spremembo

Poslanci polemično o spremembi ustave

25. 07. 2000 21.09

Poslanke in poslanci DZ so danes še vedno razpravljali o predlogu za spremembo 80. člena ustave. V prvem delu so za govornico nastopili predvsem poslanci SDS, ki so navajali razloge za po njihovem prepričanju nesprejemljivost ustavnih sprememb, s katerimi naj bi želeli poslanci SLS+SKD, LDS, ZLSD in DeSUS zaobiti odločbo ustavnega sodišča in referendumsko voljo volivcev. Zagovorniki sprememb ustave pa med drugim poudarjajo, da se bo le tako mogoče na jesenskih parlamentarnih volitvah izogniti dvomu v legitimnost volilnega sistema.

SDS ne išče novih partnerjev

25. 07. 2000 08.22

Predsednik SDS Janez Janša je včeraj zanikal trditve predsednika SLS+SKD Franca Zagožna, da naj bi SDS iskala nove koalicijske partnerje. Dejal je, da je Zagožen v vnemi, da bi čimprej prišlo do konca sestanka in da bi že bil izglasovan Potrčev predlog, ''najbrž slabo slišal''. Janša naj bi samo dejal, da SLS+SKD Slovenska ljudska stranka v prihodnosti ni edini možni koalicijski partner stranki SDS. Dodal je, da bi težko napovedoval koalicijo z LDS, saj že obstaja koalicija LDS, ZLSD in SLS+SKD. Če bi k temu dodali še stranko SDS, to ne bi bila koalicija, ampak bi to bil celotni državni zbor.

LDS ne bo podprla referenduma

24. 07. 2000 20.15

Prvak LDS in nekdanji premier Janez Drnovšek je po današnji za javnost zaprti seji izvršnega odbora stranke, na kateri so njegovi člani poleg aktualnega političnega dogajanja obravnavali tudi priprave liberalne demokracije na državnozborske volitve, v izjavi za novinarje poudaril, da SDS verjetno predlaga izvedbo naknadnega potrditvenega referenduma predvsem zato, da ta ne bi uspel in da bi v državi še naprej imeli nejasno situacijo v zvezi z volilnim sistemom, po katerem naj bi volili na jesenskih volitvah. Poslanski klub LDS zato naj ne bi podprl pobude za izvedbo referenduma.

ZLSD ni naklonjena referendumu

24. 07. 2000 18.51

''Smo na pragu rešitve problema,'' je pred bližnjim odločanjem v državnem zboru o načrtovani spremembi ustave ocenil predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor in obenem izrazil upanje, da bo DZ z dvotretjinsko večino sprejel spremembo ustave. Naknadnemu referendumu, na katerem naj bi volivci potrdili spremembo ustave, ZLSD ni naklonjena, je opozoril prvak stranke, obenem pa poudaril, da se bodo glede tega vprašanja dokončno odločili, ko in če bo za njegovo izvedbo vložen predlog. Pahor je ob razmišljanju o naknadnem potrditvenem referendumu veliko pozornosti posvetil sklepu vlade iz srede julija, da Slovenija še nima uzakonjenega volilnega sistema, ki bi omogočal izvedbo jesenskih volitev. Predsednik ZLSD se ob tem namreč sprašuje, kaj bi se zgodilo, če na potrditvenem referendumu sprememba ustave ne bi dobila potrebne večine med volilci, saj bi se znašli v situaciji, ko po mnenju vlade ne bi imeli veljavnega volilnega sistema, politična kriza pa bi se še poglobila.

Srečanje pod ''materjo vseh lip''

22. 07. 2000 17.44

Tokratno tradicionalno srečanje državnikov in politikov pod krošnjo častitljive Najevske lipe blizu Črne na Koroškem je bilo že deseto po vrsti. Poleg predsednika Milana Kučana so se srečanja med drugimi udeležili tudi nekateri poslanci v državnem zboru, državni svetniki, varuh človekovih pravic Ivan Bizjak, župani koroških občin in France Bučar, ki je bil slavnostni govornik na prvem srečanju pod Najevsko lipo. Predsednik Kučan je v svojem govoru med drugim tudi poudaril, da je velika prednost demokracije v odgovorni svobodi besed in dejanj vseh dejavnikov v politiki. Med odgovorna dejanja sodi, tako Kučan, tudi zadnja pobuda večine parlamentarnih strank, s katero bo DZ kot edini zakonodajalec s spremembo ustave in ustavnim zakonom določil volilna pravila, po katerih bomo volili na državnozborskih volitvah. Predsednik je izrazil tudi prepričanje, da je ta pobuda znamenje, da smo v Sloveniji sposobni imeti koalicijo razuma, pameti in treznosti in da bo dobila podporo zahtevane večine. Prvo srečanje pod Najevsko lipo je avgusta leta 1991 pripravila občina Ravne na Koroškem v sodelovanju s krajevno skupnostjo Črna. Kasneje so so vidnejše osebnosti iz slovenskega političnega življenja pod staro lipo pri kmetu Najevniku zbrale vsako leto julija, srečanje pa je po reformi lokalne samouprave prešlo v organizacijo občine Črna na Koroškem. Najevsko lipo štejejo za najstarejšo na Slovenskem, zato jo nekateri imenujejo tudi ''mater vseh lip''.

