sredstva EU

Madžarska namerava uvesti posebne davke za velika podjetja

25. 05. 2022 21.55

Madžarska je po razglasitvi izrednih razmer zaradi vojne v Ukrajini napovedala, da namerava uvesti posebne davke na dobiček velikih podjetij v številnih panogah. Na ta način želi podjetja prisiliti, da večino presežnega dobička namenijo subvencioniranju cen energije in razvoju oboroženih sil, je sporočil premier Viktor Orban.

Članice EU v boj z rastjo cen hrane s finančno pomočjo kmetom

24. 05. 2022 19.44

Države EU bodo skušale inflacijo na področju hrane, ki je med drugim posledica vojne v Ukrajini, sprva omiliti s finančno pomočjo kmetom. V Sloveniji bo skupaj na voljo 5,1 milijona evrov, od tega 1,7 milijona evropskih sredstev, je v Bruslju povedal kmetijski minister Jože Podgoršek. Odločitev o tem bo prepustil novemu vodstvu ministrstva.

Biden podpisal zakon o 40-milijardni pomoči, Rusija: Uničili smo pošiljko orožja

21. 05. 2022 13.41

Ameriški predsednik Joe Biden je podpisal zakon, ki ga je v četrtek potrdil kongres in s katerim bodo ZDA zagotovile 40 milijard dolarjev (38 milijard evrov) pomoči Ukrajini in njenim zaveznicam za stalno dobavo orožja in gospodarsko podporo v boju proti Rusiji, je sporočila Bela hiša. Rusija pa medtem poroča o uničenju večje pošiljke zahodnega orožja v Ukrajini. Vojno v Ukrajini je mogoče rešiti le z diplomacijo, je ob zastoju v pogajanjih med Kijevom in Moskvo dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. V ukrajinski pokrajini Donbas potekajo hudi spopadi, kar je povečalo strah pred nadaljnjim napredovanjem Rusije po popolni zasedbi mesta Mariupol in preboju pri Popasni.

Hrvaška je Sloveniji obljubila plin, dobili smo le hladen tuš

20. 05. 2022 10.40

Skrb glede energijske oskrbe v Sloveniji narašča, saj smo v veliki meri odvisni od ruskega plina. Marca so se pojavile pomirjujoče informacije, češ da bo Slovenija plin dobila iz čezmorskih držav prek terminala na otoku Krk. Hrvaška vlada s premierjem Plenkovićem na čelu je Janševi vladi obljubljala pridobitev zadnjih prostih zmogljivosti na omenjenem terminalu. Podjetje Geoplin se je prijavilo na razpis, a se je izkazalo, da so bile vse le prazne obljube. Namesto Geoplina je bilo namreč na razpisu izbrano hrvaško podjetje PPD. To naj bi po nekaterih napovedih zdaj sicer res skušalo prodati plin slovenskim odjemalcem – seveda po čim višji ceni. Minister za infrastrukturo, ki opravlja tekoče posle, Jernej Vrtovec je v odzivu dejal, da je naloga države, da "odpira vrata", pogajanja in dogovori pa so v rokah slovenskih dobaviteljev.

EU proti ruskim energentom z obveznimi sončnimi celicami na strehah

18. 05. 2022 08.22

Evropska komisija je predstavila načrt za odpravo odvisnosti Evrope od ruske energije REPowerEU, katerega namen je okrepiti odpornost energetskega sistema EU. Osnutek načrta, ki je odziv na rusko invazijo v Ukrajini in njene posledice, je predstavila že v začetku marca. Predsednica komisije Ursula von der Leyen je povedala, da bo EU v sklopu načrta zagotovila 300 milijard evrov, do leta 2029 uvedbe uporabe sončnih celic tudi stanovanjske zgradbe.

Putin: Evropska energetska politika je gospodarski samomor

17. 05. 2022 19.44

Ruski predsednik Vladimir Putin je evropsko energetsko politiko označil za "gospodarski samomor". Tako je dejal na videokonferenci na temo aktualnega dogajanja v naftni industriji, na katerem so bili prisotni ruski ministri in predstavniki velikih energetskih podjetij. Po Putinovih besedah bo opuščanje ruskih energentov privedlo do tega, da bo Evropa postala regija z najvišjimi energetskimi stroški na svetu. V EU sicer še vedno skušajo najti soglasje glede naftnega embarga, ki mu najglasneje nasprotuje Madžarska.

V prvem četrtletju 9,8-odstotna gospodarska rast

16. 05. 2022 10.53

Obseg bruto domačega proizvoda Slovenije se je v prvem letošnjem četrtletju povečal za 9,8 odstotka na letni ravni. Na visoko gospodarsko rast je po podatkih državnega statističnega urada pozitivno vplivalo domače in tuje povpraševanje. Uvoz se je povečal bolj kot izvoz, zato je bil prispevek zunanjetrgovinskega salda k rasti BDP negativen.

