učni

OŠ Cirila Kosmača: dolgoročni cilj je ozaveščanje mladih o pomembnosti zdravja, kamor sodi tudi prehrana
18. 03. 2020 05.37
Za nami sta že dve oddaji druge sezone Mali šef Slovenije, kar pomeni, da imamo tudi že dva para otrok, ki se bosta pomerila v polfinalu. Naj spomnimo, da se pari tudi tokrat potegujejo za naziv "Mali šef Slovenije" in denarno podporo, s katero bodo pomagali svoji šoli pri nakupu nečesa, kar res potrebuje. Medtem ko bomo budno spremljali kuharske spretnosti tekmovalcev in držali pesti zanje, pa se bomo na naši spletni strani spominjali tudi lanskih tekmovalcev. Med drugim bomo preverjali, kako so ti vplivali na dogajanje na svojih šolah ter kako so šole vnovčile denarno pomoč, ki so jo prejele. Za začetek pokukajmo v OŠ Cirila Kosmača v Piranu, ki sta jo lani zastopala Maša in Martin.

Mesto, kjer je covid-19 v Italiji izbruhnil, prvi primer uspešnosti karantene
17. 03. 2020 18.28
Italijansko mesto Codogno je bilo prvo mesto v Evropi, kjer se je življenje ustavilo zaradi covida-19. Od tam prihajajo spodbudne novice o zajezitvi virusa, ki pa jih spremljajo pretresljive zgodbe o umrlih in strah pred ponovnim zagonom. Kot je povedal eden od prebivalcev, se mesto in družba za vedno spreminjata.

Se bo šolsko leto resnično zavleklo v poletje ter zakaj se otroci potem sedaj učijo na daljavo?
16. 03. 2020 13.40
Z današnjim dnem so svoja vrata po vsej Sloveniji zaprle vzgojno-izobraževalne ustanove, učenci pa so tako sedli za knjige in delovne zvezke (pa tudi računalnike in tablice) kar doma. Pouk namreč poteka na daljavo, nemalo prahu pa je dvignila novica, da se bo verjetno zavlekel celo v poletje. A pri tem se zastavljata vprašanji, ali je v tem primeru pouk na daljavo smiseln ter ali bodo učenci ostali brez dela počitnic?

Osnovna šola Gustava Šiliha Velenje
24. 02. 2020 07.30
Osnovna šola Gustava Šiliha je ena izmed 6 osnovnih šol Mestne občine Velenje in v njej nove in nove generacije gulijo klopi že 65 let. Z veseljem se pridružujejo najrazličnejšim projektom in prejeli so že številna priznanja s področja raziskovalnega dela. Glede tega, kako bi porabili denar, imajo več predlogov.

Osnovna šola Antona Ukmarja Koper
24. 02. 2020 07.30
Osnovna šola Antona Ukmarja Koper, ki jo obiskuje kar 733 učencev, stoji v Kopru na lokaciji s čudovitim pogledom na morje. Pohvalijo se lahko, da so vključeni v številne projekte, ki promovirajo zdrav življenjski slog in sledijo sodobnim trendom učenja. Potrebujejo novo učilnico, da bi otrokom omogočili otrokom še bolj prijazen učni pristop.

'Sivo steno bolnišnične sobe zamenja veselje, za nekaj časa pozabijo na bolečino in strah'
26. 01. 2020 16.51
Tadeje Jutraž iz Ljubljane je navezala tesen stik s svojo sestrično, Slovenko po rodu Andreo Mwalula, ki se je v otroštvu preselila v Zambijo in tam s svojimi prihranki odprla izobraževalni center za otroke, ki imajo raka. Jutraževa je začutila stisko bolnih zambijskih otrok, ki jim država ne nudi spodobne podpore, zato je sestrični priskočila na pomoč in jo obiskala v Zambiji.

SŠOF se bo morala izseliti iz Križank, SVIZ: Selitev bi poslabšala kakovost delovanja
10. 12. 2019 13.23
Sviz se je pridružil podpisnikom peticije Križanke niso naprodaj – reševanje Srednje šole za oblikovanje in fotografijo Ljubljana v nasprotovanju preselitve šole iz kulturnozgodovinskega bisera, Plečnikove mojstrovine. Šola se bo namreč morala jeseni 2022 iz Križank izseliti.

