spremembo

Zoper Kodriča odrejen pripor
02. 12. 2000 00.00
V Kopru so kriminalisti danes bolj podrobno seznanili javnost o poteku in ozadju četrtkove aretacije

Dimovski ob prazniku invalidov
02. 12. 2000 00.00
Minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski ob jutrišnjem evropskem dnevu invalidov čestita vsem slovenskim invalidom in jih vabi k skupnemu razreševanju odprtih vprašanj. Letošnji 3. december, ki je posvečen predvsem vprašanju nediskriminacije na področju zaposlovanja invalidov, kar je tudi v Sloveniji velik problem, je za ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve še posebej obvezujoč, je prepričan Dimovski. V minister ob tej priložnosti v sporočilu za javnost tudi napoveduje, da bo ministrstvo v sodelovanju z invalidi pripravilo nov zakon o usposabljanju in zaposlovanju invalidov, ki bo upošteval mednarodno sprejete usmeritve in načela dobre prakse ter izkušnje, ki jih na tem področju v Sloveniji ni malo.

Od jutri dražja pošta in telefon
30. 11. 2000 00.00
Pošta Slovenije bo s 1. decembrom za 19 odstotkov podražila vse javne storitve v notranjem in mednarodnem poštnem prometu, razen poštnih nakaznic. Do omenjene podražitve bo prišlo zaradi spremembe obdavčevanja poštnih storitev v sistemu davka na dodano vrednost. S 1. decembrom pa bo za šest odstotkov dražji tudi telefonski impulz, za osem odstotkov pa ceni telefonske naročnine za samostojni priključek in dvojček. Vlada je 23. novembra s spremembo uredbe o najvišjih cenah poštnih storitev upoštevala odločitev ustavnega sodišča, ki je razveljavilo določilo zakona o DDV, po katerem javne poštne storitve niso obdavčljive v sistemu DDV. Omenjene storitve, ki so bile doslej neobdavčene, bodo po novem obdavčene z 19-odstotno stopnjo.

Srečanje ravnateljev srednjih šol
27. 11. 2000 00.00
V Portorožu poteka strokovno srečanje ravnateljic in ravnateljev srednjih šol, ki ga organizira ministrstvo za šolstvo in šport. V uvodu v posvet je namesto ministra Lovra Šturma, ki je bil zadržan zaradi obiska tuje delegacije za manjšinsko šolstvo, udeležencem spregovorila državna sekretarka za srednje šolstvo pri MŠŠ Slavica Navinšek. Ugotovila je, da med temami posveta, ki obsegajo predstavitev novosti v srednjem šolstvu, ni teme z aktualnega področja o vpisu v srednje šole. Sicer pa je državna sekretarka povzela mnenje, da se bo prestop iz osnovne šole v srednjo olajšal šele, ko se bo število vpisanih v prvi razred osnovne šole močno zmanjšalo. Že letos je vpisanih 3600 učencev manj kot lani, je povzela državna sekretarka. Predlagala je tudi spremembo programa posveta.

Povprečna letna inflacija
27. 11. 2000 00.00
Povprečna letna inflacija naj bi letos znašala 8,9 odstotka. Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur, ki se od svoje funkcije poslavlja, saj naj bi ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj (MEOR), v kolikor bo novela zakona o vladi stopila v veljavo, v novi vladi postalo del ministrstva za gospodarstvo, sicer težave z inflacijo pričakuje prihodnje leto in leta 2002.

Dnevi akcij proti nasilju nad ženskami
25. 11. 2000 00.00
Ob mednarodnih dnevih akcij proti nasilju nad ženskami, ki se začenjajo danes in trajajo do 10. decembra, urad za žensko politiko poziva ženske in dekleta, ki doživljajo nasilje, naj pokličejo na anonimni telefon, povedo svoje izkušnje ob prijavi nasilja oziroma razloge, zakaj nasilja niso prijavile. Številka omenjenega telefona je na zgibankah in letakih, ki jih je urad poslal na centre za socialno delo, zdravstvene domove, zavode za zaposlovanje, ginekološke ambulante, srednje šole, fakultete in zatočišča.

Konferenca Euro Info Centrov
23. 11. 2000 00.00
V Pragi se danes začenja tridnevna letna konferenca Euro Info Centrov, ki se je ob predstavnikih Evropske komisije udeležujejo predstavniki 282 centrov iz skupaj 26 držav, med njimi tudi predstavniki treh slovenskih Euro Info Centrov, in sicer iz Ljubljane, Maribora in Kopra. Teme srečanja so tri: osrednja je vzpostavitev tesnejšega sodelovanja oziroma povezovanja med mrežami, ki jih je Evropska unija podobno kot mrežo EIC postavila v podporo podjetniškemu sektorju, druga je širitev EU in njene posledice ter priložnosti za podjetja, tretja, posebna tema letošnje konference pa je elektronsko trgovanje.

