sprejet

Zakon o PCP na ustavnem sodišču
14. 05. 2001 00.00
Zunajparlamentarna Nova stranka je danes na ustavno sodišče vložila pobudo za presojo ustavnosti zakona o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln v mejne prodajalne. V njej predlaga, da sodišče razveljavi dve določbi iz poslovnika državnega zbora, ugotovi kršitev zakonodajnega postopka, razpiše rok za zbiranje podpisov za razpis naknadnega referenduma o zakonu ali pa zakon razveljavi. Predlaga tudi, da se izvajanje zakona začasno zadrži.

Po kongresu nova podoba SDS
13. 05. 2001 00.00
Podoba SDS bo po celjskem kongresu drugačna, saj se bo stranka v prihodnje manj ukvarjala s proceduro in več z vsebino oz. s ključnimi razvojnimi izzivi, s katerimi se Slovenija sooča v prvi polovici 21. stoletja. To pa ne pomeni, da bo stranka manj kritična do nepravilnosti, ampak da bo vselej ponudila alternative, je v pogovoru poudaril predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah se socialdemokrati dobro zavedajo, da mora v državi priti do konsenza o njenih razvojnih ciljih in "do vsaj približnega soglasja o tem, kako gledati na preteklost, da nas ta ne bo razdvajala tudi v prihodnosti". "Slovence čaka podoben korak, kot so ga po padcu Francove diktature naredili Španci. Navkljub temu, da so različno razlagali dogajanje v preteklosti, je med njimi prevladalo spoznanje, da se lahko poenotijo glede razvojnih oz. strateških ciljev države." Ob tem je Janša opozoril, da 7. kongres SDS, ki bo zasedal 19. maja, ne bo služil kot orodje za poenotenje stranke. "Predkongresna razprava v mestnih in občinskih odborih je podprla glavne dosedanje usmeritve stranke in tako pokazala, da kongres zaradi nekakšne večje enotnosti ni potreben, potreben pa je zaradi nekaterih vsebinskih in organizacijskih sprememb."

SV praznuje
11. 05. 2001 00.00
Glavna prireditev ob dnevu SV 15. marca bo v Mariboru, medtem ko so v Cankarjevem domu že v petek pripravili svečano akademijo, ki so se je med drugimi udeležili predsednik državnega zbora Borut Pahor, predsednik vrhovnega sodišča Mitja Deisinger, generalni direktor policije Marko Pogorevc, nekateri ministri ter večina predsednikov parlamentarnih strank.

Pred kongresom SDS
01. 05. 2001 00.00
Ustvarjamo Slovenijo vrednot bo geslo 7. kongresa SDS, ki bo 19. maja zasedal v Celju in bo po napovedih predsednika stranke Janeza Janše "kongres novih energij". Približno 430 delegatov - nekaj več kot polovica jih bo delegatov po funkciji, ostali pa bodo izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Kandidate lahko do 5. maja predlagajo vsi člani, vodstva regij, občinski odbori ter organi stranke, interesnih združenj in forumov SDS, sezname kandidatov pa bo mogoče dopolnjevati tudi na samem kongresu. Kot poudarjajo v vodstvu SDS, je predkongresna razprava v stranki pokazala, da politični program, ki je bil sprejet na 5. kongresu v Portorožu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o zaposlovanju in delovnih razmerjih, o izzivih mlade generacije, o ekoloških izzivih ter o slovenski poti v EU in zvezo NATO.

Nato načeloma za srbski načrt
30. 04. 2001 00.00
Načrt o prihodu srbskih enot v sektor B varnostnega območja na jugu Srbije, ki ga je srbska stran predstavila predstavnikom zveze Nato v Bruslju, je načeloma sprejet. To je v pogovoru za časnik Blic izjavil koordinator za jug Srbije in podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović. Čović je ob tem dodal, da datum prihoda varnostnih enot še ni določen.

