učijo

Messi je skakal od veselja, ko je Real Madrid izvlekel PSG

09. 02. 2022 15.33

Prihodnji torek se začenjajo izločilni boji Lige prvakov. Že prvi dan bo na sporedu eden od vrhuncev dogajanja, ko se bosta pomerila PSG in Real Madrid (prenos bo na VOYO in Kanal A). Tabor Parižanov vse od začetka pregrešno zapravljivega vlaganja katarskega poslovneža Nasserja Al-Khelaifija neuspešno naskakuje vrh evropskega klubskega nogometa. Najbližje so mu bili pred dvema sezona, ko so v finalu izgubili proti Bayernu, letos pa so odločeni, da bodo šli še korak dlje.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'

04. 02. 2022 06.00

Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Teja Jugovic: Z otroki rada delam stvari za šolo

29. 01. 2022 08.00

S Tejo Jugovic, ki je nekaterim bolj znana kot Cool Mamacita, smo govorili o učenju otrok in njenih idejah, kako učenje približa svojima otrokoma. Šestletna Sia in štiriletni Inaj sta vajena, da starša vedno znova poskrbita za zabavni način učenja. "Naše učenje ni kot takšno, ampak je bolj praktične narave, učim ju življenjske stvari na način, da niti ne zaznata, da se učita."

Z eksperimentiranjem do uspešnih receptur brezalkoholnih 'žganic'

29. 01. 2022 07.00

Luka Nagode in Urška Dvoraček sta si pred dvema letoma tik pred zdajci premislila in idejo o proizvodnji džina preusmerila v manj poznane vode. Zakaj ne bi ljudem ponudila brezalkoholne alternative žganih pijač, ki po videzu, pripravi in celotni izkušnji spominjajo na alkoholne različice, sta se vprašala. Ker to področje še ni dobro raziskano, a na drugi strani pomeni neizkoriščen potencial, sta sprejela izziv. Pridružila se jima je Zala Gomboc, ki je strokovnjakinja za proizvodne in destilacijske postopke. Tako so v slovenski destilarni Vera Spirits razvili štiri okuse brezalkoholnih 'žganic'. Z njimi so že prepričali v tujini, prejeli so številna odličja.

Novo življenje po komi

25. 01. 2022 12.11

Pred nekaj meseci so se še borili za življenje, danes se v termah Laško znova učijo najbolj osnovnih stvari – kako jesti, se obleči, hoditi. Dolgotrajna hospitalizacija in umetna koma zaradi covida-19 povzroči precejšno izgubo mišične mase, pa tudi okvare perifernega živčevja, zato pacienti v rehabilitacijski program, ki ga izvajajo tudi v Thermani v Laškem, prihajajo kar neposredno iz bolnišnice. Večini v mesecu dni uspe toliko okrevati, da lahko znova zaživijo samostojno življenje.

Zuckerberg: Meta gradi najhitrejši superračunalnik na svetu

25. 01. 2022 09.09

Mark Zuckerberg je objavil, da njegov imperij družbenih medijev gradi, kot pravi, najhitrejši superračunalnik na svetu z umetno inteligenco, kar je del načrtov za izgradnjo virtualnega sveta.

12. najbogatejši Slovenec: 'V slovenski družbi spodbujamo povprečnost'

22. 01. 2022 08.40

Njegovi kupci so sama svetovno znana in zveneča imena: Nasa, Evropska vesoljska agencija, Ferrari, Maserati, Boeing, Airbus, Audi, BMW, Porsche. Povzročil je revolucijo pri merilnih instrumentih. Pravi, da niti socializem niti kapitalizem ne nudita tistega, kar družba trenutno išče. Namesto da bi podjetje Dewesoft prodajal po tržni ceni, je v njegovo lastništvo spustil delavce, ki deleže podjetja lahko kupijo po petkrat nižji ceni. Čistilka dobi 950 evrov plače.

Klavžarja ubila elektrika zaradi človekove močne želje po fotografiji

21. 01. 2022 12.56

Ornitologi so bili priča zgodbi z Dolenjskega, kjer je poginil klavžar Giovanni. Fotografova želja po dobri fotografiji redke, zavarovane ptice, ki so jo v Evropi že pred več kot 300 leti iztrebili, zdaj pa jo Avstrija ponovno vrača v okolje, je prevladala nad spoštovanjem osebnega prostora ptice. Ker je fotograf silil v ptico, se je ta želela umakniti na električni drog, ki pa je bil zanjo žal usoden.

