unije

Italija razglasila izredne razmere, Salvini poziva Slovenijo k sprejemanju migrantov
11. 04. 2023 16.17
Vlada v Rimu je zaradi povečanih migracijskih tokov, s katerimi se sooča Italija v zadnjih dneh, uvedla izredne razmere. Namestnik italijanskega premierja ter minister za promet in infrastrukturo Matteo Salvini pa je medtem dejal, da bi morala Slovenija znova začeti sprejemati migrante, ki so nezakonito prečkali italijansko-slovensko mejo. V nasprotnem primeru bo Italija po njegovih besedah prisiljena uvesti nadzor na meji.

'Če se bo Evropa pridružila Macronu, nam bo to prihranilo veliko denarja'
11. 04. 2023 09.41
Francoski predsednik Emmanuel Macron je po obisku Kitajske s svojimi nazori in besedami požel veliko kritik, predvsem s strani ZDA. Dejal je namreč, da bi se morala Evropa distancirati od Združenih držav ter da se ne bi smela vmešavati v spor glede Tajvana. "Ugotoviti moramo, v imenu koga govori Macron," je dejal republikanec v ameriškem senatnem odboru Marco Rubio, ki je ob tem opozoril, da je Evropa močno odvisna od Združenih držav. "Če se bodo druge države pridružile Macronu, nam bo to prihranilo veliko denarja," je dodal in opozoril, da morda tudi ZDA ne bi smele izbirati strani v primeru vojne v Ukrajini. Ni pa edini kritik Macronovih besed.

Slovenska diplomatska ofenziva v Afriki se nadaljuje, Fajonova v Etiopiji
10. 04. 2023 17.45
Po kontroverznem obisku predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, ki je v imenu slovenskega lobiranja za nestalno članico varnostnega sveta OZN v Ruandi dejala, da bi se morali po državi, ki kriminalizira in preganja istospolne, zgledovati glede pravic žensk, je v Afriko odpotovala tudi Tanja Fajon. Šefinja diplomacije je obiskala Etiopijo. In kakšen je izplen afriške turneje? Ima Slovenija v žepu podporo držav, ki jo zadnje tedne obiskujejo predstavniki oblasti?

Pripravljeni že od 1940: 'Nismo pozabili, to je v naši DNK'
09. 04. 2023 07.00
Pred rusko invazijo na Ukrajino je le malokdo verjel, da bo Finska že aprila 2023 članica zveze Nato. A so nato odločitve Vladimirja Putina povsem spremenile varnostno sliko regije, Evrope in sveta. Podpora članstvu med Finci se je močno povečala – in na koncu je Nato dobil pomembno novo članico, Putin pa veliko daljšo mejo s severnoatlantskim zavezništvom. Vstop pa je pomemben tudi zaradi prihodnjega dogajanja na Arktiki.

'Zavarovanci naj se z odpovedjo zavarovalne pogodbe ne prenaglijo'
07. 04. 2023 13.52
Medtem ko je minister za zdravje Danijel Bešič Loredan predstavnike zasebnih zavarovalnic, ki ponujajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje, povabil na sestanek – saj je po njegovem napovedan dvig premije pri zavarovalnici Generali neupravičen – so se na dvig napovedane premije že odzvali v Agenciji za zavarovalni nadzor. Ugotavljajo, da je bil dvig premije pričakovan, zavarovancem pa svetujejo, naj se z morebitno odpovedjo zavarovalne pogodbe ne prenaglijo.

Slovenija se pridružuje tožbi proti Madžarski zaradi kršenja pravic oseb LGBTIQ+
06. 04. 2023 16.41
Slovenija se bo pridružila tožbi Evropske komisije proti Madžarski zaradi kršenja pravic pripadnikov skupnosti LGBTIQ+, je odločila vlada. Po navedbah ministrstva za delo se Slovenija tožbi pred Sodiščem EU, ki jo podpirajo tudi številne druge članice EU, pridružuje z namenom izražanja podpore temeljnim vrednotam Unije.

