sprejet

Pahor s predstavniki Slovencev v Italiji

23. 01. 2001 00.00

Predsednik DZ Borut Pahor je sprejel predsednika Sveta slovenskih organizacij Sergija Pahorja in predsednika Slovenske kulturno- gospodarske zveze Rudija Pavšiča. Sogovorniki so poudarili, da se je slovenska manjšina v Italiji v pričakovanju zakona znašla v kritičnem položaju. Poleg sprejetja zakona so med tremi glavnimi problemi, ki jih tarejo, izpostavili še velike finančne težave in ukinitev komisije DZ za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Dini pisal Ruplu

19. 01. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je danes prejel pismo italijanskega kolega Lamberta Dinija, v katerem mu je ta odgovoril na pismo v zvezi z globalnim zaščitnim zakonom za slovensko manjšino v Italiji.

Tovornikova pri Slovencih v Trstu

16. 01. 2001 00.00

Državna sekretarka za Slovence v zamejstvu in po svetu Magdalena Tovornik se je danes v Trstu v prostorih slovenskega generalnega konzulata sestala s skupnim predstavništvom slovenske manjšine v Italiji. Beseda je tekla predvsem o dveh vprašanjih - sprejemanju zaščitnega zakona za Slovence v Italiji, ki ga po sprejetju v poslanski zbornici julija lani zdaj obravnavajo v italijanskem senatu, in o zagotavljanju finančnih prispevkov za manjšino tako z italijanske kot s slovenske strani.

Danes obravnava dopolnil k zakonu?

16. 01. 2001 00.00

Ustavna in šolska komisija italijanskega senata, ki sta lani oktobra končali splošno razpravo o zaščitnem zakonu za slovensko manjšino, bosta danes popoldne začeli obravnavo dopolnil k zakonu. Stranki desnosredinske opozicije Naprej, Italija in Nacionalno zavezništvo sta jih vložili okoli 1500, zato je pričakovati, da jih komisiji ne bosta posamično obravnavali, pač pa bosta predlagali vodjem strankarskih skupin, naj zakon uvrstijo neposredno na plenarno zasedanje senata.

Zavrnjena tožba pobudnice referenduma

15. 01. 2001 00.00

Ljubljansko upravno sodišče je zavrnilo tožbo, ki jo je zoper Mestno občino Ljubljana (MOL) sprožila Mateja Klarič kot predstavnica pobudnikov za razpis referenduma v zvezi z uvedbo pregona z "lisicami", ki se nanaša na odlok o cestno prometni ureditvi, sprejet konec novembra minulega leta v ljubljanskem mestnem svetu. Omenjeno sodišče je v senatu pod predsedstvom vrhovnega sodnika Janeza Breznika sodbo sprejelo 10. januarja letos na nejavni seji.

Rupel na obisku v Rimu

12. 01. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je na neuradnem delovnem obisku v Rimu, se je sestal s predsednikom italijanskega senata Nicolo Mancinom. Po Ruplovih besedah je bilo srečanje ohrabrujoče, saj naj bi bil zaščitni zakon za slovensko manjšino sprejet v januarju ali februarju, kar bi pomembno izboljšalo in utrdilo odnose med obema državama.

