sprejet

Tovornikova v Bruslju
21. 02. 2001 00.00
Državna sekretarka na slovenskem zunanjem ministrstvu Magdalena Tovornik se je danes v Bruslju udeležila donatorske konference za prvo delovno omizje Pakta stabilnosti za JV Evropo, t.j. delovno omizje za demokratizacijo in človekove pravice, ki mu v prvi polovici leta sopredseduje Slovenija. Tovornikova je srečanje, ki so se ga udeležile vse države EU ter ZDA in Kanada, označila kot zelo uspešno. Na srečanju so donatorji jasno povedali, da pričakujejo čim hitrejše konkretne rezultate na posameznih področjih. Slovenija pozna regijo, zato to zahtevo donatorjev razume in podpira, je v izjavi za STA povedala Tovornikova. Donatorji so tudi poudarili pomen regionalnega pristopa, kar se prav tako ujema s prizadevanji Slovenije za tesnejše sodelovanje z državami, ki jih projekti pakta stabilnosti zadevajo, je zatrdila Tovornikova.

Rim potrdil podporo Sloveniji
20. 02. 2001 00.00
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je drugi dan uradnega obiska v Italiji ločeno srečal z italijanskim predsednikom Carlom Azegliom Ciampijem, predsednikom senata Nicolo Mancinom in kandidatom desnosredinskih strank za novega italijanskega premiera Silviom Berlusconijem. Vsi trije so izrazili zadovoljstvo nad nedavnim sprejetjem zaščitnega zakona za slovensko manjšino, Sloveniji pa zagotovili italijansko podporo pri vstopanju v Evropsko unijo. Premier Drnovšek je obiskal tudi Vatikan, kjer se je srečal z državnim tajnikom Svetega sedeža, kardinalom Angelom Sodanom. Kot je povedal, sta s Sodanom v neformalnem pogovoru ocenila odnose med Slovenijo in Svetim sedežem, o dvostranskem sporazumu o pravnih vprašanjih pa nista podrobneje govorila.

V Črni gori bo referendum
20. 02. 2001 00.00
Predsednik Črne gore Milo 195144ukanović je danes razpisal predčasne parlamentarne volitve, ki bodo v tej republiki 22. aprila. Črnogorska skupščina je prejšnji teden skrajšala svoj mandat, sinoči pa je sprejela nov zakon o referendumu in spremembe zakona o volitvah poslancev in občinskih svetnikov. Za novi zakon o referendumu je glasovalo 41 od skupno 78 poslancev črnogorske skupščine. Poslanci največje opozicijske Socialistične ljudske stranke (SNP) in donedavne 195144ukanovićeve koalicijske partnerke Ljudske stranke (NS) so zapustili skupščinsko dvorano pred glasovanjem, kar so storili tudi, ko je bilo na vrsti glasovanje za spremembe zakona o volitvah poslancev in občinskih svetnikov. SNP in NS sta na ta način protestirali, ker skupščinska delovna skupina, ki je pripravljala besedilo omenjenih zakonov, ni upoštevala njihovih predlogov.

ZLSD o sprejetju zaščitnega zakona
16. 02. 2001 00.00
Sprejetje zaščitnega zakona za Slovence v Italiji je krona prizadevanj ne le slovenske diplomacije in politike, ampak posebej tudi poslancev ZLSD, je na današnji novinarski konferenci strankine poslanske skupine menil podpredsednik ZLSD Aurelio Juri. Poudaril je, da je bila ZLSD med prvimi strankami, ki so spoznale, da je treba v prizadevanja za sprejetje zakona nujno vključiti tudi intenzivno lobiranje pri italijanskih strankah, ki so o tem odločale. Če bi se tovrstnega lobiranja dovolj zgodaj in ne le "pet minut pred dvanajsto" enako lotile tudi druge slovenske stranke, bi bil zakon po Jurijevih besedah zagotovo sprejet že lani in brez " tolikšnega napenjanja živcev".

