tradicije

Svetovni zvezdniki za noč čarovnic: od akcijskih junakov do živali

01. 11. 2020 17.02

Noč čarovnic letos kljub pandemiji covida-19 ni zaobšla niti tujih zvezdnikov, ki so se, nekateri bolje, nekateri slabše, preoblekli v različne kostume. Nekateri so bili pri tem zelo izvirni in bolj spretni kot drugi. Poglejte in presodite, kdo vas je najbolj navdušil.

V Sloveniji živi 17 Krst, 576 Duhov in pet Groz

31. 10. 2020 17.53

Izrezljane buče, čarovniški klobuki, pajki, pajčevine in duhovi so motivi, ki 31. oktobra vse bolj krasijo tudi slovenske domove. Na Statističnem uradu so v luči noči čarovnic pripravili nekaj zanimivih statističnih podatkov: v Sloveniji imamo 576 Duhov, pet Groz in 242 Smrtnikov, v Bučah pa živi 149 prebivalcev.

Covid-19 uvrščen v 1. skupino nalezljivih bolezni: bo cepljenje res obvezno?

07. 10. 2020 06.00

Umestitev covida-19 v prvo skupino nalezljivih bolezni, kar je vlada storila z odlokom, ki je začel veljati v začetku septembra, je v javnosti dvignila nemalo prahu. Očitke, da gre za manever, s katerim želijo uvesti obvezno ali celo prisilno cepljenje proti covidu-19, na pristojnem ministrstvu zavračajo in poudarjajo, da vse odločitve sprejemajo po posvetovanju s stroko. Mikrobiolog dr. Alojz Ihan pravi, da na Komisiji za cepljenje o tem sicer niso razpravljali, a hkrati miri, da je strah glede obveznega cepljenja odveč. Zakaj torej ta vladni odlok in kaj pomeni za državljane?

Vrhunski športnik na štirih nogah: hiter, drzen, močan in avtohton

13. 09. 2020 08.18

Odločen, jasen pogled, prijeten karakter, hitre noge, izjemna moč. To je ljutomerski kasač. V približno 150 letih načrtne vzreje so imele te čudovite živali na ljutomerskem in širše različno vlogo. Sprva so bili konji seveda neobhodno potrebni za delo na kmetiji, pozneje so ob tem s svojo hitrostjo še navduševali na hipodromu, danes je prav to njihova najprepoznavnejša vloga. A čas jim niti ni bil naklonjen. Populacija se krči, zavezani jim ostajajo le še najbolj predani rejci, ki si življenja brez njih ne predstavljajo. Si pa želijo, da bi jim njihova dejavnost – po zgledu iz tujine – omogočala boljše prihodke, saj se sicer bojijo za prihodnost teh plemenitih živali na našem območju.

Karavana pokroviteljev: odsev marketinškega fenomena dirke po Franciji

13. 09. 2020 06.00

Slabo uro, preden je bil v Clermont-Ferrandu predviden start 14. etape, je med množico na obeh straneh ograje zapeljalo posebej za Tour prirejeno vozilo, na katerem so zaposleni med navijače metali sponzorske obeske. Za enega se je med starejšo gospo in približno sedem let starim dečkom vnel pravi boj. Na koncu je obesek v žep pospravil slednji, gospa pa se je v upanju na novo priložnost pomaknila nekaj metrov stran. Takšni prizori so sestavni del karavane pokroviteljev, marketinškega fenomena, ki v dobrih treh tednih po Franciji opravi identično pot kot kolesarska karavana.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'

05. 09. 2020 07.00

Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

Princ George s starši na lov: 'To ima lahko hude posledice na njegovo psiho'

04. 09. 2020 11.32

William in Kate sta se odločila, da bosta na počitnicah na Škotskem (v dvorcu Baltimore) na lov za divjadjo odpeljala tudi svojega prvorojenca, sedemletnega princa Georgea. Aktivisti organizacije PETA so nad njuno odločitvijo zgroženi in pravijo, da bi s takšnim početjem lahko vplivala na razvoj malega princa in na njegovo duševno stanje.

