trajanje

Finska prepovedala vstop necepljenim, ZDA bi cepile tudi potnike na notranjih poletih

28. 12. 2021 08.45

Finska necepljenim tujcem v prihodnjih treh tednih ne bo več dovolila vstopa v državo – cepljeni in preboleli bodo lahko vstopili le z negativnim testom na novi koronavirus, ki ni starejši od 48 ur. V Franciji se zapirajo nočni klubi, maske bodo v mestnih središčih odslej obvezne tudi na prostem. Vstop v restavracije in kinematografe bo omogočen le cepljenim, negativen test ne bo več dovolj. V ZDA medtem razmišljajo o uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19 za potnike v notranjem letalskem prometu. Skrajšali so tudi obdobje izolacije za okužene z novim koronavirusom. Omikrom je postal prevladujoča različica novega koronavirusa tudi na Nizozemskem in v Švici.

Na Hrvaškem sveže cepljenim in prebolelim ne bo treba v karanteno

28. 12. 2021 17.36

Na Hrvaškem cepljenim s poživitvenim odmerkom cepiva proti covidu-19, cepljenim prebolevnikom in tistim, ki so bolezen preboleli v zadnjih treh mesecih, v primeru stika z okuženim z različico omikron ni treba v karanteno, je sporočil hrvaški zavod za javno zdravje (HZJZ). Tudi italijanski zdravstveni strokovnjaki so pristojne že opozorili, da bodo obstoječa pravila, ki zahtevajo najmanj sedemdnevno karanteno za tiste, ki so bili v tesnem stiku z okuženim, kmalu postala neizvedljiva oziroma bodo paralizirala državo. V Sloveniji osebi po visokotveganem stiku ni treba v karanteno le, če je prejela poživitveni odmerek.

Evropa iz tedna v teden bolj rdeča: Države zaostrujejo ukrepe

23. 12. 2021 13.06

Medtem ko se različica omikron širi z nezadržno hitrostjo, postaja zemljevid Evrope vse bolj temnordeč. Da bi omejili širjenje izredno nalezljivega seva, se zato vse več držav odloča za zaostrovanje ukrepov.

Nekatera podjetja pri izplačilu božičnice diskriminirajo zaposlene

21. 12. 2021 19.04

Na seji komisije DZ za peticije, človekove pravice in enake možnosti so ugotavljali, da nekatera podjetja pri izplačilu božičnice diskriminirajo zaposlene zaradi njihovega zdravstvenega stanja, starševstva, nosečnosti in spola. Poslanci so zato uskladili predloge ukrepov tudi v smeri izboljšave zakonskih določb, a o njih še niso uspeli glasovati.

Notranji minister Aleš Hojs je tudi drugič prestal interpelacijo

20. 12. 2021 06.40

Ves dan se je v državnem zboru zagovarjal minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Maratonska razprava je trajala pozno v noč. Za razpravo o interpelaciji zaradi očitkov o politizaciji in militarizaciji Policije, ki so jo vložile opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB ter nepovezani poslanci, je bilo namreč predvidenih kar 17 ur. Da bi interpelacija uspela, bi moralo zanjo glasovati 46 poslancev, vendar je Hojsov odhod s položaja podprlo le 44 poslancev. Poleg predlagateljev je dodaten glas za interpelacijo prispeval še poslanec DeSUS-a Ivan Hršak. 37 glasov je bilo oddanih proti. Med razpravo je moral notranji minister dvorano sicer za nekaj časa zapustiti. Vmes si je namreč privoščil prigrizek, zato je prejel opozorilo.

Ljubljano v zadnjem mesecu sonce obsijalo le za 36 ur

17. 12. 2021 13.22

Po podatkih Agencije RS za okolje sta megla in nizka oblačnost po nižinah osrednje Slovenije zadnjih 30 dni res trdovratni. V Ljubljani so tako imeli le 36 ur sončnega obsevanja. Za primerjavo: v Portorožu so zabeležili 93, v Mariboru 75, na Kredarici pa 83 ur.

Nepovezani poslanci vložili predlog novele zakona o nalezljivih boleznih

14. 12. 2021 13.32

Nepovezani poslanci so v parlamentarni postopek vložili predlog novele zakona o nalezljivih boleznih, kot so ga pripravili v Pravni mreži za varstvo demokracije. Kot je poudaril predsednik DZ Igor Zorčič ocenjujejo, da gre za dober zakon, ki pomeni konec vladanja z odloki, ki so v nasprotju z ustavo. Minister Janez Poklukar je potrdil, da na ministrstvu za zdravje predlog novele še preučujejo. Sprašuje se, ali je napet predvolilni čas primerno obdobje za posodobitev zakona.

