trump je to označil za zmago vladavine prava.

'Vse se je dobro izteklo, dobil je, kar si je zaslužil'

20. 03. 2019 07.44

Z izrekom pravnomočne sodbe nekdanjemu predsedniku Republike Srbske Radovanu Karadžiću se je končalo eno najpomembnejših sojenj zaradi zločinov med vojno na območju nekdanje Jugoslavije. Karadžiću so kazen povišali na dosmrtni zapor, kar je v prizivnem postopku na sodišču v Haagu zahtevalo tožilstvo.

Praljak samomor načrtoval dlje časa, kako je dobil strup, niso odkrili

02. 11. 2018 09.50

Nizozemsko tožilstvo je sporočilo, da so zaključili preiskavo o smrti hrvaškega generala Slobodana Praljaka, ki je lanskega julija na sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v Haagu po obsodbi spil cianid in dve uri pozneje umrl v bolnišnici.

Novi predsednik ustavnega sodišča je Rajko Knez

22. 10. 2018 14.12

Ustavni sodniki so na upravni seji za novega predsednika ustavnega sodišča soglasno izvolili sodnika Rajka Kneza, ki bo funkcijo nastopil 19. decembra, so sporočili s sodišča. Predsednici ustavnega sodišča Jadranki Sovdat namreč 18. decembra letos poteče devetletni mandat ustavne sodnice.

Kje so danes glavni akterji genocida v Srebrenici?

11. 07. 2018 13.43

Za genocid in zločine v Srebrenici so na sodišču v Bosni in Hercegovini in na haaškem sodišču doslej obsodili 44 oseb na skupno skoraj 700 let zapora in štiri dosmrtne kazni. Kje so danes obsojeni zločinci? Nekateri so umrli še preden so začeli prestajati kazen, nekateri z novo identiteto živijo v tujini, nekatere svojci žrtev gledajo vsak dan ...

Obramba izpostavila pomanjkanje dokazov proti Karadžiću

24. 04. 2018 14.55

V prizivnem postopku v procesu proti Radovanu Karadžiću na sodišču v Haagu je obramba zavrnila Karadžićevo krivdo za genocid. Tožilstvo namreč po mnenju Karadžićevih odvetnikov ni predložilo dokazov za to. Odločitev pa bodo najverjetneje sporočili decembra.

Karadžić obtožbe označil za mite: Hotel sem le zaščititi Jugoslavijo

23. 04. 2018 06.24

V Haagu se je začel prizivni postopek v procesu proti bivšemu političnemu voditelju bosanskih Srbov Radovanu Karadžiću, ki je bil zaradi genocida in vojnih zločinov med vojno v BiH leta 2016 obsojen na 40 let zapora. Obramba je sodnike pozvala, naj sodbo razveljavijo, Karadžić pa je zatrdil, da so bile njegove izjave izkrivljene.

Šešelj: Ponosen sem na zločine, ki mi jih pripisujejo

11. 04. 2018 11.11

Vodja srbskih radikalcev Vojislav Šešelj, ki ga je pritožbeni svet Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča v prizivnem postopku danes obsodil na deset let zapora zaradi zločinov proti človečnosti, je v odzivu dejal, da je ponosen na zločine, ki mu jih pripisujejo in jih je "v prihodnosti pripravljen ponoviti".

Preiskava končana – za Praljakovo smrt v Haagu ne bo odgovarjal nihče

27. 02. 2018 10.18

Preiskava smrti Slobodana Praljaka, ki je pred televizijskimi kamerami tik po prebrani obsodbi v Haagu storil samomor, je končana. Varnostne službe niso kršile protokola sodišča, je razkrila preiskava, tako da ne bo nihče odgovarjal, ker je Praljak v priporu kupil stekleničko s kalijevim cianidom, ki ga je nato spil.

Vojna proti drogam, v kateri je bilo ubitih skoraj 4000 ljudi, pod lupo haaškega sodišča

08. 02. 2018 16.36

Mednarodno kazensko sodišče v Haagu bo preiskalo izvensodne poboje v okviru kampanje proti nezakoniti trgovini z drogami na Filipinih. Uvedbo preiskave nekateri že vidijo kot prvi korak pri iskanju odgovornosti vlade in iskanju pravice za žrtve vojne proti drogam. "Duterte ni nad zakonom," so ostri.

Haaško sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji po 24 letih zaprlo vrata

21. 12. 2017 18.14

Haaško sodišče je po 24 letih delovanja zaprlo svoja vrata. Od ustanovitve leta 1993 je obsodilo 90 vojnih zločincev, a dal glas tudi žrtvam, je izpostavil generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Še nedokončane postopke je prevzel Mehanizem za mednarodna kazenska sodišča v Haagu, v okviru tega bodo potekali prizivni postopki v primerih Karadžića, Mladića in Šešlja.

Tožilstvo zahteva revizijo sodbe Šešlju ali ponovno sojenje, vodja srbskih radikalcev to označil za 'neumnost'

13. 12. 2017 16.13

Tožilec Mathias Marcussen je od prizivnega senata Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča v imenu tožilstva zahteval revizijo sodbe vodji srbskih radikalcev Vojislavu Šešlju, ki je bil lani oproščen. Pričakujejo, da bodo v reviziji sodbe ugotovili njegovo krivdo in ga obsodili na ustrezno kazen ali pa odredili ponovitev sojenja.

Tožilstvo potrdilo, da je bila v Praljakovi steklenički smrtonosna kemična snov

30. 11. 2017 11.30

Preiskava samomora nekdanjega poveljnika bosanskih Hrvatov Slobodana Praljaka, ki je sredi sojenja na haaškem sodišču spil stekleničko domnevnega strupa in nato nekaj ur za tem umrl, se je tudi uradno začela. Hrvaški mediji poročajo, da Praljak ni umrl v bolnišnici, pač pa na hodniku sodišča le nekaj trenutkov za tem, ko je zaužil tekočino.

VIDEO: Umrl Slobodan Praljak, stekla je preiskava o tem, kako je lahko v sodno dvorano prinesel strup

29. 11. 2017 11.28

Na Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije se je ob izreku dokončne sodbe šestim Hrvatom iz BiH zgodila drama. Slobodan Praljak, ki ga je sodišče obsodilo na 20 let zapora, je med izrekom zavpil, da ni vojni zločinec in popil strup, pozneje pa v bolnišnici umrl. Kako je strup prinesel v dvorano, še ni znano.