trajanje

Prvi korak za gradnjo JEK 2: ministrstvo izdalo energetsko dovoljenje

19. 07. 2021 08.32

Ministrstvo za infrastrukturo je investitorju Gen energija iz Krškega izdalo energetsko dovoljenje za drugi blok jedrske elektrarne Krško. A minister Vrtovec je opozoril, da še ne gre za dokončno odločitev o tej investiciji, pač pa za prvi korak, da se postopki lahko začnejo. Generalni direktor družbe Gen pravi, da so pripravljeni tako kadrovsko kot vsebinsko, poleg tega so dovolj izkušeni, da lahko ta projekt vodijo na gospodaren in transparenten način.

Ob kritikah iz opozicije zelena luč predlogu novele zakona o nalezljivih boleznih

30. 06. 2021 20.01

Odbor DZ za zdravstvo je sprejel predlog novele zakona o nalezljivih boleznih, s katero želi vlada uresničiti odločbo ustavnega sodišča, ki je nekatere dele zakona, povezane z ukrepi ob epidemiji, razglasilo za neustavne. V razpravi je bilo iz opozicije slišati kritike o preširokih pooblastilih vlade pri omejevanju pravic oz. sprejemanju ukrepov.

V četrtek 46 novookuženih, precepljenih 30,5 odstotka Slovencev

25. 06. 2021 10.48

Pristojni so v Sloveniji včeraj opravili 2161 PCR-testov in 54.412 hitrih antigenskih testov, pri čemer so potrdili 46 novih okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov tako znaša 2,1 odstotka. Vse odmerke cepiva je prejelo 639.791 oseb, kar pomeni, da je polno cepljenih v tem trenutku 30,5 odstotka prebivalcev Slovenije.

Letos dodatno zavarovanje na dopustu še toliko bolj pomembno

18. 06. 2021 08.33

Če še nekaj let nazaj sploh nismo pomislili, da bi za potovanje v tujino sklenili dodatno zavarovanje, pa bo letos to drugače. Ali potujete sami ali v okviru turistične agencije, evropska zdravstvena kartica v primeru, da zbolite za covidom, ne bo dovolj, brez dodatnega zavarovanja pa bi lahko tudi stroški potovanja skočili v nebo.

Ima Švedska kljub milejšim ukrepom boljše rezultate v boju z epidemijo kot Slovenija?

17. 06. 2021 06.00

Na družbenih omrežjih je zaokrožila fotografija, ki primerja ukrepe in rezultate epidemije med Slovenijo in Švedsko. Preverili smo, kakšno je stanje okuženih in umrlih v obeh državah po več kot enem letu od začetka epidemije. Podatki sicer potrjujejo, da ima Slovenija več okuženih in umrlih na milijon prebivalcev, vendar smo podatke označili v Dejstvomeru s kategorijo previdno, saj ponekod prihaja do odstopanj v podatkih, pri ukrepih pa je lahko zavajajoče prikazano trajanje določenega ukrepa.

Nasilje privržencev teorije zarote QAnon se lahko okrepi

15. 06. 2021 11.40

Ameriško ministrstvo za domovinsko varnost in zvezna policija FBI v obveščevalnem poročilu svarita pred možnostjo krepitve nasilja privržencev teorije zarote QAnon, ki verjamejo, da je bivši predsednik ZDA Donald Trump borec proti satanistom in pedofilom globoke države, ter v številne teorije, prerokbe in napovedi.

V Sloveniji se je v zadnjih 30 letih temperatura dvignila za 1,7 stopinje

14. 06. 2021 09.28

V 30 letih, odkar je Slovenija samostojna, se je temperatura zraka v državi povzpela za okoli 1,7 stopinje Celzija. Najtoplejše merilno mesto v Sloveniji je bilo v zadnjih 30 letih Koper - Markovec, najhladnejše pa tisto na Kredarici.

EU bo preiskovala Facebookovo uporabo podatkov oglaševalcev

04. 06. 2021 12.43

Evropska komisija je naznanila protimonopolno preiskavo glede Facebookove uporabe podatkov, ki jih dobi od oglaševalcev. Komisija želi s preiskavo ugotoviti, ali daje uporaba teh podatkov Facebooku nepošteno prednost na trgu spletnih oglasov. Podobno preiskavo bo izvedla tudi Velika Britanija.

