svet kriza

'Britanci jedo veverice', hrčkova juha, Satanov tempelj in 'golobi ubijalci'

19. 03. 2023 12.00

Začetek ruske invazije na Ukrajino je sovpadal z začetkom še ene bitke, ki pa jo Vladimir Putin vodi na domačih tleh. Rusija je okrepila svojo informacijsko blokado v prizadevanju za nadzor misli lastnih državljanov.

Golob o investiciji Leka, davčni reformi, interpelaciji in zdravstvu

10. 03. 2023 06.00

Premier Robert Golob je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril o Sandozu, ki bo v center za proizvodnjo zdravil v Lendavi vložil 397 milijonov evrov in ustvaril 300 novih delovnih mest. Prav tako je napovedal, da bodo v torek predstavili časovnico davčne reforme: "Cilj je znižati obremenitev dela in povišati obremenitev premoženja." Glede zdravstvene reforme je medtem med drugim dejal, da je smešno, da se danes pogovarjamo samo o plačah, komentiral pa je tudi sum korupcije v UKC Ljubljana. "S podobnimi primeri sem seznanjen vsak dan," je dejal. Ušla pa ni niti debata o interpelaciji in Muzeju slovenske osamosvojitve.

Umrl mednarodno priznani avstrijski umetnik Peter Weibel

02. 03. 2023 19.38

V nemškem Karlsruheju je umrl mednarodno priznani avstrijski umetnik Peter Weibel. Bil je dolgoletni direktor Centra za umetnost in medije (ZKM) v Karlsruheju. Slovensko občinstvo je lahko njegovo delo spoznalo na razstavi v ljubljanski Moderni galeriji leta 2005, bil je tudi kustos trienala sodobne slovenske umetnosti U3 leta 1997.

Indijski premier na srečanju G20 pozval k premostitvi razlik glede Ukrajine

02. 03. 2023 09.44

V indijski prestolnici New Delhi so se sestali zunanji ministri največjih svetovnih gospodarstev v okviru indijskega predsedovanja skupini G20. Na srečanju bosta prvič po juliju lani v istem prostoru ameriški državni sekretar Antony Blinken in ruski zunanji minister Sergej Lavrov, vendar se verjetno ne bosta pogovarjala. Blinken je dejal, da se na zasedanju ministrov G20 ne namerava srečati z ruskim ali kitajskim zunanjim ministrom.

Cena vojne: kako močno je Putinova invazija prizadela gospodarstvo

22. 02. 2023 19.53

Leto dni po ruskem napadu na Ukrajino je nemški ekonomski inštitut izračunal vpliv vojne na svetovno gospodarstvo. Ocene so zaskrbljujoče. Prav tako pa zaenkrat nič ne kaže na konec vojne. So pa analitiki prepričani, da se bodo začeli kazati dolgoročni učinki sankcij na rusko gospodarstvo.

'Nobena organizacija Slovenije ne more prisiliti v obvezno cepljenje'

20. 02. 2023 12.12

Da bi se svet bolje pripravil na ukrepanje ob morebitni novi pandemiji, Svetovna zdravstvena organizacija pripravlja t. i. novi mednarodni instrument oziroma dokument. Vključeval bi predvsem preprečevanje novih pandemij in odziv, če se pojavijo, na svetovni ravni. Predvidoma naj bi ga podpisali maja naslednje leto. Pri tem pa jasno sporočilo: obvezno cepljenje ne bo del tega dokumenta.

'Ura sodnega dne je alarm za celo človeštvo'

24. 01. 2023 20.15

Ura je zdaj 90 sekund do polnoči – najbližje globalni katastrofi, kar je bila kdaj koli prej. V združenju Bulletin of the Atomic Scientists pravijo, da ruske "slabo prikrite grožnje z uporabo jedrskega orožja opominjajo svet, da je stopnjevanje konflikta strašno nevarno".

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo

23. 01. 2023 06.00

Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo

19. 01. 2023 12.18

Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

Predlog Zdusa za uskladitev pokojnin: že februarja za vsaj 7,1 odstotka

18. 01. 2023 11.13

Zveza društev upokojencev Slovenije predlaga, da se pokojnine februarja uskladijo vsaj za 7,1 odstotka, ne pa samo za predvidenih 4,9 odstotka. Glede na podatke o rasti inflacije in cen življenjskih potrebščin ocenjujejo, da jim bosta vlada in svet pokojninskega zavoda prisluhnila. Poleg tega naj vlada razmisli o izplačilu draginjskega dodatka, so pozvali.

