učni

Ozemlje Slovenije bodo prve branile 'prostorske sile'

07. 05. 2024 20.07

Slovenska vojska ustanavlja t. i. prostorske sile, ki so idejni naslednik teritorialne obrambe. Vloga stalnega sestava vojske bo izpolnjevanje dolžnosti do zavezništva Nato, medtem ko bodo prostorske sile zapolnjevale vlogo obrambe ozemlja države. Te se bodo prve odzvale v primeru krize ter državo ohranjale samostojno. Brigada prostorskih sil se ustanavlja s 1. julijem, sledili bodo še polki z jurišnimi odredi.

Na Kosovu obvezen predmet v šolah tudi joga

19. 04. 2024 06.00

Joga je tudi pri nas postala ena izmed najbolj priljubljenih rekreativnih dejavnosti. In kaj pravite, da bi jo kot obvezen predmet uvedli šolah? Nekatere šole na Kosovu so jogo že pred dvema letoma dodale v svoj učni načrt. Ura te vadbe otrokom ne pomaga samo pri obvladovanju stresa pred pisanjem kontrolnih nalog. Kot zatrjujejo učitelji in starši, so otroci bolj zbrani in pozorni pri pouku. Pa tudi učenci pravijo, da se bolje in lažje učijo.

Delno preoblikovanje SV: dobili bomo tudi bataljon jedrske obrambe

10. 04. 2024 10.33

Obrambni minister Marjan Šarec je v torek podpisal usmeritve za preoblikovanje in organiziranost Slovenske vojske. Kot so zapisali na ministrstvu, Slovenska vojska nadaljuje krepitev vojaških in obrambnih zmogljivosti ter preoblikovanje prostorske organiziranosti vojske, kar bo prilagojeno novim mednarodnim varnostnim izzivom. Med drugim se bosta do konca leta vzpostavila še dva posebna bataljona, tudi bataljon jedrske, radiološke, kemične in biološke obrambe.

Mladim kuharskim mojstrom je uspelo nekaj nemogočega

27. 03. 2024 08.36

Vitan in Oliver iz OŠ Draga Bajca Vipava sta žirante navdušila s solato, ki so po njuni in zaslugi njunih nasprotnic Lane in Ronje iz OŠ Domžale postale všeč tudi voditelju Sašu Staretu. Prijatelja sta se uvrstila v polfinale šova, vi pa glasujte za šolo, ki bi ji radi pomagali do donacije.

Preboj s coachingom na 4-dnevni brezplačni online delavnici

11. 03. 2024 00.15

Spoznajte moč coachinga na brezplačni 4-dnevni online delavnici Coaching diploma.

Vojska obljublja manj pokanja na Počku

06. 03. 2024 18.01

Načrt dejavnosti Slovenske vojske na vadišču Poček je v letošnjem letu bistveno drugačen od lanskega, je po sestanku z vodstvom Občine Postojna ter ravnatelji tamkajšnjih šol in vrtcev povedal državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved. Upoštevali so namreč tiste pripombe, ki so domačine najbolj motile in jezile.

NSi vložila predlog za posvetovalni referendum

04. 03. 2024 15.13

Poslanci NSi s prvopodpisanim Aleksandrom Reberškom so v parlamentarno proceduro vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ. Menijo, da zakon ni potreben in je škodljiv.

Vitan Lemut in Oliver Sardoč

26. 02. 2024 05.50

VItan in Oliver sta najboljša prijatelja že 5 let, prihajata iz Vipavske doline. Stara sta 12 let. Vidi se, da sta lepo vzgojena fanta, vljudna in prijazna, prav nič frajerska, a zelo simpatična.