Nesreče v gorah se velikokrat zgodijo zaradi slabe priprave na turo

03. 06. 2021 13.45

Pred vrati je poletje in čas, ko se veliko ljudi odloča za obisk hribov in gora. Ker je v visokogorju še vedno veliko snega, ki bo vztrajal še dolgo v poletje, gorski reševalci opozarjajo na izredno zahtevne razmere v hribih, ki čakajo obiskovalce, ki bodo v letošnjem poletju obiskovali slovenske gore.

Ustavno sodišče: omejitev gibanja na občine in prepoved zbiranja neustavna ukrepa

02. 06. 2021 08.52

Ustavno sodišče je ugotovilo, da sta 2. in 3. točka 1. odstavka 39. člena zakona o nalezljivih boleznih, ki pooblašča vlado, da prepove oziroma omeji gibanje in zbiranje, v neskladju z ustavo. Posledično so bili neustavni tudi epidemiološki vladni odloki v delu, v katerem so bili sprejeti na tej podlagi. DZ mora neskladje odpraviti v dveh mesecih. Hojs odgovarja: Legalno in legitimno smo ščitili zdravje državljanov.

Titov spomenik med predsedovanjem Slovenije Svetu EU na restavriranje

01. 06. 2021 11.00

Kranjsko združenje borcev za vrednote NOB je pred začetkom predsedovanja Slovenije Svetu EU zmotila odstranitev spomenika maršala Tita iz parka na Brdu pri Kranju, kjer bo potekala glavnina dogodkov v okviru predsedovanja. V JGZ Brdo so pojasnili, da so skulpturo odstranili, da jo bodo restavrirali, koliko časa bodo dela trajala, pa še ni znano.

Bodo z novim zakonom omejili delovanje vard?

13. 05. 2021 14.47

Vlada je za obravnavo v DZ pripravila predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, s katerim želijo preprečiti opravljanje nalog t. i. vardam z namenom izvajanja zakonskih nalog organov oblasti. Predlog širi nabor razlogov za zbiranje prostovoljnih prispevkov in daje dodatne pristojnosti občinskim redarjem, so sporočili z Ukoma.

Fafangel zapušča prenovljeno vladno strokovno skupino

20. 04. 2021 07.36

Prvi epidemiolog v državi Mario Fafangel je izstopil tudi iz prenovljene strokovne skupine za covid-19 pri Ministrstvu za zdravje. Kot je zapisal v pismu, ki ga je naslovil na ministra Poklukarja, je verjel, da bo tokrat drugače. "Drugače je res, slabše je," je kritičen. Med razlogi za odhod navaja tudi nedavni 'fiasko' z 11-dnevnim popolnim zaprtjem države, ki je bilo daleč od tega. Zdravstveni minister Poklukar njegovo odločitev obžaluje, a je že našel 'zamenjavo' – za sodelovanje v posvetovalni skupini je zaprosil epidemiologinjo Ireno Grmek Košnik, ki je povabilo sprejela in bo z delom tudi nemudoma pričela. Na odhod Fafangla se medtem odziva tudi politika.

Epidemija podaljšana za 30 dni, s ponedeljkom znova odprte vse trgovine

09. 04. 2021 22.10

Vlada je na dopisni seji sprejela nov načrt sproščanja ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa in podaljšala epidemijo za 30 dni. Odpravila je policijsko uro, še naprej pa velja prepoved zbiranja in prireditev ter prehajanje med regijami. Spremembe so tudi pri izjemah za vstop v državo. S ponedeljkom se odpirajo vse trgovine, prav tako tudi številne storitve.

Poziv WHO: Vsi bi morali imeti enak dostop do zdravstvenih storitev

07. 04. 2021 12.55

Danes je svetovni dan zdravja. Tokrat je posvečen trenutno najbolj aktualni javnozdravstveni temi – kako svet po pandemiji covida-19 vrniti v sprejemljive tirnice življenja, da bo bolj pravičen za vse in da bodo vsi ljudje in vse družbe uživali več zdravja in blaginje, so pojasnili na NIJZ. Gospodarska zbornica Slovenije pa je ob današnjem dnevu izpostavila pomen kakovostne sestave živil. Medtem na Rdečem križu Slovenije prebivalce spodbujajo k udeležbi na preventivnih zdravstvenih programih.