Delo od doma: poškodbe na poti od postelje do računalnika so poškodbe pri delu

11. 12. 2021 16.00

Le nekaj metrov, ki jih od postelje do domače pisarne prehodijo tisti, ki delajo od doma, šteje kot pot na delo, kriti pa jih mora torej delodajalec. Tako vsaj meni nemško sodišče.

Violeta Tomić očitno dvomi v znanost, med covidom jemala ivermektin in hidroksiklorokin

09. 12. 2021 11.17

Poslanka Državnega zbora Violeta Tomić je te dni prebolela covid-19. Sama ni bila cepljena, na podlagi njenih spletnih objav je zaznati upiranje temu, njeni zapisi pa kažejo, da je bolj verjela zarotam in desničarskim stranem iz ZDA, ki so promovirale ivermektin in hidroksiklorokin kot nekakšno čudežno zdravilo proti koronavirusni bolezni. A to nista, saj so znanstveniki že neštetokrat dokazali ravno nasprotno. Številnih pa znanost ni prepričala.

Kaj krije obvezno in kaj dopolnilno zdravstveno zavarovanje?

09. 12. 2021 00.15

Slovenija svojim prebivalcem nudi dokaj visoko stopnjo socialne varnosti in v tem pogledu velja za varno državo. To se kaže predvsem na področju ureditve družinskih prihodkov in starševskega, pa tudi zdravstvenega varstva. Na slednjem se storitve sicer delijo glede na tiste, ki jih krije obvezno in tiste, ki jih krije dopolnilno zavarovanje, vendar je preventivne in osnovne zdravstvene nege kljub temu deležen vsak.

Največ štiri sežigalnice v državi le za odpadke, ki jih ni možno predelati

20. 11. 2021 09.23

V javni obravnavi do 20. decembra je predlog Uredbe o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov. Ta med drugim predvideva največ štiri sežigalnice na območju države. Kateri centri za ravnanje z odpadki bi predajali odpadke posamični sežigalnici, bi določila vlada. Postopki termične obdelave odpadkov so sicer v hierarhiji ravnanja z odpadki nad odstranjevanjem s postopkom odlaganja, prej pa je treba izkoristiti možnosti preprečevanja nastajanja, ponovne uporabe in recikliranja odpadkov.

Moški so lani v povprečju umirali tri leta mlajši od njihove pričakovane življenjske dobe

17. 11. 2021 14.31

Pred mednarodnim dnevom moških, ki ga že od leta 1999 obeležujemo 19. novembra, je Statistični urad RS pripravil novo statistiko, ki med drugim kaže, da je med delovno aktivnim prebivalstvom z izobrazbo na področju informacijsko-komunikacijskih tehnologij kar 90 odstotkov moških, da je med moškimi z otroki stopnja delovne aktivnosti višja kot med moškimi brez otrok ter da imajo moški nižjo pričakovano življenjsko dobo, čeprav ocenjujejo svoje zdravje z boljšimi ocenami kot ženske. Največ novorojenih dečkov je medtem že 21. leto zapored dobilo ime Luka.

Direktorji policijskih uprav in komandirji postaj prejeli sklepe o prenehanju položaja

17. 11. 2021 11.45

V obeh policijskih sindikatih so nam potrdili, da so komandirji policijskih postaj ter direktorji policijskih uprav in notranjih organizacijskih enot GPU že prejeli sklepe o prenehanju opravljanja dela na teh delovnih mestih. Neuradno naj bi na lokalnem in državnem nivoju že potekali pogovori vladajoče politike z njej naklonjenimi posamezniki, ki bi se zavihteli na vodilne položaje v Policiji.

Angleški znanstveniki: 'Če greste spat ob 22. uri, zmanjšate tveganje za srčno-žilne bolezni'

09. 11. 2021 08.01

Raziskovalci, ki so preučevali navade 88.000 prostovoljcev, so ugotovili, da je optimalen čas za odhod v posteljo med 22. in 23. uro, saj lahko tako srce ohranimo zdravo. Verjamejo, da je ta ura usklajena z našo notranjo telesno uro, zato lahko tako zmanjšamo tveganje za srčno in možgansko kap.

Lanski odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev je neustaven

05. 11. 2021 08.48

Ustavno sodišče je odločilo, da je del Zakona o nalezljivih boleznih, ki omejuje ali prepoveduje promet s posameznimi vrstami blaga in izdelkov, v neskladju z ustavo. Državnemu zboru je naložilo, da mora to neskladje odpraviti v dveh mesecih. Na podlagi tega je neustaven tudi celoten Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, ki je bil sprejet marca lani ob začetku epidemije covida-19. Po mnenju sodnikov ga je treba razveljaviti.