O spremembi ustave

22. 07. 2000 16.20

Državni zbor bo v torek, 25. julija, pričel 53. izredno zasedanje na katerem bo odločal o spremembi ustave in s tem povezano o podrobnejši opredelitvi proporcionalnega volilnega sistema v temeljnem državnem aktu, na dnevnem redu bo tudi t.i. sveženj evropske zakonodaje, s predhodne 52. izredne seje pa bodo prenesli na novo plenarno sejo še šest zakonov.

Zagožen o razmerah v koaliciji

22. 07. 2000 12.48

SLS+SKD Slovenska ljudska stranka najverjetneje ne bo podprla včerajšnjega sklepa sveta SDS, da bo v primeru sprejetja ustavnega zakona SDS skušala zbrati podpise 30 poslancev za izvedbo naknadnega potrditvenega ustavnega referenduma, je povedal predsednik SLS+SKD Franc Zagožen. Pojasnil je, da sam tak referendum podpira le v primeru, da bi se z njim strinjale vse stranke. Vendar v tej nameri SDS sam vidi predvsem nevarnost, da bo SDS pozvala volivce, naj se referenduma ne udeležujejo, kar bi pomenilo nadaljevanje politične krize. Obenem je izrazil še bojazen, da SDS ne želi rešitve te krize.

Podprt predlog ustavnega zakona

22. 07. 2000 09.59

Pred načrtovano spremembo ustave in s tem povezano podrobnejšo opredelitvijo proporcionalnega volilnega sistema v temeljnem državnem aktu je komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe s potrebno dvotretjinsko večino navzočih članov podprla predlog ustavnega zakona, na podlagi katerega naj bi 80. člen v prihodnje določal, da se ''poslanci, razen poslancev narodnih skupnosti, volijo po načelu sorazmernega predstavništva ob štiriodstotnem volilnem pragu za vstop v DZ, pri čemer imajo volivci odločilen vpliv na dodelitev mandata kandidatom''. Predlagano dopolnitev 80. člena ustave in njen izvedbeni del, ki ga je na podlagi minuli teden sprejetih usmerjevalnih stališč v državnem zboru pripravila parlamentarna pravna služba, je komisija podprla s 15 glasovi proti petim. Za predlagani ustavni zakon so glasovali poslanci SLS+SKD, LDS, ZLSD in DeSUS, proti pa štirje poslanci SDS in poslanec SNS. Državni zbor bo o ustavni spremembi, ki naj bi vnesla določene spremembe v obstoječi volilni model za izvedbo letošnjih parlamentarnih volitev, po napovedih odločal na naslednjem izrednem zasedanju s pričetkom v torek, 25. julija.

Delovni posvet SLS+SKD

22. 07. 2000 09.58

Ključna misel z delovnega posveta, na katerem so se zbrali predsedniki občinskih odborov, ministri, poslanci, državni svetniki in člani izvršilnega odbora SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, je, da bo stranka imela preveč kandidatov za jesenske državnozborske volitve in se bo zaradi tega težko odločila, kdo bo kandidiral v posameznih volilnih okrajih, je med posvetom v izjavi za javnost povedal predsednik DZ Janez Podobnik in dodal, da bodo morali najprej določiti postopke za izbiro kandidatov in s tem omogočiti izbiro res najboljših. Predsednik stranke Franc Zagožen pa je zatrdil, da je poslanska skupina trdna v svoji odločitvi in bo spremembo ustave podprla tudi med glasovanjem v DZ, podporo tega sklepa pa pričakuje tudi v sami stranki. Na posvetu sta manjkala predsednik vlade Andrej Bajuk in zunanji minister Lojze Peterle, ki sta se opravičila zaradi drugih obveznosti. Zagožen je še povedal, da se sobotnega sestanka pri predsedniku vlade člani njihove stranke ne bodo udeležili, ker se je tako odločila poslanska skupina. Gre za to, da imajo poslanci veliko obveznosti, vabilo na sestanek pa so prejeli šele v petek zjutraj, zato so Bajuku predlagali prestavitev sestanka na ponedeljek, je povedal predsednik SLS+SKD in dodal, da bo, kot kaže, sestanek potekal brez poslancev in večine ministrov iz njihove stranke. Po njegovih besedah večji del stranke podpira spremembo ustave, vendar pa to ne bi smelo pomeniti razpada koalicije Slovenija, saj ta ne bi smela živeti samo na podlagi odločitve, da se uveljavi nekaj, česar ni mogoče uveljaviti. Dejstvo je, da koalicijska pogodba, ki je bila zasnovana za dvokrožni večinski volilni sistem, ni več izvedljiva in da se je treba drugače dogovoriti o sodelovanju v vladi, je še povedal Zagožen in ob tem izrazil prepričanje, da bo vlada do volitev normalno delovala.

