učni

Ulice Glasgowa zavzelo na tisoče mladih podnebnih aktivistov

05. 11. 2021 14.52

Več tisoč mladih podnebnih aktivistov se je podalo po ulicah Glasgowa, da bi od voditeljev in pogajalcev na podnebni konferenci COP26 zahtevali odločno ukrepanje proti podnebni krizi. Gibanje Petki za prihodnost je shod pripravilo na dan, ko COP26 še posebej izpostavlja vlogo mladih in opolnomočenja javnosti.

Učitelji od doma: 'Težko je bilo združiti razred in ga med seboj še bolj povezati'

05. 10. 2021 06.00

Septembra je v šolske klopi sedlo 193.116 učencev. Za nekatere je bilo veselja kmalu konec, saj so se med učenci in učitelji začele širiti okužbe. Nekateri so se tako morali ponovno vrniti k šolanju na daljavo, vsem pa je zagotovo v spominu ostal čas, ko so bili doma. Tokrat se bomo osredotočili na tiste, ki so bili na drugi strani zaslona. To so učitelji, ki so od doma morali koordinirati več razredov, učencev in snovi; pregledovati domače naloge, reševati težave in svetovati. Če je v šoli bilo vse to samoumevno, je v času šolanja od doma predstavljalo izziv.

Vladni obisk Zasavja: Premierja in ministre v Trbovljah pričakali protestniki

28. 09. 2021 18.00

Vladni obisk Zasavja, po površini najmanjše statistične regije, a največje glede vlaganj v obnovljive vire energije, se je zaključil v Trbovljah. Tam pa je premierja Janeza Janšo in ministre pričakala tudi skupina protestnikov. Med zasedanjem ministrov v Delavskem domu se je njihovo število sicer zmanjšalo, a tisti najbolj vztrajni so tudi v večernih urah skandirali pred stavbo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem kot največji izziv Zasavja izpostavil prestrukturiranje regije. Ta se namreč še vedno sooča s težavnimi razmerami, ki sta jih za seboj pustila težka industrija in premogovništvo.

Spoznajte učitelje resnozabavne spletne učilnice 5ka

28. 09. 2021 13.14

Na VOYO predstavljamo novo učno pomoč, ki smo jo poimenovali 5ka. Z resnozabavno spletno učilnico bodo osnovnošolci svoje znanje lažje, zabavneje in hitreje dopolnjevali in utrjevali. Kdo so učitelji, ki so poskrbeli, da je posnetih vseh 1100 videov in da je na voljo vseh 12 predmetov? Spoznajte jih!

5KA: Zabavnoresna spletna učilnica za pomoč otrokom in staršem

23. 09. 2021 14.55

V preteklih dveh letih je epidemija močno vplivala tudi na osnovnošolce. Učitelji opažajo, da so se v njihovem znanju pojavile velike vrzeli. Treba bo vložiti veliko truda, da jih zapolnijo, nadgradijo in utrdijo. Zato staršem in otrokom na pomoč prihaja nova VOYO-storitev, zabavnoresna spletna učilnica, ki smo jo poimenovali 5KA.

Brazgotine koronakrize: Otroci so se počutili, kot da so staršem v finančno breme

18. 09. 2021 09.14

Zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja virusa so otroci in mladostniki postali tisti, ki jih je koronakriza verjetno najbolj prizadela. Tako vzrok za duševne in socialne stiske osnovnošolcev ocenjujejo strokovnjaki. Učenci so izgubljali realen stik z družbo, po vrnitvi v šole sta jim veliko preglavic povzročala socializacija in ponovno navezovanje stikov s sošolci. Doma, med štirimi stenami, pa so slabi medsebojni odnosi v premnogih družinah prehajali v nasilje.

Pesem, ki rešuje življenja in globok predal šolskega ministrstva

11. 09. 2021 10.34

"Kako hitro je treba pritiskati?" inštruktor Rok sprašuje učenke Lauro, Elo, Majo, Tino, Lano in Aljo, ko pred njimi leži del moškega trupa. Odgovor '100 na minuto' je bolj težko predstavljiv, dokler iz žepa ne vzame mobilnega telefona in se iz njegovega zvočnika ne zasliši uspešnica skupine Bee Gees. Ritem masaže srca pri oživljanju je namreč enak ritmu pesmi Stayin' Alive (Ostati živ), ki je sicer stara že 44 let, v zadnjem desetletju pa je postala znana kot reševalka življenj.

