unije

Ukrajina kljub vojni nesebično pomaga Sloveniji, Nato pošilja pomoč

07. 08. 2023 13.00

Slovenijo je v preteklih dneh prizadela najhujša ujma v zgodovini države, sporočila solidarnosti in podpore pa so Vladi RS prenesli tuji voditelji in vodje institucij EU. Posebej hvaležni smo voditeljem držav Zahodnega Balkana, ki nam v teh težkih trenutkih izražajo bližino in že pošiljajo najbolj potrebno pomoč, sporoča vlada. Ob tem so potrdili, da se bo v sredo v Sloveniji mudila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in si ogledala prizadeta območja.

Kakšne so pravice in obveznosti delavcev v primeru naravne nesreče?

07. 08. 2023 11.37

Marsikdo se sprašuje, ali je lahko zaradi odprave posledic poplav odsoten z dela. V primeru zadnjih dogodkov, ko so vremenske razmere prizadele območje celotne države, se upošteva primarni zakon, ki določa, da je delavec, ki dela ne more opravljati zaradi višje sile, upravičen do polovice plačila, do katerega bi bil sicer upravičen, če bi delal, vendar ne manj kot 70 odstotkov minimalne plače. Če delavec ne more opravljati dela zaradi višje sile, delavec in delodajalec tveganje delita. Delavcu manjkajočih ur ni treba nadomestiti, pojasnjujejo na ministrstvu za delo.

Slovenija zaprosila za 40 strojev, montažne mostove, helikopterje in vojake

06. 08. 2023 11.51

Evropski komisar za krizne razmere Janez Lenarčič je sporočil, da so za Slovenijo aktivirala mehanizem za civilno zaščito, za katero je zaprosila. Iz Poljske so medte odpotovali prvi tovornjaki s humanitarno pomočjo za Slovenijo, je sporočilo poljsko veleposlaništvo v Sloveniji. Na Slovensko karitas se je medtem že obrnila Caritas Avstrija, ki je ponudila finančno pomoč ob poplavah. Pomagali pa so tudi številni Slovenci, ki živijo v tujini, so še pojasnili pri Slovenski karitas.

Kritike o slabi gradnji: razpoke na novem mostu, ki še ni v uporabi

06. 08. 2023 07.00

Most Počitelj je eden najvišjih in najzahtevnejših mostov v BiH, ki so jih zgradili v zadnjih letih. V začetku julija so dokončali lok, a še preden so ga odprli za promet, so na mostu odkrili razpoke. Domačini se zdaj sprašujejo, ali so razpoke posledica slabe gradnje ali varčevanja pri materialih. Iz družbe Autoceste FBiH so poudarili, da poškodbe že sanirajo in da stabilnost mosta ni ogrožena.

Golob: Škoda bo rekordna, največja v zgodovini samostojne Slovenije

04. 08. 2023 18.23

Slovenijo so prizadele poplave, kot jih ne pomnimo. Nevarnosti pa še ni konec, saj se bodo padavine nadaljevale tudi ponoči. Po sestanku s predstavniki štaba civilne zaščite je pred kamere stopil premier Robert Golob. "Razmere so katastrofalne, škoda bo rekordna," je dejal in ob tem napovedal spremembe zakonodaje na področju spopadanja z naravnimi nesrečami. Vlada se bo tako sestala že v soboto, kjer bodo poleg novele zakona obravnavali tudi možnosti pomoči na ravni Evropske unije, prav tako pa tudi morebitno odprtje trgovin v nedeljo. "Da se ljudje ne bodo po nepotrebnem v soboto izpostavljali nevarnosti," je pojasnil premier.

Zaradi suma tihotapljenja kokaina v BiH v priporu slovenski državljan

02. 08. 2023 18.25

Tožilstvo Bosne in Hercegovine je zaradi suma sodelovanja v skupini organiziranega kriminala, ki je tihotapila večjo količino kokaina iz Evropske unije v BiH, vložilo obtožnico proti sedmim osebam, med katerimi je tudi slovenski državljan, ki je že v priporu, so sporočili s tožilstva.

Nižje plače za slovenske diplomate. Se bodo nekateri vrnili domov?

01. 08. 2023 19.33

Bodo slovenski diplomati sploh še odhajali na predstavništva v tujino? Se bodo tisti, ki so že tam, predčasno vrnili domov? Z novim letom naj bi namreč imeli nižje neto plače zaradi spomladi sprejetega Zakona o čezmejnem izvajanju storitev. Socialni prispevki bodo po novem obračunani od višjih bruto plač, ki jih dejansko prejemajo v tujini, in ne več od tistih, ki bi jih zaslužili doma.

