spomenika

Avtokratski voditelj Turkmenistana svojemu najljubšemu psu posvetil zlat kip
14. 11. 2020 07.00
V prestolnici Turkmenistana so odkrili razkošen kip psa pasme alabai, turkmenistansko različico srednjeazijskega ovčarja. Gre za najljubšega psa avtokratskega voditelja Berdimuhamedova. Ta državi, ki velja za eno najbolj izoliranih na svetu, vlada s trdo roko.

Čeligijev stolp kmalu z novo streho: za njeno obnovo 41 tisočakov
05. 11. 2020 12.41
V Mariboru je stekla interventna obnova Čeligijevega stolpa, natančneje ostrešja in kritine, ki sta v izredno slabem stanju in kot taka najverjetneje ne bi prenesla obilnejših snežnih padavin. Obnova znaša okoli 41.000 evrov, polovico sredstev bo prispevalo kulturno ministrstvo.

Pečečnik vztraja pri obnovi Plečnikovega stadiona. Ministrstvo: Nič še ni odločeno
21. 10. 2020 08.02
Potem ko slovenska javnost že 13 let spremlja sago Joca Pečečnika z obnovo bežigrajskega stadiona, je v torek poslanka SDS Mojca Škrinjar zapisala, po njenem mnenju dobro novico, da je ministrstvo za kulturo, ki ga vodi Vasko Simoniti, razveljavilo soglasje Ljubljanskega zavoda za kulturno dediščino za "nadvse neprimerno" obnovo Plečnikovega stadiona. No, s kulturnega ministrstva medtem sporočajo, da nič še ni dokončno odločeno. O projektu sicer odloča že šesta vlada, a kot pravi Pečečnik, bodo pri njem vztrajali.

Začetek Vuelte z mnogimi vprašaji in tremi Slovenci
20. 10. 2020 07.57
S torkovo prvo etapo dirke po Španiji bo misijo ubraniti rdečo majico začel Primož Roglič. Kolesarski zvezdnik bo skušal ponoviti lansko zmago in bo eden od treh Slovencev na Vuelti, nad katero se zgrinjajo temni oblaki, ki jih povzroča pandemija novega koronavirusa. Od Slovencev bodo nastopili lanski zmagovalec Primož Roglič, Matej Mohorič in Grega Bole.

Mineva 13 let od smrti Tošeta Proeskega: 'Nikoli te ne bomo pozabili'
16. 10. 2020 09.47
16. oktobra 2007 je na hrvaški avtocesti med Zagrebom in Lipovcem pri Novi Gradiški umrl eden največjih makedonskih glasbenikov, Toše Proeski. Trinajst let kasneje se njegovi oboževalci in prijatelji še vedno ne morejo sprijazniti z njegovo prezgodnjo smrtjo.

V Celovcu oskrunili spomenik koroški enotnosti
11. 10. 2020 17.39
Neznanci so ponoči oskrunili spomenik koroški enotnosti, ki stoji na dvorišču deželne vlade avstrijske Koroške v Celovcu. Vandalizem, ki se je zgodil po sobotni spravni slovesnosti ob 100. obletnici koroškega plebiscita, je sprožil val ogorčenja, tako med avstrijskimi politiki kot med predstavniki slovenske manjšine v Avstriji.

Tadž Mahal po zaprtju zaradi covida-19 spet odprl svoja vrata
21. 09. 2020 09.47
Znameniti Tadž Mahal je po šestih mesecih znova odprl svoja vrata za obiskovalce – toliko časa do sedaj še nikoli ni bil zaprt. Zaprli so ga, ko je država marca začela s strogimi ukrepi, da bi ustavila širjenje koronavirusa. Tadž Mahal je ena vodilnih svetovnih turističnih znamenitosti, ki jo je pred pandemijo vsak dan obiskalo kar 70.000 ljudi.

