učni

'Vsak romski otrok, ki pot nadaljuje v srednjo šolo, je pravi čudež'

20. 05. 2023 08.15

Minila so desetletja poskusov, kako otroke iz težavnih socialnih okolij, tudi romske otroke, vključiti v šole, ki so sicer obvezne. Kako jim zagotoviti normalnejše življenjsko okolje in jim omogočiti zaposlitve. In ne le, da jugovzhod Slovenije pri tem ni bil najbolj uspešen, podatki kažejo, da gre še celo vedno bolj na slabše. Od 439 romskih otrok v Novem mestu, ki bi med letoma 2017 in 2021 lahko dokončali osnovno šolo, jih je namreč devetletko zaključilo le 28.

W.A.S.P.: 40 let metal šok'n'rolla

15. 05. 2023 15.02

W.A.S.P. je najbolj trdoživa heavy metal zasedba z zahodne obale ZDA, ki jo vodi neumorni Blackie Lawless. Skupina je kljub njegovi poškodbi hrbtenice nastopila v razprodanem Kinu Šiška in dala jasno vedeti, zakaj so že štirideset let tako priljubljeni pri svojih oboževalcih.

Za očeta 13-letnika odredili 30-dnevni pripor

05. 05. 2023 08.21

Ob polnoči se je v Srbiji začelo tridnevno žalovanje, ki ga je srbska vlada razglasila zaradi tragedije, ki se je zgodila na eni od beograjskih osnovnih šol. 13-letni učenec je med strelskim pohodom ubil devet ljudi, ranil pa sedem. Na tožilstvu pa so več kot tri ure zasliševali očeta najstnika, ki mu je sodnica nato odredila 30-dnevni pripor, saj okoliščine kažejo, da bi lahko v kratkem času ponovil kaznivo dejanje. 48-letniku očitajo hujše kršitve splošne varnosti, za kar je zagrožena zaporna kazen od dveh do 12 let.

Pred 15 leti so slikali prvo žensko v okviru programa DORA

26. 04. 2023 14.08

Državni presejalni program za raka dojk DORA po 15 letih predstavlja sinonim za kakovost in evropski primer dobre prakse. V tem času so opravili že okoli 840.000 mamografij in z njihovo pomočjo pri več kot 5000 ženskah odkrili raka. Na vabilo se odzove že več kot 75 odstotkov vseh povabljenih žensk med 50. in 69. letom starosti.

'Nikoli še nismo bili v položaju, ko tehnologija ponuja toliko kot zdaj'

16. 04. 2023 16.10

Fakultete in univerze po vsem svetu trenutno razglabljajo o politikah, ki bi jih morale uveljaviti glede uporabe ChatGPT-ja. Porajajo se vprašanja, ali naj se uporabo velikih jezikovnih modelov v celoti prepove, kdaj uporaba orodij umetne inteligence predstavlja plagiatorstvo? Ali bi se morali študentje naučiti odgovorne rabe umetne inteligence in ali je to sploh mogoče? Še večji izziv so značilne netočne informacije, ki jih ustvarja trenutno eno najbolj popularnih digitalnih orodij na svetu. S tem pa se bodo morali kmalu soočiti in to sprejeti vsi učitelji in profesorji.

'Trenutni izobraževalni sistem je bankrotiral'

16. 04. 2023 07.00

Kljub napredku izobraževanja – danes ima dostop do različnih oblik izobrazbe več ljudi kot kadarkoli v zgodovini – je poučevanje še vedno dokaj zastarelo. Učence združujemo glede na starost, jih petkrat na teden pošiljamo v fizično zgradbo, kjer poslušajo odrasle, ki v 6 urah poskušajo podati čim več znanja, in pri tem upamo, da razumejo vse, kar predvideva letni učni načrt. Pred nekaj meseci je takšen pristop še nekako zdržal, s pojavom ChatGPT-ja in ostalih z umetno inteligenco podprtih orodij se je vse obrnilo na glavo.

