srbijo

Bodo Miloševiću sodili v ZRJ?

06. 01. 2001 00.00

ZDA so včeraj ocenile, da bi se morala glede kraja sojenja nekdanjemu predsedniku ZRJ Slobodanu Miloševiću dogovoriti jugoslovanska vlada in haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji, je dejal tiskovni predstavnik State departmenta Richard Boucher. S tem se je odzval na četrtkovo izjavo zunanjega ministra ZRJ Gorana Svilanovića, češ da bi proces proti Miloševiću lahko izvedli v ZRJ ob polnem sodelovanju s haaškim sodiščem. Pogoj za sojenje je, da bi tožilsko stran zastopalo haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.

Kacin sprejel španskega veleposlanika

05. 01. 2001 00.00

Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin in španski veleposlanik v Sloveniji Luis Felipe Fernandez de la Pena sta se danes pogovarjala o sodelovanju med državama ter širitvi Evropske unije in zveze NATO. Posebno pozornost sta namenila okrepitvi sodelovanja v obdobju priprav Španije na predsedovanje EU v prvi polovici leta 2002.

Nove zveze Srbije in Črne gore ne bo

03. 01. 2001 00.00

Podpredsednik največje črnogorske opozicijske Socialistične ljudske stranke (SNP) Predrag Bulatović je za beograjski Nedeljnji telegraf povedal, da bodo Črnogorci potrebovali potne liste za vstop v Srbijo, če se bo Črna gora odcepila, in da bo "meddržavno sovraštvo do konca leta v tem primeru večje kot pa med Srbijo in Hrvaško".

Na jugu Srbije ugrabili šest Srbov

01. 01. 2001 00.00

Po trditvah očividcev so oboroženi Albanci včeraj na cesti Gnjilane-Vučibaba-Preševo na varnostnem območju ob administrativni meji med Srbijo in Kosovom ugrabili šest Srbov, sta poročali jugoslovanski tiskovni agenciji Tanjug in Beta, ki se sklicujeta na srbske vire. S to ugrabitvijo naj bi Albanci od vlade v Beogradu zahtevali, da v treh dneh iz srbskih zaporov izpusti njihove somišljenike.

Ugrabljeni Srbi na svobodi

01. 01. 2001 00.00

Oboroženi Albanci, ki so včeraj na cesti Gnjilane-Vučibaba-Preševo na varnostnem območju ob administrativni meji med Srbijo in Kosovom ugrabili šest Srbov, so talce nocoj izpustili, je poročala beograjska agencija Beta, ki se sklicuje na podpredsednika srbske prehodne vlade Nebojšo Čoviča.

195144inđić obljubil enakopravnost

31. 12. 2000 00.00

Kandidat za predsednika srbske vlade Zoran 195144inđič je danes obiskal albansko vas Lučani na varnostnem območju na jugu Srbije in Albancem, ki živijo na območju administrativne meje med Kosovom in Srbijo, obljubil enakopravnost s Srbi, če bodo spoštovali zakone, je poročala agencija Beta. Albanski predstavniki so 195144inđiču potožili, da je veliko njihovih rojakov iz strahu zapustilo domove.

Romunija bo Srbiji dobavila elektriko

30. 12. 2000 00.00

Romunija bo Srbiji, ki se sooča s hudo energetsko krizo, dobavila električno energijo, so povedali v vladi romunskega premiera Adriana Nastaseja. V skladu s premierovim ukazom bo ministrstvo za industrijo v Srbijo izvozilo 700 megavatov elektrike. Prve količine elektrike naj bi izvozila v soboto, preostalo pa v prihodnjih petih dneh.

Koštunica o problemih ZRJ

30. 12. 2000 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je za praznično številko Politike povedal, da dokler ne bo rešeno vprašanje odnosov v federaciji Srbije in Črne gore, ni mogoče niti razmišljati o reševanju kakega drugega problema.

Umik Albancev z juga Srbije

29. 12. 2000 00.00

Albanski uporniki, pripadniki t.i. Osvobodilne vojske Preševa, Bujanovca in Medvedje (UCPBM), bi lahko že danes umaknili svoje nadzorne točke na jugu Srbije ob administrativni meji s Kosovom. To so se predstavniki srbske vlade in sil KFOR na pogajanjih dogovorili z voditelji UCPBM in na tem območju živeče albanske večine. Z umikom albanskih upornikov z nadzornih točk bi prišlo do popuščanja napetosti na demilitariziranem območju. Pripadniki UCPBM so v začetku tedna vzpostavili oborožene nadzorne točke, med drugim tudi v Velikem Trnovcu. Ta kraj se namreč delno nahaja izven demilitariziranega območja na ozemlju Srbije.