Andy McCluskey: Ne bi rekel, da je Ivana Orleanska prav veliko smučala
20. 09. 2020 09.00
Edinstvena priložnost za srečanje z Andyjem McCluskyjem iz kultne britanske elektronske zasedbe OMD se je tokrat ponudila v Kranju, ko je bil gost predstavitve nove knjige Zaodrje Gregorja Baumana. Mož, ki je prodal več kot 40 milijonov plošč, je v nekaj urah druženja pokazal iskriv duh in iskrenost srca.

11. september, dan, ki je zaznamoval ZDA in svet
11. 09. 2020 18.02
Američani se spominjajo skoraj 3000 žrtev terorističnih napadov 11. septembra 2001, za katerimi je stala teroristična organizacija Al Kaida. Napad je sprožil maščevanje ZDA v Afganistanu in Iraku, vojna proti terorizmu pa je pustila posledice tudi znotraj ZDA. Slovesnosti ob 19. obletnici napadov sredi pandemije novega koronavirusa so na trenutek celo uspele prekiniti žolčno predsedniško kampanjo pred volitvami 3. novembra. Politični govorniki so polni spomina na takratno enotnost države, ki pa je danes močno razdeljena.

Za 300 rastlin iz botaničnega vrta bodo našli nadomestne prostore
07. 09. 2020 17.04
Vodstvi ljubljanske biotehnične fakultete in botaničnega vrta sta se dogovorili, da bodo v prihodnjih tednih zagotovili nadomestne prostore za prezimovanje mediteranskih rastlin. Te bodo ostale brez prostora za prezimovanje, ker bodo rastlinjak, v katerem jih hranijo pozimi, še ta mesec porušili za potrebe Nacionalnega inštituta za biologijo.

V skrinjici v fontani odkrili srce prvega župana mesta
01. 09. 2020 16.34
Okrašeni vodnjak je več kot stoletje skrival majhno skrinjico – v njej pa srce prvega župana Verviersa. Izvoljen je bil kar dvakrat, prvič, ko je bilo mesto pod francosko oblastjo, drugič pa v letu nastanka belgijske neodvisne države.

Pahor podprl pobudo za postavitev spomenika prepovedanim in uničenim knjigam
23. 08. 2020 11.16
23. avgust je evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, ki ga obeležujemo tudi v Sloveniji. Skupina akademikov in drugih strokovnjakov humanističnih ved je na predsednika Boruta Pahorja naslovila pobudo za postavitev spominskega znamenja knjigam, ki so bile na Slovenskem prepovedane in uničene, ta pa je zamisel podprl.

Odkrili spomenik, posvečen 100. obletnici priključitve Prekmurja
17. 08. 2020 06.12
Ob dnevu združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom so v predsedniški palači odprli vrata obiskovalcem. Predsednik republike Borut Pahor je na slovesnosti, ki se je je udeležila skupina mladih iz Prekmurja, v družbi županje občine Črenšovci Vere Markoja, poudaril pomen praznovanja obletnic zgodovinskih prelomnic v duhu sožitja in strpnosti. Na Prekmurskem trgu pa odslej stoji nov spomenik.

Lukašenko: Dokler me ne ubijete, drugih volitev ne bo
17. 08. 2020 08.37
Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je v ponedeljek poudaril, da ponovnih volitev ne bo. Dodal je, da je pripravljen narediti ustavne spremembe, vendar ne pod pritiskom protestnikov. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je medtem sporočil, da bo v sredo o razmerah v Belorusiji potekala izredna video konferenco voditeljev Evropske unije.

Ob grobnici narodnih herojev nov kip posvečen Janezu Stanovniku
04. 08. 2020 17.34
Ljubljana je bogatejša za nov spomenik. Ob grobnici narodnih herojev so ga postavili v spomin Janezu Stanovniku, ki je pomembno oblikoval slovensko identiteto. Ta bi četrtega avgusta sicer tudi praznoval svoj rojstni dan. Otvoritev so združili s proslavo ob 75. obletnici konca druge svetovne vojne, ki je tudi praznik mesta Ljubljana.

