srbijo

Umik albanskih skrajnežev iz dveh vasi
22. 03. 2001 00.00
Tudi potem, ko se je opolnoči iztekel ultimat makedonske vlade albanskim skrajnežem v okolici Tetova, naj se predajo ali pa zapustijo območje, je noč v Tetovu minila mirno in v okolici ni bilo slišati streljanja. Albanska Osvobodilna narodna vojska je sicer v sredo razglasila prekinitev ognja in pozvala k pogajanjem, kar pa je Skopje zavrnilo

Začetek pogajanj o krizi na jugu Srbije
19. 03. 2001 00.00
Predstavniki zveze NATO, jugoslovanskih oziroma srbskih oblasti ter Albancev z juga Srbije se bodo danes sestali v vasi Merdari na administrativni meji med Srbijo in Kosovom, je poročala agencija Beta, ki se sklicuje na neimenovanega britanskega častnika sil KFOR. Skorajšnji začetek pogajanj o rešitvi krize na jugu Srbije po sklenitvi premirja sta napovedala tudi podpredsednik srbske vlade in vodja državnega koordinacijskega telesa Nebojša Čovič ter župan Preševa Riza Halimi.

Karadžić in Mladić zapustila Srbijo
16. 03. 2001 00.00
Nekdanji politični voditelj bosanskih Srbov Radovan Karadžić in nekdanji načelnik general štaba vojske Republike srbske Ratko Mladić, ki sta obtožena vojnih zločinov, sta zapustila Srbijo, saj sta ugotovila, da jima nov režim v Beogradu ne bo nudil zaščite, se je izvedelo iz virov blizu vladajoči Demokratične opozicije Srbije (DOS). Minuli mesec so namreč aretirali Radeta Markovića, vodjo tajne policije nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, in še nekaj visokih uradnikov nekdanjega režima. Haaško sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji pa je na predlog novega odvetnika nekdanje predsednice Republike srbske Biljane Plavšić, ki se je 10. januarja letos predala haaškemu sodišču, preložilo za danes načrtovano zaslišanje. Odvetnik Robert Pavić je sodišču pojasnil, da potrebuje več časa za uvajanje v primer in bo predlog za izpustitev Plavšićeve iz preiskovalnega zapora, o katerem naj bi razpravljali danes, vložil kasneje.

Novi spopadi v Makedoniji
13. 03. 2001 00.00
V skladu z včeraj podpisanim sporazumom o prekinitvi ognja na območju, ki je začel veljati opolnoči, naju bi jugoslovanska vojska danes začela z umikom težkega orožja z juga Srbije, vendar je podpolkovnik Miodrag Jevtić izjavio, da to še ne bo danes. Težko orožje, ki je sedaj nameščeno v bližini varnostnega območja na administrativni meji med Srbijo in Kosovom, bo vojska umaknila v vojašnico v Vranju. Še vedno pa ni znano, kdaj bodo jugoslovanske sile vkorakale na del varnostnega območja ob meji z Makedonijo, kjer so davi na območju makedonskih obmejnih vasi Brest in Malinovo Malo vnovič izbruhnili spopadi med makedonskimi silami in uporniškimi Albanci. Podrobnosti spopadov za zdaj niso znane.

Dinastija Karađorđević se vrača v Srbijo
12. 03. 2001 00.00
Jugoslovanski notranji minister Zoran Živković je princu Aleksandru Karađorđeviću danes v Londonu izročil listine o vrnitvi jugoslovanskega državljanstva njemu ter njegovi soprogi, princesi Katarini in trem sinovom, Filipu, Aleksandru in Petru. "Doslej sem bil emigrant in zdaj sem zelo srečen, ker se z družino lahko vrnem v domovino kot jugoslovanski državljan," je vidno ganjen dejal princ, ki se namerava vrniti v Beograd. S svojimi izkušnjami na finančnem področju naj bi domovini pomagal pri spodbujanju zanimanja tujcev za naložbe v ZRJ. Hkrati s pripravo zakona o denacionalizaciji pa se v Srbiji se vrstijo polemike o tem, ali je treba potomcem dinastije Karađorđevićem vrniti vse njihovo bogastvo.

