učenje od doma

Bela hiša želi jeseni za vsako ceno odpreti šolska vrata

10. 07. 2020 09.43

Razprava o tem, kdaj in kako začeti s šolskim poukom v ZDA, je bila težavna, še preden je vanjo posegel Donald Trump. Predsednik države pred jesenskimi volitvami potrebuje vtis čim bolj normalno delujoče države, polne učilnice pa so za to ključnega pomena. Zato morajo zdravstveni strokovnjaki napisati nova, "bolj praktična" pravila, kdaj je zbiranje mladih v učilnicah znova varno.

Sama z otrokom, neozdravljivo bolna in brez sredstev

28. 06. 2020 07.00

Ko prispeva do terapevtske sobe, utrujeno sede. Gledava se iz oči v oči. Njene so udrte, obkrožajo jo temni kolobarji, ki tako zelo izstopajo z na videz deškega obraza. Prijazno vprašam po počutju in oblijejo jo solze. "Gospa nikoli, zares nikoli, nisem prosila za nobeno pomoč. Nikoli. Za vse sem poskrbela sama. Ni bilo lahko – toda zmogla sem. V to moje življenje se je naselilo preveč, mnogo preveč problemov. Ves čas se ob delu in materinstvu soočam z njimi, tokrat pa so me povsem onesposobili," pravi in glasno zaihti.

Po okužbi v novogoriški osnovni šoli cel razred ostaja v karanteni

15. 06. 2020 07.08

V šolske klopi ni sedel razred novogoriškega osnovnošolca, pri katerem so potrdili okužbo s covidom-19. Učenci in razredničarka 5. razreda so v 14-dnevni karanteni. To pomeni, da je zanje letošnje šolsko leto končano. Sicer pa se nadaljuje sproščanje ukrepov. Znova je dovoljeno javno zbiranje do 500 oseb, športnih prireditev pa se lahko udeležijo tudi gledalci. Pri tem pa je treba upoštevati vsa varnostna priporočila in usmeritve Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) za preprečevanje širjenja okužbe z novim koronavirusom. Odpravljajo se omejitve na meji z Italijo, odprti so vsi maloobmejni prehodi s Hrvaško.

'Vidi se, da vsi otroci doma niso imeli enakih pogojev'

14. 06. 2020 16.07

Šolarji, starši, učitelji in šole so bili ob začetku epidemije na pouk na daljavo večinoma nepripravljeni. Izkazalo se je, da vsi učenci nimajo enakih pogojev za delo od doma, tudi nekateri učitelji so se težko prilagodili na podajanje snovi s pomočjo novih tehnologij. Učitelji in starši ugotavljajo tudi, da bi bilo treba učne načrte prevetriti in iz njih izločiti balast. In kaj še so od te izkušnje odnesli?

Premnogi otroci so se šolanja na daljavo lotevali lačni

31. 05. 2020 07.13

Ne morem se zbrati, ne morem. Po licih Janu polzijo solze, izvabil jih je tudi iz oči naše prostovoljke, ki dijaku tik pred zaključnim izpitom pomaga razumeti in osvojiti snov. Jan ni imel računalnika do pred dveh tednov, ko smo mu ga podarili. Zgolj po telefonu ni mogel slediti šoli na daljavo. Tudi družinske razmere mu tega niso dopuščale. Utesnjena soba in kuhinja, kjer živi z mamo in tremi sestrami, nima niti kotička, ki bi mu zagotavljal mirno učenje. Finančna stiska družine pa je še dodatno vplivala na koncentracijo za pripravo na zaključni izpit.

Učenje umivanja rok najmlajših: 'Izobraževanje skozi glasbo je zelo učinkovito'

29. 05. 2020 12.31

V času koronakrize so se starši soočili s kar nekaj težavami. Ne samo, da so prevzeli vloge učiteljev in najmlajšim pomagali pri učenju doma, tudi praktične stvari so jim morali pojasniti - zakaj so doma, zakaj je pomembno, da si umivamo roke in kaj sploh je virus, ki je ustavil Evropo in svet.

Drug drugemu sta očitala brezposelnost, nesposobnost, kriza je načela njun odnos

24. 05. 2020 07.00

Izteka se čas, vsaj upamo, da se zares izteka, ki smo ga različne generacije doživele prvič. Kot bi kolo časa ustavilo svoje divje vrtljaje in jih usmerilo v vsakega od nas. V naša družinska okolja. V naše domove. Preizkušalo je naše odnose znotraj družinskih in partnerskih odnosov. Preizkušalo našo moč, pogum in disciplino.