CDSMI za interpelacijo proti Ruplu
14. 02. 2001 00.00
Civilna družba Slovenije za mejo v Istri (CDSMI) je sporočila, da bo slovenskim parlamentarnim strankam poslala predlog za interpelacijo proti zunanjemu ministru Dimitriju Ruplu zaradi njegovega nedržavotvornega obnašanja in poigravanja z nacionalnimi interesi. Predsednik CDSMI Frane Goljevšček je na novinarski konferenci v Izoli kot nedopustnega, neodgovornega, nedržavotvornega ter nacionalno škodljivega označil Ruplov predlog, da bi pri reševanju vprašanja meje na morju s Hrvaško poiskali v stičišču slovensko-hrvaško-italijanske meje točko, kjer bi začrtali prostor, ki bi bil nikogaršnji in hkrati od vseh, ter tako rešili vprašanje slovenskega dostopa do mednarodnih voda in omogočili Hrvaški stik z Italijo.

Sprejet zaščitni zakon
14. 02. 2001 00.00
Italijanski senat je dopoldne sprejel globalni zaščitni zakon za slovensko manjšino. Ker so senatorji glasovali samo z dvigom rok, glasov niso prešteli, po pričakovanju pa ga je podprla večina senatorjev vladne koalicije, torej Levih demokratov, zelenih, komunistov, Ljudske stranke in predstavnikov francoske in nemške manjšine. Proti sta bila Nacionalno zavezništvo in Naprej, Italija, čeprav je bilo v njenih vrstah tudi nekaj senatorjev, ki so glasovali za zakon. Severna liga in Krščanskodemokratski center sta se vzdržala, kar v senatu velja kot glas proti.

Italijanski senat nadaljuje glasovanje
13. 02. 2001 00.00
Italijanski senat danes popoldne nadaljuje glasovanje o zaščitnem zakonu za slovensko manjšino, ki ga je zaradi nesklepčnosti prekinil prejšnji četrtek. Preden so senatorji začeli glasovati o dopolnilih k predlogu zakona, so na zahtevo predstavnikov desnih strank preverjali sklepčnost in začetek zasedanja odložili za 20 minut.

Razprava o spominskih priznanjih za žrtve fojb
13. 02. 2001 00.00
Italijanska poslanska zbornica je sinoči začela razpravo o predlogu zakona o podelitvi priznanj svojcem žrtev kraških fojb, ubitih v letih od 1943 do 1947. Za spominske ploščice in priznanja naj bi italijanska vlada namenila 600 milijonov lir.

Slovenija prevzela sopredsedovanje
12. 02. 2001 00.00
Zjutraj je zunanji minister Rupel sprejel predsedujočega prvemu delovnemu omrežju pakta stabilnosti, omrežju za demokratizacijo in človekove pravice Panagliotisa Roumeliotisa, ki je dejal, da Evropska unija ceni napore Slovenije na področju uveljavljanja demokratičnih vrednot in zagotavljanja človekovih pravic. Prepričan je še, da bo Slovenija tudi zaradi tega med prvimi postala nova članica Evropske unije.

Delegacija FJK pri vodstvu ZLSD
12. 02. 2001 00.00
Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor je sprejel delegacijo deželnih poslancev Levih demokratov pod vodstvom vodje poslanske skupine te stranke v deželi Furlaniji-Julijski krajini (FJK) Renza Travanuta. Srečanje je bilo namenjeno krepitvi stikov med vodstvi obeh socialdemokratskih strank. Ena od osrednjih tem pogovora pa je bilo tudi sprejemanje zaščitnega zakona za slovensko manjšino v italijanskem senatu. Travanut je menil, da bo zakon sprejet najpozneje v sredo.