Clinton obžaluje neuspeh pogajanj
15. 11. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton iz časa svojega predsedovanja ZDA najbolj obžaluje, ker mu ni uspelo doseči sprave med Izraelci in Palestinci. Mir na Bližnjem vzhodu si je namreč želel "iz vsega srca". "Če se to ne bo zgodilo, bom globoko razočaran, nikoli pa ne bom obžaloval niti ene same minute, ki sem jo porabil pri tem," je povedal Clinton v pogovoru za ameriško tiskovno agencijo AP. Če bi Izraelci in Palestinci dosegli spravo, bi bila izraelska država varna, poleg tega pa bi imeli Palestinci svojo usodo v lastnih rokah, je dejal Clinton v pogovoru za AP, ki ga je imel na krovu letala na poti v Brunej na vrh APEC. Napovedal je še, da bo dogovoru med Izraelci in Palestinci kmalu sledil mir med Izraelom in Sirijo. Clinton se je v zadnjih dneh srečal z izraelskim premierom Ehudom Barakom in palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom, da bi dosegel rešitev osemtedenskega nasilja na palestinskih ozemljih, v katerem je doslej umrlo več kot 200 ljudi. Po njegovih besedah bi moralo biti ta teden jasno, ali bo prišlo do novih prizadevanj za spremembo stališč obeh strani. Sicer pa se Palestinci in Izraelci po njegovem mnenju ne morejo vrniti za pogajalsko mizo, če se bo nasilje nadaljevalo v enaki meri. Clinton je dva meseca pred iztekom predsedniškega mandata spregovoril o dosežkih svojega predsedovanja. Kot je povedal, je njegovo največje osebno zadovoljstvo, da so Združene države Amerike danes v boljšem položaju kot pred osmimi leti, in to ne samo gospodarsko. V ZDA je več enakopravnosti, manj kriminala in manj ljudi brez zdravstvenega zavarovanja, izboljšuje se tudi šolstvo. "Država je bolj samozavestna in več je možnosti," je dejal. "Vsak predsednik je vesel ob občutku, da je Amerika med njegovim mandatom postala močnejša in boljša," je dodal.

Ostanov 36. dan gladovne stavke
14. 11. 2000 00.00
Na gladovni protest višjega profesorja Iztoka Ostana s portoroške fakultete za pomorstvo in promet (FPP) se je odzvalo tudi Obalno društvo pedagoških delavcev. Na dekana FPP Stojana Petelina in člane Senata FPP so naslovili pismo, v katerem pozivajo, naj poiščejo ustrezno pravno možnost in v najkrajšem času ugodijo začetnima zahtevama Iztoka Ostana. Obalno društvo pedagoških delavcev je svojo zahtevo utemeljilo s strokovno zavestjo pedagoških delavcev, so zapisali v pismu. Naslovnike pozivajo predvsem v imenu humanih načel, da storijo vse za zaščito človekovega življenja.

Srečanje držav CEFTA v Varšavi
13. 11. 2000 00.00
Iz kabineta predsednika vlade so sporočili, da se bo Andrej Bajuk v sredo, 15. novembra, udeležil letošnjega srečanja predsednikov vlad držav pogodbenic CEFTA - Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini, ki bo v Varšavi. Ker je Poljska letos predsedujoča država CEFTA, bo gostitelj tokratnega vrha poljski premier Jerzy Buzek. Slovenskega predsednika vlade bo spremljal tudi minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur. Dnevni red letnega srečanja predsednikov vlad sedmih držav pogodbenic CEFTA zajema plenarno zasedanje, na katerem bodo premieri ocenili gospodarsko sodelovanje in trgovinske odnose med pogodbenicami v prejšnjem in letošnjem letu ter začrtali smernice za nadaljnje gospodarsko sodelovanje in aktivnosti v okviru CEFTA.

Volilna zmeda v ZDA se nadaljuje
12. 11. 2000 00.00
Zmeda po torkovih predsedniških volitvah v Združenih državah se nadaljuje že peti dan. Po zadnjih podatkih predsedniških volitev v ZDA je Bush zmagal v 29 zveznih državah in zbral 246 elektorskih glasov, Gore pa v 19 državah in Okrožju Kolumbija ter zbral skupaj 262 elektorskih glasov. Goru so v petek zvečer prišteli sedem elektorskih glasov iz Oregona, kjer naj bi zmagal s prednostjo približno 6.000 glasov. Po pisanju New York Timesa lahko Gore, če iz kakršnihkoli zakonitih razlogov elektorski glasovi Floride ne bodo všteti, zmaga s prednostjo, ki jo ima. Ustava namreč določa, da je novi predsednik tisti kandidat, ki dobi večino na elektorskem kolidžu, ne določa pa izrecno, da morajo glasove nujno oddati elektorji iz vsake države.

