spremembo

Na Hrvaškem za ustavne spremembe

15. 03. 2001 00.00

Hrvaški parlament je včeraj dosegel strinjanje s predlogom za spremembo ustave, ki omogoča razpustitev županijskega doma, v katerem ima večino opozicija, po tem, ko jim aprila preteče mandat. Zakonodajna predstavniška zbornica je glasovala v korist vladnega predloga, medtem ko je glavna opozicijska stranka HDZ protestno zapustila sejo. Za ustavne spremembe je glasovalo 92 zastopnikov vladajoče koalicije, proti pa so bili trije zastopniki HSP. Nacionalistična HDZ, ki jo je premagala šest-strankarska reformistična koalicija januarja lani, ima še vedno večino v 68-članskem županijskem domu, ki lahko zavlačuje s sprejemom zakona, vendar nima moči, da bi preprečil odredbe. Vladajoča koalicija trdi, da je županijski dom drag in nepotreben. Za ukinitev doma bo potrebna dvotretjinska večina v 151-članskem zastopniškem domu parlamenta. Po ocenah spremljevalcev dogajanja lahko zagotovijo ustrezno večino glasov le tako, da na svojo stran pritegnejo predstavnike manjšin in opozicijsko Stranko sredine.

Kritike zakona o starševskem varstvu

15. 03. 2001 00.00

Družinska pobuda - društvo za družini naklonjeno družbo ob sprejemanju interventnega zakona o višini otroškega dodatka, ki naj bi ga državni zbor po hitrem postopku sprejel že prihodnji teden, opozarja na nesprejemljivo dolgo zavlačevanje pri sprejemanju zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki je v DZ "obtičal" sredi druge obravnave. Vlado in DZ so pozvali, naj na seji, na kateri bo obravnaval zakon o višini otroškega dodatka, opravi tudi drugo branje predloga zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih in tako "vsaj malo izboljša svojo verodostojnost glede odnosa do družin".

Kam bo padel Mir?

14. 03. 2001 00.00

Po poročanju ruske televizijske družbe ORT so območje, na katero bodo padli ostanki ruske orbitalne znanstvene postaje Mir, nekoliko spremenili.

Osnovna obramba srbskega gospodarstva

07. 03. 2001 00.00

Srbska vlada je v torek prevzela monopol nad uvozom nafte, uvedla pa je tudi strog nadzor nad igrami na srečo ter uvozom in prodajo cigaret, kave in alkoholnih pijač, je povedal srbski premier Zoran 195144inđić, ki je ob tem pojasnil, da ne gre za podržavljanje, temveč za osnovno obrambo pred organiziranim kriminalom, ki je državnemu proračunu preko "sive ekonomije" letno "kradel" ogromne vsote denarja. 195144inđić je pojasnil, da je bilo doslej izven vladnega nadzora kar 65 odstotkov celotnega prometa z nafto. Odslej naj bi uvoz nafte tekel preko hrvaškega naftovoda neposredno do rafinerij v Pančevu in Novem Sadu. Napovedal je tudi stalno navzočnost predstavnikov finančne policije in strokovnjakov ministrstva za energetiko v naftni industriji, ki naj bi nadzirali proces in postopke, povezane s prodajo nafte. 195144inđić je prav tako napovedal spremembo pogodbe o prodaji podjetja Telekom Srbija, kar pa naj bi se zgodilo brez mednarodne arbitraže, saj naj bi z grškimi in italijanskimi partnerji že dosegli ustrezen sporazum.

