učenje od doma

Dijaki so šolanju na daljavo rekli 'ne'

09. 02. 2021 08.20

Dijaki opozarjajo, da učenje na daljavo ni primerna rešitev za trenutno situacijo in na pobudo iniciative Zahtevamo šole s protestno odsotnostjo od predavanj na Zoomu danes bojkotirajo obstoječe šolanje na daljavo. Svoje nestrinjanje so javno izrazili tudi mladi v Velenju, kjer so na Titovem trgu organizirali protestno branje k odprtju šol. Menijo, da je moč najti bolj učinkovite rešitve, kot je šolanje na daljavo. Predsednica Dijaške organizacije Slovenije Maja Kalin je sicer opozorila, so mnenja glede vračanja v šole in današnjega protesta med dijaki zelo deljena.

'V teh pandemskih časih si rdečo šminko nanesem doma'

08. 02. 2021 14.00

Ker smo večino časa doma, med opravki zunaj pa nosimo zaščitne maske, se spreminja tudi odnos oziroma potreba po ličenju. Z umetnico ličenja smo se pogovarjali o tem poklicu, lepotnih trendih in pomenu ličenja v času pandemije.

'Nismo pet minut pred 12. uro, ampak pet minut čez'

04. 02. 2021 08.45

Predsednik vlade Janez Janša se je na Brdu pri Kranju sestal s predstavniki univerz, kjer so razpravljali o vpisu v študijske programe v letu 2021/2022. Predstavniki univerz so premierja pozvali, naj vlada čim prej poda soglasje k vpisnim mestom na visokošolske zavode. Janša jim je na to odgovoril, da je vlada predlog soglasja v obravnavo dobila pozno, oseba, ki je za to kriva, pa je bila danes že razrešena. K takojšnji potrditvi pripravljenega razpisa za vpis na fakultete je vlado pozval tudi SVIZ, ŠOS in VSS.

Dijaki bodo 9. februarja bojkotirali pouk in se odklopili s spleta

04. 02. 2021 06.48

Zahtevamo šolo, so jasni in odločni dijaki, ki so se združili v istoimensko iniciativo. Šolski ministrici Simoni Kustec v pismu pojasnjujejo, da učenje na daljavo v trenutnih razmerah ni primerna rešitev in da se morajo zgoditi spremembe. Ker jim je ministrica sestanek tik pred zdajci odpovedala, so dijaki, ki jim, kot kaže, nihče ne prisluhne, napovedali protest in bojkot pouka. Odklopili se bodo s spleta, in sicer 9. februarja.

Ali je Slovenija res med državami z manj strogimi ukrepi?

01. 02. 2021 18.39

Da Slovenija spada med države z manj strogimi korona ukrepi, je danes dejal direktor NIJZ in se skliceval na sledilnik oxfordske univerze. A kako presojati strogost in restriktivnost ukrepov v posameznih državah? Številne evropske vlade so ukrepe postopoma zaostrovale (mnoge kasneje kot Slovenija) in sproščale, ukrepi se razlikujejo glede na regije, dežele ... Ena najopaznejših razlik med Slovenijo in preostalo Evropo pa so šole, ki so jeseni po Evropi ostajale odprte, pa čeprav so se zaostrovali drugi koronski ukrepi. Ponekod so jih zaprli kasneje, drugje so vse do sedaj ostale odprte.

Simon Vadnjal o novi pesmi Kam: Je odsev aktualnega dogajanja naše družbe

12. 01. 2021 11.33

Glasbenik in novinar Simon Vadnjal ter seveda očka nekaj dni stare dojenčice Bele predstavlja novi singel. Tokratni Kam se posveča trenutnim razmeram, ki se zdijo, kot da smo zašli v znanstvenofantastični film. Kaj se dogaja, kako naprej in predvsem, kam?

Po ocenah okužen vsak 50. Anglež, Nemčija ukrepe še zaostruje

05. 01. 2021 07.32

V Veliki Britaniji zaradi naraščajočega števila okužb velja nova ustavitev javnega življenja. Na Škotskem bo veljala do konca januarja, v Angliji pa najmanj do sredine februarja. Ukrepe je (še najmanj) do konca meseca podaljšala tudi Nemčija, Italija do 15. januarja uvaja prehodno obdobje. Belgija pa je začela z množičnim cepljenjem. In kakšno je stanje v zvezi z novim koronavirusom drugod po svetu? Decembra je v ZDA umrlo 78.000 ljudi, kar je največ v enem mesecu doslej. Mehika je medtem odobrila cepivo AstraZenece, Izrael cepivo Moderne, Avstralija pa s cepljenjem ne bo hitela.