Celjskim gorskim reševalcem že drugič ukradli opremo, v koči na Zelenici izginile žolne
05. 12. 2019 13.04
Celjski gorski reševalci so doživeli pravi ledeni tuš. Medtem ko so ponudili svojo brunarico na Okrešlju za oporiščno točko delavcem, ki sanirajo nedavno pogoreli Frichaufov dom, so neznanci vlomili vanjo in jim ukradli gorsko reševalno opremo, vredno več kot 3.500 evrov. Junaki, ki rešujejo življenja, bodo zdaj imeli še težjo nalogo – opremo bodo morali nositi iz doline. Iz koče na Zelenici pa so neznanci odnesli 10 lavinskih žoln.

'Naše izkušnje kažejo, da revščina močno vpliva na otrokov razvoj'
17. 10. 2019 17.13
Zakaj morajo otroci izstopiti iz avtobusa, če jim njihovi starši ne morejo plačati šole v naravi? Zakaj ne smejo plesati na valeti, če starši nimajo denarja za plačilo plesnih vaj? O tem, da bi morali imeti vsi otroci enake možnosti in kako neenakost zaznamuje njihova življenja, so ob mednarodnem dnevu boja proti revščini spregovorile tri predstavnice programa Botrstvo in ZPM Ljubljana Moste-Polje.

Šarec: Učiteljski poklic mora biti cenjen in vanj starši ne smemo posegati
05. 10. 2019 07.00
Več kot sto držav po vsem svetu praznuje svetovni dan učiteljev, tokrat že 26. leto zapored. ''Noben človek ne pozabi dobrega učitelja vse življenje,'' je povedal predsednik vlade Marjan Šarec. ''Trud učitelja, trud profesorja, trud tistega, ki je odgovoren za mlado generacijo, pravzaprav nikoli ne more biti v resnici dovolj plačan,'' se zaveda premier ter dodaja, da ta poklic terja veliko časa, veliko priprav in veliko vztrajnosti.

'Predstavljate si, Srđan Milovanović poje v narodno-zabavnem ansamblu. Kakšna šala'
19. 09. 2019 06.00
Srđan Milovanović je diplomirani anglist, prevajalec, pevec in sinhronizator risank, ki se zadnja leta posveča tudi muzikalom. Ljubezen do glasbe in nastopanja pa ga je pripeljala tudi v šov Znan obraz ima svoj glas.

Matthew McConaughey je postal profesor na univerzi
29. 08. 2019 07.00
Simpatični igralec Matthew McConaughey že več let pomaga študentom radia, televizije in filma na teksaški univerzi v Austinu. Ker se je izredno izkazal v vlogi učitelja in mentorja, so ga nedavno zaposlili kot profesorja. Z delom začne že to jesen.

'Ponoči so morali otroci in mačeha v gozd, kjer je zahteval, da si skopljejo grobove'
28. 07. 2019 07.00
Že zjutraj pritegne mojo pozornost otroški jok. Vselej, ko ga zaslišim, me spreleti srh. V misli se mi prikradejo zgodbe otrok, ki so in še sestavljajo naš vsakdan. Pa naj si bo na taborih, letovanjih, potovanjih, varstvu otrok, učni pomoči ali v družinah, kamor nas vodi klic za pomoč. Pogled se ustavi pri materi, ki otroka vleče za lase.

'Včasih živimo v mehurčku in preziramo trpljenje ljudi okoli nas'
21. 07. 2019 18.00
Živeti življenje za druge, za tiste otroke, ki nimajo sreče, da bi jim narava namenila največje bogastvo – zdravje. To je zgodba Slovenke po rodu Andree Mwalula, ki se je v otroštvu preselila v Zambijo. S svojimi prihranki je odprla izobraževalni center za otroke, ki imajo raka in je zato bolnišnica njihov drugi dom. Z nami je delila svojo zgodbo in misli.