Zaključek 68. Ljubljana festivala bo pospremil Filharmonični orkester milanske Scale

30. 08. 2020 17.43

Uradni zaključek 68. Ljubljana festivala bo zaznamoval preplet italijanskih glasbenikov. V Cankarjevem domu bo zaigral Filharmonični orkester milanske Scale, ki mu bo dirigiral Fabio Luisi, za klavirjem pa bo kot solist večera nastopil Alessandro Taverna. Izvedli bodo dela Wolfganga Amadeusa Mozarta in Ludwiga van Beethovna.

Tretji dan demokratske konvencije govorec Obama, Harrisova sprejema nominacijo

19. 08. 2020 21.06

Vrhunec tretjega dne nacionalne konvencije demokratske stranke bo govor senatorke iz Kalifornije Kamale Harris, ki bo sprejela nominacijo za podpredsedniško kandidatko stranke na ameriških splošnih volitvah 3. novembra. Demokrati so že potrdili predsedniškega kandidata Josepha Bidna. Med govorci imajo tokrat glavno vlogo ženske, med vidnejšimi nastopajočimi pa bo tudi nekdanji predsednik Barack Obama.

Pivčeva: Izkoristim vsako priložnost, da s sabo na obiske ob vikendih vzamem sinova

03. 08. 2020 21.05

"Kot mama imam slabo vest zaradi občutka, da zanemarjam odnose z mojimi. In prav zato izkoristim čisto vsako priložnost, da s sabo na obiske ob vikendih vzamem sinova in tako ukradem vsaj nekaj ur, da se med ostalimi obveznostmi družim z njima," pravi Pivčeva, ki se je na očitke o svojih službeno-zasebnih obiskih oglasila z dopusta. Zagotavlja pa, da nikoli ni in ne bo izkoriščala položaja ministrice za koristi sebe ali svojih bližnjih.

Težki časi za ameriške splošne zdravnike

29. 07. 2020 10.10

Hitro širjenje koronavirusa je ameriškemu zdravstvu zadalo dva udarca. Na prvi bojni črti so bolnišnice, preobremenjene s poplavo bolnikov s covidom-19. Ker pa zdravstvo v ZDA ni javna storitev, pač pa gospodarska panoga, je odpoved nenujnih posegov prinesla velike izgube in odpuščanje zdravstvenega osebje med pandemijo. Podeželske bolnišnice so celo na robu propada.

Priprave na poroko princa Harryja in Meghan so bile za nosečo igralko nočna mora

20. 07. 2020 07.00

Ameriška igralka Troian Bellisario, ki jo večina pozna po vlogi v seriji Ljubke lažnivke (Pretty Little Liars), se je v zadnjem intervjuju razgovorila, kako se je počutila na poroki princa Harryja in Meghan Markle leta maja 2018. Dejala je, da je bila zelo zaskrbljena, eden od razlogov pa je bil tudi nosečniški trebušček, ki ga je poskušala skriti.

Kokoškov: Fenerbahče je eden največjih na svetu

04. 07. 2020 19.48

Igor Kokoškov, zdaj tudi selektor Srbije, bo na klopi evropskega klubskega prvaka 2017 nasledil rojaka Željka Obradovića, ki je bil trener Fenerbahčeja zadnjih sedem let. 48-letni strokovnjak se tako vrača v Carigrad, kjer je leta 2017 vpisal največji uspeh dosedanje trenerske kariere.

Zastava vsak dan ali le ob posebnih priložnostih?

25. 06. 2020 20.12

Na državni praznik so zastave zaplapolale tudi na nekaterih stanovanjskih hišah. Poznavalci ocenjujejo, da se te tradicije drži približno polovica ljudi. Kultura izobešanja zastav se pri nas še razvija; glede tega, kdaj in kako naj visijo. Nekateri se zavzemajo, da bi zastave tudi pri nas visele vsak dan, tako kot pri Američanih, vendar poznavalci pravijo, da to ni tradicija naših krajev. Veksologi – strokovnjaki za zastave – opozarjajo, da je z zastavo treba ravnati skrbno.

