učitelji

Francoska vlada kljub protestom potrdila predlog sporne pokojninske reforme
24. 01. 2020 16.39
Francoska vlada je potrdila predlog zakonodaje, s katero bodo uvedli sporno pokojninsko reformo. Po Franciji sicer znova potekajo množični protesti proti reformi, na katerih se je po navedbah sindikatov zbralo več 100.000 ljudi. Nadaljevala pa se je tudi stavka proti reformi.

Pogorišče Lisičkinega brloga bodo pomagali očistiti odgovorni za požar
06. 01. 2020 16.15
Škoda po požaru gostinskega obrata na Pohorju je po nestrokovnih ocenah velika. Prva sanacija bo v sklopu delovne akcije stekla že to sredo, pri tem pa naj bi po besedah upravnika Iztoka Tomšiča pomagali tudi 21-letniki, odgovorni za požar. "Najprej sem jim hotel polomiti roke, zdaj razmišljam: Vsi smo bili mladi in delali neumnosti. Lisičkin brlog bomo skupaj postavili nazaj."

Na pariških ulicah tisoči znova proti pokojninski reformi, Macron ne popušča
04. 01. 2020 17.48
Več tisoč Francozov je v Parizu znova protestiralo proti pokojninski reformi, ki jo zagovarja francoski predsednik Emmanuel Macron. Protesti potekajo že od decembra, vlada pa od reform ne namerava odstopiti.

Iz stroge urejenosti v popoln kaos
04. 01. 2020 07.43
Nočni let iz Londona, ko smo se ravno prebujali in pojedli letalski zajtrk, se je zaključil s pozdravom pilota: "Dobro jutro, Singapur." Tam pa se je dan počasi že prevesil v večer.

Smo z letom 2020 vstopili v novo desetletje? Enotni niso niti strokovnjaki
03. 01. 2020 18.51
Z vstopom v leto 2020 smo vstopili tudi v novo desetletje. Nekateri pravijo, da ni čisto tako. Gregorijanski koledar leta 0 ne pozna, v šoli učitelji matematike učijo, da nič ni naravno število. Od kod torej naše prepričanje, da se novo desetletje ne bo začelo šele z letom 2021? Odgovor je zapleten, saj si glede tega niso enotni niti strokovnjaki.

SŠOF se bo morala izseliti iz Križank, SVIZ: Selitev bi poslabšala kakovost delovanja
10. 12. 2019 13.23
Sviz se je pridružil podpisnikom peticije Križanke niso naprodaj – reševanje Srednje šole za oblikovanje in fotografijo Ljubljana v nasprotovanju preselitve šole iz kulturnozgodovinskega bisera, Plečnikove mojstrovine. Šola se bo namreč morala jeseni 2022 iz Križank izseliti.

Na poljski šoli izvedli vajo za primer strelskega napada, otroci v šoku
10. 12. 2019 06.00
Na poljski šoli so izvedli vajo za primer terorističnega napada, a o tem niso nikogar obvestili. Zamaskirani neznanci so vdrli v šolo, začeli groziti in streljati z lažnim orožjem. Nekateri otroci so se tako prestrašili, da zdaj potrebujejo pomoč psihologov, eden je v paniki celo skočil skozi okno. Niti učitelji niso vedeli, kaj se dogaja. Ravnateljico so odpustili, grozi pa ji tudi sodni pregon.

Začetek velike stavke javnega sektorja v Franciji zaznamovali nasilni izgredi
06. 12. 2019 09.20
Francijo je zaradi načrtovane reforme pokojninskega sistema zajela obsežna stavka javnega sektorja. V Parizu se tako soočajo s številnimi težavami v prometu. Prvi dan stavke so sicer zaznamovali številni nasilni izgredi, na ulice se je podalo več kot 800.000 ljudi.

Obračun med sindikati in Macronom: stavka ohromila Francijo
05. 12. 2019 07.28
V Franciji je z dela odkorakalo na milijone zaposlenih. Razlog: napovedana pokojninska reforma. Učitelji in zaposleni v javnem prometu so se pridružili policistom, zaposlenim na letališčih in zdravstvenim delavcem v največji stavki zadnjih let. Sindikati so sporočili, da bo stavka potekala vsaj do ponedeljka.

Hrvaški šolniki po 36 dneh končali stavko
02. 12. 2019 18.18
Hrvaška vlada in šolski sindikati so dosegli kompromis o zvišanju koeficientov in dodatkov zaposlenim v hrvaških šolah. S tem se je končala tudi stavka, ki je danes v hrvaških osnovnih in srednjih šolah potekala že 36. dan. Zaradi izgubljenih dni pouka bodo skrajšali šolske počitnice in podaljšali šolsko leto.