Slovenski trg električne energije
07. 02. 2001 00.00
Slovenski odbor Svetovnega energetskega sveta (WEC) in Združenje za energetiko pri Gospodarski zbornici Slovenije sta danes v Velenju predstavila Analizo konkurenčnosti domačih proizvajalcev na trgu z električno energijo. Kot je povedal državni podsekretar na gospodarskem ministrstvu Robert Golob, ki je eden od avtorjev, analiza problem slovenskega elektrogospodarstva obravnava širše, saj vključuje dolgoročne vidike reševanja nastalega položaja. Poleg ukrepov za finančno sanacijo slovenskega elektroenergetskega sistema ponuja namreč tudi model prestrukturiranja proizvodnega sektorja, vključno z morebitnim povezovanjem posameznih podjetij. Pri tem je Golob poudaril združitev Dravskih, Savskih in Soških elektrarn v skupno podjetje, ki naj bi zaživelo še letos.

ZZZS sprejel poslovni plan 2001
07. 02. 2001 00.00
Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), je sprejel predlog finančnega načrta zavoda za leto 2001, ki na področju obveznega zdravstvenega zavarovanja predvideva uravnoteženost prihodkov in odhodkov ob predpostavkah makroekonomskih gibanj, ki jih predvideva letošnji proračunski memorandum. Prihodki za obvezno zdravstveno zavarovanje, izraženi v tekočih cenah, bodo v letu 2001 znašali 302,7 milijarde tolarjev, odhodki pa 305,8 milijarde tolarjev, so sporočili iz zdravstvene zavarovalnice.

Še večji proračunski presežki v Ameriki
31. 01. 2001 00.00
Kongresni urad za proračun pričakuje, da bodo presežki zveznega proračuna v naslednjih desetih letih narasli na kar 3,12 bilijona dolarjev. Kongresni izračun je člane administracije Georga Busha navdal z navdušenjem, saj je to po njihovem mnenju dodaten argument v upravičenost predsednikovega načrta o 1,6 bilijona davčnih olajšav v naslednjih desetih letih. Bushev davčni načrt, iz katerega so se med predvolilno kampanjo demokrati norčevali, nekateri republikanci pa mu nasprotovali, ima zdaj veliko možnosti, da bo sprejet v celoti.

DZ podprl preoblikovanje
31. 01. 2001 00.00
Državni zbor je v drugi obravnavi v okviru hitrega zakonodajnega postopka z 38 glasovi za in osmimi proti kot rok za preoblikovanje prostocarinskih prodajaln na cestnih mejnih prehodih z Avstrijo in Italijo določil 1. junij letos.

Koncert pianista Tomaža Petrača
29. 01. 2001 00.00
Modri salon GH Union v organizaciji Koncertnega ateljeja Društva slovenskih skladateljev je gostil pianista Tomaža Petrača. Petrač je izvedel skladbe Alojza Srebotnjaka: Variacije na temo Marija Kogoja, Scherzzando in Makedonski plesi, Suito op. 14 Bele Bartoka in Sonato št. 4 v c-molu Op. 29 Sergeja Prokofjeva. Leta 1969 rojeni Mariborčan je diplomiral na Akademiji za glasbo pri prof. Dubravki Tomšič Srebotnjakovi. Izpopolnjeval se je na tečajih doma in na tujem.

Pahor odpotoval v Rim
26. 01. 2001 00.00
Predsednik državnega zbora Borut Pahor je danes odpotoval na delovni obisk v Rimu, kjer se bo srečal s predsednikom italijanskega senata Nicolo Mancinom. Kot so sporočili iz DZ, sodi Pahorjev obisk v okvir prizadevanj Ljubljane za dokončno sprejetje zaščitnega zakona za Slovence v Italiji, zato bo pogovor v celoti posvečen sprejemanju zakona.

Kacin sprejel Pavšiča
26. 01. 2001 00.00
Predsednik Odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin je sprejel predsednika Slovenske kulturno-gospodarske zveze Rudija Pavšiča s sodelavci. Sogovorniki so govorili o postopku sprejemanja globalnega zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji in o možnih posledicah, če zakon ne bi bil pravočasno sprejet. Kacin je ob priložnosti poudaril, da je zaščitni zakon izjemno pomemben za preživetje kulturnih ustanov slovenske manjšine v Italiji.

