sodišče v haagu

'Kinodvor ni in ne bo predvajal nobenega posnetka, ki bi negiral genocid'

14. 10. 2022 13.32

Matere Srebrenice so Jankovića in Fajonovo javno pozvale, naj tudi Ljubljana prepove predvajanje filma "Republika Srbska: Boj za svobodo", ker zanika genocid v Srebrenici. Iz MOL so odgovorili, da so ustanovitelji enega kina – Kinodvor, ki pa "ni in ne bo predvajal kateregakoli posnetka, ki bi negiral zločin in genocid v Srebrenici ali kjerkoli drugje". Peticijo za zaustavitev premiere kontroverznega dokumentarca srbsko-kanadskega režiserja Borisa Malagurskega v evropskih mestih je sicer podpisalo že skoraj 25.000 ljudi, predvajanje filma pa so med drugim že prepovedali v Bruslju, Münchnu, Salzburgu in Celovcu.

Ukrajina bo vojne zločince lahko predajala Mednarodnemu kazenskemu sodišču

13. 10. 2022 20.57

Ukrajina bi lahko Mednarodnemu kazenskemu sodišču (ICC) v obravnavo izročala ruske osumljence vojnih zločinov, če sojenja v Ukrajini iz pravnih razlogov ne bi bilo mogoče izvesti, četudi Rusija ni članica ICC, je dejal glavni tožilec ICC Karim Khan.

So se bogati tujci v Sarajevu res šli 'safari na ljudi'?

10. 09. 2022 08.00

V času obleganja Sarajeva naj bi bogati tujci plačevali za posebne "lovske ekspedicije", kjer naj bi z ostrostrelskih položajev pod nadzorom srbske vojske streljali na žive tarče – ljudi. Ta nepredstavljiv fenomen je v dokumentarnem filmu Sarajevo safari razkrila slovenska snemalna ekipa. A kako je možno, da se v 30 letih od začetka vojne v BiH o tem skoraj nič ni govorilo? In kdo so ljudje, ki naj bi se udeleževali tega "lova na ljudi", zavedajoč se, da bi za takšne uboje povsod po svetu v "normalnih" okoliščinah odgovarjali.

Operacija Nevihta zaostruje odnose med Beogradom in Zagrebom

23. 08. 2022 11.08

Prizivno sodišče v Beogradu je potrdilo obtožnico srbskega tožilstva proti štirim pripadnikom hrvaške vojske zaradi domnevnega vojnega zločina nad srbskimi civilisti v vojaški operaciji Nevihta. Zagreb obtožnico razume kot politično motiviran proces, ki bi bil lahko tudi razlog za blokado Srbije na poti v Evropsko unijo.

Ob 27. obletnici genocida v Srebrenici pokop 50 žrtev

11. 07. 2022 08.17

Na spominski slovesnosti ob 27. obletnici genocida v Srebrenici bodo v bližnjem spominskem centru v Potočarih pokopali posmrtne ostanke 50 bošnjaških žrtev od skupno več kot 8000, kolikor so jih v samo nekaj dneh od 11. julija 1995 ubile sile bosanskih Srbov. Žrtev so se spomnili tudi v Ljubljani. Predsednik republike Borut Pahor se je na povabilo predsednika mešihata Islamske skupnosti v Sloveniji muftija Nevzeta Porića v Ljubljani v Muslimanskem kulturnem centru udeležil slovesnosti ob obletnici genocida.

Serija Družina: mračna zgodba o padcu Slobodana Miloševića

28. 06. 2022 15.58

Napeta mini serija Družina govori o zadnjih dneh pred aretacijo nekdanjega srbskega predsednika Slobodana Miloševića. Serijo, ki so jo v Srbiji predvajali ob 20. obletnici aretacije pokojnega predsednika, lahko od zdaj spremljate tudi na VOYO.

Ruskemu vohunu preprečen dostop do Mednarodnega kazenskega sodišča

16. 06. 2022 18.53

Nizozemska splošna obveščevalno-varnostna agencija je sporočila, da je aprila ruskemu vohunu preprečila dostop do Mednarodnega kazenskega sodišča v Haagu, ki med drugim preiskuje vojne zločine v Ukrajini. Moški je za krinko uporabil brazilsko identiteto, vendar pa so ga razkrinkali kot pripadnika ruske vojaške obveščevalne službe in mu preprečili vstop na Nizozemsko.