Tiha odpoved ali kaj danes dela Justin?

17. 01. 2023 14.57

Obdobje epidemije in leto, ko se je svet počasi vračal v ustaljene tirnice, je zaznamoval premislek o prepletenem odnosu med posameznikom in njegovim delom. Pravzaprav pričakovano, glede na to, da večina v službi preživi kar tretjino dneva, izkušnja epidemije pa je pred nami razgrnila možnosti, ki jih prej nismo videli. Tako se je v ospredje počasi prebil fenomen, imenovan tiha odpoved. O njem so spregovorili tudi na forumu v Davosu.

Začel se je 53. Svetovni gospodarski forum, Slovenijo zastopala Fajonova

16. 01. 2023 06.43

V švicarskem Davosu se je začelo 53. letno srečanje Svetovnega gospodarskega foruma. Med osrednjimi temami sta bila energetska in prehranska kriza, sodelujoči so razpravljali tudi o soočanju svetovnega gospodarstva z visoko inflacijo. Foruma se je udeležila tudi ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon.

Politiki ne želijo (več), da se jih vidi v družbi elite in sredi razkošja?

16. 01. 2023 09.10

Večji del leta je Davos zgolj priljubljeno smučišče visoko v švicarskih Alpah. Potem pa pride tisti teden v januarju, ko se tja obrne svetovna pozornost, saj se tam elita zbere na letnem srečanju Svetovnega gospodarskega foruma (WEF). Razpravljajo o vizijah za prihodnost in perečih dnevnih temah, s tem pa po eni strani razkrivajo, kako razmišljajo voditelji, po drugi strani pa občasno razburjajo z idejami in hranijo strahove ljubiteljev teorij zarote.

Višje plače: kdo jih dobi, kdo jih želi, kdo jih bo plačal. Pa nova lestvica?

11. 01. 2023 17.35

Kaj se je zgodilo s plačnim sistemom? Grožnje s stavkami so se očitno izplačale, Fides je v pogajanjih dosegel dovolj, da je preklical stavko, pogajanja s Svizom so prinesla dogovor o plačah pomočnic vzgojiteljic in mladih raziskovalcev ter asistentov, zelo hitro pa so bili s svojimi zahtevami uspešni v pravosodju, saj je premier Robert Golob pravosodnim funkcionarjem obljubil dodatek v višini 600 evrov bruto. Dogovori so zdaj povečali nezadovoljstvo in apetite tudi pri nekaterih drugih skupinah, glavno vprašanje pa je: kdo in kako bo plačal za to, da si je vlada z dogovori kupila nekaj miru?

Tudi pevka Cardi B zgrožena nad cenami med gospodarsko krizo

06. 01. 2023 11.00

Pevka Cardi B, ki ima sicer precej višje prihodke od povprečnega Američana, je izrazila svoje frustracije nad cenami, ki so se zaradi inflacije močno zvišale tudi v Združenih državah. Z draginjo osnovnih živil se tako srečujejo tudi zvezdniki, Cardi pa je svojo zgroženost izrazila z objavami na družbenih omrežjih.

Življenje v Srbiji vse dražje: najemnine v letu dni poskočile s 400 na 800 evrov

02. 01. 2023 15.59

Splošne podražitve bodo državljane Srbije doletele tudi v novem letu. Rastejo predvsem cene hrane in obroki stanovanjskih posojil. Stanovanje v Beogradu, ki se je pred dvema letoma na trgu ponujalo za 400 evrov, sedaj oddajajo za več kot 800 evrov. Deset osnovnih živil, katerih cene spremlja Ministrstvo za trgovino, se je v primerjavi z januarjem 2021 podražilo za 50 odstotkov, kažejo oktobrski podatki. Ekonomisti opozarjajo, da bo inflacija najvišja pri izdelkih, ki jih uporablja večina prebivalstva.

