spomenika

Poletni solsticij pri Stonehengeu pozdravilo več tisoč obiskovalcev
21. 06. 2022 16.39
Več kot šest tisoč ljudi je po dveh letih premora zaradi epidemije sončni vzhod opazovalo v Salisburyju pri znamenitih kamnitih krogih. Obeležili so najdaljši dan leta, Sončev obrat oziroma poletni solsticij.

Toča klestila po Slovenj Gradcu, gasilci odstranjevali podrta drevesa
21. 06. 2022 08.21
Neurje, ki je v ponedeljek zvečer zajelo severovzhod države, je povzročilo kar nekaj škode. Veter je podiral drevesa, odkril nekaj ostrešij in poškodoval drugo infrastrukturo, meteorna voda pa je poplavila kleti objektov. Na območju Slovenj Gradca je padala tudi toča.

Po španskih stopnicah porinila skiro in povzročila 25.000 evrov škode
08. 06. 2022 19.09
Ameriška turista, ki sta počitnikovala pri naši zahodni sosedi, sta med obiskom Rima najela električna skiroja, se z njima zapeljala po mestu, nato pa enega izmed njih vrgla po znamenitih španskih stopnicah. Ob tem sta povzročila za 25.000 evrov škode.

ALUO dvomi v motive za premestitev kipov iz parka na Brdu pri Kranju
11. 05. 2022 17.09
Zaposleni na akademiji za likovno umetnost in oblikovanje so v javnem pismu izrazili nestrinjanje s premestitvijo spomenikov in vrtnih skulptur iz parka protokolarnega objekta Brdo v Park vojaške zgodovine v Pivki. Čeprav naj bi kipe, med njimi tudi kip Tita, odstranili zaradi restavracije, pa načrti kažejo, da bodo ti tam ostali. Zato se v ALUO bojijo, da je umik kipov iz javnega prostora politično motiviran, kar obsojajo.

Slovenija praznuje: 'OF več kot le upor, je tudi nastanek slovenske države'
27. 04. 2022 08.05
Slovenija praznuje dan upora proti okupatorju, s katerim se spominjamo slovenskega odporništva in nastanka Osvobodilne fronte (OF), ključne odporniške organizacije Slovencev v drugi svetovni vojni. Osrednja slovesnost je potekala v torek na Mali Gori nad Ribnico, državljane pa je že nagovoril predsednik republike Borut Pahor.

Ukrajina v Kijevu 'obglavila' spomenik rusko-ukrajinskega prijateljstva
26. 04. 2022 20.34
Ukrajinske oblasti so razstavile spomenik prijateljstva narodov, ki je v Kijevu stal kot znak rusko-ukrajinskega prijateljstva. A njihovo prijateljstvo je po 24. februarju, ko se je začela vojna, utrpelo nepopravljiv udarec, zato so se zdaj, ob prisotnosti kijevskega župana Vitalija Klička, odločili, da podrejo tudi ta simbol lažne zaveze. Simbolično, čeprav nenačrtovano, pa je ob začetku razstavljanja, skulpturi, ki predstavlja ruskega delavca, odpadla glava.

Evenepoel po silovitem napadu in samostojni vožnji do prvega spomenika
24. 04. 2022 17.13
Belgijec Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl) je zmagovalec 108. kolesarske dirke Liege–Bastogne–Liege (257,1 km). Mladi Belgijec je napadel okoli 30 km pred ciljem in v Liege pripeljal z 48 sekundami prednosti pred rojakoma, drugouvrščenim Quintemom Hermansom in tretjim Woutom Van Aertom. Slovencev tokrat po zmagah na zadnjih dveh izdajah te dirke v podobi Primoža Rogliča (Jumbo-Visma) leta 2020 in lanskega uspeha Tadeja Pogačarja (UAE Team Emirates) ni bilo v ospredju.

V pričakovanju 'severnega pekla': Božič Mohoriču pripisuje lepe možnosti za uspeh
16. 04. 2022 09.07
Nedelja prinaša enega od vrhuncev na koledarju kolesarske sezone. Na vrsti je tretji od petih spomenikov, kultna dirka Pariz–Roubaix, poznana predvsem po številnih tlakovanih odsekih. Od Slovencev se v boju za najvišja mesta pričakuje kapetana Bahrain Victoriousa Mateja Mohoriča. Najboljšo slovensko uvrstitev na tej kultni klasiki si lasti Borut Božič, ki je bil pred sedmimi leti 14. Nekdanji kolesar iz Idrije verjame, da lahko Mohorič izboljša njegov dosežek. Kot pretendenta za zmago v prihodnosti pa vidi tudi Tadeja Pogačarja, ki tokrat sicer ne bo nastopil.

