spomenika

Spomenik princesi Diani
01. 07. 2001 00.00
Skoraj štiri leta po smrti priljubljene britanske princese Diane je britanska vlada izbrala mesto v Londonu, kjer ji bodo postavili spomenik. Obeležje v obliki vodnjaka bo postavljeno v londonskem Hyde Parku. Britanska kulturna ministrica Tessa Jowell je na izbranem mestu v parku spregovorila novinarjem in dejala, da meni, da je to prečudovit kraj, na katerem lahko postavijo primeren spomenik princesi. Vodnjak ne bo upodabljal princese Diane, dokončali naj bi ga leta 2003, njegova postavitev pa bo stala tri milijone funtov. S postavitvijo spomenika princesi se je strinjal tudi njen brat grof Spencer.

Kafkina nagrada Philipu Rothu
30. 05. 2001 00.00
Dobitnik literarne nagrade Franza Kafke za letošnje leto v vrednosti 10.000 dolarjev je ameriški pisatelj Phillip Roth, je sporočila namestnica direktorja društva Franz Kafka iz Prage Daniela Uherkova.

Vlada odgovarjala na vprašanja poslancev
20. 03. 2001 00.00
Marčna seja državnega zbora se je začela s poslanskimi vprašanji predsedniku in ostalim predstavnikom vlade. Premier Drnovšek je moral zagovarjati mrtve črke iz koalicijske pogodbe, predstavniki vlade pa so med drugim morali opravičevati nedeljsko delo trgovk ter odgovarjati na očitke o vse pogostejšem izginjanju, izgubljanju in uničevanju dokumentov.

Kafki bodo v Pragi postavili spomenik
18. 03. 2001 00.00
Pisatelju Franzu Kafki bodo v njegovem rojstnem mestu Pragi prihodnje leto postavili spomenik. Bronasti spomenik bo prikazoval obleko brez telesa, na kateri sedi majhen moški. Avtor spomenika, kipar Jaroslav Rona, je zamisel dobil v nekem Kafkovem delu, spomenik pa bo stal v starem delu Prage. Petino stroškov postavitve spomenika, približno 28.000 nemških mark, bo krilo mesto Praga, financiranje preostalega dela stroškov pa še ni dorečeno.

Spomenik laži razhudil Cerkev
12. 03. 2001 00.00
Cerkev odločno nasprotuje ponovni postavitvi sramotilnega stebra in spomenika laži, kot njeni predstavniki imenujejo obeležje v spomin demonstracije žensk leta 1943, pred ljubljansko stolnico. Pri tem jih zlasti jezi ignoranca mestnih oblasti, ki naj bi sicer prenovljen in spremenjen spomenik (restavratorji so spremenili položaj prsta na roki in odstranili del spornega napisa) hotele na staro mesto vrniti "na skrivaj". "S tem prispevajo k zaostrovanju odnosov med Cerkvijo in državo," so na novinarski konferenci opozorili predstavniki ljubljanske nadškofije.

Odkrili spomenik padlim v NOB
11. 03. 2001 00.00
V Trstu so danes odkrili spomenik padlim v NOB iz tržaških predmestij Škedenj, Sv. Ana in Kolonkovec. Gre za prvi spomenik padlim na območju Trsta, nanj pa so domačini, zlasti tržaški Slovenci, čakali več desetletij. V ta namen so oblikovali odbor za postavitev spomenika, ki je z nastopom levo-sredinske občinske uprave Riccarda Illyja naletel na pripravljenost tržaških občinskih krogov, da se spomenik končno postavi. Spomenik stoji blizu osrednjega tržaškega pokopališča, ki ga je dala na razpolago tržaška občina, stroške za gradnjo pa so pokrili predvsem z nabiralno akcijo, ki že več let poteka med tržaškimi Slovenci.

Sporen spomenik
08. 03. 2001 00.00
Po skoraj desetih letih naj bi danes pred ljubljansko stolnico znova postavili spomenik medvojnim ženskim demonstracijam, vendar do tega ni prišlo, saj je namera v cerkvenih krogih dvignila veliko prahu. Ob tem dogodku je ljubljanski nadškof Rode premieru Drnovšku napovedal celo možnost javnih protestov duhovnikov in vernikov, če bo pomnik vrnjen nazaj pred stolnico.

Stolp v Pisi kmalu odprt
04. 03. 2001 00.00
Restavriranje poševnega stolpa v Pisi je skoraj končano. 16. junija bodo simbolično predali ključ tega spomenika, o dokončnem odprtju stolpa za javnost pa bo odločala pristojna komisija. Znameniti stolp, zaščitni znak Italije, so leta 1990 zaprli za obiskovalce, ker se je nevarno nagnil za pet metrov. Stolp so doslej izravnali za skoraj 39 centimetrov in je po mnenju strokovnjakov spet tako varen kot pred tremi stoletji, nikoli več pa ne bo stal povsem ravno.

