tradicije

Konec razkošnih porok v Uzbekistanu: 'Poroke lahko državo spravijo v bankrot'
23. 09. 2019 12.13
V Uzbekistanu poslej na poročnem slavju ne bo smelo biti več kot 250 gostov, dveh glasbenih skupin in treh luksuznih limuzin. Takšna so nova pravila o porokah, ki jih je prejšnji teden sprejel parlament v Taškentu, njihov glavnih cilj pa je preprečiti prekomerno trošenje in posledične socialne stiske družin.

Po termalne užitke v Terme Paradiso
23. 09. 2019 00.01
Razmišljate o jesenskem potepanju, pa se ne morete odločiti kam? Prepričani smo, da ni lepše in boljše sprostitve, kot v termah, in da ni bolj prijetnih in domačnih, kot so Terme Paradiso. Zdaj, ko se je šola začela in gneča potihnila, je tu še posebej idilično.

Mladi Tržačani izrazili nezadovoljstvo in jezo zaradi italijanskih provokacij
18. 09. 2019 06.00
Skupina mladih iz Trsta se je odzvala na nedavno dogajanje na Reki. Poudarili so, da želijo deliti svoje nezadovoljstvo in jezo zaradi italijanskih provokacij. ''Srečanje, spoznavanje, tkanje vezi in skupni projekti so najboljši odgovor, ki ga lahko skupaj damo tistim, ki nas skušajo deliti z retoriko in sovražnimi govori,'' so zapisali.

Hrvaška predsednica ima spet težave s poznavanjem zgodovine
16. 09. 2019 11.42
Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović rada izpostavlja negativne plati nekdanjega jugoslovanskega sistema. Njen zadnji poskus pa se je izkazal kot spodrsljaj. Dejala je namreč, da je bila pesem Došel bum doma (Pod brajde) zaradi svoje domoljubnosti v nekdanji Jugoslaviji prepovedana. A pesem je nastala desetletje po razpadu Jugoslavije.

Nikoli več – (pra)fašizma in nacizma?
14. 09. 2019 08.23
V teh dneh mineva 80 let, odkar je Hitler z invazijo na Poljsko pričel drugo svetovno vojno. "Nikoli več" smo poslušali, si kimali in všečkali na družbenih omrežjih. Svetovni voditelji so se na komemoracijah znova opravičevali Poljski, ki je med vojno izgubila 20 odstotkov svojega prebivalstva. Res, nikoli več ne smemo dopustiti, da se ustvarijo pogoji in okolja, v katerih bi ideologije nacizma ter fašizma znova lahko uspevale.

Predlog sprememb Lige prvakov v Ženevi naletel na ostre kritike
10. 09. 2019 10.32
Po generalni skupščini Združenja evropskih klubov v Ženevi je predsednik omenjene organizacije, prvi mož Juventusa Andrea Agnelli, potrdil, da so predlagane spremembe Lige prvakov naletele na precejšen odpor.

550 metrov pod zemljo: 'Naj živi nam večno, naš rudarski Srečno!'
05. 09. 2019 11.41
V luči včerajšnje nesreče v Premogovniku Velenje, v kateri se je lažje poškodovalo enajst rudarjev, smo pogledali v njihov svet. Kaj vpliva na varnost v rovih, katera huda nesreča je leta 1961 pretresla Slovenijo in rudarski svet ter kako so se globoko pod zemljo razvile številne tradicije in posebna kultura.

Ocena albuma po izboru Matjaža Ambrožiča, 8.del
01. 09. 2019 10.00
Poleg pop hitov Matjaž Ambrožič to poletje ocenjuje tudi albume.

Zakaj kraljica Elizabeta II. in princ Filip spita v ločenih spalnicah?
30. 08. 2019 14.19
Kraljeva zakonca, kraljica Elizabeta II. in princ Filip, naj bi spala v ločenih spalnicah, kar upoštevata britansko tradicijo višjega razreda. Tradicija se ne povezuje s kraljevo družino in je enostavno vezana na udobje.

Američanka izgubila skrbništvo nad hčerko, ker je preveč 'zahodna'
18. 08. 2019 14.45
Američanka Bethany Vierra je pretekli mesec v Savdski Arabiji izgubila skrbništvo nad svojo hčerko Zaino, saj naj bi bila preveč "zahodna" za vzgojo otroka. Med dokaznim gradivom proti njej so se znašli tako zapisi na družbenih omrežjih kot njena udeležba na ameriškem festivalu.