Nov spomenik ob grobnici narodnih herojev posvečen 'očetu naroda' Janezu Stanovniku
03. 08. 2020 20.07
Ljubljana bo bogatejša za nov spomenik. Ob grobnici narodnih herojev bodo postavili spomenik Janezu Stanovniku, ki je pomembno oblikoval slovensko identiteto. Ta bi četrtega avgusta sicer tudi praznoval svoj rojstni dan. Letos bo to nekakšen nadomestni praznik mesta Ljubljana, saj so praznovanje devetega maja takrat prestavili.

'Kakor da žrtve, ki so padle na 'nepravi strani', ne smejo imeti mesta za dostojen pokop'
26. 07. 2020 07.56
Mineva 75 let od konca druge svetovne vojne in tistih usodnih tednov, ko je v kraških jamah, rudniških in protitankovskih jarkih končalo več deset tisoč ljudi. Povojni poboji in grobišča, ki se jih je desetletja prikrivalo, ostajajo tema, ki razdvaja slovensko politiko in javnost. "Res je zavrženo dejanje, če usodo teh žrtev izrabljaš v politične namene in za nabiranje političnih točk," pravi prof. dr. Mitja Ferenc, zgodovinar in izredni profesor za sodobno zgodovino na Filozofski fakulteti v Ljubljani ter dolgoletni član vladne komisije za reševanje vprašanja prikritih grobišč.

Predsednika ZDA najbolj skrbi varovanje spornih spomenikov
07. 07. 2020 08.38
Krištof Kolumb v Baltimoru je zadnji v seriji ameriških spomenikov, ki so padli ob protestih proti rasizmu in policijskemu nasilju. "Upor je zajel tudi zagovornike bele nadvlade, lastnike sužnjev, izvajalce genocida in kolonizatorje," sporočajo protestniki. Ta val skuša na svoj mlin preusmeriti Donald Trump, predsednik, ki za politično preživetje vneto podpihuje kulturne delitve v ZDA.

Slovo od Calderona: padel še zadnji steber, zdaj načrtujejo park
05. 07. 2020 11.28
Tri leta po zadnji tekmi na stadionu Vicenteja Calderona v Madridu, ki je bil od leta 1966 dom Atletico Madrida, so na zemljišču stadiona ostale le ruševine. Ta konec tedna so namreč podrli zadnje podporne stebre ene od tribun, ki je še stala ob reki Manzanares.

Deveti protivladni protesti: Trg republike tokrat neograjen, Gale v Mariboru
26. 06. 2020 18.29
Po Sloveniji so potekali že deveti petkovi protivladni protesti. V Ljubljani so se protestniki zopet zbrali ob 19. uri na Prešernovem trgu in se že tradicionalno odpravili na pot po središču mesta. Trg republike tokrat ni bil ograjen, protestniki pa so se odločili, da se tam ne bodo ustavljali. Po podatkih PU Ljubljana se je protesta udeležilo okoli 3500 ljudi. Protesta v Mariboru pa se je tokrat udeležil žvižgač Ivan Gale.

En ustreljen pri poskusu odstranitve kipa, policija aretirala pripadnike skrajne milice
16. 06. 2020 12.09
V ponedeljkovem streljanju v mestu Albuquerque, v zvezni državi New Mexico, je bila ustreljena ena oseba. Kmalu za tem so policijske enote aretirale skupino ljudi iz skrajno desničarske skupine New Mexico Civil Guard, ki je bila v bližini incidenta.

Peticija: namesto kipov ameriških zveznih državnikov želijo podobe Britney Spears
15. 06. 2020 15.30
Pobudnica nove peticije je povedala, da Britney Spears za njihovo skupnost pomeni mnogo več kot osebnosti, o katerih so se učili pri urah zgodovine. Pevka, ki je otroštvo preživela v Kentwoodu blizu New Orleansa, bi bila lahko kaj kmalu upodobljena v obliki kipa. Peticijo je do danes podpisalo več kot 22.000 ljudi.

V Londonu spopadi med policijo in skrajnimi desničarji, protesti proti rasizmu tudi v Franciji
13. 06. 2020 18.44
V Londonu so kljub opozorilom britanske vlade potekali novi protesti proti rasizmu. V bližini britanskega parlamenta se je zbralo več sto privržencev gibanja Črna življenja štejejo in skrajnih desničarjev, pri čemer so izbruhnili spopadi med slednjimi ter policijo. Napade je ostro obsodil londonski župan Sadiq Khan, ki je ljudi pozval, naj ostanejo doma in se izognejo soočenju s skrajnimi desničarji in širjenju covida-19.