Leta 2020 umrlo več prebivalcev kot leto prej, naravni prirast najnižji po letu 1945

01. 11. 2021 07.00

Novi koronavirus, ki je zaznamoval leto 2020, je pomembno vplival na umrljivost v letu 2020. V Sloveniji je namreč umrlo kar 16,7 odstotka prebivalcev več kot leta 2019. Na dan je umrlo povprečno 66 prebivalcev. Visoka umrljivost zlasti v novembru in decembru 2020 je povzročila, da je bil naravni prirast najnižji po letu 1945.

Devet let po poplavljanju Drave še brez epiloga v tožbah proti Verbundu

31. 10. 2021 07.45

V začetku novembra bo minilo devet let od takrat, ko je narasla reka Drava za seboj pustila ogromno škode na premoženju posameznikov, podjetij, društev, občin in države vzdolž celotnega toka v Sloveniji. Nobena od vloženih tožb proti avstrijski družbi Verbund še nima epiloga, tudi pogajanja države z Verbundom še potekajo.

Tudi po preteku devetih mesecev cepljeni ob rizičnem stiku brez karantene

15. 10. 2021 20.41

Vlada je na dopisni seji izdala odlok, ki pri izjemah od odreditve karantene za cepljene osebe ne vsebuje več pogoja obdobja devet mesecev za trajanje zaščite. Tako je upoštevala mnenje epidemiološke stroke, ki meni, da zaščita traja neomejeno, so zapisali. Do zdaj je sicer veljalo, da cepljenim osebam ni treba v karanteno devet mesecev po cepljenju z vsemi odmerki.

Novi predlog novele zakona brez člena o globah za nedostojno vedenje

11. 10. 2021 17.49

Ministrstvo za notranje zadeve je v javno obravnavo dalo predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, ki sicer večinoma ohranja rešitve iz predloga, ki ga je DZ zavrnil. Ne vsebuje pa več določbe, ki je predpisovala novo globo za nedostojno vedenje, če ga zazna policist. Pripombe na predlog je mogoče podati do 7. novembra.

Na intenzivni negi že sto bolnikov. Beovićeva: Potrdilo o cepljenju velja do preklica

21. 09. 2021 09.37

V ponedeljek so opravili 5728 PCR-testov in z njimi potrdili 1308 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo 22,8 odstotka vseh testov. V bolnišnicah se zdravi 377 bolnikov s covidom-19, od tega 100 na intenzivni negi. Umrli so trije covidni bolniki, je sporočila vlada. Predsednica zdravniške zbornice in vodja svetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ Bojana Beović je povedala, da potrdilo o cepljenju velja do preklica, to je zaenkrat za nedoločen čas, se pa to lahko spremeni, ko bodo odločili glede prejema tretjega odmerka. O tem naj bi odločali kmalu.

'Ivermektin ni imel vpliva na preživetje bolnikov'

21. 09. 2021 06.00

Številni posamezniki predlagajo, da se zdravilo ivermektin začne uporabljati za zdravljenje covida-19. Še več, nekateri so ga tudi dobili od virov iz tujine. Čudežno zdravilo naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a vse več študij dokazuje nasprotno. Slovenski infektologi so tako napisali daljše pojasnilo o učinkovitosti in uporabi tega antiparazitika, ki so jo poimenovali: Veliko hrupa za nič ali kako je ivermektin postal medijska zvezda.

Prebolevniki dobro zaščiteni, v roku treh mesecev ponovno okuženih le devet

09. 09. 2021 19.07

Prebolevniki si bodo predvidoma prihodnji teden s portala zVem lahko prenesli potrdilo za izpolnjevanje pogoja PCT z novim, podaljšanim datumom veljavnosti: namesto šest, prebolevnost odslej velja osem mesecev, stroka pa že razmišlja, da bi veljavnost podaljšala za še kak mesec. A pozor, potrdilo bo veljalo le v Sloveniji. V večini evropskih držav namreč prebolevniki status izgubijo po šestih mesecih od potrjene okužbe. Kot ugotavljajo pri nas, so prebolevniki dobro zaščiteni. V roku treh mesecev je sicer bilo že drugič pozitivnih 430 oseb, kar pa še ne pomeni, da so se ponovno okužili oziroma da so bili kužni ves ta čas. Ponovno okužbo so doslej potrdili samo pri devetih. Spodbudni so tudi podatki iz bolnišnic, kjer prebolevnikov praktično ne sprejemajo.

