svet kriza

'Nisem si dovolila počivati, ker sem vedela, da je drugim težje, kot je bilo takrat meni'

22. 10. 2022 12.00

Je poosebljenje dobrote, pomagala je na tisoče družinam. V slovensko zavest je prinesla spoznanje, da je revnim treba pomagati in da je dobrodošla vsakršna pomoč. Zaradi nje je na tisoče otrok iz revnih družin lahko videlo morje. Ve, kako je, ko se v srcu prižge upanje. Pozna slovensko dno, a na drugi strani daje upanje, da so še dobri ljudje, ki so pripravljeni pomagati ljudem v stiski. Pravi, da vsako revščino ali socialno krizo ustvari politika in da bi država lahko storila več za socialno ogrožene, ki morajo preživeti s 771 evri na mesec.

Za Logarja Trump ni bil dober predsednik, Snežič pa ne primeren davčni svetovalec

20. 10. 2022 21.16

V studiu Sveta na Kanalu A so v zadnjem tednu gostili vseh sedem predsedniških kandidatov. Kot zadnji se je v daljšem pogovoru predstavil Anže Logar, ki se na volitve podaja kot neodvisen kandidat, čeprav mu ob strani stoji stranka SDS. Kje se njegova stališča razhajajo s stališči stranke, kakšen bi bil kot predsednik, kdaj bi se oglašal in kako gleda na neke poteze iz preteklosti?

Kubanska kriza nevarnejša, nasproti sta si stali enakovredni jedrski sili

17. 10. 2022 10.03

Odkar je ruski predsednik Vladimir Putin septembra omenil, da se bo Rusija v primeru grožnje odzvala tudi z jedrskim orožjem, se zvišuje napetost glede njegove uporabe. Kako verjetna je? Ameriška raziskovalka Heather Williams meni, da je možnost atomskega napada sicer prisotna že od začetka ruskega napada, a da se trenja nikakor ne morejo primerjati s tistimi med kubansko krizo leta 1962. Poleg omenjenih obdobij se je svet s skorajšnjim jedrskim spopadom nevede srečal tudi leta 1983 med Natovo vojaško vajo Able Archer.

'V krizi ne smemo pozabiti, da smo solidarna družba'

16. 10. 2022 18.50

V času covidne krize smo iskali novo normalnost, ki smo jo naposled našli. Ta nova normalnost pa je trajna kriza, ki se nikoli ne konča, opaža antropolog Dan Podjed. Vpliv kriz še kako čutimo tudi v svojih denarnicah. A ne vsi enako. Kot ugotavljajo na statističnem uradu, se primerjava med uradno izmerjeno in občuteno inflacijo velikokrat precej razlikuje. Vsak izmed nas ima namreč svojo osebno inflacijo, saj ima tudi vsak drugačno potrošno košarico. Zakaj imamo ljudje velikokrat občutek, da so se cene zvišale bolj, kot kaže letna stopnja inflacije? Višja inflacija, kot smo je bili vajeni doslej, bo vztrajala še vsaj nekaj let, pravijo ekonomisti. Denar na bankah tako izgublja svojo vrednost. Kot svetuje Podjed, v času finančne krize investirajte v sosede, v prijatelje, v znance in neznance, poziva: "V trenutku krize namreč ne smemo pozabiti, da smo solidarna družba, da se vam tisto, kar podarite, vedno povrne." Kot pa svetujejo finančni strokovnjaki, je nujno, da Slovenci prevzamemo več odgovornosti za boljšo starost.

'Ničkolikokrat so bili utišani glasovi drugače mislečih'

12. 10. 2022 19.36

Prihodnjo nedeljo nas čakajo predsedniške volitve in po 10 letih bo to mesto zasedel nov obraz. V oddaji Svet na Kanalu A so tokrat gostili predsedniško kandidatko Sabino Senčar. Ali bi kot predsednica države v primeru epidemije covida-19 prisluhnila vodilnim strokovnjakom in jim zaupala? Kako gleda na Evropsko unijo, vojno v Ukrajini, migracije in množično zaposlovanje tujcev?

Nadzorniki Gen energije s Košorokom sklenili sporazum o predčasnem prenehanju mandata

10. 10. 2022 21.26

Nadzorni svet družbe Gen energija je z generalnim direktorjem Blažem Košorokom sklenil sporazum o predčasnem prenehanju mandata. Kot so sporočili iz družbe, mu bo mandat prenehal z imenovanjem novega generalnega direktorja oziroma najkasneje 15. novembra, s čimer bo dotlej zagotovljeno nemoteno poslovanje in sprejemanje odločitev.