Milanović: Od prijatelja z Madžarske znova gledamo cirkus
10. 06. 2020 16.01
Hrvaški premier Plenković pravi, da mu je madžarski kolega Orban zatrdil, da Madžarska nima nobenih teženj po hrvaškem ozemlju ter da so bile razlage dogodkov ob obletnici trianonske pogodbe napačne in zgrešene. Kot je dodal, je Orbanu "zelo jasno povedal, da Hrvaška ščiti svoje interese ter zavrača kakršne koli razprave o težnjah za svojim ozemljem ali o zgodovinskih aspiracijah. "Tako sva to temo popolnoma razjasnila", je dejal. Odzval se je tudi hrvaški predsednik Zoran Milanović, ki pa je bil precej bolj oster.

Orban odkril spomenik 'velike Madžarske', na njem tudi del slovenskega ozemlja
07. 06. 2020 17.32
Madžarski premier Viktor Orban znova razburja javnost v sosednjih državah ob odkritju novega spomenika, na katerem je zemljevid "velike Madžarske", na katerem so tudi deli današnje Slovenije. S slovesnostjo so se namreč na Madžarskem spomnili 100. obletnice podpisa trianonske pogodbe, s katero je Madžarska izgubila dve tretjini ozemlja.

Pred 75 leti je general Patton v drzni operaciji pred sovjeti rešil na stotine lipicancev
19. 04. 2020 07.00
Leta 1943 so nacisti iz Lipice odstranili vseh 179 konjev in jih preselili na češko ozemlje, kjer so hoteli narediti posebno kobilarno, ki bi združevala vse lipicance in druge plemenite konje. Sanje so bile leta 1945 v razsulu, območje, kjer bi morala biti kobilarna, je bilo na sovjetskem teritoriju, usoda konjev pa je bila pred napredujočo in lačno sovjetsko armado vprašljiva. A eden bolj kontroverznih generalov ameriške vojske se je odločil, da jih bo spravil na varno: "Rešite jih. Bodite hitri."

Leto po požaru obnova Notre-Dame stoji zaradi koronavirusa
15. 04. 2020 06.18
Mineva natanko leto dni, odkar je pred očmi svetovne javnosti gorela znamenita pariška katedrala Notre-Dame. Strokovnjaki vse od požara pripravljajo načrt za rekonstrukcijo svetovno znane katedrale, a se glede obnove poraja veliko vprašanj. Še vedno ni jasno, kdaj se bo ta dejansko začela. Dela je zdaj dodatno ustavila še pandemija.

Po obnovi ponovno odprli najstarejšo egipčansko piramido
08. 03. 2020 13.08
Egiptovske oblasti so po letih obnavljanja javnosti ponovno odprle 4700 let staro Džoserjevo stopničasto piramido. Ta v višino meri okoli 60 metrov in prevladuje nad prostrano nekropolo Sakara južno od Kaira ter je del starodavne prestolnice Memfis, ki spada pod Unescovo svetovno dediščino.

Kaj se bo zgodilo z vasico Slapnik, če projekt TV obnove propade?
08. 02. 2020 15.25
Ne drži, da smo obupali nad projektom in nad obnovo vasi Slapnik, pravijo v Občini Brda. Prav tako v Slovenski turistični organizaciji in na Zavodu za varstvo kulturne dediščine zanikajo neodzivnost. A pri komunikaciji se je očitno zapletlo. Kaj se bo zgodilo s Slapnikom, če se produkcijska ekipa odloči, da projekt obnove izpelje drugje?

Bo Plečnikova zapuščina kmalu del Unescove dediščine?
23. 01. 2020 13.49
Vlada je dala zeleno luč nominaciji stavbnih in urbanističnih del arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani za vpis na Unescov seznam svetovne kulturne in naravne dediščine.