Streljanje na meji med Kosovom in Srbijo

28. 12. 2000 00.00

Na območju administrativne meje med Srbijo in Kosovom so albanski uporniki pozno sinoči in danes zgodaj zjutraj obstreljevali srbsko policijo. Uporniki so proti policiji iz vasi 195144urđevac, ki leži znotraj varnostnega območja kakih 10 kilometrov severno od Bujanovca, izstrelili šest granat, je sporočil predstavnik policije. Streljanje je bilo slišati v Bujanovcu, je še povedal predstavnik policije in dodal, da v napadih ni bil nihče ranjen.

Koštunica opozoril 195144ukanovića

26. 12. 2000 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je črnogorskega predsednika Mila 195144ukanovića včeraj opozoril pred vsakršnim enostranskim dejanjem v odnosih med Srbijo in Črno goro, "ki bi ga bilo zdaj, ko so v Beogradu na oblasti reforme sile, zelo težko pojasniti". Koštunica in 195144ukanović sta se sestala v Beogradu ob robu sestanka jugoslovanskega vrhovnega obrambnega sveta, sicer pa je bil to prvi 195144ukanovićev obisk v Beogradu od novembra 1998.

V ZRJ 1400 nevladnih organizacij

24. 12. 2000 00.00

V ZR Jugoslaviji se je število nevladnih organizacij podvojilo po trimesečnih protestnih demonstracijah pozimi 1996/1997 in jih je sedaj približno 1400, piše beograjski zasebni dnevnik Blic. V prvih šestih mesecih tega leta je bilo registriranih kar 500 novih nevladnih organizacij.

Zaprli volišča v Srbiji

23. 12. 2000 00.00

V Srbiji so ob 20. uri zaprli volišča. Predčasne parlamentarne volitve so potekale mirno in brez večjih zapletov. Volilna udeležba je bila nižja kot na jugoslovanskih predsedniških in skupščinskih volitvah, saj je do 18. ure glasovalo okoli 52 odstotkov volivcev.

UNMIK tarča bombnega napada

20. 12. 2000 00.00

Neznanci so v noči na sredo na severu Kosova v kraju Zubin Potok z avtomatskim orožjem in razstrelivom razdejali postajo mednarodnih policijskih sil na Kosovu (UNMIK). V napadu ni bil nihče ranjen, poškodovano je bilo le terensko vozilo, na katerega je priletela ročna granata.

Svilanović o napetostih na jugu Srbije

17. 12. 2000 00.00

Jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović je za Radio B92 dejal, da bo zahteval od Varnostnega sveta ZN, naj vpliva na voditelje kosovskih Albancev, da se vsi oboroženi ljudje umaknejo z demilitariziranega območja ob administrativni meji med Srbijo in Kosovom. Svilanović se bo v torek udeležil zasedanja VS ZN, na dnevnem redu katerega bodo razmere na jugu Srbije.

Miloševiću sodili šele drugo leto

16. 12. 2000 00.00

Eden izmed voditeljev Demokratične opozicije Srbije (DOS) in kandidat za srbskega premiera Zoran 195144inđić je v pogovoru za današnjo izdajo beograjskega časnika Danas napovedal, da bodo nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću sodili februarja, marca ali aprila prihodnje leto oziroma takoj, ko bo v Srbiji vzpostavljeno tožilstvo in sodstvo. To naj bi bilo mogoče šele po postavitvi oblasti DOS po parlamentarnih volitvah v Srbiji, ki bodo 23. decembra.

O razmerah na jugu Srbije

16. 12. 2000 00.00

Jugoslovanska in srbska vlada sta na današnjem skupnem zasedanju v Bujanovcu, ki se ga je udeležil tudi predsednik ZRJ Vojislav Koštunica, sprejeli deklaracijo o razmerah na jugu Srbije po vpadu oboroženih Albancev s Kosova na demilitarizirano območje na administrativni meji med Srbijo in pokrajino. Na zasedanju, ki je potekalo za zaprtimi vrati, so sprejeli tudi odločitev o oblikovanju koordinacijskega odbora, ki bo spremljal razvoj dogodkov v občinah Bujanovac, Preševo in Medvedja.