Vstop v Avstrijo brez omejitve, na letalih brez mask

16. 05. 2022 06.29

Avstrija je odpravila vse omejitve za vstop v državo, ki so jih uvedli zaradi epidemije covida-19. Za vstop v državo ni več potrebno izpolnjevanje pogoja PCT. V EU pa v skladu s smernicami, ki sta jih izdali Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA) in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), na letališčih in letalih ni več obvezna uporaba zaščitnih mask.

V Melaminu izobesili črno zastavo, v ponedeljek bodo začeli s čiščenjem

14. 05. 2022 15.43

V kočevskem podjetju Melamin, kjer so v znak žalovanja za petimi žrtvami tragične nesreče izobesili črno zastavo, bodo v ponedeljek začeli s čiščenjem pogorišča in okolice. Nova predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je ob obisku prizorišča napovedala, da bo skušala, kolikor je v njeni moči in pristojnosti, vplivati na odločevalce, da podjetje čim prej dobi finančno pomoč. Izrazila je sožalje svojcem umrlih in zaželela okrevanje poškodovanim. Direktor Melamina je medtem napovedal, da namerava delo v podjetju nadaljevati, saj čuti obvezo, da pelje to zgodbo naprej.

Rusija naj bi v neuspelem poskusu prečkanja reke izgubila cel bataljon

13. 05. 2022 09.23

Ukrajinska vojska je sporočila, da je ruskim silam v napadu preprečila poskus prečkanja reke Severski Donec na vzhodu Ukrajine, pri čemer naj bi ruska stran izgubila skoraj celotno bataljonsko taktično skupino. Neuspešen poskus prečkanja reke bi lahko pomenil hud udarec za načrte Kremlja v regijah Lugansk in Harkov. Ruske sile medtem nadaljujejo letalske napade na oblegano jeklarno Azovstal v Mariupolu. Ukrajinski predsednik Zelenski pravi, da se je pripravljen pogovarjati s Putinom, a da ne pristaja na ultimate. Iz Ukrajine prihajajo tudi poročila o spolnem nasilju nad otroki.

'Strategija je, da bi Slovenija do leta 2040 postala družba brez tobaka'

13. 05. 2022 15.35

Vlada je v četrtek sprejela strategijo za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030, ki jo je pripravilo ministrstvo za zdravje. Dolgoročna vizija strategije je, da bi do leta 2040 Slovenija postala družba brez tobaka, je na novinarski konferenci poudaril minister za zdravje Janez Poklukar.

JGZ Brdo: Trenutna postavitev kipov v Pivki je začasna

12. 05. 2022 20.08

V JGZ Brdo pravijo, da je trenutna postavitev kipov iz parka Brdo v Parku vojaške zgodovine Pivka začasna. Vendar za zdaj nimajo informacij, kdaj naj bi se restavratorska dela končala. Prav tako ni v njihovi pristojnosti to, kdaj, če sploh, se bodo skulpture vrnile na svojo lokacijo. Restavratorski posegi se očitno še niso začeli, saj strokovnjaki Zavoda za varstvo kulturne dediščine izvajajo šele preliminarne raziskave.

Kaj mladi, nevladniki, sindikati pričakujejo od ministrskih kandidatov?

12. 05. 2022 16.07

V nevladni organizaciji Umanotera so glede Kumra previdno optimistični, Brežana ne poznajo. Predsednik Olimpijskega komiteja Gabrovec je ocenil, da bi bila lahko umestitev športa v predvideno ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport boljša od dosedanjih, ko je bil šport del ministrstev za izobraževanje. Sindikati od kandidatke za ministrico za javno upravo pričakujejo ureditev plačnega sistema v javnem sektorju. Tako predstavniki mladih kot starejših pa od napovedanega novega ministrstva za solidarno prihodnost veliko pričakujejo. Predvsem upajo, da predvolilne obljube ne bodo pozabljene.

Putin se pripravlja na 'dolgo vojno', napredek ukrajinskih sil v Harkovu

11. 05. 2022 07.59

Vladimir Putin se pripravlja na dolgo vojno v Ukrajini, najbrž pa niti zmaga na vzhodu ne bo končala konflikta, so opozorile ameriške obveščevalne službe. Medtem se na vzhodu nadaljujejo ostri boji za ozemlje, ki ga skuša zavzeti Rusija. Tudi iz ruske regije Belgorod ob meji z Ukrajino so poročali o novih napadih iz sosednje Ukrajine. Kot je sporočil guverner te regije, naj bi bil v napadu z ukrajinske strani ubit en človek, še trije so bili ranjeni. Na območju ruskega Kurska pa naj bi sestrelili ukrajinski dron. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je dejal, da se trenutno osredotočajo se na posledice vojne in ne na mirovno diplomacijo. Češka je medtem 100 svojim državljanom odobrila odhod na fronto v Ukrajini.