'Duh je ušel iz steklenice'

01. 04. 2023 08.15

"Izgubljeni so," pravi Marko Grobelnik, član strokovnih skupin za raziskovanje umetne inteligence pri Evropski komisiji, NATU, OECD, UNESCU, ob vprašanju, kako se spopadajo s pojavom ChatGPT-ja. Prepričan je, da je pred človeštvom obdobje, ko bo prisiljeno sprejeti novo družbeno pogodbo, hkrati pa se sprijazniti, da se bo življenje zelo spremenilo.

Vandalizem v Kamniku: neznanci nad učne table ob Kolesarčkovi poti

03. 04. 2023 15.59

Neznanci so na novi kolesarski povezavi Kamnik–Godič načrtno uničili in poškodovali le teden dni staro opremo oziroma učne table Kolesarčkove poti. Na občini pravijo, da jih je dejanje pustilo brez besed in da bodo ob pomoči pristojnih organov storili vse, da bi odkrili storilce.

Plešeta povsod, tudi med ponvami in lonci

29. 03. 2023 07.18

Kaj dobite, če združite glasbo in šport, ju posladkate s panakoto in začinite z avokadom? Eno od dvojice najmlajših udeleženk letošnje sezone oddaje Mali šef Slovenije, ki slišita na ime Otja in Raja, znani pa sta zlasti po tem, da se jima vedno nekaj dogaja.

Poljska bo Ukrajini poslala vsaj štiri lovce MiG-29

16. 03. 2023 13.53

V prihodnjih dneh naj bi velika zaveznica napadene države Poljska v Ukrajino poslala vsaj štiri vojaška letala MiG-29. Več jih bo sledilo v prihodnosti, je ob tem dejal poljski premier.

Največja zbirka možganov: v danski kleti so jih shranili skoraj 10.000

14. 03. 2023 18.44

Možgani veljajo za enega najskrivnostnejših človeških organov. Zakaj nekateri postanejo depresivni, drugi pa zbolijo za shizofrenijo? To sta le dve vprašanji, s katerima se ukvarjajo znanstveniki, ki že stoletja skušajo razumeti delovanje človeških možganov. V kleti danskega mesta Odense so jih zato z namenom preučevanja od leta 1945 shranili skoraj 10.000.

Šolska reforma: spremembe pri prehrani, ocenjevanju in učnih načrtih

14. 03. 2023 15.09

Na tretjem koalicijskem vrhu na Brdu pri Kranju je vlada med drugim razpravljala tudi o prenovi šolskega sistema. Časovnica sprememb ni znana, bo pa šolska reforma šla predvsem v smeri sprememb prehranskih smernic in vpeljevanja principov trajnostnega obdelovanja zemlje, je napovedal premier Robert Golob. Minister za vzgojo in izobraževanje Darja Felde pa je med cilji izpostavil vizijo šolstva čez 10 let, posodobitev vseh učnih načrtov in katalogov znanj v srednjem strokovnem izobraževanju, pomen ponovnega uvajanja vajeništva, spremembo načina ocenjevanja in preverjanja znanja ter digitalizacijo.

Skrajni čas za spremembe: šolsko okolje vse bolj reproducira neenakosti

12. 03. 2023 15.33

Borut je priden in pameten deček, ki obiskuje četrti razred osnovne šole. Njegova mamica je za šest evrov presegla cenzus za subvencionirano prehrano in doplačilo šolskih dejavnosti, ki mu jih s svojim nizkim dohodkom sama ne more poplačati. Urška in Sanja sta sestrici, ki v vsem času šolanja nista bili deležni niti enega izleta s sošolci. Tudi če bi jima šolski sklad lahko kril del stroškov, jima starša nista mogla zagotoviti primernih oblačil, obutve in drugega potrebnega za izlet. Markov očka je zaposlen, vendar obremenjen s krediti za stanovanje. Mamica ju je zapustila, preden je Mark začel osnovno šolo. Deček nima sošolcev, s katerimi bi se lahko družil, ne obiskuje nobene dejavnosti, s katero bi lahko razvijal svoje potenciale. Mark se vsak dan spopada z občutki nevrednosti.

