treba

Slovenija na dvostranskem screeningu za kmetijstvo

29. 09. 1998 10.40

Slovenska delegacija, ki jo vodi državni sekretar v ministrstvu za kmetijstvo Franc But, se je danes v Bruslju udeležila dvostranskega pregleda usklajenosti slovenske zakonodaje s pravnim redom Evropske unije za prvi sklop kmetijskega področja, ki obsega poljščine ter sadje in zelenjavo, ki bo trajal še jutri. Že po večstranskem pregledu je slovenska delegacija ocenila, da bo morala Slovenija predvsem na področju poljščin opraviti več zahtevnih prilagoditev.

Arafat o neodvisnosti Palestine

29. 09. 1998 09.11

Palestinski voditelj Jaser Arafat je pred Generalno skupščino Združenih narodov v New Yorku napovedal, da bodo palestinske oblasti 4. maja leta 1999 razglasile neodvisno palestinsko državo, s čemer se bo končalo petletno prehodno obdobje palestinsko-izraelskega sporazuma. V bližnjevzhodnem mirovnem procesu je mogoče opaziti jasen napredek, vendar pa bo na njegovo dokončno uveljavitev treba še počakati, pa je sinoči po srečanju z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem in Jaserjem Arafatom v Beli hiši dejal ameriški predsednik Bill Clinton.

Romunija se poteguje za udeležbo pri transportu nafte iz Kavkaza

28. 09. 1998 14.52

Romunija si želi postati tranzitna država za nafto iz Kavkaza in Kaspijskega morja. Ministrski predsednik Radu Vasile je danes ob mednarodni strokovni konferenci dejal, da naj bi Romunija zato navezala tesnejše stike z državami Kavkaza in si prizadevala za modernizacijo svoje infrastrukture, poroča romunska tiskovna agencija Rompres.

NATO bo oblikoval letalsko enoto za Kosovo

24. 09. 1998 12.49

Zveza NATO je danes od svojih vojaških strokovnjakov zahtevala, naj sestavijo posebno letalsko enoto za morebiten vojaški poseg na Kosovu, je danes v portugalski Vilamouri dejal generalni sekretar Severnoatlantske zveze Javier Solana.

Ruska centralna banka: do konca leta naj bi natisnili 40 do 50 milijard rubljev

24. 09. 1998 12.27

Spričo hude finančne krize se je ruska centralna banka zavzela za to, da bi do konca leta natisnili 40 do 50 milijard rubljev (5 do 6,25 milijard nemških mark) za kritje proračunskega primanjkljaja, je danes poročala agencija Itar-Tass, ki se sklicuje na poročilo centralne banke na prvi uradni vladni seji pod vodstvom novega premiera Jevgenija Primakova.

Ruska centralna banka: do konca leta naj bi natisnili 40 do 50 milijard rubljev

24. 09. 1998 11.55

Spričo hude finančne krize se je ruska centralna banka zavzela za to, da bi do konca leta natisnili 40 do 50 milijard rubljev (5 do 6,25 milijard nemških mark) za kritje proračunskega primanjkljaja, je danes poročala agencija Itar-Tass, ki se sklicuje na poročilo centralne banke na prvi uradni vladni seji pod vodstvom novega premiera Jevgenija Primakova.

Vlada začela proračunsko razpravo

24. 09. 1998 08.13

Slovenska vlada je včeraj popoldne v okviru svoje redne seje na Brdu pri Kranju začela obravnavo osnutka proračuna za prihodnje leto, so sporočili iz vladnega urada za informiranje.

Microsoftovo središče za vprašanja o letnici 2000 zdaj tudi v slovenščini

21. 09. 1998 14.16

<B>Osnovne informacije, ki jih podjetja in posamezniki potrebujejo za oceno vpliva letnice 2000 na svoje računalniško okolje, so zdaj na voljo tudi v slovenščini. Na spletnih straneh slovenskega Microsofta je na <A HREF=http://www.microsoft.com/slovenija/year2k/ TARGET=_BLANK>naslovu</A> tudi domača stran za letnico 2000, ki uporabnikom olajša dostop do popolnih podatkov o Microsoftovih izdelkih in o tem, kako bo nanje vplivala letnica 2000.</B>