Obvezna prijava in odjava bivališča

06. 03. 2001 00.00

Konec februarja je stopil v veljavo zakon o prijavi prebivališča, ki celovito ureja način in postopek prijave in odjave stalnega in začasnega prebivališča, prijavo in odjavo gosta, vodenje registra stalnega prebivalstva ter posredovanje podatkov uporabnikom. Zakon prijavo in odjavo stalnega ali začasnega prebivališča oz. prijavo spremembe naslova stanovanja obravnava kot zakonsko obveznost za državljane in tujce. Kot določa zakon, ki ga je državni zbor sprejel 26. januarja letos, v uradnem listu pa je bil objavljen 9. februarja, mora posameznik prijaviti stalno prebivališče in spremembo naslova stanovanja, odjaviti stalno prebivališče, če se za stalno odseli z območja RS, prijaviti začasni odhod z območja RS, ki traja več kot tri mesece ter prijaviti in odjaviti začasno prebivališče. Stanodajalec pa mora prijaviti in odjaviti gosta ter prijaviti in odjaviti začasno prebivališče posameznika. Po določbah zakona mora na območju RS prijavno-odjavno obveznost izpolniti tako slovenski državljan kot tujec. Stalno prebivališče oz. spremembo naslova stanovanja je treba prijaviti v osmih dneh od naselitve, odjaviti pa pred odselitvijo.

Vladni monopol nad uvozom nafte

06. 03. 2001 00.00

Srbska vlada je danes prevzela monopol nad uvozom nafte, uvedla pa je tudi strog nadzor nad igrami na srečo ter uvozom in prodajo cigaret, kave in alkoholnih pijač, je po zasedanju vlade v Beogradu povedal srbski premier Zoran 195144inđić, ki je ob tem pojasnil, da ne gre za podržavljanje, temveč za osnovno obrambo pred organiziranim kriminalom, ki je državnemu proračunu preko "sive ekonomije" letno "kradel" ogromne vsote denarja.

Drnovšek seznanjen s problemi

05. 03. 2001 00.00

Premier Janez Drnovšek je pred sredinim uradnim obiskom na Madžarskem danes ločeno sprejel predstavnike slovenske manjšine na Madžarskem in madžarske narodne skupnosti v Sloveniji, so danes sporočili iz premierovega kabineta.

Bosanski Hrvati razglasili avtonomijo

03. 03. 2001 00.00

Hrvaški narodni zbor je v Mostarju razglasil začasno hrvaško samoupravo na območjih z večinskim hrvaškim prebivalstvom v BiH, spremembo bosansko-hercegovske ustave in reorganizacijo ustroja BiH v tri entitete. V zaključnem dokumentu je zapisano, da hrvaška samouprava ne priznava oblasti BiH in muslimansko-hrvaške federacije.

19. rektorska konferenca

28. 02. 2001 00.00

Vodstvi Univerze v Ljubljani in Univerze v Mariboru se redno sestajata na rektorskih konferencah, ki so izmenično v Mariboru in Ljubljani. Na že 19. rektorski konferenci, ki je potekala danes na ljubljanski univerzi, so obravnavali dokument Priloga k diplomi, spremembo izbirnega postopka pri razvrščanju kandidatov za vpis v prvi letnik ter politiko plač zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, so sporočili z ljubljanske univerze.

Powell o spremembi sankcij proti Iraku

27. 02. 2001 00.00

Ameriški zunanji minister Colin Powell je po zaključku bližnjevzhodne turneje danes na sedežu zveze NATO v Bruslju dejal, da si ZDA prizadevajo za spremembo sankcij ZN proti Bagdadu, da bi zmanjšali njihove posledice na civilno prebivalstvo. Kot je pojasnil Powell, čigar predlog je pozdravil tudi francoski kolega Hubert Vedrine, se Washington namesto za gospodarske in trgovinske sankcije, ki jih je Varnostni svet ZN proti Iraku uvedel leta 1990, zavzema za uvedbo "inteligentnih sankcij", ki naj bi Iraku preprečile nadaljnje oboroževanje.

Microsoft na prizivnem sodišču

26. 02. 2001 00.00

Zvezno prizivno sodišče v Washingtonu bo danes začelo z dvodnevnimi zaslišanji v prizivu računalniškega velikana Microsoft proti odločitvi zveznega sodnika Thomasa Penfielda Jacksona, ki je 7. junija lani ukazal razbiti podjetje na dva dela. Jackson je odločitev sprejel po tožbi, ki so jo zaradi kršenja več kot sto let stare protimonopolne zakonodaje proti Microsoftu vložili zvezno pravosodno ministrstvo in 19 zveznih držav. Microsoft je morda računal, da bo s prihodom novega predsednika v Washington zavladalo zanj ugodnejše ozračje, vendar glede na pravno ekipo, ki bo zagovarjala vladna stališča, ne more računati na podporo konservativnega tabora. Med najbolj znanimi pravnimi svetniki vlade sta namreč nekdanji "preganjalec" predsednika Billa Clintona Ken Starr ter nekdanji kandidat za sodnika vrhovnega sodišča ZDA Robert Bork.