Dogovor o poteku meje
16. 02. 2001 00.00
ZRJ in Makedonija sta se po več letih pogajanj sporazumeli o poteku meje med državama. Jugoslovanski pogajalec Radojko Bogojević je v Skopju dejal, da s tem v odnosih med ZRJ in Makedonijo ni več spornih vprašanj. Mešana strokovno-diplomatska komisija je namreč dokončno uskladila predlog sporazuma o meji, ki ga bosta jugoslovanski in makedonski predsednik Vojislav Koštunica in Boris Trajkovski podpisala na vrhu o JV Evropi 23. februarja v Skopju. Pred tem bosta predlog sporazuma obravnavali še vladi obeh držav, parafirala pa zunanja ministra.

Zgodba z Robbovim vodnjakom še ni končana?
19. 12. 2000 00.00
Predstavniki Civilne pobude (CP) za ohranitev Robbovega vodnjaka so povedali, da polemika okoli Robbovega spomenika še ni zaključena. Civilna pobuda je 21. in 23. avgusta letos ljubljanski županji Viki Potočnik in ministru za kulturo Rudiju Šeligu predala peticijo, v kateri je zahtevala ustavitev premestitve Robbovega vodnjaka izpred Magistrata v prizidek Narodne galerije, javno razgrnitev projekta in strokovno preverjanje izhodiščnega projekta. Ker odgovora po mesecu dni niso prejeli, so člani CP 10. novembra ponovno pisali na oba naslova in zagrozili s tožbo, če odgovora ne bodo prejeli v tednu dni.

Spomin na generala Maistra
23. 11. 2000 00.00
Pred 82-imi leti, 23. novembra 1918, je general Rudolf Maister Vojanov z odredbo razorožil t. i. Zeleno gardo. Omenjene obletnice so se s položitvijo vencev ob spomenikoma Maistru pred stavbo obrambnega ministrstva in železniško postajo v Ljubljani spomnili tudi v ljubljanskem društvo, poimenovanem po slovenskem vojaškem poveljniku, ki je skupaj s svojimi borci s premišljenim delovanjem v prelomnih letih 1918 in 1919 obranil Maribor in severno slovensko mejo ter odločilno prispeval, da se je narodnostna meja na Štajerskem v glavnem vzpostavila po narodnostnem principu.

Poklon žrtvam vietnamske vojne
17. 11. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton se je ob obisku v Vietnamu poklonil spominu na vse žrtve krvavega spopada. Obisk pa je

Odkritje spomenika žrtvam holokavsta
25. 10. 2000 00.00
V središču Dunaja so danes slovesno odkrili prvi spomenik žrtvam holokavsta, posvečen 65.000 avstrijskim Judom, ki so umrli v času nacizma. Največji zločin v človeški zgodovini je dobil svojo podobo, je ob odkritju spomenika dejal pobudnik njegove postavitve, lovec na naciste Simon Wiesenthal. Kot je dejal, je spomenik postavljen v spomin na grozote nacizma in predstavlja pomnik za prihodnje generacije.

Spomenik generalu Maistru pred MORS
06. 10. 2000 00.00
Danes so na slovesnosti pred stavbo obrambnega ministrstva odkrili spomenik generalu Rudolfu Maistru. Slavnostni govornik je bil obrambni minister Janez Janša, ki je ob tem poudaril, da je Maister ob razpadu kraljevine Avstro-Ogrske začutil priložnost za nastanek slovenske državnosti, zaradi česar je vse svoje znanje in vojaške izkušnje namenil uresničitvi tega cilja. Po njegovih besedah je Maister dobil nalogo, da organizira vojaško obrambo in zavarovanje slovenskih strateških interesov, ta dogodek pa lahko štejemo kot glavno politično odločitev za ustanovitev Slovenske vojske za obrambo severne meje in novo nastajajoče slovenske države. Spomenik je delo akademskega kiparja Boštjana Putriha.

Kanadska fundacija podpira obnovo Štanjela
19. 09. 2000 00.00
Predstavnika mednarodne fundacije za zgodovinsko dediščino,

Robbov vodnjak v Narodno galerijo
30. 08. 2000 00.00
Pred tednom dni so se člani strokovne komisije za Robbov vodnjak sestali s predstavniki civilne pobude za ohranitev spomenika na sedanji lokaciji.