Zaščitni zakon pred novo oviro
25. 01. 2001 00.00
Ustavna in šolska komisija italijanskega senata bosta prihodnji torek začeli nov krog pogovorov s predstavniki lokalne skupnosti z območja, kjer živi slovenska manjšina. To je predsedniku senata Nicoli Mancinu predlagal senator Severne lige Francesco Moro, predsednik pa je predlog sprejel.

Vlada na današnji seji
25. 01. 2001 00.00
Dobra dva meseca po katastrofalnem plazu v Logu pod Mangartom je vlada sprejela program interventnih ukrepov za sanacijo plazu. Predvidevajo, da bodo morali za zasilno ureditev razmer na plazišču in v dolini nameniti 741 milijonov od skupaj milijarde, ki jo za sanacijo predvideva proračun. Največji del od skupaj 741 milijonov je namenjenih sanciji cest, kar 170 milijonov. Minister za okolje trdi, da je program nujen, saj bo dobra osnova za dokončno sanacijo posledic plazu. Sanacija pa bo mogoča samo, ko bo državni zbor sprejel zakon, s katerim bodo predvideli potreben denar.

Preložena razprava
25. 01. 2001 00.00
Plenarna razprava o zaščitnem zakonu za slovensko manjšino, ki bi se morala začeti danes v italijanskem senatu, je preložena na prihodnji teden. Tako so na predlog predstavnikov desne opozicije sklenili vodje strankarskih skupin v senatu.

Tischlerjeva nagrada Mariji Makarovič
24. 01. 2001 00.00
Predstavniki koroških Slovencev so sinoči v Celovcu že 22. podelili Tischlerjevo nagrado, ki jo je za izredne zasluge na narodnopolitičnem, kulturnem in znanstvenem področju tokrat prejela etnologinja, pisateljica in pesnica Marija Makarovič. Slovesnosti se je udeležila tudi državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Magdalena Tovornik.

Sproščanje trgovine z ribami
24. 01. 2001 00.00
Slovenija je neto uvoznica rib in ribiških izdelkov. Če po podatkih ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano posamezni prebivalec na leto poje v povprečju pet kilogramov rib, to pomeni na državni ravni letno porabo v višini 10.000 ton. Pri lastni letni proizvodnji približno 4000 ton, od katerih je polovica namenjena izvozu, to pomeni v povprečju 8000 ton uvoza na leto. Pogajanja o nadaljnji sprostitvi trgovine z ribami in ribiškimi izdelki med Slovenijo in Evropsko unijo, ki so potekala lani, so bila uspešno sklenjena 28. novembra 2000 v Bruslju, veljati pa bodo začela, ko bosta opravljena postopka verifikacije tako na slovenski kot tudi na evropski strani, oziroma po objavi v obeh uradnih listih. Poročilo o končanih pogajanjih o nadaljnji liberalizaciji trgovine z ribiškimi proizvodi je ministrskemu kabinetu predstavil kmetijski minister Franc But na prvi seji vlade v tem letu, 4. januarja. Vlada je poročilo potrdila.

Pahor s predstavniki Slovencev v Italiji
23. 01. 2001 00.00
Predsednik DZ Borut Pahor je sprejel predsednika Sveta slovenskih organizacij Sergija Pahorja in predsednika Slovenske kulturno- gospodarske zveze Rudija Pavšiča. Sogovorniki so poudarili, da se je slovenska manjšina v Italiji v pričakovanju zakona znašla v kritičnem položaju. Poleg sprejetja zakona so med tremi glavnimi problemi, ki jih tarejo, izpostavili še velike finančne težave in ukinitev komisije DZ za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Dini pisal Ruplu
19. 01. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je danes prejel pismo italijanskega kolega Lamberta Dinija, v katerem mu je ta odgovoril na pismo v zvezi z globalnim zaščitnim zakonom za slovensko manjšino v Italiji.

