treba

Kontaktna skupina o Kosovu
25. 03. 1998 08.12
V Bonnu danes poteka sestanek kontaktne skupine, posvečen reševanju kosovske krize. Iz diplomatskih virov se je izvedelo, da skušajo Američani in Evropejci Rusijo prepričati, naj bolj pritisne na Beograd, da bi ta začel brezpogojna pogajanja s kosovskimi Albanci.

Beograd glede Kosova pričakuje jasno stališče
24. 03. 1998 17.48
Beograd od srečanja s predstavniki kontaktne skupine za BiH glede kosovskega vprašanja, ki bo jutri na gradu Petersberg pri Bonnu, "pričakuje jasno stališče proti odcepitvi in terorizmu". Srbska vlada je pripravljenost za dialog s kosovskimi Albanci dovolj jasno izrazila, je danes povedal veleposlanik ZRJ v Bonnu Zoran Jeremić. Zato po Jeremićevem mnenju nima nobenega pomena, da bi Zahod še naprej vršil pritisk na njegovo vlado. Jeremić je vodstvo kosovskih Albancev pozval, naj ponujene pogovore sprejmejo brez odlašanja in pogojev. Pristavil je še, da je treba najti rešitev, na podlagi katere se bo popolnoma spoštovalo manjšinske pravice Albancev v skladu z mednarodnimi pravili in določili srbske ustave.

Cigara bolj nevarna od cigarete
24. 03. 1998 16.57
Ob kajenju cigar se podvoji nevarnost smrti zaradi raka ali nekaterih bolezni srca in ožilja, ugotavlja raziskava, ki so jo predstavili na nedavnem kongresu o preprečevanju kardiovaskularnih bolezni v mestu Santa Fe v ameriški zvezni državi Novi Mehiki. Po besedah avtorja raziskave Carlosa Iribarrena cigara ni najboljša alternativa za cigareto, saj je smrtnost pri kadilcih cigar za 25 odstotkov večja kot pri nekadilcih. Raziskava, med katero so 16 let preučevali posledice kajenja pri skupini kadilcev cigar v starosti od 30 do 89 let (ti so pokadili dve cigari dnevno), je pokazala, da je stopnja smrtnih primerov zaradi raka in nekaterih kardiovaskularnih bolezni pri kadilcih cigar dvakrat večja kot pri nekadilcih. Kot pojasnjuje Iribarren, dim cigare vsebuje več nikotina, katrana in ogljikovega monoksida kot cigaretni dim. Še več; medtem ko morajo kadilci navadnih cigaret inhalirati dim, da se lahko nikotin absoribira v pljuča, pa uživalcem cigar tega ni treba početi, saj nikotin cigare vstopa v organizem preko ustne sluznice. Pri kadilcih cigar je v primerjavi z nekadilci bolj pogost rak ustne votline in grla ter pljučni rak, pa tudi srčne bolezni. Nasprotno pa cigara v primerjavi s cigareto ne zvečuje nevarnosti smrti zaradi koronarnih bolezni.

Večina Nemcev se ne boji računalnikov
24. 03. 1998 15.58
Večina Nemcev se ne boji računalnikov, 55 odstotkov od njih celo polaga upe na nove medije in tehnologijo. To je pokazala anketa po naročilu nemške televizije Pro Sieben, v kateri je sodelovalo 1500 oseb; 23 odstotkov vprašanih je ob tem pristavilo, da jih je strah, če razmišljajo o računalnikih, storitvah po telefonu ali o internetu. Le malo Nemcev se ima za računalniške strokovnjake. Kakih devet odstotkov vprašanih je svoje računalniško znanje ocenilo kot "zelo dobro", vsak tretji pa z računalnikom "ne zna preveč dobro" ravnati. Da bi se to v prihodnosti izboljšalo, 78 odstotkov Nemcev svetuje, da je treba otroke že zgodaj naučiti ravnati z računalnikom.

Dini podprl vstop Slovenije v NATO
18. 03. 1998 11.09
Italijanski zunanji minister Lamberto Dini je članom odbora za zunanje zadeve italijanskega senata včeraj dejal, da bi morala vrata zveze NATO ostati odprta. V zvezi s tem je bil na madridskem vrhu lani poleti dan velik poudarek zahtevi, ki jo je podprla tudi Italija, da je treba med kandidatkami za nadaljnjo širitev navesti Slovenijo in Romunijo, je dejal Dini.