Tokac in Emanuela: Poezija je tista, ki najbolj rajca

30. 12. 2022 11.32

Tomislav Jovanović Tokac je z glasbeno sopotnico Emanuelo Montanič, sorodno dušo za črno-belimi tipkami, ustvaril samosvoj solistični projekt, ki zajema intimne, izpovedne, zrele in izvirne skladbe zadnjih nekaj let. Prvi singel ima naslov Čudež, v pogovoru pa smo ju pobarali o njunem ustvarjanju, kemiji in prihajajočem albumu.

Pirc Musarjeva: Nikoli se nisem izogibala plačilu davkov. Nikoli in nikdar

29. 12. 2022 18.20

Novo predsednico države Natašo Pirc Musar smo obiskali v predsedniški palači, kjer je med drugim prvič komentirala podano kazensko ovadbo zaradi ponareditve ali uničenja poslovnih listin. Zatrdila je, da do oškodovanja Rdečega križa ali izogibanja plačilu prispevkov ni prišlo. Komentirala je tudi svojega predhodnika Pahorja in premierja Roberta Goloba ter povedala, kako se počuti slab teden po vselitvi v predsedniško palačo.

Fajonova: Slovenija povečala kredibilnost na Zahodnem Balkanu

23. 12. 2022 12.58

Slovenija je v zadnjem času dvignila svoj ugled in kredibilnost na Zahodnem Balkanu, to, da je BiH dobila status kandidatke za članstvo v EU, je tudi uspeh slovenske diplomacije, je ob koncu leta ocenila zunanja ministrica Tanja Fajon. V prvi polovici prihodnjega leta bodo sicer v ospredju prizadevanja za uspeh kandidature za Varnostni svet ZN.

Vlada določila najvišjo drobnoprodajno ceno električne energije in zemeljskega plina

22. 12. 2022 06.34

Državna sekretarka na ministrstvu za infrastrukturo Tina Seršen je po seji vlade sporočila, da so z dvema uredbama določili najvišjo drobnoprodajno ceno električne energije in zemeljskega plina za nekatere osebe javnega prava. Obe bosta v veljavo stopili 1. januarja. Minister za finance Klemen Boštjančič je medtem sporočil, da so ukrepom, ki naslavljajo draginjo dodali še zvišanje neobdavčenih dohodkov iz delovnega razmerja. Vlada je ob tem sklenila, da še pred koncem leta v sistemskega operaterja prenosnega elektroenergetskega omrežja Eles vplača 170 milijonov evrov.

Neuspela izvolitev predsednika DS, sejo so prekinili

12. 12. 2022 06.05

Sedmi sklic državnega sveta se je sestal na prvi seji, so po potrditvi mandatov - potrdili so jih vseh 40 - prešli na volitve predsednika DS. Kandidati so bili Jožef Školč, Bojan Kekec in Marko Lotrič, a na tajnem glasovanju nihče od njih ni dobil zadostne podpore. Za izvolitev na predsedniško mesto so namreč potrebni glasovi večine, torej vsaj 21 svetnikov.

'Pozabili smo, da Putin razmišlja povsem drugače od nas. Nismo ga jemali resno'

07. 12. 2022 18.57

Nekdanja nemška obrambna ministrica Annegret Kramp-Karrenbauer priznava, da na zahodu mnogi odločevalci Putina niso jemali resno, ko je pred vojno govoril o tem, da obžaluje, da Ukrajina ni več del Rusije. Po njenem mnenju se mora prebuditi tudi evropska oborožitvena industrija, ki mora Ukrajini zagotoviti zadostno dobavo orožja in streliva za končno zmago v vojni.

Socialni partnerji s pripombami na vladne ukrepe, ministrstvo jih bo preučilo

02. 12. 2022 13.25

Trgovinska zbornica Slovenije se je odzvala na predlagane ukrepe za pomoč podjetjem za blažitev visokih cen električne energije, in sicer ukrepe pozdravljajo. Pravijo, da gredo v pravo smer, vendar bo potrebnega še nekaj premisleka pred končnim oblikovanjem predloga. Zakonske predloge za pomoč gospodarstvu zaradi energetske draginje je obravnaval tudi Ekonomsko-socialni svet. Niti delodajalska niti sindikalna stran s predlaganimi rešitvami nista v celoti zadovoljni, je pa bilo več pripomb pričakovano slišati od predstavnikov gospodarstva.