Slovo od Součka: 'Velika hvala za polepšano otroštvo', 'Otrok v meni je žalosten'

17. 01. 2024 11.06

Na smrt legendarnega igralca Jurija Součka so se že odzvali številni predstavniki slovenske javnosti tako iz umetniške in gledališke kot tudi politične sfere. Vsem je skupno eno: Souček je bil nepozaben del njihovega otroštva. Najbolj znan je bil namreč prav po risankah, med drugim je glas posodil likom v risankah Pipi in Melkijad, Maksipes Fik ter Miškolin. "Kolikokrat smo kot otroci zaspali ob vašem glasu, ki je rekel: Lahko noč otroci, zdaj lahko rečemo: Hvala, dragi Jurij, in lahko noč," je zapisala predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič.

Z evropskimi sredstvi do dodatnih dveh ur vadbe za dijake

15. 12. 2023 11.23

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je odobrilo evropska sredstva za program zMIGAJ! Ta bo dijakom omogočil tedensko dve dodatni uri vadbe, ki jo bodo zasnovali skupaj z učiteljem, so sporočili s Fakultete za šport.

Slovenski šolarji dobili eTorbo: ne učijo se več le za pisalno mizo

21. 11. 2023 13.16

Učenci se že dolgo ne učijo le s svinčnikom za pisalno mizo, ampak se njihovo učenje prenaša na avtobuse, v parke, predvsem pa na telefone. Zato je pomembno pripraviti kakovostne elektronske učne vire, poudarjajo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje. In zato je zaživel nacionalni portal eTorba, ki pod geslom 'Množimo znanje' ponuja učencem, učiteljem, staršem in vsem drugim zainteresiranim posameznikom enoten brezplačni dostop do relevantnih, strokovno in didaktično pregledanih elektronskih učnih gradiv, so sporočili z ministrstva.

Priložnosti za učenje z novo tehnologijo: kaj pravijo profesorji?

08. 11. 2023 21.00

Je prav, da učenec ali dijak v času, ko bi moral sedeti za knjigami, igra igrice ali gleda videoposnetke s spleta? V nekaterih primerih je, saj se tudi tako uči. Sodobna generacija učiteljev namreč opozarja, da so sodobne tehnologije odličen način, kako še bolje utrjevati učno snov. Nekaj dobrih praks so predstavili na srečanju v Rimskih Toplicah.

Trboveljčan med finalisti: Počnem, kar si želim, da bi počeli moji profesorji

14. 10. 2023 09.49

Uroš Ocepek se je uvrstil v ožji izbor tekmovanja za najboljšega učitelja na svetu. Zanimalo nas je, kako je sedeti v njegovi učilnici, zato smo se odpravili na Srednjo tehniško in poklicno šolo Trbovlje. In ni nas pustil ravnodušnih. Po pogovoru z nekaj dijaki in ravnateljico smo lahko hitro ugotovili, da je veliko več kot le učitelj. Zakaj so njegove ure tako zanimive, kako z dijaki odkrivajo virtualno resničnost in umetno inteligenco, kaj bi storil z milijonom dolarjev, ki ga bo dobil, če bo izbran za najboljšega učitelja na svetu in zakaj je k pouku prišel oblečen v Pikačuja?

V UKC Ljubljana deluje edinstven Nacionalni center celovite rehabilitacije

13. 10. 2023 18.40

Slepim in slabovidnim v Sloveniji je v veliko pomoč Nacionalni center celovite rehabilitacije, ki deluje v UKC Ljubljana kot edinstven učni center v tem delu Evrope. Tako lahko vsi slepi in slabovidni, v kateremkoli življenjskem obdobju, poleg diagnostike in zdravljenja z napotnico oftalmologa dobijo še tretji del obravnave, in sicer rehabilitacijo.

Predsednica in minister sprejela 127 diamantnih maturantov

30. 09. 2023 14.10

V Kongresnem centru na Brdu sta predsednica države in minister za vzgojo in izobraževanje sprejela maturante in maturantke, ki so na letošnji splošni ali poklicni maturi dosegli najvišje možno število točk. Na dogodek so bili povabljeni tudi starši, ravnatelji in svojci.

Bi morali starši, ki otrok ne vpišejo v osnovno šolo, izgubiti socialne prejemke?