Albanski uporniki podpisali premirje
12. 03. 2001 00.00
Poveljniki albanskih upornikov so v Končulju na jugu Srbije podpisali sporazum o prekinitvi ognja. Sporazum predvideva začasno prekinitev ognja, stran, ki bo dogovor prekršila, pa se bo soočila s posledicami, je dejal posebni odposlanec zveze Nato Peter Feith, ki je bil navzoč ob podpisu sporazuma v Končulju. Feith in ob tem napovedal, da bosta obe strani v prihodnjih dneh začeli pogovore o programu stabilizacije razmer na jugu Srbije. Makedonska vlada je sicer pozivala NATO, naj razširi območje nadzora na pet-kilometrski pas med Kosovom in Srbijo, kjer se albanski uporniki organizirajo in potem krenejo na tromejo z Makedonijo. Zveza je ta predlog zavrnila, ker naj bi bile njene naloge omejene na Kosovo. Komandant upornikov Šefket Musliu je minuli vikend grozil, da se bodo borili do zadnjega moža, vendar je v ponedeljek sporazum o dvajsetdnevni prekinitvi ognja podpisal. Po sporazumu iz leta 1999 je lahko policija in vojska ZRJ na omenjenem območju le 

Zaostrene razmere v Makedoniji
27. 02. 2001 00.00
Potem ko je zveza NATO sprejela odločitev, da zmanjša varnostno območje vzdolž administrativne meje med Kosovom in Srbijo, kjer že nekaj časa delujejo oborožene skupine albanskih skrajnežev, je odločitev zavezništva danes pozdravil jugoslovanski notranji minister Zoran Živković. "Mednarodna skupnost je spoznala, da so albanski skrajneži na jugu Srbije ustvarili najmanj stabilno območje v Evropi," je v Beogradu dejal Živković. Etnične napetosti se povečujejo tudi na severu Makedonije na meji s Kosovom, od koder tudi danes poročajo o begu Albancev iz vasi Tanuševci.

Powell na sedežu zveze NATO
27. 02. 2001 00.00
Na sedežu zveze NATO v Bruslju se je dopoldne začelo zasedanje zunanjih ministrov devetnajsterice, ki se ga prvič udeležuje novi šef ameriške diplomacije Colin Powell. Osrednji namen tega izrednega zasedanja, sklicanega skoraj tri mesece pred rednim spomladanskim zasedanjem v maju, je prav srečanje s Powellom.

Balkanski vrh v Skopju
23. 02. 2001 00.00
Predsednika Makedonije in ZRJ Boris Trajkovski in Vojislav Koštunica sta danes v Skopju ob robu vrha Procesa za sodelovanje v JV Evropi (SEECP) podpisala sporazum o meji med državama. Slovesnosti ob podpisu sporazuma sta se udeležila tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana in koordinator Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo Bodo Hombach.

Mesić o vstopu v EU
21. 02. 2001 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je danes na Dunaju dejal, da je Hrvaška od začetka reform pred letom dni spremenila številne zakone, da bi lahko čimprej pristopila k Evropski uniji. Po mnenju Mesića sprejemanje zakonov ni dovolj, zakone je potrebno tudi uresničevati. Nacionalistične demonstracije preteklih tednov v podporo upokojenemu generalu Mirku Norcu, osumljenemu vojnih zločinov, po Mesićevih besedah ne bodo ogrozile reform.

Zaostrene razmere na jugu Srbije
19. 02. 2001 00.00
V Beogradu sta se na krizni seji sestali srbska in jugoslovanska vlada. Srbski voditelji so razpravljali o razmerah na Kosovu in o morebitnih ukrepih srbskih sil proti albanskim gverilcem v okolici Bujanovca. Na jugu Srbije pa so zjutraj potekali hudi spopadi med srbskimi silami in Osvobodilno vojsko Bujanovca ter Preševa, ki so zahtevali nove žrtve. Po poročanju Radia Indeks so oboroženi Albanci davi znova napadli postojanko srbske policije v vasi Lučane v občini Bujanovac na jugu Srbije.

V eksploziji umrli trije srbski policisti
18. 02. 2001 00.00
Trije srbski policisti so umrli, potem ko je njihovo vozilo znotraj varnostnega območja ob kosovski meji zapeljalo na dve protitankovski mini. Srbski notranji minister Dušan Mihajlović je pojasnil, da so policisti peljali hrano enotam ob meji. Eksplozije ni preživel nihče v vozilu.

Deset mrtvih v napadu na avtobus
16. 02. 2001 00.00
Deset Srbov je izgubilo življenje, okoli 40 pa je bilo ranjenih v napadu na avtobus, ko je le-ta prečkal administrativno mejo med Srbijo in Kosovom. Do napada je prišlo v bližini kraja Podujevo, približno 40 km severovzhodno od Prištine. Kot so sporočili pripadniki enot KFOR, je avtobus Niš Express ob močni eksploziji dobesedno razneslo. Gre za drugi tovrstni napad v tem tednu.