Slovenski otroci doma že 10. teden, tako dolgo šol niso zaprli nikjer v EU

04. 01. 2021 19.57

Učenci, ki obiskujejo običajne programe, bodo morali počakati vsaj še teden dni, da se bodo lahko vrnili v šole. In še to le v primeru, da se epidemiološka slika ne bo poslabšala. Zaposlene v osnovnih šolah bodo s hitrimi testi testirali prihodnji ponedeljek. Še vedno pa ni jasno, kdaj se bodo v šole vrnili dijaki zaključnih letnikov. Dijaki in učenci so sicer doma že od oktobra. Najmlajši od krompirjevih počitnic, najstarejši še teden dlje, torej dva meseca in pol. Tako dolgo niso bile šole zaprte nikjer v Evropi.

Po novoletno zaobljubo kar v tretjo največjo trgovino z aplikacijami na svetu: AppGallery

30. 12. 2020 00.15

Novoletna zaobljuba je tradicija, najbolj pogosta na zahodni polobli. Zaobljuba povedana na glas ali napisana na list papirja pa verjetnost njene izvedbe poveča kar za dvakrat. Med najpogostejše zaobljube spadajo več športa, opustitev slabih razvad, hujšanje ali oblikovanje postave ter učenje novih stvari. Ste vedeli, da skoraj 20% Slovencev telovadi s pomočjo mobilne naprave?

'Najšibkejši so najbolj izpostavljeni'

12. 12. 2020 15.33

Kako zelo so epidemija in razmere, v katerih smo, prizadele tiste skupine otrok, ki so tudi sicer zelo ranljive? V tem času bi država morala biti še posebej pozorna prav na te skupine otrok – to je eno od pomembnih opozoril. Za rubriko 24UR Inšpektor smo tako preverjali, kakšne so stiske otrok iz revnejših družin. Pa kakšne so stiske otrok, ki živijo v družinah oziroma okolju, kjer so prisotni nasilje, konflikti, alkoholizem ... In kako je s psihičnimi stiskami otrok? Bili smo tudi pri družinah z otroki s posebnimi potrebami. Mnogi med njimi so v zadnjih mesecih izjemno nazadovali.

2429 novih okužb: 'Višji delež pozitivnih lahko pripišemo uvedbi hitrih testov'

02. 12. 2020 09.11

Po podatkih vlade so pristojni v torek opravili 7178 testov in potrdili 2429 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znova precej višji, in sicer znaša več kot 33 odstotkov. Torkov višji delež pozitivnih testov lahko pripišemo uvedbi hitrih testov, je ocenila Nuška Čakš Jager z NIJZ. Hospitaliziranih je 1285 pacientov, umrlo pa je 57 bolnikov, kar je drugo največje število v posameznem dnevu doslej.

Otroci bodo čutili krizo tako, kot jim jo bodo prikazali starši

02. 12. 2020 06.00

Je to res katastrofa? Je učenje od doma res takšna groza? Bodo naši zanamci res vseživljenjsko zaznamovani zaradi življenja, ki je obstalo in se spremenilo tudi zanje? Po odgovore na ta vprašanja sem se napotila k priznanemu psihiatru in psihoterapevtu dr. Željku Čuriću, ki se je v dolgoletni karieri srečal tudi z ljudmi, ki imajo posttravmatski stresni sindrom, z ljudmi, ki niso zmogli prebroditi težkih življenjskih preizkušenj. Pomiril me je – otroci bodo to obdobje lahko prebrodili brez večjih težav. Odvisno je od tega, kako jim bodo ta čas prevedli in prenesli njihovi starši oziroma odrasli, ki zanje skrbijo.

'Otrok bo staršem poročal o spletnem nasilju, če bo čutil, da ga ne obsojajo'

28. 11. 2020 14.30

Neprijetna čustva in frustracije, ki lahko pridejo na plano v teh drugačnih časih, kot smo jih vajeni, lahko nekateri šolarji uravnavajo tudi s spletnim nasiljem, pojasnjuje psihologinja Špela Reš. Pojavlja se lahko na vseh kanalih, ki omogočajo medsebojno komunikacijo. Pomembno je, da starši vse do otrokovega 14. leta podrobno spremljajo in nadzorujejo uporabo naprav. Vsekakor pa je v tem času problematično, da več aktivnosti poteka prek spleta.

Virtualni letalski svet, kjer Adria Airways še vedno leti

28. 11. 2020 07.24

Številni so sanjali, da bi upravljali z letalom in so poskusili najboljši približek tega - računalniške igre oziroma simulacije. A na svetu obstaja peščica ljudi, ki je naredila korak naprej in ustvarila pravi virtualni letalski svet, kjer Adria Airways še vedno leti.

Kdaj bo ministrstvo ravnateljem poslalo okrožnico?