Mirni shod najemnikov denacionaliziranih poslovnih prostorov in stanovanj
16. 03. 1998 13.08
Društvo najemnikov poslovnih prostorov Slovenije (DNPPS) in Združenje najemnikov nacionaliziranih stanovanj Slovenije (ZNNSS) organizirata danes in jutri mirna shoda v podporo pravični in državotvorni spremembi zakona o denacionalizaciji (ZDEN).

Projekt Antartika v Mestni galeriji
16. 03. 1998 10.23
V ljubljanski Mestni galeriji na Mestnem trgu 5 bodo drevi v okviru letošnjega Zimskega salona odprli razstavo-projekt Antartika, ki ga je zasnovala neformalna skupina raziskovalcev v likovnih medijih. Avtorji, akademski slikarji Andrej Trobentar, Borko Tepina, Dušan Podgornik, Vojko Aleksič in Vojko Pogačar, bodo na razstavi, ki bo na ogled do 6. aprila, predstavili svoja dela, nastala v zadnjih letih, ki ukinjajo predvidljivost in previdnost.

S skoraj 184 kg najtežji župan na svetu
16. 03. 1998 08.45
Župan majhnega španskega mesta Porrino Jose Manuel Barros je s 183,5 kg najtežji župan na svetu. Barros se je dal stehtati na nedavnem čebelarskem sejmu, ko mu je neko združenje čebelarjev med promocijo svojih izdelkov, ponudilo, da mu podari toliko medu, kolikor tehta. Barros, ki si je ob tej priložnosti nadel oblačilo srednjeveškega kralja, je pred kakimi 1000 zbranimi stopil na tehtnico. Ta je pokazala 183,5 kilograma, od česar pa je treba zaradi obleke odšteti približno 3,5 kg. Konservativno usmerjen župan Porrina je pojasnil, da sicer tehta 175 kg, vendar pa naj bi nekaj novih kilogramov pridobil med nedavnim pustnim karnevalom. Rezultate tehtanja bodo sporočili Guinessovi knjigi rekordov.

Nova razstava Mestne galerije: projekt Antartika
15. 03. 1998 12.38
V ljubljanski Mestni galeriji na Mestnem trgu 5 bodo drevi v okviru letošnjega Zimskega salona odprli razstavo-projekt Antartika, ki ga je zasnovala neformalna skupina raziskovalcev v likovnih medijih. Avtorji, akademski slikarji Andrej Trobentar, Borko Tepina, Dušan Podgornik, Vojko Aleksič in Vojko Pogačar, bodo na razstavi, ki bo na ogled do 6. aprila, predstavili svoja dela, nastala v zadnjih letih, ki ukinjajo predvidljivost in previdnost. Projekt Antartika izhaja iz nujnosti raziskovalne ustvarjalnosti na prelomu tisočletja, ko se je treba ponovno vprašati o smislu likovne ustvarjalnosti in temeljnih presečiščih. Posamezni ustvarjalci kljub nekaterim skupnim izhodiščnim točkam ohranjajo individualnost, saj prav svoboda likovnega izražanja vodi ustvarjalca v ekskluzivnost, s tem pa v navidez paradoksno situacijo, ko otoki individualnega zrenja spreminjajo geografijo sveta.

Lloyd: kosovski konflikt je treba rešiti znotraj ZRJ
12. 03. 1998 10.09
Po mnenju posebnega odposlanca Evropske unije Tonyja Lloyda je treba kosovski konflikt rešiti znotraj ZR Jugoslavije. Lloyd je po kratkem obisku v Beogradu v sredo dejal: "Mednarodna skupnost ne pozna nikakršne možnosti za spremembo meja." Lloyd se je pred tem pogovarjal s srbskim predsednikom Milanom Milutinovićem. Srbskemu vodstvu je izrazil "globoko zaskrbljenost" kontaktne skupine zaradi "pretirane uporabe nasilja" srbske policije nad civilisti na Kosovu. Pojasnil je, da so države kontaktne skupine trdno odločene izpeljati ukrepe, o katerih so se sporazumeli.