Gospodarski krog poziva k ambicioznejši debirokratizaciji

01. 04. 2021 08.26

Gospodarske organizacije, združene v pobudi Gospodarskega kroga, so danes državo pozvale k ambicioznejši debirokratizaciji in uvedbi socialne kapice pri plači nekaj nad 4500 evrov bruto. Brez kakovostnih kadrov ne bo višje dodane vrednosti, brez višje dodane vrednosti pa so ukrepi, kot je višanje minimalne plače, nevzdržni, so opozorili.

Logarjeva: Le s strogimi ukrepi lahko ustavimo rast krivulje okužb

30. 03. 2021 06.00

Vodja strokovne skupine Mateja Logar pravi, da so pretresali različne možnosti, a da lahko le s strogimi ukrepi ustavimo rast krivulje okužb. Trajali bodo enajst dni, nato preidemo na sproščanje glede na vladni semafor, podaljševanja ne bo, je zagotovila. Vse državljane poziva, naj jih spoštujejo, delodajalce pa, naj zaposlenim omogočijo delo od doma. Tisti, ki bodo vseeno hodili v službo, bodo potrebovali potrdilo.

Pripravite se na zdrav vstop v pomlad

08. 03. 2021 00.58

Ste pripravljeni na pomlad? O njej sanjamo celo zimo, ko pa končno napoči, nas v posteljo pogosto položijo prehladi, glavoboli, alergije ali zgolj spomladanska utrujenost, brezvoljnost ter pomanjkanje energije. Pozimi naše telo deluje precej drugače kot spomladi, kar se kaže tako v hormonskem delovanju kot počasnejši presnovi. Ko napoči pomlad, naše telo potrebuje nekaj časa, da se na spremembe prilagodi.

Odbor DZ prek predloga zakona o demografskem skladu

10. 02. 2021 13.25

Odbor DZ za finance je v drugi obravnavi sprejel vrsto dopolnil k predlogu zakona o Nacionalnem demografskem skladu, predvsem na podlagi opozoril zakonodajno-pravne službe DZ. Opozicija je po neuspešnem predlogu, da se o zakonu opravi javna predstavitev mnenj, sejo obstruirala.

Otroško veselje in šolski vrvež, ponekod tudi kadrovsko-organizacijske težave

09. 02. 2021 06.15

V skladu z nedavno odločitvijo vlade so v šole danes spet odšli vsi učenci prvega triletja osnovnih šol, prav tako so se znova odprli vsi vrtci; tisti, ki so že bili odprti, pa so začeli delovati v polnem obsegu. Na Agenciji za varnost prometa in Policiji pri tem opozarjajo na previdnost v prometu, saj bo te dni na cestah zopet več prometa in otrok.

Ramos prestal operacijo kolena, nazaj do konca marca

06. 02. 2021 15.04

Kapetan madridskega Reala Sergio Ramos je uspešno prestal operacijo meniskusa levega kolena, zaradi česar bo moral po poročanju španskih medijev počivati več kot en mesec. Njegovo okrevanje bi lahko trajalo do osem tednov.

Počivalšek: Želimo postopoma odpreti tudi najbolj prizadete panoge

04. 02. 2021 18.04

Vlada na Brdu pri Kranju s predstavniki gospodarstva razpravlja kako urediti sproščanje gospodarstva na čim bolj varen način, kje bi lahko uvedli hitro testiranje, da bi lahko dodatno odpirali dejavnosti, je v oddaji 24UR ZVEČER dejal minister Matej Tonin. Manevrski prostor je pri dejavnostih, katerih sprostitev je predvidena za rdečo fazo, pa doslej še niso bile odprte, je povedal premier Janez Janša. Gospodarski minister pa si želi postopnega odpiranja tudi najbolj prizadetih panog.

Predhodna okužba pomeni 83 odstotkov manjše tveganje za ponovno okužbo

14. 01. 2021 12.10

Večina ljudi, ki je prebolela novo koronavirusno bolezen, je pred boleznijo imuna najmanj pet mesecev, kažejo nove raziskave, a vendar se lahko nekateri še vedno spet okužijo z novim koronavirusom in ga širijo naprej.