Del Pontejeva zaključila obisk
15. 02. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla del Ponte je zaključila uradni obisk v Črni gori. Ena od obtožnic, ki jih je izročila tamkajšnjim oblastem, se najverjetneje glasi na ime Radovana Karađića.

V Goriških Brdih zadovoljni
13. 02. 2001 00.00
Čeprav časi za vinogradništvo in vinarstvo niso najbolj rožnati, so v Vinski kleti Goriška Brda z obsegom poslovanja v letu 2000 zadovoljni, saj je znašal 2,1 milijarde tolarjev. Nekoliko so zmanjšali prodajo v razredu namiznih in deželnih vin, zato pa povečali prodajo vrhunskih in kakovostnih vin, kar je v skladu z dolgoročnimi načrti podjetja, ki kažejo, da je nujna strateška usmeritev v prodajo vin na tujih tržiščih, so povedali predstavniki kleti. Lani so se na tržišču pojavili tudi z novo blagovno znamko Quercus in novo penino Duet, pridelano po klasični metodi ter novo sorto rdečega vina Syrah.

Vojvodina je za večjo avtonomijo
13. 02. 2001 00.00
Po mnenju predsednika skupščine Vojvodine Nenada Čanka bi morala imeti Vojvodina tudi določene pristojnosti na področju zunanje politike oziroma diplomacije, v sinočnjem pogovoru za Televizijo Črna gora pa je dejal, da je veljavna ustava Republike Srbije za Vojvodino in Kosovo "okupacijska", ker je ukinila avtonomijo obeh pokrajin. Po pisanju Glasa javnosti bo Čanak danes odpotoval na večdnevni obisk v ZDA, kjer naj bi se srečal z "visokimi predstavniki ameriške administracije".

Črna gora proti carinskemu nadzoru na administrativni meji
12. 02. 2001 00.00
Črna gora je danes izrazila nasprotovanje carinskemu nadzoru na administrativni meji s Srbijo. Jugoslovanski cariniki so namreč danes začeli z nadzorom na mejnih točkah med Srbijo ter Črno goro in Kosovom. Ta "politični" ukrep spominja na ravnanje režima nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, je po poročanju beograjske tiskovne agencije Beta izjavil črnogorski minister za trgovino Ramo Bralić.

195144inđić napoveduje rešitev krize
10. 02. 2001 00.00
Srbski premier Zoran 195144inđić je napovedal skorajšnjo rešitev krize na mejnem področju med Srbijo in Kosovom, in zanjo predložil tudi časovni rok. Albanska stran ima dva do tri dni časa, da Beogradu sporoči svoje stališče, šele nato pa bo mogoče sestaviti pogajalske skupine, je danes v Beogradu po poročanju srbske državne televizije RTS povedal 195144inđić.

195144inđić zavrača mednarodne posrednike
09. 02. 2001 00.00
Srbski premier Zoran 195144inđić je danes v pogovoru za agencijo Tanjug zavrnil možnost, da bi se v pogajanja med Srbijo in Albanci z juga Srbije vključili mednarodni posredniki. "Mislim, da ni nikakršne osnove niti potrebe po posredovanju," je menil 195144inđić in dodal, da sicer nikakor ne nasprotuje uslugam, če se zanje prosi, da pa bi sodelovanje tretje strani neposredno vplivalo na pogajanja.

Protesti Srbov na Kosovu
09. 02. 2001 00.00
Več tisoč Srbov je v Kosovski Mitrovici mirno protestiralo proti pregonu s severa Kosova, ki jim po njihovem mnenju grozi. Eden od voditeljev Srbov v severnem delu mesta Milan Ivanović je Albance obdolžil vandalizma, mednarodni skupnosti pa je očital politični in protisrbski cinizem. Zahteval je tudi tesnejšo povezavo srbskih območij na severu Kosova s Srbijo in ZRJ.

Kosovo mora ostati del ZRJ
07. 02. 2001 00.00
Ruski obrambni minister Igor Sergejev, ki je danes v okviru tridnevnega obiska na Balkanu pripotoval v Beograd, je znova poudaril, da Moskva vztraja na tem, da Kosovo, ki je trenutno pod upravo Združenih narodov in mednarodnih mirovnih sil KFOR, ostane del ZR Jugoslavije. Sergejev in njegov jugoslovanski kolega Slobodan Krapović sta podpisala sporazum o vojaškem sodelovanju med državama, ki predvideva nadaljevanje vojaško-tehničnega sodelovanja.