Navijači Zenita: Vodstvo naj spoštuje tradicijo kluba, tukaj ni prostora za temnopolte
05. 08. 2019 13.35
Kako globoko zakoreninjen je rasizem v nogometu, je znano že dalj časa. Kljub trudu Fife in Uefe, ki se s kampanjami poskušata soočiti s to temačno stranjo športa, se zdi, da opaznejšega napredka ni. Nedavni incident, ko so navijači Zenita iz Sankt Peterburga vodstvu kluba jasno dali vedeti, da si v klubu ne želijo temnopoltih nogometašev, je nov hud udarec kakršnemukoli napredku na področju izkoreninjanja rasizma.

O antikomunizmu, nacionalizmu in desnici
03. 08. 2019 07.00
Zgodovinar Eric Hobsbawm je pisal o tem, da je zgodovini potrebna distanca, ne zgolj od strasti, emocij in ideologij, ampak tudi od veliko bolj nevarne želje po doseganju nacionalne "identitete".

V Sloveniji je že okrog 100 volkov: na Božci postavljali mreže
31. 07. 2019 09.55
Predstavniki ZGS so na planini Božca na Kobariškem stolu postavili oboro iz visokih elektro mrež za varovanje drobnice pred napadi velikih zveri. Na planini se v poletnih mesecih pasejo krave in koze avtohtone drežniške pasme, prav slednje pa so nedavno dneh doživele napad volka, pri čemer je ena koza poginila. Direktor ZGS Oražem ob tem izpostavlja, da so potrebni tudi drugi ukrepi.

Sedem idej za izlete po skritih kotičkih Slovenije
21. 07. 2019 07.12
Na kup smo zbrali nekaj manj znanih, a zato nič manj čudovitih slovenskih kotičkov, ki jih lahko obiščete, ko se odločite, da bi se konec tedna radi sprehodili, nadihali svežega zraka in naužili sončnih žarkov ter se ob tem izognili velikim množicam ljudi.

Rihanna zaradi izbire oblek razdelila javnost
16. 07. 2019 06.00
31-letna pevka Rihanna krasi naslovnico avgustovske kitajske izdaje revije Harper's Bazaar, kjer je oblečena v modne kose, s katerimi so obudili spomin na starodavno Kitajsko. Mnenja javnosti glede naslovnice so različna.

O fah idiotih
13. 07. 2019 07.00
Bolonjski proces se veže na Bolonjsko deklaracijo, ki so jo leta 1999 podpisali ministri za izobraževanje iz Evropskih držav. Gre za vsesplošno reformo izobraževalnega sistema, s katero naj bi se izboljšal pretok med sistemom izobraževanja in trgom dela, s čimer naj bi Evropa postala (naj)bolj gospodarsko konkurenčna sila v svetu.

Zasebni krst malega Archieja: starša delila prve fotografije
06. 07. 2019 16.42
Britanska kraljeva družina je objavila prve fotografije krsta malega princa Archieja – prvorojenega sina princa Harryja in Meghan Markle. Deček je bil krščen za zaprtimi vrati gradu Windsor.

Kakšna je prihodnost kraljevega dvora po smrti kraljice Elizabete II.?
05. 07. 2019 06.00
Britansko kraljevo družino že več kot pol stoletja predstavlja kraljica Elizabeta II., v vrsti za veličasten naziv še vedno čaka njen 70-letni sin princ Charles. Kakšne spremembe se obetajo na kraljevem dvoru, ko bo prestol zasedel sedanji valižanski princ?

Tanki na ulicah Washingtona: 'Pozdrav Ameriki bo življenjska predstava'
04. 07. 2019 08.26
4. julij, ameriški Dan neodvisnosti je letos videti drugače. Ameriški predsednik Trump se je namreč odločil prirediti vojaško parado Pozdrav Ameriki po vzoru geostrateških tekmic. Čeprav ne gre za prvo parado v ameriški zgodovini, pa je predsednikova odločitev naletela na številne kritike in nasprotovanja.

Slovensko meso v samem vrhu kakovosti
24. 06. 2019 00.01
Slovenci smo lahko hvaležni za ugodne pogoje tako za vzgojo zelenjave in sadja, kot za vzrejo živine in perutnine. Posledično pa smo upravičeno ponosni na bogato zakladnico živil lokalnih ponudnikov, ki slovijo po najvišji kakovosti. Nič čudnega, da nas vse pogosteje opozarjajo na izjemen pomen uživanja domačih izdelkov in pridelkov. Tokrat smo pod drobnogled vzeli meso in mesnine ter skušali najti odgovore, zakaj je bolje uživati slovensko meso od uvoženega.

Kim z novo linijo spodnjega perila užalila japonsko kulturo
27. 06. 2019 08.17
Kim Kardashian, med drugim znana tudi po svojih izrazitih oblinah, je lansirala svojo znamko spodnjega perila za oblikovanje postave. Znamko je poimenovala Kimono, kar je sprožilo val kritik, saj naj bi ime 'Kimono' omalovaževalo japonsko kulturo.