Učitelji opozarjajo, da je spuščanje le določenih otrok v šole negativna diskriminacija

19. 05. 2020 10.41

"V prvi dan smo vstopili dobro pripravljeni in zavezani našemu skupnemu cilju – skrbi za najboljšo možno izvedbo vzgoje in izobraževanja v danih razmerah. Verjamem, da bomo s skupnimi močmi in sodelovanjem na takšen način tudi nadaljevali," pa je vrnitev v šole komentirala ministrica Simona Kustec. Izpostavilo pa se je sedem učiteljev in v Učiteljskem koronamanifestu na glas povedalo, naj država dela po ustavi in vsem zagotovi enake možnosti izobraževanja. Diskriminacija je, da so nekateri otroci doma, drugi v šoli, vztrajajo.

Princ George ljubosumen na mlajšo sestrico princeso Charlotte

08. 05. 2020 12.58

Vojvodinja cambriška, mama dveh princev in ene princese, je v intervjuju za britansko televizijo povedala, kako kraljeva družina preživlja karanteno in kako se njeni otroci izobražujejo. Izdala je tudi, da je šestletni George včasih ljubosumen na sestrico Charlotte, saj je njena domača naloga bolj zabavna.

Neuradno: v razredu največ 10 učencev, staršem prepuščena odločitev, ali bo otrok šel v šolo

06. 05. 2020 13.54

Čez slaba dva tedna se odpirajo šole in vrtci, vendar glede tega še vedno ostaja veliko neznank in zelo malo odgovorov. Učence in starše, pa tudi učitelje in vodstvo šol namreč zanima, kako se bo pouk izvajal v praksi. Pojavlja se vprašanje, koliko otrok bo lahko hkrati v razredu, kaj bo s popoldanskim bivanjem, kako z vrtci, ki že tako imajo prostorsko stisko? Neuradno naj bi bilo lahko v posameznem razredu le 10 otrok. Ministrica Simona Kustec pa obljublja, da bodo šole in vrtci prejeli navodila do petka.

'Potreba po psihoterapiji bo večja neposredno po in v triletnem obdobju po karanteni'

03. 05. 2020 07.00

Posledice dolgotrajne izolacije in karantene bodo nekateri lahko čutili še nekaj let po koncu pandemije. Stresne situacije, ki spremljajo pandemijo, so lahko sprožilec, ki odpre še najglobje rane, potlačene spomine in čustva, med njimi je tudi strah, pravi psihoterapevtka, ki med drugim veliko dela tudi s Slovenci po svetu. Ti se spopadajo s posebej velikimi izzivi – od negotovosti, občutkov drugorazrednosti do občutkov krivde, ker niso ob svojcih v domovini.

'Zelo verjetno tudi jeseni kombinacija učenja na daljavo in pouka v razredu'

02. 05. 2020 07.00

Šolska ministrica Simona Kustec je potrdila, da so od vlade dobili zeleno luč za postopno odpiranje vrtcev in šol z 18. majem, sprva le za prvo triado OŠ in zadnje letnike srednjih šol. Teden dni kasneje bodo verjetno sledili devetošolci. Dodala je, da bo šolanje tudi jeseni verjetno potekalo kot kombinacija učenja na daljavo in pouka v razredu. Stroka medtem opozarja, da realne ocene, kako poteka pouk na daljavo, nimamo, premalo poudarka pa je tudi na ranljivih skupinah. Opozarjajo tudi ne neenakost pogojev: "Doma nimamo vsi enako dobrih računalnikov."

Chris Hemsworth o nerodnem trenutku, ko je spoznal Brada Pitta

25. 04. 2020 16.17

"Želel se je rokovati, jaz pa sem ga objel," se igralec Chris Hemsworth spominja prvega srečanja z Bradom Pittom na premieri filma Bilo je nekoč v Hollywoodu leta 2019. Igralec sicer izolacijo preživlja v Avstraliji, kjer se je začel ukvarjati s čebelarstvom.

Angelina v novem intervjuju: Šolanje doma je za starše bolj stresno kot za otroke

25. 04. 2020 07.00

V svežem videointervjuju za priljubljeno ameriško revijo Time se je iz udobja svojega doma javila Angelina Jolie in se v 13-minutnem pogovoru dotaknila samoizolacije, šolanja doma in predvsem nasilja v družini v času karantene.

