učitelji

Kako je biti šolar danes, kako je bilo pred 30, 60 leti?
28. 08. 2018 16.26
Še slab teden in znova bo zazvonil šolski zvonec, 21.874 otrok ga bo slišalo prvič. Ponosni starši bodo prvošolčkom nadeli rumene rutice in jih pospremili na prvo pot v svet knjig in znanja. A kaj otrokom in staršem prinaša ta čas? Kako je biti šolar danes, kako je bilo pred 30, 60 leti? Kaj se je najbolj spremenilo?

Enoletnica se je na Hrvaškem utopila v vedru vode
28. 08. 2018 13.56
Na Hrvaškem je enoletna deklica padla v vedro vode in se utopila. Mama, ki je sicer bila v hiši, a ne v istem prostoru, je prišla prepozno. Otrok se lahko utopi v nekaj sekundah - v času, ki ga porabite, da odgovorite na telefonski klic, opozarjajo na NIJZ.

Ste za country ples?
13. 08. 2018 20.34
Ta konec tedna je bilo Zbiljsko jezero v duhu ameriške kulture, še posebej country glasbe in plesa. Priznani domači in tuji učitelji country line dancinga so z delavnicami navduševali predvsem tiste, ki so se s plesom srečali prvič. Nekaj korakov se lahko zdaj naučite z našo Tanjo Divac.

Ravnatelji in učitelji zaradi novega pravilnika v skrbeh
13. 08. 2018 19.22
Preverili smo, katere so novosti, ki jih polnoletnim dijakom prinaša novi pravilnik o šolskem redu v srednjih šolah. Ta med drugim določa, da si lahko dijak izostanek od pouka opraviči kar sam. Novi pravilnik že zdaj skrbi ravnatelje pa tudi učitelje, ministrstvo pa za pripombe noče slišati.

Ko smo za vse otrokove težave in stiske krivi starši
07. 08. 2018 13.48
O tem, da je vse več mladostnikov in otrok v stiski, da doživljajo napade panike, da se soočajo s tesnobo, da imajo osebnostne motnje, depresije, da so mnogi agresivni, mnogi avtoagresivni, poslušamo in beremo že več let. A pogled na te stvari tako od daleč ni prav nič boleč. Pač, pomislimo, že nekaj ne "štima" v tej družini, če imajo težave z otrokom. Zagotovo ne delajo česa prav. Ko pa enkrat kaj takšnega doživiš pobliže ali spoznaš pri kakšnem prijatelju, sorodniku, hitro spremeniš stališče.

Pes Stormy pretekel avstralski polmaraton: osvojil medaljo in srca Avstralcev
31. 07. 2018 13.38
Psa mešanca po imenu Stormy so nagradili z medaljo, potem ko je pretekel 21-kilometrski polmaraton v avstralski divjini in osvojil srca ljudi. Pripadal naj bi tamkajšnji aboriginski skupnosti, a ker po koncu teka enoletnega psa nihče ni vzel oziroma prišel iskat, so ga odpeljali čuvaji. Zdaj pa se mu, kot laže, obeta lepše življenje - številni se namreč že zanimajo za njegovo posvojitev.

Triletni otrok ne razume, zakaj je moral od doma
24. 07. 2018 20.58
Mnogi otroci imajo nemiren spanec. Mnogi prvih nekaj let življenja resno preizkušajo meje še vzdržljivega motenja spanca svojih staršev, pa najsi bo nočni jok posledica strahu, bolezni, mokre plenice ali polne lune. Ko otroka starš vzame k sebi, ga stisne in nežno zaziba, se čez čas spanec praviloma mirno nadaljuje za oba.

Dobrodošli, to je Evropa!
06. 07. 2018 23.19
Ko je Thibaut Courtois ubranil strel Neymarju, se Evropa ni toliko veselila, kolikor se je Južna Amerika prijela za glavo. Še petič bodo na 21. svetovnem prvenstvu v polfinalu samo evropske reprezentance.