Hrana in brezalkoholne pijače v letu dni dražja za 10 odstotkov

10. 10. 2022 18.43

Po podatkih Statističnega urada je bila julija letna rast cen kar 11-odstotna, kar pomeni, da so se za toliko podražile življenjske potrebščine, med njimi hrana in brezalkoholne pijače v letu dni za kar 10 odstotkov. Vsaka kriza prinese več prošenj za pomoč, predvsem osnovno, torej pakete hrane. Preverili smo, kako so se na za marsikoga težko jesen pripravili v prostovoljnem društvu Krog 9, ki razdeljuje viške hrane.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

'Brez nadzora državljanov bodo politiki sprejemali perverzne odločitve'

09. 10. 2022 19.28

Ko svet stoji na robu globokega prepada recesije, ko je jedrski spopad vse bolj verjeten, ko svetovne vlade ne izpolnjujejo podnebnih zavez o zaščiti našega planeta, ko se krize in izzivi kar kopičijo, moramo poiskati rešitve, poudarjajo v Šardži. Tretje največje mesto v Združenih arabskih emiratih je še enajstič gostilo Mednarodni forum o vladnem komuniciranju. Samo tiste garniture, ki to dobro počno, pridobivajo zaupanje ljudi. To je eden glavnih zaključkov več kot 160 politikov, odločevalcev in strokovnjakov, ki so letos staknili glave. Pred naš mikrofon so stopili nekdanji mehiški predsednik Felipe Calderon, nekdanja kanadska premierka Kim Campbell in ameriški mogotec Steve Forbes.

'Prvič po kubanski raketni krizi neposredna grožnja jedrskega armagedona'

07. 10. 2022 07.31

"Ne šali se, ko govori o uporabi taktičnega jedrskega, biološkega oz. kemičnega orožja. Lahko bi namreč rekli, da se je njegova vojska v Ukrajini odrezala precej slabše, kot so pričakovali," je ameriški predsednik Joe Biden dejal o ruskem predsedniku Vladimirju Putinu. Opozoril je, da se svet sooča z največjo jedrsko grožnjo vse od časa kubanske raketne krize.

Prvi mož Plinovodov: Nacionalizacija je dobra popotnica za stabilno delovanje

28. 09. 2022 06.14

Glavni direktor družbe Plinovodi in predsednik Energetske zbornice Slovenije Marjan Eberlinc je zagotovil, da bo plina čez zimo dovolj. Odzval se je tudi na vladne napovedi o morebitni nacionalizaciji Geoplina. Eberlinc meni, da sta dokapitalizacija in nacionalizacija dobra strateška rešitev v primerih, ko se nacionalni ponudnik plina znajde v "motnjah", kot je na primer nespoštovanje dobavnih pogodb.

'Bolj kot bomo varčevali, manjši bo pritisk in cenejša bo elektrika'

27. 09. 2022 20.09

Ko govorimo o cenah energentov, moramo vedeti, da so te poletele v nebo šele v zadnjem letu. Sicer že pred napadom Rusije na Ukrajino, pa vendarle boste videli, da se cena elektrike praktično ni spreminjala zadnjih osem let. Kar je, milo rečeno, nenavadno. In Slovenci smo plačevali najnižjo ceno za elektriko. In če se nam je vse to zdelo seveda odlično, pa je treba vedeti, da je za nami vsaj osem let, ko se zaradi takšnih cen seveda ni vlagalo v oskrbo z elektriko.

Golob o možnosti nacionalizacije energetskih podjetij. Bo prvi na vrsti Geoplin?

27. 09. 2022 09.25

Po šestih urah so poslanke in poslanci končali razpravo o predlogu rebalansa letošnjega državnega proračuna. Po besedah premierja Roberta Goloba je predlog dobra popotnica za zaključek tega leta in za to, da bo Slovenija skozi energetsko krizo prešla s čim manj praskami. Že v kratkem je za zagotavljanje oskrbe z energijo možna nacionalizacija katerega od energetskih podjetij, je dodal. Po neuradnih informacijah bi država lahko prihodnji mesec dokapitalizirala Geoplin, ki je največji trgovec z zemeljskim plinom pri nas.

Ali bi se kot predsednik države udeležili Parade ponosa? Če bi bil povabljen, bi se verjetno moral

25. 09. 2022 07.00

"Po nagovorih sopotnikov se dajem na razpolago kot kandidat za predsednika države," pravi Janez Cigler Kralj, nekdanji minister za delo v vladi Janeza Janše, v novem mandatu pa vodja poslanske skupine Nove Slovenije. Po dolgem razmišljanju Ljudmile Novak, ki je Novo Slovenijo v preteklosti odmikala iz sence SDS-a, je stranka zdaj v boj poslala kandidata, ki ga ni sram, da je sodeloval v prejšnji vladi. Predsednik stranke Matej Tonin je ob potrditvi kandidature tudi odkrito priznal, da ciljajo na tiste volivce, ki po odmikanju Anžeta Logarja proti levi oziroma sredini nimajo tradicionalnega desnosredinskega kandidata. Cigler Kralj je prvi sogovornik v nizu intervjujev, ki jih bomo pred volitvami pripravili ekipi 24ur in 24ur.com.