Mobitel z novim nadzornim svetom

21. 07. 2000 18.08

Skupščina družbe Mobitel je na današnji seji, zaradi kadrovskih sprememb v Telekomu, z mesta člana nadzornega sveta razrešila Petra Tevža in Adolfa Zupana ter za nova člana nadzornega sveta imenovala Marjana Podobnika in Pavla Žaklja.

Ustavni zakon pripravljen za odločanje v DZ

21. 07. 2000 12.33

Pred načrtovano spremembo ustave in s tem povezano podrobnejšo opredelitvijo proporcionalnega volilnega sistema v temeljnem državnem aktu je komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe s potrebno dvotretjinsko večino navzočih članov podprla predlog ustavnega zakona, na podlagi katerega naj bi 80. člen v prihodnje določal, da se ''poslanci, razen poslancev narodnih skupnosti, volijo po načelu sorazmernega predstavništva ob štiriodstotnem volilnem pragu za vstop v DZ, pri čemer imajo volivci odločilen vpliv na dodelitev mandata kandidatom''.

Zeleni za spremembo zakona

18. 07. 2000 17.47

Tik pred poletnimi počitnicami v avstrijskem parlamentu je poslanka avstrijskih Zelenih Terezija Stoisits vložila predlog spremembe avstrijskega zakona o narodnih manjšinah iz leta 1976. Stoisitseva predlaga, da naj bi odpravili sedanjo 25-odstotno določilo kot pogoj za uporabo jezika manjšine v uradnih in na krajevnih tablah.

Hrvaška bo spremenila ustavo

16. 07. 2000 15.39

Predstavniški dom hrvaškega sabora je sinoči na izrednem zasedanju z večino glasov sprejel odločitev za začetek postopka spremembe ustave Republike Hrvaške, kar pomeni prvi korak pri prehodu iz polpredsedniškega v parlamentarni politični sistem. Razprava o spremembi ustave in oblikovanju načrta za te spremembe bo sledila jeseni.

IO SLS+SKD o odločitvi poslanske skupine

15. 07. 2000 15.48

Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke je na včerajšnji seji po obširni razpravi z večino sprejel stališče, da so bile izčrpane vse možnosti, da bi uzakonili dvokrožni večinski volilni sistem. Na podlagi ocene poslanske skupine stranke, da tudi ni možnosti za uzakonitev novega zakonodajnega referenduma, je tako ostala samo še ena ustavna pot, to je sprememba ustave.

Srečanje Črnogorcev in srbske opozicije

15. 07. 2000 10.09

Vladajoče črnogorske stranke, naklonjene reformam, in srbska opozicija so se na srečanju na Svetem Štefanu izrekle za skupno demokratično državo. Za dosego tega cilja pa bodo nujne miroljubne in demokratične spremembe ustave ZRJ, ki bodo odražale interes obeh republik, so poudarili udeleženci srečanja v sporočilu za javnost.

Koalicija ne bo razpadla?

14. 07. 2000 20.22

Dober mesec po prisegi nove vlade je bila enotnost koalicije na prvi resni preizkušnji. Združena ljudska stranka se je namreč odrekla v kolicijski pogodbi zapisani zavezi za uveljavitev večinskega volilnega sistema. Njeni poslanci so včeraj podprli ustavne spremembe, ki bi uzakonile drugačen volilni model, zaradi česar so mnogi že ugibali o razpadu pomladnega zavezništva. ''Mislim da koalicija Slovenija zaradi tega ne bo razpadla,'' je dejal Zagožen. Popoldne pa se je poslanska skupina SLS + SKD sestala z izvršilnim odborom stranke. Med sejo je predsednik, ki so ga Socialdemokrati obtožili soliranja, zagotovil, da vodstvo stranke podpira odločitve poslanske skupine v zvezi z volilno zakonodajo.