Dan upora proti okupatorju
27. 04. 2001 00.00
Slovenija praznuje dan upora proti okupatorju. Predsednik Zveze združenj borcev Slovenije Ivan Dolničar je ob prazniku, ki obeležuje 60 let ustanovitve osvobodilne fronte in 10-letnico slovenske državnosti, za 24 ur povedal: "Presoja pomena teh dveh dogodkov s primerne časovne oddaljenosti samo potrjujeta njuno skupno sporočilnost, ki vsebuje tako program osvobodilne fronte, sprejet v surovem času tuje okupacije, kot program naše državne osamosvojitve, ki je sledila očitni nemoči nekdanje skupne države, da bi uspešno reševala odnose med njenimi konstitutivnimi deli na demokratičnih in enakopravnih temeljih."

Drnovšek odpuščen iz bolnišnice
23. 04. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je bil včeraj popoldne zaradi dan in pol trajajoče motnje srčnega utripa sprejet na intenzivno interno medicino Kliničnega centra v Ljubljani, kjer so mu s pomočjo električne konverzije vzpostavili normalen srčni ritem. Poseg je minil brez zapletov in predsednika vlade so po nekajurnem opazovanju odpustili domov.

Letos za subvencije 22 milijard
23. 04. 2001 00.00
Vlada je na zadnji seji sprejela kar sedem uredb o tržnem redu za trgovanje s kmetijskimi pridelki in mesom. Zaradi dviga subvencij in pričakovanega povečanja števila tistih, ki so do subvencij in nadomestil upravičeni, nameravajo kmetom nakazati dobrih 6 milijard več kot lani. Paket uredb o ureditvi trga je bil sprejet skupaj z uredbo o kmetijski politiki in slovenskim kmetijskim okoljskim programom.

Nikogaršnja zemlja v Cannesu
20. 04. 2001 00.00
Celovečerni film Nikogaršnja zemlja režiserja in scenarista Danisa Tanovića, ki so ga prejšnje poletje snemali na slovenskih tleh, je sprejet v uradni tekmovalni del mednarodnega filmskega festivala v Cannesu. Festival bo potekal med 9. in 20. majem, film pa bo predvajan v konkurenci skupaj z ostalimi enaindvajsetimi izbranimi filmi iz enajstih držav. Med filme, ki bodo predvajani v rednem programu največjega filmskega festivala, so uvrščeni tudi filmi režiserjev, kot so Jean Luc Godard, David Lynch, Joel Coen, Sean Penn in drugi. Uvrstitev mednarodne koprodukcije petih evropskih držav - Francije, Belgije, Italije, Velike Britanije in Slovenije - predstavlja za slovensko filmsko produkcijo velik uspeh in še en dokaz, da znajo tudi Slovenci delati dobre filme svetovnega ranga.

Zavrnili Pukšičeve predloge
18. 04. 2001 00.00
Poslanec SDS Franc Pukšič je na današnji novinarski konferenci izrazil razočaranje nad dejstvom, da je DZ v prvi obravnavi zavrnil njegove predloge za noveliranje zakona o osnovni šoli, zakona o gimnazijah ter zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Glede slednjega je Pukšič dejal, da bo njegov predlog o večji vlogi občin pri imenovanju ravnateljev prej ali slej sprejet, saj je logično, da ima ustanovitelj pristojnosti tudi pri imenovanjih. Po njegovem mnenju šolski minister "ne more poznati na stotine ravnateljev" in lokalnih razmer, možna pa bi bila rešitev, da bi lahko dajal mnenje k imenovanju ravnateljev.

Spremembe notarske tarife
06. 04. 2001 00.00
Minister za pravosodje Ivan Bizjak je podpisal soglasje k spremembam in dopolnitvam notarske tarife, ki jih je Notarska zbornica Slovenije sprejela na skupščini 31. marca. Sprejete spremembe v precejšnjem delu predstavljajo nižanje veljavne notarske tarife, v nekaterih delih ohranjajo sedaj veljavno tarifo, v veljavo pa bodo stopile osmi dam po objavi v uradnem listu, so sporočili z ministrstva za pravosodje.