Ljubljana z zanimivimi turističnimi paketi vabi domače goste

24. 06. 2020 08.04

Ljubljana je kot turistična destinacija močno odvisna od tujih gostov, ki pa jih letos zaradi globalne pandemije bolezni novega koronavirusa večinoma ne bo. Zato se tudi prestolnica trudi pritegniti več domačih gostov, s tem namenom pa so oblikovali pet različnih paketov, namenjenih družinam in navdušencem nad kulturo in kulinariko.

Prejemniki Michelinovih zvezdic: Težje kot pridobiti jo je obdržati

17. 06. 2020 19.06

V Slovenijo imamo po novem šest restavracij, ki se kitijo z Michelinovimi zvezdicami. Te v svetu gastronomije nosijo prav posebno težo, absolutna (regionalna) zmagovalka med zvezdicami pri nas pa je zagotovo Severna Primorska, ki se ponaša s štirimi od sedmih pridobljenih zvezdic, če upoštevamo, da je Hiša Franko dobila kar dve. Vsi mojstri pa poudarjajo – zvezdico je težje obdržati kot pridobiti.

'Zanimajo nas mistika, džihad in kebab. To je izredno selektivno'

07. 06. 2020 13.02

V drugem delu pogovora s Samijem Al-Daghistanijem, raziskovalcem islamskih študij, predavateljem in prevajalcem iz arabščine, smo se dotaknili sekularizma, islama, muslimanov in fenomena Rumija. "Današnji pogled na islam ostaja izredno evropocentričen in je v tem smislu napačen," je prepričan strokovnjak za islamske študije.

Je Ljubljana avto-moto športu neprijazno mesto?

03. 06. 2020 06.17

V osmi epizodi spletne pogovorne oddaje Balanca smo najprej preleteli aktualne novice na področju motociklističnega športa. Govorili smo o Avstralcu Jacku Millerju, ki bo naslednje leto član Ducatijevega tovarniškega moštva in ob tem razglabljali, kje bo naslednjo sezono svoj sedež dobil Italijan Danilo Petrucci, ki se od moštva iz Bologne poslavlja. Seveda nismo mogli mimo prvih motociklističnih testov v “post koronskem obdobju" in pogledali, kako so KTM-ovi dirkači razreda motoGP testirali motocikle, na dirkališču v Avstriji.

Verski voditelji kritizirali Trumpovo poziranje z Biblijo: 'Bog ni tvoja igrača'

02. 06. 2020 15.01

Sredi divjanja protestov v ZDA se je ameriški predsednik Trump odločil, da obišče nekatere cerkve. Med obiskom episkopske cerkve nasproti Bele hiše je celo poziral s Svetim pismom v roki. Številni verski voditelji pa so te njegove poteze ostro kritizirali, češ da zlorablja religijo za politične namene.

Ropanje senči boj za bolj pravično Ameriko

02. 06. 2020 05.58

Včeraj nekaj čez osmo uro po ameriškem času so telefoni po New Yorku začeli brneti z zoprnim zvokom izrednega sporočila. Mestu se je bližala policijska ura. Po ZDA so dneve protestov, ki so se pogosto sprevrgli v nasilno divjanje, ropanja in požiganja, skušali umiriti s prepovedjo gibanja. Iz Bele hiše so medtem prihajale grožnje guvernerjem zveznih držav, da bo vlada v mesta poslala redne vojaške enote.

'Nobena generacija ni zaščitena pred grozodejstvi zgodovine'

31. 05. 2020 15.27

Ko govorimo o teorijah 'čiste družbe' in 'multikulturne družbe', je pomembno, da vemo, o čem govorimo, pravi Sami Al-Daghistani, strokovnjak za islam, ki deluje v ZDA, na Norveškem in v Sloveniji. Porast populizma, fašizma in skrajnih ideologij ima lahko velike posledice za pravice državljanov, pravi in poudarja, da ne smemo živeti v iluziji, da so to stvari preteklosti.

Trump med diktatorjem in klovnom

20. 05. 2020 06.00

Predčasen odhod še enega nadzornika ameriške izvršne oblasti je poglobil skrbi, da vlada Donalda Trumpa vztrajno razžira mehanizme za vzdrževanje demokratične države. Liberalni analitiki se ob tem sprašujejo, ali gre za načrtno pot v monarhijo predsednika brez omejitev ali nerazsoden Trump v boju za politično preživetje grobo taca po vsem, kar mu stoji na poti.