'Putin bi lahko sprejel bolj drastične ukrepe in uvedel vojno stanje v Rusiji'

10. 05. 2022 08.43

V Mauripolu naj bi umrlo precej več civilistov, kot so do sedaj predvidevali. Hkrati je v jeklarni Azovstal še vedno ujetih okoli sto civilistov, Rusija pa vseeno nadaljuje obstreljevanje. Prav tako naj bi bilo v jeklarskem kompleksu več kot tisoč vojakov. Ukrajinska obveščevalna služba meni, da je pšenica, ki so jo ruske sile ukradle na zasedenih območjih Ukrajine, že v Sredozemlju, najverjetnejša destinacija pa je Sirija. Ameriški obveščevalci pa predvidevajo, da bo Putin ob nadaljevanju vojne postal vse bolj nepredvidljiv.

Za Ukrajino zbrali več kot šest milijard evrov

05. 05. 2022 14.11

Na mednarodni donatorski konferenci v Varšavi je bilo za pomoč Ukrajini zbranih več kot šest milijard evrov. Pomoč bo med drugim namenjena humanitarni podpori in ukrajinskemu gospodarstvu. Evropska komisija bo pristavila 200 milijonov evrov. Slovenija bo za pomoč Ukrajini namenila dodaten milijon evrov. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je zagnal globalno spletno platformo za zbiranje sredstev za pomoč državi, v kateri že 71. dan divja vojna.

Proračun v štirih mesecih s 114 milijoni evrov primanjkljaja

05. 05. 2022 13.23

V državni proračun se je v štirih mesecih nateklo 4,18 milijarde evrov ali za petino več kot v enakem obdobju lani. Odhodki so bili ob odpravi večine protikoronskih ukrepov s 4,30 milijarde evrov nižji za skoraj desetino. Primanjkljaj je dosegel 114 milijonov evrov, lani v tem času je bil pri 1,2 milijarde evrov. Aprila je bil proračun v presežku.

Slovenija bo za pomoč ukrajinskim beguncem dobila dobrih deset milijonov evrov

28. 04. 2022 17.21

Evropska komisija je potrdila, da je državam članicam v okviru kohezijskih ukrepov EU za begunce v Evropi (CARE) nakazala predplačila za pomoč ukrajinskim beguncem v skupni višini 3,5 milijarde evrov. Največ sredstev je Komisija namenila Poljski, Slovenija pa bo v ta namen prejela dobrih deset milijonov evrov.

Bruselj proti Madžarski sprožil mehanizem pogojevanja sredstev z vladavino prava

27. 04. 2022 12.30

Evropska komisija je proti Madžarski uradno sprožila mehanizem pogojevanja evropskih sredstev z vladavino prava. Madžarsko je o tem obvestila v pismu, Budimpešta pa ima zdaj dva meseca za odgovor. Kot so pojasnili viri pri EU, se skrbi komisije nanašajo predvsem na javno naročanje.

Solidarna EU?

23. 04. 2022 16.22

Robert Schuman, ki velja za enega izmed ustanovnih očetov evropske integracije, je v zgodnjih šestdesetih letih prejšnjega stoletja izjavil: "Evropa ne bo nastala naenkrat, niti po enem samem načrtu. Gradila se bo s konkretnimi dosežki, ki v prvi vrsti ustvarjajo solidarnost." Že ustanovni očetje evropske integracije (uvodoma Skupnosti za premog in jeklo, kasneje Evropske unije – EU) so vedeli, da mora biti za razvoj evropske integracije, kot lahko razberemo iz Schumanovega citata, v ospredju solidarnost.

Pred volilnim molkom: samohvale, ostre kritike in puške v koruzi

22. 04. 2022 15.50

Na petem in tudi zadnjem soočenju na POP TV so predstavniki strank spregovorili o legitimnosti volitev, korupciji, neodvisnosti medijev in civilni družbi. V studio je Petra Kerčmar povabila Roberta Goloba (Gibanje Svoboda), Janeza Janšo (SDS), Tanjo Fajon (SD), Luko Mesca (Levica), Mateja Tonina (NSi), Zdravka Počivalška (Povežimo Slovenijo), Alenko Bratušek (SAB) in Marjana Šarca (LMŠ). Slišali smo lahko samohvale, ostre kritike, ne le eno omembo "puške v koruzi". Prav tako pa še o kulturi dialoga, korupciji, varnosti in svobodi. Kaj je Slovenijo postavilo na svetovni zemljevid? Predstavniki strank se tu ne strinjajo, eni so izpostavili pozitivne, drugi negativne točke.