24. 11. 2020 09.31

Ravnatelji nestrpno pričakujejo okrožnico šolskega ministrstva, s katero naj bi sledilo pozivu Strokovnega sveta za splošno izobraževanje, da se izvede le eno ocenjevalno obdobje in zmanjša število letno zahtevanih ocen. Ob tem pa predsednik Sviza Štrukelj meni, da bi morali v času šolanja od doma izvajati preverjanje znanja in ne ocenjevanja.

'Ko starši prevzemajo otrokove naloge, ga naredijo odvisnega in nesamostojnega'

24. 11. 2020 06.00

Še nikoli do zdaj se učenci, starši in učitelji niso znašli v takšnem položaju oz. pred takšno preizkušnjo, kot je šolanje na daljavo. Strah pred neznanim, prilagajanje na spremembe in poglabljanje razlik med posamezniki je le nekaj ovir, na katere vpleteni deležniki opozarjajo že od začetka. Več je samostojnega dela, manj socializacije, potek preverjanja znanja je uganka. Kako se v danih razmerah čim bolje znajti? Kakšna je vloga učiteljev in staršev? Kaj je za otroka dobro in s čim mu škodujemo?

Črne številke ne utišajo ameriških nesoglasij o ukrepih proti pandemiji

19. 11. 2020 13.30

Združene države so včeraj dosegle nov temačen mejnik, več kot 250.000 mrtvih po okužbi z novim koronavirusom, strokovnjaki pa napovedujejo strmo rast števila novih smrtnih žrtev, saj število okuženih narašča po vsej državi. Po ocenah bi lahko v prihodnjih mesecih umrlo še med sto in dvesto tisoč ljudi, kar bo odvisno od novih preventivnih ukrepov in tega, kako hitro bo cepivo pripravljeno za širšo uporabo.

Šolanje od doma: ponekod pri pisanju testov nadzor dveh kamer

17. 11. 2020 17.27

Izgubljena generacija - tako nekateri pravijo generaciji tistih, ki zdaj obiskujejo strokovne in poklicne šole. Na daljavo je učenje praktičnih snovi izjemno pomanjkljivo in lahko tudi napačno. To je samo eden od vidikov šolanja na daljavo. V težavah so tudi v družinah, kjer so otroci v prvih treh razredih, starši pa v službi.

Psihologi: Breme, ki ga v epidemiji nosijo otroci, je večje, kot si mislimo

14. 11. 2020 07.00

"Posledice večtedenskega ali celo večmesečnega omejevanja življenj otrok in mladostnikov so nepredstavljive in njihovo preprečevanje mora biti ena od prioritet," v odprtem pismu opozarja skupina uglednih slovenskih psihologov. Že delno obiskovanje vrtca, šole ali univerze izjemno prispeva k blaženju dolgoročnih posledic, ki jih bodo otroci in mladostniki čutili še leta, ugotavljajo. Pristojne so pozvali, naj pri sprejemanju odločitev o obvladovanju epidemije upoštevajo tudi ta dognanja.

Zakaj napada na Dunaju niso uspeli preprečiti in kdo stoji za njim?

03. 11. 2020 17.04

Teroristični napadi v Evropi po letu 2000 niso bili izjema. Od Madrida, Londona, pa kasneje z vzponom Islamske države še Pariz, Nemčija in zdaj tudi Dunaj. V večini primerov je šlo za organizirane napade, dogovorjene v naprej, vprašanje pa seveda je, zakaj jih niso preprečili? Kje so varnostne službe zatajile? Od kod prihajajo bodoči teroristi in kako je na napad vplivala ravno pandemija covida-19?

Začenja se pouk na daljavo za starejše šolarje in dijake

19. 10. 2020 06.36

Ukrep velja za učence od vključno 6. razreda naprej in dijake. To je eden od ukrepov, s katerim želi vlada zajeziti širjenje novega koronavirusa. Za zdaj velja, da bo pouk na daljavo potekal ta teden, sledijo enotedenske počitnice, ob koncu katerih naj bi bilo znano, kako naprej. V Sodražici doma ostajajo vsi učenci.

Začasen ukrep? Ravnatelji kritični do šolanja na daljavo

15. 10. 2020 11.00

Za zdaj je predvideno, da naj bi pouk na daljavo za predmetno stopnjo osnovne šole potekal prihodnji teden, na višjih strokovnih šolah pa do konca oktobra. Šlo naj bi torej za začasen ukrep. Nekateri se medtem že sprašujejo o upravičenosti tega, saj je vladni govorec Jelko Kacin še v torek izjavil, da je delež okuženih v izobraževalnem sistemu "še naprej zelo zelo majhen". Združenji ravnateljev OŠ in SŠ ter Sviz obžalujejo, da se vlada ni odločila za model C ali regionalno zapiranje šol.

