učijo

Uravnoteženo odraščanje z digitalno tehnologijo

24. 03. 2021 09.51

V prvi oddaji šova Mali šef Slovenije smo spoznali brata Gabriela in Emanuela Feguš iz OŠ Videm, podružnica Leskovec, ki najraje kuhata za svojo družino, nič manj ljubše in zabavno pa jima ni bilo kuhanje za sodnike. Poglejmo si, kakšne so njune želje za prenovo šole, ki jih bodo uresničili s pomočjo sredstev, ki jih vsakemu tekmovalnemu paru donira Mercator.

V Fuzbalu! je padla stava: Real in Liverpool bosta igrala za pivo

23. 03. 2021 06.00

Zakaj? Ker je to edini četrtfinalni par v letošnji Ligi prvakov, pri katerem se naša komentatorja Tomaž Lukač in Izidor Kordič nista strinjala glede zmagovalca. Izkušenejši Lukač pravi, da bo Liverpool po slabi sezoni v prvenstvu misli preusmeril k Ligi prvakov, medtem ko Kordič, ki na naši televiziji komentira vrhunce tekem, pravi, da belega baleta v izločilnih bojih ne gre odpisati. Zato je v tokratni epizodi Fuzbala! stekla zelo zanimiva debata.

Kako v času pandemije možgani prepoznavajo obraze, prekrite z maskami?

17. 03. 2021 19.22

Kaj lahko shranjuje 2,5 milijona gigabajtov oz. 300 let televizijskega programa? Takšna bi bila namreč zmogljivost naših možganov, če bi bili računalnik. In vsak dan se učijo in prilagajajo na spremembe. V času pandemije se znova učijo tudi, kako prepoznati nekaj, kar za razliko od drugih stvari prepoznamo že kmalu po našem rojstvu - človeške obraze. Možgani shranjujejo vse obraze, ki jih vidimo v življenju, a zdaj so ti z maskami delno prekriti. Kako se na to odzovejo naši možgani?

Kuharski izzivi v šolskih klopeh

17. 03. 2021 08.00

V nedeljski oddaji šova Mali šef Slovenije smo spremljali najmlajšo tekmovalko vseh sezon, ki nam je pokazala, kaj vse se z voljo in trudom že pri devetih letih lahko doseže. Veliko volje pa vsi otroci potrebujejo še med procesom uravnoteženega odraščanja, katerega del so tudi izkušnje malih šefov, ki jih pridobivajo s sodelovanjem v šovu.

Leto dni koalicije in opozicije: Treba se je pogledati v ogledalo in postaviti cilje

14. 03. 2021 12.35

Za nami je pestro prvo leto aktualne vlade Janeza Janše. O tem, kaj ga je zaznamovalo, kaj pomeni za prihodnost Slovenije, njenega političnega prostora in njeno mesto na evropskem zemljevidu – predvsem ob predsedovanju, smo se pogovarjali z analitikoma Aljažem Pengovom Bitencem in Markom Balažicem.

Na Dolenjskem živijo tri repatriirane družine iz Venezuele

12. 03. 2021 14.33

V Novem mestu se je mudila ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Helena Jaklitsch. Na tamkajšnjem rotovžu se je sešla z iz Venezuele repatriirano družino Hočevar, ki je predstavila svoje izkušnje ob naselitvi v Sloveniji oz. v Novem mestu. Na Dolenjskem sicer živijo tri iz Venezuele repatriirane družine slovenskega rodu.

Na Kanarske otoke prihaja več otrok migrantov kot kdaj koli prej

23. 02. 2021 17.36

Osnovnošolski otroci običajno sami ne gredo prav daleč od doma, a komaj 11-letni Abou je sam, s pomočjo neznancev, prečkal del Atlantskega oceana, od Afrike do Evrope. V letu 2020 je na Kanarske otoke prišlo več kot trikrat več mladoletnikov brez spremstva kot leto prej. Uvedli so sistem, da domačini migrantskega otroka lahko začasno posvojijo, a opozarjajo, da je tako za Španijo kot za EU pomemben večstranski načrt za reševanje migrantske krize.

Aljaž Juntes in Katarina Krajnc

22. 02. 2021 05.30

Aljaž in Katarina pravita, da sta najboljša prijatelja. Družiti sta se začela, ker so si njuni starši začeli izposojati hrano za pse. Začela sta se družiti in ugotovila, da oba obožujeta kuhanje. Aljaž bi rad dokazal, da lahko prideš do cilja, tudi če imaš težave. Aljaž ima namreč ADHD, Katarina mu stoji ob strani in se ob njem vedno zabava. Pravi, da bi rada, da ga tudi drugi vidijo tako, kot ga vidi ona.

