učenje od doma

Temne strani plesa: 'Ni bilo lahko, veliko je bilo odrekanj, vendar bi šla zopet enako pot'

22. 01. 2018 06.52

Profesionalna plesalka Jagoda Batagelj, ki se je s plesom prvič srečala že pri sedmih letih, je dokazala, da če je želja dovolj močna, se vse da. Ste vedeli, da je ob izredno naporni in uspešni plesni karieri dokončala tudi študij prevajalstva? V pogovoru nam je zaupala tudi o resni poškodbi, zaradi katere je bil ogrožen njen nastop.

Delodajalci in delojemalci v letu 2018: Šefi naj se namesto z ukazovanjem ukvarjajo z vizijo, delavci naj prevzamejo več odgovornosti

09. 01. 2018 07.25

Tudi slovenska podjetja bodo letos iskala nove kadre in marsikatero jih ne bo našlo. Ob objektivnem pomanjkanju delovne sile z določenimi specifičnimi lastnosti strokovnjaki menijo, da je težava tudi ta, da se vsi delodajalci in delojemalci še niso prilagodili sodobnemu svetu.

Iz finančnih razlogov družine otrokom še vedno ne morejo privoščiti vseh šolskih izletov

01. 10. 2017 06.30

Med prebivalci Slovenije je 18 odstotkov otrok. Tri četrt jih živi z obema staršema. Med fanti je vsak sedemnajsti Luka ali Jan, med dekleti pa vsaka devetnajsta Nika ali Eva. Skoraj vsi šolajoči otroci se udeležujejo šolskih izletov in imajo primeren prostor za učenje, so pred začetkom tedna otroka sporočili s Statističnega urada. 

Pripravite se, prihaja generacija 'Z'!

30. 07. 2017 00.46

Kako najti visoko motivirane, zagnane in vztrajne kandidate za delo? To je izziv, ki čaka delodajalce, ki bodo zaposlovali tako imenovano generacijo Z, torej današnje najstnike. Prva zaposlitev bo za njih le odskočna deska za sanjsko službo. Iz hobija bodo želeli ustvariti posel, meja med službo in prostim časom pa bo zabrisana.

Tako bi moral varčevati vsak 20-letnik

30. 07. 2017 00.26

Tako kot nikoli ni prepozno, nikoli ni prezgodaj, vsaj kar se denarja tiče. Da se ne boste utopili v dolgovih in da vas ne bo presenetila usoda, kot je Anno, ki jo predstavljamo v nadaljevanju, ponujamo nasvete, kako pametno in strateško upravljati z denarjem, da na koncu ne boste v rdečih številkah.

168 milijonov otrok prisiljenih v otroško delo. Rahimulah iz Afganistana: 'Ko dopolnimo pet let, začnemo delati'

12. 06. 2017 08.51

168 milijonov otrok po vsem svetu je prisiljenih v otroško delo, ob mednarodnem dnevu boja proti tej problematiki opozarjajo strokovnjaki. Letošnji dan je osredotočen na učinek, ki ga imajo na otroško delo svetovni konflikti in naravne katastrofe. Zaradi njih starši namreč izgubijo službe, posledično so njihovi otroci edini vir preživljanja družine.

Mesec zdravja, rekreacije in sprostitve

15. 05. 2017 06.30

S prihodom pomladi vsi govorimo o aktivnem ukvarjanju s športom, rekreaciji in drugih stvareh, ki nam pomagajo, da se pripravimo na poletje, toda vprašanje je, ali načrte nato uresničimo ali pa ostane samo pri besedah.

Na prakso v tujino že v srednji šoli

28. 03. 2017 08.02

Erasmus je postal sinonim za izobraževanje v tujini, pogosto ga povezujemo s študenti. Manj znano pa je dejstvo, da je praksa na voljo tudi dijakom poklicnih šol.

'Pripravite se na generacijo Z, ki bo drugačna in bolj zahtevna'

28. 02. 2017 07.00

Kako najti visoko motivirane, zagnane in vztrajne kandidate za delo? To je izziv, ki čaka delodajalce, ki bodo zaposlovali t. i. generacijo Z, torej današnje najstnike. Prva zaposlitev bo za njih le odskočna deska za sanjsko službo. Iz hobija bodo želeli ustvariti posel. Meja med službo in prostim časom pa bo zabrisana.

Recept za dober spanec: pozabite na telefone in tablice, v posteljo pa vsak dan hodite ob isti uri

17. 11. 2016 07.41

Ne vzmetnica in ne vzglavnik, za dober spanec je predvsem pomembno, da imamo neko rutino, ki se je držimo. Spanje naj bo vezano na miren, temen, ne preveč vroč prostor, pred tem pa se izogibajmo fizični aktivnosti in branju s tablic oz. telefonov. Položaj spanja ni pomemben, saj se ponoči vsi vrtimo. Kaj pa obveznih osem ur spanja? Tudi to je mit.

