unije

Fajonova za večjo uporabo kvalificirane večine v zunanji in varnostni politiki unije

12. 06. 2023 14.09

Zunanja ministrica Tanja Fajon in zunanji ministri šestih drugih članic EU so se v mnenjskem prispevku za Politico zavzeli za večjo uporabo kvalificirane večine v zunanji in varnostni politiki unije. Poudarili so, da se ne zavzemajo za spreminjanje pogodb, ampak predlagajo pragmatičen pristop.

Zakaj so izdelki MAM najboljše, kar lahko ponudiš svojemu otroku?

07. 06. 2023 00.15

Starši ste zahtevni, zato so zahtevni tudi strokovnjaki pri blagovni znamki MAM. Z edinstvenimi, visokokakovostnimi in inovativnimi izdelki, ki podpirajo razvoj vsakega otroka in vam z njimi olajšajo vsakdan, stojimo ob strani številnim generacijam staršev in otrok.

Skupaj za okolje

11. 06. 2023 12.27

Podnebne spremembe, hrana prihodnosti, nova era mobilnosti in trajnostna moda. Teme, ki smo jih v rubriki 24UR Inšpektor podrobno obdelali z vseh zornih kotov. Od tega, kaj konkretno prinašajo podnebne spremembe, kako kupovati manj in kako dati priložnost hrani rastlinskega izvora, do tega, kako potovati trajnostno in okolju prijazno. V Zelenem tednu te prispevke objavljamo znova, reciklirane, v novi preobleki. Ker gre za teme, ki so pomembne za našo prihodnost.

Zaradi domnevnih stranskih učinkov Pfizerjevega cepiva zahteva 150.000 evrov

11. 06. 2023 13.42

V ponedeljek se bo moralo podjetje BioNTech zglasiti na sodišču. Nemka od podjetja zaradi domnevnih stranskih učinkov cepiva proti covidu-19 zahteva odškodnino. Gre za prvo tovrstno tožbo v Nemčiji, ki pa morda ne bo ostala zadnja.

Brez sprememb na krožnikih ne bo šlo: 'Ni pa treba, da vsi postanemo vegani'

11. 06. 2023 09.11

Kako zagotoviti okolju prijaznejše kmetijske prakse in hkrati zagotoviti, da bomo imeli na krožniku dovolj raznolike in kakovostne hrane? Brez spremembe prehranskega sistema ne bo šlo, opozarja okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek iz inštituta za okoljske študije na univerzi Vrije v Amsterdamu. Želi si sistem, ki bo bolj robusten proti podnebnim spremembam in bo imel manjše vplive na okolje. Kmete, ki so se v zadnjem času podali na ulice, razume, saj ne moremo zahtevati enakega prehranskega sistema, obremenjevati pa samo eno stran. Zato moramo kmete podpreti in jih kot enakopravne deležnike vključiti v razpravo, ne pa da jim bomo samo zapovedovali, pravi. In kje začeti?

Kako nas duši centralizacija?

10. 06. 2023 12.17

Slovenija in Slovenci smo bili skozi zgodovino prisotni bolj ali manj na obrobju večjih držav in državnih tvorb. Pogosto iz tega izhaja zmotna predstava, da zato nismo imeli večje vloge oz. da se nas dogajanje v njih v praksi ni preveč dotikalo. V zadnjih letih Avstro-Ogrske in v obeh Jugoslavijah so bili slovenski politični veljaki zelo aktivni v diskusiji, kakšen naj bo interni ustroj teh večnacionalnih tvorb. V veliki večini s(m)o – ne glede na ime krovne države – Slovenci zagovarjali federalistične rešitve, ki bi Sloveniji in drugim manjšim narodom zagotavljale interno avtonomijo.

Ministri EU korak bližje sprejetju direktive o odvzemu nezakonitega premoženja

09. 06. 2023 12.30

Ministri so na zasedanju v Luxembourgu potrdili pogajalsko izhodišče o predlogu direktive o odvzemu nezakonito pridobljenih sredstev, s katero bi določili minimalna pravila glede sledenja, identifikacije, zamrznitve, zasega in upravljanja tovrstnih sredstev.

Vlada podala soglasje za povišanje Glavaša v čin generalpodpolkovnika

08. 06. 2023 16.52

Vlada je podala soglasje za povišanje načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV) Roberta Glavaša iz čina generalmajorja v čin generalpodpolkovnika. Glavaš pri delu izkazuje veliko mero odgovornosti, visoke profesionalnosti in komunikacijske neposrednosti, je v sporočilu za javnost po seji vlade zapisalo obrambno ministrstvo.