Okrogla miza o prihodnosti Skupine Telekom

12. 01. 2001 00.00

V prostorih GZS je potekala okrogla miza z naslovom Skupina Telekom: včeraj, danes, jutri, udeležili pa so se je predstavniki Telekoma, vlade, gospodarstva in univerze. Ugotovljeno je bilo, da se razvitost informacijske in telekomunikacijske infrastrukture v Sloveniji že približuje ravni razvitih evropskih držav, dodatno spodbudo pa naj bi prinesla tudi liberalizacija tržišča in vstop konkurence na slovenski telekomunikacijski trg. Skupina Telekom je na to po besedah večine udeležencev tako tehnološko kot organizacijsko dobro pripravljena, s privatizacijo pa ne gre hiteti, vsaj ne pred spremembo obstoječih cenovnih razmerij v fiksni telefoniji, ki so zaenkrat še pod vladnim nadzorom. Tako vodstvo skupine Telekom, državni sekretar za telekomunikacije Tomaž Kalin pa je pojasnil, da bo vlada že 11. 1. obravnavala predlog novega zakona o telekomunikacijah, ki bo določil pravila igre na liberaliziranem trgu. Najkasneje v treh mesecih po sprejetju zakona, ki naj bi bil sprejet najkasneje februarja, bo ustanovljena agencija za telekomunikacije, katere direktorja in namestnika naj bi, kot predvideva zakonski predlog, imenovala vlada.

Sprejet akt o ustanovitvi Regionalne ustanove

11. 01. 2001 00.00

Vlada je na današnji seji sprejela akt o ustanovitvi Regionalne ustanove - Centra za razvoj financ, ki bo zagotavljala izobraževanje in strokovno pomoč pristojnim institucijam na območju držav nekdanje Jugoslavije ter držav jugovzhodne Evrope pri izvedbi reform javnih financ. Center naj bi z delom začel v aprilu.

Ranieri na obisku v Ljubljani

10. 01. 2001 00.00

Italijanska vlada je zainteresirana za sprejetje zakona o zaščiti slovenske manjšine v Italiji in upa, da ga bo senat sprejel kmalu, je med današnjim obiskom v Ljubljani poudaril državni podsekretar na italijanskem zunanjem ministrstvu Umbero Ranieri. Ob tem je dodal, da je parlament pri odločanju o zakonu suveren, zato ni mogel potrditi, kdaj naj bi senat zakon obravnaval.

Še vedno brez zaščitnega zakona

02. 01. 2001 00.00

Tudi v letu 2000 so Slovenci v Italiji ostali brez globalnega zaščitnega zakona, na katerega čakajo že desetletja. Potem ko ga je julija sprejela italijanska poslanska zbornica, je obtičal v senatu in zdaj slovenska manjšina upa, da bo uvrščen na dnevni red januarskega zasedanja, ki se bo predvidoma začelo 4. januarja. Če se to ne bo zgodilo, je sprejetje zakona pod velikim vprašajem, saj se parlamentarno obdobje izteka in spomladi bodo volitve, zakon pa bo romal v obravnavo od samega začetka, če v tem mandatu ne bo sprejet.

Spremembe v slovenskem zdravstvu

02. 01. 2001 00.00

Napovedi, pa tudi prva dejanja novega ministra za zdravstvo Dušana Kebra kažejo na precejšnje spremembe v slovenskem zdravstvu. V ospredje stopata skrb za preventivo in krepitev zdravja prebivalstva. Keber namreč poudarja, da je ob neobhodni skrbi, da bi bili bolni čim bolje zdravljeni, potrebno več storiti tudi za to, da bi zdravi ostali čimbolj zdravi in da ne bi prezgodaj zboleli. Zanj je temeljni problem zdravja prebivalstva v Sloveniji nezdrav način življenja - z največkrat zamolčanim alkoholizmom na prvem mestu.

V veljavi tržni red za mleko

01. 01. 2001 00.00

Z današnjim dnem je začela veljati uredba o ureditvi trga z mlekom in mlečnimi izdelki, ki jo je vlada sprejela konec novembra. Glavna značilnost t.i. tržnega reda za področje mleka in mlečnih izdelkov je, da država ne določa več odkupne cene mleka, temveč se morajo o njej rejci pogajati neposredno z mlekarnami. Čas za to imajo samo še ta mesec, saj mlekarne v januarju prevzeto mleko plačujejo februarja.

Novi spopadi na Bližnjem vzhodu

01. 01. 2001 00.00

Na Bližnjem vzhodu so Palestinci in Izraelci vstopili v novo leto z novimi vojaškimi spopadi, ki so še oddaljili prizadevanja ameriškega predsednika Billa Clintona, da bi končno vzpostavili mir na kriznih območjih.