Prvi telefonski klic iz vesolja

24. 02. 2001 00.00

V času nedavne odprave ameriškega vesoljskega raketoplana Atlantis, ki je na Mednarodno vesoljsko postajo (MVP) dostavil prvi znanstveni modul Destiny, je prišlo do še enega zgodovinskega dogodka, ki pa v uradnem programu odprave ni bil predviden. Astronavtka Marsha Ivins je 10. februarja prvikrat v zgodovini človeštva neposredno iz vesoljskega plovila dvakrat telefonirala na Zemljo.

ESS sprejel proračunski memorandum

23. 02. 2001 00.00

Ekonomsko-socialni svet (ESS) - sestavljajo ga predstavniki vlade, delodajalcev in sindikatov - je na današnji seji sprejel informacijo o proračunskem memorandumu 2001 skupaj s predlogom letošnjega državnega proračuna, ki ga je na kratko predstavil minister za finance Anton Rop. Medtem ko delodajalci načeloma podpirajo memorandum in menijo, da je dobro zastavljen, pa sindikalisti precej bolj kritično gledajo na nekatere prioritete in usmeritve ekonomske in razvojne politike. Za slednje je namreč najpomembnejša politika plač oz. sklenitev novega dogovora o politiki plač. Zato je minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski sprejel pobudo sindikatov za takojšnje nadaljevanje pogajanj o politiki plač prihodnji teden.

Podprli novelo zakona o odvetništvu

23. 02. 2001 00.00

Odbor DZ za notranjo politiko je podprl predlog novele zakona o odvetništvu, katere predlagatelj je vlada, in bo državnemu zboru predlagal, naj jo skupaj z amandmaji obravnava in sprejme po hitrem postopku. Temeljni namen predlaganih sprememb in dopolnitev je prilagoditev obstoječe zakonodaje evropskim direktivam, obenem pa naj bi novi zakon tudi odpravil pomanjkljivosti sedaj veljavnega zakona o odvetništvu. Sicer pa so se člani odbora danes lotili tudi novele zakona o referendumu in o ljudski iniciativi, ki bo, sodeč po današnji razpravi, deležna tako odobravanja kot tudi kritike. Novela namreč predvideva zgolj "drobne popravke", medtem ko temeljno konceptualno vprašanje zakona ostaja nerešeno.

Mercator naj bi gradil v Šentjurju

20. 02. 2001 00.00

Prebivalce Šentjurja že nekaj časa zanima, ali bo ljubljanski trgovec Mercator gradil tudi v njihovi občini. Kot je za STA pojasnil predsednik uprave Mercator SVS Stanislav Brodnjak, so se pred kratkim z vodstvom šentjurske občine pogovarjali o gradnji nakupovalnega središča ob Alposovi tovarni, vendar pogovori še niso končani, saj mora občinski svet sprejeti spremembo zazidalnega načrta industrijske cone Šentjur&nbsp

Kolektiv novinarjev proti imenovanju Čadeža

16. 02. 2001 00.00

Člani novinarskega kolektiva TV Slovenija so na današnji novinarski konferenci javno izrazili nasprotovanje vnovičnemu imenovanju Janeza Čadeža na položaj direktorja RTV Slovenija. Po mnenju urednikov in novinarjev informativnega programa Čadež pooseblja krizo vodenja v javnem zavodu.