Vključenost za vsakogar

08. 03. 2023 08.40

Mastercard doniral Mizo za vsakogar ter predstavil priročnik z nasveti in priporočili za bolj vključujoče javno življenje.

Lucy Hale v joku opisala težko pot do streznitve

25. 02. 2023 08.00

Igralka Lucy Hale je nedavno v solzah spregovorila o svoji težki poti do streznitve. Zvezdnica je med intervjujem z novinarjem Stevenom Bartlettom iskreno spregovorila o tem, kako samodestruktivno se je obnašala v tem obdobju, priznala pa je tudi, da jo že samo pripovedovanje o tem težkem času spravi v jok.

Se mora Dnevnik Ane Frank vrniti v šole kot priporočeno učno gradivo?

21. 02. 2023 18.16

Ali bi moral biti Dnevnik Ane Frank, knjiga o doživljanju 14-letne deklice, ki se je skupaj z družino skrivala pred nacisti zato, ker so bili Judi, spet na priporočenem seznamu za učno gradivo v osnovnih šolah? Zakaj ni niti na priporočenem seznamu del, ki jih berejo otroci, je bilo vprašanje poslanke Urške Klakočar Zupančič ministru za šolstvo. O tem odloča strokovni svet za splošno izobraževanje, ki je učni načrt spremenil že leta 2018, je odgovoril minister za šolstvo. Kako knjiga danes vpliva na učence, ki se z branjem dnevnika Ane Frank, čeprav čtivo ni obvezno, lahko poistovetijo z žrtvami nacizma in holokavsta?

Psihologinja: V ozadju težav v šoli se pogosto skrivajo tudi druge težave in stiske

17. 02. 2023 10.41

Na VOYU se nadaljuje 2. sezona serije Gospod profesor. V eni od naslednjih epizod boste videli tudi Nežino zgodbo. Kaj se lahko zgodi, ko si mladostnik naloži preveliko breme, ko je še štirica neuspeh in ko se temu pridružijo še visoka pričakovanja staršev? Kje lahko najdejo pomoč mladi, ki so se znašli v stiski zaradi stresa, ki ga prinašajo šolske obveznosti?

Ljubezen med dvema zapornikoma: 'Potrebovala sva samo ljubezen'

14. 02. 2023 17.54

Nekdanji razbojnik in ženska, ki je bila žrtev trgovine z ljudmi, sta se med prestajanjem dosmrtne kazni v zaporu zaljubila. Ampak kako vzdrževati zvezo v zaporu in kako postati boljši človek ter se odkupiti za svoje grehe?

Novo priznanje za slovenske zdravnike

27. 01. 2023 19.46

Dobre novice prihajajo iz Štajerske. UKC Maribor je namreč postal prvi evropsko certificirani učni center za magnetno resonanco srca v Sloveniji. Gre za izjemno zahtevno in trenutno najbolj napredno neinvazivno diagnostično metodo v kardiologiji, ki pripelje do najbolj zanesljive diagnoze.

Nova pridobitev za študente pomorstva: tri oranžna plovila, ki bodo učni poligon

21. 01. 2023 20.25

V Portorožu nova pridobitev pred Fakulteto za pomorstvo, in sicer tri oranžna plovila, ki bodo učni poligon za študente. Ti so doslej tovrstno praktično usposabljanje opravljali na hrvaški Reki. Nekatere domačine pa moti lokacija, saj nova betonska platforma z reševalno opremo namreč stoji na koncu 170 let starega kamnitega pomola iz časa Avstro-Ogrske.

Njegov svet zajela tema, novo luč našel v branju

04. 01. 2023 20.23

Goran Glaser je 61-letni Mariborčan, ki kljub popolni slepoti živi polno in aktivno življenje. Rodil se je zdrav, videč deček, oslepel je pri 11 letih. "Na očesu se je pojavila podoba črnega metulja, slika se je hitro pričela širiti, vid je zameglilo," se spominja poti v temo. Sledili so šok, zmeda, številna vprašanja. Nov svet se mu je odprl, ko je v dar dobil prvi abecednik v Braillovi pisavi. Brati se jo je naučil v zgolj dveh dneh. Danes piše na računalnik z običajno tipkovnico, o svojem življenju je napisal celo knjigo. Ob svetovnem dnevu brajice pa poudarja njen pomen za življenje.