Volilni sistem je neveljaven

14. 07. 2000 14.28

Vlada je včeraj med razpravami o nastalih razmerah v zvezi z jesenskimi volitvami in predlogom, ki ga je poslala v DZ za spremembo ustave, ki naj bi omogočil izvedbo alternativnega referenduma, na katerem bi se lahko volilci odločali ali za dvokrožni večinski volilni sistem ali proporcionalni sistem, ugotovila, da zaradi neizvršitve referendumske volje Slovenija še vedno nima uzakonjenega volilnega sistema, ki bi omogočal izvedbo jesenskih volitev. Po mnenju vlade bi izvedba volitev po obstoječem zakonu o volitvah v DZ pomenila neposredno nasprotje z odločitvijo, sprejeto na referendumu in odločbo ustavnega sodišča. Poslanci so z 68 glasovi že tudi sprejeli sklep o začetku postopka za spremembo slovenske ustave, vlada pa je sprejela tudi poseben sklep, da zaprosi komisijo Sveta Evrope za demokratizacijo skozi pravo, da na podlagi evropskih meril varovanja človekovih pravic in svoboščin preuči in oceni, ali bi bile letošnje volitve v DZ, ki bi bile izvedene na podlagi izida referenduma in ustavni sodbi nasprotnega volilnega zakona ustavno-pravno legitimne ter ali bi bilo v skladu z evropsko pravno tradicijo možno izvesti parlamentarne volitve na podlagi volilnega zakona, ki bi sicer nasprotoval izidu referenduma in ustavni sodbi, vendar bi bil pravno utemeljen npr. z revizijo ustavne odločbe o volitvah v DZ.

Črna gora tik pred vojno?

14. 07. 2000 12.09

Črnogorska tiskovna agencija Montenafax je včeraj poročala, da so bile minuli petek, ko je črnogorski parlament razpravljal o nedavno sprejetih spremembah jugoslovanske ustave, jugoslovanske vojaške enote v Podgorici v polni bojni pripravljenosti. Generali, zvesti predsedniku Slobodanu Miloševiću, naj bi pripravili vse potrebno za prevrat v Črni gori, je še poročala agencija, sklicujoč se na vojaške kroge.

Zagožen in Janša o odločitvi v DZ

14. 07. 2000 08.50

Predsednika vladnih strank Franc Zagožen (SLS+SKD Slovenske ljudske stranke) in Janez Janša (SDS) sta sinoči v Odmevih na TV Slovenija odgovorila na vprašanje, ali današnja podpora združene stranke predlogu za začetek postopka za spremembo ustave pomeni razpad Koalicije Slovenija ali ne. Medtem ko je Zagožen cenil, da je bila včeraj sprejeta zgolj odločitev za začetek včeraj po njegovem prepričanju nastala neka nova koalicija.

DZ nadaljuje razpravo o volitvah

13. 07. 2000 13.38

Državni zbor je danes začel sejo z včeraj začeto in tudi prekinjeno razpravo o oblikovanju mnenja za predsednika države Milana Kučana o najprimernejšem roku za razpis in izvedbo letošnjih parlamentarnih volitev.

Korzičani za spremembo ustave

13. 07. 2000 12.59

Korziški regionalni parlament je v izjavi, ki jo je izglasoval v noči na četrtek, od Pariza zahteval zakonodajne pristojnosti in enovito politično strukturo otoka, za kar je potrebna sprememba francoske ustave. Parlament v Ajacciu je tako z veliko večino sprejel smernice za nadaljnja pogajanja o samostojnosti na dva departmaja razdeljenega sredozemskega otoka.

Je volilni sistem sploh legalen?

12. 07. 2000 17.33

Štiri dni pred prvim možnim rokom za razpis volitev, se je državni zbor lotil razprave o možnosti za takšno spremembo ustave, da bi bil že v njej kot volilni sistem določen proporcionalni sistem. In spet se je vnel boj med zagovorniki in nasprotniki takšne rešitve. Bolj ali manj pa je že jasno, da se je čas, ki je na voljo za kakršnokoli spremembo volilnega sistema, skrajšal še za en dan.

Danes v DZ

12. 07. 2000 10.47

Državni zbor nadaljuje 52. izredno sejo z odločanjem o predlogu za začetek postopka za spremembo ustave RS v smeri določitve sistema sorazmernega predstavništva z obvezno personalizacijo volitev. Nato bodo poslanci obravnavali dopis predsednik države Milana Kučana državnemu zboru za posredovanje mnenja parlamenta o rokih za razpis in izvedbo volitev. Kot je napovedal predsednik DZ Janez Podobnik, bo DZ odločal tudi o predlogu predsednika države za izvolitev varuha človekovih pravic. Predsednik države predlaga, da DZ za ombudsmana izvoli sedanjega varuha Ivana Bizjaka, kateremu se konec septembra izteče šestletni mandat, za njegovo potrditev pa je potrebna dvotretjinska večina.