Želela gorilo, a dobila šimpanzinjo: 'Vrnila se bom z družino'
06. 04. 2023 16.54
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič se mudi na obisku v Ruandi, kjer je obiskala dve ministrstvi, srečala pa se bo tudi s tamkajšnjim političnim vrhom. Pred tem je obiskala sosednjo Ugando, kjer je posvojila osirotelo šimpanzinjo Ursko. Predsednica slovenskega parlamenta je sicer izrazila željo, da bi posvojila gorsko gorilo. Kot je poudarila, je zaščita teh živali ena njenih največjih strasti.

Novi črnogorski predsednik se obrača k Evropi – najprej Bruselj, nato Ljubljana?
06. 04. 2023 13.14
Novoizvoljeni črnogorski predsednik Jakov Milatović je v sredo v pogovoru za hrvaško televizijo Nova TV napovedal, da je za svoj prvi uradni obisk v tujini izbral Bruselj, kot simbol, da je država zakorakala po evropski poti. Takoj po Bruslju bi se lahko odpravil v Slovenijo, od katere pričakuje močno podporo pri njihovih evropskih integracijah.

'Ko zmanjka besed za slabo, se uporabi Černobil'
05. 04. 2023 17.25
Vojna v Ukrajini je znova odprla Pandorino skrinjico jedrskih strahov. Spomin na katastrofo v Černobilu je pogosto zlorabljen kot populistično orožje, pravijo strokovnjaki, misel na štiri delujoče jedrske elektrarne na območju vojaških operacij pa mnoge navdaja z grozo. Že od začetka vojne je slišati, da bi se lahko zgodila ponovna katastrofa v Černobilu, ki bi ogrozila več milijonov prebivalcev. Strokovnjaki, med katerimi je ostre kritike požel prispevek nacionalne televizije iz Černobila, mirijo in poudarjajo, da gre za še enega v vrsti poskusov stigmatizacije jedrske energije.

Klakočar Zupančičeva na uradnem obisku v Afriki, v Ugandi posvojila šimpanzinjo
05. 04. 2023 13.45
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič se od 3. do 7. aprila z delegacijo mudi na uradnem obisku v Ugandi in Ruandi v Afriki. Petdnevni obisk predvideva srečanja s političnim vrhom obeh držav, namen obiska je tudi predstavitev Slovenije in njenih aktivnosti v Afriki, tudi v luči iskanja podpore za članstvo Slovenije v Varnostnem svetu OZN. Klakočar Zupančičeva, ki med prioritete svojega mandata uvršča pomen zaščite živali, je v izobraževalnem centru za ohranjanje divjih živali posvojila šimpanzinjo Ursko.

Hrvaška naj bi zaradi pritiskov ZDA razveljavila dogovor s Kitajci
04. 04. 2023 15.07
Potem ko je konzorcij treh kitajskih družb pred tremi leti zmagal na natečaju za preureditev reškega pristanišča, je Washington prepričal Hrvaško, da ne sklene dogovora s Kitajci, piše ameriški časnik Wall Street Journal. Reško pristanišče ameriška mornarica uporablja za vzdrževanje in popravilo ladij, Nato pa za skladiščenje vojaške opreme.

Načrtovane bistveno višje kazni za rabo ustaškega pozdrava
04. 04. 2023 10.11
Hrvaško ministrstvo za notranje zadeve je v sabor posredovalo predlog o spremembah Zakona o kršenju javnega reda in miru, ki predvideva bistveno višje denarne kazni od dosedanjih.

'To je zgodovinski teden. V torek bomo Finsko pozdravili kot 31. članico Nata'
03. 04. 2023 14.16
Finska bo v torek tudi uradno postala 31. članica zveze Nato, je sporočil generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg. Novo članico bodo v zavezništvo sprejeli s slovesnostjo na sedežu Nata v Bruslju, ki bo potekala pred začetkom dvodnevnega zasedanja zunanjih ministrov. Na zasedanju se bodo posvetili nadaljnji podpori Ukrajini.