Učenci 4. letnikov po 1. maju morda predčasno v šole. 'Dijaki nismo v enakopravnem položaju'

18. 04. 2020 07.51

"Varstvo in izobraževanje od doma še vedno ostajata najboljša možna izbira," je na novinarski konferenci vlade dejala šolska ministrica Simona Kustec. Je pa hkrati izpostavila možnost, da bi se po prvomajskih praznikih dijaki 4. letnikov lahko predčasno vrnili v šole za priprave na maturo. Dijaki medtem menijo, da bi bilo potrebno maturo, glede na razmere, prilagoditi.

Pouk na daljavo: bo šola padla na izpitu pravičnosti?

17. 04. 2020 06.53

Nekdanji dolgoletni ravnatelj prulske osnovne šole Dušan Merc je o šolanju na daljavo zapisal: "V šolskem sistemu so vsi po vrsti pripravljeni zagovarjati 'učenje na daljavo', ne da bi vedeli, kaj je to." Da se bolj 'lovimo' kot 'učimo', menijo številni starši (in otroci) ter učitelji. Ti počasi pregorevajo, učencem kopni motivacija, še vedno so velike neenakosti med njimi, edini, ki so še vedno v zaletu, so na pristojnem ministrstvu, kjer vztrajajo, da vse poteka zelo dobro.

Na intenzivnih oddelkih v Italiji 1000 bolnikov manj kot pred 14 dnevi

15. 04. 2020 07.32

V Italiji še naprej upada število hospitaliziranih bolnikov. Na intenzivnem oddelku zdravijo 1000 bolnikov manj kot pred dvema tednoma, ko so dosegli vrhunec epidemije. Danska je kot prva država v Evropi v okviru rahljanja ukrepov, ki so jih sprejeli za preprečitev širjenja novega koronavirusa, po več kot mesecu dni znova odprla centre za dnevno varstvo, vrtce in osnovne šole. V kitajskem Vuhanu pa medtem zapirajo eno od začasnih bolnišnic, kjer so zdravili bolnike s covidom-19, zgradili pa so jo le v 10 dneh.

Številne medicinske sestre v boju proti covidu-19 že več tednov zdoma

15. 04. 2020 15.09

Medicinske sestre so tudi pri nas nepogrešljiv del zdravstvenih ekip v boju proti covidu-19. Nekatere so že več tednov zdoma, saj bivajo v začasnih bivališčih, da zaščitijo svoje domače. Za večino je novo tudi delovno okolje, saj so bile na trenutna delovišča premeščene z drugih oddelkov. A pravijo, da vsak ozdravljen bolnik odtehta njihov trud.

Nemški znanstveniki za čim prejšnje odprtje šol in obnovitev javnega življenja

14. 04. 2020 15.59

Nemška akademija znanosti Leopoldina je priporočila skorajšnje odprtje šol. Tudi nemške oblasti medtem že razmišljajo o postopnem odpiranju izobraževalnih ustanov. Poročilo akademikov med drugim omenja tudi vnovično dovolitev potovanj pod določenimi pogoji. Šest smernic pri rahljanju ukrepov pa so izdali tudi pri WHO. Ena je nadzor nad širjenjem, druga, da so zdravstveni sistemi sposobni zaznati, testirati, izolirati in obravnavati vsak primer okužbe ter izslediti vsak stik z okuženim.

Ste pri pouku in učenju doma naleteli na težavo? Razlagamo.si pomaga z video razlagami in individualno pomočjo

12. 04. 2020 07.00

Učencem, ki že skorajda mesec dni sedijo za šolskimi knjigami kar doma, saj pouk poteka na daljavo, pomoč pri razlagi učne snovi in učenju ponujajo mariborski študenti. Skupaj z učitelji in tremi fakultetami Univerze v Mariboru so ustvarili spletno platformo Razlagamo.si, kjer učenci osnovnih in srednjih šol najdejo gradiva, naloge in video razlage različnih učnih vsebin. Poleg tega prostovoljno nudijo tudi individualno učno pomoč, če naletite pri učenju na težavo.

'Ne morem slišati, kako super gre to učenje na daljavo'

08. 04. 2020 07.17

Pouk na daljavo je velika preizkušnja za vse otroke, tako za starše in učitelje. Kako učence motivirati za samostojno učenje? Kako obremenjeni so ob tem starši? Še pred večji izziv so postavljeni starši otrok z avtizmom. Kot nam je napisala mama enega izmed takšnih otrok, je delo za šolo od doma precej stresno. Opisala je situacije, s katerimi se te dni srečuje veliko staršev osnovnošolskih otrok.

Svetovni podprvak: Koronavirus je zadnji žebelj v krsto!