Leah Remini se zaradi scientologije ni smela izobraževati

18. 01. 2022 11.05

Igralka Leah Remini že nekaj let izkorišča svojo prepoznavnost za opozarjanje nad spornimi praksami scientologije. Tokrat je na družbenem omrežju razkrila, kako je morala zaradi pripadnosti tej religiji, s katero je odrasla, zapostaviti svojo izobrazbo in se že pri 16 letih zaposliti, da je lahko svojim staršem plačala položnice.

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'

16. 01. 2022 07.47

Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

5ka, čista zmaga za otroke in starše

06. 01. 2022 20.49

Če se vaši otroci zadnje čase s tablico ali telefonom v tišini večkrat zavlečejo na kak odmaknjen kavč, nikar ne bodite sumničavi, zna biti 5ka. Ta zabavnoresna spletna učilnica na Voyo je zdaj in. Z njo se otroci, roko na srce kdaj tudi starši, lažje, zabavneje in hitreje učijo, tako pa jim ostane več časa za šport, pa druženje s prijatelji. Čista zmaga, tudi za starše.

Najtežjim covidnim bolnikom pomagajo tudi respiratorni fizioterapevti

02. 01. 2022 09.23

Ob razmerah v covidnih bolnišnicah, ki so še vedno zaostrene, v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana opozarjajo na velik pomen respiratornih fizioterapevtov pri zdravljenju bolnikov. Ti nudijo svojo pomoč oslabelim covidnim bolnikom, potem ko jih odklopijo z ventilatorjev.

Malčki na obisku: serija o osamljenih starostnikih, ki osrečuje

23. 12. 2021 16.27

Deset štiriletnikov bo spoznalo neobičajne sošolce. Šest tednov si bodo učilnico delili z enajstimi upokojenci. Tako otroci kot starostniki bodo imeli enak urnik, nenavaden eksperiment v domu starejših pa bodo opazovali strokovnjaki, ki bodo spremljali vpliv novega okolja na razpoloženje, spomin in mobilnost ostarelih. Kako bo situacija, v kateri se malčki in starostniki skupaj učijo in igrajo, vplivala na zdravje in zadovoljstvo starejše skupine? Kaj se lahko naučijo eni od drugih? Bodo nastala nova prijateljstva?

V Slovenijo na izganjanje hudiča tudi iz tujine

21. 12. 2021 14.53

Na novomeško škofijo se je v zadnjih dneh obrnilo nekaj zaskrbljenih vernikov. Slišali so, da naj bi bilo cepljenje povezano z delovanjem hudobnega duha. Eksorcist novomeške župnije pater Peter Vrabec je namreč pred časom nad ljudmi, ki so se k njemu zatekli po pomoč zaradi izgube duševnega miru po cepljenju, molil zarotilne molitve. Novomeški škof Andrej Saje je vsakršne dvome v cepiva zavrnil in takšno izganjanje hudega duha razglasil za zlorabo eksorcizma. Z ekipo Preverjeno pa so odkrito spregovorili tisti, ki jim je pater Peter Vrabec, kot pravijo, resnično pomagal v duševnih stiskah.

10-letna Kimova vladavina: jedrski poskusi, lakota, zatiranje, izolacija od zahodnega sveta

17. 12. 2021 09.06

Mineva 10 let, odkar je oblast v Severni Koreji prevzel neizkušen 27-letnik. In kako je bilo živeti pod Kim Džong Unom? O tem je spregovorilo deset prebežnikov. Od usmrtitev, prepovedi prevzema zahodnjaških običajev do pregonov. Onkraj meja zdaj svobodno govorijo o režimu, v katerem so živeli, toda tisti, ki so ostali znotraj "ograje", so še vedno izolirani od preostalega sveta.

Kaj vse omogoča virtualna resničnost?

15. 12. 2021 06.00

Zahtevne kirurške operacije, videoigre, potovanja – vse to virtualna resničnost že omogoča. Pa bi lahko slovensko znanje pomenilo nov preboj v tej tehnologiji? Podjetje Fit & Beat iz Celja kot pionir razvija področje potrjevanja licenc za različne vrste aktivnosti, vse to z uporabo očal za virtualno resničnost. "Fit & Beat je velik del t. i. metaverse projekta, mostu med digitalnim in fizičnim svetom, ki dejansko spodbuja še več interakcije in medsebojnega druženja ter sodelovanja," je dejal direktor podjetja Mark Kalin.