Seja sveta za nacionalno varnost

15. 02. 2001 00.00

Svet za nacionalno varnost je na popoldanski seji pod vodstvom Janeza Drnovška obravnaval aktualno problematiko ilegalnih migracij in prebežnikov v Sloveniji. Na seji, ki sta se je udeležila tudi predsednik države Milan Kučan in predsednik DZ Borut Pahor, je notranji minister Rado Bohinc predstavil aktualno problematiko in trende ilegalnih migracij na območju Slovenije ter sprejete in načrtovane ukrepe za ureditev razmer, je med drugim zapisano v sporočilu za javnost na spletni strani predsednika vlade Janeza Drnovška.

Konec pogajanj s šolniki?

14. 02. 2001 00.00

Pogajanjem med ministrstvom za šolstvo in reprezentativnimi sindikati šolnikov za spremembo kolektivne pogodbe na področju vzgoje in izobraževanja sicer še ni videti konca, vendar pa so pogajalci vendarle dosegli določen napredek ter v nekaterih točkah že zbližali stališča. Tako vodja pogajalske skupine šolnikov glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti (SVIZ) Branimir Štrukelj kot ministrica za šolstvo, znanost in šport Lucija čok sta po tokratnem že devetem krogu pogajanj optimistično poudarila, da so že skorajda uskladili vse točke oz. prišli do točke, do koder naj bi ta pogajalska skupina sploh lahko prišla. Pogajanja tako prehajajo na sistemsko raven v okviru vladne medresorske pogajalske skupine, ki jo vodi minister za delo Vlado Dimovski, in v okviru socialnega dialoga naj bi tudi dosegli sistemsko ureditev zakonodaje.

Na zboru SVIZ sprejeti dve resolciji

13. 02. 2001 00.00

Zaposleni v šolah, vrtcih raziskovalni dejavnosti in kulturi bodo v začetku pomladi pred vladno palačo pripravili protestni shod. To odločitev je danes izglasovalo skoraj 700 sindikalistov, ki so se udeležili javne seje v ljubljanskem Cankarjevem domu.

Rupel o položaju Slovencev na Hrvaškem

13. 02. 2001 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel se je danes v Ljubljani sestal s predstavniki Zveze slovenskih društev na Hrvaškem, s katerimi se je pogovarjal tudi o dvostranskih odnosih med državama. Po njegovih besedah sta osrednja problema s katerima se trenutno srečujejo Slovenci na Hrvaškem finančne težave in neurejen status slovenskih državljanov na Hrvaškem. Kljub temu pa lahko na tem področju v prihodnosti pričakujemo "pozitivno spremembo".

Batić kritiziral Žižića - Hombach opozarja

12. 02. 2001 00.00

Srbski minister za pravosodje Vladan Batić je kritiziral izjavo jugoslovanskega premiera Zorana Žižića, ki je dejal, da ZR Jugoslavija Mednarodnemu sodišču Združenih narodov za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu ne bo izročila nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića.

Ni amnestije za najtežje zločine

10. 02. 2001 00.00

Odbor za pravosodje in upravo v srbski skupščini je včeraj podprl amandma vlade o predlogu zakona o amnestiji, po katerem ne bo nikakršne oprostitve za osebe, ki so bile obsojene za težka dejanja spolnih zločinov ali za dejanja nad osebami mlajšimi od 14 let. Amnestije ne bo tudi za tiste, ki so bili več kot trikrat obsojeni. Vlada Srbije je namreč vložila amandma na predlog zakona o amnestiji, v katerem so iz amnestije izvzeti obsojeni za določene najtežje kategorije zločinov. Po intervenciji javnosti so iz kroga obsojenih, ki naj bi jim zmanjšali kazen na 15, oziroma 25 odstotkov, izvzeli obsojene za najtežja dejanja. Vlada mora pokazati namen, da bo ostro preganjala najtežji kriminal, je dejal premier Zoran 195144inđić. Za osebe obsojene za uboj, ugrabitev, posilstvo, protinravne zločine, krvoskrunstvo, kraja, razbojništvo naj bi sicer veljalo, da se jih osvobodi po 15 odstotkih izrečene kazni.

