trajanje

V Sloveniji več moških kot žensk, a so slabšega zdravja in umirajo prej

19. 11. 2020 06.13

V Sloveniji je bilo julija skoraj 9000 več moških kot žensk. Splošno zdravstveno stanje pri moških je slabše kot pri ženskah in umirajo mlajši, a v prihodnosti naj bi tudi moški živeli dlje, so ob današnjem mednarodnem dnevu moških, 19. novembru, navedli na statističnem uradu. Mednarodni dan sicer poteka pod geslom Za več zdravja moških in dečkov.

Skrito v zadnjem protikoronskem paketu: ukinili podaljšani rok za plačila

13. 11. 2020 07.36

Peti paket protikoronskih ukrepov je ukinil možnost odloga plačil za fizične osebe. Podaljšani plačilni roki namreč ne veljajo več za fizične osebe, kar bodo najbrž še najbolj občutili starši majhnih otrok, ki jih zdaj čakajo dvojne položnice za vrtec: redna in tista za nazaj.

NIJZ staršem: Če bo otrok sam doma, določite jasna hišna pravila

07. 11. 2020 11.56

V ponedeljek se po podaljšanih počitnicah k pouku, čeprav na daljavo, vračajo vsi osnovnošolci. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje staršem tistih otrok, ki bodo sami doma, svetujejo, naj se z otrokom vnaprej dogovorijo za pravila, ki jih mora spoštovati, ko je sam doma. "Skupaj napišemo seznam pravil in ga obesimo na vidno mesto," priporočajo.

Italijanska nogometna zveza uvaja hitre teste

01. 11. 2020 10.43

Italijanska nogometna zveza (FIGC) je spremenila protokol, ki se nanaša na covid-19. V italijanskem nogometu bodo vpeljali hitre antigenske teste za dokazovanje prisotnosti protiteles proti sars-cov2, poleg tega bodo skrajšali tudi trajanje karantene za tiste, ki so pozitivni na koronavirus.

NIJZ objavil navodila za osebe s potrjeno okužbo in vse, ki so ji bili izpostavljeni

29. 10. 2020 11.42

Nacionalni inštitut za javno zdravje je objavil navodila za tiste, ki so bili izpostavljeni okužbi z novim koronavirusom, oz. tiste, ki so jim okužbo potrdili. Ti naj ostanejo doma v izolaciji, ki se predvidoma zaključi po desetih dneh. Pogoj pa je, da so bili zadnjih 48 ur brez simptomov in znakov bolezni. Odprli pa bodo tudi nov portal, na katerem bodo vsi potrjeno okuženi lahko aktivirali kodo za aplikacijo #Ostanizdrav.

V ponedeljek 1499 okužb, v torek že preko 2200

27. 10. 2020 06.31

Gibanje je vsaj za teden dni znova omejeno na občine. V ponedeljek smo v Sloveniji potrdili novih 1499 primerov okužbe s koronavirusom, umrlo je 13 oseb. V bolnišnicah se zdravi 560 obolelih, 87 na intenzivnem oddelku. Neuradni podatki za torek pa so še precej slabši. Da ukrepi, sprejeti pred 16. oktobrom, niso bili učinkoviti, pravi Beovićeva.

Kaj pa, če okužena oseba ne prejme navodil za izolacijo in kode za aplikacijo?

26. 10. 2020 09.43

Bralka, ki ji je test pokazal okužbo z novim koronavirusom, pravi, da 48 ur po testiranju še vedno ni prejela navodil za karanteno in kode za aplikacijo Ostani zdrav. "V čem je smisel aplikacije, če pa vanjo ne vnašajo pozitivnih oseb in torej tudi ni obveščanja tveganih stikov?" se sprašuje. Na NIJZ odgovarjajo, da okužene osebe kljub izjemnemu trudu obravnavajo z zamikom, a da je epidemiološka služba doslej z vsako od njih vzpostavila kontakt, ji podala informacije o izolaciji in izdala kodo za aplikacijo.