Srčni kirurg Klokočovnik iz UKC Ljubljana odhaja v Beograd
04. 07. 2019 17.43
Srčni kirurg Tomislav Klokočovnik bo po odhodu z Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana sodeloval z beograjskim Inštitutom za kardiovaskularne bolezni Dedinje. V kliničnem centru zagotavljajo, da delo na področju srčne kirurgije v času njegove odsotnosti poteka nemoteno in po planu operacij, za kar skrbi ekipa osmih srčnih kirurgov.

Avtomobili prihodnosti, zakonodaja preteklosti
25. 06. 2019 07.00
Zagotovo si že lahko zamislite avtomobil, v katerega boste zjutraj sedli, med vožnjo prelistali časopis in popili kavo, medtem ko vas bo popolnoma avtomatiziran 'osebni šofer' dostavil do službe? To je prihodnost avtomobilske industrije, so si enotni inženirji. A zakonodaja ostaja še iz enega drugega časa. Prav za njeno spremembo pa je potrebnih čim več testiranj in dokazov, da je tak način vožnje varnejši.

Panasonic v Hočah odprl učni center
13. 06. 2019 19.10
V Hočah pri Mariboru je japonski Panasonic odprl svoj prvi učni center v Sloveniji. In od tega bodo imeli koristi tudi dijaki. V centru, ki omogoča različne simulacije, bodo lahko spoznali najsodobnejše tehnologije in se učili tudi v praksi. Panasonic ima sicer učne centre tudi drugod po Evropi, v slovenskem pa so danes z izobraževalnimi ustanovami podpisali pismo o nameri.

Ker so učencem želeli pomagati z delnim ocenjevanjem, so si na glavo nakopali šolsko inšpekcijo
11. 06. 2019 10.18
Vprašati se moramo, kakšno šolo si želimo? Takšno, kjer bodo učitelji sledili zmožnostim in potrebam naših otrok, ali šolo, kjer bodo učitelji dosledno sledili neživljenjskim pravilnikom, ki jih pišejo uradniki, ki - razen svoje mladosti - v šolskih klopeh niso preživeli niti dneva več? Najbolje bi bilo, če bi lahko združili oboje, a očitno to še vedno ni povsem mogoče. Tokrat se je zapletlo zaradi delnega ocenjevanja, ki ga pravilnik ne dovoljuje. A tudi ne prepoveduje.

Kako izbrati najboljši stolček za hranjenje?
07. 05. 2019 00.01
Čas za mizo je nekaj posebnega, saj se med obedovanjem odvija veliko družinskih procesov. To je delček dneva, kjer si družinski člani podelijo svoje misli, doživetja, se sproščeno pogovarjajo, obujajo spomine in krepijo svoj običaj. Prav tako skupni obroki omogočajo umiritev od napetega dneva. S tovrstnim ritualom ne hranite le fizičnega telesa, ampak svojo ter družinsko psihično, čustveno ter celo intelektualno plat. V idealnem primeru vsa družina sodeluje pri obredu skupnega obedovanja.

Tekmovalce in sodnike je presenetil s pogumno odločitvijo
11. 04. 2019 13.00
Devet tekmovalcev, ki jim včeraj ni uspelo priti na balkon, in Klemen Lampič, ki ga je vodja rdečih poslal nazaj v bitko, se bodo nocoj pomerili v parih. Ko bodo mislili, da je presenečenj konec, bodo ostali odprtih ust.

Marquez o rojaku: Jorge se privaja težje, kot je Honda pričakovala
05. 04. 2019 10.50
"Sestavili so sanjsko moštvo," je zgolj ena izmed opazk, ki so jih novinarji in motociklistični poznavalci podali pred začetkom letošnje sezone, ko je postalo jasno, da bosta pri moštvu Honde skupaj tekmovala Marc Marquez in Jorge Lorenzo. Po uvodnih dveh dirkah pa postaja jasno, da bo Lorenzo potreboval še nekaj časa, da se privadi na nov motocikel.