Subvencije, investicije v obnovljive vire in zmanjšanje porabe elektrike

01. 12. 2022 19.31

Vlada je obravnavala predlog zakona o pomoči gospodarstvu, ki bo med drugim prinesel tudi subvencije za stroške elektrike za leto 2023. Ta bi v veljavo predvidoma stopil 1. januarja 2023, trajal pa bi vse do konca leta. Upravičenci bodo medtem, kot je pojasnil minister Matjaž Han, vsi tisti, ki opravljajo gospodarsko dejavnost, ne bodo pa do pomoči upravičeni mali poslovni odjemalci ter tisti, ki se ukvarjajo s financami in zavarovalništvom. Na seji pa so medtem sprejeli Zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije.

Čeferin: Kriza je lahko izhodišče za izboljšave

29. 11. 2022 20.12

Negativni vplivi pandemije koronavirusa in ruske invazije na Ukrajino so segli tudi v športni sektor, je na torkovem zasedanju izpostavil Evropski svet za izobraževanje, mladino, kulturo in šport, ki se ga je med športnimi ministri držav članic udeležil tudi predsednik nogometne zveze Uefa Aleksander Čeferin.

Bogunov: Oranje trde zemlje do ljubljenih duš

23. 11. 2022 17.46

Rokerji Bogunov so dve leti po prvencu ponudili nov album Dolazimo u miru, za katerega pravijo, da govori o negotovi in spreminjajoči se družbi, hitrosti življenja in duhu časa. Nedavno so izdali prvi singel in videospot Sakupljač perja, več o plošči pa nam je razložil frontman Ognjen Zeljić.

Reševanje podnebne krize: 'Skupaj bomo obstali ali propadli'

07. 11. 2022 06.13

V egiptovskem Šarm el Šejku se je v okviru podnebne konference COP27 začel dvodnevni vrh voditeljev, osrednji politični dogodek konference. V imenu Slovenije se je vrha udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi nagovoril svetovne voditelje. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres jih je pozval: "Izberite sodelovanje ali pa skupinski samomor." Kot je poudaril, se človeštvo katastrofi izogne le s sodelovanjem v boju proti podnebni krizi. "Skupaj bomo obstali ali propadli," je poudaril tudi Pahor.

Posledice segrevanja vse hujše, svet pa zaposlen z drugimi izrednimi razmerami

06. 11. 2022 13.25

V letovišču Šarm el Šejk v Egiptu se je z uvodnim plenarnim zasedanjem začela 27. konferenca Združenih narodov o podnebnih spremembah (COP27). Predstavniki skoraj 200 držav bodo vendarle obravnavali tudi vprašanje financiranja škode, ki so jo že povzročile podnebne spremembe, je zapisano v programu, ki je bil soglasno sprejet ob začetku konference. Slovensko delegacijo bo v prvem tednu vodil predsednik republike Borut Pahor, v drugem tednu pa minister za okolje in prostor Uroš Brežan.

Putin za ukrajinska bojišča novači komandose, ki so jih izurili Američani

01. 11. 2022 10.05

Rusija se je začasno umaknila iz sporazuma o izvozu žita preko Črnega morja, na sedežu Združenih narodov pa sta si ukrajinski in ruski diplomat izmenjala ostre besede, pri čemer je ukrajinski odločitev Moskve označil za izsiljevanje. Ruski veleposlanik mu ni ostal dolžan. Obtožil je Kijev, da uporablja črnomorski ladijski koridor za dostavo žita na svetovne trge le pod pretvezo, v resnici pa da gre za "vojaške in sabotažne namene" proti njihovi floti in opozoril, da ne bodo dovolili prehoda ladij brez ruske odobritve. Rusija zdaj od Kijeva zahteva "resnična zagotovila o doslednem spoštovanju istanbulskega sporazuma, zlasti o neuporabi humanitarnega koridorja v vojaške namene".

Avto kot naložba? Narobe svet ali najboljša odločitev ta hip?

27. 10. 2022 00.15

V negotovih časih energetske krize, inflacije in padanja vrednosti evra je nakup avtomobila ena najboljših investicij, saj cene vozil nenehno rastejo.