Priprave na majski kongres
03. 04. 2001 00.00
Socialdemokrati so pred majskim kongresom, ki bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot 19. maja v Celju, predstavili nekatere kongresne dokumente. V resoluciji so stranko opredelili kot stranko načelne politične sredine z dolgoročnim zavezništvom z Novo Slovenijo. Za SLS+SKD pa ugotavljajo, da je pristala na tranzicijski levici. Na kongresu bo približno 430 delegatov sprejelo novi statut stranke, hkrati pa izvolilo predsednika ter člane izvršilnega in nadzornega odbora SDS. Kot je na novinarski konferenci poudaril predsednik SDS Janez Janša, celjski kongres ne bo spreminjal sedanjega političnega programa stranke, ki je bil sprejet pred dvema letoma na kongresu v Portorožu. Po njegovih besedah je predkongresna razprava v stranki pokazala, da politični program ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko "načelne sredine" umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskoletnih spremembah v slovenskem političnem prostoru.

Dela na plazu Stože po načrtu
31. 03. 2001 00.00
Predstavniki ministrstva za okolje in prostor so se danes ponovno sestali s krajani Loga pod Mangartom. Govorili so o sanaciji plazu Stože. Ker interventni zakon nadomestnih gradenj na tem območju ne predvideva, bodo te vključili v Zakon o popotresni obnovi.

Načrti glede popotresne obnove
30. 03. 2001 00.00
Minister za okolje in prostor Janez Kopač, državni sekretar na ministrstvu Radovan Tavzes in vodja Državne tehnične pisarne Stanislav Beguš so v Kobaridu predstavili dosedanja dela in načrte glede popotresne obnove, ki jo določa leta 1998 sprejet popotresni zakon. Po besedah ministra Kopača bodo iz letošnjega državnega proračuna za popotresno obnovo namenili 3,5 milijarde tolarjev pomoči, minister pa je še izrazil pričakovanje, da se bo obnova nadaljevala v predvidenem času.

Sprejet predlog zakona o amnestiji
29. 03. 2001 00.00
Ob deseti obletnici slovenske samostojnosti je vlada sprejela predlog zakona o amnestiji. Gre za akt milosti države, s katerim bo določeni kategoriji obsojencev delno odpuščena izvršitev kazni. Zapornikom, obsojenim za lažja kazniva dejanja, naj bi kazen zmanjšali za četrtino, okoli 30 oseb pa naj bi bilo izpuščenih. Zakon mora potrditi še parlament.

Referendum bo upočasnil sprejem zakona
28. 03. 2001 00.00
Referendumska pobuda, ki so jo v DZ vložili predstavniki Vseslovenskega združenja upravičencev do vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje, bo v primeru, da bo sprejeta, po mnenju državnega sekretarja za informacijsko infrastrukturo Tomaža Kalina krepko upočasnila sprejemanje novega zakona o telekomunikacijah. "Edini učinek, ki bi ga lahko dosegla ta pobuda, je, da zakon o telekomunikacijah zdaj ne bo sprejet, posledično pa tudi ne akti, ki so nanj vezani," je dejal Kalin.

Tudi sever Evrope v Schengnu
25. 03. 2001 00.00
Z današnjim dnem se je schengensko območje razširilo še na pet nordijskih držav, tri članice Evropske unije - Dansko, Švedsko, Finsko - ter Norveško in Islandijo. Tako je v to območje prostega pretoka ljudi vključenih že petnajst držav, poleg članic EU z izjemo Velike Britanije in Irske tudi dve državi, ki nista članici Unije.

Potrč o vatikanskem sporazumu
23. 03. 2001 00.00
Brez nekaterih resnih popravkov vsebine vatikanskega sporazuma bi se lahko ustvaril vtis, kot da v Sloveniji delujeta dva pravna sistema in ne eden ustavni in pravni sistem, v okviru katerega morajo v Sloveniji delovati vse institucije, vključno z Rimskokatoliško cerkvijo, je na novinarski konferenci poudaril vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Po njegovih besedah je želja in ambicija ZLSD delovati v smeri doseganja uskladitve, saj ni nobenih razlogov za ocenjevanje, da to ni mogoče. "Mi bomo naredili vse, da na tej točki ne bi prišlo do izsiljevanja ali preglasovanja, saj se nam zdi izredno pomembno vprašanje za vso državo, zato je potrebno o temeljnih vprašanjih vsebine, pomena in ureditve odnosov imeti skupen pogled," je poudaril Potrč.