Poslanci danes o datumu volitev

11. 07. 2000 08.07

Državni zbor se bo danes sestal na 52. izredni seji, namenjeni obravnavi svežnja t. i. evropskih zakonov, ponovnemu odločanju o zakonu o zbirkah podatkov s področja zdravstvenega varstva in zakonu o potnih listinah slovenskih državljanov, na katera je državni svet izglasoval odložilni veto, ter odločanju o predlogu predsednika republike za izvolitev varuha človekovih pravic.

Ta teden v parlamentu

10. 07. 2000 08.18

Državni zbor se bo ta teden, in sicer jutri sešel na 52. izredni seji, namenjeni obravnavi svežnja t.i. evropskih zakonov, ponovnemu odločanju o zakonu o zbirkah podatkov s področja zdravstvenega varstva in zakonu o potnih listinah slovenskih državljanov, na katera je DS izglasoval odložilni veto, ter odločanju o predlogu predsednika republike za izvolitev varuha človekovih pravic. Poslanci naj bi na izrednem zasedanju odločali tudi o mnenju, ki ga bo DZ posredoval predsedniku države Milanu Kučanu glede najprimernejšega dneva za razpis jesenskih rednih parlamentarnih volitev, ter o predlogu skupine 28 poslancev s prvopodpisanim Miranom Potrčem (ZLSD) za spremembo 80. člena ustave, s katero bi že v ustavo zapisali proporcionalni volilni sistem, ki ga je matična komisija za volilni sistem zavrnila. Ta teden bo zasedalo tudi več delovnih teles DZ.

SLS+SKD o jesenskih volitvah

07. 07. 2000 21.33

Predsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franc Zagožen in predsednik strankinega volilnega štaba Janez Podobnik sta na prvi novinarski konferenci stranke po aprilski združitvi predstavila prednostne cilje stranke do volitev in osnovne poudarke, s katerimi bodo nastopili na jesenskih parlamentarnih volitvah.

Kdaj bomo volili?

06. 07. 2000 19.36

Če sklepamo po dogajanju na današnji komisiji za volilni sistem in ustavne spremembe, bo predsednik države Milan Kučan jesenske volitve lahko razpisal povsem po lastni presoji. Člani komisije so namreč sprejeli nekakšen osnutek odgovora na Kučanovo pisno vprašanje, kdaj naj razpiše volitve. Datuma mu ne morejo predlagati, pričakujejo pa, da bo pri odločitvi upošteval dejstvo, da še potekajo razprave o tej temi.

DeSUS o volilnem sistemu

06. 07. 2000 14.17

V Demokratični stranki upokojencev Slovenije (DeSUS) ocenjujejo, da ne bi bilo nič narobe, če bi se spremenjeni volilni sistem koristil na volitvah v državni zbor čez štiri leta, saj je pred letošnjimi ostalo zelo malo časa za njegovo spremembo.

Še brez ustavnih sprememb

05. 07. 2000 23.13

Dober teden pred prvim možnim rokom za razpis jesenskih volitev - ta rok je 16. julija - je danes v vodo padla še ena priložnost za hitro rešitev zagat z volilnim sistemom. V iskanje možnih rešitev za uzakonitev novega volilnega sistema še pred letošnjimi rednimi parlamentarnimi volitvami se je s predlogom za spremembo 90. člena ustave in predlogom zakona o izvedbi referenduma o volilnem sistemu vključil tudi minister brez listnice za zakonodajo Tone Jerovšek oziroma vladna služba za zakonodajo. Komisija za volilni sistem je namreč zavrnila predlog skupine poslancev, da bi proporcionalni volilni sistem vključili v ustavo. Najbolj verjeten izhod iz sedanjega položaja je tako zakonodajni referendum, na katerem bi volilci izbirali med večinskim na eni in popravljenim proporcionalnim sistemom na drugi strani.

Predsedniške volitve v Mehiki

02. 07. 2000 20.15

V Mehiki so se danes začele predsedniške volitve, ki bodo morda pomenile spremembo na oblasti in konec najdaljšega obdobja enostrankarske vladavine na svetu. Zadnje javnomnenjske raziskave so pokazale, da ima vladajoča Institucionalna revolucionarna stranka (PRI) le še za las prednosti pred opozicijo.