srbijo

Srečanje Svilanovića in Picule
25. 05. 2001 00.00
Pred ministrsko konferenco sveta Jadransko-jonske pobude (JJP), ki se bo začela popoldne, sta se danes v Splitu srečala hrvaški in jugoslovanski zunanji minister Tonino Picula in Goran Svilanović. Ministra sta v enournem pogovoru opravila pregled dvostranskih sporazumov, ki so v pripravi, govorila pa sta tudi o odprtem vprašanju meje, še posebej polotoka Prevlake. Kot je povedal Picula, sta se dogovorila, da bosta državi nadaljevali pogajanja o določitvi meje sredi junija v Beogradu na ravni namestnikov zunanjih ministrov in strokovnjakov. Svilanović je ob tem izrazil velik interes Beograda za rešitev vprašanja meje, ki bi pospešilo reševanje odprtega vprašanja Prevlake. Ministra sta še ocenila, da se odnosi med državama izboljšujejo.

ZRJ v zadnjem sektorju ob meji
24. 05. 2001 00.00
Jugoslovanske varnostne sile so se davi začele razvrščati v sektor B, zadnji del varnostnega območja ob meji med Srbijo in Kosovom. Jugoslovanske sile niso naletele na odpor tamkajšnjih albanskih upornikov, vendar so zaradi min napredovale zelo počasi. Osrednji del varnostnega območja pa bodo zasedli 31. maja.

Putin in Persson o Rusiji in EU
17. 05. 2001 00.00
V Moskvi se je davi s srečanjem ruskega predsednika Vladimirja Putina in predsedujočega Evropski uniji, švedskega premiera Goerana Perssona začel vrh EU-Rusija.

Predaja albanskih upornikov
17. 05. 2001 00.00
Silam Kforja se je danes vdalo najmanj 45 albanskih upornikov iz okolice Preševa na jugu Srbije. Orožje je doslej izročilo 125 upornikov. Poveljnik Kforja Skiaker je albanske upornike včeraj pozval, naj se do 24. maja, ko se bo na zadnji del varnostnega območja ob kosovskosrbski meji vrnila jugoslovanska vojska, vdajo, in jim obljubil pomilostitev.

Hudi spopadi na jugu Srbije
14. 05. 2001 00.00
Albanski skrajneži so popoldne začeli silovite napade na položaje jugoslovanskih enot v vasi Oraovica nedaleč od Preševa. V zadnjih tednih so to najostrejši spopadi med uporniki in srbsko policijo na tem območju. Po poročanju predstavnice tiskovnega središča v Bujanovcu Milene Kovačević se je napad začel ob 16ih deset in še traja, jugoslovanske pa so na napad odgovorile.

Demonstracije v Nišu
12. 05. 2001 00.00
Na demonstracijah za izpustitev nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića se je v Nišu zbralo okrog tisoč njegovih privržencev. Govorniki so vladni koaliciji DOS očitali, da je politični proces proti Miloševiću zrežirala in tako želela Srbijo prodati v tujino. Ob tej priložnosti so protestniki izrazili pričakovanje, da bi Miloševićeva socialistična stranka znova prišla na oblast. Od aretacije nekdanjega jugoslovanskega predsednika 1. aprila so to že četrte demonstracije v Srbiji, na katerih zahtevajo izpustitev Miloševića.

Referendum čez devet mesecev?
03. 05. 2001 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je v pogovoru za beograjsko televizijo B92 potrdil, da bo referendum o državno-pravnem statusu Črne gore čez približno devet mesecev.

Liberalci želijo ključne položaje
28. 04. 2001 00.00
Volitve, na katerih je koalicija za črnogorsko samostojnost Mila 195144ukanovića dosegla tesno zmago, so doslej najbolj jasno pokazale razdeljenost Črnogorcev na skoraj dve enaki polovici - zagovornike samostojnosti in privržence skupne države s Srbijo. Kljub slabemu volilnemu rezultatu pa predsednik 195144ukanović vztraja pri razpisu referenduma o samostojnosti. Predvidoma naj bi ga izpeljali v začetku julija. Sama izvedba glede na volilni izid sicer ni vprašljiva, vendar tudi morebitna zmaga na referendumu še ni dovolj za osamosvojitev. 195144ukanovićev neposredni politični nasprotnik Predrag Bulatović trdi, da je po ustavi Črne gore to le predhodni referendum in ne prinese končne odločitve.