Soustanoviteljica japonske Rdeče armade Šigenobu izpuščena zapora

28. 05. 2022 13.17

Soustanoviteljica militantne skupine japonske Rdeče armade Fusako Šigenobu je bila izpuščena iz zapora, po tem, ko je odslužila 20 let zaradi sodelovanja v obleganju veleposlaništva leta 1974.

Nemčija toži Italijo zaradi odškodnin iz časa nacizma

01. 05. 2022 09.43

Nemčija je na Meddržavnem sodišču v Haagu vložila tožbo proti Italiji, ker da na domačih sodiščih še kar dopušča odškodninske tožbe zaradi nacističnih zločinov med drugo svetovno vojno, pa čeprav je italijansko vrhovno sodišče leta 2012 odločilo, da so takšne tožbe nedopustne. Kljub temu je bilo po tem vloženih še 25 tožb, trdi Nemčija.

Srbski nacionalist Šešelj se umika iz politike

08. 04. 2022 21.50

Srbski nacionalist in obsojeni vojni zločinec Vojislav Šešelj je najavil umik iz politike. Šešelj je odstopil kot vodja Srbske radikalne stranke (SRS), potem ko je ta na parlamentarnih volitvah v nedeljo prejela le 2,2 odstotka glasov. V Srbiji so za vstop v parlament potrebni najmanj trije odstotki glasov.

Ruska vojska krepi napade na vzhodu Ukrajine, Carla Del Ponte: Putin je vojni zločinec

02. 04. 2022 07.53

Ruske sile se iz okolice Kijeva umikajo in prerazporejajo, da bi se osredotočile na vzhod in jug Ukrajine. V mestih v tem delu države potekajo srditi spopadi in obstreljevanje s strani Rusije. Za evakuacijo civilistov naj bi vzpostavili sedem humanitarnih koridorjev, enega tudi iz skoraj povsem uničenega mesta Mariupol. Nekdanja glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je ruskega predsednika Vladimirja Putina označila za vojnega zločinca in Mednarodno kazensko sodišče (ICC) pozvala, naj izda nalog za njegovo aretacijo. 

Krvnik Mariupola, ki naj bi odredil napade na bolnišnico in gledališče: želijo ga v Haagu

26. 03. 2022 08.28

Ukrajinski uradniki so visokega ruskega vojaškega vodjo obtožili najhujših vojnih zločinov v Ukrajini, vključno z zračnim napadom na porodnišnico. Označili so ga za 'krvnika Mariupola', želijo, da mu sodijo v Haagu.

Ukrajina: umrlo že 780 civilistov, še najmanj 1252 ranjenih

17. 03. 2022 06.00

Skoraj mesec dni že divja vojna v Ukrajini. Iz Kijeva poročajo, da se s postavljanjem novih barikad pripravljajo na boj. Ruska raketa je navsezgodaj zjutraj zadela enega od stanovanjskih blokov, najmanj ena oseba je umrla, več je ranjenih. Visoki komisariat Združenih narodov za človekove pravice je od začetka ruske invazije na Ukrajino potrdil smrt 780 civilistov. V Moskvi so medtem zavrnili poziv Meddržavnega sodišča v Haagu, da mora Rusija nemudoma končati vojno. Obenem so napovedali nova pogajanja z ukrajinsko stranjo.

Meddržavno sodišče v Haagu: Rusija mora takoj ustaviti invazijo na Ukrajino

16. 03. 2022 20.56

Rusija mora nemudoma ustaviti invazijo na Ukrajino, je sporočilo Meddržavno sodišče v Haagu (ICJ), ki je odločalo glede tožbe Ukrajine proti Rusiji zaradi kršitev konvencije o preprečevanju in kaznovanju genocida. Sodniki so izrazili tudi zaskrbljenost zaradi ruske uporabe sile.