Zahteve po spremembah volilnega sistema
11. 11. 2000 00.00
Tudi četrti dan po volitvah v Združenih državah Amerike še ni jasno kdo bo novi predsednik ZDA. Poleg Floride pa se sedaj zapleta še v štirih zveznih državah, Wisconsinu, Iowi, Oregonu in v Novi Mehiki.

Danes predsedniške volitve v ZDA
06. 11. 2000 00.00
Kot kažejo zadnje raziskave javnega mnenja ima Bush, kljub novici o vožnji v pijanem stanju pred 24 leti, še vedno minimalno prednost. Volitev se po javnomnenjskih raziskavah namerava udeležiti le slaba polovica volilnih upravičencev. Vendar so Republikanci letos izredno razpoloženi vsaj posredno premagati osovraženega Billa Clintona in pričakovati je, da se bodo v želji po osvojitvi Bele hiše vsuli na volišča. Demokratov je sicer več, vendar jih njihov zastavonoša ni tako navdušil, kar dokazuje tudi soliden odstotek javnomnenjske podpore za kandidata Zelene stranke Ralpha Naderja. Strankarska disciplina pri demokratih prav tako ni kaj prida, saj so Goru njegovi privrženci naredili več škode kor koristi, ko so tri dni pred volitvami spravili v javnost novico o Bushevi aretaciji leta 1976 zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Javnost je tako kot med afero Monica Lewinsky hitro spoznala, da gre za kalno vodo in sodeč po anketah ni nasedla predvsem TV medijem, ki so novico pograbili in začeli glodati kot sestradan pes. Ankete kažejo, da objava vesti ne bo vplivala na spremembo mnenja o Bushu kot kandidatu, oziroma če bo, bo vsaj toliko vplivala tudi na slabše mnenje o demokratih, ki so novico šele sedaj spravili v javnost.

Nova kolektivna pogodba za raziskovalne dejavnosti
03. 11. 2000 00.00
Minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček in predsednik Sindikalne konference raziskovalnih dejavnosti Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti (SVIZ) Slovenije Janez Stergar sta danes podpisala spremembe in dopolnitve kolektivne pogodbe za raziskovalne dejavnosti, ki vsebinsko izenačuje plače zaposlenih v raziskovalnih dejavnostih s plačami tistih, ki so zaposleni v visokem šolstvu. Po Stergarjevih besedah s spremenjeno kolektivno pogodbo največ pridobijo raziskovalci z najvišjimi nazivi, ki so primerljivi z nazivi univerzitetnih profesorjev. Tem raziskovalcem se bo plača 1. januarja prihodnje leto zvišala za približno 12.000 tolarjev neto in nato za enak znesek še 1. decembra 2001. Sicer pa je Stergar poudaril še, da se Slovenija mora zavedati, da razen znanja v svetu nima drugih konkurenčnih prednosti, zato mu bo morala v prihodnje namenjati več sredstev. Danes podpisana kolektivna pogodba - SVIZ je predlog sprememb kolektivne pogodbe za raziskovalno dejavnost poslal ministrstvu za znanost in tehnologijo (MZT) že maja letos - tako poleg višjih plač po Stergarjevih besedah prinaša tudi močno socialno varovalko, saj delavcu, ki predloži dokončni sklep o prenehanju delovnega razmerja zakonca iz naslova tehnološkega viška, ne more prenehati delovno razmerje brez njegovega pisnega soglasja ter pravico do večjega števila dni namenjenih izobraževanju vseh zaposlenih v raziskovalnih dejavnosti. Stergar je ob tem povedal, da natančnega izračuna, kaj omenjene spremembe pomenijo za proračun, nima in poudaril, da za posameznika to ne pomeni prav veliko. "V pogajanjih se je zataknilo pri mladih raziskovalcih," je še povedal Stergar in dodal, da ti s tokratno spremembo kolektivne pogodbe niso pridobili ničesar.

Pokojnine ostajajo nespremenjene
24. 10. 2000 00.00
Kljub luknji, ki zeva v pokojninski blagajni bodo te za zdaj ostale nespremenjene. Danes je o tem razpravljal upravni odbor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Za pokrivanje primanjkljaja bodo najeli posojila, ki jih nameravajo vrniti prihodnje leto.