'Kriza covida-19 je jasno pokazala, da naš enotni trg ni popoln'

19. 09. 2022 15.35

Evropska komisija je predstavila nov izredni instrument, katerega namen je ohraniti prost pretok blaga, storitev in ljudi na evropskem enotnem trgu v času kriz. Namen instrumenta, ki je sestavljen iz več faz, je tudi zagotoviti dovolj ključnih dobrin in storitev.

Poplave terjale več kot tisoč žrtev v Pakistanu

08. 09. 2022 08.53

Pakistan se sooča s hudo podnebno katastrofo. Državo so namreč prizadeli zgodovinski nalivi in poplave. Ekstremne vremenske razmere so terjale več kot 1300 žrtev in prizadele več kot 33 milijonov ljudi. Zasluge za tako korenite podnebne spremembe gredo toplogrednim plinom, ki jih povzroča nihče drug kot človek.

Erdogan: Ne bom omenjal imen, a nekatere zahodne države provocirajo Rusijo

07. 09. 2022 16.08

Turški predsednik Erdogan je v Beogradu posvaril, da Rusije ne gre podcenjevati, in ocenil, da je energetska kriza v Evropi posledica provokacij Zahoda proti Rusiji, ki ne more prinesti rezultatov. Na vprašanje, kako to situacijo rešiti, je dejal, da je Turčija vedno vodila uravnoteženo politiko do Rusije in Ukrajine in bo s tem tudi nadaljevala.

Nemški in britanski odposlanec za Zahodni Balkan opozarjata na najresnejšo krizo v BiH od leta 1995

30. 08. 2022 16.03

Posebna odposlanca Nemčije in Velike Britanije za Zahodni Balkan sta opozorila, da trenutne razmere v Bosni in Hercegovini predstavljajo najresnejšo krizo v državi od leta 1995. Kot glavni problem sta izpostavila neizvajanje reform in vse glasnejše načrte o delitvi države.

Macron svari Francoze, da je konec izobilja in brezskrbnosti

24. 08. 2022 12.17

Francoski predsednik Emmanuel Macron je Francoze posvaril, da se začenja novo obdobje, ko bo konec izobilja in brezskrbnosti in se bo treba čemu tudi odpovedati. Priča smo veliki spremembi, je dejal in izpostavil dve veliki krizi, vojno v Ukrajini in sušo.

Kakšne ukrepe je proti energetski krizi sprejela Slovenija in kaj ostale države?

20. 08. 2022 14.43

Države se različno spoprijemajo z energetsko krizo. Od neposrednih pomoči državljanom do zniževanja dajatev in davkov na energente. V četrtek je tudi naša vlada sprejela določene ukrepe za pomoč tako gospodinjstvom in najranljivejšim skupinam kot tudi podjetjem.

Država bo podjetjem subvencionirala najmanj 30 odstotkov energetskih stroškov

18. 08. 2022 16.38

Gospodarski minister Matjaž Han je predstavil ukrepe pomoči, ki jih je vlada predvidela za gospodarstvo. Slednja je namreč potrdila besedilo predloga zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen elektrike in plina. Pojasnil je, da štiri petine podjetij pričakuje upad dobička. Do sredine marca 2023 nameravajo izplačati 40 milijonov evrov pomoči, saj bodo subvencionirali del energetskih stroškov. Gospodarska zbornica vladni zakon pozdravlja, a opozarja, da le-ta naslavlja letošnji porast cen energentov, ne pa tudi zelo verjetne zaostritve energetske draginje za poslovne uporabnike v prihodnjem letu. Obrtna zbornica pa meni, da bi bilo treba kriterije za dodelitev pomoči popraviti, da bi bilo do subvencij upravičenih več podjetij, obseg pomoči pa bi moral biti večji.

Vlada ne podpira predlagane ustanovitve pokrajin

18. 08. 2022 18.24

Vlada ne podpira predlogov državnega sveta o ustanovitvi pokrajin. Ti namreč spreminjajo in rušijo celotni sistem državne uprave, kot jo poznamo v tem trenutku, so na vladi zapisali v obrazložitvi. Vlada ocenjuje, da je nujna krepitev institucij regionalnega razvoja, ki jih že imamo in bi lahko opravljale razvojno funkcijo regij in pokrajin.