Rudniške ovire na 11. Jamatlonu premagovalo 162 udeležencev
16. 06. 2019 07.37
Zavod Savus iz Trbovelj je pripravil že enajsto adrenalinsko podzemno preizkušnjo v rudniški jami Jamatlon 2019. Na 5,5-kilometrski progi od Hrastnika do Trbovelj je rudniške ovire premagovalo 162 udeležencev.

Kanu, lojtrnik, eterična olja – Cerkniško jezero malo drugače
09. 06. 2019 15.09
Večini, ki pomisli na Cerknico, pred oči stopijo Butalci, coprnica Uršula in Cerkniško jezero. A kraj z okolico ponuja mnogo več. V Notranjskem regijskem parku si prizadevajo, da bi skupaj z domačini obiskovalcem razkrili tudi manj znane zgodbe s tega območja in jim približali tradicijo. Zato vse konce tedna v poletnih mesecih organizirajo različna tematska dogajanja.

Bo mesto Celje dobilo svojo himno?
02. 06. 2019 15.28
Muzikal Veronika Deseniška je verjetno eno najbolj znanih slovenskih glasbeno-gledaliških del in obenem najodmevnejši celjski umetniški projekt zadnjih dveh desetletij. Scenarij in vse pesmi so delo najbolj plodovitega slovenskega pisca muzikalov, našega novinarja Janeza Usenika. Lokalni odbor SMC Celje pa je zdaj predlagal, da zaključna skladba muzikala postane himna mesta Celje.

30 let od pokola v Pekingu: zamolčane zgodbe in prirejena zgodovina
02. 06. 2019 07.00
4. junija mineva 30 let od množičnega pokola civilistov, ki so leta 1989 na znamenitem Trgu nebeškega miru več mesecev zahtevali spremembe. A zdi se, da se desetletja pozneje Kitajska, ki danes velja za svetovno velesilo, še vedno ni pripravljena spoprijeti s svojo temno preteklostjo.

Unitedovi navijači soglasno: 'Becks, vrni se!'
27. 05. 2019 10.07
V spomin na znameniti finalni obračun Lige prvakov pred 20 leti, v katerem je tedanji, za današnje razmere težko ponovljivi generaciji Manchester Uniteda v vsega treh minutah sodnikovega dodatka proti münchenskemu Bayernu uspel zgodovinski preobrat, je bila minuli konec tedna odigrana ekshibicijska tekma med omenjenima moštvoma na kultnem Old Traffordu.

Zaradi slabega vremena v Goriških brdih ni češenj
22. 05. 2019 15.25
Letošnje muhasto spomladansko vreme pušča posledice tudi v sadjarstvu. Zaradi dežja, premalo toplih in sončnih dni smo bili v Sloveniji prikrajšani za prve češnje, ki jih je bilo zgolj za vzorec. Ob napovedanem izboljšanju vremena bo češenj v prihodnjih tednih dovolj, tako da praznik češenj v Goriških brdih ne bo občutil pomanjkanja.

Nova vinska klet, milijonska investicija in rdeča makedonska vina
18. 05. 2019 08.07
V makedonskem Negotinu je slovenska vinska klet Puklavec Family Wines začela novo poglavje vinske zgodbe, katere začetki segajo vse v leto 1934. Na slovesnosti so tudi uradno odprli novo butično vinsko klet, s katero svojo ponudbo vrhunskih belih vin širijo na makedonska rdeča vina. Svojih ambicij pri tem ne skrivajo, napovedujejo pa tudi nove investicije v Severni Makedoniji.

Na Madžarskem nov poskus ustanovitve protimigrantske milice
15. 05. 2019 09.43
Odpadniki skrajno desne madžarske stranke Jobbik so napovedali vnovično ustanovitev uniformiranih formacij, ki naj bi "varovale tradicijo". Nacionalna legija je drugi poskus osnovanja t. i. samoobrambnih skupin v državi, potem ko je madžarska pred desetimi leti prepovedala Madžarsko gardo.

Tradicionalni okusi Osrednje Slovenije
08. 05. 2019 08.48
V enem od preteklih tednov smo omenili, da je Osrednja Slovenija nadvse razgibana, tako glede pokrajine kot glede kulinarike. Podrobneje smo predstavili tipične jedi polovice občin omenjene regije, ostale pa vam predstavljamo danes. Iz Osrednje Slovenije, natančneje iz Vodic, namreč prihajata Zala Jeraj in Ela Bobnar, ki smo ju spoznali v 3. oddaji priljubljenega kuharskega šova Mali šef Slovenije.