Pomanjkanje zdravnikov specialistov: okrepitvam nudijo javna stanovanja

31. 07. 2023 17.17

Redna zaposlitev, nastanitev in celo zaposlitev za partnerja. To je ponudba za zdravnike iz tujine, predvsem iz držav nekdanje skupne države, da bi svoje znanje ponudili v naših zdravstvenih domovih. V Sloveniji manjka najmanj 250 družinskih zdravnikov, če bi želeli doseči povprečje Evropske unije ali standard Avstrije, pa 1000 zdravnikov z različnih področij. A s kroničnim mankom zdravnikov se spopadajo praktično vse evropske države. Kaj torej storiti, da bi jih lahko zvabili k nam? Je stanovanje dovolj?

Hrvaška odpira poti za izvoz ukrajinskega žita: odobrila uporabo pristanišč

31. 07. 2023 17.51

Ukrajina in Hrvaška sta se dogovorili o možnosti uporabe hrvaških pristanišč na Donavi in v Jadranskem morju za izvoz ukrajinskega žita. Za dogovor med državama je po srečanju s hrvaškim kolegom Gordanom Grlićem Radmanom v Kijevu povedal ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba. "To priložnost bomo čim bolje izkoristili," je zagotovil ukrajinski minister.

BDP v območju evra porasel za 0,3 odstotka, v EU stagniral

31. 07. 2023 11.29

Gospodarska rast v območju evra je bila v drugem letošnjem četrtletju v primerjavi s prvim 0,3-odstotna, bruto domači proizvod (BDP) Evropske unije pa je stagniral. V primerjavi z drugim četrtletjem lanskega leta je bila rast v območju evra 0,6-odstotna, v EU pa 0,5-odstotna, kaže danes objavljena prva ocena evropskega statističnega urada Eurostat.

Poljski premier: Wagnerjevi borci bi lahko kot migranti poskušali vstopiti v EU

30. 07. 2023 12.34

Wagnerjevi plačanci, ki se trenutno nahajajo v Belorusiji, so se približali poljski meji in bi lahko – pod pretvezo, da so migranti – vstopili na območje Evropske unije, je opozoril poljski premier Morawiecki. Prepričan je, da se situacija zaostruje.

V Rusiji po raketnem napadu več ranjenih, Putin poudaril, da so pripravljeni na pogovore

28. 07. 2023 17.52

Rusija je poročala o domnevnem ukrajinskem raketnem napadu na jugozahodu države. Kot je sporočilo rusko obrambno ministrstvo, so prestregli dve ukrajinski raketi, ostanki ene od raket pa so padli na mesto Taganrog v bližini meje z Ukrajino. Pri tem je bilo ranjenih najmanj 15 ljudi. Rusija naj bi med tem podrobno preučevala predloge nekaterih afriških voditeljev za končanje konflikta v Ukrajini.

Kje je kitajski zunanji minister Qin Gang?

25. 07. 2023 17.02

Kitajska je manj kot sedem mesecev po imenovanju na položaj zunanjega ministra razrešila Qin Ganga, ki je sicer veljal za zelo tesnega sodelavca predsednika Ši Džinpinga. Njegovo vlogo bo zdaj prevzel vodja komunistične partije za zunanje zadeve Wang Yi. Vendar pa je dolgotrajno izginotje Qina tisto, ki buri duhove.

Ukrajina prepovedala plovbo v delih Črnega morja: 'Imamo sredstva za obrambo'

20. 07. 2023 11.59

"Ruska federacija je znova brutalno kršila univerzalno pravico do proste plovbe in namerno spodkopava varnost preskrbe s hrano ter milijone ljudi obsoja na lakoto," je v izjavi za javnost zapisalo ukrajinsko ministrstvo za obrambo in dodalo, da imajo potrebna sredstva za ukrepanje. Da bodo ruski napadi na skladišča žita v ukrajinski Odesi povzročili ogromno prehransko krizo po svetu, je dejal tudi visoki zunanjepolitični predstavnik Unije Josep Borrell.