Nesreče s smrtnim izidom: motoristi jih največkrat povzročijo sami
02. 07. 2018 11.45
Lani poleti je umrlo 13 motoristov, letos pa so ceste med motoristi zahtevale že šest življenj. Poletni meseci so za motoriste najnevarnejši, saj se takrat zgodi skoraj polovica prometnih nesreč, zato Agencija za varnost prometa in Policija udeležence v prometu pozivata k dodatni pazljivosti. Kot opozarjajo: povzročitelji prometnih nesreč s smrtjo ali hudo telesno poškodbo so v večini primerov ravno motoristi sami.

Grožnje s smrtjo zaradi pravilnikov v ženski obliki
19. 06. 2018 12.37
Naslednja tri leta bodo vsi pravilniki Filozofske fakultete zapisani v ženski obliki. Kar bo videti nekako takole: "Obveznost študentk je opraviti vse izpite." Stavek bo veljal tako za študentke, kot za njihove moške kolege. Gre za gesto enakopravnosti žensk v jeziku in Filozofska fakulteta tu ni odkrila nič novega.

S pomočjo tujih jezikov do osebnostne rasti otrok
18. 06. 2018 00.01
Znanje tujega jezika ni nujno težavno, če se ga uči na igriv način. Še posebno poleti! Učenje bi moralo biti sproščeno in umirjeno, da lahko hkrati spodbuja domišljijo in odpira mislim prosto pot. Širi besedni zaklad, ob tem pa ustvari še celo zakladnico drugih znanj. Med drugim je pomembno, da otroci krepijo tudi socialne veščine.

Francoski parlament potrdil prepoved mobilnikov v šolah
07. 06. 2018 20.10
Poslanci spodnjega doma francoskega parlamenta so podprli predlog zakona, ki predvideva prepoved mobilnih telefonov v javnih šolah. O zakonu, ki bo, če bo sprejet, začel veljati z novim šolskim letom, bo zdaj razpravljal še francoski senat. Narodna skupščina je začela tudi razpravo o dveh predlogih zakona o boju proti širjenju lažnih novic

Ženski zapor prihodnosti, dom za ostarele z živalskim vrtom, osveženi Rog
07. 06. 2018 14.27
Kako bi bil lahko videti ljubljanski UKC, kako nekdanja tovarna Rog? Ali je slovenska arhitektura pripravljena na spremembe pri načrtovanju stavb, ki jih danes sploh še ni? Šole, študentski domovi, vojašnice, zdravstveni domovi, zapori, azilni domovi že na pogled vzbujajo togo, formalno strukturo. Kako bi jih študenti arhitekture rešili iz teh okov? O dilemah, problemih in rešitvah v arhitekturi so pripravili razstavo.

Drznil si je utišati sodnika MasterChefa
25. 05. 2018 22.02
Siniša Vasiljev se je med izločitvenim testom povsem osredotočil na pripravo torte iz rdeče pese. Ker bi ga Luka Jezeršek s svojim pozivom skoraj vrgel s tira, ga je enostavno prekinil. In kako drzno potezo sicer nadvse nadebudnega mladega kuharja komentira Luka?

Kaj pa šolstvo? Politiki se radi pohvalijo z uspehi, glede težav pa so tiho
24. 05. 2018 14.29
Z dosežki učencev in dijakov se politiki radi pohvalijo, ne komentirajo pa nezadovoljstva učencev, učiteljev in staršev s šolo, tega, da je naš šolski sistem en od tistih v Evropi, ki so najmanj socialno pravični, pa tudi tega ne, da naraščajo psihične težave med otroki in mladimi. S peticijo zdaj šolniki pozivajo kandidate, naj se vendarle opredelijo do odprtih izzivov slovenskega šolstva.