V 'severnem peklu' tudi Slovenca Mohorič in Mezgec
15. 04. 2022 19.37
Pred kolesarji specialisti za enodnevne dirke je 'severni pekel', kot v karavani pravijo preizkušnji Pariz - Roubaix. Ta bo letos v 119. izdaji potekala od Compiegna do slovitega velodroma v Roubaixu, od skupno 257,5 km pa bo 54,8 km tlakovanih odsekov, ki jih bosta skušala kar najhitreje premagati tudi dva Slovenca, Matej Mohorič in Luka Mezgec.

Tratnik izkoristil dobro formo, Pogačar okusil, kaj pomeni belgijski pekel
31. 03. 2022 09.22
Deveto mesto Jana Tratnika (Bahrain Victorius), deseto Tadeja Pogačarja (UAE Team Emirates), 36. Luke Mezgeca (BikeExchange-Jayco). To je izplen slovenskih kolesarjev na nepredvidljivi dirki po Flandriji, na kateri so izkušnje osnovni pogoj za uspeh.

'Zanje je Ukrajina peskovnik za gradnjo fašistične države'
19. 03. 2022 16.42
Prisotnost neonacističnih milic, celo v državnih strukturah Ukrajine, ni ruski mit. Je dejstvo, na katerega so leta opozarjali številni zahodni analitiki, človekoljubne organizacije in pred rusko invazijo tudi vsi večji mediji. Njihov obstoj in nezmožnost zajezitve njihovega vpliva na nekatere pomembne odločitve oblasti v Kijevu, sta tako postala priročen izgovor ruskega vožda za invazijo in udejanjanje imperialističnih ambicij. "Neonacisti izrabljajo rusko invazijo za uresničevanje svojih interesov. Vse od časa IS nismo zaznali tako množičnega novačenja," v The Washington Post opozarja strokovnjakinja za terorizem in avtorica Rita Katz. Znano je namreč, da je Ukrajina že več let stičišče številnih ekstremističnih in neonacističnih skupin, ki se v državi borijo že od leta 2014. Nekatere, med njimi bataljon Azov, so postale sestavni del ukrajinskih oboroženih sil.

Pogačar v vlogi favorita na Milano–Sanremo, na startu še pet Slovencev
17. 03. 2022 13.47
Kolesarski zvezdniki se bodo ta konec tedna merili na eni najbolj prestižnih dirk na svetu. Na vrsti bo skoraj 300 km dolga klasika Milano–Sanremo, na kateri bo eden izmed favoritov tudi slovenski as Tadej Pogačar. Na dirki bo nastopilo šest Slovencev, med njimi tudi Primož Roglič in Matej Mohorič.

Zaradi milijarderjeve superjahte bodo razstavili celo slavni most
03. 02. 2022 12.49
Rotterdamske mestne oblasti so potrdile, da bodo začasno razstavile zgodovinski most Koningshaven, da bi lahko razkošna jahta, ki jo tamkajšnje podjetje Oceanco gradi za ustanovitelja Amazona Jeffa Bezosa, zaplula mimo. Čeprav bo stroške poravnal milijarder sam, so načrti naleteli tudi na ostre kritike zaradi poseganja v nacionalni spomenik. To je edina pot do morja, odgovarja vodja projekta.

Koga je tako zelo motila Prometejeva luč?
31. 01. 2022 12.55
Komu je šla v nos oziroma oči osvetlitev trboveljskega kipa rudarja Prometeja, da so morali posredovati inšpektorji? Ti so sicer ugotovili, da kip svetlobno ne onesnažuje okolja, zato je znova zasvetil.

'Vlada želi uničiti samostojno kritično kulturo in umetnost v Sloveniji'
14. 01. 2022 20.40
Petkovi protestniki, ki so se ponovno zbrali na Trgu republike, so tokrat opozorili na problematiko po njihovem političnega dodeljevanja sredstev na področju kulture in medijev. Izpostavili so primer Ministrstva za kulturo, ki je v zadnjem tednu prek razpisa prekinilo financiranje nekaterim uglednim kulturnim organizacijam in producentom.