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo

18. 07. 2023 06.54

V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

'Rusija mora nehati skrivati tiste, ki so prispevali k sestrelitvi malezijskega letala'

17. 07. 2023 12.08

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je ob deveti obletnici sestrelitve malezijskega potniškega letala MH17 v imenu Unije Rusijo pozval k prevzemu odgovornosti in sodelovanju pri iskanju resnice in pravice za vseh 298 žrtev in njihovih bližnjih. K prevzemu odgovornosti je Moskvo ponovno pozvala tudi Avstralija.

Umrla francoska fotografinja Marie-Laure de Decker

16. 07. 2023 10.03

Po dolgi bolezni je v soboto umrla mednarodno priznana francoska fotografinja Marie-Laure de Decker. Stara je bila 75 let. Znana je bila po fotografijah znanih oseb in tudi fotografijah z vojnih območij, za katere je leta 2013 prejela mednarodno nagrado Albert Kahn International Planet Prize.

Gostinstvo in turizem: namesto en mesec tuji delavci na papirje čakajo pol leta

15. 07. 2023 15.38

Kdo bo delal v turizmu in gostinstvu? Kadrovska kriza je hujša samo še v zdravstvu in domovih za starejše. Po nekaterih ocenah manjka deset tisoč ali kar ena četrtina vseh zaposlenih. Natakarji, kuharji, kuharski pomočniki, točaji, sobarice ... Da bi hotelirji in gostinci rešili letošnjo sezono, zaposlujejo tujce. A ker je že zakonodaja pri nas zelo zakomplicirana, je tudi pridobivanje papirjev, ki so podlaga za delo pri nas, dolgotrajen in zapleten birokratski postopek. Namesto da bi izdaja dovoljenja za delo trajala mesec dni, kot določa zakon, delavci in delodajalci na papirje čakajo po tri, štiri, celo pet mesecev.

'Za podaljšanje sporazuma o izvozu žita ni bil izpolnjen niti en ruski pogoj'

14. 07. 2023 16.17

Niti en ruski pogoj za podaljšanje sporazuma o izvozu žita ni bil izpolnjen, je dejal ruski predsednik Vladimir Putin. Sporazuma ne namerava podaljšati, dokler ne bodo izpolnjeni ruski pogoji. Predsednica Evropske komisije pa je opozorila na posledice morebitnega propada sporazuma in dejala, da je odločitev o podaljšanju v rokah Putina.

Bodo podnebne spremembe povzročile novo begunsko krizo?

14. 07. 2023 06.00

Že danes milijoni ljudi – iz držav podsaharske Afrike, Južne Azije in Latinske Amerike ter z nizko ležečih otočij Tuvalu, Kiribati, Maldivi – zapuščajo svoje domove zaradi podnebnih sprememb, ki povzročajo suše, poplave in dvig morske gladine. Okoljsko razseljene osebe bodo v prihodnje predstavljale največjo skupino beguncev. Nas čaka nova migracijska kriza? Težko je napovedati tip migracij – bodo znotraj države ali medkontinentalne, opozarja Žiga Zaplotnik. So države sploh pripravljene na milijone ljudi različnih narodnosti, ras in kultur, ki bodo iskali nov dom? "Ne more biti naše preživetje odvisno od tako banalne stvari, kot je politična volja," je jasna Gaja Brecelj.

V slovenskih zaporih tretjina tujcev, večina zaradi tihotapljenja ljudi

13. 07. 2023 06.00

Delež tujcev v slovenskih zaporih od leta 2019 skokovito narašča, trenutno jih je že slabih 37 odstotkov. Prihajajo iz 60 različnih držav, večinoma iz držav nekdanje Jugoslavije, kar je tudi razlog za napetosti, konflikte, predvsem verbalne, saj se znotraj ene sobe srečajo različne narodnosti in veroizpovedi. So tujci, večina je priprtih ali obsojenih zaradi tihotapljenja ljudi čez mejo, razlog za hudo prostorsko in kadrovsko stisko v slovenskih zaporih? Zakaj se polnijo s tujci? Jih lažje kaznujemo?

Zelena luč nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave, ki razdvaja evroposlance

12. 07. 2023 16.19

Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval. Bogovič, ki je glasoval proti, je opozoril, da predvideni ukrepi ne upoštevajo specifik držav. "Posledično bi lahko v Sloveniji izgubili kar 10 odstotkov kmetijskih površin," je poudaril. Nemec, ki je podprl zakonodajo, pa je opozoril na izgubo biotske raznovrstnosti. "Odločitve različnih generacij so nas skozi desetletja in stoletja pripeljale do stanja, ki za planet enostavno ni vzdržno," je poudaril.