Tovornikova pri Slovencih v Trstu
16. 01. 2001 00.00
Državna sekretarka za Slovence v zamejstvu in po svetu Magdalena Tovornik se je danes v Trstu v prostorih slovenskega generalnega konzulata sestala s skupnim predstavništvom slovenske manjšine v Italiji. Beseda je tekla predvsem o dveh vprašanjih - sprejemanju zaščitnega zakona za Slovence v Italiji, ki ga po sprejetju v poslanski zbornici julija lani zdaj obravnavajo v italijanskem senatu, in o zagotavljanju finančnih prispevkov za manjšino tako z italijanske kot s slovenske strani.

Danes obravnava dopolnil k zakonu?
16. 01. 2001 00.00
Ustavna in šolska komisija italijanskega senata, ki sta lani oktobra končali splošno razpravo o zaščitnem zakonu za slovensko manjšino, bosta danes popoldne začeli obravnavo dopolnil k zakonu. Stranki desnosredinske opozicije Naprej, Italija in Nacionalno zavezništvo sta jih vložili okoli 1500, zato je pričakovati, da jih komisiji ne bosta posamično obravnavali, pač pa bosta predlagali vodjem strankarskih skupin, naj zakon uvrstijo neposredno na plenarno zasedanje senata.

Zavrnjena tožba pobudnice referenduma
15. 01. 2001 00.00
Ljubljansko upravno sodišče je zavrnilo tožbo, ki jo je zoper Mestno občino Ljubljana (MOL) sprožila Mateja Klarič kot predstavnica pobudnikov za razpis referenduma v zvezi z uvedbo pregona z "lisicami", ki se nanaša na odlok o cestno prometni ureditvi, sprejet konec novembra minulega leta v ljubljanskem mestnem svetu. Omenjeno sodišče je v senatu pod predsedstvom vrhovnega sodnika Janeza Breznika sodbo sprejelo 10. januarja letos na nejavni seji.

Rupel na obisku v Rimu
12. 01. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je na neuradnem delovnem obisku v Rimu, se je sestal s predsednikom italijanskega senata Nicolo Mancinom. Po Ruplovih besedah je bilo srečanje ohrabrujoče, saj naj bi bil zaščitni zakon za slovensko manjšino sprejet v januarju ali februarju, kar bi pomembno izboljšalo in utrdilo odnose med obema državama.

Okrogla miza o prihodnosti Skupine Telekom
12. 01. 2001 00.00
V prostorih GZS je potekala okrogla miza z naslovom Skupina Telekom: včeraj, danes, jutri, udeležili pa so se je predstavniki Telekoma, vlade, gospodarstva in univerze. Ugotovljeno je bilo, da se razvitost informacijske in telekomunikacijske infrastrukture v Sloveniji že približuje ravni razvitih evropskih držav, dodatno spodbudo pa naj bi prinesla tudi liberalizacija tržišča in vstop konkurence na slovenski telekomunikacijski trg. Skupina Telekom je na to po besedah večine udeležencev tako tehnološko kot organizacijsko dobro pripravljena, s privatizacijo pa ne gre hiteti, vsaj ne pred spremembo obstoječih cenovnih razmerij v fiksni telefoniji, ki so zaenkrat še pod vladnim nadzorom. Tako vodstvo skupine Telekom, državni sekretar za telekomunikacije Tomaž Kalin pa je pojasnil, da bo vlada že 11. 1. obravnavala predlog novega zakona o telekomunikacijah, ki bo določil pravila igre na liberaliziranem trgu. Najkasneje v treh mesecih po sprejetju zakona, ki naj bi bil sprejet najkasneje februarja, bo ustanovljena agencija za telekomunikacije, katere direktorja in namestnika naj bi, kot predvideva zakonski predlog, imenovala vlada.

Sprejet akt o ustanovitvi Regionalne ustanove
11. 01. 2001 00.00
Vlada je na današnji seji sprejela akt o ustanovitvi Regionalne ustanove - Centra za razvoj financ, ki bo zagotavljala izobraževanje in strokovno pomoč pristojnim institucijam na območju držav nekdanje Jugoslavije ter držav jugovzhodne Evrope pri izvedbi reform javnih financ. Center naj bi z delom začel v aprilu.