Učenje je lahko tudi zabavno, če pomaga raper Trkaj
27. 11. 2019 21.25
Vzorniki imajo velik vpliv, posebej na mlade. In če po novem učenje združuje računalnik in Trkaja, je seveda to še veliko bolj zanimivo. Priljubljeni raper se je v sklopu 35. Slovenskega knjižnega sejma v Cankarjevem domu družil z osnovnošolci. Skupaj so preko portala učimse.com reševali naloge, idejo takšnega druženja pa pozdravljajo tako otroci kot učitelji.

Viralni hit: deček z barvno slepoto prvič videl barve
23. 11. 2019 15.50
Študent v Minnesoti je na Twitterju objavil posnetek svojega mlajšega brata, ko je prvič videl svet v barvah. Deček je namreč barvno slep in po zaslugi posebnih očal je prvič v življenju videl barve.

Instagram 'kriv' za vse več poškodb med učitelji joge
18. 11. 2019 06.00
Joga je izjemno priljubljena oblika vadbe, vse več pa je tudi poškodb. Po poročanju fizioterapevtov je vadba postala tako komercialna, da morajo tudi inštruktorji vse večkrat poiskati zdravniško pomoč. Krivec pa je Instagram, saj uporabniki med vadbo težijo k edinstvenim fotografijam.

Otroški genij iz Belgije bo diplomiral pri devetih letih
15. 11. 2019 06.27
Otroški genij Laurent iz Belgije bo svojo prvo diplomo dobil že pri devetih letih. Mladi študent elektrotehnike pa namerava nadaljevati doktorski študij, poleg vsega pa študirati še medicino. Čeprav rad počne povsem 'otroške' stvari, že zdaj ve, da bi nekoč rad razvijal umetne organe.

Večje povpraševanje po bolj izobraženih: najbolj iskani vzgojitelji in učitelji
11. 11. 2019 13.37
Število prostih delovnih mest, ki jih delodajalci sporočajo Zavodu RS za zaposlovanje, se je letos sicer nekoliko zmanjšalo, a ostaja na visoki ravni. Ob tem se povečuje povpraševanje po visoko izobraženih, vse več je tudi zaposlitev za nedoločen čas.

Umrl jim je očka, nato še mamica ... Nebo je polno zvezdic, ki sijejo otrokom
03. 11. 2019 08.34
Četrti jesensko počitniški dan preživljamo s polno hišo otrok počitniškega doma Zambratija. Seveda smo si vsi želeli lepega vremena in hkrati upali, da bo indijansko poletje vstopilo v november. Pa ni. Toda ko gre za ta iskrena otroška bitja in otroke ranljivih družinskih okolij, nikoli nikomur od nas spremljevalcev ni mar ne časa ne vremena. Tudi truda ne. Vsi kot eden se spojimo z njimi in zanje.

'To, čemur pravimo karma, so v resnici priložnosti, da spišemo novo zgodbo'
27. 10. 2019 08.28
"Stvari iz preteklosti se nam ne ponavljajo zato, ker bi nas lovila hudobna zlobna čarovnica, imenovana karma, da moramo poplačati neke grehe, ampak so to predvsem priložnosti, da napišemo novo zgodbo," pravi hipnoterapevtka, regresoterapevtka in avtorica Asya Širovnik Moškon. Pogovarjali sva se o moči pozitivnih misli, podzavesti in vzorcih iz preteklosti, ki nas držijo v ujetništvu.

Jennifer Lopez z zaročencem nahranila številna lačna usta
24. 10. 2019 18.52
Zvezdnica Jennifer Lopez je bila tokrat s svojim zaročencem Alexom Rodriguezom dobrodelna. Dotaknila se ju je zgodba lačnih otrok, ki jo je delila učiteljica Brooke Goins na družbenem omrežju, zato sta osnovni šoli zagotovila ogromno količino hrane.

Mobing na Biotehniški fakulteti, apetiti po dodatnem raziskovalnem denarju na medicini
22. 10. 2019 04.21
Razkritja Dejstev, kako si izbrani profesorji in njihovi ljudje delijo dodatke in avtorske honorarje, kako najdejo načine za zaslužek, preko podjetij, s. p.-jev, zavodov in inštitutov, kako izkoriščajo študente, asistente ..., so spodbudila številne, da so se obrnili na uredništvo z novimi zgodbami. Nekaj jih objavljamo že danes.

