učitelji

Dejan Sotirov o otrocih z ADHD: Velikokrat rečejo, da nimajo vrednosti na tem svetu
13. 04. 2019 18.00
Mavrični bojevnik Dejan Sotirov že šest let zapored organizira tabore za otroke z ADHD in Aspergerjevim sindromom. Letos je bil prisiljen razpoloviti število udeležencev tabora, saj so finančno in energijsko potisnjeni ob rob. Prijave za tabor so bile zasedene v manj kot eni uri, sprejmejo lahko maksimalno dvakrat 20 otrok, prijav pa je bilo več kot 400. Zanimanje za njegovo obliko doživljajske pedagogike je veliko, predvsem zato, ker je zelo učinkovita.

V izolski osnovni šoli trije primeri okužbe s salmonelo
12. 04. 2019 11.00
V izolski osnovni šoli Livade so se trije učenci okužili z bakterijo salmonelo, kar je potrdila tudi ravnateljica Maja Cetin. Kot je povedala, so na šoli nemudoma sprejeli ukrepe, navodil Nacionalnega inštituta za javno zdravje pa se strogo držijo. Stanje se sicer normalizira, eden od okuženih učencev se je že vrnil k pouku.

Medtem ko je večina jedla špagete, je mala migrantka dobila pločevinko
10. 04. 2019 06.00
Italijo pretresa zgodba šolarke iz migrantske družine, ki je namesto testenin z omako za šolsko kosilo dobila pločevinko tune in krekerje. Deklica je planila v jok, njena zgodba pa je sprožila ostro politično debato. Župani v svoj zagovor pravijo, da so s slabšim obrokom za revnejše otroke zgolj 'popravili’ položaj staršev, ki plačujejo polno ceno šolske prehrane.

Z družinskim terapevtom o zaničevanju v šolah
08. 04. 2019 10.51
Zaničevanje in zasramovanje v razredu lahko puščata hude notranje posledice otroku, ki ga sošolci odrivajo na rob. Družinski terapevt Andrej Omulec o strategijah, ki lahko omilijo občutke brezupa in zavrženosti.

Skoraj 700 prostovoljcev je pomlajevalo naše gozdove
06. 04. 2019 14.30
Več kot 670 prostovoljcev je na petih lokacijah po Sloveniji v okviru projekta "Pomladimo gozdove" posadilo skupno 10.000 sadik gozdnega drevja – smreke, macesna, bukve, češnje, hruške in lesnike. Organizatorji prostovoljske akcije pogozdovanja v vetrolomu poškodovanih gozdov so sporočili, da je udeležba presegla njihova pričakovanja.

V gorah pomagajo oni nam, zdaj sami potrebujejo našo pomoč
04. 04. 2019 09.21
Že nekaj mesecev so kamniški gorski reševalci nastanjeni v zabojnikih na področju nekdanje tovarne KIK. Srčni ljudje, ki svoj prosti čas namenjajo reševanju in pomoči drugim, zdaj potrebujejo našo pomoč. Da bi si lahko zagotovili dostojno streho nad glavo, morajo zbrati okoli 210.000 evrov. Pomagate jim lahko tudi vi.

Desetletnika v šoli zbadajo, ker je reven: 'Zmerjali so ga s klošarjem'
03. 04. 2019 20.31
Stigma, ki jo zaradi revščine doživljajo otroci v šoli, lahko povzroči globoke in neozdravljive rane. Pretresljiva pripoved mame o tem, kaj ob sošolcih doživlja njen komaj desetletni sin, je opozorilo, da moramo storiti vse, da družinam v stiski pomagamo in zmanjšamo posledice revščine.

Srce parajoče priznanje: otroci so se izživljali nad njim
01. 04. 2019 09.01
Tomaž Zevnik je na lastni koži izkusil, kako kruti so lahko otroci brez dobre vzgoje. Zaradi prekomerne teže in disleksije je bil tarča posmehovanja in izživljanja, kar je globoko zarezalo v njegovo samozavest in samopodobo. Potreboval je leta, da je v svoje življenje vnesel spremembe, ena izmed njih je, presenetljivo, tudi sodelovanje v MasterChefu Slovenija.