Prvič zažural že pri 12 letih

28. 10. 2016 13.19

Član skupine Sestre Miha Kavčič je bil od nekdaj zelo radoveden. Ker je hotel videti, kako je, ko si pijan, je s sosedom doma na skrivaj odprl steklenico penine. Stvar se ni končala dobro, Miha pa še zdaj ne mara penine.

Zaradi želje po zapeljivih trepalnicah lahko ostanete tudi brez njih

17. 10. 2016 08.19

Posledice nestrokovnega podaljševanja trepalnic niso le manjše nevšečnosti, ostanete lahko celo brez svojih, v najhujših primerih pa lahko tako poškodujejo oči, da lahko izgubite vid. Če se odločite zanje, pa se prepričajte, da postopek izvaja strokovno usposobljena oseba.

Vrata je odprla kavarniška popravljalnica, kjer stari kosi znova oživijo

22. 09. 2016 08.34

Imate doma poškodovan izdelek, ki bi ga želeli še uporabljati? Nikar ga ne zavrzite, pač pa ga prinesite v Repaire Cafe, kjer vam ga lahko popravijo, popravila pa se lahko naučite tudi sami. Na pobudo Centra ponovne uporabe in Snage Ljubljana je Slovenija končno dobila drugo kavarniško popravljalnico.

Kaj je boljše - zgodnje učenje ali čakanje na šolo?

15. 09. 2016 06.18

Otroci so naše največje bogastvo in tega se zavedamo vsi, zato bi jim radi ponudili največ, kar jim lahko. In če bi po eni strani radi, da so srečni in igrivi, bi po drugi strani radi, da čim prej osvojijo določena znanja in veščine, saj si vsi želimo, da bi naši otroci postali kar se da uspešni v življenju.

Otroci so življenjska investicija

14. 09. 2016 12.58

Otroci so največje bogastvo staršev, njihov ponos, njihova življenjska investicija. Prav zato se, ko gre za otroka, nikoli ne gleda na višino finančnih izdatkov. Navsezadnje zneski niso tako pretirano visoki, da bi se pretirano vznemirjali zaradi tega. A dejstvo je, da v prvih šestih letih starši za otroka zapravijo precej denarja: v povprečju več kot 25 tisoč evrov.

VIDEO: Z izklesanim telesom in vodstvenim duhom nad konkurenco

19. 08. 2016 09.06

28-letni Luka prihaja iz Ljubljane in ima brata dvojčka. V življenju ga je vedno spremljala pisana paleta športov, kar ga je nedvomno izoblikovalo v osebo z ogromno samodiscipline. "Veselim se raznolikosti kulture, okolja in novih izzivov," pove v pričakovanju Filipinov, kamor bo za motivacijo vzel kar fotografijo svoje ljubezni.

Nad stres in utrujenost z jogo, pilatesom in meditacijo

21. 04. 2016 06.30

Joga znanstveno dokazano blaži stres, bolečine v hrbtenici lajša pilates, pozitivno mišljenje pa spodbuja meditacija. To je le nekaj pozitivnih učinkov omenjenih vadb. Vse tri pa imajo tudi skupne pozitivne učinke: sprostitev, umiritev ter premagovanje stresa in utrujenosti.

Slovenka v ZDA: Iz 'piflarske atletinje' postala soavtorica priznane raziskave

20. 04. 2016 10.21

Slovenka, soavtorica raziskave o učenju več tujih jezikov že v prvih mesecih življenja, Naja Ferjan Ramirez, je v ZDA odšla zaradi študija, tam pa ostala zaradi ljubezni. Zdaj je raziskovalka na washingtonski univerzi, in čeprav pogreša Slovenijo, o vrnitvi trenutno ne razmišlja.

Sporočilo delodajalcem, ki jim še ni jasno: naložba v zdravje zaposlenih je poslovna naložba

20. 04. 2016 06.30

V Sloveniji se približno tretjina delodajalcev zaveda, kako je za dobrobit podjetja pomembna skrb za zdravje svojih zaposlenih. Situacija je najslabša pri samozaposlenih in mikro podjetjih, kjer je vidik zdravja na delovnem mestu najbolj zanemarjen. Kako torej zagotoviti bolj zdravo fizično in psihosocialno delovno okolje?

VIDEO: 'Cilj je narediti robota, ki bo znal delati več opravil in biti skupaj z ljudmi'

21. 03. 2016 14.05

Ljubljana gosti Evropski forum robotike. Ta ima danes izjemen vpliv na gospodarstvo in družbo, saj roboti med drugim prihranijo stroške in izboljšujejo delovne razmere. Sprehodili smo se po razstavi industrijskih in humanoidnih robotov – preverite videoposnetke.