Glasovanje o zaščitnem zakonu

06. 02. 2001 00.00

Italijanski senat je začel obravnavo vsakega od 28 členov zaščitnega zakona in glasovanje o posameznih dopolnilih, ki jih je več kot 1700. Proračunska komisija senata jih je sicer črtala 70, ker niso bila v skladu s sprejetim proračunom. Doslej so senatorji potrdili prve tri člene zakona.

Sprememba programa tekmovanj

05. 02. 2001 00.00

Mednarodna smučarska zveza je ponovno spremenila program tekmovanja na svetovnem prvenstvu alpskih smučarjev v avstrijskem St. Antonu. V torek ob 12. uri bo na sporedu moški kombinacijski smuk, že pred tem pa bo ob 10.30 ženski specialni smuk. Moško dirko v specialnem smuku, ki je odpadla v soboto, bodo organizatorji izpeljali v sredo ob 10.30. V sredo bosta tudi na sporedu dve tekmovanji, kajti zvečer se bodo za odličja potegovale specialistke za slalom.

Nezaupnica ljubljanski mestni upravi

05. 02. 2001 00.00

Ljubljanski mestni svetniki so po burni razpravi kot neustrezno zavrnili poročilo o uresničevanju pogodbe o sofinanciranju izgradnje avtocestnih odsekov Malence - Šentjakob (vzhodna obvoznica) in Zadobrova - Tomačevo (zahodna obvoznica), ki sta jo marca 1996 podpisala ljubljanska mestna občina in Družba za avtoceste v RS (DARS). Po mnenju glavnega kritika predlaganega poročila, predsednika mestnega odbora za cestno prometno dejavnost Janeza Sodržnika, je poročilo, ki ga je pripravila mestna uprava, "skopo in nekonsistentno".

Umik opozicije

01. 02. 2001 00.00

Potem ko vladna večina na seji komisije za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) ni podprla predlogov opozicijskih strank SDS, NSi in SNS, na podlagi katerih bi tem trem strankam pripadla večina sedežev v delovnih telesih za nadzor nad področjem javnih financ in varnostno-obveščevalnih služb, so poslanci koalicije Slovenija v skladu z napovedmi odstopili z vseh vodstvenih funkcij v DZ.

Sodna zmaga za CDU

01. 02. 2001 00.00

Nemško sodišče je včeraj preklicalo kazen v višini 41 milijonov mark, ki jo je nemškim krščanskim demokratom (CDU) odredil parlament zaradi kršenja zakona o financiranju političnih strank v času nekdanjega nemškega kanclerja in predsednika CDU Helmuta Kohla. Stranka CDU je v svoji pritožbi na berlinskem upravnem sodišču opozorila, da so ji kazen odredili nezakonito in da je nerazumno visoka. Sodišče je izrazilo dvom o zakonitosti kazni in pojasnilo, da zakon o financiranju strank nejasno definira obveznosti strank do natančnega pregleda sredstev v končnem letnem finančnem poročilu.

Vučko o posegih v TNP

29. 01. 2001 00.00

Poslanec LDS Dušan Vučko je v prostorih bohinjske občine predstavil novelo zakona o Triglavskem narodnem parku, ki jo je 23. januarja v državnozborsko obravnavo in sprejem po skrajšanem postopku poslala skupina štirih poslancev iz strank vladajoče koalicije.

Greenspan podprl zniževanje davkov

25. 01. 2001 00.00

Predsednik Zveznih rezerv ameriške centralne banke (Fed) Alan Greenspan je med senatnim zaslišanjem v Washingtonu podprl zniževanje davkov v ZDA in s tem predsedniku Georgu Bushu mlajšemu prispeval pomembno podporo. Bush v naslednjih desetih letih načrtuje znižanje davkov v skupni vrednosti 1,6 bilijona dolarjev, kar odločno podpirajo republikanci. Demokrati davčnim olajšavam sicer ne nasprotujejo, vendar ne v takšnem obsegu, kot predlaga Bush in ne po splošni stopnji za vse davkoplačevalce.

Carla Del Ponte v Beogradu

23. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je danes prispela na svoj prvi obisk v Beograd, kjer se bo predvidoma ob 17. uri srečala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, po pogovorih pa je predvidena tudi izjava za javnost.