02. 04. 2020 11.08

Svetovni podprvak v deskanju na snegu (paralelni veleslalom) Tim Mastnak bo skušal tekmovalno leto 2019/20 vzeti kot prepotrebno izkušnjo. S ciljem, da bo v novi sezoni svetovnega pokala – ko in če se bo začel – na progi močnejši kot kdajkoli doslej.

Dijaki si v kratkem želijo končnega odgovora, kaj bo z maturo

28. 03. 2020 07.46

V Dijaški skupnosti Ljubljana želijo, da se pristojni v kratkem odločijo o izvedbi letošnje splošne mature. "Pomanjkanje informacij od Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport je po eni strani razumljivo, saj je nemogoče napovedati situacijo tedne v naprej, a če gledamo druge evropske države, so te v večini že sporočile načrte glede zaključnih izpitov," opozarja vodja Rok Dolenc.

KOMENTAR: Se bomo po covidu-19 zbudili v boljše življenje? Bomo boljši ljudje? 

26. 03. 2020 06.00

Vsak zase se v teh dneh, ki jim ni videti konca, borimo za to, da znotraj štirih sten (in ponekod so te stene precej tesne) in v popolnoma spremenjenem ritmu našega vsakdana ne bi znoreli, da si na hitro reorganiziramo novo običajnost.

Vodja bolnišnične šole: starši niso učitelji, treba se je osredotočiti na bistveno snov

26. 03. 2020 06.00

Šolanje na daljavo je izziv za otroke, starše in učitelje. Izziv, ker se bo zaprtje šol krepko podaljšalo v pomlad, zato so izkušnje vodje bolnišnične šole Tanje Bečan nepogrešljive. Vsi skupaj, starši in učitelji, se moramo ustaviti, tokrat slediti načelu manj je več, si natančno strukturirati dan, telovaditi in tudi lenariti.

Prvi teden šolanja na domu: zmogljiv internet ni pogoj, delovni zvezki pa so zelo uporabni

20. 03. 2020 18.31

Po prvem tednu pouka na domu delo poteka dobro, ugotavljajo na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. Učenci se v spletne učilnice najpogosteje prijavljajo v jutranjih in večernih urah. Okoli desete ure svoje obveznosti v Arnesovih učilnicah opravlja kar 15.000 učencev.

Koronavirus spreminja delo, navade, dogodke: 'Tehnologije so na voljo, treba jih je izkoriščati'

20. 03. 2020 09.19

Te dni bi se morali na znani konferenci Inorbit družiti vsi, ki jih zanimajo (spletni) marketing, prodaja, poslovno okolje in podobne teme. Od svetovno znanih govorcev bi pridobili nova znanja in navezovali poslovne in prijateljske stike. Izbruh koronavirusa je to preprečil, a za razliko od številnih dogodkov, ki v tem času padajo v vodo, se konferenca vseeno odvija - na spletu. Z organizatorji smo se zato pogovarjali o tem, kako lahko tudi situacija, kot smo ji priča v tem trenutku, pomeni (poslovno) priložnost.

Znane Slovenke o šolanju doma: Na srečo imam zelo pridno učenko

20. 03. 2020 09.15

Zaradi izbruha koronavirusa so v ponedeljek zaprla vrata vse vzgojno-izobraževalne ustanove po Sloveniji in učenci so morali pouk prestavili v svoje domove. Znane Slovenke smo povprašali, kako je po novem videti njihov vsak dan in kako poteka šolanje na daljavo.

V Sloveniji digitalizacija prepočasna, slabše zmogljivosti in znanje se poznajo

19. 03. 2020 06.53

Pandemija, ki je zajela tudi Slovenijo, je pokazala nekatere pomanjkljivosti, s katerimi se spopadajo tako gospodarstvo kot zaposleni. Čeprav vsaj na papirju obstajajo jasne strategije k digitalizaciji storitev, se te v Sloveniji bolj pojavljajo kot zanimivost. Številni so tako v izolaciji poskušali urediti birokratske zadeve, plačevati račune, a ni bilo tako enostavno.

Pri učenju od doma se tako otroci kot tudi starši soočajo s številnimi težavami

18. 03. 2020 20.28

Po svetu trenutno v šole ne hodi kar 849 milijonov otrok, med njimi tudi slovenski. Družine so se tako znašle pred novim izzivom - šolo od doma. Osnovnošolci seveda pri tem potrebujejo tudi pomoč staršev, ki pa imajo svoje delo. Učitelji, otroci in starši so šolo na daljavo vzeli resno, kar pa je privedlo do preobremenjenosti strežnikov. Zmogljivost pa naj bi se izboljševala z vsakim dnem, pravijo izvjajalci.