29. 09. 2023 06.00

To predlagajo župani enajstih občin, ki so za to zbrali precej več kot pet tisoč potrebnih podpisov podpore, kar 31 tisoč. In zdaj bodo zakon začeli obravnavati v delovnih telesih državnega zbora. Predvsem bi tako pripadnike romske skupnosti spodbudili, da otroke pripeljejo v šolo, pravijo. Na Dolenjskem namreč le trije odstotki romskih otrok končajo osnovno šolo. A del politike nad tako rešitvijo ni navdušen, župani pa odgovarjajo: Poglejte realno stanje na terenu.

Metanje granat, streljanje in 'nova' ruska zgodovina za otroke

25. 09. 2023 10.52

Ruske šole se očitno odmikajo od splošnega kurikuluma, ki je namenjen otrokom, in se bolj posvečajo vojaškemu urjenju. Nacionalni učni načrt vse bolj poudarja obrambo domovine, otroci pa ustanavljajo prostovoljne čete.

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?

24. 09. 2023 07.00

Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

Je ravnanje 16-letnice v Trebnjem ogledalo družbe?

07. 09. 2023 19.24

Ali bi pri teh letih sploh lahko opravljala tako zahtevno delo, kot je skrb za onemoglega starega človeka? Eno so vrednote, ki jih otrokom privzgojijo starši, drugo pa tisto, kar jim privzgoji šola. Preverili smo, kakšen je učni program na zdravstveni šoli, od koder prihajajo strokovni poklici, ki jih vse bolj primanjkuje. Jih tam opremijo z znanjem, kako ravnati z ranljivimi, kako kljub težkim razmeram ohranjati empatijo? Ali mladi sploh želijo ostati v tem zahtevnem poklicu?

Srbski učenci se vračajo v šole, uvajajo poseben predmet

31. 08. 2023 12.50

Po dveh množičnih umorih se bo s petkom v Srbiji začelo novo šolsko leto. Zaradi strelskih pohodov pa so uvedli tudi nov šolski predmet, namenjen krepitvi pozitivnih vrednot, je napovedalo ministrstvo za izobraževanje. V ospredju šolskega leta, ki se bo začelo v petek, bo po zagotovilih ministrstva varnost učencev.

Se v osnovnih šolah kmalu obeta velika sprememba?

31. 08. 2023 12.06

Ljubljanska osnovna šola skupaj z inovativnim startup podjetjem uvedla novo digitalno platformo, s katero želijo izboljšati podaljšano bivanje učencev.

So učitelji med poletnimi šolskimi počitnicami dva meseca na dopustu?

30. 08. 2023 06.00

Zaposleni v izobraževanju imajo v povprečju 30 dni dopusta. So učitelji dva meseca na dopustu, ko so učenci na poletnih počitnicah? Učitelji očitke zavračajo, a kaj je res? Na cerkljanski šoli učitelji v času počitnic izvajajo varstvo, specializirane šole pa so kljub kritičnemu pomanjkanju pedagogov – za razliko od večine rednih osnovnih šol – ves čas odprte, enako tudi vrtci. Koliko dopusta imajo? Je dopust vedno bolj pomemben zaradi obremenjenosti učiteljev? Dušan Merc izgorelost enači z nestrokovnostjo.

V prihodnjem šolskem letu prenova več kot 200 učnih načrtov

25. 08. 2023 14.38

Zavod za šolstvo je pred novim šolskim letom ravnateljem podal nekaj usmeritev, med njimi je ustvarjanje varnega učnega okolja. Intenzivno bo potekala prenova učnih načrtov, obetajo se tudi spremembe Zakona o osnovni šoli. Kljub ujmam bo začetek šolskega leta za vse 1. septembra, ga bodo pa morali ponekod prilagoditi, je dejal minister Darjo Felda.

Macron želi skrajšati šolske počitnice

24. 08. 2023 18.40

Francoski predsednik je znova razburil javnost, ko je predlagal, da bi se skrajšale šolske počitnice v Franciji. To je sprožilo burne razprave med učiteljskimi sindikati in starši, ki mu očitajo, da se ne bi smel vmešavati v izobraževalni sistem.