Območje evra v tehnični recesiji

08. 06. 2023 11.34

Območje evra je po najnovejših podatkih evropskega statističnega urada Eurostat v prvem letošnjem četrtletju zašlo v tehnično recesijo. Obseg bruto domačega proizvoda (BDP) se je namreč na četrtletni ravni za 0,1 odstotka skrčil že drugo četrtletje zapored.

Slovenija razvija nov dron, daljinsko voden protizračni top in mitraljez

07. 06. 2023 13.11

Letos bodo na ministrstvu za obrambo za področje raziskav in razvoja namenili 12,5 milijona evrov, naslednje leto pa 23. Tako so podpisali dve pogodbi, cilj pa je modernizacija Slovenske vojske in spodbuda slovenske obrambne industrije ter domačih raziskovalcev. Ministrstvo si tako do avgusta 2024 obeta komplet sistema brezpilotnega letalnika z usposobljenimi piloti in operaterji, v roku dveh let pa še daljinsko voden sistem zračne obrambe, ki bo lahko na taktično vozilo integriran v kupoli. Poimenovali so ga Mangart 25.

Kaj na okoliških letališčih delajo prav in kaj pri nas narobe?

07. 06. 2023 06.30

Samo letos nam bo na bližnja letališča ušlo približno 300 tisoč potnikov. To so sicer zelo konservativne ocene, razlagajo na ministrstvu za infrastrukturo. Če bi namreč prišteli še potnike nizkocenovnih prevoznikov, ki letijo iz Benetk, Trsta, z Dunaja, iz Gradca in Zagreba, bi bile te številke krepko višje. Bili smo na letališču v Zagrebu, kjer je vstop v Schengen zelo olajšal potovanja. Tam letos pričakujejo 200 tisoč Slovencev, kar je četrtina več kot lansko leto. Na drugi strani pa analitiki opozarjajo, da se naše največje letališče tudi letos (še) ne bo pobralo. Kaj torej v tujini delajo drugače?

Hrvaška bo začela uvažati spermo in jajčne celice

03. 06. 2023 11.57

Hrvaška zaradi pomanjkanja domačih darovalcev načrtuje uvoz sperme in jajčnih celic iz Evropske unije. Darovanje spolnih celic je na Hrvaškem mogoče od leta 2012, a odtlej nihče ni izrazil zanimanja, da postane darovalec.

Kdo je kriv, da imamo v Sloveniji tako visoke cene hrane?

02. 06. 2023 06.00

Kdo je kriv, da imamo v Sloveniji tako visoke cene hrane na trgovskih policah, in kdo v prehranski verigi ima neupravičene dobičke in oderuške marže? Na to vprašanje naj bi vlada odgovorila z uredbo o pošiljanju podatkov o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, ki bo veljala najmanj šest mescev. V tem obdobju bo vlada spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. Bo vladi s tem res uspelo obvladati naraščajoče cene hrane?

Evropski poslanci v sprejeti resoluciji Svet EU pozivajo, naj poišče rešitev

01. 06. 2023 13.22

Evropski parlament je sprejel resolucijo, v kateri je izrazil zaskrbljenost v zvezi z madžarskim predsedovanjem Svetu EU v drugi polovici leta 2024 glede na pomanjkljivo spoštovanje prava EU s strani Madžarske. Svet so poslanci pozvali, naj poišče ustrezno rešitev. Če je ne bo, pa bi lahko parlament ukrepal tudi sam.

Ministrstvo predloge zdravniških organizacij poslalo zdravstvenim zavodom

01. 06. 2023 11.29

Zdravniške organizacije so na podlagi že predstavljenih pričakovanj za izboljšanje zdravstvenega sistema in na predlog ministrstva za zdravje pripravile celovit dokument z naslovom "Spremembe in rešitve za izboljšanje zdravstvenega sistema". Ključno sporočilo dokumenta je, da si zdravniki želijo delati v urejenem javnem zdravstvu in zato predlagajo rešitve, ki bi to omogočile. Usklajene predloge rešitev in sprememb za izboljšanje zdravstvenega sistema, so z ministrstva poslali zdravstvenim zavodom v širšo razpravo, kar koordinacijo veseli, je povedala predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović.