ZDA ostajajo na Balkanu
03. 02. 2001 00.00
Ameriški državni sekrertar Colin Powell si je v minulih dneh prizadeval razgnati strahove o umiku ZDA z Balkana in na pogovore sprejel več predstavnikov držav z območja, obenem pa zavrnil pogovor s predsednikom Črne gore Milom Djukanovićem. Tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher je uradno pojasnil, da se Powell in Djukanović nista sestala zaradi "težav z urnikom", ter zato, ker se ZDA ne želijo vmešavati v volilni proces v Črni gori, kjer bodo aprila pripravili parlamentarne volitve, po katerih se bodo njeni prebivalci odločali tudi o razpisu referenduma o neodvisnosti.

Hitrega umika z Balkana ne bo
02. 02. 2001 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je romunskemu zunanjemu ministru Mircei Geoanu in makedonskemu predsedniku Borisu Trajkovskemu med včerajšnjimi pogovori v Washingtonu zagotovil , da so strahovi o nenadnem umiku ameriških sil z Balkana neupravičeni.

Varnostni svet obsodil napade
31. 01. 2001 00.00
Varnostni svet ZN je ostro obsodil nasilne napade albanskih upornikov na jugu Srbije. Predsedujoči VS, Singapurec Kishore Mahbubani je tudi zahteval, da storilci odgovarjajo za svoja dejanja. Po poročilu jugoslovanske vojske je bil v zadnjem napadu ubit njihov vojak, štirje pa so bili ranjeni.

Kako poslovati s Črno goro
25. 01. 2001 00.00
Krepitvi blagovne menjave in poslovnih stikov je bil namenjen današnji posvet v organizaciji Gospodarske zbornice Slovenije s temo Kako poslovati s Črno goro. Po prepričanju predsednika črnogorske gospodarske zbornice Vladimirja Vukmirovića vse možnosti sodelovanja gospodarstev Slovenije in Črne gore še zdaleč niso izkoriščene.

Djukanović za referendum o neodvisnosti
25. 01. 2001 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanovič je danes v Podgorici napovedal, da bo referendum o neodvisnosti Črne gore razpisal po parlamentarnih volitvah v tej jugoslovanski republiki, ki so napovedane za 22. april. Po referendumu naj bi nato predčasno volili tudi novega črnogorskega predsednika, je še dodal 195144ukanović.

Zasedanje srbske skupščine
25. 01. 2001 00.00
Z več kot enourno zamudo se je dopoldne začelo drugo izredno zasedanje srbske skupščine, ki ima eno samo točko dnevnega reda - potrditev vlade mandatarja Zorana 195144inđića. Nova vlada naj bi imela sedem podpredsednikov in 17 ministrskih resorjev. Predsednik Demokratske stranke (DS) in neformalni vodja Demokratične opozicije Srbije (DOS) 195144inđić je poslancem predstavil program in sestavo svojega kabineta.

Carla Del Ponte v Beogradu
23. 01. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je danes prispela na svoj prvi obisk v Beograd, kjer se bo predvidoma ob 17. uri srečala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, po pogovorih pa je predvidena tudi izjava za javnost.

Razhajanja med ZRJ in Črno goro
18. 01. 2001 00.00
Vojislav Koštunica, Milo 195144ukanović in Zoran 195144inđić so se včeraj v Palači federacije pogovarjali o preureditvi odnosov v zvezni državi. Predsednika ZRJ in Črne gore in mandatar za sestavo nove srbske vlade so se sestali za zaprtimi vrati. Zoran 195144inđić je po več kot dveurnem srečanju dejal, da so razhajanja med Podgorico in Beogradom glede prihodnosti ZRJ velike. Po njegovih besedah je pomembno, da se dialog nadaljuje, da bo rešitev, ki bo sprejeta, demokratična in da bo upoštevala zelo veliko nestabilnost območja. Po njegovih napovedih naj bi se srbsko-črnogorski dialog o tem vprašanju nadaljeval po sestavi nove srbske vlade in po odločitvi o predčasnih volitvah v Črni gori, ki naj bi bila sprejeta v prihodnjih desetih dneh. Srečanje je bilo napovedano že za nedeljo zvečer, vendar je bil zaradi tehničnih razlogov preložen.

Hrvaška nafta na srbskem tržišču
14. 01. 2001 00.00
Jugoslovanska naftna družba Beopetrol je v petek s hrvaško naftno industrijo INA podpisala okvirni dogovor o uvozu naftnih derivatov v mesečnih količinah, ki bodo zadostovale potrebam tržišča v Srbiji.