Mučitelji živali lahko postanejo serijski morilci

17. 09. 1998 09.11

Jeffrey Dahmer je razkosaval žabe in obglavljal pse, potem pa je postal kanibal, ki je umoril 17 fantov in moških. Ted Bundy je kot otrok mučil svoje domače živali, kot odrasel moški pa je v ZDA umoril 40 žensk. Kriminalisti že od 70. let vedo, da serijski morilci svojo jezo največkrat najprej stresajo nad živalmi. V Kaliforniji pa so v ponedeljek po lokalnem času sprejeli zakon, ki določa, da je treba ljudi, ki slabo ravnajo z živalmi, jih pohabljajo ali ubijajo, takoj poslati na psihiatrično zdravljenje. ''S terapijo bomo morda lahko ustavili stopnjevanje nasilnih dejanj in preprečili prihodnje tragedije,'' je po sprejetju zakona dejal kalifornijski guverner Pete Wilson. Kalifornija pa ni prva ameriška zvezna država, ki je uvedla nadzorovanje mučiteljev živali, da bi s tem odkrila potencialne serijske morilce. Pobudniki zakona so z zakonom skušali doseči to, da se mučenje živali ne bi obravnavalo le kot mladostniška neumnost. ''Zakon nosi jasno sporočilo, da je tudi mučenje živali resen zločin,'' je dejal predstavnik organizacije za zaščito živali Humane Society Jeff Simmons.

Mnenje: Starrova preiskava izguba časa

16. 09. 1998 11.11

Več kot dve tretjini Američanov (68 odstotkov) menita, da je bila preiskava Kennetha Starra o aferi Clinton-Lewinsky le izguba časa, je pokazala raziskava javnega mnenja, katere izide danes objavlja New York Times.

American Express lansira potovalne čeke v evru

10. 09. 1998 07.56

American Express je lansiral prve potovalne čeke nominirane v evru, enotni evropski valuti, ki bo uvedena januarja. Novi čeki vrednosti 50, 100 in 200 evrov, bodo natisnjeni v prihodnjih mesecih, so sporočili iz te finančne in bančne institucije.

Papež opozarja vernike pred horoskopi

10. 09. 1998 07.35

Papež Janez Pavel II. je vernike opozoril, naj ne verjamejo v horoskope in magijo. V svojem tedenskem nagovoru iz poletne rezidence je zbranim vernikom in turistom naročil, naj svoje življenje načrtujejo tako, da bodo zaupali v Boga in ne v zvezde. ''Horoskopi in magične napovedi ne učinkujejo. Namesto tega so potrebne molitve, iskrene molitve, ki jih je treba združiti z načinom življenja, ki se podreja božjemu zakonu,'' je dejal papež.

Juncker na obisku pri Klimi

08. 09. 1998 16.44

Luksemburški premier Jean-Claude Juncker in avstrijski kancler Viktor Klima sta na današnjem srečanju na Dunaju razpravljala o vrsti tem, povezanih z neformalnim vrhom Evropske unije prihodnji mesec, finančno in politično krizo v Rusiji in krizo na Kosovu. Juncker se je pred obiskom v Bolgariji ustavil v avstrijski prestolnici, kamor je dopotoval iz Slovenije.

Pričakovana prošnja za začetek pogajanj o malteškem članstvu v EU

08. 09. 1998 10.32

Potem ko je na volitvah na Malti zmagala proevropska nacionalistična stranka Fenecha Adamija, ki je že izrazila namero za odmrznitev procedure vključevanja v Evropsko unijo, bo evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek ustrezno dokumentacijo Evropski komisiji predal že jutri. V komisarjevem uradu ne bi bili presenečeni, če bi prošnja za ponovno sprožitev postopka La Valetta na Bruselj naslovila v teh dneh.

Kučan in Izetbegović podprla poglobljeno gospodarsko sodelovanje med državama

07. 09. 1998 16.19

Predsednika Kučan in Izetbegović sta se strinjala, da bi bilo treba čim prej odpraviti ovire v gospodarskem sodelovanju med državama. Posebej sta pri tem omenila vprašanje deviznih vlog pri Ljubljanski banki d.d. Sarajevo; izrazila sta skupno mnenje, da je treba pospešiti delo strokovne skupine, ki se ukvarja s tem vprašanjem. Predsednik Kučan je ponovil stališče Slovenije, da bi lahko Ljubljanska banka pomagala pri višjih oblikah gospodarskega sodelovanja med državama in ''vidimo jo tudi kot možno mešano podjetje'', kot je ob zadnjem obisku v Sarajevu povedal že slovenski premier Janez Drnovšek.

Juncker: Mesto Slovenije je v EU

07. 09. 1998 16.16

Mesto Slovenije je v Evropski uniji in Slovenija bo nedvomno prva oziroma med prvimi novimi članicami, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal predsednik vlade Luksemburga Jean-Claude Juncker.

Končuje se 8. Draga mladih

05. 09. 1998 14.47

V parku Finžgarjevaga doma na Opčinah pri Trstu se končuje 8. Draga mladih. Dopoldne je bila še druga okrogla miza s temo Ključni problemi mladinskega dela in dela za mlade. V razpravi je med drugim sodeloval tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Anton Rop, ki je poudaril pomembnost skupnega oblikovanja mreže za reševanje problemov tako s strani države kot nevladnih organizacij oz. civilne družbe.