Gantar: Brez nabave testov ne bi mogli omogočiti množičnega testiranja

06. 01. 2021 14.52

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke se je odločila za izvedbo izrednega nadzora glede ustreznosti hitrih antigenskih testov, ki jih je ministrstvo za zdravje decembra nabavilo od družbe Majbert Pharm. Za to so se odločili po nekaterih pomislekih o ustreznosti testov. Nekdanji zdravstveni minister Tomaž Gantar pravi, da je bil nakup testov nujen, saj sicer ne bi mogli omogočiti množičnega testiranja prebivalstva. Od pol milijona kupljenih hitrih antigenskih testov jih je družba Majbert Pharm ministrstvu doslej dostavila le 241.350.

Posledice šolanja na daljavo: otroci postajajo vse depresivnejši in nestrpnejši

14. 12. 2020 18.32

Zakaj se nekatere dejavnosti odpirajo, šole pa še naprej ostajajo zaprte, se sprašujejo mnogi, tudi tisti starši, ki imajo z usklajevanjem dela od doma in pomočjo pri šolanju otrok prepolne roke dela. Posledice dolgotrajnega šolanja na daljavo so že vidne, opozarja ravnatelj Osnovne šole Prežihov Voranc – otroci postajajo vse depresivnejši in nestrpnejši. In čeprav je celo minister za zdravje povedal, da bi moralo imeti vračanje otrok v razrede prednost, ima prednost odpiranje frizerskih in kozmetičnih salonov ter podobno. Za prvi možni datum vračanja otrok v šole se sicer omenja 4. januar.

Vrh EU o covidu, blokadi svežnja za okrevanje, Turčiji, podnebju

10. 12. 2020 07.27

Voditelji članic EU na dvodnevnem zasedanju v Bruslju razpravljajo o vrsti perečih tem: usklajevanju boja proti covidu-19, možnosti sankcij proti Turčiji zaradi provokacij v vzhodnem Sredozemlju, krepitvi podnebnega cilja do leta 2030 in odnosih z ZDA, pa tudi o blokadi svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo.

Pri nas okoli 1000 oseb s HIV, petina jih za okužbo še ne ve

01. 12. 2020 06.00

Znova si bomo pripeli rdečo pentljo, simbol boja proti virusu HIV in aidsu. Čeprav smo letos zabeležili najmanj okužb v zadnjem desetletju, boj še ni dobljen. Med na novo odkritimi primeri je tudi sedemletnik, ki se je okužil od mame pred, med ali po porodu, zato NIJZ predlaga presejalne teste nosečnic. Ocenjujejo, da je pri nas nekaj manj kot tisoč oseb s HIV, petina jih za okužbo še ne ve. Za aidsom je letos zbolelo pet oseb, vsem so okužbo potrdili v tem letu.

Utrujeni od kašlja?

28. 11. 2020 00.15

Vsi kdaj kašljamo, kašelj je namreč odziv na draženje čutnic v dihalnih poteh in telesu pomaga, da dihalne poti očisti odvečne sluzi, prašnih delcev in tujkov. Je pa tudi eden od najpogostejših spremljevalcev akutnih vnetij dihalnih poti.

Pahor razmišlja o skupinski pomilostitvi starejših bolehnih zapornikov

25. 11. 2020 10.31

Predsednik republike Borut Pahor je ministrico za pravosodje Lilijano Kozlovič zaprosil za razmislek, ali bi bilo mogoče za bolehne obsojence sprožiti postopek za pomilostitev po uradni dolžnosti. Začetek tega postopka je namreč v pristojnosti omenjenega ministrstva. Zaprosil pa jo je tudi za podatek, koliko obsojencev je trenutno na dolgotrajnejši prekinitvi zaporne kazni iz zdravstvenih razlogov.

Hrvaška v zaostrovanje ukrepov, v Avstriji cepljenje morda že januarja

24. 11. 2020 07.41

Na Hrvaškem, kjer so potrdili še 2323 okužb z novim koronavirusom, bodo po napovedih notranjega ministra Božinovića pripravili ostrejše epidemiološke ukrepe. Uvedli naj bi jih do konca tedna, predvidoma bodo veljali do božiča. Naša severna soseda pa načrtuje, da bi s cepljenjem proti covidu-19 začeli januarja prihodnje leto. Primere novega koronavirusa pa so medtem odkrili tudi na farmah minkov na Poljskem.