Staršem na krajšem delovnem času bo država krila višje prispevke

21. 10. 2020 12.33

Dobra novica za starše, ki zaradi varstva otrok delajo s krajšim delovnim časom. Po novem se jim bodo prispevki za socialno varnost plačevali do polne delovne obveznosti od sorazmernega dela njihove povprečne mesečne bruto plače, ne več le od sorazmernega dela minimalne plače. Državni zbor je spremembo potrdil brez glasu proti.

Ob prednaročilu vrhunske pametne ure Huawei Watch GT 2 Pro še brezžične slušalke FreeLace Pro

02. 10. 2020 00.15

Od ponedeljka, 28. 9., ob prednaročilu vrhunske pametne ure Huawei Watch GT 2 Pro prejmete tudi najnovejše brezžične slušalke Huawei FreeLace Pro. Ponudba je na voljo pri Big Bangu, Telemachu in Telekomu Slovenije.

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'

11. 10. 2020 18.22

Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

Za odstranitev tempirane bombe le mesec dni časa, potem je že prepozno

06. 10. 2020 06.00

Pogled na gorenjske gozdove, ki jih še vedno ogroža lubadar, je marsikje precej klavrn. Da se bo situacija drastično izboljšala, gorenjski gozdarji ne pričakujejo – vetrolomov, ki močno vplivajo na namnožitev lubadarja, namreč ni manj, ampak več. Veliko odgovornosti zato pade na lastnike, a tukaj se še dodatno zaplete. Odkupna cena, še posebej zaradi podlubnikov prizadetega lesa, je nizka, primanjkuje ekip za sanacijo, k situaciji svoje doda še lastniška struktura – veliko je starejših lastnikov, lastnikov, ki imajo le majhne koščke gozda in niso vajeni gospodarjenja z njim, obstajajo tudi lastniki, ki jim je za situacijo malo mar, posledice pa seveda čutijo vsi okoli njihovega gozda. Pristojni zato izdajajo tudi sklepe o izvršbi.

Podpisali koncesijsko pogodbo za proizvodnjo električne energije na srednji Savi

02. 10. 2020 14.23

Okoljski minister Andrej Vizjak je s HSE podpisal koncesijsko pogodbo za rabo vode za proizvodnjo električne energije na srednji Savi od Ježice do Suhadola. Z zasavskimi župani, kjer se bo začela gradnja hidroelektrarn na srednji Savi, je podpisal tudi sporazum o načinu izvajanja koncesijske pogodbe.

Bruselj zaskrbljen zaradi pomanjkanja virov za KPK in Akos ter spletnega nadlegovanja novinarjev

30. 09. 2020 13.34

Evropska komisija v poročilu o vladavini prava v Sloveniji med drugim izpostavlja zaskrbljenost zaradi pomanjkanja človeških in finančnih virov za vrsto neodvisnih teles, kot sta Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) ter Agencija za komunikacijska omrežja in storitve (Akos), ter zaradi spletnega nadlegovanja novinarjev. Po mnenju Društva novinarjev Slovenije so ta opozorila realen prikaz stanja, v opozicijskih strankah pa menijo, da je približevanje Slovenije državam, ki ne spoštujejo vladavine prava, zaskrbljujoče.

Stiska upokojencev v karanteni: Nikogar ne zanima, kako sva

13. 09. 2020 15.37

Oglasila se nam je bralka, upokojenka, ki v stanovanju skupaj z možem preživlja 14-dnevno karanteno. Nista si predstavljala, da bo tako hudo. Kriza je nastopila peti dan, pripoveduje. Smeti so se začele kopičiti, zmanjkalo jima je kruha in zdravil. "Živci so na psu. Ne spim, samo kuham, pospravljam, jem, pijem," opisuje. Predvsem pa sta razočarana, da ju nihče od pristojnih ni obiskal in jima ponudil pomoči.

Masaža z valjčki, ki pospešijo izločanje toksinov iz telesa

23. 08. 2020 14.48

Maderoterapija, masaža za preoblikovanje telesa z lesenimi pripomočki, izvira iz Kolumbije, kjer so v začetku 90. let patentirali prvi leseni valjček, ki se vrti. V Sloveniji je postala priljubljena v zadnjih nekaj letih. Z njo pomagamo telesu, da deluje bolj optimalno, se hitreje regenerira in učinkoviteje odpravlja strupe iz telesa. Napredek je ponavadi viden že takoj, rezutat pa je odvisen od tega, kakšno je začetno stanje in kakšen je želen rezultat. Ob tem seveda ne smemo pozabiti tudi na gibanje in uravnoteženo prehrano.