Umik delnic LISG s prostega trga
20. 03. 2001 00.00
Uprava borze je sprejela odločbo, s katero se delnice izdajatelja Lisca d.d. z oznako LISG z dnem 21.3.2001 umaknejo iz trgovanja na prostem trgu.

Zavidljivi rezultati
15. 03. 2001 00.00
Mariborska univerza dosega na področju znanstveno-raziskovalnega dela zavidljive rezultate, še zlasti na področju aplikativnih raziskav, so poudarili na novinarski konferenci ob obisku državnega sekretarja v ministrstvu za šolstvo, znanost in šport Zorana Stančiča in njegovih sodelavcev na Univerzi v Mariboru. Stančič se je z vodstvom mariborske univerze pogovarjal o razmerah in odprtih vprašanjih univerzitetnega znanstveno-raziskovalnega dela ter o vključevanju mariborske univerze v okvirne programe Evropske unije.

V Srbiji stavka učiteljev
13. 03. 2001 00.00
Trije glavni sindikati srbskih prosvetnih delavcev so včeraj uresničili grožnjo s splošno stavko, saj se je stavke udeležilo približno tisoč od skupaj 1620 osnovnih in srednjih šol v Srbiji. Vlada Zorana Djindjića bo danes poskušala doseči sporazum s sindikati, sociologi pa opozarjajo, da lahko novi val stavk samo dodatno uniči gospodarstvo in onemogoči kakršenkoli napredek. Sindikati zahtevajo za 35 odstotkov višje plače, iz resornega ministrstva pa odgovarjajo, da osnutek republiškega proračuna, ki naj bi bil v kratkem sprejet, dopušča največ desetodstotno zvišanje sicer mizernih plač. Vlada poleg tega obljublja, da bo lahko za enak odstotek zvišala plače učiteljem v juniju, juliju in v oktobru.

Dinastija Karađorđević se vrača v Srbijo
12. 03. 2001 00.00
Jugoslovanski notranji minister Zoran Živković je princu Aleksandru Karađorđeviću danes v Londonu izročil listine o vrnitvi jugoslovanskega državljanstva njemu ter njegovi soprogi, princesi Katarini in trem sinovom, Filipu, Aleksandru in Petru. "Doslej sem bil emigrant in zdaj sem zelo srečen, ker se z družino lahko vrnem v domovino kot jugoslovanski državljan," je vidno ganjen dejal princ, ki se namerava vrniti v Beograd. S svojimi izkušnjami na finančnem področju naj bi domovini pomagal pri spodbujanju zanimanja tujcev za naložbe v ZRJ. Hkrati s pripravo zakona o denacionalizaciji pa se v Srbiji se vrstijo polemike o tem, ali je treba potomcem dinastije Karađorđevićem vrniti vse njihovo bogastvo.

Dan pomorstva v Kopru
07. 03. 2001 00.00
Po desetletju od sprejema resolucije o pomorski usmeritvi gospodarske in razvojne politike beleži slovensko pomorsko gospodarstvo izjemne rezultate , dolgotrajno obdobje sprejemanja pomorskega zakonika pa se bo končalo še ta mesec, je na slovesnosti ob dnevu pomorstva v Kopru povedal minister za promet Jakob Presečnik. Soproga predsednika države Štefka Kučan je na slovesnosti krstila nov reševalno patruljni čoln Uprave RS za pomorstvo, dan pomorstva pa sta poleg ministrstva za promet in republiške uprave za pomorstvo obeležili še Slovenska vojska in Policija.

Strokovnjaki o varovanju tajnih podatkov
06. 03. 2001 00.00
Pred vstopom v Evropsko unijo in Nato čaka Slovenijo sprejem še enega, zelo pomembnega zakona, in sicer o varovanju tajnih podatkov. Že med obravnavo tega zakona so se razvile polemike o tem, kdaj je nek podatek lahko tajen in, ali pomeni varnostno preverjanje državnih uslužbencev, ki imajo dostop do tajnih podatkov, že kršenje človekovih pravic. Na ta in podobna vprašanja so danes skušali odgovoriti različni strokovnjaki.