Odstopil kitajski zunanji minister
12. 03. 1998 10.07
Dolgoletni kitajski zunanji minister, 69-letni Qian Qichen, je odstopil. Qian je svojo odločitev sporočil na novinarski konferenci v Pekingu, rekoč, da je delo vodje diplomacije zelo težko, njegova starost pa mu ne dovoljuje več, da bi ga učinkovito opravljal. Ljudska skupščina naj bi naslednji teden izbrala novega zunanjega ministra. Na novinarski konferenci je Qian Qichen spregovoril tudi o nekaterih mednarodnih vprašanjih. Glede Kosova je dejal, da Kitajska v uvedbi embarga na izvoz orožja v ZR Jugoslaviji vidi možnost za preprečitev nadaljnjega prelivanja krvi, četudi ni nujno, da bo takšen ukrep rešil vse probleme. Sicer pa je Qian posvaril pred poskusi separatizma na Kosovu in ponovil, da je položaj v pokrajini notranja zadeva ZRJ. Hkrati je dejal, da bi bilo treba vsekakor spoštovati pravice vseh etničnih skupin v državi.

Življenje je sen premierno v sredo na velikem odru
11. 03. 1998 16.36
Na velikem odru ljubljanske Drame bodo v soboto, 14. marca, premierno uprizorili delo Življenje je sen avtorja iz španskega zlatega veka Pedra Calderona de la Barce. Klasično, kompleksno besedilo, dramo "par excellence", ki je "eno od tistih del, ki jih je vselej znova treba preverjati in iz njih črpati moč za čas, v katerem živimo", kot meni ravnatelj drame Janez Pipan, režira Janusz Kica, poljski režiser, ki sicer deluje v Nemčiji. Za nov prevod besedila, katerega temeljno vprašanje naj bi bilo - Ali si krojimo usodo sami ali pa je že zapečatena? -, je poskrbel Igor Lampret, sceno in kostume je oblikoval Juergen Lancier iz Nemčije, glasbo, ki naj bi imela strukturalni značaj, a vendarle ostaja v ozadju, je napisal italijanski komponist, rojen v Caracasu, Arturo Annecchino, dramaturginja pa je bila Mojca Kranjc. V glavnih vlogah v delu, ki je predvsem predstava igralcev, saj so na razmeroma praznem odru oni tisti, ki so nosilci sporočil, nastopajo Branko Šturbej kot princ in prestolonaslednik Sigismund, Nataša Barbara Gračner kot plemkinja Rosaura ter Brane Grubar, Saša Pavček, Gregor Baković idr.

Okrožni državni tožilec se o zadevi Strelnikoff še ni odločil
10. 03. 1998 16.49
Celjski okrožni državni tožilec Milan Birsa se o nadaljnjih korakih v zvezi z zadevo Strelnikoff še ni odločil. Odločitev okrožnega tožilca o odstopu od nadaljnjega kazenskega pregona oz. o njegovem nadaljevanju bo znana v kratkem, je STA izvedela na celjskem okrožnem tožilstvu. Celjski kriminalisti so po zaključeni preiskavi v zvezi s kazensko ovadbo zoper glasbeno skupino Strelnikoff zaradi njene zgoščenke Bitchkraft v svojem poročilu namreč zapisali, da niso odkrili elementov kaznivih dejanj, zaradi katerih bi bilo treba člane glasbene skupine kazensko preganjati po uradni dolžnosti.

Kitajska meni, da je kosovski problem notranja zadeva ZRJ
10. 03. 1998 16.28
Kitajska je ocenila, da je položaj na Kosovu notranja zadeve Zvezne republike Jugoslavije. Peking meni, da se Varnostni svet ZN za poseg v pokrajini ne bi smel odločiti brez soglasja Beograda. Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva je danes dejal, da je Kosovo stvar, s katerim se morajo ukvarjati organi ZRJ. Peking je zaradi položaja na Kosovu sicer zaskrbljen, vendar pa meni, da je treba spoštovati ozemeljsko celovitost in nedotakljivost ZRJ, je dejal isti vir.

Faksimili in elektronska pošta s prenosnega telefona
10. 03. 1998 08.05
Britanska družba Salnet preizkuša telekomunikacijski sistem, ki omogoča pošiljanje faksimiliranih sporočil in elektronske pošte s pomočjo prenosnih telefonov. Po izbiranju določene številke uporabnik sledi navodilom s posnetka na magnetofonskem traku, nato pa narekuje svoje sporočilo in pove, kako in kam ga je treba poslati. Računalniški program za razločevanje besed prepiše povedano besedilo v tiskani zapis, naslovnik pa prejme besedilo v roku treh ur.