Agata Čepelnik in Neja Frelih Oblak

22. 02. 2021 05.30

Agata in Neja sta sošolki iz Škofje Loke. Pravita, da imata 'skupno ime' in sicer 'Agoneja'. Ne, ne agonija, Agoneja! Dekleti že komaj čakata na Malega šefa Slovenije in sta pred začetkom šova vadili tudi pri profesionalnem kuharju. Agata zase pravi, da je umirjena, Neja pa hitra in polna energije.

Jan Janežič in Kristian Tomasović

22. 02. 2021 05.30

Janko in Kiki sta iz Ljubljane. Združuje ju šola, nogomet in ljubezen do nogometa. Jan se lahko pohvali tudi kot občasni frizer: »Postrigel sem že okoli 15 ljudi.« Jan se je nad kuhanjem navdušil med prvo karanteno, ko sta starša hodila v šolo. In trema pred začetkom šova? Zdi se, da je nimata, saj pravita, da sta bila 'izklesana za kamero'.

Osaka ekspresno do naslova zmagovalke na OP Avstralije

20. 02. 2021 09.34

V finalu teniškega odprtega prvenstva Avstralije v Melbournu sta se v ženski konkurenci pomerili Japonka Naomi Osaka in Američanka Jennifer Brady. Osaka, tretja nosilka, je upravičila vlogo favoritinje in zmagala z 2:0 v nizih in osvojila že četrti turnir za grand slam v karieri.

Med žrtvami snežnega plaza na Storžiču tudi izkušen gorski reševalec

14. 02. 2021 13.20

V sobotni tragični nesreči so v dveh snežnih plazovih življenje izgubili trije alpinisti. Z Gorske reševalne zveze Slovenije so sporočili, da je bil med žrtvami tudi izkušen gorski reševalec in alpinistični inštruktor. Razmere sicer še naprej ostajajo nevarne in nepredvidljive, zato je tudi izkušenim planincem in alpinistom obiskovanje visokogorja močno odsvetovano.

Stranski učinki po drugem odmerku cepiva so lahko izrazitejši, kar ni nujno slabost

12. 02. 2021 06.00

Neželeni učinki po cepljenju so po prejemu drugega odmerka lahko pogostejši in izrazitejši, poročajo osebe, ki so že prejele dva odmerka cepiva Comirnaty ali Moderne. A kot poudarjajo strokovnjaki, ti učinki niso razlog za skrb. Reakcija po drugem cepljenju je pričakovana, saj se imunski sistem burno odzove proti vsiljivcu (proteinu S) in sproži nastanek protiteles. NIJZ je do 7. februarja prejel skupno 1051 prijav neželenih učinkov, najpogosteje cepljeni poročajo o bolečini na mestu vboda.

Defektologinja opozarja na stisko otrok: Tako ne gre več naprej

31. 01. 2021 20.42

Slovenski študenti, dijaki in učenci višjih razrednih stopenj se na daljavo šolajo že tri mesece in pol. Vse pogosteje je slišati, da mladim pada motivacija, da družine ne zmorejo več takšnega načina učenja, srce parajoče pa je, da pediatri govorijo o vse več poskusih samomorov zaradi trenutnih razmer. Da tako ne gre več naprej, opozarja tudi učiteljica defektologinja Ksenija Funa, ki je javno opozorila na krivice, ki se dogajajo otrokom.

Marko Mandić in Nataša Barbara Gračner prvič kot mož in žena

27. 01. 2021 13.26

V SNG Drama Ljubljana bo na velikem odru zaživela predstava Cement v režiji Sebastijana Horvata. V glavnih vlogah bomo videli Natašo Barbaro Gračner in Marka Mandića, ki bosta tokrat prvič odigrala zakonski par. Med igralsko zasedbo pa je tokrat tudi ravnatelj ljubljanske Drame Igor Samobor.

Za koordinatorja projekta izbrali teologa, kar ni v skladu z razpisom

25. 01. 2021 10.49

Medtem ko se minister Cigler Kralj zagovarja zaradi vložene interpelacije, razkrivamo še eno (zanj obremenilno) dejstvo: MDDSZ je v okviru javnega razpisa za sofinanciranje projektov za pomoč najranljivejšim skupinam prebivalcev zaradi epidemije covida-19 zaposlilo teologa, čeprav je v razpisni dokumentaciji jasno navedeno, da mora imeti izbrani kandidat izobrazbo "pedagoške, psihološke, sociološke ali socialne smeri". Na ministrstvu se branijo, da komisija ni naknadno spreminjala pogojev, "ampak je zgolj podala razlago, katero izobrazbo upošteva in katere ne".