'Učitelji so steber vsega, nikoli ni bilo drugače, nikoli ne bo drugače'
30. 03. 2019 07.00
Izobraževanje je najboljša naložba v prihodnost, njegov ključni steber pa so učitelji, so poudarili na prvi javni razpravi o spremembah v šolskem sistemu. In prav učitelja, ki že dolgo ni več zgolj reproducent znanja, je treba razbremeniti administrativnih bremen in predvsem povrniti zaupanje vanj.

Slovencem primanjkuje varnostne in obrambne vzgoje
29. 03. 2019 06.00
Slovenija praznuje 15 let v Natu, organizaciji, ki temelji na skupnem sodelovanju za učinkovitejše zagotavljanje varnosti. Naša država te zaveze že vrsto let ne izpolnjuje dovolj dobro. Ne razumemo več dobro, kaj je za varnost državljanov treba storiti, za vojsko porabimo premalo denarja. Krize, ki se bodo zgodile v prihodnosti, bi lahko imele za našo državo, če ne bomo spremenili razmišljanja, hude posledice.

'Več si sploh ne bi mogla želeti'
20. 03. 2019 10.06
Tekmovalka letošnje sezone šova MasterChef Slovenija nam je zaupala romantično zgodbo, kako je usoda v njeno življenje znova pripeljala njeno prvo ljubezen. Fant, ki jo je prvi poljubil, je po več letih težkih življenjskih preizkušenj postal njen mož.

'Na opustošenem planetu ne moremo živeti'
15. 03. 2019 09.27
Val podnebnih štrajkov je preplavil slovenska in svetovna mesta. Mladi so se v več kot 1650 svetovnih mestih pridružili okoljskim protestom in vzklikali 'ni planeta B' . V Ljubljani se jih je po ocenah organizatorjev zbralo med sedem do devet tisoč. Svoje zahteve so predali tudi premierju Marjanu Šarcu, ki pravi, da jih jemlje z vso resnostjo.

Slovenska pilotka, ki je v moškem poklicu orala ledino
08. 03. 2019 06.00
Marjana Dežnak je Slovenka, ki je orala ledino v komercialnem letalstvu v Jugoslaviji, saj je bila prva in dolgo časa edina ženska, ki je upravljala potniška letala. Delo je zaradi birokratskih ovir nadaljevala v Egiptu in končala na Nizozemskem, kjer je bila med prvimi kapitankami ogromnega boeinga 747. Ovire in šovinizem pa je premagovala z neverjetno trmo, ki jo je v družbi redko najti.

Izziv, ki poziva k samomoru, naj bi bil izmišljotina, a zato nič manj nevaren
01. 03. 2019 10.38
Izziv Momo je med slovenskimi osnovnošolci in srednješolci dobro poznan, k sreči pa ni poročil, da bi bili njegove žrtve. Izziv, ki se od lanskega poletja širi po celem svetu, naj bi pozival mlade k samomoru, a dokazov, da res obstaja, za zdaj ni. Je pa zaradi širjenja informacij o njem že nastala množična histerija, ki je lahko prav tako škodljiva, če ne celo bolj.

Ravnatelji in sindikalisti, ki zastopajo učitelje, na bojni nogi
22. 02. 2019 20.38
Po novem morajo učitelji oddelati 40 ur tedensko, toda sistem hkrati postavlja tudi stroge omejitve dodatnega dela učiteljev. Ravnatelji imajo tako skorajda zvezane roke, ko morajo ob bolniški odsotnosti učitelja poiskati nadomestnega. Učiteljem pa se lahko zgodi, da med šolskim letom zberejo premalo delovnih ur, ki jih morajo oddelati poleti, ko v šoli ni nikogar.