Tožilec v Haagu sprožil preiskavo dogajanja v Ukrajini

03. 03. 2022 07.15

Tožilec Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) Karim Khan je v sredo začel "aktivno preiskavo dogajanja" v Ukrajini. Preiskoval bo dogajanje od novembra 2013.

ICC potrdil preiskavo vojne proti drogam na Filipinih

15. 09. 2021 20.07

Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je odobrilo celovito preiskavo vojne proti drogam, ki jo na Filipinih vodi predsednik Rodrigo Duterte. Primerjalo jo je z nelegitimnim in sistematičnim napadom na civiliste ter ocenilo, da obstaja upravičen sum, da so bili v operacijah, ki so terjale na tisoče življenj, storjeni zločini proti človečnosti.

Genocid v Srebrenici: 'Zanikanje in relativizacija dogodkov sta nesprejemljiva'

11. 07. 2021 10.15

Mineva 26 let od srebreniškega genocida, ko so enote bosanskih Srbov v Srebrenici in njeni okolici ubile okrog 8000 ljudi, predvsem odraslih moških in mladoletnih fantov. Julija 1995 so v muslimansko enklavo na vzhodu Bosne vdrle enote vojske Republike Srbske pod poveljstvom generala Radka Mladića in prevzele nadzor nad "varnim območjem" pod zaščito Združenih narodov. V naslednjih dneh so v mestu in na območju nekdanje enklave izvršile več množičnih pobojev.

Nekdanja srbska obveščevalca Simatović in Stanišić dobila 12 let zapora

30. 06. 2021 16.25

Sodni senat Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča (MICT) v Haagu je na ponovljenem sojenju nekdanja vodilna moža srbske varnostne službe Franka Simatovića in Jovico Stanišića obsodil na po 12 let zapora zaradi sodelovanja pri vojnih zločinih na Hrvaškem in v BiH med letoma 1991 in 1995. Gre za prvostopenjsko razsodbo.

Sodišče Mladiću potrdilo dosmrtno kazen za zločine med vojno v BiH

08. 06. 2021 08.23

Sodniki Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča so v celoti zavrnili pritožbo nekdanjega poveljnika sil Republike srbske Ratka Mladića ter s tem potrdili obsodilno sodbo prvostopenjskega sodišča iz leta 2017. Današnja pravnomočna odločitev sodnikov, ki prihaja 26 let po genocidu v Srebrenici, pomeni, da bo Mladić preostanek svojega življenja preživel v zaporu.

'Priložnost za tiste, ki zanikajo genocid, da sprejmejo resnico'

08. 06. 2021 16.41

V Bosni in Hercegovini so potrditev dosmrtne sodbe Ratku Mladiću pričakovali, čeprav je bošnjaška stran izrazila obžalovanje, da sodišče ni priznalo genocida tudi v drugih občinah BiH. Bošnjaški član predsedstva BiH Džaferović je dejal, da je sodba vsaj delno zadoščenje za žrtve in izrazil zadovoljstvo, da bo svet Mladića poznal zgolj kot vojnega zločinca. Medtem je srbski član predsedstva Dodik prepričan, da obsodba nima nobene zveze s pravom ali pravico.

Pravnomočna sodba Ratku Mladiću 8. junija

30. 04. 2021 17.59

Sodniki Združenih narodov bodo 8. junija razsodili v pritožbenem postopku v primeru nekdanjega vojaškega poveljnika bosanskih Srbov Ratka Mladića, ki se ga je prijel vzdevek "klavec iz BiH". Mladić je bil že obsojen na dosmrtni zapor zaradi genocida ter zločinov proti človečnosti in vojnih zločinov med vojno v BiH med letoma 1992 in 1995.

Organizacija za človekove pravice Izrael obtožila apartheida

27. 04. 2021 10.57

Mednarodna nevladna organizacija Human Rights Watch (HRW), ki zagovarja človekove pravice, je v torek v novem poročilu izraelsko vlado obtožila, da je zagrešila zločine apartheida in preganjanja Palestincev, kar je sprožilo jezen odziv izraelskih uradnikov.