195144ukanović in 195144inđić na sestanku
27. 04. 2001 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović se je sinoči s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem sestal na tajnem sestanku v Beogradu, je danes poročalo več beograjskih medijev. 195144ukanovič in 195144inđič naj bi govorila o novi ureditvi odnosov med Srbijo in Črno goro v jugoslovanski zvezni državi.

Koštunica za nove pogovore s Črno goro
26. 04. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je danes napovedal pobudo za začetek pogajanj med srbskimi in črnogorskimi oblastmi o prihodnosti jugoslovanske federacije. Cilj pobude je narediti Jugoslavijo sprejemljivo federacijo tako za zvezne enote kot tudi za prebivalstvo, ki živi v državi.

EU poziva Črno goro k previdnosti
24. 04. 2001 00.00
Koalicija Zveza za Jugoslavijo in Liberalna zveza, ki se zavzemata za samostojno Črno goro, menita, da so bile pri volitvah nepravilnosti in napovedujeta, da ne bosta priznali izidov volitev. Tudi vodja pro-jugoslovanskega bloka Predrag Bulatović je svojim predstavnikom v volilni komisiji dal navodila, naj ne podpišejo dokumentov o izidih volitev. Bulatović se bo o domnevnih nepravilnostih na nedeljskih volitvah pogovarjal tudi z delegacijo EU, ki je na obisku v Podgorici. Gre za desetčlansko delegacijo, v kateri so predstavniki Evropske komisije ter zunanjih ministrstev Švedske in Belgije, ki se danes mudi v Podgorici, jutri pa bo obiskala še Beograd.

Kfor prebil zapore
22. 04. 2001 00.00
Pripadniki mednarodnih mirovnih sil Kfor so popoldne prebili zapore v Kosovski Mitrovici, ki so jih pred šestimi dnevi postavili Srbi zaradi uvedbe carinskih nadzornih točk na administrativni meji med Kosovom in Srbijo. Zbrana množica je na posredovanje sil Kfor odgovorila s kamenjem, vojaki pa so proti protestnikom vrgli solzivec, pri čemer sta bila dva Srba težje ranjena, več pa lažje. Kljub temu se je po posredovanju zbralo še več ljudi. Srbi so prepričani, da pomeni preboj zapor v Kosovski Mitrovici napoved odprave srbskih zapor na cestah na severu Kosova, ki vodijo v druge dele Srbije.

Bush čestital Koštunici
21. 04. 2001 00.00
Pred jutrišnjimi parlamentarnimi volitvami v Črni gori, ki bodo svojevrsten referendum pred referendumom o usodi skupne države s Srbijo, je ameriški predsednik George Bush čestital jugoslovanskemu kolegu Vojislavu Koštunici ob dnevu državnosti ZRJ, ki ga praznujejo 27. aprila.

Eksplozija bombe v Prištini
19. 04. 2001 00.00
V eksploziji, ki je danes odjeknila v središču Prištine, je življenje izgubila ena oseba, ranjeni pa naj bi bili štirje ljudje. Smrtna žrtev eksplozije naj bi bil voznik avtomobila, ki je eksplodiral. Eksploziv je bil podtaknjen v avtomobilu blizu zgradbe, v kateri so prostori kosovskih političnih strank in uradi jugoslovanske vlade. Po navedbah nekega pripadnika sil KFOR naj bi bilo vozilo parkirano pred vhodom v del zgradbe, kjer delajo pretežno Srbi. Predstavniki UNMIK in KFOR še niso potrdili identitete žrtev eksplozije, tiskovni predstavnik britanskih sil KFOR Fergus Smith pa je ocenil, da gre najverjetneje za Srbe. Po srbskih navedbah naj bi življenje izgubil vodja oddelka za izdajo potnih listov na Kosovu. Po nekaterih podatkih naj bi policija UNMIK v Prištini našla še tri podobne eksplozive, vendar naj bi jih še pravočasno deaktivirala.

Blokade cest v Kosovski Mitrovici
18. 04. 2001 00.00
Srbi s severa Kosova še vedno blokirajo ceste, ki vodijo na območje severno od Kosovske Mitrovice, kjer živi večinoma srbsko prebivalstvo. Na ta način protestirajo proti uvedbi dajatev za blago, ki prihaja iz Srbije. Dajatve za vse blago razen sadja, zelenjave in žita veljajo od nedelje, uvedla pa jih je misija ZN na Kosovu. Kosovski Srbi trdijo, da uvedba dajatev pomeni postopno uvajanje neodvisne kosovske države. Protestniki predstavnikom Kfor in UNMIK še ne dovolijo vožnje po mestu. Po mestu se lahko vozijo le prebivalci.