Raziskava: Najbolj učinkovita je medicinska maska N95

17. 08. 2020 08.39

Glede na raziskavo, ki so jo naredili raziskovalci na medicinski fakulteti v ameriški zvezni državi Severna Karolina, se zaščitne obrazne maske občutno razlikujejo gleda na učinkovitost. Najbolj učinkovite so medicinske, je potrdila raziskava, najslabše pa so se odrezali šali in rute.

Pred ponovnim dovoljenjem za uporabo vode iz vodovoda v Anhovem ima NIJZ še nekaj zahtev

14. 08. 2020 16.28

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) bo pred izdajo dovoljenja za ponovno uporabo pitne vode iz vodovoda v Anhovem postavil še nekaj zahtev, je po današnjem obisku v Anhovem povedal direktor NIJZ Milan Krek. Med temi zahtevami je tudi zagotovilo podjetja Eternit, da do podobnega dogodka ne bo več prišlo.

'Mladi so bili med prvimi, ki so jih odpustili'

11. 08. 2020 15.49

V Sindikatu Mladi plus so pred mednarodnim dnevom mladih opozorili na problem brezposelnosti in prekarnosti mladih. Oba pojava sta po besedah predsednice sindikata močno prepletena, v praksi pa mlade potiskata v socialno izključenost, ogrožata njihovo zdravje, krepita njihovo ekonomsko odvisnost in jim ovirata razvoj lastnih potencialov.

Izkoriščanje državne pomoči: sindikati pozivajo k pogostejšim nadzorom inšpektorjev za delo

31. 07. 2020 18.53

Zadnji protikoronski zakon PKP-4 podaljšuje trajanje državnega kritja nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo do 31. avgusta, po potrebi pa se ta lahko podaljša še do konca septembra. Inšpektorji so že ob začetku epidemije preverjali, ali so bili obvezni krizni dodatki v zasebnem sektorju izplačani, sindikati delavcev pa zdaj opozarjajo, da nekateri delodajalci pomoč države izkoriščajo, zato inšpektorje pozivajo k pogostejšim nadzorom.

Proti komarjem z repelenti in komarniki, učinkovitost naravnih pripravkov pa nižja

25. 07. 2020 15.48

Poletni čas poleg dopustovanja označuje tudi višek sezone komarjev. Njihovi piki so neprijetni, na mestu vboda nastane srbeča oteklina. Hkrati so lahko komarji prenašalci nekaterih virusov, zato je pomembno, da se pred piki primerno zaščitimo.

Se je globalno segrevanje ustavilo?

25. 07. 2020 11.52

Prva polovica letošnjega meteorološkega poletja je bila za marsikoga razočaranje, saj nam daljšega obdobja vročega in stabilnega vremena ni prinesla. Letošnje poletje v tem pogledu bolj spominja na poletja pred dvajsetimi in več leti, ko so bili vročinski valovi redki, marsikatero leto je minilo celo povsem brez njih. Čeprav je na družbenih omrežjih mogoče prebrati, da je takšno vreme posledica nenadne ustavitve javnega življenja in gospodarstva letos spomladi, to ne drži. Junij je bil namreč na globalni ravni tretji najtoplejši do zdaj. Še posebej vroči so bili zadnji tedni v Sibiriji, kjer se je celo v krajih znotraj polarnega kroga ogrelo nad 35 stopinj Celzija.

Bo letošnje poletje prvo po letu 1997, ki bo minilo brez vročinskih valov?

18. 07. 2020 07.00

Če smo se v preteklih letih navadili, da smo imeli poleti več izrazitih in dolgotrajnih vročinskih valov, pa je letošnje poletje drugačno, saj več kot nekaj dni trajajočega suhega in vročega vremena še nismo imeli. Letošnje poletje v tem pogledu bolj spominja na poletja pred 20 in več leti, ko so bili vročinski valovi redki, kar nekaj let je minilo celo povsem brez njih. Kako kaže v drugi polovici poletja? Do konca julija bo vreme podobno, torej brez vročinskih valov. Če se bodo uresničile tudi dolgoročne napovedi, bi bilo lahko letošnje poletje prvo po več kot dvajsetih letih brez enega samega vročinskega vala.