Kdo je Ribničan, ki je osvojil astronomski triatlon?

21. 08. 2023 12.54

Peter Andolšek je dijak tretjega letnika Gimnazije Bežigrad, ki je na letošnji astronomski olimpijadi pometel s konkurenco in postal najboljši na svetu v poznavanju astronomije. Ujeli smo ga na Poljskem, ko se je z mentorji in sotekmovalci odpravljal domov, v pogovoru pa nam je razkril, kako se počuti po tako pomembni zmagi, kakšni so njegovi načrti za prihodnost, pa tudi, kaj vse ga še zanima poleg fizike in astronomije.

Na Floridi cenzurirajo Shakespearove drame zaradi omejevanja spolnih vsebin

13. 08. 2023 12.59

Različni ameriški mediji poročajo, da naj bi v javnih šolah okrožja Hillborough County na Floridi v ZDA v prihodnosti Shakespearove igre brali le še prek posameznih izvlečkov. Novi učni načrti namreč temeljijo na novi zakonodaji, ki naj bi omejevala spolne vsebine v šolah.

Šestletnik, pozitiven na kokain: znane ugotovitve inšpekcijskega nadzora CSD

07. 08. 2023 15.20

Inšpekcijski nadzor ravnanj CSD Južna Primorska v primeru šestletnika je pokazal, da CSD v obdobju, ko naj bi bil otrok pozitiven na testu prisotnosti nedovoljenih psihoaktivnih substanc, ni razpolagal s podatki oziroma navedbami, na podlagi katerih bi moral nemudoma začeti postopke ugotavljanja morebitne ogroženosti otroka. Mati je sicer v preteklosti opozorila na to, da oče uživa prepovedane substance, a od leta 2020 dalje tega CSD-ju ni več prijavljala.

Kako nas duši centralizacija?

10. 06. 2023 12.17

Slovenija in Slovenci smo bili skozi zgodovino prisotni bolj ali manj na obrobju večjih držav in državnih tvorb. Pogosto iz tega izhaja zmotna predstava, da zato nismo imeli večje vloge oz. da se nas dogajanje v njih v praksi ni preveč dotikalo. V zadnjih letih Avstro-Ogrske in v obeh Jugoslavijah so bili slovenski politični veljaki zelo aktivni v diskusiji, kakšen naj bo interni ustroj teh večnacionalnih tvorb. V veliki večini s(m)o – ne glede na ime krovne države – Slovenci zagovarjali federalistične rešitve, ki bi Sloveniji in drugim manjšim narodom zagotavljale interno avtonomijo.

Parkiranje na mariborskem Slomškovem trgu dražje kot v središču Ljubljane

09. 06. 2023 13.37

Dražji vrtci, višji zneski na položnicah za odvajanje odpadnih voda, Mariborčani bodo po novem plačevali več tudi za vstopnine v športne objekte. Na drugi strani pa nezadovoljstvo zaradi izpada občinskega financiranja na področju športa, kulture in sociale. Mestna uprava računa, da bo sprejeti paket podražitev prinesel (vsaj delno) rešitev. Dražijo se sicer tudi parkirnine – v ožjem mestnem središču, na Slomškovem trgu, bo odslej za uro parkiranja treba odšteti 1,7 evra; se pravi 40 centov več kot v središču Ljubljane. Se pa štajerski prestolnici vendarle obeta rešitev za kultno Gostilno pri treh ribnikih, ki bi lahko postala učni center.

V Mariboru dražja tudi parkiranje in pristojbina za čiščenje odpadnih voda

08. 06. 2023 20.44

Mariborski mestni svetniki so brez razprave potrdili predlagano podražitev parkirnin na občinskih parkiriščih. Nekaj več pripomb so imeli pri predlogu spremembe cene pristojbine za čiščenje odpadnih voda na centralni čistilni napravi, a so ga na koncu prav tako podprli. Župan je na začetku seje podrobno pojasnil finančni položaj občine.