Prvi mož EHF: Težko si predstavljam LP brez Celjanov

14. 05. 2020 21.32

RK Celje Pivovarna Laško je nekaj časa pripravljal trajnostno poročilo, ta je prvi ali eden prvih v rokometu, ki ga zaradi epidemije koronavirusa predstavlja z zamikom, a je prav ta kriza pokazala še večjo pomembnost tega dokumenta. Celjski klub je stalnica v evropskih tekmovanjih, v Ligi prvakov je nastopal 25 sezon, kar ga uvršča med tri najbolj tradicionalne klube tega tekmovanja.

Koronavirus okrnil tudi ramazan. 'Pandemija je pokazala, da nas vse bolijo iste stvari'

24. 04. 2020 06.00

Tako kot je bila velika noč za kristjane letos povsem drugačna in brez prisotnosti vernikov v cerkvah, bo tudi postni mesec ramazan okrnjen za muslimane. Čeprav so končno dočakali džamijo v Ljubljani, bo ta v tem posebnem času zaradi pandemije za vernike zaprta. A velik del ramazana je tudi druženje ob večerjah, ki pa bo zaradi spoštovanja socialne distance tokrat potekalo zgolj znotraj ožjih družinskih članov.

Po dolgi bolezni umrl eden največjih skladateljev 20. stoletja Krzysztof Penderecki

29. 03. 2020 13.16

V 87. letu starosti je na svojem domu v Krakovu po dolgi bolezni umrl poljski skladatelj in dirigent Krzysztof Penderecki, je za lokalne medije sporočila družina. Bil je klasični avantgardist, ki je bil priljubljen tudi v Hollywoodu.

Reja lipicancev korak bližje k uvrstitvi med nesnovno dediščino Unesca

25. 03. 2020 17.58

Slovenija je skupaj z Avstrijo, Bosno in Hercegovino, Hrvaško, Madžarsko, Italijo, Romunijo in Slovaško oddala skupno nominacijo za vpis tradicije reje lipicancev na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Lipicanci imajo namreč že stoletja simbolno vlogo v vseh osmih državah in še danes predstavljajo številne skupnosti.

Bakrene in aluminijaste pustne maske: Liški pustje svetovni unikum

24. 02. 2020 11.00

Med dolinama Soče in Idrije leži Kanalski Kolovrat. Na tem odročnem območju se kot prikazni iz preteklosti ob pustnem času prikažejo Liški pustje. Ta grdi in ta lepi oživijo, tradicionalni liki nekdanjih pustnih šeg pa nas z svojimi magičnimi močmi popeljejo v neke druge čase. Tudi tokrat je bilo tako, vse skupaj pa je v objektiv ujel naš fotograf Aljoša Kravanja.

10 dejstev, ki jih morda (ni)ste vedeli o Chucku Norrisu

05. 02. 2020 07.00

Chuck Norris, kdo ga ne pozna, če že ne po akcijskih filmih iz 80. in 90. let ali seriji Walker: teksaški ranger, pa morda po šalah, ki so zapečatile njegov kult v zadnjih desetletjih. Sprva karateist, nato igralec, zdaj pa živa legenda. Tudi po zaslugi spleta, kjer so se razširili vici in memeji o nepremagljivem Chucku, da jih vsak zna našteti vsaj nekaj.

Ko zorijo Taylor Swift, Jhené Aiko in še kakšna jagoda

02. 02. 2020 12.03

Blagoslovljen išče sebe in vse ostale.

Francoski zdravnik, ki je pred nacisti skrival judovsko najstnico

12. 01. 2020 17.00

V času okupacije Francije med drugo svetovno vojno je judovska najstnica ubežala smrti po zaslugi zdravnika v smučarskem letovišču Val d'Isere, ki leži v Alpah, tik ob meji z Italijo. A gre za zgodbo, ki se je lokalni prebivalci le neradi spominjajo.