Franc pred bitko za finalni teden: Denar pokvari človeka

10. 12. 2021 22.17

Dvobojevalca sta se sredi zabave, ki so si jo člani družine in porotniki prislužili z opravljeno nalogo, preselila v kajžo. Tilen je priznal, da ga je strah dvoboja, s Francem pa sta se strinjala, da so prijateljstva vredna več od glavne nagrade.

Viberate prvi na svetu s celostno analitiko za glasbeno industrijo, v prihodnjih mesecih bodo zaposlili 30 ljudi

30. 11. 2021 00.15

Slovensko podjetje si je z glasbeno analitiko odprlo vrata do založb Universal, Sony in Warner.

Tožilci: Gre za kadrovsko in finančno izčrpavanje. Sodniki: Pritiski se žal dogajajo

28. 11. 2021 10.55

Že dobro leto spremljamo različne pritiske na pravosodje, na udaru so tako sodniki kot tožilci, sodne odločitve in tudi sodišča. Pojavljajo se številne diskreditacije in žaljivi tviti na račun posameznikov, politiki ostro kritizirajo sodbe sodišč, obračunavajo s sodniki in tožilci. O vsem tem bomo govorili v nocojšnji rubriki Fokus v oddaji 24 UR. Pa tudi o tem, v kako hudi kadrovski stiski so se znašli na tožilstvu, ker imenovanja tožilcev stojijo, nekateri čakajo že več kot eno leto. Vlada pa je zarezala še v oba prihodnja proračuna, tožilstvu želi vzeti dober milijon evrov, sodstvu pa več kot dva milijona.

SD za pogovore o možnostih uvedbe 32-urnega delovnega tedna

26. 11. 2021 14.37

V Sloveniji je za pogovore o uvedbi možnosti krajšega delovnika brez krčenja pravic po navedbah gostov razprave, ki so jo pripravili v stranki SD, skrajni čas. "Predlog odpira številne izzive. Ker se svet hitro spreminja, se moramo odzivati hitro in poiskati ustrezne rešitve," je ocenila Fajonova. Tuje izkušnje kažejo, da so s skrajšanjem delovnega časa povečali produktivnost, povečali dodano vrednost na zaposlenega, zaposlenim pa zagotovili več prostega časa za družino, rekreacijo, hobije in kakovostno življenje.

Šah – šola za življenje

21. 11. 2021 07.05

Šah je resen in naporen šport. Igralci lahko na večdnevnih turnirjih – partije so dolge tudi po šest ur – shujšajo po pet kilogramov. Ta kraljevska igra osvaja že otroke, postala pa je tudi globalna uspešnica, na spletu je ni še nikoli igralo toliko ljudi kot danes. Pa drži, da so moški boljši igralci od žensk ter da so vsi šahisti 'piflarji' in vase zaprti posebneži? Šah je sicer tudi umetnost in znanost, predvsem pa šola za življenje.

Učitelji: Nabiranje snovi poglablja frustracijo otroka, sprotno učenje reši vse težave

13. 11. 2021 14.56

31. januarja naslednje leto se zaključuje prvo ocenjevalno obdobje. Smo v času po krompirjevih počitnicah, pred šolarji pa je obdobje, ko bodo morali pokazati znanje in pridobiti glavnino ocen v tem semestru. Učitelji ocenjujejo, da imajo tudi letos učence, ki so zelo uspešni in tiste, ki jim gre nekoliko slabše. Pomembno je, da se učne težave hitro zaznajo in se nudi pomoč. "Sprotno učenje je tisto, ki reši marsikatero težavo. Če se snov nabira ali nerazumevanje poglablja, se s tem poglablja tudi frustracija otroka," pravijo.