Nove izjeme za karanteno na domu ob rizičnem stiku

09. 09. 2021 16.30

Vlada je nekoliko zaostrila seznam izjem za karanteno na domu ob rizičnem stiku. Glede na nov odlok se karantene na domu ob visoko tveganemu stiku ne bo odredilo osebam, ki so bile cepljene s cepivom proizvajalca AstraZeneca, od prejema drugega odmerka pa je minilo že vsaj 21 dni – prej tega pogoja ni bilo. Poleg tega v karanteno ni treba prebolevnikom do 180 dni od pozitivnega rezultata testa PCR. Od ponedeljka medtem za prebolevnike velja podaljšan pogoj PCT.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Varuh glede pravic migrantov ugotovil več nepravilnosti

31. 08. 2021 18.55

Poročilo varuha človekovih pravic za zadnja tri leta ugotavlja, da je večina migrantov vrnjena v sosednje države, ne da bi jim slovenski organi izdali pisno odločbo. Zato nimajo dostopa do pravnega sredstva za izpodbijanje vrnitve ali predaje. Varuh se je v zvezi s tem že obrnil na ustavno sodišče.

Predstavniki zdravstvenega ministrstva s Pfizerjem o zdravilu zoper covid-19

24. 08. 2021 18.11

Na ministrstvu za zdravje so v sklopu skupnih evropskih naročil na pobudo stroke že prejeli 1000 odmerkov zdravila REGN-COV2 za zdravljenje covida-19. Predstavniki ministrstva pa so se sestali tudi s predstavniki farmacevtskega podjetja Pfizer in se seznanili s splošnimi informacijami glede razvoja njihovega zdravila.

Poletje 2021 se bo uvrstilo med najbolj sončna poletja v zgodovini meritev

20. 08. 2021 07.00

Letošnje poletje s sončnimi žarki zares ne skopari. V večjem delu Slovenije smo namreč od prvega junija do danes našteli že več kot 800 sončnih ur, kar krepko presega povprečje med letoma 1971 in 2000. Ker je pred nami še nekaj sončnih dni, lahko že zdaj z veliko gotovostjo rečemo, da se bo letošnje poletje uvrstilo med pet najbolj sončnih poletij v zgodovini meritev. Tudi sicer Slovenija spada med bolj obsijane države v Evropi, zato ji lahko upravičeno rečemo dežela na sončni strani Alp. Ali veste, kaj vse vpliva na trajanje sončnega obsevanja in kje v Sloveniji so najboljši pogoji za obratovanje sončnih elektrarn?

Informacijska pooblaščenka: Obdelavo osebnih podatkov lahko določa le zakon

05. 08. 2021 15.13

Na odlok vlade o načinu ugotavljanja izpolnjevanja pogoja PCT se je odzvala tudi informacijska pooblaščenka, ki je izpostavila, da lahko obdelavo osebnih podatkov določa le zakon. "Ker vsaka obdelava podatkov pomeni poseg v človekovo pravico, zagotovljeno z ustavo, v Sloveniji obdelave podatkov zaradi zagotavljanja pravne varnosti državljanov ni dopustno urejati z vladnimi odloki," je poudarila. Informacijska pooblaščenka bo tako prekinila inšpekcijski postopek in vprašanje ustreznosti odloka PCT prepustila v presojo ustavnemu sodišču.

V bolnišnicah večinoma starejši, pri cepljenih je potek bolezni lažji

04. 08. 2021 19.31

Bolniki s covidom-19, ki so trenutno nameščeni v slovenskih bolnišnicah, so različnih starosti, večinoma gre za starejše ljudi. Najmlajši v UKC Ljubljana je star 29 let, najstarejši pa 87 let, v UKC Maribor pa so sprejeli tudi mladostnika. Med hospitaliziranimi covidnimi bolniki je tudi oseba, ki je polno cepljena proti covidu-19.

'Namen razpisa je zmanjševanje števila čakajočih pacientov na dopustno čakalno dobo'

23. 07. 2021 10.48

Na straneh ministrstva za zdravje bodo objavili nacionalni razpis za zmanjševanje čakalnih dob, na katerega se bodo lahko v skladu z zakonom o nujnih ukrepih v zdravstvu prijavili vsi izvajalci z ustreznimi pogoji. Glavni namen in cilj razpisa je zmanjševanje števila čakajočih pacientov na dopustno čakalno dobo. "Javno zdravstvo je naš temelj, na tem gradimo in s tem razpisom ga dopolnjujemo," je dejal zdravstveni minister.