Peticije, širjenje strahu med učitelji: zakaj je testiranje pomembno?

25. 01. 2021 10.44

Še preden se jutri v šolske klopi vrne več kot 53.000 učencev prvih treh razredov osnovne šole ter okoli 75.000 otrok, se teden tokrat začenja z množičnim testiranjem zaposlenih. Nekateri med njimi imajo ob tem številne pomisleke, po družbenih omrežjih pa so se še enkrat več razširile teorije zarote o nevarnostih testiranja.

V ponedeljek začetek množičnega testiranja učiteljev in vzgojiteljev

22. 01. 2021 15.51

Po več slovenskih mestih bodo pred ponovnim začetkom pouka v šolah in odprtjem vrtcev organizirali množično testiranje tam zaposlenih. V Ljubljani bodo v ponedeljek pripravili celodnevno testiranje skoraj 3000 zaposlenih na Gospodarskem razstavišču. Direktor NIJZ Milan Krek ocenjuje, da so se zdravstveni domovi dobro pripravili na ta projekt.

Odlični Dončić je bil sam premalo za zmago proti Chicagu

18. 01. 2021 08.58

Velika praznina na klopi Dallasa je v tekmi proti Chicagu pobrala svoj davek, še posebej, ker so domači ostali tudi brez drugega strelca Tima Hardawayja mlajšega. Luka Dončić je dolgo poganjal celotno moštvo, a se v drugem polčasu utrudil in Bullsi so tudi ob svojem nerazpoloženem zvezdniku Zachu LaVineu prepričljivo zmagali za 16 točk (117:101). Dončić se je zaustavil pri 36 točkah, 16 skokih in 15 podajah.

Kustečeva: otroci s posebnimi potrebami v šole v torek, zaposleni na testiranje dan prej

28. 12. 2020 18.13

Kdaj gredo vsi otroci v šole? Se bodo vsi zaposleni testirali in potem cepili? Če se ne bodo, kaj potem? Šolska ministrica Kustečeva je za 4. januar namreč napovedala testiranje zaposlenih v zavodih za otroke s posebnimi potrebami, pouk pa dan pozneje. Večina učencev naj bi se v šolske klopi po njenih besedah sicer vrnila do konca januarja. Pa so šolniki na vrnitev učencev in dijakov v šolske klopi sploh pripravljeni?

Učitelji: Način, kako nas je vladni govorec nagnal na testiranje, je nedopusten

28. 12. 2020 12.47

V sindikatu SVIZ so ogorčeni nad načinom komuniciranja vladnega govorca Jelka Kacina, ki je nedavno sporočil, da se bodo morali učitelji in vzgojitelji pred vrnitvijo na delovna mesta, kar naj bi se zgodilo predvidoma 4. januarja, obvezno testirati. Prav tako opozarjajo, da se z njimi o tem, kako naj bi bila vrnitev v šole in vrtce sploh videti, ni pogovarjal še nihče. Šolsko ministrstvo pa je najavilo tudi, da je pred vrnitvijo v šolske klopi predvideno testiranje 4800 otrok s posebnimi potrebami. Državna sekretarka Marija Magajne zdaj sicer pravi, da se o testiranju otrok oziroma učencev - kot pogoju za vrnitev v šolo - nikoli ni razmišljalo.

Otroci se bodo v šole vrnili takoj po novem letu, morda teden kasneje

15. 12. 2020 09.37

"Edini razlog, zakaj se nismo za to odločili že zdaj, je ta, da bi jih s tem v šolo pošiljali za en teden," je dejal Gantar in zagotovil, da bo med prvimi ukrepi, ki bodo sledili po novem letu, prav ponovno odprtje šol. Čeprav naj bi se te odpirale 4. januarja, je možno, da se bo datum prestavil za teden dni, pravi Gantar. Psihiatrinja Barbara Šegula Škoberne medtem opaža vse več stisk otrok, ki ne zmorejo več in "sploh ne vedo več, kaj se učijo".