Pivovarji: čas je, da se naučimo piti tudi pivo

05. 08. 2022 16.43

Pivovarstvo je eden najstarejših poslov, v Sloveniji imamo prve pisne dokaze o varjenju piva v dokumentih Noticia Bonorum de Lonca iz davnega leta 1160. Pivo so sicer začeli variti okoli 6000 let pred našim štetjem v Mezopotamiji. Pri nas pa imamo zdaj okoli 100 mikro pivovarn. Kriza, najprej epidemija, ki je zaprla lokale, zdaj pa še vojna, ki draži surovine, pivovarjem ne pomaga, a se borijo. In pravijo, če vinarji ljudi učijo, kako in kdaj se pije vino, je čas, da se naučimo piti tudi pivo.

'Pohlep je grotesken, vlade naj dobičke obdavčijo'

04. 08. 2022 07.46

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je kritiziral naftna in plinska podjetja po svetu, ki kujejo velike dobičke zaradi krize z visokimi cenami energentov. Dejal je, da je njihov pohlep naravnost grotesken, vlade pa je pozval, naj dobičke obdavčijo.

'Približujemo se točki, ko bomo morali priznati, da se je čas iztekel'

18. 07. 2022 11.11

Bo svet lahko dosegel zastavljene podnebne cilje, s katerimi želijo omejiti posledice podnebnih sprememb? Raziskovalec Mojib Latif meni, da smo ob številnih poročilih o suši, gozdnih požarih in poplavah na dobri poti, da zgrešimo zastavljen cilj omejitev segrevanja ozračja na 1,5 stopinje Celzija do konca stoletja. "Približujemo se točki, ko bomo morali priznati, da se je čas iztekel," je dejal, odgovornost, da bomo zelo verjetno dosegli kar dvakratno temperaturno vrednost od ciljne, pa pripisal svetovni politiki.

Državni zbor vladni noveli zakona o RTVS prižgal zeleno luč

14. 07. 2022 15.17

Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je v izjavi za medije dotaknila poročila Evropske komisije o vladavini prava v Sloveniji, ki se nanaša na slovenski medijski prostor. Kot je poudarila, se na ministrstvu z nekaterimi glavnimi ugotovitvami poročila strinjajo, saj da so tudi sami ugotovili podobne težave. Tudi s predlagano novelo Zakona o RTVS, ki mu je državni zbor na izredni seji prižgal zeleno luč, želijo odpraviti te nepravilnosti.

Recept za najhujšo krizo po 1948: korupcija in 'zeleni eksperiment'

10. 07. 2022 07.15

Šrilanka je doživela popoln gospodarski zlom, najhujšega po 1948. Uničujoče politične odločitve so državo pahnile v hudo krizo, številne državljane pa pod prag revščine. Pa čeprav je imela država ves potencial za uspeh, je kombinacija korupcije in enega najslabših "zelenih eksperimentov" močno spremenila sedanjost in prihodnost te države.

Quo vadis, EU?

25. 06. 2022 14.25

Krize in dogodki v zadnjih dveh desetletjih so dodobra pretresli in presenetili Evropsko unijo. Najprej je gospodarska in finančna kriza evroobmočja razdelila države članice na dolžnice in upnice ter umetno ustvarila mejo med severom in jugom. Nato je migrantska kriza obrnila kompas in razdelila EU na vzhodne in zahodne države članice. Slednje so v migrantski krizi videle priložnost za nadomestitev delovne sile in bile bolj odprte do beguncev in migrantov, medtem ko so bile vzhodne države bolj nenaklonjene in so skušale migracije na vsak način omejiti.

Odziv zvezdnikov na odpravo pravice do splava: Črn dan za Ameriko

25. 06. 2022 10.16

Odločitev ameriškega vrhovnega sodišča, ki je razveljavilo lastno odločitev v primeru Roe proti Wade iz leta 1973 in s tem odpravilo splošno pravico do splava, je pošteno razburila tudi ameriške zvezdnike, ki so svojo jezo, razočaranje in žalost izrazili na družbenih omrežjih.

Evropski zeleni dogovor ali kako postati prva podnebno nevtralna celina

18. 06. 2022 14.18

Evropski zeleni dogovor je ena od šestih prednostnih nalog Evropske komisije v obdobju 2019–2024, saj podnebne spremembe in degradacija okolja življenjsko ogrožajo Evropo in ves svet. Zeleni dogovor, ki ga je 11. decembra 2019 predstavila Evropska komisija, določa ambiciozen časovni načrt za podnebno nevtralno, krožno gospodarstvo, v katerem je gospodarska rast ločena od rabe virov. Evropski zeleni dogovor bo financiran s tretjino od naložb v višini 1,8 bilijona evrov iz instrumenta za okrevanje NextGenerationEU in iz sedemletnega proračuna EU.