Začrtani prvi okviri za reševanje primarnega zdravstva
03. 04. 2019 13.29
Minister za zdravje Aleš Šabeder, predstavniki koordinativnega telesa družinske medicine in ZZZS so se dogovorili, da čim prej pripravijo razpis specializacij in anekse k splošnemu dogovoru, s katerimi bi razbremenili družinske zdravnike. Ti namreč že dlje časa opozarjajo na nevzdržne razmere zaradi obremenjenosti, v več zdravstvenih domovih so zagrozili s kolektivnimi odpovedmi.

Po 30 letih se jezero počasi vrača, načrti z njim pa so zelo ambiciozni
22. 03. 2019 07.39
Ob svetovnem dnevu voda je prav, da se posvetimo tudi našim rekam. Tokrat predstavljamo pregrado Vonarje na reki Sotli, ki končno doživlja svojo prenovo. S tem naj bi znova oživeli nekoč eno večjih slovenskih jezer – Vonarsko jezero. To mejno jezero poleg poplavne zaščite prinaša tudi nove možnosti za razvoj turizma v dveh občinah, Podčetrtku in Rogaški Slatini. A do gradnje eko naselij je še dolga in strma pot.

Osnovna šola Dragomelj
18. 03. 2019 08.51
V Osnovni šoli Dragomelj v osrčje delovanja postavljajo dobrobit vsakega učenca - vsakomur ponudijo varno in spodbudno okolje, najbolj pa potrebujejo oder za nastopanje. Učenci so predlagali tudi nakup knjig za šolsko knjižnico.

Ali so res preobremenjeni? Šolarji bodo povedali sami
21. 02. 2019 06.00
V zadnjem času je bilo v javnosti veliko govora o tem, kakšen vpliv ima na učence osnovna šola in ali jih preveč obremenjuje. Vedno bolj glasni so tudi pozivi po radikalnih spremembah v šolskem sistemu. Ni naključje, da so se na Zavodu za šolstvo ravno v teh dneh lotili izvajanja 'skrbno načrtovane' raziskave. Učenci šestih in devetih razredov bodo v anketi odgovarjali, kaj je tisto, kar jim povzroča morebitne občutke preobremenjenosti.

Se bo prvorojeni otrok kraljevih zakoncev šolal v ameriški šoli?
18. 02. 2019 11.15
Prvi otrok vojvodinje Meghan Markle in princa Harryja se še ni rodil, v javnosti pa so se že pojavila namigovanja, da bi kraljeva zakonca utegnila svojega prvorojenca oziroma prvorojenko čez nekaj let poslati na šolanje v ameriško šolo.

'Invalidni otroci morajo postati pri določenih opravilih samostojni'
15. 02. 2019 06.09
Otroci z oddelka za rehabilitacijo na inštitutu Soča se bodo lahko po novem učili spretnejše vožnje z invalidskim vozičkom. Dobili so namreč učni poligon, ki posnema stanje na cesti. Na ta način bodo razvijali večjo mobilnost in samostojnost pri vključevanju v zunanji svet.

Šolski minister Pikalo prisluhnil avtorjem peticije o spremembah v šolstvu
12. 02. 2019 15.33
Minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo je sprejel avtorje peticije o potrebnih spremembah v šolstvu. Na sestanku so spregovorili o predlogih iz peticije in spremembah v sistemu vzgoje in izobraževanja, ki jih bodo ob pripravi novega strateškega dokumenta v šolstvu, t. i. Bele knjige, pripravili na ministrstvu.

Marčič na Dakarju nič več le učenec: 'Računam na visok rezultat v svojem razredu'
19. 12. 2018 14.24
Vzdržljivostni reli Dakar, v izvedbi leta 2019 se bo začel 6. januarja, bo imel tudi tokrat slovenski pridih. Simon Marčič bo petič nastopil na enem najtežjih tekmovanj na svetu, njegove želje pa segajo višje kot v prejšnjih letih, saj meni, da je počasi že prerasel učni proces na Dakarjih.

'Ne morem verjeti, da se lahko zgodi kaj takega'
16. 10. 2018 08.43
Alojz Misja še danes predeluje presenečenje, ki so mu ga pripravili ustvarjalci oddaje Dan najlepših sanj na pobudo njegovega sina Aleša. Za seboj ima že dve učni uri, njegov učitelj baritona pa je član slovenskega narodno-zabavnega ansambla.