Kakšen tip učenca je vaš otrok?

10. 09. 2021 00.15

Svet doživljamo na različne načine, enako raznoliki so tudi naši pristopi do učenja. Kar nekomu ustreza, bo za nekoga drugega popolnoma neučinkovito. Razumevanje različnih učnih tehnik lahko pozitivno vpliva na način poučevanja otrok in njihov napredek. Spoznajte, kakšen tip učenca je vaš otrok, in prilagodite učenje njegovim specifičnim potrebam. V založbi Rokus Klett so poskrbeli za interaktivna gradiva IzziRokus, ki se prilagodijo specifičnim potrebam vsakega učenca posebej. Tako omogočajo boljše razumevanje šolske snovi, lažje in hitrejše učenje, učiteljem pa lajšajo spremljanje napredka posameznega učenca ter tudi razumevanje njegovega učnega procesa.

Na osnovni šoli Brežice v karanteni 31 učiteljev

07. 09. 2021 11.26

Na Osnovni šoli Brežice so potrdili, da je po konferenci, na kateri je bila v zbornici prisotna okužena učiteljica, v karanteni 31 učiteljev. Vsi učitelji v karanteni se zaenkrat dobro počutijo. V karanteni je tudi eden izmed razredov.

'Moja duša je ciganska in svoje Pušče ne dam za nobeno drugo naselje'

14. 08. 2021 07.00

"Šel sem gledat ogenj, ki ga mati je prižgala, tople roke je imela in se mi smejala. Bil sem srečen danes, kot so srečni le Cigani, pridi, ljuba, zopet k meni, pridi in ostani." Tako v pesmi Bil sem srečen danes pravi prekmurski pisatelj Feri Lainšček, ki je živel z Romi in ob njih. In res so srečni. Pravijo, da za srečo ne potrebuješ veliko – le zdravje, sožitje in dobre ljudi. Tako je že 110 let na Pušči, odkar so se tja naselili prvi Romi. Leta 2002 so postali krajevna skupnost Mestne občine Murska Sobota in s tem edina romska krajevna skupnost ne samo v Sloveniji, ampak tudi v Evropi.

Šolniki so tarča za jezo belih Američanov

18. 07. 2021 12.16

Ameriška desnica ima novo strašilo, s katerim ohranja občutek ogroženosti pri jedru svojih volivcev. Kritična teorija rase je – dolgo razmeroma obroben – akademski pristop k preučevanju odnosa družbe do rase, republikanci pa so ga v zadnjih mesecih spremenili v demonski napad na belo Ameriko.

'Določen del možganov je dobesedno zamrznil v času karantene'

22. 06. 2021 06.00

"Ko bomo odrasli znali regulirati sebe in razvijati sočutje do sebe, bomo samoregulacijo lahko učili tudi otroke. Tako bo lahko otrok samostojen in odgovoren – torej, psihično odporen," pojasnjuje psihoterapevtka Ksenja Kos. V težkih trenutkih je pomembno, da starša otroku pokažeta, da je povsem normalno, da takšne situacije, kot sta bili epidemija in karantena, spodnesejo tla pod nogami. Ko iščeta poti za lastno okrevanje, sta lahko steber svojim otrokom.

Janši nov mandat na čelu SDS, prejel je šest glasov proti

19. 06. 2021 08.01

Edini kandidat za predsednika stranke SDS Janez Janša je na glasovanju prejel 650 glasov za in šest proti. S tem je bil že devetič izvoljen na mesto predsednika stranke, kateri predseduje že od leta 1993. 12. kongres stranke poteka pod sloganom Gradimo Slovenijo #zate. Enako so poimenovali nosilno programsko resolucijo.

'Večina od nas si ne more predstavljati, kakšna frustracija je biti v izolaciji gluhote'

04. 06. 2021 12.27

Slovenija je v ustavo vpisala zakon o uporabi slovenskega znakovnega jezika. Kako bo to popravilo krivice in neenakosti gluhih Slovencev, predstavi dokumentarni film Jezik enakopravnosti, ki si ga lahko ogledate na VOYO. "Film 'Jezik enakopravnosti' je zrcalo družbe in povabilo, da se Slovenci končno odločimo postaviti na stran šibkejših, tistih, ki si s svojim glasom ne morejo izboriti enakih možnosti, kot jih ima večina nas," je povedal režiser filma Marko Kumer – Murč.