Fajonova: Slovenija podpira pravico afganistanskih žensk do izobraževanja

27. 12. 2022 18.01

Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon je sporočila, da Slovenija podpira pravico afganistanskih deklic in žena do izobraževanja, zato se tudi sama pridružuje pozivu Združenih narodov, da morajo afganistanske oblasti nemudoma odpraviti politiko, usmerjeno k omejevanju pravic žensk in deklic.

Nova prepoved za ženske v Afganistanu: ne smejo več hoditi na univerze

21. 12. 2022 07.20

Na seznam prepovedi, ki so doletele ženske v Afganistanu, talibani dodajajo novo. Tokrat jim prepovedujejo obiskovanje univerz, kar dodatno omejuje njihovo izobraževanje. Odkar so se talibani vrnili na oblast, so dekletom že prepovedali obiskovanje srednjih šol. Minister za šolstvo je napovedal, da bo prepoved začela veljati takoj in bo trajala, vse dokler ne spremenijo učnega načrta, ki naj ne bi bil primeren.

Decembra smo praznovali tudi dan prihodnosti

17. 12. 2022 00.15

14. decembra smo v Sloveniji že sedmič obeležili dan prihodnosti, ki spodbuja k odgovornemu ravnanju danes - za lepši jutri. V luči tega se nadaljuje uspešna trajnostna okoljska zgodba #PRVAčebela.

Policija zavrača očitke na račun Centra za varovanje in zaščito

14. 12. 2022 10.21

Potem, ko so se v zadnjih dneh v javnosti pojavili številni očitki na delo policijskega Centra za varovanje in zaščito, se je Policija odločila, da poda svoj odziv in pojasnila. "Če je bilo njihovo delo 'dovolj dobro' za veliko zahtevnejša in veliko bolj zveneča svetovna imena, verjamemo, da si zaslužijo tudi zaupanje slovenskih državnih funkcionarjev," med drugim pravijo na Policiji.

Pismo mladega specialista UKCL: Zdravniško poslanstvo je prisotno in močno

07. 12. 2022 06.00

V medijih vsak dan spremljamo prispevke o odhodu zdravnikov, zapiranju zdravstvenih ustanov, (neuspešnem) iskanju tujih zdravnikov, o izgorelosti zdravnikov in podobno. Zasledim tudi članek Sare Volčič z naslovom "Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?", ki v prvem delu predstavi osebno izkušnjo pacientke, v drugem pa naslavlja delo zdravnika v Sloveniji. Medtem ko je prvi del napisan korektno, lahko glede drugega dela povem, da se z vsakim takim prispevkom le še poglablja kriza zdravstvenega sistema. In zato vam pišem – ker še večje krize zdravstva ne smemo dopustiti!

Dobrodošli v jezikovni šoli Panteon

05. 12. 2022 10.45

Pravijo, da več jezikov znaš, več veljaš.

Inštrukcije za boljši učni uspeh

29. 11. 2022 09.26

Inštrukcije tudi pri nas postajajo vse bolj pogosta izbira za vse tiste učence, ki svoje znanje želijo izboljšati ali pa ga še dodatno izpolnjevati.

Srednješolca zaradi slabe ocene ubila učiteljico španščine

02. 11. 2022 11.16

Lani novembra je majhno mestece v ameriški zvezni državi Iowa pretresel umor srednješolske učiteljice, ki so jo z bejzbolskim kijem pretepli do smrti. Glavna osumljenca sta bila njena učenca, tožilstvo pa je zdaj v sodnih dokumentih prvič navedlo možen motiv. Kot so zapisali, sta srednješolca najverjetneje morila zaradi slabih ocen pri španščini.

V paralelni slalomski dirki med lepim Škotom in brhko Kolumbijko zmaguje dama

18. 09. 2022 11.00

Brez dueta z nigerijsko pop zvezdo celo Seleni Gomez živeti ni.