Konkurenca pred poletjem 2001?

31. 12. 2000 00.00

Slovenija bi morala v skladu s pogajalsko zavezo Bruslju najkasneje do začetka leta 2001 sprejeti in uveljaviti nov zakon o telekomunikacijah, ki bi področje telekomunikacij v celoti uskladil z evropskim pravnim redom. S tem bi postavila pravni okvir za delovanje na liberaliziranem telekomunikacijskem trgu, ki se bo po trenutno veljavnem zakonu o telekomunikacijah iz leta 1997 oblikoval 1. januarja 2001. V parlamentarne klopi je vladni predlog novega zakona o telekomunikacijah, ki je bil predviden za obravnavo in sprejem po hitrem postopku, prispel junija 2000, vendar pa je sprejem omenjenega predloga predvsem zaradi vprašanja načina vračanja vložkov posameznikov in lokalnih skupnosti v izgradnjo telekomunikacijskega omrežja zastal. Nova vlada oz. najverjetnejši kandidat za ministra za informacijsko družbo Pavel Gantar je že napovedal, da bo prvotni zakonski predlog spremenjen, saj naj bi bil premalo liberalen. Novi zakon naj bi bil sprejet februarja,

Sprejet dogovor o vojaškem sodelovanju

28. 12. 2000 00.00

Iranska in ruska stran sta sporočili, da sta sprejeli dogovor o širšem vojaškem sodelovanju in preklicali veljavnost rusko-ameriškega sporazuma iz leta 1995, ki je prepovedoval Moskvi prodajo konvencionalnega orožja Iranu.

Priprava proračuna in napovedi za leto 2001

22. 12. 2000 00.00

Vlada je na četrtkovi seji začela s pripravo predloga državnega proračuna za leto 2001. Kot je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za finance Tone Rop, naj bi proračunski odhodki v prihodnjem letu ne presegli 1160 milijard tolarjev, medtem ko naj bi se prihodki gibali med 1095 in 1100 milijardami tolarjev. Ker proračun ne bo sprejet pravo časno, bo v prvih treh mesecih prihodnjega leta veljala uredba o začasnem financiranju, ki jo bo vlada obravnavala še jutri in naj bi jo sprejela najpozneje do srede, 27. decembra. Razpravo o proračunu pa bodo ministri nadaljevali čez teden dni na seji, ki bo praktično v celoti namenjena tej temi. Rop je še povedal, da naj bi vlada osnutek proračuna poslala v državni zbor predvidoma konec januarja.

Sprejet zakon o odpravi posledic plazov

21. 12. 2000 00.00

Državni zbor je pred popoldansko prekinitvijo zasedanja soglasno, s 63 glasovi, po hitrem postopku sprejel interventni zakon o ukrepih za odpravo posledic plazu Stože v občini Bovec in plazov večjega obsega, nastalih na območju Republike Slovenije po 15. oktobru 2000. Ta določa, da se sredstva za sanacijo zagotavljajo z zakonom o zagotovitvi sredstev za odpravo posledic suše, neurja s točo, plazenja tal in sluzenja morja v letu 2000, v državnem proračunu za leto 2001 pa se bodo za izvedbo interventnih in drugih ukrepov zagotovila sredstva do višine milijarde tolarjev.

Rupel s predstavniki manjšine v Italiji

19. 12. 2000 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Ljubljani sestal s predstavniki slovenske manjšine v Italiji, s katerimi se je pogovarjal o vseh pomembnejših vprašanjih, ki zadevajo slovensko manjšino v Italiji, največ pozornosti pa so posvetili zakonu o globalni zaščiti Slovencev v Italiji, ki ta hip čaka na potrditev v italijanskem senatu. Kot je povedal minister Rupel, bo slovenska vlada storila vse, kar je v njeni moči, da bi bil zakon v senatu sprejet čimprej oziroma še v tem sklicu.