ZDA odločneje proti terorizmu

15. 12. 2000 00.00

Včeraj so sporočili iz Washingtona, da bodo ZDA okrepile svoja prizadevanja v boju proti terorizmu v svetu in tudi v naslednjih dveh letih razširile svoj program Nagrada za pravičnost. Neimenovan predstavnik State Departmenta je dejal, da bo poudarek tega programa še vedno na preprečevanju terorističnih dejanj po svetu.

Svilanović pri Drnovšku

09. 12. 2000 00.00

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je danes sprejel jugoslovanskega zunanjega ministra Gorana Svilanovića. Sogovornika sta pozdravila podpis sporazuma o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama, ki ga je dopoldne s Svilanovićem podpisal slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. S tem sta Slovenija in ZRJ deset let po razpadu nekdanje Jugoslavije vzpostavili polne diplomatske odnose, ki bodo omogočili krepitev odnosov na vseh področjih, tudi gospodarskem, in olajšali reševanje vprašanje nasledstva nekdanje skupne države.

Žižić na meji med Srbijo in Kosovom

06. 12. 2000 00.00

Jugoslovanski premier Zoran Žižić je obiskal krizno območje na jugu Srbije vzdolž administrativne meje med Srbijo in Kosovom. Ob tem je dejal, da za Beograd ostaja prednostna naloga diplomatska rešitev spora med uporniškimi kosovskimi Albanci in srbsko policijo na območju. "Položaj bi lahko z uporabo sile razrešili v dveh dneh, toda storili bomo vse, da bi našli mirno rešitev vprašanja," je v Bujanovcu dejal Žižić.

Djindjić išče mednarodno podporo

04. 12. 2000 00.00

Predsednik srbske Demokratične stranke in eden od voditeljev Demokratične opozicije Srbije (DOS) Zoran Djindjić je včeraj obiskal Lučane v dolini Preševa na jugu Srbije na administrativni meji s Kosovom, kjer so minuli mesec izbruhnili hudi spopadi med albanskimi uporniki in srbsko policijo. Izjavil je, da jugoslovanska vlada išče podporo mednarodne javnosti "za dokončen obračun z albanskimi uporniki" na tem območju. Policija naj bi tako po besedah Djindjića albanske upornike z območja pregnala takoj po volitvah v Srbiji 23. decembra. Djindjić je še dejal, da bo ZRJ "uporabila vsa dovoljena sredstva v boju proti teroristom." Obenem pa je zagotovil, da policijska akcija ne bo prizadela civilistov. Dodal je še, da bo nova srbska vlada oblikovala krizni štab, ki razmere na območju Preševa, Bujanovca in Medvedje nadziral 24 ur na dan.

195144inđić ne izključuje uporabe sile

04. 12. 2000 00.00

Predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran 195144inđić je za agencijo Beta dejal, da je vzdolž administrativne meje med Srbijo in Kosovom nastal "pat položaj med srbskimi varnostnimi silami in oboroženimi Albanci". Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je 195144inđić izjavil, da je srbska policija pripravljena "v dveh dneh izkoreniniti teroriste s kriznega območja brez prevelikih žrtev".

Štirje Nizozemci o mučenju v Srbiji

02. 12. 2000 00.00

Štiri nizozemske državljane, ki so bili julija aretirani v ZRJ, ker naj bi nameravali ugrabiti tedanjega predsednika Slobodana Miloševića, so povedali, da naj bi jih v Srbiji mučili in omamljali. Izpustili so jih šele v začetku oktobra.

Okrepitev enot KFOR na meji med Kosovom in Srbijo

01. 12. 2000 00.00

Mednarodne mirovne enote na Kosovu (KFOR) nameravajo nove izbruhe nasilja na območju preprečiti z okrepitvijo svojih enot na meji med Kosovom in Srbijo. Tako naj bi približno 200 britanskih vojakov s tanki in terenskimi vozili premestili na omenjeno območje, je danes v Prištini napovedal tiskovni predstavnik KFOR Mark Whitty.