Grizlov: Rusko taktično jedrsko orožje bo nameščeno ob meji s Poljsko
03. 04. 2023 13.25
Rusko taktično jedrsko orožje bo nameščeno na ozemlju Belorusije ob meji s Poljsko, je napovedal ruski veleposlanik v Minsku Boris Grizlov. Ob tem je dodal, da bodo bunkerji, potrebni za skladiščenje orožja, predvidoma pripravljeni do 1. julija.

Golob makedonskemu kolegu zagotovil trdno podporo Slovenije na poti v EU
03. 04. 2023 12.45
Premier Golob je na Brdu pri Kranju gostil predsednika makedonske vlade Dimitarja Kovačevskega, s katerim sta podpisala skupno deklaracijo o okrepljenem sodelovanju. Golob je makedonskemu kolegu zagotovil trdno podporo Slovenije na poti v EU in poudaril, da se pogajanja Severne Makedonije za članstvo ne smejo ustaviti.

Bratje Italije s predlogom zakona, ki bi z globami kaznoval uporabo tujk
03. 04. 2023 10.32
Poslanci vladajoče italijanske stranke Bratje Italije so pripravili predlog zakona, s katerim si prizadevajo pred tujkami zaščititi italijanski jezik v javni upravi. V skladu s predlogom bi tako javni organi in uradi lahko bili kaznovani z globami do 10.000 evrov za uporabo izrazov, ki "ne sodijo v italijanski jezik".

Zelenski: Slovenija dela Ukrajino močnejšo
01. 04. 2023 11.10
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je zahvalil predsedniku vlade in Sloveniji za vso pomoč njegovi državi. Pri tem je posebej izpostavil topel odnos slovenskega prebivalstva do ukrajinskih beguncev.

Kijev na Poljskem naročil sto oklepnikov
01. 04. 2023 15.29
"Prinašam naročilo, ki ga je poslal ukrajinski premier Denis Šmihal za sto rosomakov, ki bodo izdelani tukaj," je Morawiecki dejal med obiskom v proizvodni enoti družbe Rosomak v kraju Siemianowice Slaskie na jugu Poljske.

Z bunkerji prepredena Albanija v lovu na turiste
31. 03. 2023 15.17
Dobrodošli v podzemni svet kraja Kukës. Pod ulicami mesta, ki leži na severu Albanije, se razteza labirint bunkerjev, ostanek paranoičnega komunističnega režima. V strahu pred invazijo je albanski diktator Enver Hoxha "bunkeriziral" državo. 700 tisoč bunkerjev je zgradil praktično v vseh kotičkih ene najrevnejših držav v Evropi. Kukës pa predstavlja najrevnejše območje Albanije, ki si želi s pomočjo bunkerjev in pomoči Evropske unije v ta pozabljeni kraj privabiti trume turistov.

Vlada bi posegla v interventna zakona za spopad z energetsko krizo
30. 03. 2023 20.10
Vlada predlaga spremembo lani sprejetih interventnih zakonov za spopad z energetsko krizo. S prvim predlogom v zakonodajo med drugim vnaša zadnje odločitve na ravni EU, tudi glede skupnega nakupa plina, z drugim pa posega v pobiranje presežnih prihodkov energetskih družb, s katerimi se v delu financirajo ukrepi za spopad z energetsko draginjo.

BRICS – nova svetovna ureditev?
30. 03. 2023 11.02
Napovedi, da bo klub držav BRICS nadaljeval s trendom največje rasti gospodarstev, se niso povsem uresničile. Kljub temu pa povezava dobiva vse večjo politično težo, čeprav si je sprva prek diplomatskega foruma in razvojnega financiranja prizadevala za vzpostavitev alternative zahodnim finančnim institucijam. Ta strategija je stvar preteklosti, piše nemški časnik Deutsche Welle.

Mok podprl delno vrnitev ruskih športnikov na tekmovanja
28. 03. 2023 16.55
Mednarodni olimpijski komite (Mok) je podprl vrnitev ruskih in beloruskih športnikov na mednarodna tekmovanja. Ruski športniki naj bi nastopali pod nevtralno zastavo brez nacionalnih simbolov.