Država bo zaporniku plačala operacijo
22. 10. 2000 00.00
Nek britanski transseksualni zapornik, ki je na prestajanju 17-letne zaporne kazni, ker je pred osmimi leti oropal neko pošto, si bo na državne stroške spremenil spol. Zapornik bo svojo kazen odslužil v ženskem zaporu.

Kongres SLS+SKD pred božičem
20. 10. 2000 00.00
IO SLS+SKD v Kamniku pod Krimom v gostilni Pri Koširju za zaprtimi vrati analizira izid stranke na nedeljskih parlamentarnih volitvah. Med sejo je predsednik stranke Franc Zagožen izjavil, da bo IO svetu stranke predlagal, naj v najkrajšem možnem času, skliče prvi redni volilni kongres stranke. Predvidoma naj bi sicer na seji razpravljali tudi o tem, ali bodo dali zeleno luč za pogajanja o vstopu stranke v koalicijo z LDS, toda Zagožen pričakuje, da danes odločitve o tem še ne bo. Sklic izrednega kongresa so zahtevali nekateri člani zaradi nezadovoljstva z volilnim izidom. Zagožen je še napovedal, da sam ne bo več kandidiral za predsednika stranke.

Regionalizacija Slovenije je nujna
18. 10. 2000 00.00
Za regionalizacijo Slovenije obstajajo geografski, gospodarski, zgodovinski, upravni in politični razlogi - za to pa je nujno spremeniti 143. člen veljavne ustave, je v svojem poročilu ugotovila skupina strokovnjakov za regionalizacijo na čelu z Janezom Šmidovnikom. Ta je predsedniku državnega zbora ter njegove komisije za ustavne spremembe Janezu Podobniku danes v parlamentarni zgradbi tudi slovesno izročil že omenjeni akt. Poročilo skupine, ki je v iztekajočem se mandatu delovala pri ustavni komisiji, se nanaša na predlog skupine 33 poslancev sedanjega parlamentarnega sklica za črtanje sporne ustavne odločbe, ki obravnava pokrajine kot zgolj neobvezno obliko medobčinskega sodelovanja in s tem po mnenju mnogih zavira nujno potrebno oblikovanje druge ravni lokalne samouprave oziroma členitev države na pokrajine.

Slovenija - Švica 2:2
12. 10. 2000 00.00
V tekmi 3. kroga kvalifikacij za nastop na svetovnem nogometnem prvenstvu leta 2002 sta Slovenija in Švica igrali neodločeno 2:2 (1:1).

Na sejo Beneške komisije dva pravna strokovnjaka
10. 10. 2000 00.00
Ena najbolj odmevnih tem v zadnjih dneh je dogajanje v zvezi z Beneško komisijo. Ta bo v soboto obravnavala mnenje treh sodnikov poročevalcev o spremembi našega volilnega sistema. Gre za vprašanje, ki ga je na komisijo naslovil premier Bajuk. Ta je mnenje poročevalcev že dobil, a ga menda ni želel posredovati predsedniku parlamenta. Janez Podobnik pa je dokument nato dobil po svojih kanalih, neposredno od Beneške komisije.

Minister Šturm ukinja eksterno preverjanje znanja
10. 10. 2000 00.00
Minister za šolstvo in šport Lovro Šturm je sklenil ukiniti eksterno preverjanje znanja ob koncu osnovne šole in t.i. točkovni sistem, da bi tako odpravil pravni zaplet ob prehodu iz osnovne v

Zasedanje beneške komisije
05. 10. 2000 00.00
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin (LDS) je danes prejel odgovor na svoje pismo predsedniku beneške komisije Antoniu La Pergoli. Ta ga je obvestil, da bo na sejo komisije, ki bo mnenje o vprašanju premiera Andreja Bajuka v zvezi s spremembo volilnega sistema sprejemala dan pred slovenskimi parlamentarnimi volitvami, 14. oktobra, povabil pooblaščenega predstavnika slovenskega parlamenta. Sicer pa je La Pergola Kacinovo pismo, ki naj bi ga komisija prav tako upoštevala pri pripravi svojega stališča do tega vprašanja, posredoval tudi drugima dvema poro čevalcema beneške komisije.