Umrl je Jovan Divjak, Srb, ki je vodil obrambo Sarajeva

08. 04. 2021 21.40

Divjak je umrl v 85. letu starosti. Bil je eden najbolj znanih Sarajevčanov, vodil je obrambo Sarajeva in v vojni ni sprejemal nacionalnih delitev. Domačini ga poznajo kot stoičnega generala, ki je obiskoval različne fronte, pomagal organizirati obrambo in dvigoval moralo prebivalcev. Kasneje v življenju se je posvetil filantropiji.

Nizozemsko prizivno sodišče razveljavilo odločitev o odpravi policijske ure

16. 02. 2021 11.44

Nizozemsko prizivno sodišče je razveljavilo odločitev sodišča nižje stopnje, ki je vladi naložilo, da mora takoj odpraviti nočno prepoved gibanja, uvedeno v okviru ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa, poročajo nizozemski mediji. To pomeni, da policijska ura med 21. uro in 4.30 ostaja v veljavi.

Na Kitajskem na zapor obsodili novinarko, ki je poročala iz Vuhana

28. 12. 2020 14.08

Južna Afrika je postala prva država tega kontinenta, ki je od začetka pandemije covida-19 potrdila več kot milijon okužb z novim koronavirusom. Na Kitajskem so medtem na zapor obsodili ljubiteljsko novinarko Džang Džan, ki je poročala o izbruhu novega koronavirusa. V Evropi pa se Italija po praznikih vrača na uporabo t. i. semaforskega sistema za določanje ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa.

Trump v podporo Izraelu zakockal še Zahodno Saharo

11. 12. 2020 10.12

Dober mesec pred odhodom iz Bele hiše je Donald Trump omogočil še en diplomatski sporazum med arabsko državo in Izraelom. Cena za maroško vzpostavitev diplomatskih odnosov z judovsko državo je bilo ameriško priznanje, da je Zahodna Sahara del Maroka.

'IEC bo slovenskim ribičem odvzela možnost ribolova na odprtem morju'

03. 12. 2020 18.01

Odpira se lov na teritorije – tudi na morju, po napovedi hrvaških in italijanskih namer za razglasitev izključno ekonomskih con ocenjuje strokovnjak za pomorsko pravo Pavliha. Prepričan je, da bi se morala Hrvaška s Slovenijo najprej dogovoriti o načinu uresničitve arbitražne odločbe in šele nato širiti svoje suverene pravice na morju. Slovenija ne more razglasiti svoje IEC, pa pojasnjuje Sancinova in opozarja, da po hrvaški razglasitvi IEC na morju, ki je do sedaj veljalo za odprto morje, naši ribiči ne bodo več mogli svobodno loviti rib.

Thaci v priporu posebnega sodišča v Haagu

06. 11. 2020 16.46

Hashim Thaci je že v priporu posebnega sodišča za vojne zločine na Kosovu v Haagu, so v četrtek zvečer sporočili s sodišča. Thaci je v četrtek odstopil s položaja predsednika Kosova po potrditvi obtožnice zaradi vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti na Kosovu in v Albaniji med kosovskim konfliktom v letih 1998 in 1999.

Predsednik Kosova sporočil, da je obtožen vojnih zločinov, in odstopil

05. 11. 2020 12.04

Predsednik Kosova Hashim Thaci je na novinarski konferenci sporočil, da so ga na posebnem sodišču za vojne zločine v Haagu uradno obtožili vojnih zločinov. Hkrati je povedal, da odstopa z mesta predsednika, da bi "zaščitil integriteto Kosova, ob spoštovanju prijateljstva z mednarodno skupnostjo".

V Bruslju dogovor za dvotirni pristop do Turčije in o sankcijah proti Minsku

02. 10. 2020 07.28

Voditelji članic EU so prvi dan zasedanja v Bruslju dosegli dogovor o opredelitvi odnosov s Turčijo in sankcijah proti režimu v Belorusiji, ki za zdaj ne vključujejo Aleksandra Lukašenka. Dogovorili so se za dvotirni pristop do Turčije, ki vključuje tudi možnost sankcij v primeru enostranskih dejanj, uperjenim proti interesom unije in članic. Danes se bodo posvetili vprašanju strateške suverenosti Unije in odnosom s Kitajsko, pričakovati pa je, da bo govor tudi o svežnju za spoprijem Evrope s pandemijo.