Dialog med Ljubljano in Beogradom je treba nadaljevati
09. 03. 1998 16.23
Na današnjih neformalnih pogovorih visokih delegacij zunanjih ministrstev Slovenije in ZR Jugoslavije v Ljubljani strani nista dosegli nobenega konkretnega dogovora o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama, prevladalo pa je prepričanje, da je dialog med Ljubljano in Beogradom treba nadaljevati, saj je nenazadnje v interesu ljudi iz obeh držav in splošne stabilizacije na Balkanu. Državni sekretar v slovenskem zunanjem ministrstvu Ernest Petrič, ki je o vsebini pogovorov v Vili Podrožnik edini seznanil novinarje, je izrazil pričakovanje, da se bodo odnosi med Slovenijo in ZR Jugoslavijo sorazmerno kmalu normalizirali. Jugoslovanska stran ni dala nobene izjave za javnost.

Pingvinke so za kamenje
09. 03. 1998 11.53
Samice pingvinov nudijo "seksualne usluge" moškim pingvinom brez partnerke v zameno za kamenje, ki ga potrebujejo za gradnjo gnezda. Novozelandska raziskovalca Lloyd Davis in Fiona Hunter, ki sta nekaj mesecev preučevala pingvine na Antarktiki, menita, da je prepričanje o zvestobi teh ptic povsem neutemeljeno. Pingvini na podlagi njunih raziskav redno menjavajo partnerje, včasih celo po večkrat v eni sami sezoni. Davis in Hunter sta tudi ugotovila, da samice pingvinov izrabljajo svoje čare za zbiranje kamenja, ki je nujno potrebno za ohranjanje dovolj visoke temperature v gnezdu; pri tem je treba vedeti, da kamenja na pomrznjenem in s snegom prekritem področju ni tako lahko najti. Ko pingvin zapusti gnezdo, prepričan, da ga čuvala njegova partnerka, se pogosto tudi zgodi, da pingvinka zbeži s kamenjem vred. Novozelandska znanstvenika pa sta tudi opazila, da se pingvinke raje "prodajajo" za kamenje, kot da bi ga kradle iz tujih gnezd in se s tem izpostavile nevarnosti, da jo bodo napadli.

Na Kosovem bo treba hitro in ostro ukrepati
09. 03. 1998 08.54
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je po srečanju s francoskim kolegom Hubertom Vedrinom v Parizu danes poudarila, da je treba v nekdanji Jugoslaviji "hitro in ostro ukrepati".

ZDA se morajo posvetovati z VS
09. 03. 1998 08.51
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v pogovoru za televizijsko družbo ABC dejal, da bi se morale ZDA najprej posvetovati z ostalimi članicami Varnostnega sveta, preden bi se v primeru iraške kršitve sporazuma odločile za vojaško akcijo.

Kinkel za ukrepanje mednarodne skupnosti za preprečitev krize na Kosovu
04. 03. 1998 18.11
Nemški zunanji minister Klaus Kinkel se je izrekel za ukrepanje mednarodne skupnosti za zajezitev krize na Kosovu. S tem bi morali preprečiti tudi širitev konflikta v Albanijo in v ostale sosednje države, je za nemški radio danes izjavil Kinkel.

Ugodnosti evra bodo najprej zaznali turisti
04. 03. 1998 09.48
Odbor Evropskega parlamenta za gospodarstvo v poročilu o učinkih uvedbe evra ugotavlja, da bodo turisti prvi občutili neposredne prednosti skupne denarne enote, saj jim ne bo treba več plačevati provizije za menjavo valut, prav tako ne bo več problema razlike med odkupnimi in nakupnimi cenami deviz.

Cena Opecove nafte znova padla
03. 03. 1998 09.10
Nafta Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) se je znova pocenila. Kot so sporočili s sedeža Opeca na Dunaju, je cena sodčka nafte (159 litrov) minuli teden znašala 12,73 dolarja. Teden poprej je bilo treba za sodček črnega zlata odšteti 13,27 dolarja. Februarja je bilo treba v povprečju odšteti 13,46 dolarja za sodček, medtem ko je v enakem obdobju lani stal kar 18,68 dolarja. Opec si prizadeva, da bi se cena ustalila pri 21 dolarjih za sodček.

Apostolski nuncij znova pri predsedniku Kučanu
02. 03. 1998 16.22
Predsednik RS Milan Kučan je sprejel apostolskega nuncija dr. Edmunda Farhata. Izmenjala sta mnenja o sedanjem stanju v odnosih med državo in Rimskokatoliško cerkvijo ter pri tem soglašala, da je treba pospešiti pogovore med vlado in slovenskimi škofi pri iskanju rešitev za odprta vprašanja na tem področju. Medsebojno razumevanje in spoštovanje, strpen dialog, spoštovanje ustavnega reda naše države in avtonomija cerkve so po besedah sogovornikov ključni za uspešnost pogajanj.