Kako spraviti ljudi iz avtomobilov na vlake in avtobuse?

22. 04. 2022 21.07

Na eni strani vse večje zavedanje, da bomo morali svoj življenjski slog spremeniti, če ga želimo vsaj približno ohraniti, na drugi slovenska pregovorna navezanost na avtomobile, ki so za večino še vedno prva izbira. Po podatkih Eurostata iz leta 2018 imamo v Sloveniji kar 550 avtomobilov na tisoč prebivalcev. Kako torej ljudi spraviti na javna prevozna sredstva? S tem vprašanjem smo se obrnili na osem strank, ki jim v predvolilnih raziskavah javnega mnenja kaže najbolje.

Bruselj v luči ukrajinske krize predlaga povečanje proračuna EU

22. 04. 2022 13.24

Evropska komisija je zaradi vojne v Ukrajini predlagala povečanje proračuna Evropske unije za letos. Predlaga povečanje za 99,8 milijona evrov v obveznostih in za 176 milijonov evrov v plačilih. Sredstva bodo v pomoč predvsem državam, ki se soočajo z največjim pritokom migrantov iz Ukrajine.

Zoper Janšo 14 kazenskih in predkazenskih postopkov, zoper Goloba dve ovadbi

22. 04. 2022 09.38

Najbolj prepoznavne predsednike političnih strank, ki so zaznamovale letošnjo predvolilno kampanjo, smo vprašali, koliko kazenskih in predkazenskih postopkov jih bremeni. Iz stranke SDS so nam sporočili, da je zoper predsednika vlade Janeza Janšo sproženih najmanj 14 aktivnih kazenskih in predkazenskih postopkov, skupaj od leta 1985 pa da jih je bilo že več kot 200. Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob pa pravi, da sicer ne ve, da bi bil v kakšnem kazenskem postopku, da pa je takoj po vstopu v politiko dobil dve kazenski ovadbi.

Najvišja pokojnina dobrih 3000 evrov, najnižja slabih 300 evrov

22. 04. 2022 06.00

V Sloveniji pokojnino prejema več kot 627 tisoč ljudi, najvišja izplačana je v marcu znašala 3.302,37 evra, najnižja pa 294,78 evra. V letu 2019 je pod pragom revščine živelo 50 odstotkov upokojencev.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?

21. 04. 2022 06.09

Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Večina strank bi kupovala novo orožje. A kdo ga bo nosil?

18. 04. 2022 12.42

V luči ukrajinske vojne so se v Evropi začeli glasnejši pogovori o tem, kako okrepiti obrambo stare celine. Tako so marca na ravni Unije potrdili strateški kompas oziroma vizijo obrambnega razvoja unije v prihodnjem desetletju. Kako pa bi stranke zagotovile varnost Slovenije glede na zaostreno grožnjo Evropi s strani Rusije? Kot programe političnih strank komentira obramboslovec dr. Vladimir Prebilič, nobena izmed njih ne naslavlja ključnega problema, kdo bo orožje, ki bi ga kupovali, sploh nosil? "Mlade ljudi bi morali vzgajati v smeri, da varnost in obramba nista stvar, ki ju bomo plačali in bo to za nas naredil nekdo tretji, ampak bo treba v to vložiti nekaj sebe," izpostavlja.

Kam bi stranke naselile mlade? Kako bi uredile najemniški trg?

17. 04. 2022 16.00

Nedvomno je ena najbolj perečih težav Slovenije nedostopnost stanovanj za mlade. "Obstoječi stanovanjski sistem je neučinkovit in nepravičen," opozarjajo na Inštitutu za študije stanovanj in prostora. Od ljudi se zahteva, da na mesec plačujejo tudi 1000 evrov najemnine, na banki pa za isti mesečni obrok ne morejo dobiti posojila. Kako bodo trajno rešili problematiko stanovanjskega vprašanja in kako bodo uredili najemniški trg, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Borci v Mariupolu se ne predajo: 'Borili se bodo do konca'

17. 04. 2022 07.55

Kljub pozivu Moskve, naj ukrajinske obrambne sile v Mariupolu položijo orožje in se umaknejo iz mesta, se ukrajinski borci ne nameravajo predati. Ruske sile nadaljujejo z napadi na to pristaniško mesto na jugu Ukrajine, zračni napadi se vrstijo tudi drugje po državi. Medtem so iz Kijeva sporočili, da danes prekinjajo evakuacije civilistov z vzhoda države. Ukrajinski predsednik Zelenski pa je opozoril, da so razmere v Mariupolu nečloveške in Zahod pozval, naj Ukrajini takoj zagotovi težko orožje.