Srbi s Kosova blokirali ceste
17. 04. 2001 00.00
Srbi s severa Kosova, ki nasprotujejo odločitvi misije ZN v pokrajini (UNMIK) o uvedbi carinskih nadzornih točk na administrativni meji s Srbijo, so blokirali ceste, ki vodijo do Kosovske Mitrovice. Protestniki naj bi zaprli cesti v mestih Leposavič in Zvečan.

Minirane poti in zapore na cestah
16. 04. 2001 00.00
Albanski skrajneži so po poročanju srbskega tiskovnega središča v Bujanovcu minirali poti v sektorju B varovanega območja na skrajnem jugu Srbije. Sektor B zajema dele občine Bujanovac in Preševo na administrativni meji s Kosovom in je edino območje, kjer se jugoslovanske sile v skladu z dogovorom z mednarodno skupnostjo še niso vrnile.

Jugoslovanska vojska v sektorju D
14. 04. 2001 00.00
Jugoslovanske varnostne sile so zaključile nameščanje v sektor D varnostnega območja ob administrativni meji med Kosovom in Srbijo. Nameščanje jugoslovanskih sil, ki se je začelo ob osmi uri zjutraj, je minilo brez incidentov.

Protest v podporo Miloševiću
14. 04. 2001 00.00
V Beogradu se je brez incidentov končal protest v podporo Miloševiću, kjer se je zbralo nekaj tisoč privržencev Socialistične stranke Srbije. Varnostniki iz sodniške palače so sporočili, da sta predstavnika stranke Branislav Ivković in Slavica 195144ukić sodišču želela predati zahtevo, da bi se Milošević branil sam. Ivković je zbranim privržencem razložil, da bodo zahtevo sodišču predali zato, ker se "borijo za izpustitev Slobodana in za svobodno Srbijo". Ivković je pozval še k predčasnim volitvam, sja so po njegovem ljudje šele zdaj spoznali, koga so izvolili. Veliko kritik je letelo tudi na račun pravosodnega ministra Vladana Batića, ki je vplival na odločitev zdravniške komisije, da se Miloševića pošlje nazaj v zapor. Slavica 195144ukić je povedala, da je 80.000 Srbov podpisalo peticijo za Miloševićevo izpustitev.

Polovica Črnogorcev za odcepitev
13. 04. 2001 00.00
Več kot polovica črnogorskih volivcev se zavzema za odcepitev Črne gore od ZRJ. Kot so pokazali rezultati javnomnenjske raziskave, ki so jo danes objavili v Podgorici, se za neodvisnost Črne gore zavzema 58 odstotkov od 1281 vprašanih, medtem ko jih je 31 odstotkov proti ločitvi Črne gore od ZRJ. Ali bodo v Črni gori priredili referendum o odcepitvi od ZRJ, naj bi odločili po parlamentarnih volitvah 22. aprila.

195144ukanović razočaran nad pariškimi sklepi
12. 04. 2001 00.00
195144ukanović je izrazil razočaranje nad sklepi, ki jih je včeraj v Parizu sprejela kontaktna skupina za nekdanjo Jugoslavijo v zvezi z odnosi med Črno goro in Srbijo. 195144ukanović je poudaril, da je mednarodna skupnost "podpirala usmeritev Podgorice za neodvisnost Črne gore, dokler je bil na čelu ZRJ Slobodan Milošević, sedaj pa se zavzema za status quo ZRJ. Svet s takim stališčem podpira srbski nacionalizem, ki se po vseh dosedanjih porazih poskuša uveljaviti v Črni gori", je še ocenil 195144ukanović.

DOS ostaja enotna
09. 04. 2001 00.00
Na včerajšnjem sestanku predsedstva Demokratske opozicije Srbije (DOS) so poleg ostalih vprašanj govorili tudi o odnosih v federaciji. Po besedah vodje reformistov Vojvodine Mileta Isakova na srečanju ni prišlo do nesoglasij. Predvsem so se pogovarjali o redefiniranju stališč DOS-a glede na odnose med Srbijo in Črno goro. Ta vprašanja so bila nujna, glede na bližnje izredne parlamentarne volitve v Črni gori in glede na manipulacije, ki jih je bilo slišati iz Črne gore, je dejal Isakov. Po njegovih besedah DOS potrjuje svojo odločitev o ohranitvi skupne države Srbije in Črne gore ter tako demantirajo vse govorice, da DOS spreminja stališča.