Ali so res preobremenjeni? Šolarji bodo povedali sami
21. 02. 2019 06.00
V zadnjem času je bilo v javnosti veliko govora o tem, kakšen vpliv ima na učence osnovna šola in ali jih preveč obremenjuje. Vedno bolj glasni so tudi pozivi po radikalnih spremembah v šolskem sistemu. Ni naključje, da so se na Zavodu za šolstvo ravno v teh dneh lotili izvajanja 'skrbno načrtovane' raziskave. Učenci šestih in devetih razredov bodo v anketi odgovarjali, kaj je tisto, kar jim povzroča morebitne občutke preobremenjenosti.

Šolski minister Pikalo prisluhnil avtorjem peticije o spremembah v šolstvu
12. 02. 2019 15.33
Minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo je sprejel avtorje peticije o potrebnih spremembah v šolstvu. Na sestanku so spregovorili o predlogih iz peticije in spremembah v sistemu vzgoje in izobraževanja, ki jih bodo ob pripravi novega strateškega dokumenta v šolstvu, t. i. Bele knjige, pripravili na ministrstvu.

'Direktorji so mi zagotovili, da primarno zdravstvo ne razpada'
11. 02. 2019 07.54
"Vprašal sem jih, kakšno je stanje in zagotovili so mi, da primarno zdravstvo ne razpada," je po sestanku z direkorji zdravstvenih domov dejal minister za zdravje Samo Fakin. Razmere v primarnem zdravstvenem varstvu so v zadnjih dneh razdelila mnenja zdravniških organizacij ter ministrstva za zdravje in ZZZS glede obremenjenosti zdravnikov.

Tudi ocene iz športa, glasbene, likovne umetnosti, tehnike lahko odločajo pri vpisu v srednjo šolo
05. 02. 2019 08.57
Začne se že v sedmem razredu. Učenci in njihovi starši mrzlično seštevajo ocene, ki prinašajo točke za vpis v srednjo šolo. Ali je prav, da tudi ti vzgojni predmeti štejejo enako kot matematika, slovenščina, zgodovina ... Koliko na ocene vplivajo talent, nadarjenost, telesne predispozicije? Kaj in kako učitelji ocenjujejo?

'Žrtvoval' svoje dolge lase
06. 02. 2019 06.00
Priljubljeni kolumbijski zvezdnik Maluma, ki so ga v preteklosti že večkrat kritizirali zaradi besedil pesmi, videospotov in videza, je s posebno gesto presenetil marsikoga. 25-letnik se je poslovil od svojih dolgih las. Za to odločitev je imel zelo dober, srčen razlog.

'Nesmiselno bi se bilo vračati k razpravi, ali so zasebne šole potrebne ali ne'
05. 02. 2019 12.14
V več let trajajočo razpravo o uresničitvi odločbe ustavnega sodišča glede financiranja zasebnih osnovnih šol se je s posvetom v predsedniški palači vključil tudi predsednik Borut Pahor. Večina sodelujočih se je strinjala, da so zasebne šole postale pomemben in dobrodošel del slovenskega izobraževalnega sistema, bo pa treba urediti še nekaj stvari, npr. financiranje.

Ponarejene hrvaške diplome: različni fonti, napačni žigi in logotipi fakultet
02. 02. 2019 19.56
Hrvaško pretresa škandal s ponarejenimi diplomami med profesorji. Za eno od profesoric se je izkazalo, da je kar 18 let poučevala na podlagi lažne diplome. Med 280 doslej preverjenimi profesorji so našli že tri takšne primere. Ministrica za šolstvo je jasna: sledijo odpovedi in prijava tožilstvu.

Učiteljem plačana nadomeščanja, s katerimi bo presežena tedenska učna obveznost
01. 02. 2019 15.53
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je osnovnim in srednjim šolam poslalo okrožnico z navodili, kako evidentirati in izplačevati ure, ki jih učitelji opravijo kot nadomeščanja. Iz navodil med drugim izhaja, da bodo plačana vsa nadomeščanja, ki jih bo učitelj izvajal kot pouk in bodo presegla tedensko učno obveznost učitelja.