Civilna pobuda zbrala prek 2.500 podpisov
19. 08. 2000 00.00
Civilna pobuda za ohranitev Robbovega vodnjaka v starem mestnemu jedru Ljubljane je doslej zbrala več kot 2.500 podpisov podpore. Hoteli so jih izročiti mestnim oblastem vendar jim ni uspelo. Tako pri mestnih službah kot pri županji so sprva naleteli na gluha ušesa, saj so predstavnike civilne pobude napotili kar k vratarju mestne hiše. Ker je županja na dopustu, so se za sestanek v naslednjih dneh končno uspeli dogovoriti s podžupanom. Gradbena ograja še stoji, po mnenju civilne iniciative pa bi jo veljalo v času turistične sezone odstraniti vse do trenutka, dokler ne bo končan upravni postopek, v katerem je gradbena inšpekcija odredila ustavitev del. Zagovorniki selitve celotnega spomenika pa Robbov vodnjak primerjajo z usodo Michelangelovega Davida, kar pa je po mnenju omdudsmana pri Zelenih Jazbinška, nevzdržno.

Odprto pismo Viki Potočnik
18. 08. 2000 00.00
Civilna pobuda za ohranitev Robbovega vodnjaka in ombudsman Zelenih Slovenije pogrešata "uradno, javno in osebno odzivnost" ljubljanske županje Viktorije Potočnik na predloge "za ustavitev načrtovane premestitve vodnjaka, javno razgrnitev projekta in strokovno preveritev izhodišč." Arhitekti Janko Rožič in Ira Zorko v imenu CP ter Miha Jazbinšek v imenu zelenih v odprtem pismu županjo obveščajo, da so do 12. avgusta za te predloge zbrali 2528 podpisov podpore, kar jih obvezuje, da ji vročijo uradno peticijo. Ne pri mestnih službah ne pri županji pa niso izvedeli, kako peticijo uradno vročiti. Pisci odprtega pisma od županje med drugim zahtevajo, da odredi odstranitev "nezakonito postavljene" gradbiščne ograje, ki skriva vodnjak, in da je mesto dolžno "zavarovati umetnino ter vzpostaviti varnostno službo spomenika". Če v bližini spomenika v prihodnje ne bo stalne redarske službe, dodajata civilna pobuda in zeleni ombudsman v odprtem pismu, bodo "sami vzpostavili civilno varnostno 'stražo'."

Civilna pubuda zaostruje zahteve
09. 08. 2000 00.00
Predstavniki civilne pobude za ohranitev Robbovega vodnjaka v središču mesta, ki so v tednu dni zbrali 2100 podpisov podpore za svoja stališča, so na srečanju z novinarji napovedali, da bodo z različnimi "mehkimi in trdimi" oblikami pritiska civilne družbe in pravnimi ukrepi vztrajali pri tem, da se spomenik ohrani in ustrezno zaščiti na sedanjem mestu. Med napovedanimi ukrepi ? vse tja do organiziranja posameznih oblik državljanske nepokorščine - je na prvem mestu peticija ljubljanski županji Viki Potočnik za ustavitev premestitve spomenika, javna razgrnitev projekta in preverjanje strokovnih izhodišč, saj gre za skoraj tri desetletja star načrt.

Zapleti pri premestitvi Robbovega vodnjaka
03. 08. 2000 22.28
Pod prvimi udarci kladiv se je včeraj v Ljubljani začela desetletja načrtovana preselitev originala Robbovega vodnjaka. Najznamenitejšo ljubljansko baročno skulpturo, ki je hkrati simbol starega mestnega jedra, nameravajo prestaviti pod streho novega dela Narodne galerije. Na kraju, kjer je zdaj original vodnjaka, pa nameravajo postaviti kopijo. Preselitev je naletela na burno nasprotovanje.

Robbov vodnjak se seli
27. 07. 2000 18.32
V začetku prihodnjega tedna naj bi se predvidoma začela zahtevna ''selitev'' Robbovega vodnjaka z njegovega originalnega ''ležišča'' pred ljubljanskim Magistratom v prostore veznega trakta med starim in novim krilom Narodne galerije Slovenije. Prestavitev bo po zadnjih izračunih veljala 116 milijonov tolarjev. Gradbena dela na novem traktu bodo po terminskem načrtu končana maja prihodnje leto. S prestavitvijo bo vodnjak, ki velja za najlepše in najmonumentalnejše delo ljubljanskega baroka, spremenil svoj ''status'' - iz spomenika nepremične dediščine bo postal muzejski eksponat. O selitvi in dvajsetletni zgodovini reševanja usode vodnjaka je vodstvo Narodne galerije, Restavratorskega centra RS in Ljubljanskega regionalnega zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine spregovorilo na srečanju z novinarji, na katerem pa so se ''tik pred zdajci'' spet odprla temeljna strokovna vprašanja o (ne)upravičenosti bližnjega podviga.