Milanović: Med vzklikoma 'Slava Ukrajini' in 'Za dom spremni' ni razlike

31. 05. 2023 16.35

Hrvaški predsednik Zoran Milanović je dejal, da med ustaškim vzklikom "Za dom spremni" in ukrajinskim "Slava Ukrajini" ni razlike. Poudaril je, da na Hrvaškem noče slišati ne enega ne drugega. Milanović je v preteklosti že večkrat razburjal s svojimi izjavami glede Ukrajine, nasprotoval pa je tudi urjenju ukrajinskih vojakov na Hrvaškem.

Evropski poslanci o resoluciji glede madžarskega predsedovanja Svetu EU

31. 05. 2023 06.49

Evropski parlament bo razpravljal o predlogu resolucije, v kateri izraža dvom, da je Madžarska zaradi stanja pravne države v tej članici primerna za prevzem predsedovanja EU prihodnje leto. Pri tem države članice poziva k ukrepanju. O resoluciji bodo poslanci glasovali v četrtek.

Svetovni dan brez tobaka: 'ZA Slovenijo brez tobaka in nikotina 2040'

31. 05. 2023 06.09

Vsako leto 31. maja obeležujemo svetovni dan brez tobaka, ki letos v Sloveniji poteka pod geslom "ZA Slovenijo brez tobaka in nikotina 2040". S strani Vlade RS potrjena Strategija za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030 vključuje dolgoročno vizijo, da bo Slovenija v letu 2040 družba brez tobaka.

Putinu odvzel besedo in vztrajal pri svojem

27. 05. 2023 12.59

Putinu je ob robu srečanja Evrazijske ekonomske unije v Moskvi uspelo spraviti armenskega premierja in azerbajdžanskega predsednika za isto mizo, da bi rešila dolgoletni spor med državama zaradi Gorskega Karabaha. V Moskvi so prepričani, da je rešitev spora blizu, kljub temu pa je bila diskusija med voditeljema zelo ostra. Nikol Pašinjan je Putinu segel v besedo, kritiziral mirovniško vlogo ruskih enot in Azerbajdžan obtožil krištve dogovorov in armenske ozemeljske celovitosti.

Tom Hanks prejel častni doktorat Harvarda

26. 05. 2023 17.33

Tom Hanks je številnim igralskim nagradam sedaj dodal še en zelo poseben dosežek. Zvezdnik je namreč prejel častni doktorat Harvarda, v govoru pa je diplomantom prestižne fakultete dejal, naj bodo superjunaki pri obrambi resnice in ameriških idealov ter naj se uprejo tistim, ki resnico obračajo v lastno korist.

Premočeni Vučić: Ne obstajajo besede, s katerimi bi opisal, koliko vas imam rad

26. 05. 2023 15.13

V Beogradu se je potekal veliki shod z več deset tisoč ljudmi v podporo predsedniku Aleksandru Vučiću, ki se zaradi krize, ki sta jo sprožili dve množični streljanji, sooča z velikim uporom proti svoji avtokratski vladavini. Srbski uradniki so dejali, da shod spodbuja "enotnost in upanje" za Srbijo.

Je zatajila stroka? 'O tem lahko razpravljamo, a problem se bo še razširil'

26. 05. 2023 06.00

Več kot 22.000 podpisov v le šestih dneh, na družbenih omrežjih pa vroča razprava o tem, ali je prav, da se nutriji na Ljubljanskem barju naredi konec. Najava odlova je bila namreč povod, da so zaščitniki živali odprli bitko proti stroki, ki je sledila predpisu Evropske unije, da se morajo vse invazivne tujerodne vrste popolnoma odstraniti.

Ali obstaja možnost za mirovni sporazum med Armenijo in Azerbajdžanom?

25. 05. 2023 21.12

Armenski predsednik Nikol Pašinjan in azerbajdžanski predsednik Ilham Alijev se bosta v Moskvi sestala na pogajanjih, da bi rešila dolgoletni spor med državama glede Gorskega Karabaha. Alijev je v luči srečanja dejal, da obstaja možnost za mirovni sporazum, saj naj bi Armenija priznala regijo kot del Azerbajdžana.