Maribor obeležuje dan spomina na pekrske dogodke

23. 05. 2021 08.25

Mariborska občina obeležuje enega od štirih spominskih dni. Z njim se spominja dogodkov, ko je Jugoslovanska ljudska armada 23. maja 1991 obkolila učni center teritorialne obrambe v Pekrah. Okroglo 30. obletnico tega za slovenski osamosvojitveni proces pomembnega dogodka so počastili že v soboto.

Odlična britanska mednarodna šola v Ljubljani vabi k vpisu

21. 05. 2021 00.15

Akademija United POP: znanje v kombinaciji s prakso je formula za uspeh!

10. 05. 2021 00.15

V sodobnem času za uspešno kariero v kreativnih industrijah ni več dovolj, da študenti študij zaključijo bogatejši za obilico teoretičnih znanj, pač pa pri iskanju prve zaposlitve vse bolj pomembna prednost postajajo praktične izkušnje.

Hojs bo predlagal sprostitev omejitve zbiranja na 25 udeležencev

10. 05. 2021 15.11

Notranji minister Aleš Hojs bo vladi predlagal, da bi se v Sloveniji deloma sprostile omejitve zbiranja zaradi preprečevanja širjenja novega koronavirusa, in sicer z 10 na 25 udeležencev. Kot je povedal v izjavi za medije, se obetajo tudi nekatere spremembe pri prehajanju meja. Je pa napovedal, da bo pri sproščanju ukrepov izrazito previden. Kriterija za prehod v rumeno fazo, to sta tedensko povprečje okuženih pod 600 in število hospitaliziranih pod 500, bi lahko sicer dosegli že v prihodnjih dneh.

'Pograbila je zavitek toaletnega papirja in se v solzah zahvaljevala zanj'

02. 05. 2021 16.08

Najlepše spomine so imeli na obdobje ranega otroštva, ko so še živeli v stari hiški, kjer so, ko je deževalo, podstavljali vedra, da so postelje ostale suhe. Tam so vsi spali v eni sobi, na vzmetnicah na tleh, in se pred spanjem pogovarjali, zabavali in si predstavljali vsak svojo in skupno prihodnost. Pomagali so babici in dedku na kmetiji ter staršem pri gradnji hiše.

SBO: Toleranca do vsega, razen do netolerantnosti

01. 05. 2021 09.00

Ob izidu prvenca TRANS enigmatične ljubljanske zasedbe Smrt boga in otrok (SBO), smo se srečali z vrhunskim videospotom Ljubljana je Berlin. Trans kot sintetični vrhunec, kot neprestano spreminjanje, kot fluidnost seksualnosti. Podrobneje o zadevi preberite v intervjuju s člani in članico zasedbe.

Prostovoljci, ki poleg boljših ocen otrokom vračajo motivacijo in zaupanje vase

14. 04. 2021 06.00

Med epidemijo covida-19 je pri nas na samomor pomislilo desetkrat več otrok oziroma mladostnikov kot v letu 2015, s težavami v družini se jih je soočalo dvakrat več, s psihičnimi težavami pa štirikrat več kot pred petimi leti, kaže statistika klicev na TOM-telefon za otroke in mladostnike pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije.

Zakaj je pomembno, da mladi v stiski hitro dobijo terapevtsko pomoč?

04. 04. 2021 16.58

Stiske otrok in mladostnikov med epidemijo covida-19 so se spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in večjem številu zlorab, več jih razmišlja o samomoru. Pogovarjali smo se z družinsko svetovalko in terapevtko za otroke in mladostnike Sabino Sopko, kako lahko terapevti pomagajo mladim v stiski in zakaj je dobro, da dobijo psihološko pomoč. Žal pa je pot do nje nedopustno dolga, so prepričani strokovnjaki.

'Verjeti v otroke pomeni verjeti v našo skupno, lepšo prihodnost'

04. 04. 2021 10.15

Miha si je na začetku sedmega razreda zaželel, da bi bil končno uspešen. Ker je vedel, da vse to zmore. Celo razmišljal je o nadaljevanju šolanja in poklicu, ki bo prekinil gordijski vozel večgeneracijske revščine. In prav v tistem letu se mu je sesul svet sanj. Bližal se je konec šolskega leta. Vedel je, da bodo ocene slabe. Kljub trudu – kljub prizadevanjem biti slišan, viden, sprejet. Prezrt od šole, vrstnikov in vse bolj osamljen je posegel po sebi.