Dva zdravnika, specializanta infektologije, na družbenih omrežjih odgovarjata na vprašanja o covidu

12. 11. 2021 18.52

Nekateri zdravstveni delavci v teh težkih časih opravljajo dvojno delo: na eni strani delajo v bolnišnicah in pomagajo bolnikom, na drugi pa še ozaveščajo, učijo, se izpostavljajo – ker jim ni vseeno, ker ne želijo, da prevlada glasna destruktivna manjšina, ker so vsi ostali tiho. Med takšne zdravstvene delavce sodita dva mlada zdravnika, specializanta infektologije. Eden je dejaven na Twitterju, drugi na Instagramu, kljub napornemu delu pa sta sledilcem na voljo tudi z odgovori na zelo težka vprašanja.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva

10. 11. 2021 07.44

Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

'Če posameznik premaga težek potek bolezni, boj še ni dobljen'

09. 11. 2021 18.54

Pri nas se v bolnišnicah trenutno zdravi 874 covidnih bolnikov, 193 se jih na intenzivnih enotah bori za življenje. Najmlajši med njimi ima komaj 28 let. A to, da bodo bolezen premagali, da jih bodo odklopili z vseh aparatur, še ne pomeni, da je zdravljenja konec in da se takoj vrnejo v običajno življenje. Za mnoge to pomeni, da jih čaka učenje hoje, celo govora, da bodo imeli težave pri prehranjevanju. K temu dodajmo še koktajl zdravil, ki ga prejemajo, da sploh ostanejo živi v času, ko so priklopljeni na aparate.

Poklici, ki izginjajo

06. 11. 2021 12.00

Zelo malo mladih danes želi postati zidar, tesar, mizar, gozdar, krovec, čevljar, zlatar ali mesar. Lani se je v poklicne programe vpisalo le 18 odstotkov mladih – ti poklici jih ne zanimajo, zanje niso privlačni, čeprav imajo prihodnost, saj nihče ne ostane brez službe. Zaradi nenehnih ujm potrebujemo krovce in kleparje, pa se za ta poklica šola le nekaj dijakov. Še več, prišli smo do točke, ko ni več niti učiteljev, mojstrov, ki bi lahko znanje predajali naprej. Za poklic čevljarja denimo že leta ne izobražujejo več. Kje bomo torej dobili kadre, ki bodo opravljali dela, tako zelo potrebna za obstoj družbe? Je odgovor v primernem plačilu?

Prvo domačo zmago je priigrala celotna klop Dallasa

27. 10. 2021 07.37

Mavericksi so tudi na tretjem srečanju začeli počasi in šele v drugem polčasu ustavili mlado moštvo iz Houstona (116:106). Priložnost je dobilo vseh petnajst igralcev, ki so bili na razpolago za tekmo, to pa je predlagal za zdaj še nekoliko skrivnosten tričlanski svet igralcev. Luka Dončić je v 34 minutah dosegel 26 točk, 14 skokov in sedem podaj ter z dvojnim dvojčkom vodil Dallas Mavericks do druge zmage v nizu.

'Zlato žogo si zasluži Lewandowski'

26. 10. 2021 06.00

V novi epizodi spletne oddaje Fuzbal! smo gostili nekdanjega reprezentanta, zdaj pa direktorja reprezentanc pri NZS-ju Mirana Pavlina. Govoril je o pomembnosti dolgoročnega trenerskega dela, prihodnosti slovenske reprezentance in nastopih Mure v Uefini konferenčni ligi, izdal pa je tudi svojega favorita v letošnjem izboru za zlato Žogo.

Brasil – plavajoča 'ambasada' in vojaška ladja, ki jo upravljajo kadeti

24. 10. 2021 07.00

Šolska ladja brazilske mornarice Brasil je bila ravno na polovici svoje poti, ko se je ustavila v Kopru. Na ladji so večinoma mornariški kadeti, ki na ladji zaključujejo šolanje in jo tudi upravljajo. Njihov napredek pa spremlja ekipa izkušenih mornarjev, ki skrbijo, da vse poteka tako kot mora, a dopuščajo, da tudi mladim kadetom zraste kakšen siv las.

Kralji neba – najhitrejši in najvišji, zmorejo do 400 km/h

17. 10. 2021 10.11

Sokolarstvo je skupen izraz za ukvarjanje z ujedami, ne le s sokoli, pač pa tudi kragulji, orli in drugimi. Ujede so med najbolj fascinantnimi lovci, predatorji, v ujetništvu jih gojijo bodisi za pomoč pri dejanskem lovu, za tekmovanja v lovu, v lepoti, hitrosti, pa tudi zgolj iz občudovanja.