Ronaldov spomenik v Indiji sprožil proteste
29. 12. 2021 16.48
Spomenik Cristianu Ronaldu v Indiji je dan po odkritju poskrbel za proteste domačinov v provinci Goa, poročajo tiskovne agencije, ki se sklicujejo na indijsko agencijo Ians.

Bo Škotska oprostila več tisoč že usmrčenih 'čarovnic'?
25. 12. 2021 10.10
Bo škotski parlament oprostil več tisoč žensk, ki so jih pred stoletji usmrtili zaradi čarovništva? "Nepravilna kriminalizacija teh žensk le krepi stereotipe o spolu v sodobnem času. Verjamem, da bo odprava tega spornega prava izzvala spolne in patriarhalne odnose v družbi," je prepričana poslanka Natalie Don, ki poudarja, da moški in ženske v družbi še vedno niso enakopravni. Zgodovinarji pravijo, da je bilo na podlagi škotskega zakona o čarovništvu, ki je ostal v veljavi skoraj 200 let, čarovništva obtoženih približno 3837 ljudi.

Bobnarjeva: Če politika že potrka na vrata generalnega direktorja Policije, potem mora tam tudi ostati
08. 12. 2021 07.45
Aktualni generalni direktor Policije Anton Olaj je stopil pred preiskovalno komisijo DZ, ki ugotavlja morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, zaradi suma nedopustnega političnega vmešavanja v delo Policije in političnega vplivanja na potek oziroma izid predkazenskih in drugih postopkov. Olaj je moral odgovarjati predvsem na vprašanja o kadovskih menjavah, pa tudi na vprašanja o ravnanju Policije na protestih 25. junija, ko je policija ob Prešernovem spomeniku posredovala proti t. i. rumenim jopičem. Člane komisije je zanimala tudi uporaba solzivca na protestih 5. oktobra. Za Olajem so začeli zaslišanje še njegove predhodnice Tatjano Bobnar, vendar ga na tokratni seji še niso zaključili.

Nad Novo Gorico postavili spomenik vsem padlim madžarskim vojakom na soški fronti
05. 11. 2021 17.45
Kljub temu, da je od grozot soške fronte minilo že več kot sto let, številni Madžari na območju bojišč in strelskih jarkov še vedno iščejo sledi svojih prednikov, ki so se tu borili ali izgubili svoja življenja. Ob reki Soči naj bi padlo 250.000 vojakov, med njimi pa je bilo največ ravno Madžarov. Spomin nanje bo odslej večen, pred dnevi so tudi uradno odkrili spomenik vsem padlim madžarskim vojakom na soški fronti na Prevalu nad Novo Gorico. Madžarski obrambni minister je odkritje spomenika pozdravil z besedami: Končno!"

Prešernov spomenik dobili v Zagrebu, Gajev v Ljubljani
18. 10. 2021 14.12
Predsednika Slovenije in Hrvaške, Borut Pahor in Zoran Milanović, sta sodelovala pri odkritju spomenikov hrvaškega politika in književnika Ljudevita Gaja v Ljubljani in slovenskega pesnika Franceta Prešerna v Zagrebu. V nagovorih v Ljubljani sta izpostavila dobre sosedske odnose med državama ter obudila spomin na Gaja in njegovo delovanje za narodni preporod v 19. stoletju. Njuno srečanje sicer sodi v okvir kulturnega sodelovanja obeh držav.

Pogačar pokazal svojo vsestranskost, prihodnje leto ne bo spreminjal ničesar
10. 10. 2021 12.33
Tadej Pogačar je v soboto na najboljši možen način sklenil že tako sanjsko sezono 2021. Na dirki po Lombardiji je dobil še drugega od petih kolesarskih spomenikov. Na novinarski konferenci po dirki je priznal, da ne bi mogel biti bolj srečen. Pred prihajajočo sezono pa, kot pravi, ne bo spreminjal ničesar.

Srečanje največje vladne stranke pospremilo tudi okoli 300 protestnikov
09. 10. 2021 12.48
Protivladni protestniki so se v soboto opoldne zbrali v Marezigah, kjer je potekalo regijski zbor članov stranke SDS. Protestniki so to videli kot provokacijo, saj so spomnili, da je ta kraj pojem primorskega boja proti fašizmu. Na prizorišču je bila policijska prisotnost močno okrepljena, vendar incidentov ni bilo. Slišati je bilo predvsem glasno žvižganje in skandiranje, je pa v kolono vozil, s katero je na srečanje prišel predsednik stranke in premier Janez Janša, poletelo tudi nekaj jajc.