TOM telefon: Halo, kaj naj naredim?
18. 05. 2018 07.11
To ni branje za tiste, ki kličejo na brezplačno telefonsko številko 116 111, kjer vedno čaka 137 prostovoljcev, da pomagajo otrokom. To je branje za starše, prijatelje in tiste, ki mislimo, da te otroke razumemo. In da vemo več kot oni.

KOMENTAR: Naši otroci preveč na internetu - resno?!?
15. 05. 2018 14.18
Starši serijsko kritiziramo naše otroke, nergamo, se pritožujemo, češ da so preveč na pametnih telefonih, da so odvisniki od interneta, ker jih nič več ne zanima. A pri tem ne vidimo, da v resnici sami delamo enako. In da nam v resnici njihovi pametni telefoni velikokrat tudi koristijo, saj bi sicer naš dragoceni čas, ki ga namenimo tudi našim pametnim telefonom, morali posvetiti njim.

Kaj in koliko se v šolah učijo o drugi svetovni vojni?
08. 05. 2018 13.28
Ponekod do druge svetovne vojne sploh ne pridejo, nekateri učitelji ob tej temi še vedno doživljajo pritiske. Snov o drugi svetovni vojni je sicer na vrsti čisto na koncu devetletke, v gimnaziji tik ob koncu četrtega letnika. Ker ni časa, pripovedujejo profesorji, poenostavljamo.

Roger Waters v Zagrebu: Trump je svinja
07. 05. 2018 12.27
Legendarni 74-letni rocker Roger Waters je po sedmih letih spet obiskal hrvaško prestolnico. V Zagreb je, kot običajno, romalo tudi na tisoče Slovencev. Waters je priredil spektakel, ki je hkrati opomin, da imamo samo eno življenje in da se, če se odločimo, lahko upremo vsemu slabemu, kar se dogaja v svetu.

Spolne zlorabe: 'Občutek krivde je prisesan nate, odpustiti si moraš za nekaj, za kar nisi sam kriv'
07. 05. 2018 07.40
Amadea. 23-letnica, ki se je iztrgala iz bolečega oklepa spolne zlorabe. Danes je uspešna, simpatična mlada ženska, obraz Unicefove kampanje, ki odpira vrata najbolj skritih zločinov. Storilec je lahko kdorkoli – ženske ali moški, ne glede na kulturo, družbeni status, višino prihodkov. "Žrtve morajo spregovoriti, dati bolečino iz sebe," pravi Amadea.

Lažne novice: kako jih prepoznati, na koga se zanesti, kje biti previdni?
29. 04. 2018 06.00
Tako imenovane lažne novice oziroma dezinformacije, ki so namerno posredovane v javnost, so že nekaj časa vse bolj naraščajoča težava, s katero se ukvarjajo vsi: mediji, novinarji, raziskovalci, strokovnjaki za medije in tehnologijo, uporabniki, javnost ... Marca je skupina uglednih tujih raziskovalcev s prvopodpisanim profesorjem Davidom Lazerjem v reviji Science objavila članek "Znanost lažnih novic".

Ksenija Benedetti ne razmišlja o politiki. 'Od takega življenja se umikam'
24. 04. 2018 06.00
Doslej je skrbela za to, da naša država oziroma njeni predstavniki vselej pustijo dober vtis v mednarodnem svetu in doma, odslej pa bo skrbela za to, da bodo znanje o lepem vedenju učitelji prenašali na otroke. Ksenija Benedetti pravi, da ljudi uči spoštovanja. V pogovoru nam je razkrila, kateri protokolarni dogodki so se ji najbolj vtisnili v spomin, pa tudi, kako si polni baterije in zakaj skriva tetovaže.

'Trump je zelo drugačen. Gre za jezikovno presenečenje stoletja'
21. 04. 2018 08.00
Kakšna prihodnost čaka slovenščino in ali ji vplivi iz angleščine in drugih jezikov škodijo ali koristijo? Kako rešiti problem sporazumevanja z migranti, ki prihajajo v našo državo? O tem smo se pogovarjali z legendarnim britanskim jezikoslovcem Davidom Crystalom, ki med drugim pravi tudi, da je Trump jezikovno presenečenje stoletja.