Sprejet sklep o uvedbi sledljivosti mesa

14. 12. 2000 00.00

Kljub zapletom s prevzemom klavniških odpadkov v začetku decembra v Kotovi kafileriji v Ljubljani mesno-kostno moko te dni še vedno izdelujejo, saj prepoved prometa z njo začne veljati čez dva tedna. Še vedno pa ni dorečeno, kaj se bo godilo z zalogami mesno-kostne moke, ki jih bodo kafilerije pridelovale tudi po tem datumu. Toda v Kotu trdijo, da je s prvim januarjem prepovedana tudi proizvodnja sporne moke, kar pa po besedah kmetijskega ministra ne drži.

Michael Jordan odslej tudi v NHL

13. 12. 2000 00.00

Za ekipo New York Islanders so hokejisti Washington Capitals v severnoameriški hokejski ligi NHL nerešljiva uganka, saj je New York po osemnajsti tekmi s tekmeci iz ameriške prestolnice ostal brez zmage (2:3). Dvoboj pa je zasenčila novica iz zasedanja izvršnega odbora Washingtona, kjer je bil v partnerstvo sprejet nekdanji zvezdnik severnoameriške košarkarske lige NBA Michael Jordan, ki bo po 19. januarju 2001 postal tudi uradni lastnik kluba z 12 odstotnim deležem.

Vouk opozarja na odločbo

12. 12. 2000 00.00

Narodni svet koroških Slovencev je danes v Celovcu priredil novinarsko konferenco, na kateri je Rudi Vouk kot vlagatelj pritožbe predstavil posledice najnovejše odločitve avstrijskega ustavnega sodišča, ki je razsodilo, da je uredba avstrijske vlade, ki zadeva sodišča, upravne oblasti in druge urade, kjer je slovenščina dovoljena kot dodatni uradni jezik, protiustavna. Iz omenjene uredbe je izključena občina Dobrla vas, kar pa po mnenju ustavnega sodišča ni v skladu s tretjo točko 7. člena Avstrijske državne pogodbe (ASDP).

Drnovšek zadovoljen z dogovorom

11. 12. 2000 00.00

Slovenija, Slovaška, Madžarska in Češka pozdravljajo dogovor, sprejet na vrhu Evropske unije v Nici, so po srečanju v Bratislavi poudarili predsedniki vlad teh držav - Janez Drnovšek, Mikulaš Dzurinda, Viktor Orban in Miloš Zeman. Novi dogovor o institucionalni prenovi unije namreč odpira pot za širitev EU z letom 2003 in štiri države so prepričane, da bodo končale pogajanja za članstvo v EU do konca leta 2001. Tako Slovenija, Madžarska in Češka, sicer članice luksemburške skupine, kot tudi Slovaška, ki je pogajanja z EU začela kasneje, pa so izrazile upanje, da bodo lahko sodelovale na volitvah v Evropski parlament leta 2004.

Nov zakon o eksplozivnih snoveh za civilno uporabo

11. 12. 2000 00.00

Vsakoletna božično-novoletna praznovanja spremlja tudi uporaba različnih pirotehničnih izdelkov. Čeprav nekateri posamezniki slednje uvrščajo med t. i. zabavno pirotehniko, pa se lahko ob neprevidni uporabi spremenijo v "nevarne" igrače. Posledice njihove nepravilne ali celo nezakonite uporabe so pogosto telesne poškodbe, povzročitve splošne nevarnosti oziroma ogrožanja drugih, gmotna škoda, vznemirjanje državljanov in motenje miru. Naša država se je obvezala, da bo do leta 2002 sprejela celotno zakonodajo s področja eksplozivnih snovi. Tako se je projektna skupina na notranjem ministrstvu že lotila priprave novega zakona o eksplozivnih snoveh za civilno uporabo, kamor bo uvrščena tudi vsa pirotehnika, so sporočili s slovenske policije.