FOTO: Tusk in Cerar za učinkovito izvajanje schengena in pomoč Grčiji

01. 03. 2016 07.43

Če bo država zagotovila varovanje v azilnem domu, zunanje policijsko varovanje, azilantom omogočila učenje slovenskega jezika ter za vse skupaj tudi plačala, so v Logatcu pripravljeni sprejeti begunske družine z majhnimi otroki. V Ljubljani so prosilci za azil izvedli čistilno akcijo. Tusk pa se je na obisku v Sloveniji zavzel za učinkovito izvajanje schengena.

Štrukelj: Nesprejemljivo je, da učitelji nastopijo na strani tistih, ki poglabljajo strah pred begunci

24. 02. 2016 09.09

"Zavračamo otroke, ki niso storili nič žalega, ker vanje projiciramo svoje iracionalne strahove in vidimo zlo tam, kjer ga ni." Tako so se na nasprotovanje – tudi 24 kranjskih profesorjev – nastanitvi mladoletnih oseb odzvali pedagoški delavci. Izjemno oster je bil tudi Branimir Štrukelj. "Zatajil je nek elementarni človeški čut za to, kaj je prav in kaj narobe," je prepričan.

FOTO: Nova sezona MasterChef Slovenija z velikim presenečenjem

24. 02. 2016 09.44

Druga sezona najbolj priljubljene kuharske oddaje MasterChef prihaja z ekskluzivnimi novostmi. Polovica izmed tekmovalcev, ki se bodo borili za naziv MasterChef Slovenija, 50.000 evrov in pokal, bo znanih Slovencev in Slovenk. Poglejte si, kdo so to.

Druga plat praznikov: samota sredi 600 Facebook prijateljev in nasilni izbruhi namesto objemov in poljubov

31. 12. 2015 11.37

Čeprav naj bi bili prazniki čas veselja, so za marsikoga čas občutkov osamljenosti, žalosti; črna kronika pa žal prepogosto priča o tem, da gre tudi za dneve, ko so na preizkušnji odnosi, še posebej, če so ti že načeti ali pa predstavljajo vir bolečine ali celo jeze.

Od commodorja do računalnikov, ki poganjajo 3D tiskalni stroj

17. 12. 2015 15.56

Ko sem bil "mlad" je sosed povabil na igro smučanja. Na računalniku. In sva en drugega čakala, da si ali padel ali prišel do cilja. Ko sem bil "mlad" smo tekli po stopnicah do najvišjega nadstropja osnovne šole, kjer je bila računalniška učilnica.

Odvisnost, ki ji podlegajo najmlajši: 'Najhuje je, če mu telefon in tablica postaneta vir doživetij'

09. 09. 2015 06.30

"Ne uporabljajo jih," je Steve Jobs odgovoril novinarju, ko ga je ta vprašal, kako so nad novimi iPadi navdušeni njegovi otroci. Nihče noče, da njegov otrok čustveno ohromi, da postane socialno izoliran, da živi v svojem svetu. Pasti je preveč. Veste, kdaj je pravi čas, da mu kupite telefon ali tablico?

Nož na vratu ali prazen krožnik. V katerem primeru bi bežali, kolikor bi vas nesle noge?

04. 09. 2015 08.30

Vas lahko revščina preganja v smrt ali ne? Je njeno uničevalno moč mogoče enačiti z grožnjo vojne? Realne življenjske izkušnje beguncev pravijo, da ja. Pravo pravi - ne. In tukaj nastane črna luknja, v kateri ljudje umirajo, tihotapci in zločinske združbe pa si polnijo žepe.

Šolanje doma: Večina jih je ob koncu leta uspešnih, a pomisleki ostajajo

31. 08. 2015 18.52

V novo šolsko leto vstopa 173.960 učenk in učencev, a vse več je tudi takšnih, ki navadne šole ne obiskujejo. Lani je bilo po podatkih ministrstva za izobraževanje 190 učencev, ki so se izobraževali doma. Pogovarjali smo se z eno od takih učenk, ki pravi, da sošolcev ne pogreša in da ji je takšen način učenja všeč.

Kako se prebiti skozi začetek šole s čim manj stresa?

31. 08. 2015 06.30

Ko je potrebno nazaj v šolske klopi, so pod stresom tako otroci kot njihovi starši. Strokovnjaki opažajo, da je stres ponekod celo večji pri starših kot pri otrocih. Kaj storiti, če opazite, da je otroka strah šole? Kako mu pomagati in predvsem, kaj narediti, da bo odhod v šolo čim prijetnejši?

Kako prepoznati, ali je otrok pod stresom, in predvsem, kako mu pomagati?

15. 06. 2015 09.12

Mnogi otroci so z mislimi že na počitnicah, pred številnimi pa so še zadnji testi, spraševanja in popravni izpiti. In vse to prinaša s seboj stres, ki pogosto vodi v bolezen. Žal za stresom trpijo tudi že zelo majhni otroci, kar niti ni presenetljivo, saj živimo v času ostrih zahtev, hitenja, tekmovalnosti in iskanja rezultatov.