Na jugovzhodu Istre tudi obilne nevihte s točo
27. 03. 2023 14.10
Deževno vreme je zajelo tudi našo sosedo Hrvaško. Prebivalcem preglavice poleg dežja povzroča tudi močan veter, sunki so ponekod dosegali tudi do 140 km/h. Zaradi vetra je močno razburkano morje, potopilo se je več čolnov, podrlo pa tudi več dreves.

Pozivi za vključitev povratnih steklenic v nastajajoči kavcijski sistem
27. 03. 2023 14.39
V društvu Eko krog, Zvezi potrošnikov Slovenije in Ekologih brez meja opozarjajo na pomanjkljivost obstoječega načina vračanja povratnih steklenic. Kot so poudarili na novinarski konferenci, se v luči tega zavzemajo za vključitev steklenic v nastajajoči kavcijski sistem za embalažo pijač in uvedbo obveznih kvot povratne embalaže.

Berlin umaknil veto, EU podprl prepoved vozil na fosilna goriva
27. 03. 2023 13.15
Članice Evropske unije so sklenile dogovor glede prepovedi vozil z motorjem na notranje zgorevanje od leta 2035 dalje. V torek bodo o uredbi glasovali ministri za energetiko.

Upanje v 'škatli': odmerki, ki bi rešili življenja, so plavali v mlačni vodi
27. 03. 2023 12.26
V Afriki vsako leto umre na tisoče otrok zaradi bolezni, proti katerim dejansko obstajajo cepiva. Vendar pa zaradi pomanjkanja možnosti hlajenja cepiva, četudi prispejo do tistih, ki jih potrebujejo, postanejo neuporabna. Iskanje rešitev že daje rezultate, kontinent pa si želi okrepiti lastno proizvodnjo cepiv.

'Putina bi lahko aretirali samo tako, da bi ga ruska elita ujela v past'
27. 03. 2023 11.25
Od izdaje naloga Mednarodnega kazenskega sodišča za aretacijo ruskega predsednika Vladimirja Putina je minilo deset dni. V tem tednu in pol se je več izmed 123 držav podpisnic Rimskega statuta opredelilo do zadeve. Vse bolj jasno postaja, da ga nalog močno omejuje, in sicer tudi v domačem okolju. Pojavljajo se namreč ugibanja, ali bi se Putina zaradi 'ponižanja države' želela znebiti tudi ruska elita.

Hrvaška letališča odslej brez mejnega nadzora za potnike znotraj schengena
26. 03. 2023 07.16
Na hrvaških letališčih od danes ni več mejnega nadzora za potnike, ki potujejo znotraj schengenskega območja. Vsi leti iz Hrvaške v države schengena in obratno odslej veljajo za domače lete, brez kakršne koli kontrole dokumentov. Mejne kontrole na kopenskih in morskih mejah s schengenskimi državami je Hrvaška ukinila že 1. januarja.

Slovensko meso za izvoz, 'manj kakovostno' meso za uvoz
25. 03. 2023 20.32
Slovensko meso ali tuje? Po eni strani pozivi, naj pojemo manj mesa, po drugi raste uvoz cenenega mesa. Čeprav ga v Sloveniji pridelamo dovolj, pa ga izvažamo in uvažamo tuje. Celotna veriga od kmetov in proizvajalcev do trgovcev in strokovnjakov poziva, naj kupujemo slovensko, bolj kakovostno meso. Pri uvozu cenejšega mesa gre za viške, menijo strokovnjaki, in takšna proizvodnja je usmerjena zgolj v en cilj - v čim cenejši izdelek za manj zahtevne trge. Vse pogosteje pa na izbor, kaj bomo kupili, vpliva tudi cena.

Furs ženi Roka Snežiča vrnil zaseženega maseratija
24. 03. 2023 12.40
Po mesecu dni so uslužbenci finančne uprave Roku Snežiču oziroma njegovi ženi vrnili zaseženega maseratija bosanskih registrskih tablic. Snežič nam je informacijo potrdil, a zadeve ni želel obširneje komentirati, češ da je takšna želja njegove žene. Na Fursu so pojasnili, da so uporabnici vozila izdali odmerno odločbo, ki jo je ta v celoti poravnala. Po prejemu celotnega plačila so ji vozilo prepustili.