Črna gora kmalu z lastno vojsko
08. 04. 2001 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je na predvolilnem zborovanju svoje koalicije Zmaga Črne gore v Nikšiću pojasnil, da želi imeti Črna gora lastno vojsko in obrambno ministrstvo, da bi njeni državljani lahko služili vojsko v svoji domovini, in ne zato, da bi s kom začela vojno. ''Mladina nikoli več ne bo sodelovala v tujih vojnah in tujih vojskah'', je dejal 195144ukanović. Vojaški rok naj bi trajal šest mesecev, vojaki pa bi ga služili v rojstnem kraju. Gre še za zadnje osamosvojitveno dejanje črnogorskih oblasti pred za najverjetneje jeseni napovedanim referendumom o neodvisnosti.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo
01. 04. 2001 00.00
Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.

OVSA na volitvah v Črni gori
28. 03. 2001 00.00
Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) bo na parlamentarne volitve, ki bodo 22. aprila v Črni gori, poslala 16 opazovalcev. Predstavniki OVSE so sporočili, da bo imela misija opazovalcev OVSE sedež v Podgorici. Sicer bo izvedbo volitev v tej jugoslovanski republiki skupno spremljalo okoli 150 mednarodnih opazovalcev.

195144ukanović za razvezo s Srbijo
27. 03. 2001 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je na novinarski konferenci v Ženevi ponovil željo svoje republike po "mirni razvezi s Srbijo", preden bi "dve suvereni državi morda vzpostavili novo zvezo". Po njegovem prepričanju bi lahko Srbija in Črna gora kot suvereni državi sklenili novo zvezo, ki bi temeljila na treh skupnih točkah: diplomaciji, obrambi in monetarni zvezi. 195144ukanović je še povedal, da je po lanskem oktobru, torej po padcu Slobodana Miloševića, nastopilo bolj mirno in demokratično obdobje. Črnogorski predsednik je tudi pojasnil, da v republiki živi okoli 7 odstotkov Albancev, ki pa so v dobrih odnosih z ostalimi narodi.

Kfor in Beograd podpisala sporazum
23. 03. 2001 00.00
Poveljstvi mednarodnih mirovnih sil na Kosovu in jugoslovanskih sil na jugu Srbije sta podpisali sporazum o vstopu jugoslovanskih sil v dva nova sektorja v varnostnem območju ob administrativni meji s Kosovom. Sporazum sta v kraju Merdare ob administrativni meji med Kosovom in Srbijo podpisala general Ninoslav Krstić, poveljnik skupnih sil jugoslovanske vojske in srbske policije, in poveljnik Kfor Carlo Cabigiosu.

Pogovori albanskih upornikov s srbsko oblastjo
23. 03. 2001 00.00
Predstavniki albanskih upornikov, ki delujejo na jugu Srbije, bodo danes v kraju Merdare ob administrativni meji med Srbijo in Kosovom sodelovali na pogovorih s predstavniki srbskih oblasti, so za AFP potrdili pripadniki Osvobodilne vojske Preševa, Medvedje in Bujanovca.

Umik albanskih skrajnežev iz dveh vasi
22. 03. 2001 00.00
Tudi potem, ko se je opolnoči iztekel ultimat makedonske vlade albanskim skrajnežem v okolici Tetova, naj se predajo ali pa zapustijo območje, je noč v Tetovu minila mirno in v okolici ni bilo slišati streljanja. Albanska Osvobodilna narodna vojska je sicer v sredo razglasila prekinitev ognja in pozvala k pogajanjem, kar pa je Skopje zavrnilo

Začetek pogajanj o krizi na jugu Srbije
19. 03. 2001 00.00
Predstavniki zveze NATO, jugoslovanskih oziroma srbskih oblasti ter Albancev z juga Srbije se bodo danes sestali v vasi Merdari na administrativni meji med Srbijo in Kosovom, je poročala agencija Beta, ki se sklicuje na neimenovanega britanskega častnika sil KFOR. Skorajšnji začetek pogajanj o rešitvi krize na jugu Srbije po sklenitvi premirja sta napovedala tudi podpredsednik srbske vlade in vodja državnega koordinacijskega telesa Nebojša Čovič ter župan Preševa Riza Halimi.