Mali šefinji Agata in Neja: Dobra šola mora imeti dobro telovadnico

31. 03. 2021 12.28

V tretji oddaji, v kateri je pokalo, ampak ne samo od kokic, temveč tudi od zagnanosti tekmovalnih parov, smo spoznali nadobudni kuharski šefinji, Nejo Frelih Oblak in Agato Čepelnik, ki prihajata iz Osnovne šole Ivana Grahorja. Borili sta se do konca z željo, da šoli prineseta čim višja sredstva, ki jih podarja Mercator. Preverite v nadaljevanju, katere želje za prenovo šole v Škofje Loki bodo uresničili s pomočjo sredstev.

Med bolj prizadetimi v epidemiji so otroci, ki jim je treba pomagati

26. 03. 2021 08.03

Strokovni delavci v izobraževanju opažajo, da je znanje šolarjev zaradi šolanja na daljavo, ki je potekalo med poskusom zajezitve epidemije covida-19, pomanjkljivo. A dejstvo je, da to ni edina posledica epidemije, ki je pustila pečat na otrocih. V stiskah so se znašle številne družine, nekatere zaradi izgube službe, v drugih se je povečalo družinsko nasilje, tretje imajo težave z medsebojnimi odnosi. Vse to pa se najbolj odraža na otrocih, ki so najranljivejši člani naše družbe.

17 'herojev korone' prejelo zlato jabolko navdiha

25. 03. 2021 17.14

Predsednik države Borut Pahor je vročil priznanje jabolko navdiha 'herojem korone', ki so jih izbrali bralke in bralci slovenskih regionalnih spletnih medijev. Heroji so se izkazali z različnimi dobrimi deli in se v boju proti novemu koronavirusu posebej odlikovali ter tako pomagali pomoči potrebnim.

V zapuščeni pečici našli orjaško sršenje gnezdo

21. 03. 2021 20.22

V Kozjaku nad Pesnico je družina skupaj s sosedi naletela na prav posebno najdbo – orjaško sršenje gnezdo. Težko je štiri kilograme, obsega pa 180 centimetrov. Sršeni so ga sicer že zdavnaj zapustili, a so ustvarili velik panj, ki je pri nas redkost. Panj bo zdaj dobil tudi posebno mesto, razstavili ga bodo na osnovni šoli v Kungoti. To izjemno delo narave bo postalo tudi učni pripomoček za učence.

Stiske zaradi pouka na daljavo: 'Posledice za celotno družbo bodo zelo velike'

17. 03. 2021 13.59

Šolanje na daljavo je na osnovnošolcih, dijakih in študentih pustilo velike posledice, tako socialne kot tudi psihofizične. Ker je, kot so pri stranki LMŠ zapisali, pomembno, da se s temi posledicami kot družba soočimo čim učinkoviteje, so organizirali okroglo mizo, v sklopu katere so različni akterji iz šolstva naslovili omenjene težave. Govorniki so se strinjali, da se je znanje mladih občutno poslabšalo, naloga politike pa bo v prihodnosti zaznati vse te težave in v sodelovanju s stroko čimprej zaznati izzive.

Raper Diddy znova odprl vrata šole v Bronxu

11. 03. 2021 19.04

Zvezdnik, ki je svojo šolo v newyorški četrti odprl lansko jesen, jo je moral zaradi pandemije znova zapreti. Sedaj pa se ustanovi v Bronxu obetajo lepši časi, saj je šola znova odprta in ob rednem pouku ponuja tudi obilo obšolskih dejavnosti ter športnih aktivnosti.

Posodobljen učni načrt – vzrok za spor in pomisleke

23. 02. 2021 10.29

Zaradi Dnevnika Ane Frank so se v teh dneh razvnele polemike in postal je pravi kamen spotike – za ene s strokovnega, za druge z ideološkega vidika. Prebudilo se je tudi 73 književnikov, igralcev, literatov, novinarjev, politikov, glasbenikov, umetnikov in vseh vrst intelektualcev, ki so se lotili branja Dnevnika Ane Frank, knjige o ‎odraščanju judovske najstnice v skrivališču med drugo svetovno vojno, in s tem želeli javnost spomniti na zgodovino, ki je ne bi smeli pozabiti.