Niko Lukež opozarja na skrunitev spomenika Edvardu Kardelju

03. 09. 1998 14.09

Niko Lukež, pobudnik za predreferendumsko izjasnjevanje, je na novinarski konferenci pred spomenikom Edvardu Kardelju na Trgu republike opozoril na problem skrunitve in lastninjenja kulturnih spomenikov ter vse pristojne organe pozval, naj se odzovejo in ustrezno ukrepajo. Po njegovih besedah gre namreč za kršenje osnovnih moralnih in ustavnih pravic naroda. Takšno početje ga spominja na obdobje protireforacije, zato Lukež meni, da je treba s tem nemudoma prekiniti.

Dnevnik: Zadaj je politika

03. 09. 1998 09.50

Zakon o končanju lastninjenja in zakon o Slovenski razvojni družbi sta bila del prvega svežnja Drnovškovih gospodarskih zakonov. Drnovškova ekipa je v tistem času vse vajeti privatizacijskih procesov trdno držala v svojih rokah. Potem pa se je vmešala koalicijska partnerica in dodobra premešala Drnovškove štrene, piše Boštjan Horvat.

Pesniki bodo razgalili dušo in telo

01. 09. 1998 15.05

Nekateri pesniki so se odločili, da bodo, da bi pritegnili poslušalce, razgalili ne le dušo, ampak tudi telo. To bodo v praksi izvedli na prvem Festivalu gole poezije, ki ga bo ta mesec pripravil londonski <A HREF=http://www.newmediacentre.com/ica.html TARGET=_BLANK>Institut modernih umetnosti</A> (ICA). Novo ''razgaljeno'' literarno gibanje se je v Evropi že precej razširilo, posebej po spektaklu, ki sta ga letos spomladi v St. Peterburgu pripravila pesnika Tim Gadaski in Vladimir Jaramenko. Gadaski je ustanovitelj skupine Ruski goli poeti in avtor knjige ''Poezija in golota'', v kateri je med drugim zapisal: ''Danes čutimo, da se mora pesništvo vrniti v svoje začetno stanje. Treba je odvreči obleke kot verige, pesniki pa morajo postati svobodni in potentni.'' Vodja britanskega združenja Poetry Society Chris Meade pa je ob novem pojavu izrazil zaskrbljenost, saj bi se po njegovem mnenju lahko zgodilo, da ''bo golota odvrnila pozornost s poezije''.

Okrogla miza o ohranitvi zveri v Sloveniji

29. 08. 1998 11.15

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v sodelovanju z Zavodom za gozdove in Biotehniško fakulteto danes na mednarodnem kmetijsko živilskem sejmu v Gornji Radgoni pripravilo okroglo mizo o ohranitvi zveri v Sloveniji.

Italija mora znova pretresti vprašanje pokojnin

28. 08. 1998 14.56

Italijanska vlada se bo morala po sprejemu proračuna za 1999 znova lotiti perečega problema socialne in pokojninske porabe, je v petek za La Republico izjavil Franco Marini, vodja stranke iz vladajoče koalicije. Italija v okviru svoje porabe za socialo potroši več denarja za pokojnine kot večina drugih članic Evropske unije, njeno prebivalstvo pa se stara. Po dolgotrajnih in žolčnih pogajanjih med vlado in voditelji sindikatov so lani novembra s pokojninsko reformo skrčili pokojninsko porabo za 4,1 miljarde lir v letu 1998. Vlada je pozdravila sporazum kot ''zgodovinski'', vendar je ocenila, da bi šli lahko še naprej in bi radodarni italijanski sistem uskladili s evropskimi standardi. Nova pokojninska reforma tako ne prinaša sprememb za delavstvo modrih ovratnikov, v skladu z obljubami, ki jih je dala zaveznikom z vrst trde levice, da bi si zagotovila ključno podporo v parlamentu. Marini sodi, da je je reforma ''pozitiven korak''. ''Toda gospodarske težave in odsotnost rasti zaposlenosti ustvarajo nove porableme. Zato je treba začeti z resnimi razpravami, brez odvečenega dramatiziranja'', še dodaja Marini.

Clinton spolni obsedenec?

28. 08. 1998 08.40

Močan, karizmatičen in osamljen, se ameriški predsednik Bill Clinton odlično ujema s podobo moškega, obsedenega s spolnostjo, trdijo ameriški terapevti, specializirani za zdravljenje te bolezni. Spolno obseden moški naj bi bolehal za t.i. sindromom uspeha oziroma Clintonovim sindromom. Terapevti menijo, da obsedenca prej kot spolna lakota motivira želja, da se izpostavlja nevarnosti in nesposobnost, da pokaže svoja čustva.