Aleš Rozman je novi predsednik Zdravstvenega sveta

17. 07. 2020 12.37

Vlada je na četrtkovi seji imenovala direktorja klinike Golnik Aleša Rozmana za novega predsednika Zdravstvenega sveta. Imenovala je tudi preostale člane zdravstvenega sveta, njihov mandat je sicer vezan na trajanje funkcije posameznega ministra.

Dojenčki in starejši najdlje in najbolj sladko sanjajo

11. 07. 2020 16.16

Ljudje sanjamo podobne sanje, ne glede na to, kje živimo, je pokazala raziskava. Vsake sanje pa so stvaritev človeka, ki jih sanja. A ne glede na to, kako neprijetne ali strašljive so sanje včasih, imajo vedno pozitivno sporočilo za naše življenje. Naše nezavedno skrbi za nas, tudi kadar zavestno zanemarjamo sebe, pravi psihoterapevtka. Sicer pa vsebine sanj ni treba jemati dobesedno, ampak simbolično.

Bruselj Evropi napoveduje še globljo recesijo

07. 07. 2020 10.30

Gospodarski učinki pandemičnih omejitev so hujši, kot smo sprva pričakovali, je sporočila Evropska komisija in dodala, da še vedno krmarimo v viharnih vodah in se soočamo s številnimi tveganji, vključno z novim velikim valom okužb. Evropa zato potrebuje dogovor o ambicioznem svežnju za okrevanje, o katerem se trenutno pogaja Unija.

Nadomestilo odvisno od vzroka za karanteno

29. 06. 2020 06.14

Vlada je na nedeljski seji določila besedilo predloga zakona o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val covida-19 in ga pošilja v sprejem DZ. Ukrep delnega povračila nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo podaljšuje do 31. julija, predvideva tudi vzpostavitev mobilne aplikacije za obveščanje o stikih z okuženimi.

Priprave na drugi val: vlada sprejela četrti paket ukrepov

28. 06. 2020 23.54

Vlada Republike Slovenije je na dolgi nedeljski seji določila besedilo predloga Zakona o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val covid-19 (PKP4) ter ga bo predložila v obravnavo in sprejetje državnemu zboru po nujnem postopku. Poglavitne rešitve se nanašajo na podaljšanje ukrepa čakanja na delo, določitev in plačilo nadomestila za odrejeno karanteno, zajeti so tudi ukrepi s področja institucionalnega varstva po Zakonu o socialnem varstvu ter mobilna aplikacija za obveščanje o stikih z okuženimi.

Na ministrstvu naklonjeni delu od doma: si kmalu obetamo spremembo zakonodaje?

21. 06. 2020 18.55

V času prvega vala epidemije je v Sloveniji več kot 10.000 delodajalcev prijavilo svoje zaposlene za delo od doma. In po treh mesecih so to dobro sprejeli. Si pa podjetja želijo, da bi bila prijava delavcev na takšno delo manj zapletena, da bi torej bilo manj papirologije. Delo od doma lahko postane stalna praksa, pravijo na ministrstvu za delo, in že obljubljajo pogajanja o spremembah.

Vasle: Podvojitev pandemičnega programa za okrevanje po epidemiji

05. 06. 2020 07.16

Izbruh epidemije covid-19 se sicer oddaljuje, a na finančnih trgih še vedno vlada precejšnja negotovost. Svet ECB se je tako odločil skoraj podvojiti svoj pandemični program odkupov obveznic. Če ne bo novih zdravstvenih zapletov, je guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle prepričan, da se bodo razmere izboljševale, tudi zaradi ukrepov ECB.

ECB pandemični program odkupov obveznic povečala za 600 milijard evrov

04. 06. 2020 15.30

Svet Evropske centralne banke (ECB) je na seji povečal izredni pandemični program odkupov obveznic (PEPP) za 600 milijard evrov na 1350 milijard evrov. Hkrati je njegovo trajanje podaljšal najmanj do junija 2021. Obrestne mere medtem ostajajo nespremenjene, prav tako redni program odkupov obveznic.