Walter Mondale v Indoneziji
02. 03. 1998 09.46
Posebni odposlanec ameriškega predsednika v Indoneziji, bivši podpredsednik ZDA Walter Mondale je danes prispel v Džakarto, kjer naj bi indonezijskemu voditelju Suhartu posredoval "odločno in jasno" sporočilo predsednika Billa Clintona. Ameriški predsednik je v zadnjem času v več telefonskih pogovorih pozval Suharta k uresničevanju programa gospodarskih reform v zameno za pomoč mednarodne skupnosti v višini več kot 40 milijard dolarjev. Indonezijski predsednik pa je včeraj ocenil, da je program reform, ki ga je oblikoval Mednarodni denarni sklad (IMF), pomanjkljiv in bi ga bilo treba ponovno preučiti, določena pomoč pa prenizka.

Pippenova vrnitev
01. 03. 1998 11.40
V igro se je, kot je to treba, znova vrnil Scottie Pippen, ki je v včerajšnjem krogu severnoameriške košarkarske lige NBA Kraljem iz Sacramenta "nasul" 29 točk, kar je zanj največ v letošnji sezoni. Biki so Kralje na koncu premagali s 109 proti 94, blestel pa je tudi Dennis "Črv" Rodman, ki so mu statistiki pripisali 18 skokov. Pri gostih je bil najbolj razpoložen Mitch Richmond, vendar tudi on ni mogel preprečiti šestega zaporednega poraza svojega moštva.

Italijanski javni dolg je še vedno visok
27. 02. 1998 16.42
Evropski komisar Yves Thibault de Silguy je danes v Rimu izjavil, da je italijanski javni dolg še vedno previsok glede na maastrichtske kriterije, da pa je treba upoštevati trend upadanja in ne trenutne ravni. Italijanski javni dolg je leta 1997 znašal 121,6 odstotka BDP (bruto domačega proizvoda), leto prej pa 124 odstotkov. Kot je znano, kriteriji iz Maastrichta določajo, da lahko javni dolg znaša največ 60 odstotkov BDP. Po nekaterih napovedih, naj bi Italija ta kriterij izpolnila šele čez približno dvanajst let.

Pritisk Beograda na Wattsa
27. 02. 1998 11.48
Za Zvezno republiko Jugoslavijo (ZRJ) je nesprejemljiva vsakršna parcialna razdelitev premoženja nekdanje SFRJ, sporoča jugoslovanski zunanji minister Živadin Jovanović v pismu visokemu predstavniku za BiH Carlosu Westendorpu. Jovanović je v pismu mednarodnemu posredniku na pogajanjih o nasledstvu SFRJ siru Arthurju Wattsu zameril, da svoj osnutek sporazuma iz novembra 1997 opira "na popolni parcelaciji premoženja SFRJ".

Francija za spoštovanje dogovora med Irakom in ZN
26. 02. 1998 13.28
Generalni sekretar Sveta za zalivsko sodelovanje Džamil al-Hujajlan in francoski zunanji minister Hubert Vedrine sta se danes zavzela za spoštovanje dogovora, sklenjenega med Irakom in ZN. Strinjala sta se, da je treba biti previden in zahtevati, da se sporazum začne izvajati nemudoma.

Direktor Varnostnega urada zveze NATO na Poljskem
26. 02. 1998 12.00
Direktor Varnostnega urada zveze NATO Peter Galant je danes začel dvodnevni obisk na Poljskem. Namen obiska je preveriti, kako se je Poljska sposobna prilagoditi zahtevam zveze glede ohranjanja zaupnosti informacij.

ZN brez zadržkov do dogovora o izvajanju nadzora nad iraškim orožjem
26. 02. 1998 09.37
Zadržki Združenih držav do dogovora o izvajanju nadzora orožja med ZN in Irakom so do nadaljnjega odstranjeni, so v sredo sporočili iz ameriškega zunanjega ministrstva v Washingtonu. Po doseženem dogovoru med generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom in iraškim predsednikom Sadamom Huseinom so razrešena številna, po mnenju ZDA nerazjasnjena vprašanja. Tako bo komisija ZN za nadzor razorožitve Iraka pri opravljanju nadzora osmih predsedniških palač obdržala glavno vlogo. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Rubin je še pojasnil, da je odločilna pripravljenost Iraka do sodelovanja, ki pa jo je treba sedaj preizkusiti.