Američani od Libije zahtevali, naj Nizozemski izroči dva osumljenca iz Libije

27. 08. 1998 08.56

Ameriško zunanje ministrstvo je, potem ko je Tripoli sprejel ameriško-britanski predlog, od Libije zahtevalo, naj Nizozemski izroči dva Libijca, ki sta osumljena, da sta izvedla napad na letalo družbe Pan Am leta 1988. ZDA in Velika Britanija sta predlagali, da bi Libijcema sodili na Nizozemskem, sojenje pa bi vodil škotski sodnik in bi potekalo v skladu s škotskim pravom. Vodja britanske diplomacije Robin Cook je odločitev Libije, da predlog sprejme, pozdravil, poudaril pa je, da je treba odgovor Tripolija še preučiti, da bi preverili, ali morebiti ne vsebuje kakšnih novih zahtev. V eksploziji ameriškega letala nad krajem Lockerbie je umrlo 270 ljudi.

Po mnenju japonskih predstavnikov je svetovno gospodarstvo v ''nevarnem območju''

25. 08. 1998 12.26

Svetovno gospodarstvo vstopa v ''nevarno območje'', ki je posledica finančne krize v Rusiji ter padca rublja, je danes izjavil generalni direktor japonske agencije za gospodarsko načrtovanje Taiči Sakaiya.

V veljavi odredbi v zvezi s popotresno obnovo objektov

24. 08. 1998 14.53

Konec preteklega tedna sta stopili v veljavo odredbi o cenah in normativih za določanje cen projektne dokumentacije za popotresno obnovo objektov ter za določanje cen gradbenih del za omenjeno obnovo objektov. Obe odredbi je izdalo ministrstvo za okolje in prostor (MOP). Prva odredba predpisuje najvišje cene projektne in druge dokumentacije, ki jo je treba predložiti zahtevi za izdajo gradbenega dovoljenja oz. enotnega dovoljenja za gradnjo pri popotresni obnovi objektov in projektne dokumentacije za izvedbo rekonstrukcij oz. nadomestitev teh objektov. Predpisuje tudi normative za določanje teh cen. Druga odredba predpisuje najvišje cene tistih splošnih in zaključnih gradbenih in inštalacijskih del, potrebnih za rekonstrukcijo in nadomestitev objektov na območju popotresne obnove, in normative za določanje teh cen.

Hollywood finančno pomaga zakoncema Clinton v aferi Lewinsky

24. 08. 1998 07.33

V sklad, ki sta ga ameriški predsednik Bill Clinton in njegova soproga odprla z namenom, da bi poravnala honorarje svojih odvetnikov, je že priteklo 2,2 milijona dolarjev, zasluga pa gre predvsem umetnikom, igralcem in režiserjem ameriške filmske industrije. Na seznamu 63 darovalcev, ki so nakazali po 10.000 dolarjev, so velika imena Hollywooda, med njimi igralec Tom Hanks, igralka in pevka Barbra Streisand, igralec Michael Douglas, podpredsednik studijev Miramax Harvey Weinstein in soustanovitelji studijev Dreamworks, režiserji David Geffen, Jeffrey Katzenberg in Steven Spielberg. V sklad je prispevalo tudi kakih 17.000 Američanov; povprečni znesek pa je 130 dolarjev.

Odbor nuklearke Krško brez hrvaških predstavnikov?

22. 08. 1998 12.19

Kot piše današnji Vjesnik, so iz virov blizu hrvaškega ministrstva za gospodarstvo izvedeli, da za zdaj ni pričakovati, da bodo hrvaški predstavniki sodelovali v delu Poslovnega odbora (PO) NEK-a, vse dokler ne bo slovenska vlada odpravila sporne uredbe o NEK.

Na Poljskem dva tisoč zapitih duhovnikov

22. 08. 1998 09.25

Dva tisoč poljskih duhovnikov je zapitih, še dva tisoč (od skupaj 24.000) pa jih je na tem, da to postane, je povedal ozdravljeni alkoholik oče Wieslaw Kondratowicz v pogovoru za desničarski časnik Zycie.

Ruska banka ni več sposobna nadzorovati tečaja rublja

21. 08. 1998 16.42

Ruska centralna banka (BCR) ni več sposobna nadzorovati tečaja rublja, ki bo odslej odvisen od ponudbe in povpraševanja po tujih valutah na medbančnem trgu. To je v pogovoru za moskovski radio Echos danes napovedal podpredsednik banke Denis Kisiljov. Medbančni trg določi tečaj glede na ponudbo in povpraševanje in tako določen tečaj bo postal uradni tečaj centralne banke, je pojasnil Denis Kisiljov.