Krivic pisal beneški komisiji
04. 10. 2000 00.00
Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic se je na sporočilo sekretarja t.i. beneške komisije, da so trije poročevalci komisije že pripravili poročilo o "slovenskem primeru" (komisija naj bi ga obravnavala 14. oktobra) odzval z odprtim pismom beneški komisiji. Krivic med drugim opozarja na enostransko informiranost komisije in pri tem izpostavlja nekaj ustavnopravnih elementov, pomembnih zlasti za presojo vprašanj v zvezi s spremembo ustave. Po njegovih besedah je težko razumljivo, kako so lahko ugledni pravni strokovnjaki pripravili poročilo o tako zapletenem in skrajno spornem primeru na podlagi informacij zgolj ene strani v sporu, razen če so se omejili na vprašanje, ali državni zbor sme po predpisanem postopku spremeniti ustavo. Dvom po njegovih besedah vzbuja dejstvo, da je že pred vlado Andreja Bajuka podobno vprašanje komisiji zastavil njen član in sedanji minister za notranje zadeve Peter Jambrek, "torej glavni avtor sporne odločbe ustavnega sodišča, iz katere ves problem izvira".

Evropski veterinarski inšpektorji tokrat v mlekarne
01. 10. 2000 00.00
Slovenijo bodo ta teden znova obiskali evropski veterinarski inšpektorji. V petih dneh, od 2. do 6. oktobra, bodo obiskali nekatere mlekarne, zbiralnice mleka, kmetijske obrate, seznanili se bodo s sistemom zbiranja in oddaje mleka, z zakonodajo glede organizacije dela slovenske veterinarske službe in njenimi pristojnostmi za nadzor na tem področju, s tem v zvezi pa bodo preverili tudi konkretno delovanje omenjene službe in postopke ugotavljanja posameznih kršitev, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Fujimori išče podporo ZDA
29. 09. 2000 00.00
Perujski predsednik Alberto Fujimori po težavah doma išče podporo v Združenih državah Amerike. Na svojem kratkem obisku v Washingtonu se je včeraj najprej srečal z generalnim sekretarjem Organizacije ameriških držav Cesarjem Gavirio, danes pa naj bi se sestal še z ameriško državno sekretarko Madeleine Albright. Kot je sinoči povedal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Philip Reeker, Fujimori na obisku išče podporo ZDA za mirno in demokratično spremembo oblasti, ki bi bila tudi v skladu s perujsko ustavo.

Havel za spremembo sistema vrednot
27. 09. 2000 00.00
Še pomembnejše kot pomoč gospodarstvu držav v razvoju je prestrukturiranje sistema vrednot, na katerih temelji trenutna civilizacija, je včeraj v Pragi na odprtju letnega zasedanja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke povedal češki predsednik Vaclav Havel.

Raziskovalci ne bodo stavkali pred volitvami
26. 09. 2000 00.00
Pred oktobrskimi parlamentarnimi volitvami raziskovalci ne bodo stavkali, so soglasno sklenili na današnji izredni seji predsedstva sindikalne konference raziskovalnih in kulturnih organizacij Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti (SVIZ) Slovenije. Ne glede na to pa nameravajo volivce opozoriti na odnos vlade do raziskovalne dejavnosti, in sicer 13. oktobra, torej dva dni pred volitvami, z dvourno prekinitvijo dela na raziskovalnih inštitutih.

DLP zadovoljno s presojo sodišča
26. 09. 2000 00.00
Društvo Ljudska pobuda (DLP) pozdravlja dejstvo, da se je ustavno sodišče končno izreklo o podani pobudi za presojo zakonitosti volilnega sistema. S podano obrazložitvijo ob zavrnitvi te pobude je namreč ustavno sodišče po mnenju DLP dokončno odpravilo vsakršen dvom o zakonitosti letošnjih državnozborskih volitev, kot tudi onemogočilo nadaljnje manipulacije v zvezi s spremembo ustave ali sedanjim volilnim sistemom.

Odzivi mednarodne skupnosti na volitve v ZRJ
26. 09. 2000 00.00
Ameriška administracija se je doslej vzdržala daljših komentarjev na povolilno dogajanje v ZR Jugoslaviji, medtem pa sta oba domova ameriškega kongresa potrdila predlog zakona o finančni pomoči opozicijskim skupinam oziroma pomoč pri razvoju demokracije v Srbiji in Črni Gori, ki v letu 2000 znaša okrog 50 milijonov ameriških dolarjev.

Referendum v Franciji
24. 09. 2000 00.00
V Franciji je danes potekal referendum o skrajšanju predsedniškega mandata s sedmih na pet let, s čimer bi prekinili 127 let staro tradicijo. Francozi glede na javnomnenjske raziskave spremembo podpirajo, vendar naj bi bila volilna udeležba na referendumu zelo nizka. Skrajšanje mandata sta podprla tudi francoski predsednik Chirac in premier Jospin.