'Ostal je samo pepel, pomešan z blatom'
02. 10. 2021 08.00
33.771 ljudi v dveh dneh: septembra 1941 sta SS in nemška policija izvedla največji posamični pokol v drugi svetovni vojni. Jurij Fuks, Alexander Berljant in Wladimir Pinschuk so se tragični usodi izognili - in letos ob obletnici tega grozljivega dogodka so z nemškim Spieglom delili svoje zgodbe iz tistega časa.

Neznanec pobarval spomenik Josipa Jurčiča
01. 10. 2021 10.32
Nepridiprav je poškodoval spomenik Josipa Jurčiča v Mariboru. V celoti ga je prebarval z različnimi barvami in s tem povzročil okoli 7000 evrov škode. Gre za poškodovanje kulturnega spomenika, za kar je zagrožena kazen do osem let zapora.

Vandali v Mariboru 'pobarvali' spomenik Josipa Jurčiča
30. 09. 2021 17.09
Pokrajinski muzej Maribor je sporočil, da so za zdaj še neznani storilci ponoči na Trgu generala Maistra v Mariboru oskrunili spomenik Josipa Jurčiča. Kip, ki so ga vandali prekrili z barvami, je delo kiparja Alojzija Kogovška iz leta 1963.

Jaklitscheva v Bazovici: Ta kraj je opomin, koliko gorja lahko povzroči človek, oblast
12. 09. 2021 18.21
Pri spomeniku bazoviškim junakom na gmajni pri Bazovici je potekala tradicionalna slovesnost v spomin na prve žrtve fašizma. Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Helena Jaklitsch je v svojem govoru poudarila, da je ta kraj vsem v opomin, koliko gorja in bolečine lahko povzroči človek, oblast, če dopusti, da zmagata sovraštvo in izločevanje.

Na Ulici talcev v Ljubljani poškodovali spomenik žrtvam fašizma
08. 09. 2021 10.22
Po poročanju ljubljanske policijske uprave je za zdaj neznani storilec ponoči v središču Ljubljane na spomeniku poškodoval spominsko ploščo in vazo. Policijska preiskava je v teku. Gre za spomenik žrtvam fašizma na Ulici talcev.

Cerkveni zvonik v Kranju ponuja veličasten pogled na mesto, hribe in okolico
06. 09. 2021 15.26
Zvonik cerkve sv. Kancijana v Kranju je po novem odprt za javnost. Obiskovalcem, ki se povzpnejo po 163 stopnicah, ponuja izjemno lep pogled na staro mestno jedro, okolico in Alpe. Prenova je trajala dobre pol leta, zanjo pa so odšteli 300.000 evrov. Med deli so našli tudi dve izjemno zanimivi stvari – sto let staro pivsko steklenico in dnevni časopis iz leta 1930. Ne gre samo za razgled, vzpon na zvonik je tudi doživetje, poudarja župnik.

Dianini oboževalci pred palačo obeležili obletnico njene smrti
01. 09. 2021 09.28
24 let po smrti Diane Spencer so se valižanski princesi poklonili številni oboževalci, ki so v ta namen pred njeno palačo pustili nekaj spominkov. Svoji sestri se je poklonil tudi Charles Spencer, ki je na njunem družinskem dvorcu spustil družinsko zastavo, na uradni strani dvorca pa so objavili fotografijo hrastovega drevoreda, ki ga je Charles posadil v princesino čast.

Kako je iz propadajočega gradu na Gorenjskem nastala pravljica
28. 08. 2021 17.20
Po tem, ko sta grof in grofica po petih letih zapustila dvorec Štatenberg, sta iskala prazen grad, v katerega bi lahko prinesla svojo razkošno zbirko. V Sloveniji propada več kot 200 gradov, hotela sva rešiti vsaj enega, pravita. Našla sta ga v Preddvoru na Gorenjskem. Grad Dvor, ki je bil zapuščen 20 let, je po njuni zaslugi spet odprt za obiskovalce. V njem pa – za nekatere kič, zanju življenje.