Krajanom mesteca blizu Berlina preglavice povzročajo francoske besede

12. 12. 2020 06.00

V nemškem mestecu v neposredni bližini Berlina si prebivalci lomijo jezik, saj se učijo, kako pravilno izgovoriti ime parka, ki so ga poimenovali po pobrateni francoski ribiški vasici. V čast Francozom bodo, ko bo čas za to primernejši, organizirali tudi uradno otvoritveno zabavo, na kateri bodo stregli francosko vino in sire. Do takrat pa se bodo, kot obljubljajo, naučili pravilne izgovorjave.

Dveletna hčerka Khloe Kardashian darovala igrače

10. 12. 2020 17.23

Veseli december je mesec obdarovanja in dobrodelnosti. Khloe Kardashian in njena hčerka True Thompson sta se odločili, da bosta otrokom iz socialno ogroženih družin polepšali prihajajoče praznike, zato sta v dobrodelne namene podarili ogromno igrač.

Odnos Poljske do LGBT-skupnosti na preizkušnji: je bil njihov idol Chopin gej?

05. 12. 2020 16.28

"V njegovih skladbah je slišati Poljsko," učitelji glasbe v tej državi govorijo Poljakom in Poljakinjam že od malih nog, ko jih učijo o Fredericu Chopinu, enem največjih skladateljev sveta. Nedavni švicarski dokumentarec pa v državi, ki velja za najslabšo članico EU za pripadnike LGBT-skupnosti, povzroča valove in izvablja številne odzive, saj govori, da je imel skladatelj razmerja s številnimi moškimi.

Česa se otroci učijo z različnimi igračami?

02. 12. 2020 19.23

Otroci so že napisali svoje želje in zagotovo se na večini seznamov, ki jih je dobil Miklavž, znajde tudi kakšna igrača. Verjetno se niti ne zavedamo, kaj kupujemo, ko si naš otrok zaželi kocke ali kakšno barbiko. Specialni pedagog Marko Juhant nam je razkril, česa vse se učijo otroci z različnimi igračami. A pri teh ni treba pretiravati. V povprečju Evropejci za igrače zapravimo okoli 200 evrov na leto. Kakovost igranja pa nikakor ni povezana s številom igrač.

'Otrok bo staršem poročal o spletnem nasilju, če bo čutil, da ga ne obsojajo'

28. 11. 2020 14.30

Neprijetna čustva in frustracije, ki lahko pridejo na plano v teh drugačnih časih, kot smo jih vajeni, lahko nekateri šolarji uravnavajo tudi s spletnim nasiljem, pojasnjuje psihologinja Špela Reš. Pojavlja se lahko na vseh kanalih, ki omogočajo medsebojno komunikacijo. Pomembno je, da starši vse do otrokovega 14. leta podrobno spremljajo in nadzorujejo uporabo naprav. Vsekakor pa je v tem času problematično, da več aktivnosti poteka prek spleta.

'Ko starši prevzemajo otrokove naloge, ga naredijo odvisnega in nesamostojnega'

24. 11. 2020 06.00

Še nikoli do zdaj se učenci, starši in učitelji niso znašli v takšnem položaju oz. pred takšno preizkušnjo, kot je šolanje na daljavo. Strah pred neznanim, prilagajanje na spremembe in poglabljanje razlik med posamezniki je le nekaj ovir, na katere vpleteni deležniki opozarjajo že od začetka. Več je samostojnega dela, manj socializacije, potek preverjanja znanja je uganka. Kako se v danih razmerah čim bolje znajti? Kakšna je vloga učiteljev in staršev? Kaj je za otroka dobro in s čim mu škodujemo?

Učenci bodo v letošnjem šolskem letu pridobili precej manj ocen kot ponavadi

23. 11. 2020 20.11

Učenci bodo v letošnjem šolskem letu nabrali predvidoma polovico manj ocen, kot bi jih sicer, bodo pa učitelji znanje na daljavo še vedno preverjali. Sicer pa drugačen način ocenjevanja ne bi bila novost - že pred epidemijo se je namreč v Sloveniji od doma šolalo več kot 330 učencev, njihovo znanje pa so preverjali drugače kot pri vseh ostalih.

Ko algoritem odloča o življenju in smrti: se bomo podredili tehnologiji?

21. 11. 2020 07.15

"Po tem, ko smo končno iznašli igračo, ki se je nikoli ne naveličamo, moramo zdaj začeti omejevati njeno uporabo," pravi filozof Tomaž Grušovnik, s katerim smo se pogovarjali o (moralnih) dilemah umetne inteligence. Sodobno tehnologijo in umetno inteligenco so namreč filozofi te dni vzeli pod drobnogled ob letošnjem svetovnem dnevu filozofije.