Slovenki, ki sta pred 2 letoma navdušili, znova presenetili

28. 09. 2020 09.55

Poletje se počasi, a nezadržno poslavlja, pred nami pa so tedni in meseci, ko bodo na pohodu znova prehladi in virusi. Zato je zelo pomembno, da skrbimo za naš imunski sistem in ga okrepimo. Na srečo obstaja kar nekaj načinov, kako to naredimo. Sprehodi v naravo, telesna aktivnost, čas zase in čas za kvaliteten spanec, ter seveda zadostna količina vitaminov. Vse to bo pripomoglo k temu, da bomo v jesen zakorakali zdravi in veseli.

Največja skupina drugorazrednih državljanov v Sloveniji smo ženske

26. 09. 2020 18.48

Kakšna država in kakšna družba razmišljata o odstopu od istanbulske konvencije? Kaj o nas pove, če nas vabijo k pisanju drugačnega besedila, ki zanika stoletja bojev za največje civilizacijske dosežke naše skupnosti? Zakaj Slovenija, kjer je nasilje doživela vsaka druga ženska od dopolnjenega 15. leta starosti, kjer cvetita seksizem in normaliziranje nasilja nad ženskami, kar naenkrat res ne potrebuje več tega najobsežnejšega in prvega mednarodno zavezujočega dokumenta o boju zoper nasilje nad ženskami in nasilje v družini?

Pred 130 leti rojena Agatha Christie: 'Bohinj je prelep za umor'

15. 09. 2020 08.41

Mineva 130 let od rojstva britanske pisateljice kriminalk Agathe Christie, ki se je bralcem priljubila z likoma Hercula Poirota in Miss Marple. Agatha Christie velja za najbolj prodajano in prevajano avtorico vseh časov. Napisala je okoli 80 knjig, ki so bile po svetu prodane v več kot dveh milijardah izvodov in prevedene v več kot 100 jezikov.

Znani Slovenci o odnosih do šolanja na daljavo

23. 08. 2020 18.16

Še dober teden počitnic in najbolj negotovo šolsko leto se bo po napovedih odgovornih, če stvari ne bodo ušle izpod nadzora, za vse začelo v učilnicah. Vrnitev otrok v šole ni le boljša kot učenje na daljavo, temveč tudi nujna, so prepričani številni znani Slovenci, ki so nam zaupali svoje izkušnje z meseci šolanja od doma.

'Grozi nam generacijska katastrofa, ki bi lahko spodkopala desetletja napredka'

04. 08. 2020 12.20

Da svetu grozi "generacijska katastrofa", je posvaril generalni sekretar ZN, Antonio Guterres. Zaradi pandemije koronavirusa je namreč 160 držav sveta začasno zaprlo šole, kar je prizadelo več kot milijardo otrok. Pozval je k ponovnem odprtju šol, ko je izbuh na lokalni ravni pod nadzorom. Poletne počitnice se medtem bližajo koncu, številne države tako pretresajo številne scenarije, kako na varen način znova odpreti šole. V šolske klopi pa so že sedli otroci v Nemčiji, pouk pa poteka po nekoliko spremenjenih pravilih.

Zelenjava med mladostniki bolj priljubljena, pitje sladkih pijač močno upadlo

16. 07. 2020 10.50

Ugotovitve raziskave NIJZ med mladostniki kažejo, da se po letu 2010 nekoliko umirja trend naraščanja odstotka čezmerno hranjenih in debelih, vendar je ta v skupinah 13-letnih fantov in 15-letnih deklet še vedno neugoden. Skrb vzbujajoče je tudi, da je na različnih shujševalnih dietah kar dobra petina deklet, skoraj polovica 15-letnih fantov pa pije energijske pijače.

'Srednješolce nazaj v šole': zbrali več kot 3200 podpisov

15. 07. 2020 18.35

Učitelji mariborske Prve gimnazije zbirajo podpise, s katerimi želijo vlado spodbuditi, da srednje šole jeseni znova odprejo vrata. Če so lahko odprte osnovne šole, restavracije in trgovine, zakaj ne bi bile tudi srednje šole, pravijo. Nekajmesečno poučevanje na daljavo je izhod v sili, dolgotrajnejše učenje od doma pa bi lahko imelo tudi velike posledice, opozarjajo. Do sedaj so zbrali več kot 3200 podpisov.

Svet staršev predlaga spremljanje pouka preko videokonferenc

14. 07. 2020 09.37

V Zvezi aktivov svetov staršev Slovenije so prepričani, da bi moral biti pouk na daljavo v novem šolskem letu skrajna možnost. A če bi se to zgodilo, je treba razmisliti o ustrezni organizaciji, pravijo. Učenci, ki ne bi bili v šoli, bi lahko pouk spremljali preko videokonference ali pa bi se polovica otrok zbrala kje drugje, npr. na podružnični šoli, predlagajo.