Labus o delitvi premoženja

10. 12. 2000 00.00

Podpredsednik jugoslovanske vlade Miroljub Labus je za današnjo Politiko povedal, da bo vlada ZRJ v teh dneh oblikovala komisijo za nasledstvo, nato pa sprejela izhodišča o razdelitvi premoženja nekdanje SFRJ. Vlada ZRJ si želi nadaljevati pogovore o nasledstvu, zato bi rada z novo državno politiko tudi jasno pokazala, da bi rada čimprej nadomestila zaostanek iz minulega obdobja ter da ni več ona tista, ki pogovore zavira.

Koalicija ponuja kompromis

06. 12. 2000 00.00

Vodje poslanskih skupin koalicijskih strank, LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS, Tone Anderlič, Miran Potrč, Janez Podobnik in Ivan Kebrič so pripravili predlog za dogovor o vodenju delovnih teles DZ, ki naj bi po njihovih pričakovanjih še danes omogočil rešitev zapletov pri ustanavljanju in vodenju parlamentarnih komisij in odborov.

Blairovo posredovanje ni zadoščalo

05. 12. 2000 00.00

Britanski premier Tony Blair je skušal uporabiti svoj vpliv, da bi se sin brunejskega sultana lahko vpisal na Univerzo v Oxfordu, vendar neuspešno.

Referendum v Švici

26. 11. 2000 00.00

Švicarji so se danes na referendumu z veliko večino odločili proti drastičnemu zmanjšanju sredstev za vojsko, prav tako pa niso podprli predloga o znižanju starosti za upokojitev na 62 let za ženske in moške. 62,4 odstotka volivcev je glasovalo proti predlogu socialdemokratov, po katerem naj bi sredstev za vojsko zmanjšali s petih milijard na 3,2 milijarde švicarskih frankov v naslednjih desetih letih.

O italijanskem zakonu za manjšine

24. 11. 2000 00.00

V Gorici je sinoči potekal posvet z naslovom Zakon 482/99 o zaščiti zgodovinskih jezikovnih manjšin, ki so ga priredili Goriška pokrajinska uprava, Pokrajinska konzulta za slovensko skupnost ter krovni organizaciji Slovencev v Italiji, Slovenska kulturno gospodarska zveza in Svet slovenskih organizacij. Na posvetu so predvsem upraviteljem in italijanskemu delu prebivalstva goriške pokrajine predstavili določila novega zakona za jezikovne manjšine v Italiji in torej tudi za furlansko in slovensko jezikovno manjšino.

Kučan ponovno pisal Mancinu

18. 11. 2000 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je predsedniku italijanskega senata Nicoli Mancinu pred dnevi ponovno poslal pismo v zvezi s sprejemom zakona o zaščiti slovenske manjšine v Italiji, ki je v proceduri v senatu. V pismu med drugim izraža prepričanje, da bi bila velika škoda, če po izjemnih prizadevanjih demokratičnih sil v Italiji, in še posebej Mancina osebno, senat zaradi zapletene in dolgotrajne procedure ne bi utegnil sprejeti zakona pred pričetkom razprave o državnem proračunu.

Nova prometna ureditev v Ljubljani

16. 11. 2000 00.00

Predlog odloka o cestnoprometni ureditvi, ki so ga pripravili na MOL, določa novo prometno ureditev v slovenskem glavnem mestu, postopke in način dela mestnih redarjev in mestih nadzornikov inšpektorata mestne uprave pri zagotavljanju reda nad ustavljenimi in parkiranimi vozili. Kot je na predstavitvi povedal načelnik oddelka za gospodarske javne službe in promet MOL Pavel Klavs, je cilj odloka zaščititi mestno središče in ga postopno tudi zapreti za promet. Ljubljanski mestni svet bo odlok obravnaval in verjetno tudi potrdil na svoji 21. seji, v ponedeljek, 20. novembra.