Bomo ukinili ocene, domače naloge in maturo?
28. 01. 2019 19.03
Začelo se je zbiranje podpisov za spremembo šolskega sistema. Peticija pa bo očitno razburkala in razdelila ne le slovenskih staršev, pač pa kar širšo javnost. Bodo slovenske šole po novem popolnoma drugačne?

'Učitelji so kot kiparji, ki oblikujejo mladega človeka'
27. 01. 2019 07.00
Prof. dr. Uroš Ahčan se je javnosti in svetovni zdravstveni stroki nazadnje v spomin vtisnil oktobra lani, ko je s svojo ekipo v UKC Ljubljana bolnici presadil nos, ki je "zrasel" na podlahti in je bil oživčen in oživljen. Proč od soja žarometov in brez pozornosti javnosti je v tem tednu opravil prvo fazo druge tovrstne operacije.

Pink je prekipelo: srednješolci ob srečanju z domorodci nosili kape s Trumpovim sloganom
25. 01. 2019 18.03
Glasbenica Pink je znana po svoji temperamenti naravi, trdnih stališčih in ostrih besedah. Prav s slednjimi pa ne skopari - tudi, če se mora zaradi tega kasneje opravičevati. No, po nedavnem incidentu je dejala, da se za svoje besede ne namerava opravičiti in da stoji za njimi, tudi, če to pomeni, ''da stoji sama.''

Prav posebno doživetje je, ko srečaš avtorja knjige
20. 01. 2019 00.12
Če gre verjeti statistiki, potem nas Estonci krepko premagujejo v bralnih navadah. Letno povprečni Estonec porabi za knjige in časopise 200 evrov, na dan pa branju v povprečju nameni 13 minut. A tudi pri njih, tako kot v večini drugih držav EU, trend pada. O bralni kulturi, razmerah v državi, pa tudi učinkih e-uprave in e-volitev smo se pogovarjali z estonsko pisateljico Hilli Rand.

V jedilnici, zgrajeni za 250 učencev, jih obeduje skoraj 700
27. 12. 2018 06.00
Osnovno šolo 8 talcev v Logatcu obiskuje 777 učencev, kar je več, kot jih šola premore. Pouk včasih poteka kar v knjižnici ali celo na hodniku. Ravnateljica izpostavlja prevelik hrup, ki so mu zaradi prenatrpanosti izpostavljeni tako učitelji kot učenci. Kaj na to pravi občina? Medtem so stisko na logaški šoli nekateri izrabili za politične namene, češ da so za gnečo krivi otroci priseljencev – iz bližnjega azilnega doma sta na celi šoli trenutno dva.

Računsko sodišče: slovenske šole ne ravnajo dovolj učinkovito s hrano
20. 12. 2018 10.59
Računsko sodišče je izvedlo prečno revizijo pravilnosti in učinkovitosti ravnanja s hrano v šestih osnovnih šolah. Ocenili so, da ena od šol ne ravna pravilno s hrano, ostale pa s pridržkom. Prav vse so se izkazale kot zgolj delno učinkovite pri ravnanju s hrano. Zato so zaključili, da šole učencem sicer ponujajo uravnoteženo prehrano, vendar bi lahko storile več, da bi jo učenci tudi pojedli, ter učinkoviteje ravnale z odpadno hrano.

Mačehovska poteza fakultete za strojništvo: sredi leta novi pogoji
19. 12. 2018 18.58
Fakulteta za strojništvo si je privoščila mačehovsko potezo do otrok, ki so se pred štirimi leti odločili za srednjo strojno šolo. Kar sredi šolskega leta, ko se dijaki pripravljajo na maturo, so zaostrili vpisne pogoje za univerzitetni študij strojništva. Za maturitetni izbirni predmet so določili izključno matematiko.