Slovenski droni Belin v Ukrajini

11. 07. 2023 11.46

Vsaj šest dronov, kupljenih po letu 2015, je Slovenija donirala Ukrajini za obrambo pred rusko agresijo. Informacijo smo že več tednov preverjali med viri v slovenskem obrambnem sistemu, včeraj pa so se pripadniki oboroženih sil Ukrajine v posnetku zahvalili Sloveniji za novo donacijo. Slovenija je tako Ukrajini pomagala v višini več kot 100 milijonov evrov v vojaški in nevojaški pomoči.

Ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali 30 žrtev

11. 07. 2023 09.24

V spominskem centru v Potočarih so na spominski slovesnosti ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali posmrtne ostanke 30 žrtev genocida, v katerem so sile bosanskih Srbov v samo nekaj dneh po zavzetju te bošnjaške enklave 11. julija 1995 ubile več kot 8300 Bošnjakov, večinoma moških in dečkov. Slovenija ob obletnici svari pred relativizacijo genocida, EU pa je obsodila zanikanja genocida.

Stoltenberg: Erdogan zagotovil ratifikacijo švedskega vstopa v Nato

10. 07. 2023 13.10

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki je pred odhodom na vrh Nata v Litvi dejal, da bo podprl članstvo Švedske v zvezi le, če bo Evropska unija znova začela pristopna pogajanja s Turčijo, je po besedah generalnega sekretarja Nata Jensom Stoltenbergom vendarle popustil. Zagotovil je, da bo protokol o švedskem pristopu k Natu posredoval turškemu parlamentu in zagotovil ratifikacijo.

Slovenija bo ukrajinskim beguncem letos namenila slabih 40 milijonov evrov

10. 07. 2023 13.13

Slovenija je v preteklem letu beguncem iz Ukrajine namenila dobrih 17 milijonov evrov, v letošnjem letu pa bo tega denarja skoraj 40 milijonov. Največji stroški so denarna pomoč, denarna pomoč za zasebno nastanitev, zdravstvene storitve in stroški, povezani z nastanitvijo in oskrbo državljanov Ukrajine, ki imajo priznano začasno zaščito in živijo v nastanitvenih centrih.

Javna raba: 'Nikakor ni prav, da je slovenščina diskriminirana'

04. 07. 2023 20.00

Bodo operacijski sistemi tudi na Applovih telefonih kmalu v slovenskem jeziku? Bo Netflix ponujal sinhronizirane risanke in vsebine s slovenskimi podnapisi? Bo slovenski jezik obvezen tudi v digitalnem okolju? Na kulturnem ministrstvu že pripravljajo spremembe zakona o javni rabi slovenščine, a spremeniti se mora tudi evropska zakonodaja, poudarjajo. Prve spremembe so tudi na ravni Evropske unije že na vidiku. Evropska poslanka Irena Joveva ob tem opozarja, da nikakor ni prav, da je slovenščina kljub majhnosti našega trga diskriminirana.

Italijanski udarec ruskim in beloruskim oligarhom težak dve milijardi evrov

04. 07. 2023 17.09

Italija je od začetka vojne v Ukrajini in uvedbe evropskih sankcij proti Rusiji zamrznila premoženje več ruskim in beloruskim oligarhom v vrednosti dveh milijard evrov, je sporočila italijanska centralna banka.

Na območju EU v zadnjem letu povečano število motenj v preskrbi zdravil

02. 07. 2023 10.48

Po podatkih Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je trenutno prijavljena motnja v preskrbi 286 zdravil. Povečano število začasnih motenj v preskrbi opažajo na območju celotne EU, ne le na slovenskem trgu. Razlogov za to je več, med drugim v proizvodnji zdravilnih učinkovin in zdravil, večina katere je zunaj držav EU.

'Mojega otroka je ubil policist'

02. 07. 2023 10.49

"Mojega otroka je ubil policist" – tako za Fokus pripoveduje mati devetletnika, ki ga je v spanju ustrelil njegov oče. Notranji minister pa prikriva, da so v policiji zaposleni tudi norci, ki imajo dostop do orožja, pojasnjuje užaloščena mati na vprašanje, zakaj je le pet dni po smrti svojega otroka prišla na proteste proti nasilju v Beogradu. Tudi ta konec tedna so protesti potekali po vsej Srbiji.