KFOR v pripravljenosti

29. 11. 2000 00.00

Tiskovni predstavnik Pentagona Kenneth H. Bacon je včeraj povedal, da ameriške enote v sklopu mednarodnih mirovnih sil na Kosovu ( KFOR) aktivno patruljirajo na območju Kosova, da bi preprečile vdor albanskih upornikov v dolino Preševa na jugu Srbije. Bacon je jugoslovanskega predsednika Koštunico pozval, naj si prizadeva za mirno rešitev spora. Povedal je še, da so razmere na jugu Srbije "v zadnjih dneh precej bolj umirjene". Ameriške enote naj bi po navedbah Pentagona okrepile svojo navzočnost na mejnem območju med Srbijo in Kosovom, pa tudi v notranjosti pokrajine. Zasegle naj bi več pošiljk orožja, albanskim upornikom pa naj bi tudi preprečile vstop v dolino Preševa. Medtem je nek ameriški predstavnik KFOR v torek potrdil, da KFOR "nadaljuje dialog" s sprtima stranema, da bi umirili napetosti, vendar pa poročil o razglasitvi premirja ni mogel potrditi. Nadaljevanje dialoga z albanskimi in jugoslovanskimi predstavniki je potrdil tudi tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta Richard Boucher.

195144inđić v Ljubljani

28. 11. 2000 00.00

Današnji obisk v Ljubljani pomeni znak, da je v odnosih med Slovenijo in ZRJ minila zima in da prihaja pomlad, je dejal v kratki izjavi predsednik Demokratske stranke Zoran 195144inđić po srečanju z gostiteljem, predsednikom republike Milanom Kučanom. Ob tem je izrazil upanje, da bodo spori iz preteklosti ostali del zgodovine, ki se ne bodo nikoli več ponovili. Predsednik Kučan je izrazil pripravljenost Slovenije na sodelovanje pri reševanju problemov, s katerimi se sooča Srbija zaradi slabih razmer v gospodarstvu in na socialnem področju, prihajajoče zime ter v tranzicijskih procesih, kar bo po njegovem mnenju tudi prednostna naloga nove slovenske vlade. Povedal je še, da je jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunico na nedavnem pogovoru povabil na obisk v Slovenijo in izrazil upanje, da bo do srečanja kmalu prišlo.

Napeto na jugu Srbije

26. 11. 2000 00.00

V zadnjih 24 urah v varnostnem območju ob administrativni meji med Kosovom in Srbijo ni bilo oboroženih spopadov, vendar pa napetost narašča, saj se v ponedeljek ob 19. uri izteče rok, ki ga je srbska vlada postavila Albancem in mednarodnim mirovnim enotam KFOR za umik oboroženih albanskih skupin s kriznega območja v občini Bujanovac, so poročali srbski mediji.

Chirac na Kosovu

25. 11. 2000 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac je danes dopotoval na nekajurni obisk na Kosovo. Na prištinskem letališču so ga sprejeli civilni upravitelj ZN na Kosovu Bernard Kouchner, poveljnik mirovnih sil KFOR, general Carlo Cabigiosu, francoski sekretar za obrambo Jean-Pierre Masseret in poveljnik generalštaba francoske vojske, general Jean-Pierre Kelche.

ZRJ sprejeta v SEP

25. 11. 2000 00.00

ZR Jugoslavija je postala 17. članica Srednjeevropske pobude (SEP). V članstvo so jo danes v Budimpešti sprejeli predsedniki vlad držav članic SEP, ki so pozdravili demokratične spremembe v ZRJ. Obenem so se zavzeli za ureditev odnosov med Srbijo in Črno goro, pa tudi za dialog med Srbi in Albanci na Kosovu. Po spremembah na oblasti v Beogradu je ZRJ v dobrem mesecu tako postala članica še ene mednarodne organizacije, potem ko je bila sprejeta v Združene narode, Organizacijo za varnost in sodelovanje v Evropi in Jadransko-jonsko pobudo ter postala udeleženka Pakta stabilnosti za JV Evropo. Vrha SEP v Budimpešti sta se udeležila tudi jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović in črnogorski predsednik Milo Djukanović. Povabljen je bil sicer tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica, vendar se vrha ni udeležil zaradi napetih razmer na Kosovu in jugu Srbije.

Srbska policija postavila ultimat

24. 11. 2000 00.00

Srbska policija je dala mednarodnim mirovnim silam na Kosovu KFOR na voljo 72 ur za ustavitev napadov albanskih upornikov na jugu Srbije. Po koncu ultimata, se bodo na ozemlje vrnile srbske sile. Če po 72 urah ne bo konkretnih rezultatov, bo policija od jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice in zveze NATO zahtevala ponovno preučitev vojaško-tehničnega sporazuma, v katerem je zapisano, da srbska policija v kilometrskem varnostnem območju vzdolž administrativne meje med Srbijo in Kosovom ne sme uporabljati orožja s kalibrom, večjim od 12 milimetrov.