Več kot štiri tisoč tretješolcev preverjalo znanje slovenščine
04. 04. 2018 12.16
4415 tretješolcev iz 110 osnovnih šol je sodelovalo na poskusnem preverjanju znanja slovenščine, v torek pa bodo preverili še znanje matematike. Kot je pojasnil direktor Državnega izpitnega centra Darko Zupanc, bodo ugotovitve preverjanja pomembne za nadaljnje načrtovanje aktivnosti v šolah in spremljanje razvoja otrok.

Najboljša učiteljica na svetu uči v okolju z najvišjim številom umorov v Britaniji: učenci pišejo nalogo v kopalnici
20. 03. 2018 09.57
Britanska učiteljica Andria Zafirakou je postala najboljša učiteljica na svetu, za kar je prejela milijon ameriških dolarjev nagrade. Andria poučuje umetnost, za svoje učence pa pravi, da so "neverjetni". Nominirali so jo, ker je predana in sposobna iz vsakega od njih zvleči nek potencial. Med 40 finalisti je bila tudi Srbkinja Željana Radojičić - Lukić.

Politični potres v Sloveniji: Cerarjev mandat po mnenju tujih medijev zaznamovala Hrvaška in padanje podpore
15. 03. 2018 12.08
Tuji mediji, ki pišejo o odstopu slovenskega premierja Mira Cerarja, izpostavljajo, da ga je odnesel projekt drugega tira, da pa bi si lahko odstop razlagali tudi kot predvolilno potezo, saj je njegova stranka izgubila doberšen del podpore.

FOTO: 17 minut molka za 17 žrtev strelskega poboja na ameriški srednji šoli
15. 03. 2018 08.23
Ameriški srednješolci so s 17 minutami molka počastili spomin na 17 žrtev streljanja na srednji šoli v Parklandu. Potem so protestno odkorakali na ulice in šolska dvorišča ter pozvali Belo hišo, da sprejme smiselne ukrepe proti pobojem na srednjih šolah.

KOMENTAR: O ugledu, poštenju in tistih nekaj evrih
14. 03. 2018 18.14
40.000 učiteljev, učiteljic, profesorjev, vzgojiteljev ... stavka. Predstavljam si, da sedijo v zbornicah ter ob kavi in piškotih razpravljajo o stanju v družbi in usodi svojega poklica. Dogajanje bi zlahka zamenjal za sedmino za ponoči preminulim Stephenom Hawkingom, ki je s svojimi knjigami za moje zanimanje ter razumevanje fizike in vesolja naredil več kot na celoten šolski sistem.

FOTO in VIDEO: Štrukelj: Ne prenesemo, da se kdo norčuje iz našega dela
14. 03. 2018 05.57
Na 11 shodih ob današnji stavki v vzgoji in izobraževanju se je v različnih krajih po državi zbralo skupaj več kot 15.000 ljudi. V vrtcih in osnovnih šolah so kljub stavki sprejeli približno 8000 otrok, je dejal glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. Izrazil je zadovoljstvo, ker stavka dobiva na zagonu in se razpoloženje stavkajočih radikalizira.

Novi zakon, novo upanje za otroke z avtizmom?
06. 03. 2018 07.16
Mnogo otrok z avtizmom bi pri nas lahko hodilo v običajno šolo, saj so se zmožni normalno učiti. A ker je njihovo vedenje drugačno, se morajo šolati na domu ali v šolah za otroke s posebnimi potrebami. Zato mnogokrat ne dosežejo tega, česar so sposobni oziroma si želijo. To bi se lahko spremenilo, če bi se dopolnil zakon, ki bi tem otrokom kot tudi ostalim s posebnimi potrebami omogočil, da bi dobili spremljevalca.