Retrospektivna razstava Jakova Brdarja
01. 07. 2000 17.50
V vseh razstaviščih Obalnih galerij in na glavnih trgih Kopra in Pirana je bilo sinoči odprtje retrospektivne razstave kiparja Jakova Brdarja. Niz odpiranja razstavnih prostorov se je začel ob 20. uri z odprtjem razstave zadnjih, najnovejših Brdarjevih del v koprski Galeriji Loža ter razstavo umetniških fotografij na temo konjeniškega spomenika Rudolfu Maistru Žige Koritnika in predstavitev dokumentarnih filmov o Brdarjevi ustvarjalnosti v koprski Galeriji Meduza.

V streljanju ranjena dva Srba
21. 06. 2000 14.02
V središču Prištine sta bila sinoči v streljanju ranjena dva Srba, moški in ženska, je danes sporočil predstavnik mirovnih sil KFOR. Zdravstveno stanje obeh ranjenih je bilo danes stabilno. Neznanci so nanju streljali iz avtomobila. Policija po napadu ni še nikogar aretirala.

Novo delo v zbirki M-ars
16. 06. 2000 16.01
Moderna galerija je v svoji zbirki M-ars kot peto knjigo po vrsti izdala temeljno delo s področja slovenske spomeniške plastike, prirejeno in dopolnjeno doktorsko disertacijo Špelce Čopič z naslovom Javni spomeniki v slovenskem kiparstvu prve polovice 20. stoletja. Knjigo je uredila Breda Ilich Klančnik.

V ZDA so se spomnili padlih vojakov
30. 05. 2000 11.07
- Ameriški kongres je letos izglasoval zakon, po katerem bodo Američani na Spominski dan po vsem ozemlju ZDA ob določenem času z minuto molka počastili padle vojake, s čimer naj bi prazniku vrnili pomen. Mlajši Američani se pravega pomena praznika večinoma ne zavedajo in mislijo, da se na ta dan pač odprejo bazeni ali začnejo tradicionalne razprodaje po veletrgovinah.

Nasilne protikapitalistične demonstracije
02. 05. 2000 10.20
Med včerajšnjimi nasilnimi protikapitalističnimi demonstracijami je bilo aretiranih okoli 100 najbolj vročekrvnih protestnikov.

Predsednik Kučan v Opatjem selu
01. 05. 2000 20.28
Tradicionalnega srečanja občanov, borcev in mladine severnoprimorske regije ob 1. maju, prazniku dela, in slovesnosti ob 55-letnici konca druge svetovne vojne, ki sta ga v Opatjem selu pripravili Zveza svobodnih sindikatov Slovenije in območna organizacija Posočje, se je udeležil tudi predsednik države Milan Kučan. Predsednik bi moral pred tem na hribu Veliko cerje položiti tudi temeljni kamen za gradnjo osrednjega spomenika braniteljem zahodne meje, toda do tega ni prišlo, ker načrtovalec za gradnjo ni pridobil vseh potrebnih soglasij.

SOCOG zanika novice o bojkotu Arabcev
26. 04. 2000 14.32
Organizacijski komite olimpijskih iger v Sydneyju (SOCOG) je zanikal neuradne novice o bojkotu iger s strani arabskih držav. Časnik The Australian je v sredo poročal, da so Palestinci pozvali arabske države, naj bojkotirajo igre in na ta način izrazijo protest proti postavitvi spomenika enajstim izraelskim športnikom, ki so jih med igrami leta 1972 v Münchnu ubili palestinski teroristi. Predstavnik SOCOG je povedal, da so Palestinci res grozili z bojkotom, a le v primeru, da bi otvoritvena slovesnost iger predvidevala tudi minuto molka za ubite športnike.

Ljubljana danes praznuje
14. 04. 2000 07.39
Praznik mesta Ljubljane, 14. april, bo letos zaznamovala slovesnost ob odprtju spomenika slovenskim impresionistom v Trnovem, je na včerajšnji novinarski konferenci povedala ljubljanska županja Vika Potočnik. Poleg tega je županja spregovorila tudi o delitveni bilanci nekdanje ljubljanske občine, ki po njenem mnenju poteka dobro, saj je bil podpisan dogovor z Medvodami kot četrto primestno občino, pred tem so namreč dogovor podpisale že občine Dobrova-Polhov Gradec, Velike Lašče in Horjul.

Papež končal romanje v Sveti deželi
26. 03. 2000 20.15
Papež Janez Pavel II. je v nedeljo končal šestdnevno romanje v Sveti deželi, med katerim je izrazil obžalovanje zaradi antisemitizma in zločinov nad Judi, ki so jih v zgodovini zagrešili kristjani. Palestincem je priznal pravico do lastne države, vse na območju živeče narode pa je pozval k razumevanju in sodelovanju.