Petrinova o možnih rešitvah Peka
06. 03. 2001 00.00
Reševanje tržiškega Peka, ki je v lanskem letu ustvaril 1,9 milijarde tolarjev izgube, bo potekalo v dveh smereh: iskalo se bo aktivnega lastnika, ki bo uspešno saniral podjetje, hkrati pa bodo aktivnosti usmerjene v premostitev kratkoročne nelikvidnosti. Takšen dogovor je bil sprejet na današnjem sestanku ministrice za gospodarstvo Tee Petrin s predstavniki uprave Peka, sindikatov in občine Tržič. Kot so še sporočili z ministrstva za gospodarstvo, bo s strani ministrstva imenovana tudi delovna skupina, ki bo preučila možne načine reševanja nastale krize in podala ustrezne predloge.

Sporazum o sodelovanju z Grčijo
02. 03. 2001 00.00
Minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski, ki se mudi na obisku v Atenah, je z grškim kolegom Anastasiosom Gianitsisom podpisal sporazum o sodelovanju, ki predvideva izmenjavo izkušenj in strokovnjakov, predvsem na področju zaposlovanja in Evropskega socialnega sklada. Dimovski je Gianitsisa povabil tudi na obisk v Slovenijo.

Poročilo State Departmenta o Sloveniji
27. 02. 2001 00.00
Ameriško zunanje ministrstvo je v svetovnem Poročilu o položaju človekovih pravic za leto 2000 Sloveniji podobno kakor pretekla leta namenilo majhno pozornost. Ugotovitve in pripombe State Departmenta glede Slovenije obsegajo skupaj z uvodom le sedem strani, ki jih je moč najti na spletni strani www.state.gov. Mnenje o Sloveniji je predvsem pozitivno, kljub temu pa so izpostavljene nekatere pomanjkljivosti, predvsem glede nasilja nad ženskami, podeljevanjem državljanstva, počasne denacionalizacije in po novem tudi trgovanja z ljudmi. State Department pri slednjem ugotavlja, da je zanimanje policije za ta problem omejeno, vlada pa nima programov za preprečevanje trgovanja z ljudmi ali pomoč žrtvam, prav tako pa ni nevladne organizacije, ki bi se ukvarjala posebej s tem.

Na Bledu sprejeli Blejsko deklaracijo
25. 02. 2001 00.00
Na Bledu se je danes končala tridnevna mednarodna konferenca o demokraciji, človekovih pravicah ter varstvu etničnih in verskih manjšin v JV Evropi, na kateri je sodelovalo več kot 150 strokovnjakov, politikov, verskih dostjanstvenikov z omobčja in predstavnikov mednarodnih organizacij. Udeleženci so sprejeli Blejsko deklaracijo, v kateri so predlagali načine za ureditev razmer v JV Evropi, hitrejše razvijanje sodelovanja in vključevanje regije v sodobne civilizacijske tokove Evrope. Potrdili so tudi program t.i. Mariborske pobude, ki jo je na predlog Pakta stabilnosti za JV Evropo prevzela Slovenija, zavzema pa se za prispevek različnih verskih skupnosti k spravi na območju. Kot je znano, Slovenija v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta, t.j. omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

USOC povečal vlaganje
23. 02. 2001 00.00
Ameriški olimpijski komite (USOC) razmišlja o povečanem vlaganju v športnike. USOC želi za 42 milijonov ameriških dolarjev povečati delež namenjen športnikom in hkrati zmanjšati stroške administracije. Olimpijski komite bo o tem predlogu odločal aprila.

Krajši postopki
23. 02. 2001 00.00
Januarja je minister za okolje in prostor Janez Kopač upravnim enotam po Sloveniji poslal navodila, s katerimi je poenotil pogoje za pridobivanje gradbenih dovoljenj. Ministrstvo pa je pripravilo tudi osnutek novega zakona, ki naj bi postopke za pridobitev teh dovoljenj občutno skrajšal.