Kako študenti, mladi raziskovalci, asistenti za profesorje delajo brezplačno ali za mizerno plačo?
21. 10. 2019 04.14
Študent in prekarni delavec v profesorjevem biroju, asistent in profesorjev predavatelj, ko ta ne utegne, ker se ukvarja s "svojo tržno dejavnostjo", primera, kako je videti izkoriščanje študentov in mladih zaposlenih na fakultetah. Brezplačno ali mizerno plačilo. Pa to ni zgolj slučaj, so nam potrjevali številni mladi, ki spet, v strahu pred starejšimi profesorji, ne upajo govoriti javno, bojijo se "zaprtih vrat".

Da ne bi goljufali, so si morali na glave nadeti škatle
19. 10. 2019 23.32
Ena izmed indijskih šol se je odločila za nenavaden ukrep, s katerim so želeli preprečiti goljufanje študentov med pisanjem izpitov. Ti so si morali na glave nadeti kartonske škatle. Tamkajšnje šolske oblasti so tovrstno prakso učiteljev že obsodile in označile za "nečloveško".

Zakaj slovenski šolski sistem reproducira družbeno neenakost?
19. 10. 2019 07.00
Uspeh otrok v šoli bi moral biti odvisen od njihovih sposobnosti, ne pa od njihovega socialnega statusa. Zakaj slovenski šolski sistem reproducira družbeno neenakost? Kdo v tem sistemu zataji in zakaj? Kako to občutijo otroci? Kako to zaznamuje in zapečati njihovo pot?

Družinska drama Severine: oglasil se je tudi njen soprog
19. 10. 2019 07.00
Ko je na tiskovni konferenci hrvaška glasbenica Severina delila šokantno izpoved o sinu in šoli, ki jo obiskuje, se je vsul plaz. Najprej se je medijem javil nekdanji partner, zdaj pa se je na vse dogajanje odzval tudi njen mož Igor Kojić.

'Njihova pot je bolj ali manj zapečatena, kljub njihovim sposobnostim'
18. 10. 2019 06.00
Slovenska šola in družbena neenakost. Zdi se, da imajo vsi otroci enake možnosti. Pa jih imajo res? Ne. Že ko se otrok v Sloveniji rodi, lahko zgolj na podlagi socio-ekonomskega statusa njegove družine napovemo, kakšne ocene bo imel, celo kakšno srednjo šolo bo končal, ne glede na to, kako sposoben je.

'Naše izkušnje kažejo, da revščina močno vpliva na otrokov razvoj'
17. 10. 2019 17.13
Zakaj morajo otroci izstopiti iz avtobusa, če jim njihovi starši ne morejo plačati šole v naravi? Zakaj ne smejo plesati na valeti, če starši nimajo denarja za plačilo plesnih vaj? O tem, da bi morali imeti vsi otroci enake možnosti in kako neenakost zaznamuje njihova življenja, so ob mednarodnem dnevu boja proti revščini spregovorile tri predstavnice programa Botrstvo in ZPM Ljubljana Moste-Polje.

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 09.23
36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 05.00
36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Neokusen FB zapis in po 16 dneh prekinjeno iskanje: svojci zdaj zadnje upe polagajo v satelite
12. 10. 2019 07.44
Andrej Morozov, sin Igorja Morozova, enega od treh ljudi, ki so jih rešili, potem ko je potonila ladja Bourbon Rhode, je sporočil, da se 14 dni, potem ko so trojico rešili, njegov oče končno vrača domov. Medtem so oblasti na Martiniku sporočile, da prekinjajo aktivno iskanje še pogrešanih članov posadke.

Se zaradi GDPR otroci ne smejo podpisati na risbice?
11. 10. 2019 17.03
Se otroci v šolah še lahko podpišejo pod risbice? Ali na vhodnih vratih razreda lahko visi seznam učencev? Šole so zmedene, ravnatelji skušajo pravila Uredbe o varstvu osebnih podatkov prenesti, a učitelji ravnajo po lastni pameti in različno. Kako daleč gremo z varovanjem osebnih podatkov v šolah, torej znotraj institucije, kjer se tako ali tako vsi poznajo med seboj.

Šarec: Učiteljski poklic mora biti cenjen in vanj starši ne smemo posegati
05. 10. 2019 07.00
Več kot sto držav po vsem svetu praznuje svetovni dan učiteljev, tokrat že 26. leto zapored. ''Noben človek ne pozabi dobrega učitelja vse življenje,'' je povedal predsednik vlade Marjan Šarec. ''Trud učitelja, trud profesorja, trud tistega, ki je odgovoren za mlado generacijo, pravzaprav nikoli ne more biti v resnici dovolj plačan,'' se zaveda premier ter dodaja, da ta poklic terja veliko časa, veliko priprav in veliko vztrajnosti.