V teku velika mednarodna akcija proti hudodelski združbi, preiskave tudi v Sloveniji

24. 05. 2023 17.38

Na območju Slovenije, Hrvaške, Nemčije, Nizozemske, Belgije poteka velika kriminalistična akcija, v kateri sodeluje tudi Europol. Na GPU so potrdili, da tudi slovenska Policija sodeluje v kriminalistični preiskavi. Več informacij zaradi interesa preiskave trenutno ne morejo podati. Kot pišejo hrvaški mediji, preiskujejo hudodelsko združbo, ki je povezana s tihotapljenjem drog.

Na Ferskih otokih se je znova začel krvavi ples, izgovor ostaja tradicija

24. 05. 2023 10.30

Na Ferskih otokih se je začel vsakoletni lov na delfine, med katerim živali zvabijo v ozke zalive in jih več sto pobijejo. Domačini so na kritike z vsega sveta gluhi, trdijo namreč, da je lov del njihove tradicije in da se drugi ne bi smeli vmešavati v njihove zadeve.

Rešene iz ujetništva in naseljene po državi, sedaj pa jih čaka odstrel

22. 05. 2023 19.42

Nutrije so sprva množično gojili na farmah, dokler zanimanje za krzno ni začelo upadati, nutrije pa so, same ali pa s pomočjo, našle pot iz ujetništva. A te prijazne živali postajajo prava nadloga, predvsem ob Ljubljanici in tudi na Ljubljanskem barju, pa tudi marsikje drugje po državi. Spodkopavajo rečno nabrežje in izpodrivajo avtohtone vrste, tako rastlinske kot živalske. Tudi evropska direktiva o invazivnih vrstah veleva odstrel ali pa vsaj močno omejitev. Peticijo proti odstrelu je v zgolj treh dneh podpisalo že več kot 15 tisoč ljudi. Nasprotniki odstrela rešitev vidijo tudi v sterilizaciji.

Slovenska ekipa prišla v 'potopljeno' Italijo: 'Pričakujemo lahko karkoli'

22. 05. 2023 07.40

Slovenija je v italijansko regijo Emilija-Romanija poslala 32-člansko ekipo civilne zaščite, usposobljeno za taka posredovanja. Na prošnjo Italije bodo pomagali prečrpavati vodo na poplavljenih območjih. Ta se sicer počasi umika, vendar pa na nekaterih območjih še naprej ostaja rdeči alarm pred plazovi in novimi poplavami. "Ne vemo, kakšno je stanje na terenu. Pričakujemo lahko karkoli," je dejal Andrej Rogelja. Popoldne so prispeli v bazo ob dirkališču v Imoli. Del enote opravlja ogled in oceno stanja, drugi del enote pa je začel postavljati začasne nastanitve v bazi.

Dodik se bo v Moskvi srečal z ruskim predsednikom Putinom

22. 05. 2023 18.16

Voditelj Republike Srbske v BiH Milorad Dodik se je odpravil na težko pričakovan obisk v Moskvi, kjer se bo srečal tudi z ruskim predsednikom. Ruski uradnik je potrdil, da bo beseda tekla o cenah plina in o novem plinovodu.

NPU je ponovno ovadil nekdanje vodilne v Banki Slovenije, tudi guvernerja Jazbeca

22. 05. 2023 08.31

Nacionalni preiskovalni urad je po naših informacijah ponovno ovadil nekdanje vodilne v Banki Slovenije, tudi nekdanjega guvernerja Boštjana Jazbeca. Zaradi domnevno sporne sanacije slovenskih bank so jih prvič ovadili že konec leta 2018. Ker pa so kriminalisti v preiskavi zasegli tudi bančno dokumentacijo naše centralne banke, se je zadeva znašla na Sodišču Evropske unije, kjer so razsodili, da je bila z zasegom kršena nedotakljivost arhivov Evropske centralne banke. Preiskovalci so morali zato ponovno izvesti predkazenski postopek in si pomagati z dokazi, ki so jih zasegli v drugih državnih organih. Kljub vsemu so po naših neuradnih podatkih zaradi zlorabe uradnega položaja zdaj ovadili iste ljudi kot že prvič.

Beg možganov kot priložnost: kaj lahko ponudi Slovenija?

18. 05. 2023 06.00

Polona Globočnik, Miha Šaberl in Kristi Hodak Knobloch – izobraženci s karierami na Dunaju, v Pragi in Londonu – o tem, zakaj so izbrali tujino. So visoki davki v Sloveniji edini razlog? Ali Slovenija lahko sodeluje v globalni tekmi za višje plače in boljšo kakovost življenja? In kaj je treba narediti, da bo beg možganov postal priložnost za hitrejši razvoj države?